Bayraktar Taktik İHA

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

O o kadar olmaz, Amerikan ihası uçarsa en fazla biz bunun Avrupalısını yaparız derler beş gürültü patırtı biter ama Türk ihası başka bir şey.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Sanchez »

Alıntı yapmayınca kaynadı. "Silahlı başka bir iha", Amerikan olabilir.

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

Sanchez yazdı: 03 Haz 2022, 18:03 Alıntı yapmayınca kaynadı. "Silahlı başka bir iha", Amerikan olabilir.
Evet haberde o mana var. Ben Avrupa'da Amerikan ihası uçsa olay olur dediniz diye anladım.

karli
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen karli »

Sanchez yazdı: 03 Haz 2022, 17:30 Ya da Amerikan.
Aslında doğru, olabilir. Ama ABD kaçtan verecek, üzerinde ne ile verecek. Hellfire?

cemus
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen cemus »

ben ücretsiz vermemize hiç şaşırmadım, hatta içimden buraya yazmak geçti ama ciddiyetsiz olur diye düşünüp vazgeçtim.

eminim ki birçoğumuz da bunu düşünmüştür. bunu tweet'in altındaki yorumları okuyunca gördüm..

buna rağmen hükümeti hala rus sevici zanneden yabancı eşrafa ve bunlara dolaylı da olsa çanak tutan hükümete ne diyeyim bilmiyorum..

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

cemus yazdı: 03 Haz 2022, 21:34 ben ücretsiz vermemize hiç şaşırmadım, hatta içimden buraya yazmak geçti ama ciddiyetsiz olur diye düşünüp vazgeçtim.

eminim ki birçoğumuz da bunu düşünmüştür. bunu tweet'in altındaki yorumları okuyunca gördüm..

buna rağmen hükümeti hala rus sevici zanneden yabancı eşrafa ve bunlara dolaylı da olsa çanak tutan hükümete ne diyeyim bilmiyorum..
Bence ücretsiz yerine birisi sizden birisi bizden şeklinde iki iha verilse bir tık daha şık olurdu ama yine güzel hareket oldu. Böyle pr şansı her zaman ele geçmiyor.

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen DarkMatter »

cemus yazdı: 03 Haz 2022, 21:34 ben ücretsiz vermemize hiç şaşırmadım, hatta içimden buraya yazmak geçti ama ciddiyetsiz olur diye düşünüp vazgeçtim.

Dolaylı değil direkt öyle gösterdi. Bir arş tvlerde Avrasyacılar eksilmezdi sürekli Doğu bloğu övme Batı bloğu kötüleme eksik olmazdı. S-400 F-35’i şöyle vurur böyle indirir diyip çember çizen generaller vardı.

rifat52
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen rifat52 »

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Şimdi EH var EH var. 100BG benzinli motor ile hangi güçlü EH'den bahsediyoruz anlamıyorum ki. Radara yönelik karıştırma yapacak bir EH pod olduğunu sanmıyorum. Sinyal istihbarat amaçlı bir poddur büyük ihtimalle.

Volkan2000
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Volkan2000 »

Haklısın İstiklal uçağın gücü elektronik harp yapmaya yetmez ama büyük ihtimal ile dediğin gibi sinyal istihbaratı yapıp yerdeki Koral ile eş güdümlü çalışmışlardır

Kullanıcı avatarı
kalyonkaptanı
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kalyonkaptanı »

Putin'in bu sözünü ciddiye almaya gerek var mı? Son zamanlarda TB2 'lere çare bulduğuna dair haberler yazılıyor twitterda.

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

kalyonkaptanı yazdı: 09 Haz 2022, 17:51

Putin'in bu sözünü ciddiye almaya gerek var mı? Son zamanlarda TB2 'lere çare bulduğuna dair haberler yazılıyor twitterda.
Ben hala TB2 konusunun anlaşıldığını düşünmüyorum çünkü iki TB2 düşse hani bunlar çok iyiydi diye üzülen Türkler ve sevinen yabancılar var. Halbuki TB2'nin olayı kendisini vurmakla görevli sistemlerle teke tek atar halde olmasıdır. Belki düşürdüğünden çok vurdu bilmiyorum ama vuruldu da. Batı sistemlerinin ihalara karşı bu kadar kötü performans göstermesini kimse beklemiyor, Ruslar ve trolleri konuyu anlamadıkları için bakın iha düşürüyoruz diye yazıp çiziyorlar.

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen DarkMatter »

İHA düşürmek başarı değil ki asıl düşürememek bir başarı ve Ruslar düşürememe konusunda Dünya şampiyonu. Rusları fazla ciddiye almıyorum artık. Eskiden bir nebzede olsa HSS konusunda iyiler diyordum ama göründüğü gibi değilmiş. Özellikle radar konusunda çağın çok gerisindeler.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen okeanos »

Batı menseyli sistemlerde de açık bilgilere ulaşabilecek güzel olurdu.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Karasu »

Radiology
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Radiology »

Karasu yazdı: 17 Haz 2022, 10:18
İnsan hakları ve demokrasi kısmına ben çok takıldım. Kendileri sanki o prensipleri sürekli el üstünde tutuyormuş gibi caka satıyor bir de.

Kullanıcı avatarı
brownbess
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen brownbess »

Bir Ukrayna subayı savaşın başında çok etkili olan TB2'lerin artan Rus hava savunma tedbirleri karşısında artık çok daha az etkili hale geldiğini söylemiş. Mq-9 Reaper için ise durumun daha vahim olduğunu belirtmiş.

https://news.stknews.com/news?s=all&n=12239454

Tulga
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Tulga »

Zaten koca savaşı hele ki Rusya gibi bir ülke ile savaşırken bütün saha görevlerini Tb2'ye yıkmak başlı başına askeri strateji hatasıdır. Ukrayna Tb2'lere bahane bulacağına Ukrayna hava kuvvetleri için ihtiyacı olan savaş uçaklarını vermeye maçası yemeyen AB'yi gündeme getirsin. Ne HSS var ne hava bombardımanı yapacak uçak filolari var. Bir de üstüne Tb2'nin artan Rus hava savunma önlemleri nedeniyle etkisinin azaldığını söylüyor. Ne yapsın daha Tb2?

Ylmz
Üye
İletişim:

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Ylmz »

brownbess yazdı: 22 Haz 2022, 20:56 Bir Ukrayna subayı savaşın başında çok etkili olan TB2'lerin artan Rus hava savunma tedbirleri karşısında artık çok daha az etkili hale geldiğini söylemiş. Mq-9 Reaper için ise durumun daha vahim olduğunu belirtmiş.

https://news.stknews.com/news?s=all&n=12239454
İsmail Demir geçen günlerde "Artık Ukrayna'ya silah satma konusunda çok daha dikkatli davranıyoruz ve akabinde İki tarafla da konuşabilmeliyiz; birine binlerce silah gönderirken bunu yapamazsınız" diyerek açıklamalarda bulunmuştu. Akabinde böyle bir yorumun Ukrayna tarafından verilmiş olması normal.

SametKomurcu
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen SametKomurcu »

Etiyopya Hava Kuvvetleri'nin "Pilot Mezuniyet Töreni" esnasında, Etiyopya'ya teslim edilen Bayraktar TB2 SIHA'lar ilk kez görüntülendi.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM »

dna
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen dna »

Baykar mevcut psikolojik ve politik durumu çok iyi anlamış. 3 TB2’yi daha bedelsiz olarak Ukrayna’ya vererek kendini çok farklı bir pozisyona yükseltiyor.

Yarın MIUS için motor veya yetişmiş personele veya konusunda uzman yazılımlıya veya başka şeylere ihtiyaç duyarsa Ukrayna ve diğer Doğu Avrupa ülkeleri yardıma koşacaklardır diye düşünüyorum. Stratejik düşünüp hareket ediyorlar. Kendilerini bu kadar ileriyi gören düşüncelerinden dolayı tebrik ediyorum

Tulga
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Tulga »

dna yazdı: 28 Haz 2022, 05:36 Baykar mevcut psikolojik ve politik durumu çok iyi anlamış. 3 TB2’yi daha bedelsiz olarak Ukrayna’ya vererek kendini çok farklı bir pozisyona yükseltiyor.

Yarın MIUS için motor veya yetişmiş personele veya konusunda uzman yazılımlıya veya başka şeylere ihtiyaç duyarsa Ukrayna ve diğer Doğu Avrupa ülkeleri yardıma koşacaklardır diye düşünüyorum. Stratejik düşünüp hareket ediyorlar. Kendilerini bu kadar ileriyi gören düşüncelerinden dolayı tebrik ediyorum
Hocam katılmakla beraber, mevcut durumda da aleni olmasa da mühendislik ve teknik destek aldıkları da söz konusu olabilir Baykar'ın. Ukrayna savunma şirketleri ile sağlam temellere dayalı bir bağı var. Umarım pozitif fayda ile gelişmeye devam eder bu ilişki.

SametKomurcu
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Polonya Halkı Ukrayna'ya verilmek üzere Türkiye'den Bayraktar TB2 satın almak için bağış kampanyası başlattı.

Bağış toplayanlara TB2 hediye edildiğini duydular herhalde. :D

https://zrzutka.pl/na-polskiego-bayrakt ... ii-ukrainy

Lebejac
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Lebejac »

Bundan sonra da ücretsiz verilmesin artık.

trakya_forever
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen trakya_forever »

Baykara dokunmaz. 50 TB2 satmis sadece Ukraynaya. Temmuzda 6 tane daha yolluyormus. Onlarca daha satacak. TSK ya sattigi fiyatin 2-3 katina satiyor zaten.

Savastan sonra odemeler batili devletlerden geliyordur. Kameralari Kanada hukumeti bagisliyormus.

TB2 bilinen bir platformdu. Reklama ihtiyaci yoktu diyebilirsiniz ama Ukrayna da yaptigi reklam milyar dolar degerinde. Artik tum dunya sadece TB2 degil Akinciyi, Kizilelma yi biliyor, takip ediyor.

TSK envanterine daha sadece A modelinden 6 adet girmis, B modelinden girmemis Akinci bile simdiden 4 ulkeye ihrac edilmis. Ustune Kuzgun, Cakir, Som, Aesa radar koysun 24 ulkeye de o satilir.

Bu jestlerle, dunya kamuoyundan kazandigi takdir/sempati de yaninda cabasi.

SametKomurcu
Üye

Bayraktar Taktik İHA

dna
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen dna »

Bugün söyle bir makale çıktı:
https://www.propublica.org/article/bayr ... ey-exports

Sayfalarca olan bu makale iyi araştırılmış ve üzerinde çok vakit harcanmışsa benziyor.
Yazılış tekniği olarak ise Türk SİHA’larını ve özellikle TB2 üzerinden Baykar’ın ürünlerini hedefe koymak için yazılmış.

Yazanlar ve perde arkasında Baykar’ı ne yapıp edip durdurmaya çalışan bu şahıslar bu mevzu için ciddi vakit harcamışlar. Komponentleri tek tek analiz etmişler, ABD’li ihraç izinleri veren uzmanlarla görüşmüşler, üreticilerle görüşmüşler vs.
Tüm bunlar Türk ve Türkiye düşmanı bu şahısların bu işi kendilerine ne derece görev edindiklerini gösteriyor.

Yazı ise son dönemde sıkça rastladığımız en son dezenformasyon tekniklerini kullanarak yazılmış, profesyonel ürünü bir yazı. Sırf esitlemek için bile eminim bir kaç ay harcamışlar. Bunların örnekleri neler:
- her türlü dereden su getirerek maksimum ajitasyon ve reaksiyon hedeflenmiş
- sözde sivilllerin öldürülmesi, kontrolsüz satışlar, uluslararası dengelerin kontrolsüzce bozulması bahsedilmiş
- Türkiye’nin sürekli Rusya, İran ve Çin ile yani düşman kamp ile özdeşleştirilmiş
- önyargısız gözükmek için İsrail İHA’larından laf arasında ama etkisiz bir şekilde bahsedilmiş ama burada amaç tarafsız görünür gibi yapmak çünkü İsrail aynı ülkelere kendi İHA’latı sattı ve satıyor
- artık standart hale gelen Türkiye’nin K.Irak ve Suriye’ye müdahalesi sonucu İŞİD mücadelesinin sözde zayıflaması zırvaaından bahsedilmiş
Ve diğer bilimum ne varsa onların da kullanılarak, Türkiye’nin ve Baykar’ın Ukrayna vasıtasıyla elde ettiği pozitif imajı yukarıda bahsettiğim negatif şeylerle ilişkilendirerek sıfırlamaya çalışmak gibi bir sürü etkileme ve psikolojik teknik kullanılarak yoğun emek harcanmış

Bence bu yaz bu konuda beklememiz gereken bir kampanyanın habercisi. Yazıda görüldüğü gibi Baykar’a ABD ticaret bakanlığı üzerinden tam bir ambargo uygulamaya da çalışmışlar ama şimdilik başarılı olamamışlar. Uzmanlarla görüşüp bunun metodlarımn da yazmışlar. Ortada Türkiye’nin ve Baykar’ın çok dikkatli olması gereken bir durum var.

Peki bunu yapanlar kim?
Yazıyı yazdıranın kim olduğu açık değil ama bu ProPublica’yı kimin fonladığına bakarsak bazı ipuçları var:
- ABD’deki en son mortgage krizinde özellikle ödeme güçlüğü yaşayan insanları tokatlayan iki aynı soyadı taşıyan şahıs şirketlerini Wells Fargo’ya kadırdıktan sonra $1.2 milyar doları kendi ceplerine indiriyorlar. Hatta daha sonra bu şirket hakkında ABD’de dolandırıcılıktan dava açılıyor ve suçlu bulunuyor.
- bu iki şahıs daha sonra kendilerini birden temiz gazetecilik ve temiz toplum amaçlı işlere adıyorlar. Muhtemelen isimlerini yıkayarak temizleme maksatlı yapılıyor bu iş
- bu paranın küçük bir kısmı ile ProPublica’yı kurup buraya ciddi maaşlar vererek ismi bilinen gazetecileri alıyorlar. Başka web sitelerinizdeki bilgilere göre maaşların bazıları yılda 500K-USD’ye dek çıkıyor
- bu ismi.bilinen bazı gazetecilerin çalışmaları sayesinde 5 pulitzer ödülü de kazanıyorlar!!
- ve şimdiki hedeflerinden biri de Türk İHA’ları ve Bayker gibi görünüyor

Peki bunları Baykar üzerine tetikleyen hangi şahıslar veya çıkar grupları?
- İnternet’te biraz araştırabildiğim kadarı ile Soros ve ananesi burada da bağışçı olarak karşımıza çıkıyor
- Bir diğer grup demokrat partiye sürekli ve bol bağış yapan kişiler. Bunların arasında Obama ile ilişkili olanlar da var Görünen o ki demokratların Türkiye’nin Irak ve Suriye’de harekat yapmasından memnun olmayan şahıslar ve güç odakları grubu burada da perde arkasında mevcut
- bir diğer grup sol görüşlü geçinen ve büyük şirketlere ve devletlere muhalefet yapmayı kendine görev edinmiş yine demokrat partinin parçası başka bir grup. İşin ironik tarafı ProPublica NY’da çok pahalı bir ofiste kurulu ve yılda $43M UsD geliri olduğu iddia edilen bir şirket. Bu para yayın satışından gelmiyor çünkü öyle bir şey yok. Bu para bağışçılardan geliyor. Dolayısıyla bağışçıların rolü burada çok büyük

Bence Türkiye’nin İHa programlarının sekteye girmemesi için çok dikkat etmesi lazım. Belli odaklar ilk fırsatta K.Irak ve K.Suriye denklemini kaşıyacaklar. Bence Türkiye K.Suriye’de de bir an önce harekete geçip kazanımlarını arttırmak durumunda zira statik durdukça kazanım olmuyor. Oradaki bazı yerlerin mümkün olduğunca çabuk şekilde temizlenmesi şart. Ayrıca elektronik parça ambargo ihtimallerine karşı da planların daha da çoklaştırışması lazım.

Su uyur düşman uyumaz sözü her zaman doğru çıkıyor

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen baryshx »

dna yazdı: 13 Tem 2022, 06:29 Bugün söyle bir makale çıktı:

Sayfalarca olan bu makale iyi araştırılmış ve üzerinde çok vakit harcanmışsa benziyor.
Yazılış tekniği olarak ise Türk SİHA’larını ve özellikle TB2 üzerinden Baykar’ın ürünlerini hedefe koymak için yazılmış.

Yazanlar ve perde arkasında Baykar’ı ne yapıp edip durdurmaya çalışan bu şahıslar bu mevzu için ciddi vakit harcamışlar. Komponentleri tek tek analiz etmişler, ABD’li ihraç izinleri veren uzmanlarla görüşmüşler, üreticilerle görüşmüşler vs.
Tüm bunlar Türk ve Türkiye düşmanı bu şahısların bu işi kendilerine ne derece görev edindiklerini gösteriyor.

Yazı ise son dönemde sıkça rastladığımız en son dezenformasyon tekniklerini kullanarak yazılmış, profesyonel ürünü bir yazı. Sırf esitlemek için bile eminim bir kaç ay harcamışlar. Bunların örnekleri neler:
- sözde sivilllerin öldürülmesi, kontrolsüz satışlar, uluslararası dengelerin kontrolsüzce bozulması bahsedilmiş
- Türkiye’nin sürekli Rusya, İran ve Çin ile yani düşman kamp ile özdeşleştirilmiş
- önyargısız gözükmek için İsrail İHA’larından laf arasında ama etkisiz bir şekilde bahsedilmiş ama burada amaç tarafsız görünür gibi yapmak çünkü İsrail aynı ülkelere kendi İHA’latı sattı ve satıyor
- artık standart hale gelen Türkiye’nin K.Irak ve Suriye’ye müdahalesi sonucu İŞİD mücadelesinin sözde zayıflaması zırvaaından bahsedilmiş
Ve diğer bilimum ne varsa onların da kullanılarak, Türkiye’nin ve Baykar’ın Ukrayna vasıtasıyla elde ettiği pozitif imajı yukarıda bahsettiğim negatif şeylerle ilişkilendirerek sıfırlamaya çalışmak gibi bir sürü etkileme ve psikolojik teknik kullanılarak yoğun emek harcanmış

Bence bu yaz bu konuda beklememiz gereken bir kampanyanın habercisi. Yazıda görüldüğü gibi Baykar’a ABD ticaret bakanlığı üzerinden tam bir ambargo uygulamaya da çalışmışlar ama şimdilik başarılı olamamışlar. Uzmanlarla görüşüp bunun metodlarımn da yazmışlar. Ortada Türkiye’nin ve Baykar’ın çok dikkatli olması gereken bir durum var.

Peki bunu yapanlar kim?
Yazıyı yazdıranın kim olduğu açık değil ama bu ProPublica’yı kimin fonladığına bakarsak bazı ipuçları var:
- ABD’deki en son mortgage krizinde özellikle ödeme güçlüğü yaşayan insanları tokatlayan iki aynı soyadı taşıyan şahıs şirketlerini Wells Fargo’ya kadırdıktan sonra $1.2 milyar doları kendi ceplerine indiriyorlar. Hatta daha sonra bu şirket hakkında ABD’de dolandırıcılıktan dava açılıyor ve suçlu bulunuyor.
- bu iki şahıs daha sonra kendilerini birden temiz gazetecilik ve temiz toplum amaçlı işlere adıyorlar. Muhtemelen isimlerini yıkayarak temizleme maksatlı yapılıyor bu iş
- bu paranın küçük bir kısmı ile ProPublica’yı kurup buraya ciddi maaşlar vererek ismi bilinen gazetecileri alıyorlar. Başka web sitelerinizdeki bilgilere göre maaşların bazıları yılda 500K-USD’ye dek çıkıyor
- bu ismi.bilinen bazı gazetecilerin çalışmaları sayesinde 5 pulitzer ödülü de kazanıyorlar!!

- İnternet’te biraz araştırabildiğim kadarı ile Soros ve ananesi burada da bağışçı olarak karşımıza çıkıyor
- Bir diğer grup demokrat partiye sürekli ve bol bağış yapan kişiler. Bunların arasında Obama ile ilişkili olanlar da var Görünen o ki demokratların Türkiye’nin Irak ve Suriye’de harekat yapmasından memnun olmayan şahıslar ve güç odakları grubu burada da perde arkasında mevcut
- bir diğer grup sol görüşlü geçinen ve büyük şirketlere ve devletlere muhalefet yapmayı kendine görev edinmiş yine demokrat partinin parçası başka bir grup. İşin ironik tarafı ProPublica NY’da çok pahalı bir ofiste kurulu ve yılda $43M UsD geliri olduğu iddia edilen bir şirket. Bu para yayın satışından gelmiyor çünkü öyle bir şey yok. Bu para bağışçılardan geliyor. Dolayısıyla bağışçıların rolü burada çok büyük

Bence Türkiye’nin İHa programlarının sekteye girmemesi için çok dikkat etmesi lazım. Belli odaklar ilk fırsatta K.Irak ve K.Suriye denklemini kaşıyacaklar. Bence Türkiye K.Suriye’de de bir an önce harekete geçip kazanımlarını arttırmak durumunda zira statik durdukça kazanım olmuyor. Oradaki bazı yerlerin mümkün olduğunca çabuk şekilde temizlenmesi şart. Ayrıca elektronik parça ambargo ihtimallerine karşı da planların daha da çoklaştırışması lazım.

Demokratları ve dolayısıyla Biden'i Kasım'daki ara seçimlerde güzel bir darbe bekliyor. Meclisteki çoğunluğu kaybedecekleri kesin, elleri kolları bağlanacak. 2024 seçimlerinde de yolcu Biden.

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

dna yazdı: 13 Tem 2022, 06:29 Bugün söyle bir makale çıktı:

Peki bunu yapanlar kim?

Elinize sağlık hocam.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Hayali »

Adamlar çok iyi yazmışlar. Rusya Ukrayna'ya girmese neler olurdu düşünmek istemiyorum. İlk yanlışımız da üstümüzü çizecekler gibi. Bu arada listede adı geçen komponentlerin yasaklanmasını isteyenler bize F-16 vermez ..

rifat52
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen rifat52 »

Adamlar sağlı sollu geliyorlar. Bizimkilerde izlesin bakalım nereye kadar.

JNG90
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen JNG90 »

Objektif bir şekilde düşününce ürün olarak TB-2 özelinde her ne kadar MAM serisi ıskalansa da ben kalite ve sağlamlık olarak güveniyorum. MAM serisi olmasa TB-2'ler bu kadar parlamazdı.

Yani ABD Drone'ları da kalite ve kullanım ömrü olarak bundan iyi değildir Türk olmasam da aynı fikirde olurdum.

EW poduna gelince havacılıktaki pistonlu motorları pek anlayamıyorum.

Kağıt üzerinde 4 silindir enjeksiyonlu benzinli motor var yazıyor. Enjeksiyonlu motor varsa elektronik ateşleme de vardır. Atmosferik besleme yerine tıpkı otomotiv sektöründe olduğu gibi turboşarj veya direkt enjeksiyon uygulaması vs. yok sanırım.

Motor ömrü elbette kısalacaktır ve alakasız gelecek ama 1.22 litre hacmindeki Rotax 912'ye yakın hacimde (1.19 litre) otomobil motorlarından 155 PS güç ve 230/250 N/m tork alınabiliyor. (PSA grubu, BMW ile ortak üretim turboşaj benzinli direkt enj. Puretech/THP motorlar)

Rotax 912'nin 100 PS ve 6 bin devir civarı çevirebildiğini düşünürsek aslında 1.22 litre atmosferik için iyi değerler.

Turboşarjlı havacılık motorları da mevcut.

Rotax 912'yi bi incelemek isterdim, yatak, yağ pompası, timing belt (?), soğutma sistemi, motor bloku, contalar vs. merak ettim şimdi.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Karasu »

rifat52 yazdı: 14 Tem 2022, 22:50 Adamlar sağlı sollu geliyorlar. Bizimkilerde izlesin bakalım nereye kadar.

Yapacak bir şey yok hocam kudursunlar.
Son 3 yılda adamların minsk grubunu ezikler kulübüne çevirmişiz. Topraklarını geri almaya çalışsalar Azerbaycan için felaket olur sözünü dürüp büküp bir yerlerine sokmuşuz.
Her şey bir tarafa Karabağ'ın büyük çoğunluğu artık tekrar Azerbaycan Türklerinin. Yaptırımlar gelir geçer. Birileri kaybettikleri prestije diğerleri de kaybettikleri topraklara yansın. Bugünün yarını da var. Önemli olan topraklarımızı geri ele geçirmekti. O da büyük çoğunlukla oldu sayılır.

dna
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen dna »

Ayni Temsilciler Meclisi kanun taslaginda Bayraktar ve Turkiye ile ilgili onemli durumlar var. Once ayni linki paylasalim:
https://docs.house.gov/billsthisweek/20 ... rpt405.pdf

AN AMENDMENT TO BE OFFERED BY REPRESENTATIVE
CÁRDENAS OF CALIFORNIA OR HIS DESIGNEE, DEBATABLE
FOR 10 MINUTES
At the end of subtitle B of title XIII, add the following:
SEC. 13_. REPORT ON AZERBAIJAN.
Not later than 180 days after the date of the enactment of this Act, the Secretary of Defense, in consultation with the Secretary of State, shall submit
to Congress a report on the following:
(1) United States parts and technology discovered in Turkish Bayraktar unmanned aerial vehicles deployed by Azerbaijan against Nagorno Karabakh between September 27, 2020 and November 9, 2020, including an assessment of any potential violations of United States arms export laws, sanctions policies, or other provisions of United States law related to the discovery of such parts and technology.
(2) Azerbaijan’s use of white phosphorous, cluster bombs and other prohibited munitions deployed by Azerbaijan against Nagorno Karabakh between September 27, 2020, and November 9, 2020, including an assessment of any potential violations of United States or international law related to the use of these munitions.
(3) Turkey’s and Azerbaijan’s recruitment of foreign terrorist fighters to participate in Azerbaijan’s offensive military operations against
Nagorno Karabakh between September 27, 2020, and November 9, 2020, including an assessment of any related potential violations of United
States law, the International Convention against the Recruitment, Use, Financing and Training of Mercenaries, or other international or multilateral treaties.

Yukarida Bayraktar'in Karabag savasinda kullanilan urunlerindeki komponentlerin ABD ihrac yasalarina uygunlugunun arastirilmasi isteniyor.
Diger konu da Turkiye'nin bu savasta (dikkatiniz cekerim, Azerbaycan'in degil) yabanci savascilar kullanip kullanmadiginin arastirilmasi isteniyor.

Arastirma sonuclarina gore Bayraktar'a nasil ambargo koyabiliriz diye bir sonraki aksiyonlari planlayacaklar ve bu konuda bir yol olusturmaya calisacaklar gibi gorunuyor.

Yukaridaki isim, Cardenas da tahmin edebileceginiz gibi Ermeni lobisinin destekledigi bir vekil. O da kendi ajandasini uyguluyor.

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

Bayraktar'a ambargo konacak olsa çoktan koyup bu işi kilitlemişlerdi. Hele Ukrayna meselesi varken şu an bir iha ambargosu zor. Ben bunun da F-16 yasası gibi gaz alma amaçlı olduğunu düşünüyorum. ABD'deki anti Bayraktar lobisi tüm kozlarını sahaya sürüyor ama ne kazanacaklar çok emin değilim.

Volkan2000
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Bizde meclisimizde ABD den silah satın almayı yasaklayan bir kanun tasarısı geçirelim. Dayanağı da peş peşe 74 den beri örtülü yada aleni ambargoları listeleyip bu ABD yaklaşımı Türkiye için kabul edilemez bağlayıcılıkta oluyor buna karşılık en küçük siyasi olumsuzluktan ambaryoya dönüşüyor buda Türkiye için ABD nin güvenilir askeri tedarikçi olma vasfını engelliyor diyelim. İsrail ile en küçük pürüz de bize ABD ambargosu olarak dönüyor. Şu anda da Musevi lobisi pozisyon değiştirince diğer lobiler ile fikir birliği oluştu hiç bir şey lehimizde geçmiyor. Bu ABD nin bir gerçeği ise bize de savunmamızı onlara güvenerek yapmamak düşer. Biz ilelebet İsraile şirinlik mi yaacağız ABD silah satsın diye. Tepki olarak önermiyorum gerçekten de düşününce bizim ABD den silah almayı yasaklamamız lazım çünkü bu ülkenin iç siyaseti bizim baş edebileceğimiz gibi değil

SametKomurcu
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Norveç, Ukrayna'ya TB2 verilmesi için bağış kampanyası başlattı.
https://www.spleis.no/project/227024

Mirliva
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Mirliva »

İyi alıştılar.

Kullanıcı avatarı
KatipMaster
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen KatipMaster »

Yabancı dili olan arkadaşlar bizi aydınlatırsa sevinirim.

rifat52
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen rifat52 »

KatipMaster yazdı: 18 Tem 2022, 21:08

Yabancı dili olan arkadaşlar bizi aydınlatırsa sevinirim.

rifat52
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen rifat52 »

Şaka gibi...

Volkan2000
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Sembolik bir şey yapalım Kanada'nın bağışını Azerbaycan ın benzer savaşında tutunduğu tezat duruma tepki olarak vermeyeceğimizi ilan edelim bir farkındalık oluşsun

commandos
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen commandos »

Kanada’ya farklı bir tarife uygulanmalı kanımca.

Tulga
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Tulga »

Volkan2000 yazdı: 19 Tem 2022, 09:50 Sembolik bir şey yapalım Kanada'nın bağışını Azerbaycan ın benzer savaşında tutunduğu tezat duruma tepki olarak vermeyeceğimizi ilan edelim bir farkındalık oluşsun
Bir ufak ilave yaparak ilan edelim. Şöyle ki, Azerbaycan'a verilen destek nedeniyle işgal destekçisi sıfatı yapıştırarak Türkiye'ye gimbal ihracat ambargosu uygulayan Kanada'nın; Ukrayna için konuya esas Bayraktar SİHA tedariği samimi ve hakkaniyetli olmadığından gerçekleşmesi söz konusu değildir. Bu husus Kanada üzerinden yapılacak bağış ile sınırlı olup, diğer tüm kampanya ve çalışmaların değerlendirilmesine devam edilecektir.

Ha eğer ki PT-6 motoru vermez onlar da, ilave gimbal siparişlerini durdururlar diyeceksek de zaten mevzu etmeye bile gerek kalmadan hediye paketi yaparak gönderelim Kanada'ya...

Volkan2000
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Bu fırsat ile ayıplarını yüzlerine vuralım. Peşi sıra soralım okullarınızdaki her haritada bu işgal edilmiş topraklar Azerbaycan a ait gösterilirken Azerbaycan ın topraklarını kurtarma çabasına neden ambargo ile yanıt verdiniz. Ukrayna ile Azerbaycan arasındaki farkı bize ikna edici şekilde anlatırsanız uçağı bedavaya vereceğiz aksi halde sizinle çalışmayacağız.

SametKomurcu
Üye

Bayraktar Taktik İHA

SametKomurcu
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Haber doğru mu bilmiyorum ama gerçekten böyle birşey olabilir mi? Rusya, Baykar ile neden çalışmak istesin? Yoksa Bayraktar SIHA'ları durdurabilmek için zayıf yönlerini mi aramaya çalışacaklar? BAE konusunun açıklamasını size bırakıyorum...

igirgin
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen igirgin »

SametKomurcu yazdı: 26 Tem 2022, 11:26 Haber doğru mu bilmiyorum ama gerçekten böyle birşey olabilir mi? Rusya, Baykar ile neden çalışmak istesin? Yoksa Bayraktar SIHA'ları durdurabilmek için zayıf yönlerini mi aramaya çalışacaklar? BAE konusunun açıklamasını size bırakıyorum...
Bunun cevabı çok basit Rusya IHA konusunda o kadar geri kaldı ki çakma ihaların çalmasını yapan Iran'dan bile medet umuyor.

Volkan2000
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Baykar özel bir firma ne mantıkla Cumhurbaşkanı na "buraya fabrikayı kurabilirsin" diye sohbet edilecek. Bir misafir devlet adamı ülkeme Arçelik fabrikası kurabilirsin diye Cumhurbaşkanı ile sohbet eder mi mesela. Gidin önce bir firma ile konuşun derler