SİPER Hava Savunma Sistemi

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Roketsan tarafından geliştirilen SİPER Blok 0 füzesi yapılan bu testte 8 km irtifada (~26200 feet) 90 kilometrenin üzerinde mesafedeki hedefi vurdu. Ayrıca testte ASELSAN tarafından geliştirilen ve SİPER'in uzun menzilli arama radarı olarak kullanılan TEİRS arama ve atış kontrol radarı olarak kullanıldı.

Resim

Resim

ogkasa28
Üye

Mesaj gönderen ogkasa28 »

Füzenin enerjisi çok iyi. Ayrıca hedefi vurma aşamasında patlama görünmüyor çarparak mı düşürdü acaba?

Tulga
Süvariler

Mesaj gönderen Tulga »

Şimşek hedef uçağı teknik özelliklerinde uçağın görev menzili 70+km ile irtifa menzili 50ft - 20.000ft olarak belirtilmekte. Acaba bu testte uçağın sınırları mı zorlandı 90km menzil ve 26.000 ft irtifa çarpışma değerlerinde? Onu merak ettim.

Bir de Siper füzesi özelinde bu test sonrası daha yüksek irtifada mesela 40-50 bin ft aralığında test yapılmak istense elimizde yeterli irtifaya uygun test aracı nasıl sağlanacak acaba? Şimşek için bir üst versiyon düşünülür mü?

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos »

Tulga yazdı: 27 Ağu 2022, 11:18 Şimşek hedef uçağı teknik özelliklerinde uçağın görev menzili 70+km ile irtifa menzili 50ft - 20.000ft olarak belirtilmekte. Acaba bu testte uçağın sınırları mı zorlandı 90km menzil ve 26.000 ft irtifa çarpışma değerlerinde? Onu merak ettim.

Bir de Siper füzesi özelinde bu test sonrası daha yüksek irtifada mesela 40-50 bin ft aralığında test yapılmak istense elimizde yeterli irtifaya uygun test aracı nasıl sağlanacak acaba? Şimşek için bir üst versiyon düşünülür mü?
Atıcı ve şimşeği neden aynı konumda düşündünüz ki hocam?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

ŞİMŞEK kullanılmadı İngiliz Jet Banshee kullanıldı. Daha önceki HİSAR testlerinde de Jet Banshee kullanıldı. ŞİMŞEK maalesef istenen seviyede olmadığı için Jet Banshee kullanılıyor.

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar

Mesaj gönderen DELKU »

kabardey yazdı: 26 Ağu 2022, 21:38 Arama radarının 60 derecelik bir alanı taradığını görüyorum sanki.
Aesa radarın avantajı

Tulga
Süvariler

Mesaj gönderen Tulga »

İstiklalFM yazdı: 27 Ağu 2022, 11:24 ŞİMŞEK kullanılmadı İngiliz Jet Banshee kullanıldı. Daha önceki HİSAR testlerinde de Jet Banshee kullanıldı. ŞİMŞEK maalesef istenen seviyede olmadığı için Jet Banshee kullanılıyor.
Hah tamam şimdi oldu. Ben Şimşek sanmıştım.

Okeanos hocam, irtifa değerleri hususunda bir yanılsamaya düştüm. Menzil konusunda dediğinizde haklısınız ama irtifa diye düşünürken Jet Banshee olduğunu öğrendim.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 »

Tulga yazdı: 27 Ağu 2022, 11:18 Şimşek hedef uçağı teknik özelliklerinde uçağın görev menzili 70+km ile irtifa menzili 50ft - 20.000ft olarak belirtilmekte. Acaba bu testte uçağın sınırları mı zorlandı 90km menzil ve 26.000 ft irtifa çarpışma değerlerinde? Onu merak ettim.

Anka gövde altına şimşek bağlanmıştı , muhtemelen daha yüksek irtifaya çıkacaktır

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Booster ile bu elimizdeki sistemin menzili ne kadar olur acaba? Boostera da bağlı tabii. Bu arada artık hedef uçakların da sınırını zorlayacak sistemleri kullanmamız güzel bir gelişme. Şimşek Blok II nin gelmesi şart olmuş.

Unusuals
Üye

Mesaj gönderen Unusuals »

Antares yazdı: 27 Ağu 2022, 16:24 Booster ile bu elimizdeki sistemin menzili ne kadar olur acaba? Boostera da bağlı tabii. Bu arada artık hedef uçakların da sınırını zorlayacak sistemleri kullanmamız güzel bir gelişme. Şimşek Blok II nin gelmesi şart olmuş.
Bu denenen sistem zaten kabaca Hisar-O+'ın booster eklenmiş hali.

Tulga
Süvariler

Mesaj gönderen Tulga »

Unusuals yazdı: 27 Ağu 2022, 18:09 Bu denenen sistem zaten kabaca Hisar-O+'ın booster eklenmiş hali.
Yok hocam Hisar RF'nin Booster eklenmiş ve yüzeydeki kanatcık yapısı daha farklı versiyonu demek daha doğru olur.

The Qonqueror
Süvariler

Mesaj gönderen The Qonqueror »

Tulga yazdı: 27 Ağu 2022, 18:58 Yok hocam Hisar RF'nin Booster eklenmiş ve yüzeydeki kanatcık yapısı daha farklı versiyonu demek daha doğru olur.
Bu atıştaki video RF başlıklı mı, IIR mı?

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Unusuals yazdı: 27 Ağu 2022, 18:09 Bu denenen sistem zaten kabaca Hisar-O+'ın booster eklenmiş hali.
Doğru ya, unutmuşum. Yaşlandık projelerle.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu »

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar

Mesaj gönderen DELKU »

anafor2014 yazdı: 27 Ağu 2022, 14:14 Anka gövde altına şimşek bağlanmıştı , muhtemelen daha yüksek irtifaya çıkacaktır
Kullanılan motor uygun değilse çıkamaz

Ylmz
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Ylmz »

SametKomurcu
Üye

Mesaj gönderen SametKomurcu »

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

İbrahim Bey, twitterda yazdığı bir yorumda Siper-Deniz'in(şimdilik böyle adlandıralım demiş.) quadpack olarak paketleneceğini ve bunun atışı gerçekleştirilen Siper füzesinden farklı olduğunu belirtmiş.

karaden
Üye

Mesaj gönderen karaden »

Burada kastedilen muhtemelen yine yukarıda Murat İkinci'nin bahsettiği 150km menzilli orjinal asıl Siper füzesi.

Ama o da çok ufak sayılmaz bakalım nasıl olacak...Belki milli VLS bir miktar daha geniş hücrelere sahip olabilir.

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

Mesaj gönderen sailor06 »

_Turkuaz_ yazdı: 08 Eyl 2022, 14:51 İbrahim Bey, twitterda yazdığı bir yorumda Siper-Deniz'in(şimdilik böyle adlandıralım demiş.) quadpack olarak paketleneceğini ve bunun atışı gerçekleştirilen Siper füzesinden farklı olduğunu belirtmiş.
Quadpack Siper harika haber. Emeği geçenlere sonsuz teşekkürler, iyi ki varsınız.

Galaxy61
Üye

Mesaj gönderen Galaxy61 »

Son zamanlardaki en iyi haber. Müthiş kabiliyet gercekten

Tulga
Süvariler

Mesaj gönderen Tulga »

Ben şimdi ortaya şöyle bir tahmin bıraksam nasıl olur?

Siper projesi ile ulaşılan 100 km menzil malumunuz üzere booster eklentili olarak gerçekleşti. MILDAS sisteminden quadpack olarak yerleşim için booster eklentisi olacağına pek ihtimal vermiyorum. Bu nedenle bir dönem DzKK'nın bir çalışması olan G-40 projesi tekrar hayat bulmuş olabilir mi? ESSM Block 2 mimarisinde bir füze ile Siper füze parçaları biraraya getirilerek 40-60km arası booster olmadan orta menzil HSS donanma platformlarına entegre edilebilir mi? Başka türlü o booster eklentisi ile quadpack içine nasıl girebilir ki? Füze mimarisinin degismesi mutlak şart bu haber için. Tabi bir de MILDAS için quadpack çalışmasının da bitmesi gerek. Kafamda deli sorular başladı yine.

karaden
Üye

Mesaj gönderen karaden »

Tulga yazdı: 08 Eyl 2022, 16:10 Ben şimdi ortaya şöyle bir tahmin bıraksam nasıl olur?

Siper projesi ile ulaşılan 100 km menzil malumunuz üzere booster eklentili olarak gerçekleşti. MILDAS sisteminden quadpack olarak yerleşim için booster eklentisi olacağına pek ihtimal vermiyorum. Bu nedenle bir dönem DzKK'nın bir çalışması olan G-40 projesi tekrar hayat bulmuş olabilir mi? ESSM Block 2 mimarisinde bir füze ile Siper füze parçaları biraraya getirilerek 40-60km arası booster olmadan orta menzil HSS donanma platformlarına entegre edilebilir mi? Başka türlü o booster eklentisi ile quadpack içine nasıl girebilir ki? Füze mimarisinin degismesi mutlak şart bu haber için. Tabi bir de MILDAS için quadpack çalışmasının da bitmesi gerek. Kafamda deli sorular başladı yine.
İbrahim bey booster olmadığını ve mevcut füzeden farklı olduğunu söyledi zaten...Ama füze Siper olacak.

G40 projesi kuvvetten bir talep gelmediği için rafa kalkmış durumda.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

Tulga yazdı: 08 Eyl 2022, 16:10 Ben şimdi ortaya şöyle bir tahmin bıraksam nasıl olur?

Aslında ilettiğim tweetin metionlarında İbrahim Bey konuya açıklık getirmiş. Booster olmayacakmış. Detayların sitede bulunan röportajda olduğu belirtilmiş ancak paralı üyeliğim olmadığı için içeriğe erişemedim. Eğer Defenceturkey aboneliği olan bir üyemiz varsa, bizi bilgilendirebilir.
Resim

G-40 tarafında ise talep gelmediği için test aşamasına geçmemiş.

Tugsat
Üye

Mesaj gönderen Tugsat »

İsim karışıklığına sebep vermek yerine geçenki testi yapılan boosterli füzeye neden Hisar-U demediler ki?

Tulga
Süvariler

Mesaj gönderen Tulga »

Ben çok anlam veremedim. Testi yapılan Siper değil deniyor. Üstelik booster olmayacak. Biliyoruz ki testi yapılan Siper booster ile 100 km menzile ulaştı. Yani hem test edilen Siper olmayacak, hem booster olmayacak hem de quadpack MİDAS'a girecek. Quadpack için bahsi edilen füze için mesela kaç km menzil ve irtifa düşünülüyor? Test edilen Siperden daha farklı mimari ve daha güçlü motor mu düşünülüyor? 4 adet füzeyi aynı hücreye yerleştirmek için açılır kanatçık teknolojisi mi kullanılacak? Gövde daha ince ve uzun mu olacak? Bak merak ettim şimdi?

merzifonlu
Süvariler

Mesaj gönderen merzifonlu »

Yeni Siper füzesi, Haziran ayında testi yapılan ve Hisar'dan devşirilen boosterli Siper füzesi gibi olmayacak. Siper'in orjinal boostersiz füzesi olacak. Gerek duyulursa 4'lü paketlenebilecek. Bunda anlaşılmayacak ne var?
En son merzifonlu tarafından 08 Eyl 2022, 18:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Tugsat
Üye

Mesaj gönderen Tugsat »

merzifonlu yazdı: 08 Eyl 2022, 18:06 Yeni Siper füzesi, Haziran ayında testi yapılan boosterli füze gibi olmayacak. Siper'in orjinal füzesi olacak. Bunda anlaşılmayacak ne var?
Anlaşılmayan bir şey yok üstat. Bence gereksiz yere isim karışıklığı yarattılar hepsi bu. Ürünümüz yararlı olsun da varsın kafamızı karıştırsın :)

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 »

Sistemin ismiyle füzelerin isminin aynı olması bence asıl problem. Hisar O+ diyoruz, hem sisteme hem füzeye aynı ismi veriyoruz. Siper sistemin adı mı? Füzenin adı mı? Füzelere bir kod vermeliyiz bence. Mesela Hisar A+ füze sisteminin füzelerinin kodu mesela HSR-A blk1 gibi .

Resim

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

İstiklalFM yazdı: 13 Nis 2022, 17:32 Daha önce açıklamış idim. SİPER projesi başladığında HİSAR tabanlı bir füze yapma fikri yoktu. Tamamen özgün bir proje olarak başladı. Özgün füzenin tasarımı da devam ediyor. (son paylaştığım tweette yer alan füze de bu özgün olan. Tabii son çıkan ürün daha farklı olabilir.) SİPER Blok 0/1 olarak çıkan füze (siyah füze yukarıda) SPYDER ailesi gibi eldeki imkanlar ile oluşturuldu ve SİPER sistemine sonradan dahil edildi. Yani şu an da SİPER için iki füze çalışması aktif devam ediyor. HİSAR üzerinden tasarlanan SİPER Blok 0 füzesi ve SİPER'in özgün füzesi. SİPER'in özgün füzesi bitince de bu füzeden daha uzun menzilli bir füze türetilecek.
Yukarıda paylaştığım alıntı bir önceki sayfada.
Niye şaşırıyorsunuz ki? Aylar önce açıklamıştık. İki adet SİPER var birisi en başından beri çalışılan ürün. Diğeri eldeki imkanlar ile Spyder ailesi gibi birleştirilerek ortaya çıkan diğer ürün diye.

dum
Akıncılar

Mesaj gönderen dum »

1) siper-bl.1 ( daha görmediğimiz siper füzesi) netice itibari ile 100/120 km menzil bandında ve büyük olacağından (kabaca milli sm-2 diyebiliriz) ; mdas hücrelerine 4'lü olarak konabilemez. Belki boostersız olursa ve hücreler yeterince büyük olursa , 2'şer adet koyulabilir.

2) deniz platformları için kanatları katlanan, boostersız, fiziken daha küçük essm-2 özelliklerinde bir füze yapılabilirse ancak o füze, hücrelerde 4'lenebilir. Hadi buna da siper-d diyelim.. (50/60 km menzilli)

3) firkateynlerimizi 16 hücreli şekillendirdiğmizden dolayı; tamamen şahsi fikrim olarak 8 hücresine 2'şer adet boostersız siper-bl.1 , kalan 8 hücresine de 4'er adet siper-d koyardım.

Bu durumda her firkateynimde 16 siper-bl.1 (100+ km menzilli) ve 32 adet siper-d (50/ km menzilli) olmak üzere 48 adet orta ve uzun menzilli füze olurdu.

Şemsiyenin katmanlarını tam oluşturabilmek için geminin ortasında ve her iki yanda 21 füzeli levend varyasyonu ciws (10 km menzilli) ve son katman olarak da ön ve kıç tarafında birer adet olmak üzere toplam 2 adet namlulu ciws (mke-phalanx benzeri) koyardım.

yakıcı lazer, defansif Nazar, eh/et, chaff/flare atıcılar, gövde yıkama/soğutma gibi sistemlerle de desteklerim

Velhasıl; kanatları katlanan, boosterlı olmayan, aktif başlık taşıyan, 50+ km menzili ve 24+km irtifası olan, vls hücrelere 4'lü olarak konulabilen bir fuzeye ihtiyacımız var.. essm-2'yi tarif ettim sanırım. Yapabilir miyiz? Yaparız! Ama onu yapana kadar siper füzesinin varyantlarini kullanacağız.

İstanbul firkateyninin gemi ve sistem testleri bir kaç yıl vakit alacaktır zaten. Dolayısıyla sınıfın diğer 3 fırkateyni inşasına şimdi baslansa bile 2025/26/27'de envantere girecek hale ancak gelecektir. Bu bağlamda özgün siper fuzesini ve 4'lü konacak essm muadili füzeyi olgunlastirmak için 3-4 senemiz var.

Tahditimiz zaman..

Edit: imlâ
En son dum tarafından 09 Eyl 2022, 09:58 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Tulga
Süvariler

Mesaj gönderen Tulga »

dum yazdı: 09 Eyl 2022, 07:58 1) siper-bl.1 ( daha görmediğimiz siper füzesi) netice itibari ile 100/120 km menzil bandında olacağından (kabaca milli sm-2 diyebiliriz) ; mdas hücrelerine 4'lü olarak konabilemez. Belki boostersız olursa ve hücreler yeterince büyük olursa , 2'şer adet koyulabilir.

2) deniz platformları için kanatları katlanan, boostersız, fiziken daha küçük essm-2 özelliklerinde bir füze yapılabilirse ancak o füze, hücrelerde 4'lenebilir. Hadi buna da siper-d diyelim.. (50/60 km menzilli)

3) firkateynlerimizi 16 hücreli şekillendirdiğmizden dolayı; tamamen şahsi fikrim olarak 8 hücresine 2'şer adet boostersız siper-bl.1 , kalan 8 hücresine de 4'er adet siper-d koyardım.

Bu durumda her firkateynimde 16 siper-bl.1 (100+ km menzilli) ve 32 adet siper-d (50/ km menzilli) olmak üzere 48 adet orta ve uzun menzilli füze olurdu.

Şemsiyenin katmanlarını tam oluşturabilmek için geminin ortasında ve her iki yanda 21 füzeli levend varyasyonu ciws (10 km menzilli) ve son katman olarak da ön ve kıç tarafında birer adet olmak üzere toplam 2 adet namlulu ciws (mke-phalanx benzeri) koyardım.

yakıcı lazer, defansif Nazar, eh/et, chaff/flare atıcılar, gövde yıkama/soğutma gibi sistemlerle de desteklerim

Velhasıl; kanatları katlanan, boosterlı olmayan, aktif başlık taşıyan, 50+ km menzili ve 24+km irtifası olan, vls hücrelere 4'lü olarak konulabilen bir fuzeye ihtiyacımız var.. essm-2'yi tarif ettim sanırım. Yapabilir miyiz? Yaparız! Ama onu yapana kadar siper füzesinin varyantlarini kullanacağız.

İstanbul firkateyninin gemi ve sistem testleri bir kaç yıl vakit alacaktır zaten. Dolayısıyla sınıfın diğer 3 fırkateyni inşasına şimdi baslansa bile 2025/26/27'de envantere girecek hale ancak gelecektir. Bu bağlamda özgün siper fuzesini ve 4'lü konacak essm muadili füzeyi olgunlastirmak için 3-4 dememiz var.

Tahditimiz zaman..
Ağzına sağlık hocam. Aradığım cevap buydu. G-40 olmasa bile sonuçta quadpack içine sığabilecek füzenin menzili bellidir. Üç aşağı beş yukarı 50-60 km menzilli bir orta menzil HSS füzesi söz konusu olacak. Two-pack içerisine ikili tandem yerlestirilebilecek olan füze ise ancak Siper Blok-1 seviyesinde booster olmadan 100-120 km menzilli o görmediğimiz füze olur düşüncesindeyim.

karaden
Üye

Mesaj gönderen karaden »

Tulga yazdı: 09 Eyl 2022, 09:45 Ağzına sağlık hocam. Aradığım cevap buydu. G-40 olmasa bile sonuçta quadpack içine sığabilecek füzenin menzili bellidir. Üç aşağı beş yukarı 50-60 km menzilli bir orta menzil HSS füzesi söz konusu olacak. Two-pack içerisine ikili tandem yerlestirilebilecek olan füze ise ancak Siper Blok-1 seviyesinde booster olmadan 100-120 km menzilli o görmediğimiz füze olur düşüncesindeyim.
Öyle bir füze var zaten, Hisar-RF...Onu kullanırlar 4'lü, yeni başka bir füze neden olsun.

Siper deniliyor, burada kastedilen Siper'in asıl orjinal 150km gidecek füzesi olması lazım.

ESSM 254mm çapında, SM2 füzesi ise 340mm...Yukarıdaki foto'daki Siper sanki ikisinin ortası gibi geliyor bana.

MDAS hücrelerinin büyüklüğünü hala bilmiyoruz, MK41'den büyük olabilir bu durumda 4'lü neden atılamasın.

Mesela Kore'lilerin KVLS'sindeki hücreler MK41'den bir miktar daha büyük.KVLS-2 ile de neredeyse 2 katına çıkarak işi abartıyorlar, balistik ve süpersonik füzeler için yapıyorlar tabi.

MDAS MK41 gibi 560mm genişlikte olmak zorunda değil, MK57 gibi 710mm'de olabilir veya bir miktar daha düşük.

Tulga
Süvariler

Mesaj gönderen Tulga »

karaden yazdı: 09 Eyl 2022, 13:25 Öyle bir füze var zaten, Hisar-RF...Onu kullanırlar 4'lü, yeni başka bir füze neden olsun.

Siper deniliyor, burada kastedilen Siper'in asıl orjinal 150km gidecek füzesi olması lazım.

ESSM 254mm çapında, SM2 füzesi ise 340mm...Yukarıdaki foto'daki Siper sanki ikisinin ortası gibi geliyor bana.

MDAS hücrelerinin büyüklüğünü hala bilmiyoruz, MK41'den büyük olabilir bu durumda 4'lü neden atılamasın.

Mesela Kore'lilerin KVLS'sindeki hücreler MK41'den bir miktar daha büyük.KVLS-2 ile de neredeyse 2 katına çıkarak işi abartıyorlar, balistik ve süpersonik füzeler için yapıyorlar tabi.

MDAS MK41 gibi 560mm genişlikte olmak zorunda değil, MK57 gibi 710mm'de olabilir veya bir miktar daha düşük.
Tabi doğru o yönden bakarsak. Yani kuvvet için MK-41 ölçeğinde olmayıp daha geniş ölçülerde hücre sistemine sahip MDAS düşünülürse, mevcut HSS füze yatırımları ölçeğinde hareket edilirse pek tabi uyarlanabilir. Ben daha çok MK-41 ölçeğinde bir MDAS klonlaması üzerinden yorumlamaya çalışıyordum. Bu arada bize mutlak suretle MK-57 ölçeklerinde hücre fırlatma sistemi kabiliyeti de lazım.

dum
Akıncılar

Mesaj gönderen dum »

Yumurtayı kucultemiyorsan, deliği büyütmek de bir çözüm tabi..

Ancak mk-41 ölçülerinin dışına çıkılması benim için sürpriz olur.

Öte yandan hisar-rf katlanamayan kanatları ile hayli geniş hücreler ister. Yani 16 hücreli bir sisteme en fazla 16 hisar-rf koyulabilir.

Başlangıçta birinci gemi için olabilir elbette. Bakarsanız bugün; yavuzlarda da 16'şar sparrow var.. ama bizim yeni sistemlere geçerken yeni bir şeyler de söylememiz lazım.

Siper sistemi içinde böyle 4'lenebilecek küçük aktif başlıklı füzelerin olmasının sadece gemilere değil karadaki hava savunmasına da faydası büyük olur.

Düşünsenize ; siper bataryasindaki 4 fırlatma aracının 1'inde 6 siper yerine 24 siper-d olduğunu..

Iron dome'un yeni nesil ve milli bir yorumu olurdu.
En son dum tarafından 09 Eyl 2022, 14:59 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

karaden
Üye

Mesaj gönderen karaden »

dum yazdı: 09 Eyl 2022, 14:14 Yumurtayı kucultemiyorsan, deliği büyütmek de bir çözüm tabi..

Ancak mk-41 ölçülerinin dışına çıkılması benim için sürpriz olur.

Öte yandan hisar-rf katlanamayan kanatları ile hayli geniş hücreler ister. Yani 16 hücreli bir sisteme en fazla 16 hisar-rf koyulabilir.

Başlangıçta birinci gemi için olabilir elbette. Bakarsanız bugün; havuzlarda da 16'şar sparrow var.. ama bizim yeni sistemlere geçerken yeni bir şeyler de söylememiz lazım.

Siper sistemi içinde böyle 4'lenebilecek küçük aktif başlıklı füzelerin olmasının sadece gemilere değil karadaki hava savunmasına da faydası büyük olur.

Düşünsenize ; siper bataryasindaki 4 fırlatma aracının 1'inde 6 siper yerine 24 siper-d olduğunu..

Iron dome'un yeni nesil ve milli bir yorumu olurdu.
O zaman modifikasyon yapılır, katlanır hale getirilir.

Siper fılartıcı aracındaki her hücre'nin en az mk41 kadar büyük olduğunu varsayarak yorum yapmışsınız ama o pek mümkün değil...Ayrıca ağırlık denen bir şey var asıl kısıtlayıcı o zaten, en fazla 8 taş çatlasın 10 adet taşıyabilir.Bence buna fazla takılmaya gerek yok, daha dağınık bir mimari olacak zaten 6-8 adet daha iyi.

İron dome dediğimiz 90kg'lik bir füze, bizim burada bahsettiğimiz füze en azından 400-500 kg..ESSM bile yaklaşık 300kg.

dum
Akıncılar

Mesaj gönderen dum »

Iron dome : el yapımı ufak füzeleri ve roketleri engellemek üzere kullanılıyor.

Bizim ise havadan ve yerden atılacak seyir füzesi, srbm , hava-yer muhimmatini üst katmanda (24+ km irtifa, ve 50 km menzil diyoruz daha küçük olamaz) engellemek üzere daha kabiliyetli bir şeylere de ihtiyacımız var bence. Sadece teyyareleri engellemek yetmiyor bu devirde... ABM'den bir tık önce yapılabilecek bir şey bu. Ve siper mimarisinde de kullanılabilir.

Daha kısa irtifa ve menzillerde zaten hisar a+ ve korkut ikilisi olacak..

Neyse. Olmayan bir şeyler üzerine faraziye konuşunca farklılıklar doğal.. oldukça görür o zaman konuşuruz.
En son dum tarafından 09 Eyl 2022, 19:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

dum yazdı: 09 Eyl 2022, 15:05 Iron done : el yapımı ufak füzeleri ve roketleri engellemek üzere kullanılıyor.

Bizim ise havadan ve yerden atılacak seyir füzesi, srbm , hava-yer muhimmatini üst katmanda (24+ km irtifa, ve 50 km menzil diyoruz daha küçük olamaz) engellemek üzere daha kabiliyetli bir şeylere de ihtiyacımız var bence. Sadece teyyareleri engellemek yetmiyor bu devirde... ABM'den bir tık önce yapılabilecek bir şey bu. Ve siper mimarisinde de kullanılabilir.

Daha kısa irtifa ve menzillerde zaten hisar a+ ve korkut ikilisi olacak..

Neyse. Olmayan bir şeyler üzerine faraziye konuşunca farklılıklar doğal.. oldukça görür o zaman konuşuruz.
Üstelik çok optimize. Vuracağı hedefin rotası belli. Gazze'den atılıyor belli başlı yerleri hedef alıyor. Demir Kubbe pek çok açıdan farklı bir sistem.

Pehlivan
Üye

Mesaj gönderen Pehlivan »

Murat Bey'in kısa bir videosunda eğer sürçülisan değilse Siper 150+ için Tübitak işbirliği ile Göktuğ ailesinden geliştireleceğini söylemişti. Bu durumda uzman olmasam da dörtlü paketleme sorun olmaz diye düşünüyorum, konu üzerine bilgili olanlar dörtlü paketlenip paketlenemeyeceğini netliğe kavuşturabilirler.

SametKomurcu
Üye

Mesaj gönderen SametKomurcu »

dum
Akıncılar

Mesaj gönderen dum »

Çemberimde Gül Oya..

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili