Bayraktar Taktik İHA

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Karasu »

KARACI yazdı: 09 Ağu 2022, 14:49 "Hadi oradan yeter artik yani" demek lazim. Abd ye gelince milyar dolarları dokenler bize gelince gelin birlikte uretelim ! Mal burada aliyorsalar alsinlar almiyorsalar on katina abd den alsinlar. Neyimize faydasi olmus bunlarin da !
Arada şöyle bir fark var hocam. Biz dolara ihtiyaç duyunca swap yapsınlar diye Arap ülkelerine gidiyoruz. ABD dolara ihtiyaç duyunca dolar basıyor.

PANZER
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen PANZER »

Birleşik Arap Emirlikleri 120 adet TB2 alacak diye haberler var.

BuLuT
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen BuLuT »

Bu adamlarla kanlı bıçaklı değilmiydik?
Ne zaman kuzu sarması olduk?
Adamlar yunanlılara uçak verme niyetindeydi üstelik tatbikatta yaptılar.

igirgin
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen igirgin »

BuLuT yazdı: 08 Eyl 2022, 20:00 Bu adamlarla kanlı bıçaklı değilmiydik?
Ne zaman kuzu sarması olduk?
Adamlar yunanlılara uçak verme niyetindeydi üstelik tatbikatta yaptılar.
Ülke devlet aklı ile yönetilmekten uzaklarda, her an her şey olabilir...

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM »

_Turkuaz_ yazdı: 12 Eyl 2022, 10:47

BuLuT
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen BuLuT »

Daha TB3'ü göremedik sanırım proje çok gizli hatta kızıl elmadan bile gizli

CetinAltinbas
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen CetinAltinbas »

Fabrikayı neden Ukrayna’ya kuruyor? Esas Türkiye’de daha iyi olamaz mı?

murattekin
Akıncılar
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen murattekin »

Muhtemelen talebe yetişemiyorlar.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Hayali »

Abi nevaleyi alan düşmanı kimse üzerine yürüyor...

KARACI
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen KARACI »

TB2 kült silah kategorisine girdi artık, sahaya damga vuruşunun ardinda kabiliyetinden daha onemli 2 ana unsur var bence. Birincisi ürunün ortaya cikisiyla birlikte TSK'nin ortaya koydugu konsept, yani butune giden saldiri argumanlari. Ikincisi ve daha onemlisi ise doldurdugu taktik bosluk, bu bosluk evrensel olarak TB2 tarafindan cuk diye tabir edilecek sekilde dolduruldu. Silahların ve muhimmatlarin sınıf ayrimini, bu sınıflara gore degerlendirilmesi gerektigini gosterdi bircoklarina. Taktigin stratejik duzeyde etkisi ise hic mutevazi olmadan soyleyelim TSK basarisidir. Dunya genelinde bu boslugun erkenden fark edilerek kisa denilebilecek bir surede muhimmat dahil aktorlestirilmesi ise kuskusuz milli bir basaridir.

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

Hayali yazdı: 16 Eyl 2022, 12:00 Abi nevaleyi alan düşmanı kimse üzerine yürüyor...
"Now I am become death, the destroyer of worlds". Robert Oppenheimer'ın atom bombasından sonraki süreçte bir Hindu metninden yaptığı alıntı. Bu olay ya da başka bir şey özelinde konuşmuyorum ancak Türkiye'nin bu kadar agresif şekilde iha ya da başka şekilde silah satmasını ne kadar masaya yatırdığımız konusunda emin değilim. Hem devlet hem millet olarak. Ahlaki tarafı geçtim sonuçta bunların niye yapıldığı belli, silahın maksadı öldürmektir. Demek istediğim bu silahlar ne kadar bizim menfaatlerimize yarayacak, ne kadar etkin olacak gibi şeyler. Anca yine de şahsen ben sertlik yanlısı biri olarak bile ihaların vuruş görüntülerini izlerken biraz irkiliyorum. Hiçlikten gelen bir ölüm, duruyorsun sonra bir anda yoksun.

Kullanıcı avatarı
ddemir
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen ddemir »

Hiçlikten gelen bir ölüm, duruyorsun sonra bir anda yoksun.
Okuyunca şu video geldi aklıma

SametKomurcu
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen SametKomurcu »

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

ddemir yazdı: 16 Eyl 2022, 14:54 Okuyunca şu video geldi aklıma
İlk başta sesin iha sesi olduğunu anlamadım, gerilim müziği eklemişler sandım hocam. O dehşet yeri gelir adamı ölmüşten beter eder.

The Qonqueror
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen The Qonqueror »

Canti yazdı: 16 Eyl 2022, 12:28 "Now I am become death, the destroyer of worlds". Robert Oppenheimer'ın atom bombasından sonraki süreçte bir Hindu metninden yaptığı alıntı. Bu olay ya da başka bir şey özelinde konuşmuyorum ancak Türkiye'nin bu kadar agresif şekilde iha ya da başka şekilde silah satmasını ne kadar masaya yatırdığımız konusunda emin değilim. Hem devlet hem millet olarak. Ahlaki tarafı geçtim sonuçta bunların niye yapıldığı belli, silahın maksadı öldürmektir. Demek istediğim bu silahlar ne kadar bizim menfaatlerimize yarayacak, ne kadar etkin olacak gibi şeyler. Anca yine de şahsen ben sertlik yanlısı biri olarak bile ihaların vuruş görüntülerini izlerken biraz irkiliyorum. Hiçlikten gelen bir ölüm, duruyorsun sonra bir anda yoksun.
Yalnız burada agresif olan taraf ve ilk saldıran Tacikler ve İran'a yakınlar. Bu saldırıyı Ermenistan-Azerbaycan çatışmasından ayrı düşünmemek lazım. İran çatışmayı yayıp Azerbaycan'ı üzerinde politik baskı oluşmasını istiyor. Bunu engellediğine göre demek ki doğru yere İHA satmışız.

trakya_forever
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen trakya_forever »

Harop olma ihtimali cok yuksek bence bu sesin.

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

The Qonqueror yazdı: 16 Eyl 2022, 23:44 Yalnız burada agresif olan taraf ve ilk saldıran Tacikler ve İran'a yakınlar. Bu saldırıyı Ermenistan-Azerbaycan çatışmasından ayrı düşünmemek lazım. İran çatışmayı yayıp Azerbaycan'ı üzerinde politik baskı oluşmasını istiyor. Bunu engellediğine göre demek ki doğru yere İHA satmışız.
Olabilir hocam. Ben çatışmaların ötesinde ihaların hem etki hem psikoloji olarak diğer pek çok silahtan daha farklı bir etkiye sahip olduğundan bahsediyorum. Tabi bunu birilerine veriyorsak menfaatlerimize uymalı.

velicanoduncu
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen velicanoduncu »

Tacikler fars/pers ailesine akraba bir ülke olmasına rağmen nufusunun, neredeyse tamamı Sünnidir, Tacikleri sahipsiz bırakırsak irana meyl etmeleri olasıdır , ama örf adet gelenek, dini ve kültürel olarak orta Asya Türk ülkelerine çok daha yakındır; kendi hinterlandımız olarak görüp ilişkilerimizi derinleştirirsek bize daha yakın olacaklarını değerlendiriyorum...Tacikistan , Afghanistan Türkistanın kıyısı köşesi değil ta göbeği yahu...

Kullanıcı avatarı
TMRT
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen TMRT »

trakya_forever yazdı: 17 Eyl 2022, 00:29 Harop olma ihtimali cok yuksek bence bu sesin.
HAROP sesi zaten üstadım. Yüksek irtifadan düşük devirle keşif halinde. Aşağı doğru 90 derece hızlandığında bu hale gelecek sesi

Metalürjist54
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Metalürjist54 »

Kırgız ordusunun sanıyorum ilk tb-2 videosu.
Haberde bahsi geçen kamera doğru mu?

anafor2014
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen anafor2014 »

Metalürjist54 yazdı: 17 Eyl 2022, 20:55 Kırgız ordusunun sanıyorum ilk tb-2 videosu.
Haberde bahsi geçen kamera doğru mu?
Semboloji starflir e benziyor ama Kırgızistan a teslimat sırasında Cats denmişti.

CetinAltinbas
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen CetinAltinbas »

murattekin yazdı: 14 Eyl 2022, 22:20 Muhtemelen talebe yetişemiyorlar.
Ne olursa olsunlar sonuçta işsizlik oranı bile yüksek Türkiye’de ama Ukrayna’yı haksız bulunuyorum.

merzifonlu
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen merzifonlu »

CetinAltinbas yazdı: 18 Eyl 2022, 00:37 Ne olursa olsunlar sonuçta işsizlik oranı bile yüksek Türkiye’de ama Ukrayna’yı haksız bulunuyorum.
Sen ne yazdın kardeş? Cümleden bir anlam çıkmıyor, yazıları çok değil 2 saniye kontrol edin yollamadan önce.

Frost
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Frost »

Yurtdışında fabrika kurulmasının iç siyasetle alakalı sebeplerinin de olduğunu düşünüyorum.

anafor2014
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Resim

cats miş

tomthejeer
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen tomthejeer »

anafor2014 yazdı: 18 Eyl 2022, 01:01 Resim

cats miş
Kanada başını duvarlara vursun milyonluk iş kaçırdılar sadece şu aletle. Şirketin yöneticileri hükümete etmedik küfür bırakmıyorlardır muhtemelen. Tanesi yaklaşık 1 milyon dolardan her sene 200 tane mx-15 alımı yapacaktı baykar. Muhtemelen şirketin satış rakamlarını katlayacaktı bu satış.

Metin
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Metin »

Üstatlara bir sorum var: Bizim SİHA operatörleri kendi aralarında falaka goygoyu mu yapıyor? Önüme birkaç peç dizaynı düştü hepsi de "düşmanı çok pis sopalıyoruz" gibisinden falaka şakası içeriyor. Gülmekten öldüm bu arada mükemmel tasarımlar.

anafor2014
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

tomthejeer yazdı: 22 Eyl 2022, 21:52 Kanada başını duvarlara vursun milyonluk iş kaçırdılar sadece şu aletle. Şirketin yöneticileri hükümete etmedik küfür bırakmıyorlardır muhtemelen. Tanesi yaklaşık 1 milyon dolardan her sene 200 tane mx-15 alımı yapacaktı baykar. Muhtemelen şirketin satış rakamlarını katlayacaktı bu satış.
https://www.defenceweb.co.za/featured/a ... ps-gimbal/

Asıl bomba burada

hiasa89
Üye
İletişim:

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen hiasa89 »

Suanda yapilan urunlerde TEI`nin motorlari kullaniliyor mu ? Yoksa Ukrayna menseli motorlar mi kullaniliyor ?

SametKomurcu
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen SametKomurcu »

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Karasu »

Yani iyi niyetli olmak istiyorum ama yavaştan gıcık olmaya başladım bu açıklamalara.

1. Selçuk Bayraktar çıkıyor televizyonlara iktidar değişirse bize engel olmaya çalışanlar gelir anlamına gelecek sözler söylüyor.
2. Hafta geçmiyor Baykar'ın Ukrayna'da üretim tesisi açma planları çarşaf çarşaf sosyal medyaya yansıyor.
3. Şimdi Haluk Bayraktar "Gelecekte Ukrayna'da üretimine başlanılacak SİHA'lar, Ukraynaca bir isim alabilir." diyor.

Ne anlayalım şimdi bundan?
İyi niyetli olmak istiyorum ve bunların reklam/promosyon amaçlı olduğunu düşünmek istiyorum. Gelecekteki işbirliği için, Ukrayna kamuoyuna yönelik sempatik, samimi söylem oluşturulmaya çalışılıyor diye anlamak istiyorum.
Ancak bu kadar ilginç olaydan sonra bu söz gelince "vallahi satarım köyü giderim ha" gibi bir anlam da çıkıyor. Umarım bu anlamda söylenmemiştir.

Kullanıcı avatarı
ugrgdr
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen ugrgdr »

Karasu yazdı: 01 Eki 2022, 14:27 Yani iyi niyetli olmak istiyorum ama yavaştan gıcık olmaya başladım bu açıklamalara.

1. Selçuk Bayraktar çıkıyor televizyonlara iktidar değişirse bize engel olmaya çalışanlar gelir anlamına gelecek sözler söylüyor.
2. Hafta geçmiyor Baykar'ın Ukrayna'da üretim tesisi açma planları çarşaf çarşaf sosyal medyaya yansıyor.
3. Şimdi Haluk Bayraktar "Gelecekte Ukrayna'da üretimine başlanılacak SİHA'lar, Ukraynaca bir isim alabilir." diyor.

Ne anlayalım şimdi bundan?
İyi niyetli olmak istiyorum ve bunların reklam/promosyon amaçlı olduğunu düşünmek istiyorum. Gelecekteki işbirliği için, Ukrayna kamuoyuna yönelik sempatik, samimi söylem oluşturulmaya çalışılıyor diye anlamak istiyorum.
Ancak bu kadar ilginç olaydan sonra bu söz gelince "vallahi satarım köyü giderim ha" gibi bir anlam da çıkıyor. Umarım bu anlamda söylenmemiştir.
Hükümetin farklı bir kozu kalmadı. En iyi kartı öne sürmeye çalışıyor.

Ukrayna ile yakınlaşılmasındaki temel amacın motor ve reklam olduğunu düşünüyorum. Ayrıca örtülü ambargolar varken Ukrayna aracılığı ile istediği parçayı rahat bir şekilde tedarik edilecektir.

commandos
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen commandos »

Siyasete fazla giriyor. Boş ver sen kim ne diyorsa desin. İşine bak. İlgilenme öteki şeylerle. Sessiz kal. Herkes neyin ne olduğunu görüyor zaten.

TerörleMücadele
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen TerörleMücadele »

İHA meselesi Türk halkının siyaset üstü meselesi oldu. Kim gelirse gelsin bu projeleri sonlandıramaz. Fakat Selçuk Bayraktar daha önce harf devrimini hedef alan tweet de atmıştı. Muhaliflere karşı, " Bu mesele milli mesele, bunu siyasete alet etmeyin! " diyenler tam tersini kendileri yapıyor. AKP'den sonra Selçuk Bayraktar kendisi isteyerek de gidebilir. Kendisi bilir. Fakat o zaman mühimmatını da kendisi üretmek zorunda kalır.

Antares
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares »

Gitsin isterse. MAM-L yi kendisi üretsin. Ve ayrıca o aracı tek başına birileri yapmıyor. Ben eminim böyle bir karar alırsa Tei’ ye geçecek bir sürü mühendis de olacaktır ya da başka bir firmaya.

Ylmz
Üye
İletişim:

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Ylmz »

Bu konu hakkında yazmamayı düşünüyordum madem konu aralandı ben de şahsi düşüncemi aktarayım.

Güç, bazen de kullanmamaya dayalıdır. Farklı bakış açısına sahip pek çok insanı ortak bir düşüncede toplamaya dayalı bir saygınlık bunun gerektirdiği yaklaşımı sürdürebilmeye dayalı bir durumdur. Güçten kastedilen tam olarak bu dur. Bir muhalefet partisinin lideri gidip el oğlu gibi yaklaşım görebiliyorsa düşünülmesi gereken pek çok durum söz konusudur. Elindeki gücü iki tarafın ilişkilerinde yumuşama eğilimi gösterecek tutumda sergilemiş olsaydı kendileri saygınlık üstüne saygınlık katardı. Ama aksi tutumu seçti...

Savunma Sanayii'nde özel sektörü temsil eden tek bir şirketten konuşuyoruz ve devlet firmalarının üstünde bir varlık göstermeye başladı, başlandı... Sektörün içinde varolan pek çok insan bu blog içerisinde söz sahibi desinler kendileri savunma sanayii'nin tam anlamıyla işler bir yapısı söz konusu mu? Söyleve gelince Nuri Demirağlar, Vecihi Hürkuşlar denilip duruluyor. Peki gerçekleştirmek istenildiğinde sistem bu tip insanların önünü açıyor mu? Engel olunacak neymiş kendilerine bahşedilen ayrıcalıklar mı?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Yine herkes gaza gelmiş. :) Boşuna kendinizi yormayın efendiler. Baykar'ın abartıldığı falan yok. Daha geçen hafta bir toplantıda hem TUSAŞ hem de Baykar ile Ar-Ge gerektiren iş yapan alt yüklenici firma ile görüştüm. TUSAŞ ile iş yapmaktan bin pişmanlar. Baykar'dan daha fazla iş (tasarım, geliştirme, üretim vd.) almak için kırk takla atıyorlar. Bunun üretim ve maliyet ile alakası da yok. Çalışabilirlik...

Bir diğer konu Baykar'ın mühimmat yapmadığını ve yapamadığına çok emin olmayın? ASELASAN yüzünden elektro optik işine girdi... TEİ saçmalamaya devam ederse o işe de girecek mecburen. Adam her girdiği işten de bir şekilde alnının akı ile çıkıyor. Burada istediğinizi söyleyin. Adam yine başaracak. Çünkü o adam mühendisinden erken gelip ondan geç çıkıyor hatta çıkmıyor o şirketten. Öyle bir inanç ve azim ile birleşmiş bir güç-hırs ikilisi de dünyada az insanda var. (Sadece inanç ve azim demediğimin de altını çizerim. Herkes çalışıyor diye başka yere çekmeyelim.)

Daha belediye seçimini kazanan muhalefet saçma iddialar ile adamın öğrenciler için açtığı atölyelere göz dikti. Ki bahsi geçen para Baykar için çerez parası bile değildi... Şimdi bu adam niye muhalefete karşı savunma ihtiyacı hissetmesin?

Aykaç
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Aykaç »

Ne yapsın adam? Bir yandan düşünüyorum da Sezgin Tanrıkulu gibi adamlar öncülüğünde muhalefetin sihalara bakışını, ilerde işler değiştiğinde savunma sanayinde esasen özel sektörde taş koyulabilecegi hem niyeten hem söylemlerle belli edilmiş. Bırakın Bayraktar'ı bütün savunma sanayi projelerinde kılıfına uydurarak tırpan vurulacağını öngörmek - hiç kendimizi kandırmayalım- zor değil. Hal böyleyken adamlar da her ihtimal için pozisyonlarını hesapliyorlardir. Talep yoksa adam dükkanı kapatacak mı? Bakacak işine.

Ylmz
Üye
İletişim:

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Ylmz »

İstiklalFM yazdı: 01 Eki 2022, 23:31 Yine herkes gaza gelmiş. :) Boşuna kendinizi yormayın efendiler. Baykar'ın abartıldığı falan yok. Daha geçen hafta bir toplantıda hem TUSAŞ hem de Baykar ile Ar-Ge gerektiren iş yapan alt yüklenici firma ile görüştüm. TUSAŞ ile iş yapmaktan bin pişmanlar. Baykar'dan daha fazla iş (tasarım, geliştirme, üretim vd.) kırk takla atıyorlar. Bunun üretim ve maliyet ile alakası da yok. Çalışabilirlik...

Bir diğer konu Baykar'ın mühimmat yapmadığını ve yapamadığına çok emin olmayın? ASELASAN yüzünden elektro optik işine girdi... TEİ saçmalamaya devam ederse o işe de girecek mecburen. Adam her girdiği işten de bir şekilde alnının akı ile çıkıyor. Burada istediğinizi söyleyin. Adam yine başaracak. Çünkü o adam mühendisinden erken gelip ondan geç çıkıyor hatta çıkmıyor o şirketten. Öyle bir inanç ve azim ile birleşmiş bir güç-hırs ikilisi de dünyada az insanda var. (Sadece inanç ve azim demediğimin de altını çizerim. Herkes çalışıyor diye başka yere çekmeyelim.)

Daha belediye seçimini kazanan muhalefet saçma iddialar ile adamın öğrenciler için açtığı atölyelere göz dikti. Ki bahsi geçen para Baykar için çerez parası bile değildi... Şimdi bu adam niye muhalefete karşı savunma ihtiyacı hissetmesin?
E hocam kendi cümlenizle savunma sanayii'deki aksaklıkları aktarıyorsunuz devletin başındaki adamlar demek ki kendi işlerine geldiğinde bir tarafa güç yığıyor hiç devlet yapısını düzeltme eğilimine girmiyorlar.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Ylmz yazdı: 01 Eki 2022, 23:38 E hocam kendi cümlenizle savunma sanayii'deki aksaklıkları aktarıyorsunuz devletin başındaki adamlar demek ki kendi işlerine geldiğinde bir tarafa güç yığıyor hiç devlet yapısını düzeltme eğilimine girmiyorlar.
Hocam hem haklısın hem değilsin. "Deveye sormuşlar boynun niye eğri nerem doğru ki demiş." Aynı hikaye. Mesela Vakıf firmalarının özellikle ASELSAN'ın sorunları hiçbiri yeni değil ki. Vakıf firmaları yıllardır aynı. Sorunları çözmesi için yöneticiler değişiyor yapılar değişiyor göreve gelen adamlar da eskilere uyuyor. Yenilerin hükmü olmuyor. SSB firmalar birbiri ile kavga etmesin ürün çıkarsın diye uğraşıp duruyor. Kimse dinlemiyor. Kurumun elinde güç var ama yaptırım yetkisi yok. Kurumun kendi falsoları da eklenince ortalık karışıyor. Birileri düzelsin diyor uğraşıyor ama ne olursa olsun düzeltilmek istenen yer eskisinden beter olabiliyor. Biraz da insanımızla alakalı galiba. Selçuk Bayraktar bu yüzden sıyrıldı zaten. Romantizmi seviyoruz. Güçlü liderlikle altında birleşiyor mühendisimiz bürokratımız bile ancak. Bu bir yere ağırlık vermek ile ilgili değil tam olarak. Devlet çok fazla firmaya destek veriyor. Bütçeyse bütçe teşvikler...

Bir örnek anlatayım;

X bir firmamız (Sektörde Top 5'te) 4 kişilik bir start up'ın alacağı 15 bin dolarlık ihaleye girip. 50 bin dolara mal edip zararına işi yapıyor. Hem de gençlerin bu şirketini batırıyor. Bunlardan onlarca örnek var. Sonra o şirketi hem ucuz hem de etkili olarak kullanmak için gelip Hollandalılar önce iş yapıyor sonra ortak oluyor. Bunlar şahıslar ile ilgili de değil. Hepsi değişiyor yerlerine yenileri geliyor ama olaylar değişmiyor.

Baykar da şimdi yurt dışındaki firmalar gibi yapıyor. Küçük firmalara yatırımlar yapıyor. Ortak oluyor. T3'ten çıkan şirketlere destek oluyor iş veriyor bir problem olmuyor. Ki Baykar öyle işlere kalkışıyor ki hakikaten adam yerli Elon Musk olacak.

Velhasıl sektörde öyle bir tane belirli problem yok ki çözülsün. Ayrı ayrı sorunlar var. Kimi kronik sorunlar kimi politik sorunlar kimi ülkenin sorunlarının sektöre yansıması. Hepsi ayrı telde.

Ylmz
Üye
İletişim:

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Ylmz »

Hocam bizim tam olarak amaçladığımız şey nedir? Eğer sistem içinde yaşamsal döngüsünü gerçekleştirebilen ayrı bir sistemin ikamesini devam ettirebilmekse mesele baykara söylenecek tüm kötü düşüncelerin karşısında duralım. Eğer olay işlevsiz bir yapıyı düzeltmekse ve cidden gelişip ilerlemekse o yönde atım yapalım. Lakin farkedersiniz ki bu sistem içinde sisteminde kendine göre sorunsalları mevcut. Adam politikada yön tayin edebiliyor. Olay bu yaptığı ettiği kazandırdığı değil mesele. Bu duruma siz tamam diyebiliyorsanız şayet eyvallah demekten başka bir şey kalmıyor insanlara.

BuLuT
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen BuLuT »

Politik yönden fazla konuştuğuna bende katılıyorum. Tarafsız kalmalı ve ses etmemeli Yani herkes damat damat diyordu ama bu şekilde davranması gerçekten bu yakıştırmayı doğruluyor.
Benim Selçuk Bayraktar hakkındaki düşüncelerim hala değişmedi. Kendisi bu ülkenin evladıdır. ve ülkesi için çok iyi hizmetler yaptı ve yapmaya devam ediyor ancak Bu ülkenin en az kendisi kadar ve kendisinden daha fazla ülkesine hizmet etmiş çok evladı var. Bu gerçeğide aklından çıkarmaması lazım.
Önce hava araçlarına Atatürkün imzasını atsın.Bu gelenektir çünkü. Atatürk bu ülkede siyaset üstüdür. istikbal göklerdedir diyen bir kurucumuz var çünkü.
Bu geleneğe alternatif yaratır gibi farklı gösteriler yapmaya hiç gerek yok.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Ylmz yazdı: 02 Eki 2022, 00:18 Hocam bizim tam olarak amaçladığımız şey nedir? Eğer sistem içinde yaşamsal döngüsünü gerçekleştirebilen ayrı bir sistemin ikamesini devam ettirebilmekse mesele baykara söylenecek tüm kötü düşüncelerin karşısında duralım. Eğer olay işlevsiz bir yapıyı düzeltmekse ve cidden gelişip ilerlemekse o yönde atım yapalım. Lakin farkedersiniz ki bu sistem içinde sisteminde kendine göre sorunsalları mevcut. Adam politikada yön tayin edebiliyor. Olay bu yaptığı ettiği kazandırdığı değil mesele. Bu duruma siz tamam diyebiliyorsanız şayet eyvallah demekten başka bir şey kalmıyor insanlara.
Amaç sektörün devamlılığını sağlayacak şekilde bir ekosistem yaratılması. Risk alabilen, yenilikçi ve kendi başına hareket edebilen ana yükleniciler onları destekleyecek alt yükleniciler ve hepsini besleyecek sanayi yapısı. Esasında ana yüklenicilerin proje yönetimi ve alt yüklenicilerin kullanımı hususunda sorun var. Sanayi ve onların sektördeki rolünde bir sıkıntı yok. Çok ilerleme sağlandı. O taraf çok iyi oldu. Ama yukarıda saydığım sorunlar yüzünden bu ekosistem gerçek manada harekete geçemiyor...

Benim Baykar ile ilgili söylediklerim devletin politikasından ziyade şirketin kendi politikası. İkisi birbirinden farklı şeyler. Devlet sektörün tümünün gelişimini istiyor Baykar'a özel bir politika belirlemiyor. Baykar destek isterse devlet onu veriyor. Hoş diğerlerine vermedi mi? TUSAŞ'ın satışlarında da STM'ninkinde de devletin desteği var. Firmanın potansiyeli ölçüsünde devletin desteği işe yarıyor.

kostok
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kostok »

İstiklalFM yazdı: 01 Eki 2022, 23:59 Hocam hem haklısın hem değilsin. "Deveye sormuşlar boynun niye eğri nerem doğru ki demiş." Aynı hikaye. Mesela Vakıf firmalarının özellikle ASELSAN'ın sorunları hiçbiri yeni değil ki. Vakıf firmaları yıllardır aynı. Sorunları çözmesi için yöneticiler değişiyor yapılar değişiyor göreve gelen adamlar da eskilere uyuyor. Yenilerin hükmü olmuyor. SSB firmalar birbiri ile kavga etmesin ürün çıkarsın diye uğraşıp duruyor. Kimse dinlemiyor. Kurumun elinde güç var ama yaptırım yetkisi yok. Kurumun kendi falsoları da eklenince ortalık karışıyor. Birileri düzelsin diyor uğraşıyor ama ne olursa olsun düzeltilmek istenen yer eskisinden beter olabiliyor. Biraz da insanımızla alakalı galiba. Selçuk Bayraktar bu yüzden sıyrıldı zaten. Romantizmi seviyoruz. Güçlü liderlikle altında birleşiyor mühendisimiz bürokratımız bile ancak. Bu bir yere ağırlık vermek ile ilgili değil tam olarak. Devlet çok fazla firmaya destek veriyor. Bütçeyse bütçe teşvikler...

Bir örnek anlatayım;

X bir firmamız (Sektörde Top 5'te) 4 kişilik bir start up'ın alacağı 15 bin dolarlık ihaleye girip. 50 bin dolara mal edip zararına işi yapıyor. Hem de gençlerin bu şirketini batırıyor. Bunlardan onlarca örnek var. Sonra o şirketi hem ucuz hem de etkili olarak kullanmak için gelip Hollandalılar önce iş yapıyor sonra ortak oluyor. Bunlar şahıslar ile ilgili de değil. Hepsi değişiyor yerlerine yenileri geliyor ama olaylar değişmiyor.

Baykar da şimdi yurt dışındaki firmalar gibi yapıyor. Küçük firmalara yatırımlar yapıyor. Ortak oluyor. T3'ten çıkan şirketlere destek oluyor iş veriyor bir problem olmuyor. Ki Baykar öyle işlere kalkışıyor ki hakikaten adam yerli Elon Musk olacak.

Velhasıl sektörde öyle bir tane belirli problem yok ki çözülsün. Ayrı ayrı sorunlar var. Kimi kronik sorunlar kimi politik sorunlar kimi ülkenin sorunlarının sektöre yansıması. Hepsi ayrı telde.
Maalesef kendi bacağımıza çok sıkıyoruz. Özel sektör firmaları da bunu yapıyor. Sahibini yakınen tanıdığım, savunma sanayi ile ilgisi olmayan bir firma yurt dışında bir teklif hazırlıyor. Savunma sanayi sektöründe faaliyet gösteren başka bir firmamız aynı ürün için çok daha düşüğe, belki de zararına bir teklif gönderiyor ve işi alıyor. İşin boyutu bu firmamız için çok yüklü değil ancak acımadan fiyat kırıyor. Hem piyasayı allak bullak ediyor hem de ülkeye girecek döviz oranının azalmasına sebep oluyor. Bir çeki düzen gerekli ama bu düzeltmeyi yapacak irade lazım.

anafor2014
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Core teknolojilere odaklanmış enstitü gibi çalışan firmalara ihtiyaç var. Bu gibi firmaları denetleyen ve yönlendiren kurumlara da tabii. Alt sistem ancak böyle üretilir.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Hayali »

Her yazılanı okudum ve yazmaya karar verdim.BAYKAR özelinde Bayraktar kardeşler, yıllarca bürokratik engellemeler, saçma ve kimseden istenmeyen kuvvet isterleri uğraşarak bu zamana kadar geldiler. Bu engellemeler siyasi görüşüne uygun bir iktidar zamanında olduğu unutulmamalıdır. Şimdi ise Muhalefet açıkça tehdit ediyorsa, SIHA meselesi her ne kadar siyaset üstü olsada kusura bakmayın bu kadar emek verilmişken bu riske girmeye gerek yok.

Antares
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares »

Şimdi size göre engellemeler oldu ama peki Vestel engellenmedi mi? Ya da adını duymadığımız firmalar.
Asıl soru şu. Bunu özellikle sayın İstiklalFM üstadıma soruyorum.

Baykar'ın alanında tek olması onun başarısından mı yoksa mevcut iktidarın rakip olabileceklere ve rakip olanlara yaklaşımı mı? Tamam özel şirket olmasından dolayı bazı refleksleri daha hızlı ama neden başka özel firma çıkamadı?!?!

Bayraktar kardeşler dahi mi? Mühimmat yapıyor demişsiniz. Taşlamak istemiyorum lakin şu anda iş gören bir firma. Hiç olmamasından daha iyi. Ancak Bayraktar olmasaydı acaba TUSAS dan başka hiç iha üreten özel bir firmamız olmayacak mıydı?

Daha önce dediğim gibi yine ekliyorum. Başka ülkede yaşamıyoruz. Aynı ülkede yaşıyoruz. İhalelere bakıyorum. Ve Akrabanın katıldığı ihalelerde az çok nasıl işlerin döneceğini öngörebiliyorum. Allahtan Baykar altını dolduran bir şeyler yapıyor da işimize yarıyor.

Tabi STAR gazetesini okursak TB3 ile Wahington'a uçar ABD lileri "Türkler yine yaptı yapacağını!" lafını dedirttirir geri gelip Konya'ya ineriz.

Tulga
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Tulga »

Baykar şirketini, başka bir hükümetin kısıtlama veya engellemeye tabi tutacağını düşünmüyorum. Sonuçta özel bir şirket. Dış ülke yatırımlarına da başladı. Ciddi ihracat potansiyeli ve devamında ürün çeşitliliği söz konusu. Tabi siyasi söylemlerden uzak durmalı. Tarafsız olarak ülkeye, millete hizmet anlayışı ile olaylara yaklasmalı.

Vestel olayı biraz haklı biraz haksız aslında. Müsteşarlığın Vestel Savunmadan istediği gemiden atılan katapult firlatmalı İHA projesi idi. Lakin Vestel Savunma o dönem Baykar'ın TB İHA projesine alternatif bir ürün çıkarma isteği içinde oldu. Sanırım mevzu biraz da bundan kaynaklı. Bir de Baykar projesinin Reklam ve pazarlama işine hükümet yetkililerinin de katılması mevzusu var. İşte bu noktaya gerek yoktu. Ortada daha önce proje ve ürün haline gelmiş Anka ile Vestel Karayel var. Her platformda TB2 söylemi ister istemez rahatsızlık verdi. Alınan desteğe şirketten taraflı söylemler de gelince ortaya böyle nahoş durumlar çıkmakta.

Halbuki proje içerisinde olan her şirketi ön planda eşit şekilde dillendirmek gerek. Vestel Karayel yapmışsa ihracat kapısını aralamak maksatlı belli miktarlarda kuvvete alım desteği sağlanabilir,beri yandan kendisinden istenen ürüne de şevkle çalışması sağlanabilir. Bakın Anka ve Aksungur hem kuvvetten siparişe hem de ihracat potansiyeli görece artan bir noktaya geldi. Üstelik reklam ve pazarlamayı ağırlıklı TUSAŞ'ın yapmasına rağmen. Devamında şirket kendi öz kaynaklı proje ile Hürjet işine girdi.

Demem o ki hükümetlerin değişimi ulusal menfaatli çalışmaları etkilememeli. Şirketler de siyasi yaklaşımdan uzak ülke menfaatine hizmete odaklanmalıdır.

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen DarkMatter »

Selçuk Bayraktar akıllı bir insan işine sadık ama siyasi söylemlerden kaçınmalı. Muhalefet içinde bazı isimler gerçekten kaşınıyor o ayrı ama Selçuk Bayraktar bu işlere bulaşmamalı. Siyaset bataklık gibidir içine girdin mi çıkamazsın. Bu arada muhalefette olan bazı isimlere hiç tahammülüm yok özellikle bu isimlerin hala partilerde kalmasıda siyasi olarak ne kadar kötü durumda olduğumuzun göstergesi.