Rusya - Ukrayna Savaşı

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
tomthejeer
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen tomthejeer »

Bu nükleer tehlikeyi dillendirdikçe tüylerim kamaşıyor. Kendi çöplüğünde Her ne halt yerse yesin ama dünyanın sonunu getirecek adımlar atıyor artık ork sürüsü.

Nükleer tehlike baş gösterdiği anda Abdnin süper silahları ile ortaya çıkacağını düşünüyorum. Abd tek süper güç. İstemesek de gerçek bu. Üzerinde güneş batmayan Birleşik krallığın bile rakipleri vardı ama Abdnin yok. Bugün az biraz parlayan hemen her insanı kapıyor Abd. Daha önce hiçbir büyük gücün erişemediği nokta buydu. Bunları abd hayranlığından yazmıyorum. Biliyorum ki az biraz abd kontrolünden çık, başına bölücü terör örgüt/fetö musallat ediyor.

Her neyse düşüncem şöyle, Rusya nükleer tehditi arşa çıkardığı anda abd'nin tüm uyduları/süper radarları fellik fellik rusyayı tarar. Rusya çok büyük ama abd muhtemel yuvalanma alanlarını tespit etmiştir. Savaşta gördük ki rus hava savunması ve hava gücü çöp. Bugün istese F-22 'ler ile Rus toprakları üzerinde dans eder abd. Ruslar bir tanesini bile düşüremez. Abd rusların tüm nükleer gücünü yerde imha arayışına girer. Sonraki önceliği havalanan hen nükleeri kendi topraklarına girmeden imha etmek olur. Ki alaska ve hawai'yi geçebilen rus silahı olacağını sanmıyorum.

ABD için tek sorun şu ki, Avrupa, Rusların yanı başında ve çok aciz. Olası bir tehditte Londra ve berlin direkt haritadan silinir. Rusların ilk hedefleri bu iki şehir olur. İstanbul'u filan hedef alacaklarını sanmıyorum. Öyle nato üssü filan vurmaya da çalışmazlar. Nasıl ki nazilerin son günleri çıldırmışlığın arşa vardığı noktaydı, rusların sonu da öyle olur. Gözleri hiçbir şeyi görmeden, yok olacaklarını bile bile Avrupa ve abdyi silmeye çalışırlar.

Tüm bu süreçten sonra rusların kurşunu biter. Abdnin nükleer kullanacağını sanmıyorum. Belki moskova ve st petersburg dışında bir iki şehri vururlar. Onun dışında tüm rus ordusunu 1 2 hafta içinde yeryüzünden silip, moskovayı zararsız ele geçirmeye çalışır. Bundan sonrası da tazminat olarak Rusların devasa kaynaklarına çökmek ve rusları köle yapmak olacaktır.

Nükleer çok ciddi bir konu ama rusların hiçbir iddialarının gerçeği yansıtmadığını gördük. Yolsuzluk konusunda ortalama bir Afrika ülkesi gibi Rusya. Kim bilir ne raporlar sadece kağıt üzerinde hazırlandı. Şu an ellerindeki tek kozları nükleer. Onu da ya hep ya hiç için kullanırlar sadece. Putin gibi bir iki aklı yitik namussuzu vuracak vatan evladı kalmıştır diye umuyorum.

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

TEORI yazdı: 22 Eyl 2022, 20:49
Bu elemanlar bayağı kışlık giyinmişler, büyük olasılıkla eski çekilmiş yeni fotoşoplanmış...
Yaşları da baya küçük gibi...

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

Bence bu savaşın sonunu getirecek şey seferberliktir. Şimdiye kadar hep "gönüllüler" gidiyordu bundan sonra gönüllü gitmeyenlerin aileleri gerçek cıngarı çıkaracaklar ilk cesetler gelmeye başlasın ya da telefonlara bakmasınlar sirki ozaman görün.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Karasu »

Rus'un orta halisi zengini İstanbul'a Antalya'ya kaçtı. Adamlar Saka Yakut'tan Dağistan'dan falan adamları silah altına alıyor. Görüntülere bakıyorum rezillik. Her taraf mahrumiyet her taraf geri kalmışlık her taraf hizmetsizlik kokuyor. Toplumun en alt katmanı zorla cepheye intihara götürülüyor. Bu putin eziğinin yatacak yeri yok diyeceğim de bir zübüğü yıllarca devletin başında tutan halka müstehaktır.

Beni şu an öfkelendiren şey bu kadar rus'un nasıl elini kolunu sallayıp Antalya'ya İstanbul'a girebildiği. Mevcut vize rejimimizi tamamen değiştirmemiz gerekiyor diyeceğim de beni bir gülme alıyor. Çünkü afgan'ı suriyeliyi gösterip sıtma rus'a mecbur ettiler.

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

Rus gazetelerinde şöyle bir göz gezdirdim,

Zorunlu askerlik hizmetinde olanlar sadece RF sınırları içerisinde görevyapacaklarmış. Sözde refarandum sonrası hapı yuttular demek.

Seferberliğe çağırılanlar sözleşmeli personel sayılacakmış.

Tula bölgesinden seferber edilenlere tek seferliğine 100.000 ruble.

Sevastopol bölgesinden seferber edilenlere tek seferliğine 200.000 ruble.

Yamal bölgesinden seferber edilenlere tek seferliğine 300.000 ruble.

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

Karasu yazdı: 22 Eyl 2022, 22:02 Rus'un orta halisi zengini İstanbul'a Antalya'ya kaçtı. Adamlar Saka Yakut'tan Dağistan'dan falan adamları silah altına alıyor. Görüntülere bakıyorum rezillik. Her taraf mahrumiyet her taraf geri kalmışlık her taraf hizmetsizlik kokuyor. Toplumun en alt katmanı zorla cepheye intihara götürülüyor. Bu putin eziğinin yatacak yeri yok diyeceğim de bir zübüğü yıllarca devletin başında tutan halka müstehaktır.

Beni şu an öfkelendiren şey bu kadar rus'un nasıl elini kolunu sallayıp Antalya'ya İstanbul'a girebildiği. Mevcut vize rejimimizi tamamen değiştirmemiz gerekiyor diyeceğim de beni bir gülme alıyor. Çünkü afgan'ı suriyeliyi gösterip sıtma rus'a mecbur ettiler.
Ruslar gelsin, THY Moskova Istanbul tek yön bileti 1300 $, business class tek yön 2800$.

erdem334
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen erdem334 »

igirgin yazdı: 22 Eyl 2022, 22:04 Rus gazetelerinde şöyle bir göz gezdirdim,

Zorunlu askerlik hizmetinde olanlar sadece RF sınırları içerisinde görevyapacaklarmış. Sözde refarandum sonrası hapı yuttular demek.

Seferberliğe çağırılanlar sözleşmeli personel sayılacakmış.

Tula bölgesinden seferber edilenlere tek seferliğine 100.000 ruble.

Sevastopol bölgesinden seferber edilenlere tek seferliğine 200.000 ruble.

Yamal bölgesinden seferber edilenlere tek seferliğine 300.000 ruble.
Şu anda bilfiil Ukrayna'da savaşan askerlerin de bir çoğu kağıt üzerinde Rusya'da görünüyor deniyor. Aileler 'kaç geri gel - bir şey yapamazlar çünkü sen zaten resmi olarak orada değilsin'' diyorlar.

Dolayısıyla Rusya'nın dediğine güven olmaz. Bugün Ak dediklerine yarın Kara derler.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Karasu »

igirgin yazdı: 22 Eyl 2022, 22:10 Ruslar gelsin, THY Moskova Istanbul tek yön bileti 1300 $, business class tek yön 2800$.
Gelenlerin verdiği para THY'nin kasasına giriyor hocam. Sizin değil. Ancak gelenlerin Türkiye'de yarattığı enflasyonu marketten her peynir zeytin yağ aldığınızda, düşen kiralık ev rezervi sonucu patlayan ev kiralarını öderken, gelenlerin yükselttiği dava sayısı yargı sisteminizi kilitlerken siz ödeyeceksiniz.

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

Karasu yazdı: 22 Eyl 2022, 22:18 Gelenlerin verdiği para THY'nin kasasına giriyor hocam. Sizin değil. Ancak gelenlerin Türkiye'de yarattığı enflasyonu marketten her peynir zeytin yağ aldığınızda, düşen kiralık ev rezervi sonucu patlayan ev kiralarını öderken, gelenlerin yükselttiği dava sayısı yargı sisteminizi kilitlerken siz ödeyeceksiniz.
Afganlı ve Suriyeli geleceğine Rus gelsin, gelen zaten paralı, fakiri savaşa gidecek.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

Rusya'nın her yerinden yüzlerce adam alınıyor, otobüsler konvoylar halinde gidiyor. Rusya önümüzdeki yıllarda ciddi bir nüfus sorunu yaşayacak. Rusya o toprakları uzun yıllar kontrol edemez hale geliyor. Çin için çok güzel günler yakında. Ukrayna'da da askere alımların arttığı kulağıma gelmeye başladı yavaş yavaş.

mahone
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen mahone »

THAAD sisteminden kimse bahsetmemiş.Erdoğan Karakuş THAAD'ın yüzde 95 oranında rus füzelerini önleyebileceğini söylüyordu.Ayrıca nükleer çatışma durumunda Nato füzelerinin rus topraklarına çok daha çabuk varacağını yani ilk salvoda rusların kaybedeceğini söylemişti.

Ylmz
Üye
İletişim:

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Ylmz »

Cem Gürdeniz ile Osman Pamukoğlu çıkabilecek dünya savaşı hakkında benzer şeyleri söylediler hep fakat ayrıştıkları nokta bizim doğu bloğunda saf tutup tutmayacağımız yönündeydi. Cem Gürdeniz yükselen doğuyu gösterirken Osman Pamukoğlu çıkabilecek bir dünya savaşında Rusya'nın safı hangi blok da olur sorusuna " 1. ve 2. Dünya Savaşında kimlerin yanında yer aldılarsa o tarafta" diyerek Rusya'nın safının hangi blok içerisinde yer alacağını vurgulamıştı. Bana kalırsa dediği yönde ilerlemekte durum. İki gün sonra patatese çevirdikleri Rusya ile öpüşüp koklaşırlarsa ben şahsen şaşırmam. Hal böyleyken ibre bizim aleyhime dönebilir. Bence Çin Rusya ilişkileri ele alan bir başlık açılırsa sağlıklı olur. Bu adamların birbirlerine bağlayan bağlamayan ne var ne yok çıkartılırsa güzel olur gibi.
En son Ylmz tarafından 23 Eyl 2022, 01:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

mahone
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen mahone »

dr.911 yazdı: 23 Eyl 2022, 00:26 Rusya'nın her yerinden yüzlerce adam alınıyor, otobüsler konvoylar halinde gidiyor. Rusya önümüzdeki yıllarda ciddi bir nüfus sorunu yaşayacak. Rusya o toprakları uzun yıllar kontrol edemez hale geliyor. Çin için çok güzel günler yakında. Ukrayna'da da askere alımların arttığı kulağıma gelmeye başladı yavaş yavaş.
Bu harika oldu,savaş artık Rusyaya taşındı. Z harfli tişörtler ile artislik yapıyorlardı.

Mümtaz
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Mümtaz »

Rusya'dan gelenlere sıcak bakmak doğru değil. Ruslar savaş sonrası nüfus sıkıntısı çekebilir. Bu Rusların sorunu. Türkiye'nin nüfus sorunu ne olacak? 2014'ten bu yana her yıl yenidoğan sayısı azalmış. 2014'te 1 milyon 351 bin yeni doğum gerçekleşmişken, 2021'e kadar kademe kademe düşerek 1 milyon 79 bine kadar inmiş. Nüfusun yenilenmesi için gereken 2.1 toplam doğurganlık hızı 1.7'lere düşmüş. Yetmez gibi milyonlarca sığınmacı gelmiş.Gelmeye de devam ediyor. Bu durumda 15-20 sene sonra nüfus projeksiyonu nasıl şekillenecek? Gelen her sığınmacı demografik durumu aleyhimize işletiyor. Vizesi biteni sınırdışı edip göndermek gerekir. Rus'un derdiyle Rus ilgilensin.

kaynak: https://data.tuik.gov.tr/Bulten/Index?p ... 2021-45547

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen sailor06 »

Mümtaz yazdı: 23 Eyl 2022, 10:53 Rusya'dan gelenlere sıcak bakmak doğru değil. Ruslar savaş sonrası nüfus sıkıntısı çekebilir. Bu Rusların sorunu. Türkiye'nin nüfus sorunu ne olacak? 2014'ten bu yana her yıl yenidoğan sayısı azalmış. 2014'te 1 milyon 351 bin yeni doğum gerçekleşmişken, 2021'e kadar kademe kademe düşerek 1 milyon 79 bine kadar inmiş. Nüfusun yenilenmesi için gereken 2.1 toplam doğurganlık hızı 1.7'lere düşmüş. Yetmez gibi milyonlarca sığınmacı gelmiş.Gelmeye de devam ediyor. Bu durumda 15-20 sene sonra nüfus projeksiyonu nasıl şekillenecek? Gelen her sığınmacı demografik durumu aleyhimize işletiyor. Vizesi biteni sınırdışı edip göndermek gerekir. Rus'un derdiyle Rus ilgilensin.

+1

erdem334
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen erdem334 »

Mümtaz yazdı: 23 Eyl 2022, 10:53 Rusya'dan gelenlere sıcak bakmak doğru değil. Ruslar savaş sonrası nüfus sıkıntısı çekebilir. Bu Rusların sorunu. Türkiye'nin nüfus sorunu ne olacak? 2014'ten bu yana her yıl yenidoğan sayısı azalmış. 2014'te 1 milyon 351 bin yeni doğum gerçekleşmişken, 2021'e kadar kademe kademe düşerek 1 milyon 79 bine kadar inmiş. Nüfusun yenilenmesi için gereken 2.1 toplam doğurganlık hızı 1.7'lere düşmüş. Yetmez gibi milyonlarca sığınmacı gelmiş.Gelmeye de devam ediyor. Bu durumda 15-20 sene sonra nüfus projeksiyonu nasıl şekillenecek? Gelen her sığınmacı demografik durumu aleyhimize işletiyor. Vizesi biteni sınırdışı edip göndermek gerekir. Rus'un derdiyle Rus ilgilensin.

Orta vadede Türkler - uzun vadede de Ruslar genlerini tamamen kaybedecekler. En azından gidişat o yönde.

Canti
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Canti »

Türkiye'ye gelen yabancılar Türkiye'ye yerleşiyorlar ama Türk toplumunun parçası olmuyorlar. Kendi okullarına gidiyorlar, kendi mahallerinde yaşıyorlar. Bizim gördüğümüz ucuz işgücüyle yapılan adi işlerle eriyen ekonomi, fazla ödeme yapılan konutlarla artan kiralar ve enflasyon. İleride suç şebekeleri çıkacağına şüphe yok, ben bilmiyorum şu an bile vardır belki. Ruslar da bundan farklı olmayacak. Zaten moskofun bu millete nasıl bir bağlılığı olabilir ki? İstanbul'da her yerde her tipten Afrikalı, Arap(Suriyeli olmayan çok Arap var). Çok denk gelmedim ama tek tük savaş sonrası gelen Rus/Ukraynalı vs. Bu sene üniversiteleri gezdim, bazılarına girince içerideki öğrencilerin çoğunun yabancı olduğunu fark ettim. Arkadaşım bilinen ve pahalı bir vakıf üniversitesinde, ad vermeyim ancak fena bir okul olmadığını değerlendirebiliriz diyeyim. Okulda Arap öğrenci mu dediğimde çok demişti. Derslerle alakaları nasıl dedim çalışanları var hepsi sıkıntılı diyemem ama serserilik peşinde gezenler çok demişti.

Metalürjist54
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Metalürjist54 »

Şaka sanıyordum ama bunlar gerçekten orta yaşlı insanları 15 gün sözde eğitip sahaya sürecek gibi duruyor.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Karasu »

igirgin yazdı: 22 Eyl 2022, 23:38 Afganlı ve Suriyeli geleceğine Rus gelsin, gelen zaten paralı, fakiri savaşa gidecek.
E zaten bu sözünüzle beni teyid ettiniz işte?
Ne demişim: "Çünkü afgan'ı suriyeliyi gösterip sıtma rus'a mecbur ettiler."

Bence doğrusu hiçbiri gelmesin. Hepsi ülkelerine geri dönüp bizi bir yalnız bıraksınlar bir zahmet.
Bakın bugün twitter böyle:

dum
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dum »

Seferberliğe gidenlerin büyük kısmı Kafkasya, turkic (doğu tükmenistanın Rusya'daki halkları,Tatarlar, tuva vs) halkları..ve fakir taşralılar. Önemli kısmı da müslüman..

yine Rus Slav kanına , Moskova ve Petersburg ahalisine giren çıkan yok.. en fazla commandir olarak veya teknik uzmanliklarda çalışıyor.

"orta asya turkic ve Kafkas halklarının neden böyle olması" isimli bir sorunsalımız var.. Moğol/hun ve Memlûk devleti mantığıyla. Köleliğe,tebaaliğa, garibanlığa/fakirliğe/askerliğe devam..

...Soxayim bele vəzziyetin tə içine...

Frost
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Frost »

dum yazdı: 23 Eyl 2022, 13:42 Seferberliğe gidenlerin büyük kısmı Kafkasya, turkic (doğu tükmenistanın Rusya'daki halkları,Tatarlar, tuva vs) halkları..ve fakir taşralılar. Önemli kısmı da müslüman..

yine Rus Slav kanına , Moskova ve Petersburg ahalisine giren çıkan yok.. en fazla commandir olarak veya teknik uzmanliklarda çalışıyor.

"orta asya turkic ve Kafkas halklarının neden böyle olması" isimli bir sorunsalımız var.. Moğol/hun ve Memlûk devleti mantığıyla. Köleliğe,tebaaliğa, garibanlığa/fakirliğe/askerliğe devam..

...Soxayim bele vəzziyetin tə içine...
Naziler Moskova'ya dayandığında şehri Türkistanlılar kurtarmıştı. Slavların insan gücü tükenmesin diye Orta Asya'ya olan oldu. Aral Gölü'nü kuruttular yahu. Avrasyacılar bundan bahsetmez.

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

Karasu yazdı: 23 Eyl 2022, 13:38 E zaten bu sözünüzle beni teyid ettiniz işte?
Ne demişim: "Çünkü afgan'ı suriyeliyi gösterip sıtma rus'a mecbur ettiler."

Bence doğrusu hiçbiri gelmesin. Hepsi ülkelerine geri dönüp bizi bir yalnız bıraksınlar bir zahmet.
Bakın bugün twitter böyle:

Ben 25 senedir Antalya'da oturuyorum o yazanlar hayatlarında belki bir kere gelmişlerdir belki de hiç. Zaten pazardan 750 TL mont almaya kalkanın yada soranın aklından şüphe ederim. Istanbul'da çakma Lacoste 150 tl.

Canti
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Canti »

Frost yazdı: 23 Eyl 2022, 14:04 Naziler Moskova'ya dayandığında şehri Türkistanlılar kurtarmıştı. Slavların insan gücü tükenmesin diye Orta Asya'ya olan oldu. Aral Gölü'nü kuruttular yahu. Avrasyacılar bundan bahsetmez.
TarMilus'u forumdaki neredeyse herkes görmüştür. Twitleri buraya düşüyor. Kendisi SSCB döneminde okul okumuş. Kırgızca eğitim serbestti evet ama iyi okullar hep Rusçaydı yani düzgün bir okul istiyorsan Rusça okuyacaktın üstüne bu okullardaki Rusların yaptığı ırkçılık çok berbattı mealinde bir şeyler yazmıştı. Osmanlı'yı yıkar, Türkistan'ı perişan eder. Günlük çıkarlar için Rusya ile iş tutulsun tamam ama genel manada Ruslara sempati duyan insanlara hiç sayı duyamıyorum.

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

Iran kamikazeleri tam Korkut'un dişine göre. Cepheden uzak bir yerlerde ilk deneyimi yapabilirler.

commandos
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen commandos »

Aslında bunlar tam bizim TB2 ve Akıncılara havada havaya 4-5 km menzilli füze takıp avlamalık

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

commandos yazdı: 23 Eyl 2022, 15:29 Aslında bunlar tam bizim TB2 ve Akıncılara havada havaya 4-5 km menzilli füze takıp avlamalık
Maliyetli yüksek olur. Korkut yeterli olacaktır. Bu kamikaze iha olayı Ukrayna'nın canını sıkacak gibi iyi savunma gerekicek.

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

commandos yazdı: 23 Eyl 2022, 15:29 Aslında bunlar tam bizim TB2 ve Akıncılara havada havaya 4-5 km menzilli füze takıp avlamalık
:lol: üç kuruşluk tayyareye karşı mı? Farklı çözüm yolları olabilir fakat en ucuz ve etkin yol lazer silahı olabilir.

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen alpagut »

Ruslara tek olumlu bakışım, Suriyeliden vs bir tık daha medeni olmaları ve de şeriat isteyecek halde olmamalar, aşırı çoğalmamaları
Bİzim doğurganlık etnik dağılım sorunlarımız çok. Mesela doğu illeri aşırı çocuk yapıp tüm ülkeyi doğululaştırıyorlar. Örnek İstanbul'un pek çok semti.!!!
Üstüne Arabı afganı Rusu musu derken üstüne meze oluyor ve bu son yılların politikaları sayesinde oldu.

Türkiye'yi Türksüzleştirme planı hızla ilerliyor kimse de buna dur demiyor. Bin yıllık mücadelemiz, kurtuluş savaşı üstüne son 100 yılda dişimizden tırnağımızdan arttırıp yaptığımız yatırım insan yetiştirmeler falan hepsi boşa gidiyor. Ülke bir kaç cahil, yobaz, serseri gayri Türk'e kalacak.

Neden? Mülteciler ve yatakta çoğalıp ülkeyi ele geçirme planları sayesinde. Bu kadar tarih emek ve çaba bu kadar kolaya mı gidiyor derseniz? Maalesef evet.

Bizim en önemli beka sorunumuz budur.!!!

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Yine dediğim gibi oluyor. Biz bunları yazdık.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Karasu »

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

TEORI yazdı: 23 Eyl 2022, 19:38

Yine dediğim gibi oluyor. Biz bunları yazdık.
TEORİ hocam eğitim birliği falan olamaz mı ? Ak-47 veremeyecek duruma nasıl gelebiliyorlar aklım alamıyor. Tank değil top değil alt tarafı eski bir Ak-47.Miğferler de Nuh'dan kalma.

The Qonqueror
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen The Qonqueror »

dr.911 yazdı: 23 Eyl 2022, 15:38 Maliyetli yüksek olur. Korkut yeterli olacaktır. Bu kamikaze iha olayı Ukrayna'nın canını sıkacak gibi iyi savunma gerekicek.

trakya_forever
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen trakya_forever »

Ucuz yollu GPS/INS gudumlu, 25-40 kg patlayici tasiyan bu tarz kamikaze ihalarda yapip bol miktarda uretmek lazim. Ekstradan anti jam anten. Gimbal yok, aktif/pasif rf baslik yok. Maliyet oldukca duser. Hatta olabilirse savas basligi yerine 155mm top mermisi koyacaksin. Dusman sabit tesislerine 50 li 100 lu yollayacaksin.

commandos
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen commandos »

igirgin yazdı: 23 Eyl 2022, 15:42 :lol: üç kuruşluk tayyareye karşı mı? Farklı çözüm yolları olabilir fakat en ucuz ve etkin yol lazer silahı olabilir.
Üstat aslında kastettiğim, dünyada Taktik İHA kullanımı arttı ve artmaya devam ediyor. Her boy ve çeşitte İHA görme olasılığı da. İleride eminim İHA lar arası it dalaşlarına da şahit olacağız. Benim demek istediğim aslında biraz da buna hazırlık. Havadan havaya (belki mini sungur misali) bir füze çalışmasının yapılması. Havada İHA ile İHA avlamaya yönelik. Belki de çalışılıyordur. Kim bilir. Dikkatim bunaydı.

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

trakya_forever yazdı: 23 Eyl 2022, 20:15 Ucuz yollu GPS/INS gudumlu, 25-40 kg patlayici tasiyan bu tarz kamikaze ihalarda yapip bol miktarda uretmek lazim. Ekstradan anti jam anten. Gimbal yok, aktif/pasif rf baslik yok. Maliyet oldukca duser. Hatta olabilirse savas basligi yerine 155mm top mermisi koyacaksin. Dusman sabit tesislerine 50 li 100 lu yollayacaksin.
Bunlar o zaman kamikaze IHA olmaz ki güdümlü mühimmat olur.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

dr.911 yazdı: 23 Eyl 2022, 19:55 TEORİ hocam eğitim birliği falan olamaz mı ? Ak-47 veremeyecek duruma nasıl gelebiliyorlar aklım alamıyor. Tank değil top değil alt tarafı eski bir Ak-47.Miğferler de Nuh'dan kalma.
Kendi içinde lojistik sıkıntıları fazla. İlla kıyıda köşede akmler vardır hatta istese kuzey koreden alır. Sorun şu adamları doğru düzgün eğitimden bile geçirmeden bu ekipmanla salacak kadar zamanı kalması. Ne bulursa sahaya sürüyor. Ama verip verebileceğide akm zaten ötesi değil.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

TEORI yazdı: 23 Eyl 2022, 20:22 Kendi içinde lojistik sıkıntıları fazla. İlla kıyıda köşede akmler vardır hatta istese kuzey koreden alır. Sorun şu adamları doğru düzgün eğitimden bile geçirmeden bu ekipmanla salacak kadar zamanı kalması. Ne bulursa sahaya sürüyor. Ama verip verebileceğide akm zaten ötesi değil.
1-2 gün eğitimle adamları nasıl gönderiyorlar aklım almıyor benim. Askerlik yapsa ne yapmasa ne. Ben de askerlik yaptım 2-3 günlük silah eğitimi ile olacak iş değil bunlar. 1.2 milyonluk bir kuvvetten bahsediliyor çok fazla Rus eve dönemeyecek.

kostok
Üye
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen kostok »

dr.911 yazdı: 23 Eyl 2022, 20:25 1-2 gün eğitimle adamları nasıl gönderiyorlar aklım almıyor benim. Askerlik yapsa ne yapmasa ne. Ben de askerlik yaptım 2-3 günlük silah eğitimi ile olacak iş değil bunlar. 1.2 milyonluk bir kuvvetten bahsediliyor çok fazla Rus eve dönemeyecek.
Dönemeyenler "Rus" mu olacak acaba?

SametKomurcu
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen SametKomurcu »

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

commandos yazdı: 23 Eyl 2022, 20:17 Üstat aslında kastettiğim, dünyada Taktik İHA kullanımı arttı ve artmaya devam ediyor. Her boy ve çeşitte İHA görme olasılığı da. İleride eminim İHA lar arası it dalaşlarına da şahit olacağız. Benim demek istediğim aslında biraz da buna hazırlık. Havadan havaya (belki mini sungur misali) bir füze çalışmasının yapılması. Havada İHA ile İHA avlamaya yönelik. Belki de çalışılıyordur. Kim bilir. Dikkatim bunaydı.
Şimşek gibi bir IHA elimizde varken ondan ne güzel fanteziler çıkar, Bozdoğan füzesinin güdüm sistemi olsa belli başlı bölgelerde uçsun hem hava-hava hem hava- yer ve eve dönüş görevleri icra edebilir.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

kostok yazdı: 23 Eyl 2022, 20:30 Dönemeyenler "Rus" mu olacak acaba?
Göreceğiz sayın Kostok etnik köken konusunda muhtemelen dediğiniz gibi Rus değiller.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen TEORI »

Yörük Efe
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Yörük Efe »

Konvansiyonel bir harpte topraklarını ilhak edebileceğimiz bir kuvvetten yıllarca çekinmişiz. 34 askerimizi şehit etmişler bizzat karşılık vermemişiz... Bu saatten sonra Suriye de rustan çekinen alçaktır.

Tugsat
Üye

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Tugsat »

Yörük Efe yazdı: 24 Eyl 2022, 12:05 Konvansiyonel bir harpte topraklarını ilhak edebileceğimiz bir kuvvetten yıllarca çekinmişiz. 34 askerimizi şehit etmişler bizzat karşılık vermemişiz... Bu saatten sonra Suriye de rustan çekinen alçaktır.
Çekincelerin sebebi bakalım askeri kaynaklı mı? Belki de şahsi hesaplar uğruna ses çıkarılmıyor.

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

TEORI yazdı: 24 Eyl 2022, 11:59
Tam bir aile ve ülke trajedisi, annesinin telefonunu hatırlamıyormuş kardeşini aramış, kardeşi benin kardeşim yok demiş. Savaşa gitmeyeceksin ancak ikinci hatta yaralı taşırsın demişler bir hafta eğitimle tanka bindirmişer, beş dakika sonra da vurulmuşlar.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

21in de seferberlik ilan ettiler, hangi ara cepheye gitmiş adam ? Gülsem mi ? Üzülsem mi ?

igirgin
Süvariler

Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen igirgin »

dr.911 yazdı: 24 Eyl 2022, 13:13 21in de seferberlik ilan ettiler, hangi ara cepheye gitmiş adam ? Gülsem mi ? Üzülsem mi ?
26 sında girdik diyor, tankların en az yarısı yürümüyordu yürüyenlerin yarısı da farklı arızaları vardı diyor.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen dr.911 »

igirgin yazdı: 24 Eyl 2022, 13:20 26 sında girdik diyor, tankların en az yarısı yürümüyordu yürüyenlerin yarısı da farklı arızaları vardı diyor.
Altyazısı varmış fark etmedim hocam, seferberlik ile alakasızmış bu. Seferberlik ile silah altına alınanların durumu çok daha vahim olacak videoyu referans alırsak.

Canti
Süvariler
Rusya - Ukrayna Savaşı

Mesaj gönderen Canti »

O kadar laf ettik de şebbihalar Rus silahlarıyla Ruslardan daha iyi savaşıyormuş. Baksanıza kendi başlarına hava saldırısı bile yapamıyor herifler. Tabi başka etkenler var farkındayım ama yine çok garip.