Türk Polis Teşkilatı(EGM)

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

Gecen Bayrampasa'da cafe de cikan olayi izledim.Bizim polisimiz neden bu kadar acemi davraniyor hic mi egitim almiyor bu adamlar.Hem kendi hem de sivillerin hayatini tehlikeye atmislar ucuz atlatilmis.

pardus
Süvariler

Mesaj gönderen pardus »

Bu olayda polisin silah kullanma yetkisi çok eleştirilmiş fakat benim dikkatimi çeken profesyonelliğin olmamasından kaynaklı bir kaos var.Şahıs üç yerinden vurulmuş hepsi bel altına isabet etmiş .Ateş edilmeden evvel 1,5 saat ikna için uğraşılmış .Su ve biber gazıyla müdaheleye çalışılmış sonuç alınamayınca ateş edilmiş.Soğuk kanlı davranıp elinden vurulabilrdi ama bunun için iyi bir eğitim lazım.Bizim polisimiz acaba ayda da kaç mermi yakıyor kaç saat atış eğitimi veriliyor.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey »

Polislerin hali ortada siz asıl bekçileri düşünün...

pardus
Süvariler

Mesaj gönderen pardus »

O kısım karışık ve siyasi.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey »

Şuan iş bilen, tecrübeli polislerin hemen hemen tamamı büyük şehirlerin dışında, ya operasyonda yada sıkıntılı bölgelerde. Eskiden neredeyse usta çıkarak ilişkisi diyebileceğimiz bir ilişki ile yaşlı kurtlar gençleri adam ederdi lakin şuan o adamlar meşgul ve görece rahat bölgelerdeki polisler hem tecrübesiz hem de eğitim alabileceği adamdan çok uzakta. Bekçiler ise ne olduğu kimsenin henüz kestiremediği abidik kubidik bir kurum oldu. Sözde polise nefes aldıracaktı ama ne oldu bilemiyoruz.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Polis memuru olmak için eğitim gerekmiyor mu? Bu karelerden düzeni sağlamakla görevli polislerin en basit güvenlik kurallarından bihaber olduğunu görüyoruz. Saldırganın elinde tabanca veya belinde sarılı bir patlayıcının olması durumunda ne olabileceğini düşünmek bile korkunç.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos »

Keske 1.5 saat diyalog kurulurken uzman personel sevki yapılsaydı farklı bir başıkta gündem olurdu. Sonuçta ne olursa olsun karşıdaki şahıs polisi hedef alarak saldırıya geçmiş ve olay ereyan etmiş. Otogarda adam bıçaklayıp başında ölene kadar bekleyen katil ve ona müdahale etmeyen kolluktan butabloya orantısızbir durum. Ne olursa olsun etkisiz ve müdahalede yetersiz lacak kolluğun caydırıcılığı da kalmayacaktır. ABD' de trafik hatası için dahi polis yanaşırken elinizi direksiyonda ve görüşe açık bir halde tutmanız, ömrünüzü uzatmada faydalı iken adam polise bıçakile saldırıyor.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

igirgin yazdı: 20 Oca 2020, 20:43 Polis memuru olmak için eğitim gerekmiyor mu? Bu karelerden düzeni sağlamakla görevli polislerin en basit güvenlik kurallarından bihaber olduğunu görüyoruz. Saldırganın elinde tabanca veya belinde sarılı bir patlayıcının olması durumunda ne olabileceğini düşünmek bile korkunç.
Askerliğimde Tuzla Piyade Okulu'nda yedek subay eğitimi aldım. Sabah içtimasına zorla uyandırdığımız, kursu bölük bir yerden bir yere giderken etrafında koşarak bitiren devrem şuanda Polis Özel Harekat. Söyleyeceklerim bu kadar.

istanbul01
Üye

Mesaj gönderen istanbul01 »

Özellikle şehir içi asayiş görevi üstlenen polislerde elektroşok silahı yaygınlaştırılmalı. En azından her araçta bir tane bulunmalı. Örnekteki gibi durumlarda elektroşok tabancasıyla yapılan iyi bir atışla hiç telaşa veya ölüme sebebiyet vermeden olay sonlandırılabilirdi.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

Garip ülkeyiz vesselam. Depolara konmaya gün sayan AK varyantlarına yapılan modifikasyonlar gün geçtikçe artıyor. Bunların çoğu personel tarafından yerel silah aksesuarcılarından tedarik ediliyor ama. Bu arada Mepro M5 refleks nişangahları EGM tarafından alınmış, PÖH ve diğer birimlerde de çıkıyor bu ara. Ayrıca tanbancada HK USP, kişisel tabancası olsa gerek. Ekipman algısının yüksek olduğu belli.

Resim

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream »

DENO yazdı: 23 Oca 2020, 04:14 Garip ülkeyiz vesselam. Depolara konmaya gün sayan AK varyantlarına yapılan modifikasyonlar gün geçtikçe artıyor. Bunların çoğu personel tarafından yerel silah aksesuarcılarından tedarik ediliyor ama. Bu arada Mepro M5 refleks nişangahları EGM tarafından alınmış, PÖH ve diğer birimlerde de çıkıyor bu ara. Ayrıca tanbancada HK USP, kişisel tabancası olsa gerek. Ekipman algısının yüksek olduğu belli.

Resim
Elde tüfek olmasa arkadaş airsoftcu mu diye sorardım sana şehiriçi için gerek var mı bu kadar ekipmana?

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

sailordream yazdı: 23 Oca 2020, 09:26 Elde tüfek olmasa arkadaş airsoftcu mu diye sorardım sana şehiriçi için gerek var mı bu kadar ekipmana?
Artık TEM ve Narkotik gibi ekipler PÖH ten destek almadan kendi baskınlarını yapmaya başladı. Bu neticede bu arkadaşların ekipman ve aldıkları eğitimlerde de gözle görülür bir iyileşme oldu. Dikkat edersen yelekte flaş bombası bile var. Bu personelde TEM ci galiba. Çoğu bu işlere PÖH mensubu personelden daha açık gözle takip ediyor. Kompozit kask kullanıp balistik yelek giymemesi ilginç olmuş ama, genelde tam tersi olurdu . Belki içinde gömlek altı kevlar vardır...

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

DENO yazdı: 23 Oca 2020, 09:33Çoğu bu işlere PÖH mensubu personelden daha açık gözle takip ediyor.
Kask var en başta..

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos »

İyiler fazla yaşamaz bu dünyada. Adelet var ise hayat güzelleşir. Diyarbakır' da bile.
"Bir polis şefi için ;
"Katiller bulunsun hesap sorulsun" sloganları ile yüzbinler yürüdü.
Bu Diyarbakır tarihinde bir ilkti.

Bundan çıkarılacak dersler olmalı."

emre.arslan
Süvariler

Mesaj gönderen emre.arslan »

EGM Koruma Dairesi Başkanlığı
Uluslararası Polis İşbirliği kapsamında Başkanlığımızca Bosna Hersek Polis Teşkilatı için düzenlenen VIP Koruma Eğitiminden görüntüler

aybars_batur
Süvariler

Mesaj gönderen aybars_batur »

Resim

Hakkari İl Emniyet Müdürü Atanur Aydın, Sıg Sauer SP2022 kullanıyor. İlk defa kolluk kuvvetlerinde SP2022 görüyorum.

aybars_batur
Süvariler

Mesaj gönderen aybars_batur »

İç Güvenlik bölgelerinde, EGM ve Jandarma tarafından kullanılan AK varyantı tüfekler yavaş yavaş yerini yerli AR platformlarına bırakmaya başlamış.

Şırnak, Köy Hizmetleri Polis Güvenlik ve Kontrol Noktasındaki polislerde SAR223P ve birkaç tane AK varyantı tüfekler var.
Resim

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

EGM için üretilen SAR223 modelinin kodlaması herhangi bir resmi kaynak tarafından SAR223P olarak lanse edildi mi? Takip edemediğimden soruyorum...
En son DENO tarafından 22 Şub 2020, 23:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Sebep: Düzeltme

SAK
Süvariler

Mesaj gönderen SAK »

Kullanıcı avatarı
ruh_adam
Üye

Mesaj gönderen ruh_adam »

TEM, 2005 yılında İsrail'de turist kafilesine saldırı yapmayı planlayan El-Kaide militanını sorguladıktan sonra ceza evine götürürken.

Resim

Kullanıcı avatarı
ruh_adam
Üye
Re: Türk Polis Teşkilatı(EGM)

TEM

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Narkotik Polisi

Resim

LoneWarrior
Üye

Mesaj gönderen LoneWarrior »

Aslında bu tarz operasyonlar öncelikle PÖH'ün görev alanı olması gerekmez mi? Yani sanki PÖH artık görev tanımından iyice uzaklaştığı için bu tarz işleri diğer şubeler kendileri yapmak zorunda kalmışlar gibi.

Dağda zaten artık JÖH sağlam bir sekilde var. Dağda PÖH'e ihtiyaç kalmadı. Ama PÖH hala yoğun olarak dağ ve kırsal eğitimi alıyor bildiğim kadarıyla. Bunun yerine PÖH'ün kırsal işlerden ayrılıp tamamen meskun mahalde uzmanlaşmış (CQC,Rehine Kurtarma vs.) bir birim haline getirilmesi çok daha faydalı olur görüşündeyim.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

LoneWarrior yazdı: 15 Nis 2020, 14:54 Aslında bu tarz operasyonlar öncelikle PÖH'ün görev alanı olması gerekmez mi? Yani sanki PÖH artık görev tanımından iyice uzaklaştığı için bu tarz işleri diğer şubeler kendileri yapmak zorunda kalmışlar gibi.

Dağda zaten artık JÖH sağlam bir sekilde var. Dağda PÖH'e ihtiyaç kalmadı. Ama PÖH hala yoğun olarak dağ ve kırsal eğitimi alıyor bildiğim kadarıyla. Bunun yerine PÖH'ün kırsal işlerden ayrılıp tamamen meskun mahalde uzmanlaşmış (CQC,Rehine Kurtarma vs.) bir birim haline getirilmesi çok daha faydalı olur görüşündeyim.
Nedeni birimler arası koordinasyonun düşük olması, PÖH çağrıldığında geç müdahale edip işi tam becerememesi ve yaptığı operasyonun övgüsünü tamamen kendisinin alması gibi sıkıntıları vardı. O yüzden TEM ciler yaptıkları operasyonlarda PÖH ü özellikle çağırmamaya başlamıştı, kendi içilerinde daha uzmanlaşmış bir operasyon timi kurması isabetli oldu. Zaten TEM şube başından beri diğerlerine göre silah ve çatışma bilgisi daha yüksek bir birimdi, bu başlıkta konuşuldu zaaten.

PÖH ün şu anki eğitim ve imkanları ile rehine kurtarma operasyonlarında görev alması olanaksız. O işler için elemeleri çok daha sıkılaştırıp birime daha kalifiye ve eğitimli ama az sayıda personel almaları lazım ama şu anki PÖH sayısı inanılmaz yüksek zaten kendileri de pişman oldu sonunda. Ama PÖH içinde rehine kurtarma gibi spesifik işler için uzmanlaşmış gerekli eğitime sahip birimler de var. İleride JÖH-JÖAK gibikendi içlerinde daha elit bir birim oluşturabilirler.

Kullanıcı avatarı
ruh_adam
Üye

Yeni Sicario filminden kareler :D

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler

Mesaj gönderen Test7 »

ARES, EGM’ye 17 adet Kontrol Botu üretecek

https://www.c4defence.com/Gundem/ares-e ... ek/10312/1

Ak-Tolga
Akıncılar

Mesaj gönderen Ak-Tolga »

Toplamda 122 bot çok önemli sayı ve üretim fırsatı.

Ülkemizde yerli üretim marin motor konusunda yapılan çalışmalar göz önüne alınıp
SSB. tarafından hiç fizibilite çalışması yapıldı mı? Gerçekten merak ediyorum.

Botların motorları konusunda hiç bilgi geçmiyor, su jetli olabilirler mi bilemiyorum ama her bot başına iki motor yedekler bakım vb.
bir başlangıç için ne güzel bir adım olabilirdi.

Mesela varsın bot 35 kts. değilde yerli motor ile 30 kts. yapsın ama yerli olsun artık bu boydaki bir botun
motoru hatta her şeyi.

Yarın bir gün, asker kullanıyor diye bakarsınız sivil tekne de kullanmaya başlar.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

Ak-Tolga yazdı: 10 Tem 2020, 15:26 Toplamda 122 bot çok önemli sayı ve üretim fırsatı.

Ülkemizde yerli üretim marin motor konusunda yapılan çalışmalar göz önüne alınıp
SSB. tarafından hiç fizibilite çalışması yapıldı mı? Gerçekten merak ediyorum.

Botların motorları konusunda hiç bilgi geçmiyor, su jetli olabilirler mi bilemiyorum ama her bot başına iki motor yedekler bakım vb.
bir başlangıç için ne güzel bir adım olabilirdi.

Mesela varsın bot 35 kts. değilde yerli motor ile 30 kts. yapsın ama yerli olsun artık bu boydaki bir botun
motoru hatta her şeyi.

Yarın bir gün, asker kullanıyor diye bakarsınız sivil tekne de kullanmaya başlar.
Vakti zamanında Tümosan dizel makinalar için resmi twitter hesabından bir tweet atmıştı ama öylece kaldı, hiçbir haber gelmedi:
Resim

Kaynak:

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos »

Malesef güne şehit haberi ile başladık. Van ve Hakkari bölgesinde uçuş gerçekleştirilen EM-809 kuyruk numaralı keşif uçağı Van'ın Gevaş ilçesinde, Artos dağına çarparak düştü. Geniş bir alana yayılan uçağın enkazına 2 bin 200 metre yükseklikte ulaşıldı. Olayda 2'si pilot, 5'i teknik personel 7 havacı emniyet mensubu şehit düştü

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

Ailelerinin başları sağ olsun. Seyrüsefer sisteminde bir arızaya bağlı olarak durumsal farkındalığın düşmesi ve bir dağın/tepenin bir tarafına çakılması olası görünüyor. Pek tabii elde veri olmadan tahminde bulunmamak lazım.

TerörleMücadele
Süvariler

Mesaj gönderen TerörleMücadele »

Bugün İstanbul'da, daha önce Ankara'da Takviye Hazır Kuvvet adında yeni bir birim kurulmuş. Birim direkt içişleri bakanlığına bağlı olacak. Konu hakkında bilgisi olan var mı?

LoneWarrior
Üye

Mesaj gönderen LoneWarrior »

TerörleMücadele yazdı: 22 Ağu 2020, 11:25 Bugün İstanbul'da, daha önce Ankara'da Takviye Hazır Kuvvet adında yeni bir birim kurulmuş. Birim direkt içişleri bakanlığına bağlı olacak. Konu hakkında bilgisi olan var mı?
Ankara ve Istanbul'daki bu birimler doğrudan Ankara'daki Emniyet Genel Müdürlüğü Güvenlik Daire Başkanlığına bağlı olarak kuruldu. Kurulurken polislere yazı gitti katılmak ister misiniz diye.

Bu birimler açılış, tören, gibi özellikle de DEVLET BÜYÜKLERİNİN katıldığı etkinliklerde ortaya çıkan ekstra güvenlik ihtiyacını karşılamak için kuruldular. Ayrıca tabiki gerektiğinde toplumsal olaylara da müdahalede takviye olarak kullanılırlar. Normalde Ankara'daki birim her yere gidiyordu bildiğim kadarıyla ama demek ki İstanbul'da da bir birim kurma ihtiyacı gördüler.

Genelde bir etkinlik olduğunda çevre illerden takviye polis gidiyor. Bu da kendi illerindeki işlerin aksamasına ve ekstra iş yüküne sebep oluyor. Bu birimlerin özel olarak bu işe kanalize edilmesiye il teşkilatları biraz daha rahatlar herhalde.

Yörük Efe
Üye

Mesaj gönderen Yörük Efe »

Bekçiler için başlık açacaktım fakat aynı problem genel olarak teşkilatta da olduğu için açmadım uygun görürlerse yönetici üstadlar kaydırabilir.

Videonun 30. saniyesinden itibaren bekçinin silahını koltuğunun altına koymasını ve bir adinin devletin memurunun kafasına silah dayamasını görüyoruz çok yazık. Genel olarak o kadar niteliksiz adamlar ki ya eğitim namına hiçbirşey verilmiyor ya da bu adamlar aldıklarını çabucak unutuyor. Ancak parkta alkol içen gençlere çok yanlış bir üslupla müdehale etmekte başarılılar. Polis vb halkla sıkça muhattap olan tipler kültürlü beyefendiler olmalı bunlarla ne bakıyon lan kavgasına girişmek dahi mümkün...

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

Sivil renkleri ile Polis Havacılık bünyesinde kullanılan Bell 429 ilk defa görüyorum. Trafik kontrolü için kullanılması dikkat uyandırmamak için kasıtlı olarak sivil görünüme çevrilmiş olabileceğini düşündürmüyor değil. Sivil polis arabası hesabı :)

Resim

Resim

arazkayin
Üye

Mesaj gönderen arazkayin »

Adana TEM Acil Müdahale Timi

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

Comrade Kalashnikov
Süvariler

Mesaj gönderen Comrade Kalashnikov »

Adamlar bildigin POH olmus...

BuLuT
Üye

Mesaj gönderen BuLuT »

arazkayin yazdı: 20 Eyl 2022, 19:30 Adana TEM Acil Müdahale Timi

Resim
Ay yıldızına Kurban :twisted:

SametKomurcu
Süvariler

Mesaj gönderen SametKomurcu »

Kullanıcı avatarı
TRMilitarist
Üye

Mesaj gönderen TRMilitarist »

Galiba saldırı helikopteri ve gelişmiş İHA'sı olan tek polis teşkilatı bizim ki.

velicanoduncu
Üye

Mesaj gönderen velicanoduncu »

Aynı anda hem Amerika, hem Rusya, hem Araplar hem İsrail ve dahi Avrupa ( diğer ıvır zıvırları geçtim ) tarafından desteklenen, meclisinde düzüncelerle villetvekili olan , seçilecek devlet başkanı için pazarlıklar yapılan böyle bir terör örgütü olan kaç ülke var dünyada?! :evil:

Kullanıcı avatarı
ugrgdr
Süvariler

Mesaj gönderen ugrgdr »

arazkayin yazdı: 20 Eyl 2022, 19:30 Adana TEM Acil Müdahale Timi
Vallahi bizim birliklerde ciddi bir bot sıkıntısı var. Bir türlü tutturamıyoruz ortasını. Çok sırıtıyor.

İZCİ
Üye

Mesaj gönderen İZCİ »

ugrgdr yazdı: 01 Eki 2022, 15:17 Vallahi bizim birliklerde ciddi bir bot sıkıntısı var. Bir türlü tutturamıyoruz ortasını. Çok sırıtıyor.
UGG giyen tikitoş kızlara çevirmişler adamları. Siyah düz askeri bot olsa sırıtmazdı.

Kullanıcı avatarı
TRMilitarist
Üye

İZCİ yazdı: 01 Eki 2022, 18:38 UGG giyen tikitoş kızlara çevirmişler adamları. Siyah düz askeri bot olsa sırıtmazdı.
k.K.K. kamuflaj altına kum/çöl/açık kahve bot vermesi gerekirken yeşil veriyor, Emniyet de siyah elbise altına kum rengi veriyor. :x

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

TRMilitarist yazdı: 02 Eki 2022, 01:17 k.K.K. kamuflaj altına kum/çöl/açık kahve bot vermesi gerekirken yeşil veriyor, Emniyet de siyah elbise altına kum rengi veriyor. :x
Neden yeşil vermesinler ? Bence en doğru tercih olmuş mevcut yeni kamuflaj ile en uyumlu renk haki tonları. Ama parlak bir materyal yerine daha mat ve hava alabilir bir tasarım kullanılmalıydı bu konuda ben de kırgınım.

Mesela
https://www.lowaboots.com/mens/all-task ... nger-green

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

İZCİ yazdı: 01 Eki 2022, 18:38 UGG giyen tikitoş kızlara çevirmişler adamları. Siyah düz askeri bot olsa sırıtmazdı.
Askeri bot dediğin nuh nebiden kalma postallar beton, asfalt, parke, mermer, fayans vb. gibi düz zeminden oluşan meskun mahallere yapılacak hücre evi baskınlarında belki de giyilecek en son şey. Onun yerinde düz spor ayakkabı giysen daha iyi (ki şu zamana kadar öyle yapıyorlardı). Bu yeni tip, ıslak düz zeminlerde dahi tutunma sağlayan kaymaz tabanlı ve ayak ergonomisi daha konforlu LOWA, Salomon ve benzeri botlar işi kotarıyor ama tanesi 5000 TL. Para çok olsa hem siyahındna hem bejinden alıp personele verelim, ama şu takımı operasyondan çok basın gösterisinde giyecek adam için gerek yok. Ha uygun renginden bir tane yerli YDS, Vaneda, Vogel vs. eli yüzü düzgün bot alıp siyah kite eklenebilir tabii...

Bu arkadaşları sürekli "siyah giyen adamlar" olarak düşünmemek gerek. Operasyon görevlerinde resmi kıyafetten çok sivil ya da "yarı resmi" diyebileceğimiz bej kargo pantolon siyah/lacivert gömlek tişört vs. ile de iş üstündeler. Alttaki kombine bej bot daha çok uyuyor...

Resim

Resim

Resim

Benim orada en çok gözüme takılan 20 yıl öncesinden kalma CIRAS çakması yelekler, üstelik artık yerli pazarda da güncel yabancı örnekleri kalitesinde ekipman yapan üreticilerimiz var iken. TEM Operasyoncuları gibi personel sayısı belli olan bir birime paraya kıyıp daha iyisi verilmeli bence.

Kullanıcı avatarı
TRMilitarist
Üye

dr.911 yazdı: 02 Eki 2022, 14:54 Neden yeşil vermesinler ? Bence en doğru tercih olmuş mevcut yeni kamuflaj ile en uyumlu renk haki tonları. Ama parlak bir materyal yerine daha mat ve hava alabilir bir tasarım kullanılmalıydı bu konuda ben de kırgınım.

Mesela
https://www.lowaboots.com/mens/all-task ... nger-green
Size şöyle anlatayım. Bej/Kum/Açık kahve tonlarında dışı süet/nubuk tarz botu giyiyorsun, arazide 10 cm. çamurdan geçsen de kuru yere, asfalta çıktığın zaman 10 dk. içinde tüm çamur dökülmüş ve botun dışın arazi ile aynı renkte bir miligram bile boya istemeyen hale geliyor. Yılda bir kere bile silmesen amirin aynı. Zaten toz, toprağın renginde olduğu için hem boyama, silme derdin yok hem de çoğu araziye daha uyumlu. Taktik olarak araziye renk uyumunu geçtim, bölgedeyken veya barış garnizonlarında araziden, eğitim/tatbikattan dönünce 1 saat sonraki içtima veya komutan karşılaması için boya, fırça gerektirmiyor, çamur tutmuyor. İstihkakları ise adamın silmeye vakti olmadan üzerine yeşil boya basıyor. Bu botların amaçlarından bir boya kullanımını kaldırmaktı zaten. Ancak bu sefer personel siyah boyadan kurtuldu derken yeşil boyaya döndü. Hava ve Deniz Kuvvetleri bu olayı çoktan çözdü zaten. 3-4 yıldır istihkak olarak kum/toprak rengi bot dağıtıyorlar. Siz galiba Kara Kuvvetlerini botunu operasyondan operasyona, eğitimden eğitime bot giyen elit özel kuvvetler, SAT/SAS birlikleri gibi düşünüyorsunuz. Adam Suriye'de yaşam alanının önünde, harekat merkezinde, bireysel sporunu yaparken, tuvalete giderken, eğitimde, meskun mahal kontrolü, mobil yol kontrol noktası, hayvanını beslemede, komutan karşılamada vs. hep aynı botu giyiyor. Şu botu saklıyım boyalı yemyeşil dursun desen bile kapıdan çıktığın an 15 cm. derinliğindeki pudra şekeri kıvamında uçuşan incelikteki kuma girdiğinde rengi b*mb*k bir şeye dönüşüyor. Ne yeşil ne de toprak rengi. İstihkakı ise çamur olduğunda temizlemek için fırçayla yıkayıp sonra boyaman gerek. Dediğim gibi Hv.-Dz.-Ö.K.-SAT/SAS bu işi zaten çözmüş kum rengine geçerek çözdü. Yükümlülere bile kum rengi dağıtılıyor.

Ayrıca oradaki süet/nubuk olup çamur tutamayan boya istemeyen Lowa ile dışı boya isteyen düz deri istihkak botu karşılaştıramazsınız. Yeşil lowa olsa bile neden kum/toprak rengi lowa değil diye soran haklıdır. Çünkü toprak, kum, çamurdan yine bej renk alacak

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

TRMilitarist yazdı: 03 Eki 2022, 01:57 Size şöyle anlatayım. Bej/Kum/Açık kahve tonlarında dışı süet/nubuk tarz botu giyiyorsun, arazide 10 cm. çamurdan geçsen de kuru yere, asfalta çıktığın zaman 10 dk. içinde tüm çamur dökülmüş ve botun dışın arazi ile aynı renkte bir miligram bile boya istemeyen hale geliyor. Yılda bir kere bile silmesen amirin aynı. Zaten toz, toprağın renginde olduğu için hem boyama, silme derdin yok hem de çoğu araziye daha uyumlu. Taktik olarak araziye renk uyumunu geçtim, bölgedeyken veya barış garnizonlarında araziden, eğitim/tatbikattan dönünce 1 saat sonraki içtima veya komutan karşılaması için boya, fırça gerektirmiyor, çamur tutmuyor. İstihkakları ise adamın silmeye vakti olmadan üzerine yeşil boya basıyor. Bu botların amaçlarından bir boya kullanımını kaldırmaktı zaten. Ancak bu sefer personel siyah boyadan kurtuldu derken yeşil boyaya döndü. Hava ve Deniz Kuvvetleri bu olayı çoktan çözdü zaten. 3-4 yıldır istihkak olarak kum/toprak rengi bot dağıtıyorlar. Siz galiba Kara Kuvvetlerini botunu operasyondan operasyona, eğitimden eğitime bot giyen elit özel kuvvetler, SAT/SAS birlikleri gibi düşünüyorsunuz. Adam Suriye'de yaşam alanının önünde, harekat merkezinde, bireysel sporunu yaparken, tuvalete giderken, eğitimde, meskun mahal kontrolü, mobil yol kontrol noktası, hayvanını beslemede, komutan karşılamada vs. hep aynı botu giyiyor. Şu botu saklıyım boyalı yemyeşil dursun desen bile kapıdan çıktığın an 15 cm. derinliğindeki pudra şekeri kıvamında uçuşan incelikteki kuma girdiğinde rengi b*mb*k bir şeye dönüşüyor. Ne yeşil ne de toprak rengi. İstihkakı ise çamur olduğunda temizlemek için fırçayla yıkayıp sonra boyaman gerek. Dediğim gibi Hv.-Dz.-Ö.K.-SAT/SAS bu işi zaten çözmüş kum rengine geçerek çözdü. Yükümlülere bile kum rengi dağıtılıyor.

Ayrıca oradaki süet/nubuk olup çamur tutamayan boya istemeyen Lowa ile dışı boya isteyen düz deri istihkak botu karşılaştıramazsınız. Yeşil lowa olsa bile neden kum/toprak rengi lowa değil diye soran haklıdır. Çünkü toprak, kum, çamurdan yine bej renk alacak
Haklısınız bu açıdan hiç düşünmemiştim ben. Çok düz bakmışım sanırım.

Kullanıcı avatarı
TRMilitarist
Üye

dr.911 yazdı: 03 Eki 2022, 02:16 Haklısınız bu açıdan hiç düşünmemiştim ben. Çok düz bakmışım sanırım.
Anlayışınız için sağolun, teşekküer ederim.