Polonya Silahlı Kuvvetleri

kokpitaero
Akıncılar
Polonya taarruz helikopter ihalesi

Mesaj gönderen kokpitaero »

goldenwings
Süvariler
Re: Polonya taarruz helikopter ihalesi

Mesaj gönderen goldenwings »

Yahu bir hedef tutturur artık inşallah :)

BATTLESTAR
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen BATTLESTAR »

polonyada skorsky tesisleri vardı sanırsam galip belli. Polonyanın konumuda belli karşısındaki tehditte belli nasıl bir katil tank avcısına ihtiyacı olduguda belli.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Re: Polonya Silahlı Kuvvetleri

Mesaj gönderen Sanchez »

Sikorsky fabrikası var ama ihalede Sikorsky yahut LM yok.

Airbus (EC665 Tiger HAD), AW/TAI (T129 ATAK), Bell Helicopter (AH-1Z) ve Boeing (AH-64E)

BATTLESTAR
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen BATTLESTAR »

Sanchez yazdı:Sikorsky fabrikası var ama ihalede Sikorsky yahut LM yok.

Airbus (EC665 Tiger HAD), AW/TAI (T129 ATAK), Bell Helicopter (AH-1Z) ve Boeing (AH-64E)
Amerikalılar var. Atıyorum malezyada bir tank ihalesi olsa ve altay katılsa Fnss durumundan dolayı Türk taraf 1 adım önde olacaktır.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey »

Polonya'dan ek 1000 adet spike-lg siparişi yapıldı. Üretim ZM Mesko Polonya tesislerinde yapılacak. Füzeler Rosomak 8x8 kulesine monte edilebilecek aparatlar ile birlikte alınacak. Teslim tarihleri;
2017: 100 adet
2018: 300 adet
2019: 300 adet
2020: 300 adet

http://www.janes.com/article/56770/pola ... e-lr-atgms

Kullanıcı avatarı
KatipMaster
Süvariler

Mesaj gönderen KatipMaster »

Polonya ile askeri, teknoloji ve siyasi ilişkilerimiz ne seviyede ?

Kullanıcı avatarı
Alaricdhuman
Süvariler

Mesaj gönderen Alaricdhuman »

kokpitaero yazdı:T129 ATAK'ta hedef Polonya!
http://kokpit.aero/atak-t129-tai-polonya-ihalesi
Bu ihale ne oldu bilgisi olan varmı?

Aqerdf
Süvariler

Mesaj gönderen Aqerdf »

Polonya'dan bir heyetin Türkiye'de Altay ve Leo2NG tanklarını inceledikleri hakkında bir iddia okumuştum bu yıl.

Her ikisini de beğendiklerini, ama özellikle Volkan AKS'nin ilgilerini çektiğini...

Zemin / saha müsait olursa AKS'ye yürüyebilirlermiş.

Kendi Leo'ları için...

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler

Mesaj gönderen alpagut »

Ben T-129 şu şekilde şansı olduğunu düşünüyorum. Cobralar ABD kendine yetiştiremiyordu apachi ise aşırı pahalı. T-129 uygun bakımı ucuz fln. Ordan şansımız olabilir.

Turan
Üye

Mesaj gönderen Turan »

Bir de Polonya'ya UMTAS satışı gündeme gelmişti. O ihale bizim için başarısız oldu sanırım. İsrail'den Spike füzesi siparişi vermişler.

http://www.thenews.pl/1/12/Artykul/2332 ... -launchers
http://www.thenews.pl/1/12/Artykul/2203 ... rkish-arms

bitliprens
Süvariler

Mesaj gönderen bitliprens »

Cok fena rasistlerdir yalniz.Turkleride sevmezler, heleki muslumanlari.Calistigim fabrikada cok sayida varlar hayatimda gordugum en rasist millet.Ordulari bizim kadar var midir? Yani gucsuz bir ulkemi arkadaslar?

kabardey
Akıncılar

bitliprens yazdı:Cok fena rasistlerdir yalniz.Turkleride sevmezler, heleki muslumanlari.Calistigim fabrikada cok sayida varlar hayatimda gordugum en rasist millet.Ordulari bizim kadar var midir? Yani gucsuz bir ulkemi arkadaslar?
Polonya AB ve özellikle Almanya tarafından askeri yardım bombardımanına tutulmakta, NATO'ya girdikten sonra. Polonya'ya biçilen rol, olası bir Rus saldırısında saldırının Polonya'dan öteye yani, gerçek AB'ye nüfuz etmesini önlemek (bu rolü 1950'lerde alan bir devlet daha vardı ;) ). O yüzden ekipman olarak her geçen güç iyileşiyorlar. Ayrıca buldukları her imkanda ABD ile sıcak çatışma ortamını girmeye çalışıyorlar. Misal, Afganistan, Irak'ın işgali vs. Olası bir savaş ortamında Ukrayna'dan daha başarılı olacakları kesin. Lakin Rusya'yı durdurabilir mi, orası biraz tartışmaya açık. Lakin öyle kolay lokma olduklarını hele Ukrayna gibi patlayacaklarına ihtimal bile vermiyorum.

Kullanıcı avatarı
TMRT
Süvariler

Mesaj gönderen TMRT »

bitliprens yazdı:Cok fena rasistlerdir yalniz.Turkleride sevmezler, heleki muslumanlari.Calistigim fabrikada cok sayida varlar hayatimda gordugum en rasist millet.Ordulari bizim kadar var midir? Yani gucsuz bir ulkemi arkadaslar?
Arkadaşımın Polonyalı sevgilisi vardı ve evleneceklerdi. Kızın ailesi, dayıları vs. kızı her gün ağlatıyordu ayrıl o türk çocuktan, türkler şöyledir, türkler böyledir geçmişte bize neler yaşattılar evlenemezsin falan filan kızı vermemişlerdi :D Evlenemedi ve ayrıldılar maalesef.

bitliprens
Süvariler

TMRT yazdı: Arkadaşımın Polonyalı sevgilisi vardı ve evleneceklerdi. Kızın ailesi, dayıları vs. kızı her gün ağlatıyordu ayrıl o türk çocuktan, türkler şöyledir, türkler böyledir geçmişte bize neler yaşattılar evlenemezsin falan filan kızı vermemişlerdi :D Evlenemedi ve ayrıldılar maalesef.
Korkumdan yazamiyorum buraya bazi arkadaslar tartisma cikaracaklar diye.Lakin ben boyle birsey gormedim size samimi soyluyorum bukadar irkci bir toplum yok.Hepsi degil altini ciziyorum, tabikide iclerinde cok sicak insanlar vardir ama cok Polonya'li tanidim calistigim isyerinde en cok isci Polonya'dan hepsiyle konustum bukadar irkci bir millet gormedim.Inanin yunanlilar melek gibi insanlar bizle aynilar malaga malaga pesinizde dolasirlar sarilirlar gr dusmanlik yok.Is polonyalilara gelince durum vahim muslumanlar terorist biz karilarimizi eve kitliyormusuz erkek arkadaslari yokmus.Suriye'li multecileri dövme fantezileri neler neler.Dikkatinizi cekerim Paris olayindan sonra Polonya direk bu olaydan sonra multeci alamayiz falan aciklama yapmisti, anlatilmaz derecede irkcilar nefret ediyorlar.Ikili tartismaya girmek istemiyorum lütfen.

warrior
Akıncılar

Mesaj gönderen warrior »

TMRT yazdı: Arkadaşımın Polonyalı sevgilisi vardı ve evleneceklerdi. Kızın ailesi, dayıları vs. kızı her gün ağlatıyordu ayrıl o türk çocuktan, türkler şöyledir, türkler böyledir geçmişte bize neler yaşattılar evlenemezsin falan filan kızı vermemişlerdi :D Evlenemedi ve ayrıldılar maalesef.
Benim yeğen de evlendi bir Polonyalıyla ama hiç de sıkıntı olmadı.Gayet de güzel karşıladılar bizleri.Ki,34 kişi olarak gitmemize rağmen. ;) Kız şu an İstanbul'da doktorasını yapıyor.Ben memnunum gelinimizden yani. :)

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

DENO yazdı:Polonya Alman'yadan 180 Milyon Euro'luk bir anlaşma ile ikinci el 105 adet Leopard 2A5 ve 14 adet Leopard 2A4 tankı almış. Alınan tankların ilk 91 adedinin (14 2A4 +77 2A5) 2014 yılı içinde teslim edilmesi, kalanların ise 2015 yılı sonuna kadar teslim edilmesi kararlaştırılmış...

Halihazırda Polonya Ordusunda görev yapan 128 adet leopard 2A4 tankı da önümüzdeki zamanlarda ülke içinde modernize edilerek Leopard-2PL standardına yükseltilecekmiş...

İlk sayfada paylaştığım habere ek olarak Polonya'nın envanterindeki 128 adet Leopard 2A4 tankı modernize etmek için başlattığı Leopard 2PL programı netleşmiş. Modernizasyon programı Polonya'ya konuşlu Polska Grupa Zbrojeniowa ve integrator ZM Bumar-Labedy askeri firmaları tarafından Rheinmetall ana yüklenici ve işbirliğinde yapılacakmış. Modernizasyon programının Leopard 2A4 Evolution modeli ile aynı komponent ve sistem alt yapısı kullanacakmış. Projenin Polonya'ya toplam maliyeti 605.7 Milyon Amerikan Doları olacakmış...

Modernizasyon programında tankların ana silahı olan 120mm lik L/44 topları güncel model olan L/55 ler ile değiştirilmeyecek, bunun yerine L/55 lerin kullanabildiği DM11 ve DM63 tip zırh delici (AP) mühimmatı da kullanabilmeleri için modifiye edilecekmiş. Alman Rheinmetall in esas projesinden farklı olarak tanklarda kullanılacak termal kumandan ve nişancı optikleri Polonya üretimi PCO KLW-1 ASTERIA termal görüntüleme organları ile modernize edilecekmiş. Hidrolik top stabilize ve kule takat sistemleri de servo aksam ile değiştirilecekmiş...

Proje dahilinde Polonya envanterindeki 128 adet Leopard 2A4 tankının modernizasyonu en geç 2020 yılına kadar tamamlanacakmış. Modernize edilmeyen 14 adet 2A4 ise yedek parça ve personel eğitimlerinde kullanılacakmış...

Resim

Haber Kaynağı: http://www.janes.com/article/56972/pola ... ttle-tanks

kabardey
Akıncılar

ASELSAN'ın bu yarışta kasten Almanlar tarafından sabote edilerek, yarış dışı bırakıldığı, son anda teklifini geri çekmek zorunda kaldığını gördük. Umarım bu bizim için iyi bir ders olur. Yaptığın üründe tam kontrol sahibi olmanın önemi için güzel bir tecrübe oldu.

kabardey
Akıncılar

Görünüşe göre Polonya F-16 ile bir süre daha uçmayı düşünüyor. F-35 için çok pahalı ve alt yapımız uygun değil demişler. Bize gelen uçak F-16 demişler. Ayrıca 48 adet F-16 C/D'ye AESA radar içeren bir program ile güncellemek istiyorlar.

http://www.defensenews.com/story/defens ... /85350178/

dflipflop
Süvariler

Mesaj gönderen dflipflop »

Şöyle bir haber gördüm.
"Polonya, Rusya tehdidine karşı gönüllülerden oluşacak 35 bin kişilik paramilis gücü oluşturma kararı aldı."

http://www.sozcu.com.tr/2016/dunya/polo ... r-1261632/

Bu da orijinal kaynak: http://www.telegraph.co.uk/news/2016/06 ... mbat-thre/

flanker
Üye

Mesaj gönderen flanker »

dflipflop yazdı:Şöyle bir haber gördüm.
"Polonya, Rusya tehdidine karşı gönüllülerden oluşacak 35 bin kişilik paramilis gücü oluşturma kararı aldı."

http://www.sozcu.com.tr/2016/dunya/polo ... r-1261632/

Bu da orijinal kaynak: http://www.telegraph.co.uk/news/2016/06 ... mbat-thre/
Benim bildiğim kadarıyla bu olay Polonya'da uzun süredir var. Belgeselde ilk olarak öğrenci birlikleri adında 1917'de kurulduğu söyleniyor.

[youtube]yzbCkHxNxvc[/youtube]

Açıkçası böyle bir şeyi gönüllük esasına bağlı olarak biz de yapabiliriz. Ayrıca doğudaki Türkleri silahlandırarak böyle bir tarz eğitim de verilebilir şahsi kanaatimce.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

http://www.trmilitary.com/viewtopic.php?f=93&t=5457

Konusu bu başlık altında tartışılmakta idi zaten...

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

RIAT 2016'da bir Leh kaplanı. Son foto harika ve yüksek çözünürlüklü.

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

Geçtiğimiz gün, Polonya'Nın en büyük kara silah sistemleri üreticisi olan Bumar Łabędy devlet araştırma ajansı olan OBRUM ile ortak tasarlayıp geliştirdikleri PT-16 ana muharebe tankının mock-up örneğini basına tanıtmış. Fabrika sözcüsünün verdiği bilgilere göre T-16 nın şasesi daha önce ürettikleri ve T-72 üzerinden geliştirilen PT-91 "Twardy" tankından alınarak geliştirilmiş. Tankta yine bir Leh firması olan HSW üretimi 120mm lik yivsiz top otomatik dolum sistemi ile birlikte kullanılacakmış. Tankta bunun dışında görsellerden anlaşılabildiği üzere kumanda kontrollü 12.7mm makineli tüfek platformu ve aktif koruma sisteminin erken ikaz alıcıları görünmekte.

Firma sözcüsü aynı zamanda tankın geliştirilme sürecinde İngiliz, Fransız, Alman ve ABD kaynaklı çeşitli savunma kuruluşlarının alt yüklenici olarak katıldığı ve bazılarından ciddi teknik ve teknolojik yardım alındığını söylemiş.

Resim

Resim

Firma aynı zamanda Polonya kara kuvvetlerinde görev ömrünü doldurmuş soğuk savaş döneminden kalma BWP-1 zma larının yerini almak için ordu desteği ile ortak geliştirdiği Anders zma sını da tanıtmış. İtalyan Oto Melera üretimi HITFIST-30P kumanda kontrollü kule ve Bushmaster 30mm otomatik top ve 7.62mm eş eksenli makineli tüfek ile teçhiz edilmiş araç STANAG seviye IV yani 14.5x114mm mühimmata kadar dayanım sağlayabilmekte imiş. Firma yetkilileri aynı zamanda araç eğer özel tasarım ek zırhları ile teçhiz edilir ise zırh dayanımının 25mm mühimmata kadar çıkabileceğini de eklemiş...

Resim

Resim

http://below-the-turret-ring.blogspot.c ... pt-16.html

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

DENO yazdı:Geçtiğimiz gün, Polonya'Nın en büyük kara silah sistemleri üreticisi olan Bumar Łabędy devlet araştırma ajansı olan OBRUM ile ortak tasarlayıp geliştirdikleri PT-16 ana muharebe tankının mock-up örneğini basına tanıtmış. Fabrika sözcüsünün verdiği bilgilere göre T-16 nın şasesi daha önce ürettikleri ve T-72 üzerinden geliştirilen PT-91 "Twardy" tankından alınarak geliştirilmiş. Tankta yine bir Leh firması olan HSW üretimi 120mm lik yivsiz top otomatik dolum sistemi ile birlikte kullanılacakmış. Tankta bunun dışında görsellerden anlaşılabildiği üzere kumanda kontrollü 12.7mm makineli tüfek platformu ve aktif koruma sisteminin erken ikaz alıcıları görünmekte.

Tankın tam kadraj fotoğrafları da...

Resim

Resim

Ayrıca Alman KMW işe ortak yürütülen ve 142 adet Leopard 2A4 ün modernize edileceği Leopard 2PL modernizasyon programının prototip tankı gün yüzüne çıkmış...

Resim

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

Polonya ordusu halihazırdaki standart servis kamuflajı olan wz. 93 Pantera nın yerini alacak olan PSO Maskpol tasarım ve üretimi yeni servis kamuflajı ve üniformasını tanıtmış. Ordu şu an için bu kamuflaj takımlarından test aşaması için numunelik olarak 600 adet sipariş etmiş. Kamuflaj eğer beğenilir ise önümüzdeki zamanlarda piyade servisinde kullanılmaya başlanacakmış..

Resim

Resim

http://www.altair.com.pl/news/view?news_id=20907

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

Polonya, ABD’den 70 adet Lockheed Martin menzili uzatılmış AGM-158B Havadan Satha Füze Sistemi ve ilgili destek ekipmanları tedariki için hazırlanıyor. Kontratın yaklaşık değeri 200 milyon Dolar olarak belirlendi. ABD’nin Savunma Güvenliği İş Birliği Ajansı’nın (DSCA) 28 Kasım’da yayınladığı açıklamaya göre Polonya, bu sistemleri bölgesel tehditlerin caydırılması ve ulusal güvenliğin korunması amacıyla tedarik etmeyi amaçlıyor
Resim

http://c4defence.com/Gundem/polonya-ya- ... uze/3122/1

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Kenatek yazdı:Bu yaklaşık 1000km'ye yakın menzili olan füze nasıl MTCR'ye takılmıyor?
Seyir füzesi olduğu içindir. Güney Kore'de Taurus Seyir füzesi almıştı.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

Polonya savunma bakanlığı yerli silah sistemleri üreticisi Huta Stalowa Wola (HSW) ile yaptığı 1,1 Milyar Euro değerinde bir anlaşma ile 96 adet daha AHS Krab 155 mm kundağı motorlu obüs siparişinde bulunmuş. AHS Krab yerli olarak G.Koreli K9 Thunder şasesi ve İngiliz AS-90 kulesi kullanılarak geliştirilmiş bir obüs sistemi. Polonya kara kuvvetleri envanterinde halihazırda 136 adet Krab mevcut.

Resim

http://defense-watch.com/2016/12/16/pol ... howitzers/

Kullanıcı avatarı
Arduino
Üye

Mesaj gönderen Arduino »

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
[youtube]rRvxihjPA64[/youtube]

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Polonya, Patriot füze savunma sistemlerinin tedariki için Raytheon ile milyar dolarlık bir anlaşma imzalayacak. Polonya Milli Savunma Bakanı Antoni Macierewicz Cuma günü yaptığı açıklamada 7,6 milyar Dolar değerindeki sözleşmenin sekiz Patriot sistemini kapsayacağını kaydetti. Bakan, bu tedarikin, bölgedeki Rus politikaları göz önüne alınarak, Polonya'nın güvenliğini garanti altına alacağını söyledi.

Patriot, taktik balistik füzeler, seyir füzeleri ve gelişmiş hava platformlarına karşı geliştirilen, uzun menzilli, yüksek irtifa, her hava koşulunda operasyon kabiliyetine sahip bir hava savunma sistemidir. Füzenin menzili 70 bin metre ve azami 24 bin metre irtifaya çıkabiliyor. Anlaşma, koşulların tümünün üzerinde anlaşmaya varıldığı takdirde 2017 yılı sonunda imzalanabilir.

http://m.c4defence.com/Gundem/rus-tehdi ... asi/4124/1

bitliprens
Süvariler

AB'nin en milliyetci milletidir. 10 sene sonra buyuk bir askeri guc olacaklardir muhtesem silahlaniyorlar ekonomileride cok iyi.

ilker0101
Süvariler

Mesaj gönderen ilker0101 »

[youtube]kmrnOcljNQ0[/youtube]

[youtube]Ni9ngW_H0i4[/youtube]
En son Sanchez tarafından 12 Eyl 2017, 13:02 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

Polonya kara kuvvetlerinin ağırlıkla özel kuvvetler ve spesifik birlikler tarafından kullanılacak ve Poznan konuşlu HCP savunma şirketi tarafından üretilecek olan 4x4 çok rollü zırhlı özel görev araç ihtiyacına cevaben açtığı ve sonucunda 105 adet araç tedarik edilecek Pegaz tedarik programı kapsamında finale kalan iki araç Çek ortaklı Tetra savunma şirketi ile ortak geliştirdikleri Husar aracı ve Otokar Cobra II olmuş. Program sonunda kazanan aracın Polonya ordusu tarafından kullanılan Sovyet eskisi BRDM-2 4x4 araçlarını değiştirmek için LOTR/Kleszcz Programının bir kapsamı olarak daha fazla üretimi de söz konusu olabilirmiş. Araçlar basın, ordu ve devlet yetkilerinin katıldığı tanıtım toplantısında görücüye çıkmış.

Resim

Resim

Resim

Makalenin kalanı için aşağıdaki kaynağı görüntüleyebilirsiniz
http://www.milmag.eu/news/view?news_id=282

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

Kendi ürettikleri Husar'ın kazanmasını bekleyebiliriz lakin yine de güzel başarı.

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS »

Polonya savunma firmaları çok etkin ve çok hızlı teknik ortaklıklar kurabiliyorlar. Dil, kültür, özellikle yakın Avrupa ülkelerine aşina olmak, dil bilmek vs vs vs gibi bir dolu avantajları var.

Rusya ile yaşanan sorunlar sebepli, ekonomisi de az çok toparlanan Polonya ciddi ve çok etkin şekilde silahlanmak durumunda kalacak. Hem burnunun dibindeki Rus Iskander'lerine karşı, ama bir taraftan da Rus tipi "küçük yeşil adamlar" hibrit tehditlerine karşı yetkin kalmak durumundalar. Haydi "high end" denen, daha sofistike sistemleri Amerika vs'den temin etmek durumundalar. Ama kendi yapabilecekleri sistemleri kesinlikle içeriden karşılamak durumundalar. KM obüs teminleri dahi böyle ilginç bir şekilde oldu.

İyi gidiyorlar. G. Kore ve İsrail gibi makul fiyatlı Batılı tipte silah sistem tedarikçileri yanına, biz de eklemlenirken, bir de Polonya ile rekabet etmek durumunda kalacağız gibi duruyor.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

ABD senatosu 250 milyon dolar değerinde bir anlaşma ile Polonya'ya 16 adet Hi-Mars modüler çok namlulu roket atar (ÇNRA) bataryası satılmasını onaylamış. Satış projesi 61 ATACMS kısa mesafe taktik füzesini de kapsamakta imiş. Atıcılar Leh kara sistemleri üreticisi PGZ şirketinin üretimi olan JELCZ taşıyı araçlarını kullanacakmış ve sistem entegrasyonu da Polonya'da yapılacakmış...

Resim

https://www.armyrecognition.com/novembe ... oland.html

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Polonya, ABD'den tedarik etmek istediği orta menzilli hava ve füze savunma sistemi Patriot'un fiyatını 'kabul edilemez' olarak nitelendirdi. 

Polonya Savunma Bakan Yardımcısı Bartosz Kownacki, 5 Aralık'ta Washington'da Defense News'e verdiği röportajda, fiyatın kendileri için bir sürpriz olduğunu ifade ederek, "Polonya Silahlı Kuvvetleri'nin teknik modernizasyonu için ayrılan bütçenin yüksekliği düşünüldüğünde bile bu fiyat kabul edilemez," dedi.

ABD, 10 milyar 500 milyon Dolar bedelle dört adet AN/MPQ-65 radar seti, dört adet kilitlenme kontrol sistemi, dört adet Radar arayüz birimi, 16 adet M903 lançer ve 208 adet İleri Kabiliyet Patriot-3 (PAC-3) füzesi satışına yeşil ışık yakmıştı. Ancak bu bedel, Polonya'nın tüm program için ayırdığı bütçenin yüzde 20 üzerinde kalıyor. 

Kownacki, fiyatı 'mantıklı ve kabul edilebilir' bir noktaya çekmek için ısrarcı olacaklarının altını çizdi. "Elbette fiyatı düşürmeyi ne kadar başaracağımızı ön göremiyoruz. Bununla birlikte ABD Yönetimi ve şirketler, bu fiyatı düşürmemiz gerektiğinin farkındalar," diye ekledi. 

Kaynak: http://m.c4defence.com/Gundem/polonya-y ... riz/5257/1

Kullanıcı avatarı
Venator
Üye

Mesaj gönderen Venator »

Rus savaş uçakları tepenizde vızır vızır geçtiğinde de dersiniz 'kabul edilemez'.

goldenwings
Süvariler

Patriot olunca Rus uçakları Polonya hava sahasını delemiyecek mi sizce ? Ya da Rus Polonya'yı ne kadar takar ?

Kullanıcı avatarı
Oppenheimer
Süvariler

Mesaj gönderen Oppenheimer »

goldenwings yazdı: 09 Ara 2017, 00:43 Patriot olunca Rus uçakları Polonya hava sahasını delemiyecek mi sizce ? Ya da Rus Polonya'yı ne kadar takar ?
Şuan F-16'lar haricinde Rus uçaklarına karşı kullanabileceği tüm sistemler yine Rus çıkışlı.

Savunma için Patriot, deep strike kabiliyeti için JASSM alımına gittiler. İsrail'den Barak-8 sistemi almayı düşünüyorlar. Yavaş yavaş Rusya'ya karşı ciddi caydırıcılık kazanacaktır Polonya.

goldenwings
Süvariler

Rus Hava Kuvvetleri'nin hava sahanıza girmesini istemiyorsanız koluna gönderecek uçağınız olmadığı sürece o füzeler savaş hariç bir işe yaramaz kaldı ki o sistemin başında ABD'li bile olsa Polonya için o düğmeye basmaz. Onu demek istedim.

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS »

Polonya'nın sınırının çok yakınındaki İskander füzeleri gibi bir sorunu da var. EPAA füze üsleri var, Rusya'nın bunları açık tehditi var vs vs. Daha karmaşık bir tehdit senaryosunu düşünüyorlar.

Yanlış hatırlamıyorsam 360 derece radarlı Patriot istediler. Ya da yanlış mı hatırlıyorum?

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

HDS yazdı: 10 Ara 2017, 12:13 Polonya'nın sınırının çok yakınındaki İskander füzeleri gibi bir sorunu da var. EPAA füze üsleri var, Rusya'nın bunları açık tehditi var vs vs. Daha karmaşık bir tehdit senaryosunu düşünüyorlar.

Yanlış hatırlamıyorsam 360 derece radarlı Patriot istediler. Ya da yanlış mı hatırlıyorum?
Evet dogru hatirladin. Raytheon bunun icin Patriot MPQ-65 radari ile ayni kaideye 2 farkli yone bakan AESA (GaN teknolojisi kullanan) aparture koydu. Bu sekilde 360 derece arama/izleme kabiliyeti var ama atis kontrol yine 120 derecelik angajman yapabilen MPQ-65'e kaliyor. Sistemin mimarisinde ve atis kontrol mantiginda bir degisiklik simdilik yok. Eger PAC-3 lancerlerinin bazilarini, MPQ-65 radarina ilave edilen 120+120 sectorlere bakan radarlara entegre edip, o yone cevirip konuslandirirlarsa, 360 derece angajman kabiliyeti olabilir. US Army'nin integrated air and missile defence battle command system isimli bir projesi var. Bu proje kapsaminda Patriot larin yukarida bahsettigim radarlari GaN teknoloji ve yani yazilimlar ile coklu hedeflere angajman kabiyeti kazanacak. Bu sistemin bir parcasi Aim-9X Sidewinder kara-hava kullanacak sekilde kullanilmasi planlaniyor. Bir cesit US Iron Dome gibi bir sey. Polonya'nin hedefinde eski Patriot yerine bu yeni modernize edilmis radar ve komuta kontrol sistemlerine sahip Patriot almak var.

Resim

orko_8
Akıncılar

Mesaj gönderen orko_8 »

Bu sistemin bir parcasi Aim-9X Sidewinder kara-hava kullanacak sekilde kullanilmasi planlaniyor. Bir cesit US Iron Dome gibi bir sey. Polonya'nin hedefinde eski Patriot yerine bu yeni modernize edilmis radar ve komuta kontrol sistemlerine sahip Patriot almak var.
Lockheed Martin'in de Miniature Hit to Kill (MHTK) isimli bir füzesi var aynı kapsamda. Bu projede AIM-9X'in rakibi mi tamamlayıcısı mıydı emin değilim.

Kullanıcı avatarı
Oppenheimer
Süvariler

Mesaj gönderen Oppenheimer »

SkyHunter projesi:

https://www.defensenews.com/smr/space-m ... ed-forces/

US David's Sling modeli de SkyCeptor. Polonya, ucuz olsun ve daha çok iş yapsın diye Stunner füzesi barındıran Patriot sistemleri alımına gitti fakat 360 derece radar istediklerinden dolayı proje baya pahalıya geldi.

Kullanıcı avatarı
DarkStorm
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen DarkStorm »

Resim

Sayın Deno bey internette böyle bir resim buldum pt-91 twardy'ye benziyor fakat ek olarak bir modernize geçirmiş gibi duruyor.Bununla ilgil bilgi verirmisiniz.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

Polonya ordusu, yerli üretim Poprad hava savunma sistemini 31 Ağustos 2018 tarihinde teslim almış. AMZ Zubr 4×4 platformu üzerinde şekillendirilen sistem, 4'ü ateşlenmeye hazır toplam 8 adet füze taşıyabilmekte.
Resim
Kaynak: https://defence-blog.com/army/polish-ar ... stems.html

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Boeing ve Polska Grupa Zbrojeniowa (PGZ), 4 Eylül'de Polonya'nın KRUK Saldırı Helikopteri Programı için AH-64 Apache'ye yönelik bir dizi iş fırsatı için iyi niyet anlaşması imzaladılar.
PGZ iki ay önce AgustaWestland ile AW249 için anlaşma imzalamıştı.

Kaynak: http://www.airrecognition.com/index.php ... ogram.html

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Polonya 40 adet katapulttan fırlatılan PGZ-19R taktik İHA alıyor.