Resim

Askeri Tatbikatlar

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Re: Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen DENO »

M113 değil ACV GZPT M101 i çeken....

Kullanıcı avatarı
ebonitcubuk
Süvariler

Mesaj gönderen ebonitcubuk »

Batan gemi eski Knox sınıf gemilerden değil mi ?

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

ebonitcubuk yazdı:Batan gemi eski Knox sınıf gemilerden değil mi ?
Evet bizde Tepe sınıfı ile hizmet eden ve sonuncusu 2012 de aktif servis dışına alınan Knox sınıfı DSH Fırkateyni. Daha önce de yanılmıyorsam 2012 de emekli olan F-250 Muavement'i batırmışlardı. Yine bir kaç tanesini daha bu tip tatbikatlarda batırmış olabilirler.

ismail1971
Süvariler

Mesaj gönderen ismail1971 »

Bu bahsedilen atışların kaç tanesi bu gemiye atıldı acaba?
En çok hasarı verip ikiye bölen neydi?
Öğrenilebilir mi ileride?

rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 »

ismail1971 yazdı:Bu bahsedilen atışların kaç tanesi bu gemiye atıldı acaba?
En çok hasarı verip ikiye bölen neydi?
Öğrenilebilir mi ileride?
İkiye bölen torpidodur diye tahmin ediyorum.

ZoDaC
Süvariler

Mesaj gönderen ZoDaC »

Efes 2016 Birleşik Müşterek Fiili Atışlı Tatbikatı...
[youtube]cBgoCu7LbL8[/youtube]

BATTLESTAR
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen BATTLESTAR »

Bu çok milletli tatbikatla acaba Rusya'ya bir mesaj mı verilmeye çalışıldı? Ne kadar Rusya düşmanı varsa gelmiş bir İsrail eksik. Onuda kılıfa uyduramadılar herhalde.
En son sentetik tarafından 01 Haz 2016, 11:57 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: İMLA

ZoDaC
Süvariler

Mesaj gönderen ZoDaC »

[youtube]HK5xTqbEW5k[/youtube]
[youtube]iJijzL7RKd4[/youtube]

Yalquzaq
Süvariler

Mesaj gönderen Yalquzaq »

Kars'da Azerbaycan ile Türkiye 1200'den fazla askerin katılımıyla ortak fiili atışlı tatbikat başladı.

Kullanıcı avatarı
Alaricdhuman
Süvariler

Mesaj gönderen Alaricdhuman »

BuLuT yazdı:Ulen hoşuma gitmiyor değil bu tüm dünyaya kükrememiz
Alışık olmadığım bir gülümsemeye sebep oluyor dudaklarımda bu günlerde.
Hayır bu tatbikatların muhttabları ne düşünüyordur acaba..?
Acaba korkuyorlarmıdır?
Biz gerçekten bunun arkasını doldurabilirmiyiz aynı anda 3 yada 4 cepheyle savaşabilirmiyiz?

Daily Mail, EFES-2016 için "Şok ve Dehşet" demişti.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

Shock and Awe yahu..

Yalquzaq
Süvariler

Mesaj gönderen Yalquzaq »

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

ZoDaC
Süvariler

Mesaj gönderen ZoDaC »

[youtube]zymeF_vNgvI[/youtube]

ZoDaC
Süvariler

Mesaj gönderen ZoDaC »

[youtube]SMp3ob-GWqE[/youtube]

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 »

Efes 2016 detaylı görüntüleri

BATTLESTAR
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen BATTLESTAR »

anafor2014 yazdı:

Efes 2016 detaylı görüntüleri
Güzel tatbikat olmuş. Daha öncekilere göre tatminkardı. Askerlerimizin daha güncel ekipmanları ve çıkartma kuvvetlerinin daha modern araç ve gereçleri kullandığı son olarakta güncel doktrin ve taktiklerin kullanıldığı en az böyle 5 tatbikat daha yaparsak, bölgesel bir gücün göstermesi gereken çıkartma performansını yakalamış olabiliriz.

ZoDaC
Süvariler

Mesaj gönderen ZoDaC »

Deniz Yıldızı 2017 Tatbikatı.
[youtube]lqMskSEQt8g[/youtube]

Kullanıcı avatarı
memogianni
Cezalı

Mesaj gönderen memogianni »

Bizde subharpoon var mıymış? Bilmiyordum.

Kullanıcı avatarı
waves
Üye

Mesaj gönderen waves »

Sea Zenith ve Phalanx atışı da görseydik tam olacaktı.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

Hucumbotlarda artik standard MANPADS yontemiyle Stinger timi uygulamasi var. Her tatbikatta atiyorlar artik. Ben bunun mantigini anlayabiliyorum, hucumbotlarimiz butun hava savunma silahlari namlulu sistemleri uzerine kurulu, ve Stinger ilave bir savunma silahi olarak gerektiginde kullaniyor. Bu yontem basit, maliyeti olmayan bir yontem ama gemini savas harekat sistemine entegre calisan bir kaideli Stinger cozumune gore etkinlik acisindan cok dusuk kalir. Stinger fuzesi atisa hazirlik icin belli bir sureye ihtiyaci olan fuze, butun MANPADS'lar oyle. Hedefi gozle gormek, ozellikle gece ve kotu sartlarda imkansiza yakin. Gordukten sonra hizli bir hedefe karsi atis icin hazirlik suresi var, onuda hesaba katarsak MANPADS seklindeki bir Stinger'in gemiye faydasi ancak yavas ucan helikopterlere karsi olabilir.

Cozum nedir? Cozum karsimizda duruyor. Zipkin/Atilgan benzeri cozumler ile Stinger cok daha etkin kullanmamiz mumkun. Ozellikle gemini savas idare sistemine entegre edilirse, gece sartlarinda dahi kullanilabilir. Aselsan'in hafif agirliga sahip, baska yer kaplamayan kaide uzerinde 2xStinger tasiyan Bora sistemi var mesela. Bu sistem dusuk maliyete hucumbotlarimiza entegre edilerek Stinger'lerden maksimum etkinlik elde edilebilir. Atiyorum, omuztan atilan Stinger'in hizli bir hedefi vurma sansi %25 ise, Kaide uzerindeki, gemi savas sistemine entegre bir sistem ile bunu %50'ye cikarabilirsiniz. Kisa surede salvo atis yapma sansiniz olur, reaksiyon suresi cok kisalir vs. Bora'nin ek maliyeti olur, onu goze almak lazim.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

Bizde subharpoon var mıymış? Bilmiyordum.
Envanterdeki 8 adet Tip 209-1400 denizaltısına yanılmıyorsam 2014 yılında bu özellik kazandırılmıştı ama görselini görme fırsatına erişememiştik şu ana kadar

robust yazdı: 06 Nis 2017, 18:35
Cozum nedir? Cozum karsimizda duruyor. Zipkin/Atilgan benzeri cozumler ile Stinger cok daha etkin kullanmamiz mumkun. Ozellikle gemini savas idare sistemine entegre edilirse, gece sartlarinda dahi kullanilabilir. Aselsan'in hafif agirliga sahip, baska yer kaplamayan kaide uzerinde 2xStinger tasiyan Bora sistemi var mesela. Bu sistem dusuk maliyete hucumbotlarimiza entegre edilerek Stinger'lerden maksimum etkinlik elde edilebilir. Atiyorum, omuztan atilan Stinger'in hizli bir hedefi vurma sansi %25 ise, Kaide uzerindeki, gemi savas sistemine entegre bir sistem ile bunu %50'ye cikarabilirsiniz. Kisa surede salvo atis yapma sansiniz olur, reaksiyon suresi cok kisalir vs. Bora'nin ek maliyeti olur, onu goze almak lazim.
aselsan zamanından Atılgan Stinger sisteminin deniz modeli olan ilk Bora yı da yapmıştı. Bu sistemde atılgan gibi 8x Stinger füzesi ve 1 adet 12.7mm M2 makineli tüfek barındırmakta idi. Ama bizimkilerden bir ilgi göremediler

Resim

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

@Deno, Aselsan'in ilk onerisiydi, Yildiz sinifi bir hucombot uzerinde denendi ama nedense kabul gormemisti. Belki agir buldular, belki maliyeti cok geldi. Daha sonra Aselsan deniz araclari icin kullanilacak daha hafif Bora kulesini fuarlarda sergilemeye basladi. Aselsan Bora sisteminde 2xStinger kulesi. Bu lancerin icinde T-129'lara takilan 2 Stingerli ATAS lanceri var.
Resim

Daha fazla atisa hazir Stinger istenirse, Raytheon firmasinin 4'lu lanceri var. Bu lancer Atilgan uzerinde bunun 4'lu Stinger lanceri.

Resim

Bora lancerinin (4 Stingerli lanceri ile) Yeni Tip Karakol Botlarinda kullanilmasi taraftariyim. Ozellikle Ege denizinde Yunanistan Apache'leri kullanmak icin surekli egitim yapiyor. Sadece top her derde deva degildir. Bora gibi hafif bir kule YTKB'lara eklenebilir.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Denizkurdu 2017
[youtube]pqwZdRXUfT0[/youtube]

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen İstiklalFM »

ATEŞ SERBEST-2017
[youtube]GuDpx2yvbxY[/youtube]

Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim
Resim

ZoDaC
Süvariler
Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen ZoDaC »

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler
Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen Test7 »

1. Kış-2019 Tatbikatı; 9’uncu Kolordu Komutanlığı sevk ve idaresinde, 14’üncü Mekanize Piyade Tugay Komutanlığı tarafından, 04-22 Şubat 2019 tarihleri arasında, Şehit İs.Asb.Kd.Üçvş. İlhan HAMLI Atış ve Tatbikat Alanı/Kars’ta icra edilmektedir.

2. Tatbikatın maksadı; birleşik ve müşterek harekâtın icrası konusunda işbirliği ve koordinasyonu sağlamak, birliklerin derin kar ve şiddetli soğuklarda atış dâhil muharebe imkân ve kabiliyetlerini denemek, muharebe sahasını tüm boyutlarıyla canlandırarak ateş ve manevranın senkronizasyonunu geliştirmek, kış şartlarında arazide yerleşme, barınma, iaşe, ikmal ve bakım faaliyetlerinde eğitim seviyesini geliştirmek ve beka kabiliyetlerini arttırmak, komuta-kontrol sistemlerinin kış şartlarında işletilmesini sağlamaktır.

3. Tatbikata; Genelkurmay Başkanlığı ile Kara, Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlıklarından birlik ve unsurlar katılmaktadır. Ayrıca tatbikata 15 dost ve müttefik ülkeden 251 personel iştirak etmektedir.

https://www.tsk.tr/Home/Detay/2067

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen DENO »

Kış-219 tatbikatına Azerbaycan özel kuvvetlerine mensup personel de katılmış bu sene. UH-60 tan fast rope ile inerek meskun mahal temizliği yapan onlar. Bir süredir Ankara'daki ÖKK komutanlığında kış muharebe eğitimi almakta idiler. Yine dikkat çeken bir ayrıntı tatbikat alanını değişik senaryoları simüle etmek için düzenlenmiş bu sefer...

Resim

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler
Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen Test7 »

Tatbikata katılan Azerilerden bahsetmişken birkaç kare daha..

Resim
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler
Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen Test7 »

rifat52
Süvariler
Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen rifat52 »

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler
Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen Test7 »

Kullanıcı avatarı
TRMilitarist
Üye

Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen TRMilitarist »

DENO yazdı: 06 Nis 2017, 20:38

aselsan zamanından Atılgan Stinger sisteminin deniz modeli olan ilk Bora yı da yapmıştı. Bu sistemde atılgan gibi 8x Stinger füzesi ve 1 adet 12.7mm M2 makineli tüfek barındırmakta idi. Ama bizimkilerden bir ilgi göremediler

Resim
Ben hep Aselsan neden böyle bir şey yapmadı, keşke yapılsa diye düşünürken Aselsan'ın ürettiğini öğrenip de Deniz Kuvvetleri'nin yanaşmadığını öğrenmek beni gerçekten üzdü.Özellikle hücum bot yada biraz daha büyük tip bot ve gemilerde Ram hv.s.sis. takmak abartılı ve diğer silah sistemlerinin alanlarını işgal ettiğinden çok önemli.Ayrıca 12.7'yi yakın hava hedefleri dışında menzil içindeki kara ve küçük sınıf deniz hedeflerine karşı kullanabilmek de büyük bir artı.Hangi akıl hangi nedenle reddetti acaba merak konusu.

Canti
Süvariler
Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen Canti »

Kaideli Stingerların gemiler için uygun bulunmadığını yazmıştı bir üyemiz.

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler
Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen Test7 »

Antares
Süvariler
Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen Antares »

TRMilitarist yazdı: 18 Şub 2019, 19:36 Ben hep Aselsan neden böyle bir şey yapmadı, keşke yapılsa diye düşünürken Aselsan'ın ürettiğini öğrenip de Deniz Kuvvetleri'nin yanaşmadığını öğrenmek beni gerçekten üzdü.Özellikle hücum bot yada biraz daha büyük tip bot ve gemilerde Ram hv.s.sis. takmak abartılı ve diğer silah sistemlerinin alanlarını işgal ettiğinden çok önemli.Ayrıca 12.7'yi yakın hava hedefleri dışında menzil içindeki kara ve küçük sınıf deniz hedeflerine karşı kullanabilmek de büyük bir artı.Hangi akıl hangi nedenle reddetti acaba merak konusu.
Maliyet
Ağırlık
Silahın eski teknoloji olması

gibi nedenlerle red edilmiş olabilir.

Stinger'in abisini yapmamız gerek bence. Biraz irice olabilir ama yetenekli bir şey şart oldu.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen DENO »

FNSS ACV TUA (TOW Under Armour) zırhlı ATGM taşıyıcı Kış-2019 tatbikatı sırasında. Dikkat edilmesi gereken detay ise ateşlediği füzenin top-attack & at-unut kabiliyeti olan TOW-2B olması. KKK da kullanımda olan TOW lar direkt vuruş & TEL güdümlü TOW-1 ve TOW-2A modelleri idi. Yeni alınan partilerde TOW-2B de tedarik edilmiş anlaşılan...

Resim

Resim

warrior
Akıncılar
Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen warrior »

Sanki Tow-2 Veya B gibi.Dikkat edilirse,daha atışın ilk saniyeleri ve kanatçıklar yeni açılmaya başlıyor. Bu aşamadan sonra en öbde tapa veya tetikleyici öndeki çıkıntı çıkacak.Dikkat edilirse ve fotoğraf büyütülürse füzenin önünde tapanın yeri ve çıkıntısı görülebiliyor. Zaten TOW-2B alımımız da yok bildiğim kadarıyla.Eğer Suriye operasyonlarda ele geçirilmediyse...

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen DENO »

warrior yazdı: 22 Şub 2019, 00:47 Sanki Tow-2 Veya B gibi.Dikkat edilirse,daha atışın ilk saniyeleri ve kanatçıklar yeni açılmaya başlıyor. Bu aşamadan sonra en öbde tapa veya tetikleyici öndeki çıkıntı çıkacak.Dikkat edilirse ve fotoğraf büyütülürse füzenin önünde tapanın yeri ve çıkıntısı görülebiliyor. Zaten TOW-2B alımımız da yok bildiğim kadarıyla.Eğer Suriye operasyonlarda ele geçirilmediyse...
Hocam TOW-2 modelinde Probe un sadece tetikleyici muhafazası olarak kullanılan ucu çıkıyor gerisi füzenin üzerinde kalıyor ben ondan değildir dedim ama dediğiniz gibi de olabilir.

Resim

Bahsettiğiniz kısımda füzenin muhafazası çıkarıldıktan sonra kalan IR sensör yuvası da olabilir ama bunların hepsi tahmin tabi.

Resim

anafor2014
Süvariler
Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen anafor2014 »

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen DENO »

anafor2014 yazdı: 18 Ağu 2021, 21:23
Son güne kadar 1.ve 3. sırada gidiyorlardı ama 2. sırada olan Sloven ekip önlerine geçti. Neyse yine de büyük bir başarı keskin nişancılarımızı kutlarım bizi gururlandırdılar 8-)

_Semih_
Üye

Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen _Semih_ »

Resim

Efes 2022 tatbikatından... CH 47 'leri de ilk defa gördüm ancak heyecandan olsa gerek resimlemek aklıma gelmedi.

Kullanıcı avatarı
ebonitcubuk
Süvariler
Askeri Tatbikatlar

_Semih_ yazdı: 01 Haz 2022, 16:27 Resim

Efes 2022 tatbikatından... CH 47 'leri de ilk defa gördüm ancak heyecandan olsa gerek resimlemek aklıma gelmedi.
USS Arlington. Güzel görünüyordu bugün, lakin deniz çok dalgalı olduğundan çekemedim.

_Semih_
Üye

Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen _Semih_ »

ebonitcubuk yazdı: 01 Haz 2022, 20:29 USS Arlington. Güzel görünüyordu bugün, lakin deniz çok dalgalı olduğundan çekemedim.
Akarca 'da deniz sakindi. Ancak gemi uzakta olduğu için full zoom ile ancak bu kaliteyi yakalayabildim. Ayrıca tatbikat alanına çok yakınız. Çıkarma gemilerini, helikopter filolarını ve F16 'ların üzerimizden geçişi inanılmaz zevkliydi. Sırf onları izlemek için her sabah güneş doğar doğmaz sahile koşup kahvaltımı orada yapıyorum.
En son _Semih_ tarafından 01 Haz 2022, 20:47 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
ebonitcubuk
Süvariler
Askeri Tatbikatlar

_Semih_ yazdı: 01 Haz 2022, 20:37 Akarca 'da deniz sakindi. Ancak gemi uzakta olduğu için full zoom ile ancak bu kaliteyi yakalayabildim. Ayrıca tatbikat alanına çok yakınız. Çıkarma gemilerini, helikopter filolarını ve F16 'ların üzerimizden geçişi inanılmaz zevkliydi. Sırf onları izlemek için her sabah güneş doğar doğmaz sahile koşup kahvaltımı orada yapıyorum.
Bugün F4 gördüm sadece, F16 yoktu sanki.

_Semih_
Üye

Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen _Semih_ »

ebonitcubuk yazdı: 01 Haz 2022, 22:24 Bugün F4 gördüm sadece, F16 yoktu sanki.
Daha önceki günlerde F16 vardı ancak dün 15:00 sularında üçlü, yarım saat sonra da tek olarak F4 geçti o zaman. Orta irtifada uçuyorlardı, hafiften pus vardı o yüzden tanımlama yapamadım.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler
Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

EFES 2022 Savunma Sanayi Sergisi:

Kullanıcı avatarı
ebonitcubuk
Süvariler
Askeri Tatbikatlar

MKE standında kendimi çok zor tuttum, o kadar yer gezdim sergide bu kadar rezilini görmedim. İçerde geziyorum, camın içerisinde m72 Law gördüm, dedim ki "M72 LAW'ı hala üretiyor musunuz?", standda görevli şapkalı sarışın kadının cevabı şu oldu "M72 nieeee, m72 yok 66 lık iştee, sipariş geldikçe üretiliyooo". Duyar duymaz cinlerim tepeme çıktı, kendimi kaybetmemek için terk ettim orayı.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen DENO »

ebonitcubuk yazdı: 07 Haz 2022, 21:49 MKE standında kendimi çok zor tuttum, o kadar yer gezdim sergide bu kadar rezilini görmedim. İçerde geziyorum, camın içerisinde m72 Law gördüm, dedim ki "M72 LAW'ı hala üretiyor musunuz?", standda görevli şapkalı sarışın kadının cevabı şu oldu "M72 nieeee, m72 yok 66 lık iştee, sipariş geldikçe üretiliyooo". Duyar duymaz cinlerim tepeme çıktı, kendimi kaybetmemek için terk ettim orayı.
M72 anti-personel roket atıcısı olarak kullanılmak için biçilmiş kaftan olan bir rokettir. O yüzden de ABD kendi üretim hattını kapattığı için halen özel kuvvet unsurları için Norveç ve Finlandiya'dan serinin en güncel modeli olan M72A7 yi tedarik ediyor. Ama derseniz ki "MKE neden 40 yıl boyunca ortaya M72 türevinden başka bir şey çıkaramadı?" o konuda size sonuna kadar hak veririm...

Isbara
Akıncılar
Askeri Tatbikatlar

Mesaj gönderen Isbara »

DENO yazdı: 07 Haz 2022, 21:56 M72 anti-personel roket atıcısı olarak kullanılmak için biçilmiş kaftan olan bir rokettir. O yüzden de ABD kendi üretim hattını kapattığı için halen özel kuvvet unsurları için Norveç ve Finlandiya'dan serinin en güncel modeli olan M72A7 yi tedarik ediyor. Ama derseniz ki "MKE neden 40 yıl boyunca ortaya M72 türevinden başka bir şey çıkaramadı?" o konuda size sonuna kadar hak veririm...
Üstadım sanırım arkadaşı delirten M72'den çok, orada görevli kadının konu hakkında bilgisizliği ve kifayetsizliği olmuş.

Kullanıcı avatarı
ebonitcubuk
Süvariler
Askeri Tatbikatlar

DENO yazdı: 07 Haz 2022, 21:56 M72 anti-personel roket atıcısı olarak kullanılmak için biçilmiş kaftan olan bir rokettir. O yüzden de ABD kendi üretim hattını kapattığı için halen özel kuvvet unsurları için Norveç ve Finlandiya'dan serinin en güncel modeli olan M72A7 yi tedarik ediyor. Ama derseniz ki "MKE neden 40 yıl boyunca ortaya M72 türevinden başka bir şey çıkaramadı?" o konuda size sonuna kadar hak veririm...
Beni sinirlendiren M72'nin hala üretiliyor olması ya da artık üretilmiyor olması değil, hoş ben severim M72'yi. Benim sinirlendiğim kadının laubali, cahil, umursamaz halleriydi. Uluslararası bir tatbikatın silah sergisine gönderdikleri eleman ve üslubu... Yazık, çok yazık.