Yerli motor teknolojileri

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
bitliprens
Süvariler
Mesajlar: 2572
Kayıt: 12 Tem 2012, 15:58
Yaş:

Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen bitliprens »

Yerli ‘turbojet motoru’ üretecek, ‘Som Füzesi’ne Fransa’dan ithalat duracak.
Kale Havacılık, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Türkiye’nin ilk yerli ‘turbojet motoru’nu üretmek için imzayı attı. 48 ayda tamamlanacak proje için 25 milyon dolarlık harcama yapılacak. Motor, halen motoru Fransa’dan ithal edilen TÜBİTAK’ın geliştirdiği Som Seyir Füzesi’nde kullanılacak.

TÜRK savunma sanayinin özel sektör şirketlerinden Kale Havacılık, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırmalar Kurumu (TÜBİTAK) tarafından geliştirilen Türkiye’nin ilk yerli seyir füzesi Som’un turbojet motorunu üretecek. Bu konuda açılan ihaleyi kazanarak Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile sözleşme masasına oturan Kale Havacılık, ilk yerli turbojet motoru 48 ayda tamamlayacak. Proje için 25 milyon dolarlık harcama yapılacak. Böylece Fransa’dan sözkonsu füzeler için yapılan turbojet motor ithalatı son bulacak. ‘Milli uçak’ hedefi için de ilk komple motor teknolojisi adımı atılmış olacak.

Dünya devleriyle çalışıyoruz

Kale Grubu Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay, 1989’da Stinger füzelerinin parçalarının üretimi ile savunma ve havacılık sanayine girdiklerini hatırlatarak, geldikleri noktada dünyanın en önemli projelerinde rol aldıklarını vurguladı. Okyay, şöyle konuştu: “Dünyanın en önemli savunma ve havacılık markaları Boeing, Lockheed Martin, PFW-Airbus, Northrop Grumman ve Pratt and Whitney gibi markalara üretimler yapıyoruz. Bugün yeni bir heyecan ve gururla ‘Turbojet Motorların Geliştirilmesi Projesi’ne imza atıyoruz. İlk yerli turbojet motorumuz, güdümlü füzelerin sevk sistemi olarak görev yapacak. Ayrıca küçük modifikasyonlarla İnsansız Hava Araçları’nın ve küçük sınıf hava araçlarının (küçük jetlerin) sevk sistemi olarak kullanılması da hedefleniyor.”

Jet motora ilk giriş

Osman Okyay, projenin önemini anlatmak için “Aslında jet motorları dünyasına ilk girişi yapıyoruz. İTÜ ve TÜBİTAK ile işbirliği halinde projeyi hayata geçireceğiz” dedi. Kale Havacılık’ın sadece Boeing’e yılda 70 bin parça üretimi yaptığını vurgulayan Okyay, şöyle devam etti: “‘Uçuş Kritik’ parçalar üretiyoruz. F35’ler için üretiyoruz. Airbus’un yakıt tanklarının parçalarını üretiyoruz. Boeing 787’lere tasarım aşamasında girdik. İzmir’deki ortaklığımızla da uçak motor parçaları ve alt sistemleri üretimi yapıyoruz. İzmir’de kendi fabrikamızın inşaatı devam ederken fabrika kiraladık ve üretime başladık. Ağırlık F35 motor parçaları. ”

Uzun soluklu şirket lazım

Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar ise, “Savunma sanayinde aradığımız köklü ve kalıcı kuruluşlardır. Çünkü bir defalık iş yapmıyoruz her işimiz uzun yıllara sari. Kale Kalıp yıllar önce bu kriteri aştı. Bugün imzaladığımız proje de bir rekabet sonucu oldu. Bu rekabette devlet olarak da projenin menfaatlerimize uygun çıktığını düşünüyoruz” diye konuştu. Milli Savunma Bakan Yardımcısı Hasan Kemal Yardımcı da, “Kale Grubu’nun bizi savunma sanayi alanında yurt dışında bağımlı olmaktan kurtaracak bütün çalışmaları destekliyoruz” dedi.

48 aydan anlamam 12 ayda motoru yap masaya koy Osman

KALE Grubu Onursal Başkanı İbrahim Bodur, Kale Havacılık’ın ilk yerli turbojet motor projesine ilişkin imza töreninde damadı Osman Okyay’a “Osman evladım ben öyle sözleşmeymiş 48 aymış anlamam. Sanayici dediğin en kısa sürede yapar. Sen bu motoru 12 ayda yap masaya koy. Çok becerikli gençler var burada, yaparsınız. Bunu öyle para için değil millet devlet aşkı için yap. Bizim sanayideki farkımız zaten budur. Bakın bizim nesil yavaş yavaş gidiyorsa da heyecanı hâlâ yerinde” dedi. İbrahim Bodur’un bu sözleri üzerine Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar, “Maliyet ve teknik açıdan, süre açısından, İbrahim Bey’in ifadelerini sonuna kadar destekliyoruz. Osman Bey’in işi daha da zorlaştı. Çünkü İbrahim Bey’den daha üst makam yok. Herhalde sözleşmeyi değiştiririz” diye şaka yaptı. Bayar, daha sonra “Tabii ki iş teknolojik olarak zor, ciddi mühendislik işi ve ciddi teknoloji geliştirilecek. Bu motorun dünyada birkaç üreticisi olduğunu unutmayalım.Bu proje geleceğe yönelik önemli bir temel atma anlamına geliyor” dedi.

Bodur: Şimdi 3 ayaklı yürüdüğüme bakmayın

KALE Grubu Onursal Başkanı İbrahim Bodur, Türkiye’nin sanayide büyük projelere imza atması gerektiğini söyledi. Bodur, “Böyle değneğe dayanarak üç ayaklı yürüsem de sanayide her yeni iş bana büyük heyecan veriyor. Gençliğimde evden öyle hızlı çıkardım ki ayakkabının birini içerde birini dışarda ayağıma geçirirdim” dedi. Sanayiciliği ‘aşk’ olarak tanımlayan İbrahim Bodur, şöyle konuştu: “Türk sanayicisi bir eliyle toplar iki eliyle milletine (maaş) ve devletine (vergi) verir. Bugün Çan’da bizim fabrikalardan emekli olmuş 26 bin kişi var. Bunun heyecanını duyacaksın. Kapkaççı gibi değil ‘ülkeme ne yapacağım ne getireceğim’ diye sanayiye gireceksin. Biz savunma sanayiine de böyle girdik. Rahmetli Turgut Özal, ‘Roketsan’a birkaç özel sektör şirketi ortak olsun’ demişti biz de olmuştuk. Bu bize çok önemli tecrübe kazandırdı. Adım adım bugünkü projelere geldik.”
shiftdelete.net

Huysuz Şirin
Akıncılar
Mesajlar: 182
Kayıt: 11 Tem 2012, 16:24
Konum: Ankara
Yaş: 41

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen Huysuz Şirin »

bitliprens yazdı: ....“Osman evladım ben öyle sözleşmeymiş 48 aymış anlamam. Sanayici dediğin en kısa sürede yapar. Sen bu motoru 12 ayda yap masaya koy. ....
:) bu lafa çok gülmüştüm, hala daha gülüyorum... bir "pyrovalve" (bu saatte Türkçe'ye çeviremedim) ya da benzeri bir alt parça almak istediğinde 9 ay içerisinde teslim ederim diyorlar. Projeye imza atmadan önce ihtiyaç duydukları tüm malzmeyi seçmiş olsalar bile 12 ay çok komik bir rakam. Hoş, bunu söyleyen adam da espri yapıyor ya neyse. Umarım projeye daha ciddi yaklaşıyordur. Bu arada 25 milyon dolara bu işi yapabilirlerse helal olsun. Yapılacak işi düşününce oldukça az bir miktarın altına imza atmışlar.

pulse
Üye
Mesajlar: 47
Kayıt: 11 Tem 2012, 17:43
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen pulse »

Huysuz Şirin yazdı: :) bu lafa çok gülmüştüm, hala daha gülüyorum... bir "pyrovalve" (bu saatte Türkçe'ye çeviremedim) ya da benzeri bir alt parça almak istediğinde 9 ay içerisinde teslim ederim diyorlar. Projeye imza atmadan önce ihtiyaç duydukları tüm malzmeyi seçmiş olsalar bile 12 ay çok komik bir rakam. Hoş, bunu söyleyen adam da espri yapıyor ya neyse. Umarım projeye daha ciddi yaklaşıyordur. Bu arada 25 milyon dolara bu işi yapabilirlerse helal olsun. Yapılacak işi düşününce oldukça az bir miktarın altına imza atmışlar.
Haklisiniz buyuk bir para degil ancak bu ilkurun tasarimi/uretimi icin belirlenen butce, uretim bandi kurmak gibi bir hedef yok anladigim kadariyla.

Magneto
Süvariler
Mesajlar: 232
Kayıt: 12 Tem 2012, 02:35
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen Magneto »

Turbojet motorlar ile Turbofan motorlar arasındaki farklar özetle nelerdir?

Bildiğim kadarıyla Turbofan motorlar Turbojetlere göre daha verimli yani ekonomik..

Savaş uçaklarında bulunan (afterburner) bölümünün sebebi Turbofan motorunun yeteri kadar yüksek hızlara çıkamaması mıdır?

Yoksa yüksek hızlara çıkarken istenilen hıza kısa sürede ulaşamaması mıdır?

Diğer bir deyişle savaş uçaklarında Turbojet motor kullanmış olsaydık (afterburner) gerek duyulur muydu?

oguz koyutürk
Süvariler
Mesajlar: 387
Kayıt: 13 Tem 2012, 13:15
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen oguz koyutürk »

Konunun Başlığı olan (Yerli Motor Teknolojilerinde) Teknolojisi kelimesi fazla! (Yerli Motor) da demiş olsak, bu da tam doğru değil. Bunu diyebilmek için, (Özgün Tasarım) ının bize ait olması icabeder. Birilerinin Tasarımını ve imalatını 10, 50 veya 100 senedenberi gerçekleştirmekte olduğu Motoru Ülkemizde gerçekleştirmeye (Ülkemizde bizde kendi Motorumuzu imal edeceğiz) denmeli.

Kalenin 48 ayda gerçekleştireceği (Yerli Turbo Jet Motoru) herhalde Lisanz alınarak yapılacak olsa gerek. Hali-hazırda imal edilmekte olan, Patent koruma süresini aşmış olan bir Motora Lisans ücreti ödemeye de gerek yok. Kalenin Yurt dışındaki yabancı firmalara yaptığı parçalara gelince, bunlara Fason işçilik denir.

48 ayda Turbo Jet Motorunun yapılmasına gelince, bu da öyle abartılacak bir Proje değil. İyi olan tarafı, kendi ihtiyacımızı Ülke içinde karşılayacağız. (Yeter ki, sonradan Fransızlar: Lisans anlaşmasını iptal ettik diyemesinler.)

Gelelim 25 milyara: Bu ücret karşılığında ne yapılacak? Sadece masanın üstüne bir Prototip Yerli imalat olarak mı konulacak? Yoksa, bir sürü deneyimden geçerek, ilk parti 50 veya 100 Motor mu teslim edilecek?

Kısaca, Bugün Dünyada nerede olursa olsun imal edilmekte olan bir Motoru Ülkemizde imal edebilme olanağımız her bakımdan mevcut. Çünkü Aynı Makina/Takım Tezgahlar ve Teknik eleman mevcut. İhalenin tam kapsamını bilmediğim için tam birşey diyememe rağmen bu mikdarın başka bir Ülkede verilemeyeceği fikrindeyim.

Kısa bir Örnek: 16 Silindirlli 1500/2000 PS lik bir Motorun Sökülerek parçalarının imalat resimlerinin çizilmesi için 5/10 milyon TL yeterli. (işin uzmanı olan bir arkadaşımın ifadesine dayanarak söylüyorum. Bu göreve şu anda talip)

Son olarak, Özgün Tasarımı bize ait olan, her bakımdan günümüzdeki Teknolojiden üstün bir Motor imal ediyorsak, en başta ben bütün gücümle alkışlamaya hazırım.

Saygılarımla.

Oguz Koyutürk

Alm.Mak. İmalatçısı_Mucit

hopeful73
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 119
Kayıt: 11 Tem 2012, 01:13
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen hopeful73 »

oguz koyutürk yazdı:Konunun Başlığı olan (Yerli Motor Teknolojilerinde) Teknolojisi kelimesi fazla! (Yerli Motor) da demiş olsak, bu da tam doğru değil. Bunu diyebilmek için, (Özgün Tasarım) ının bize ait olması icabeder. Birilerinin Tasarımını ve imalatını 10, 50 veya 100 senedenberi gerçekleştirmekte olduğu Motoru Ülkemizde gerçekleştirmeye (Ülkemizde bizde kendi Motorumuzu imal edeceğiz) denmeli.

Kalenin 48 ayda gerçekleştireceği (Yerli Turbo Jet Motoru) herhalde Lisanz alınarak yapılacak olsa gerek. Hali-hazırda imal edilmekte olan, Patent koruma süresini aşmış olan bir Motora Lisans ücreti ödemeye de gerek yok. Kalenin Yurt dışındaki yabancı firmalara yaptığı parçalara gelince, bunlara Fason işçilik denir.

48 ayda Turbo Jet Motorunun yapılmasına gelince, bu da öyle abartılacak bir Proje değil. İyi olan tarafı, kendi ihtiyacımızı Ülke içinde karşılayacağız. (Yeter ki, sonradan Fransızlar: Lisans anlaşmasını iptal ettik diyemesinler.)

Gelelim 25 milyara: Bu ücret karşılığında ne yapılacak? Sadece masanın üstüne bir Prototip Yerli imalat olarak mı konulacak? Yoksa, bir sürü deneyimden geçerek, ilk parti 50 veya 100 Motor mu teslim edilecek?

Kısaca, Bugün Dünyada nerede olursa olsun imal edilmekte olan bir Motoru Ülkemizde imal edebilme olanağımız her bakımdan mevcut. Çünkü Aynı Makina/Takım Tezgahlar ve Teknik eleman mevcut. İhalenin tam kapsamını bilmediğim için tam birşey diyememe rağmen bu mikdarın başka bir Ülkede verilemeyeceği fikrindeyim.

Kısa bir Örnek: 16 Silindirlli 1500/2000 PS lik bir Motorun Sökülerek parçalarının imalat resimlerinin çizilmesi için 5/10 milyon TL yeterli. (işin uzmanı olan bir arkadaşımın ifadesine dayanarak söylüyorum. Bu göreve şu anda talip)

Son olarak, Özgün Tasarımı bize ait olan, her bakımdan günümüzdeki Teknolojiden üstün bir Motor imal ediyorsak, en başta ben bütün gücümle alkışlamaya hazırım.

Saygılarımla.

Oguz Koyutürk

Alm.Mak. İmalatçısı_Mucit

Bu proje sıfırdan bir motor yapma projesidir -hiç sahip olmadığımız bir teknolojiye zemin kazandırmak maksatlı-. Şimdiden alkışlayın derim. 4 yıl laf olsun diye ayrılmış bir süre gibi mi geliyor size?

25 milyar değil, $25 mln

oguz koyutürk
Süvariler
Mesajlar: 387
Kayıt: 13 Tem 2012, 13:15
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen oguz koyutürk »

(Yanlış hesap Bağdattar döner) Yanlış sözde sahibine dönmeli: milyar ile milyonu karıştırdım. Özür diliyorum. Bahsettiğiniz (4 yıldan haberim yok) Şimdiden alkışlamaya gelince; bildiğim tek şey: Bizim Seneyicimiz Teknolojiyi dışarıdan getirmeyi tercih eder. Yerli Tasarımcının varlığını kaale almaz. Şimdiye kadar 6 seneden fazla bir zaman içinde Başbakanlık, Sanayi Bakanlığı birçok Üniversite ve Kale de buna dahil olmak üzere bırçok firmaya baş vurdum. Başvurmadığım yer kalmadı. Birçok Sanayi Bakanı geldi-geçti. Özgün (Türk Motor Tasarımları) nın gerçekleştirilmesi için hiç bir talip ortaya çıkmadı. Biliyorsanız böyle bir imkan sunan, yardımcı olursanız Size minnettar olurum. Adresim aşağıda:
[email protected]

Saygılarımla.

Oguz Koyutürk

Alm. Mak. İmalatçısı-Mucit

hopeful73
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 119
Kayıt: 11 Tem 2012, 01:13
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen hopeful73 »

''Bahsettiğiniz (4 yıldan haberim yok)'' İletinizde bahsettiğiniz 48 ay= 4 yıl.

''Bizim Seneyicimiz Teknolojiyi dışarıdan getirmeyi tercih eder.'' Mevzu bizim sanayicimiz(ki mental olarak düzelmeye başladılar en azından eskisi gibi değiller) değildir. İşin içinde SSM var, Kuvvet var, genel anlamda askeri ve siyasi isterler de var.

''Şimdiye kadar 6 seneden fazla bir zaman içinde Başbakanlık, Sanayi Bakanlığı birçok Üniversite ve Kale de buna dahil olmak üzere bırçok firmaya baş vurdum. Başvurmadığım yer kalmadı.'' Savunma sanayi sektöründe yetenekleriniz, kişisel çabalarınız olabilir, belki takdir de edilirsiniz lakin YETERLİLİK apayrı bir mevzu. Sonuçta karar mercii SSM.

Kullanıcı avatarı
memogianni
Cezalı
Mesajlar: 865
Kayıt: 12 Tem 2012, 21:26
Konum: Lubnatsİ
Yaş: 43

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen memogianni »

oguz koyutürk yazdı:(Yanlış hesap Bağdattar döner) Yanlış sözde sahibine dönmeli: milyar ile milyonu karıştırdım. Özür diliyorum. Bahsettiğiniz (4 yıldan haberim yok) Şimdiden alkışlamaya gelince; bildiğim tek şey: Bizim Seneyicimiz Teknolojiyi dışarıdan getirmeyi tercih eder. Yerli Tasarımcının varlığını kaale almaz. Şimdiye kadar 6 seneden fazla bir zaman içinde Başbakanlık, Sanayi Bakanlığı birçok Üniversite ve Kale de buna dahil olmak üzere bırçok firmaya baş vurdum. Başvurmadığım yer kalmadı. Birçok Sanayi Bakanı geldi-geçti. Özgün (Türk Motor Tasarımları) nın gerçekleştirilmesi için hiç bir talip ortaya çıkmadı. Biliyorsanız böyle bir imkan sunan, yardımcı olursanız Size minnettar olurum. Adresim aşağıda:
[email protected]

Saygılarımla.

Oguz Koyutürk

Alm. Mak. İmalatçısı-Mucit

Projenin amacı zaten yepyeni bir motor tasarlamak....

oguz koyutürk
Süvariler
Mesajlar: 387
Kayıt: 13 Tem 2012, 13:15
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen oguz koyutürk »

Arkadaşımız: (Projenin amacı zaten yeni bir Motor Tasarlamak) diyor. Ben de diyorum ki: Başkalarından devir aldığınız bir Motor Teknolojisini, imal ettiğiniz de buna nasıl (yeni bir Motor) denilecek? Tasarımını, Tekamülünü ve imalatını başkaları uzun yıllardan beri zaten yapmış ve size de satıyor. Siz bunun imalatını Ülkemizde yapınca buna ne denir? Ya lisans üretimi ya da kopya edilerek yapılan imalat denir. Kendinize çok güveniyorsanız, o Motoru söker, bütün parçalarının imalat resimlerini çizer ve imal edersiniz. Tabi her parçanın imalat özellikleri vardır. Eğer bunu gereği gibi tesbit etmeden yaparsanız. Yaptığınız Motor çalışmaz, nedenini bulmak için çırpınır durursunuz. Her şeye rağmen bahse konu olan gelecekte önümüzü açacak bir Teknolojiyi kimse bize ne de size verir. Ancak Tasarımını kendimiz yapar isek, bu mümkündür. Tasarım deyince çaydanlığa kulp takmak gibi birşey sanılmasın. Bilinen Teknolojiye yönelik üstün niteliklerının olması şarttır.
Saygılarımla.

Oguz Koyutürk

Magneto
Süvariler
Mesajlar: 232
Kayıt: 12 Tem 2012, 02:35
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen Magneto »

oguz koyutürk yazdı:Arkadaşımız: (Projenin amacı zaten yeni bir Motor Tasarlamak) diyor. Ben de diyorum ki: Başkalarından devir aldığınız bir Motor Teknolojisini, imal ettiğiniz de buna nasıl (yeni bir Motor) denilecek? Tasarımını, Tekamülünü ve imalatını başkaları uzun yıllardan beri zaten yapmış ve size de satıyor. Siz bunun imalatını Ülkemizde yapınca buna ne denir? Ya lisans üretimi ya da kopya edilerek yapılan imalat denir. Kendinize çok güveniyorsanız, o Motoru söker, bütün parçalarının imalat resimlerini çizer ve imal edersiniz. Tabi her parçanın imalat özellikleri vardır. Eğer bunu gereği gibi tesbit etmeden yaparsanız. Yaptığınız Motor çalışmaz, nedenini bulmak için çırpınır durursunuz. Her şeye rağmen bahse konu olan gelecekte önümüzü açacak bir Teknolojiyi kimse bize ne de size verir. Ancak Tasarımını kendimiz yapar isek, bu mümkündür. Tasarım deyince çaydanlığa kulp takmak gibi birşey sanılmasın. Bilinen Teknolojiye yönelik üstün niteliklerının olması şarttır.
Saygılarımla.

Oguz Koyutürk
Zaten bu bahsedilen projede yerli tasarım üzerine çalışma olucak..Lisans altı üretim olmayacak..

Turbo-Jet motorun kritik bileşenleri üzerine çalışmalar yapılacaktır..Asıl zaman alacak konuda budur..

veysel93
Üye
Mesajlar: 20
Kayıt: 14 Tem 2012, 19:02
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen veysel93 »

füze motorlarını yapmak bize çok büyük yetenek ve özgüven kazandırır ve bu sayede ilerleyen yıllarda tfx in motorunu kendımız yapabiliriz

HDS
Akıncılar
Mesajlar: 6234
Kayıt: 11 Tem 2012, 01:28
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen HDS »

Magneto yazdı:Turbojet motorlar ile Turbofan motorlar arasındaki farklar özetle nelerdir?
Turbofan motorlar daha çok havayı alıp sıkıştırıp turbojetlere göre daha düşük süratte itiyorlar.. Sıcağı soğukla karıştırıyorlar.. Uçaklara baktığında süpersonik rejimde çok az vakit geçiriyorlar.. Çok yüksek irtifada da.. Ondan turbofanlar daha fazla hava kütlesini iterek daha verimli şekilde aynı itkiyi verebiliyorlar.. Turbojet ise brüt bir roket gibi davranıyor aslında..

Ama çok yüksek irtifalarda, misal 15-20 km irtifalar ve sesüstü süratlerde turbojet daha verimli olabiliyor..
Magneto yazdı:Diğer bir deyişle savaş uçaklarında Turbojet motor kullanmış olsaydık (afterburner) gerek duyulur muydu?
Hemen hepsinde de vardı zaten.. Misal turbojetli F-100, F-104, F-4.. Hepsinde var.. O da ara ara gerekecek gücü türbinle değil, çok hafif olan art yakıcı ile sağlamak isteği.. Motoru art yakıcıya ihtiyaç duymayacak kadar büyük yapsak tayyareye sığmazdı herhalde..

Magneto
Süvariler
Mesajlar: 232
Kayıt: 12 Tem 2012, 02:35
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen Magneto »

Sayın HDS verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim...

Sizi forumda tekrar görmek ve engin bilgilerinizden istifade etmek çok güzel..

Saygılar...

oguz koyutürk
Süvariler
Mesajlar: 387
Kayıt: 13 Tem 2012, 13:15
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen oguz koyutürk »

Değerli Arkadaşımız HDS in yaptığı karşılaştırmaya bir ilave de ben yapmak istiyorum: Jet Motoruna ilave edilmiş olan (Fan) Pervanenin aşağı irtifalarda önemli getirisi olmasına rağmen yüksek irtifalarda güç bakımından verimli olmaması, o Atmosfer seviyesindeki Hava yoğunluğunun çok incelmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Bildiğim kadarı ile Bu Teknolojiyi ilk geliştiren Ruslardır. Antonov Kargo uçağında hala kullanılmakta ve Uçak hala faal vaziyettedir. Kanat ucundan-ucuna mesafesi 88 metredir. Yük Taşıma kapasitesi 250000 kilodur. Yani 250 ton. İlgi duyan arkadaşlar için Internetten biraz bilgi topladım.Lütfen bakınız:(buran-energia.com), (antonov 225 mriya engine), (thaitechnicks.com) Bu sitelerde, Konstrüksiyonuna varıncaya kadar birçok bilgi cömertce açıklanmaktadır. Beni şaşırtan Thaitechnics.com un bile bu konuda Detay bilgiler vermiş olmasıdır. Demek bizim önümüzü açacak yep-yeni bir Teknolojiyi diye ballandırdığımız, Teknolojiyi Tailandlılar bile başkasına pazarlayacak durumda. Ben kimsenin heyacanını küçümsemek veya karartmak gibi asla bir düşüncem yok. Benim ricam: Evvela şöyle bir etrafımıza bakalım. diğer Ülkelerle kendimizi karşılaştıralım, ondan sonra bu konuda düşünce ve heyecanımızı dile getirelim. Benim gördüğüm Dünya Ülkelerinin bir çoğundan geriye kalmışız. (Zararın neresinden dönsek kardır) diyerek bu Teknolojiyi Ülkemize muhakkak mal etmemiz gerekmektedir.

Not: Yukarıda adı geçen Siteleri içinizden biri bu sayfalara yüklerse bu konu hakkında daha faydalı bilgi ve görüşlerin paylaşılacağı fikrindeyim. (Maalesef bu beceri henüz bende yok)

Hepinizi Saygılarımla.

Oguz Koyutürk

oguz koyutürk
Süvariler
Mesajlar: 387
Kayıt: 13 Tem 2012, 13:15
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen oguz koyutürk »

Arkadaşlar, hepinizi saygı ile Selamlıyorum: Anlaşılan kimse katkıda bulunmak istemiyor. Bu yüzden konunun başlığına sadık kalarak (Yerli Motor Teknolojileri) konusunda bildiklerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Şu ana kadar gerçekleşmiş iki adet Yerli Motor Tasarımı tanıyorum: Birisi Nadir Aksoy un (Serbest Pistonlu Motor) Tasarımı Gazi Üniversitesi tarafından gerçekleştirilmiş. Bir diğeri de Sinan Akmandor Hocamız tarafından büyük emekler verilerek gerçekleştirmiş olduğu (Turbo Döngüsel Motor.) Bundan birkaç sene önce bu Motorun tekamülünde benim de Çam Sakızı Çoban armağanı deyimiyle ufak bir katkım olmuş idi. Evet, Ülkemizde (Özgün Motor MekanizmaTasarımları) nın öncülüğünü yapmış olan değerli yeteneklerimiz bu arkadaşlar. Başkaları varsa henüz bilmiyorum. İnternette lütfen araştırınız, bu konuda değerlendirmelerinizi bu sayfalarda paylaşmaya devam ederseniz ümit ederim, ilgi duyan arkadaşlarımızı biraz daha aydınlatmış oluruz. Saygılarımla.

Oguz Koyutürk

erco70
Üye
Mesajlar: 21
Kayıt: 12 Tem 2012, 18:10
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen erco70 »

transitlerde kullanılan 200HP lik 5 silindirli 3,2 litrelik motor ve Cargo kamyonlarda kullanılan yeni nesil ecotorq motorlar Ford Otosan mühendisleri tarafında Türkiyede tasarlanan özgün dizel motorlardır.
Yakın gelecekte 200 HP lik motor Ford Ranger larda da kullanılacak

oguz koyutürk
Süvariler
Mesajlar: 387
Kayıt: 13 Tem 2012, 13:15
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen oguz koyutürk »

Sn. erko70,Farklı şeylerden bahsediyoruz. (Özgün) deyince, Tasarımdan önce gelen (Tasarım Fikiri) nin sahibinden söz ediyorum. İstediğiniz kadar, her çapta, ebad da Motor tasarlayıp imal edebilirsiniz, bu sizi, O imal edilen motorun (fikir sahibi) yapmaz. Bahse konu olan Motorun Mekanizmasını (Tasarlayan) Otto denen bir fikir Babasıdır. Diğer duyumlarıma göre de, Ingilterede bir Ayakkabı tamircisidir. Bu fikir Stevenson a (Lokomotıfin imalatçısı)na ulaşır. Lokomatifin imalatından sonra Otto Buhar yerine içten yanmalı bu günümüzdeki Motoru(Tasarlar), kendisi duyduğum kadarıyla sefalet içinde vefat eder. Daha sonra Daimler (Mercedes) ve diğer başkaları Otto ya ait olan bu (Ana Tasarım)ı bu günümüzdeki (Özgün) dediğiniz Motor haline getirir. 150 seneye yaklaşan ve hala daha verimli-Modern bir alternatifi bulunamamış durumda Ottonun fikir Babası olduğu bu Teknoloji devam edegelmektedir. Ben ise bu konuda Alternatif olabilecek birçok araştırma yaptım. 4 cıvarında Farklı (Ana Tasarım)lar yaptım. Bunun en azından üçü Ottoya alternatif olarak büyük avantajlar içeriyor. Ülkemizde (Özgün Tasarım) deyince Otto un 150 senelik Tasarımını kopyalamak anlaşılıyor! Evvela bu konuda biribirimizin ne dediğini anlarsak, ileriye doğru daha sağlam Temeller üzerinde fikir alış-verişi yaparak faydalı olabiliriz.

Saygılarımla.

Oguz Koyutürk

nusret2
Üye
Mesajlar: 6
Kayıt: 18 Tem 2012, 13:35
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen nusret2 »

Yeni bir tasrım yeni bir ürün üretilmesi tabii daha iyi bir şey ama motoru dışardan almamak veya patent ücreti ödemeden kendi ülkemizde üretmek de şu an için çok önemli bir gelişme olur.
Hiç bir ülkenin kısıtlaması olmaksızın üretim yapabildiğin mal ve ürün senin kendi ürünün olmuştur.
Hatırlıyorumda bundan 10-15 sene önce Çin'e taklitçi denirdi. Ama adamlar Amerikaya kafa tutuyorlar şimdi bir çok konuda.

oguz koyutürk
Süvariler
Mesajlar: 387
Kayıt: 13 Tem 2012, 13:15
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen oguz koyutürk »

Sn. Nusret2,
aynen dediğiniz gibi, İnsanlık Aleminin ortak hazinesi haline gelmiş olan, ihtiyacımız olan herşeyi yapmalıyız. Yine benim asıl demek istediğim; daha iyi bir konuma erişmemizin gerekli olduğudur. İşin kaymağını Teknolojiyi üretenler yiyor. (Bu onların hakkıdır) Fakat biz niye kendimize (Özgün) Teknolojiler yaratamıyoruz?. Biz de Zeka noksanlığı mı var! Biz de biraz ekmeğimize kaymak sürsek olmaz mı? Bu duruma gelebilmek için Evvela (Özgün Tasarımcı) yı desteklemek gerekiyor. Biz ne yapıyoruz?: Kardeşim, Sanayiciye git, onu al da bana getir, ondan sonra düşünürüz diyoruz. İşte, ben bu durumdayım. Bunu bir türlü gereği gibi vurgulayamıyorum. Sanayici halinden memnun, Sanayiciyi ikna edebilmek ise, Teknolojinin kendisini yaratmaktan daha zor!. Aslında Sanayiciye: Bana Tasarımcını bul da öyle gel, denmesi lazım. Sanayici de bunu şöyle buluyor: Çaydanlığa Kulp takma projesi sunuyor. Bunu da biz, Devler bir araya geldi,Teknolojiyi masaya yatırdı diyerek öve, öve bitiremiyoruz. Aslında olan birşey yok. belki şu oluyor, Çin gibi, daha önce Japonya, İtalya, İspanya gibi Ülkelerde böyle yaptılar. Biz de aynısını yapıyoruz. imalatı pahalıya malolan Ülkelerden Komple ürün veya Fason ürünler kapabiliyoruz. Şu anda bu pozisyondayız. Ümit edelim ki, kendimize (Özgün Teknoloji) mizi de geliştirebilelim. Saygılarımla.

Oguz Koyutürk

canawar
Süvariler
Mesajlar: 101
Kayıt: 11 Tem 2012, 22:46
Konum: Çanakkale
Yaş: 37

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen canawar »

Dostum çok doğru söylüyorsun alternatif teknoloji geliştirmek ve bunları kendi platformlarımız da verimli olarak kullanabilmek çok güzel bir düşünce. Yalnız az önce söylediğim cümle içerisinde bir kelime var VERİMLİ ki savunma sanayinde stratejik projelerde bunu kullanmak ne kadar mantıklı olur? Ki günümüzde bir silah sisteminin bilinen sistemlerden geliştirme olmasına rağmen çatışma sahasında denenmeden güvenirliği soru işareti olarak kalıyor. Benim şahsi kanaatim olarak izlemen gereken yol Tübitak ve diğer bilim kuruluşlarından destek istemendir. Şu aşamada güvenilirliği ve verimliliği belirli olmayan sistemler varken nispeten elektrik, biodizel, LPG gibi daha güvenilir ve yaygın sistemler daha isabetli olur.

Magneto
Süvariler
Mesajlar: 232
Kayıt: 12 Tem 2012, 02:35
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen Magneto »

Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi Kapsamında Projeye Teklif Veren Firmalar

Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi Kapsamında 27 Temmuz 2012 son başvuru tarihi itibariyle projeye teklif veren firmalara aşağıdadır:


1- BMC Sanayi ve Ticaret A.Ş

2- HEMA Endüstri A.Ş

3- TÜMOSAN A.Ş


http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/du ... 3_GGG.aspx

Magneto
Süvariler
Mesajlar: 232
Kayıt: 12 Tem 2012, 02:35
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen Magneto »

TÜMOSAN, dizel motor ve traktör üretimi, pazarlama ve satışı ile müşterilerine etkin satış sonrası hizmet sunmaktadır.TÜMOSAN tarafından üretilen dizel motorlar, Türkiye ve yurt dışındaki müşterileri tarafından traktör, jeneratör, otomotiv, temizlik ekipmanları ve deniz araçları üretiminde kullanılmaktadır.

36 yıldır TÜMOSAN yüksek performanslı dizel motorların tasarımı ve üretiminde liderlik etmiştir. Sürekli gelişim programımız günümüzün amaca yönelik dizellerinde en gelişmiş ve kapsamlı yelpazeyi sunmamıza olanak sağlamaktadır. 48 BG'den 100 BG'ye kadar olan motorlarımız güç üretimi, tarım makineleri ve genel endüstriyel uygulamalarda kullanılmaktadır.

TÜMOSAN motorları son kullanıcının bütün ihtiyaçları öngörülerek geliştirilmektedir. Bütün ar&ge tesisleri müşterinin başarılı olması için gereken ileri teknolojileri yeni nesil motorlarda geliştirmek üzere çalışmaktadır. Uzun 500 saatlik servis aralığı, iki yıllık standart garanti, düşük gürültü ve titreşim, ve geniş ürün yelpazesi ile 4 silindirli TÜMOSAN motor ailesi kompakt güç ihtiyacı için eksiksiz bir çözüm olmaktadır.

http://www.tumosan.com.tr/tr/

Comrade Kalashnikov
Süvariler
Mesajlar: 204
Kayıt: 11 Tem 2012, 00:11
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen Comrade Kalashnikov »

Magneto yazdı:Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi Kapsamında Projeye Teklif Veren Firmalar

Güç Grubu Geliştirilmesi Projesi Kapsamında 27 Temmuz 2012 son başvuru tarihi itibariyle projeye teklif veren firmalara aşağıdadır:


1- BMC Sanayi ve Ticaret A.Ş

2- HEMA Endüstri A.Ş

3- TÜMOSAN A.Ş


http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/hizli/du ... 3_GGG.aspx

SSM bu üç firmayada biraz değnek dayasa bir çeşit konsorsiyum yapmaları mümkün olurmu ? Sonra herkez payına düşen know-how lan birbirine rakip ürün çıkarıp SSM yi gelecekte bu tip ihalelerden kurtarır ? Belki biraz fazla hayalperest ama en azından halen birşey

balıkcı
Akıncılar
Mesajlar: 1477
Kayıt: 11 Tem 2012, 11:00
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen balıkcı »

Bu motoru yapabilecek TÜLOMSAŞ vardı, Ama onlar listede yoklar. Ben TÜLOMSAŞ'ı rakipsiz görüyordum ama niye ilgilenmediler bu motor işi ile bilemiyorum. Geriye sadece BMC kaldı gibi geliyor bana.

Magneto
Süvariler
Mesajlar: 232
Kayıt: 12 Tem 2012, 02:35
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen Magneto »

HEMA Endüstri A.Ş Savunma Sanayi

Tekerlekli Zırhlı Araç:
Hema Savunma Sanayi, çözüm ortakları ile birlikte 4x4, 6x6 ve 8x8 araçlarını Çerkezköy’deki tesislerinde üretmek için çalışmalara başlamıştır.

Çözüm ortakları ile Hema’nın en son teknoloji ile donatılmış Çerkezköy tesislerinde üretilecek olan araç, TSK’nın yetkili birimlerinin incelemesine sunulmuş, aracın arazi yeteneklerini sergilemek üzere, komutanlarımıza Ankara’da bir gösteri gerçekleştirilmiştir.

Tank Motoru

Milli İmkânlarla Tank Üretme Projesi (MİTUP):
Hema AVDS–1790 motor ailesini kendi tesislerinde, yerli imkânlarla üretmek için çözüm ortakları ile işbirliği yapmaktadır. AVDS 1790 Motor ailesi dünya çapında Ana Muharebe Tanklarında kullanılan 750, 950, 1050, 1200 ve 1500 BG hava soğutmalı motorlardan oluşmaktadır. AVDS 1790 serisinin kullanıcıları tarafından büyük takdir görmesinin başlıca sebebi motorların kullanıcı dostu, savaş koşullarında güvenilirliği ispatlanmış, uzun bir ekonomik ömrü olan, az bakım gerektiren motorlar olmasıdır.

ACDS–1790 /750 BG motorları Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesindeki M48 ve M60 Ana Muharebe Tanklarında (AMT) 30 yıldan beri kullanılmaktadır. 750 BG motorların bakımı, onarımı TSK’nın kendisi tarafından Arifiye ve Kayseri’de konuşlanmış 1. ve 2. Ana Bakım Merkez Komutanlıklarınca yürütülmektedir.

Hema Endüstri, 1050, 1200 ve 1500 BG serisi motorları, Yeni Ana Muharebe Tank Projesi, Fırına Cephane Destek Aracı, M88 Kurtarma aracı projelerinde kullanılmak üzere Milli Savunma Sanayi’nin diğer projelerinde kullanılmak üzere hizmete sunulmuştur.

Hema Endüstri, 1050, 1200 ve 1500 BG serisi motorları M60 AMT Modernizasyon projesi, Yeni Ana Muharebe Tank Projesi, Fırına Cephane Destek Aracı, M88 Kurtarma aracı projelerinde kullanılmak üzere Türk Silahlı Kuvvetlerine sunmuştur.

Tank Transmisyonu
Transmisyon:
Hema Endüstri, çözüm ortakları ile TN54e ve TN1500 transmisyonlarını Türkiye’de üretmek için işbirliği yapmaktadır. TN54ET transmisyonu M60 tanklarının modernleştirme programı için ideal bir adaydır.

Bu transmisyon yapı itibarıyla, Bosna’da Kosova’da, Afganistan’da ve Irak’ta son derece güç çevre sıcaklıklarında mükemmel çalışan ve kendini savaş koşullarında kanıtlamış, İngiltere’nin Challenger II MBT tanklarında kullanılan transmisyonla benzerlik taşımaktadır. Yeni yapı, M60 tanklarının gövdesine tam uygunluk sağlaması ve gövde modifikasyon maliyetini önlemek için yeni bir transmisyon kutusu ihtiva edecektir.

TN54ET, 1200bg ve 1500bg lik AVDS1790 motoru ile entegrasyonunda tam uyum göstermektedir.

Tank Süspansiyon
Süspansiyon:
Hema Savunma Sanayi, Hydrogas ve Hydrostrut süspansiyon sistemlerinin yerli üretimini gerçekleştirmek ve TSK’nin hizmetine sunmak için çözüm ortakları ile işbirliği içerisindedir. Hydrogas ve Hydrostrut süspansiyonları dünya çapında Ana Muharebe Tanklarında ve Zırhlı Tekerlekli Araçlarda kullanılan hidropnömatik süspansiyon sistemleridir.

Hema Savunma Sanayi, Hydrogas ve Hydrostrut süspansiyon sistemlerinin yerli üretimini gerçekleştirmek ve TSK’nin hizmetine sunmak için çözüm ortakları ile işbirliği içerisindedir. Hydrogas ve Hydrostrut süspansiyonları dünya çapında Ana Muharebe Tanklarında ve Zırhlı Tekerlekli Araçlarda kullanılan hidropnömatik süspansiyon sistemleridir.

http://www.hemaendustri.com/tr/home/sanayi.asp

Comrade Kalashnikov
Süvariler
Mesajlar: 204
Kayıt: 11 Tem 2012, 00:11
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen Comrade Kalashnikov »

Yani Hema'nın yaptığı kısaca lisan altı fason üretimmi ? Sanırsam diğer şirketlerinde öyle .

Kullanıcı avatarı
semaver
Akıncılar
Mesajlar: 201
Kayıt: 13 Tem 2012, 17:04
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen semaver »

Yine yerlilik konusunda kavga çıkarmak istemem ama...
olay lisans altında üretim.
Hemanın bahsettiği çözüm ortakları da Patria ve Scania.
Haberden bu çıkıyor.

Bugün gazetesinin 23 Ocak 2007 deki bir haberi:
http://www.hemaendustri.com/tr/home/press.asp
Resim

nalight
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 90
Kayıt: 19 Tem 2012, 12:55
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen nalight »

Ülkemizin hava araçları, kara araçları ve deniz araçları için motor tasarım ve testlerini yapıp üretime geçirecek general motor gibi bir yapıya ihtiyacı var. Ülkemizdeki bir çok verimsiz firma bu yapıya dahil edilebilir.

oguz koyutürk
Süvariler
Mesajlar: 387
Kayıt: 13 Tem 2012, 13:15
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen oguz koyutürk »

Değerli arkadaşlar,
Tank Motoru deyince, haklı olarak hepimiz heyacanlandık. Çünkü, bunun bizim noksanız olduğunu , Motor Teknolojisinin biran önce Ülkemizin ihtiyaçlarına dışarı bağımlı olmadan cevap verecek duruma getirilmesini ve kendi Yerli Tankımızın Motorunu da kendimiz yapmayı arzu ediyoruz. Tank konusunda ise son zamanlarda (Suriyede) Televizyonda gördüğüm resimler kafamı karıştırdı: Bir Tankın maliyeti milyonlarla ölçülürken, (üç kuruşluk) bir Roketatar bu Tankı işlemsiz hale getiriyor. Mahalle ve yakın alan müdahalelerinde Tankın (şansı yok) gibi bir tesbit yaptım. Bu konuda aramızda (Uzmanlar) olsa gerek. Günümüzün gelişen Savaş Teknolojilerinde Tank, Silah olarak önemini mi kaybediyor?

Saygılarımla.

Oguz Koyutürk

Alfa
Akıncılar
Mesajlar: 813
Kayıt: 11 Tem 2012, 11:45
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen Alfa »

oguz koyutürk yazdı:Değerli arkadaşlar,
Tank Motoru deyince, haklı olarak hepimiz heyacanlandık. Çünkü, bunun bizim noksanız olduğunu , Motor Teknolojisinin biran önce Ülkemizin ihtiyaçlarına dışarı bağımlı olmadan cevap verecek duruma getirilmesini ve kendi Yerli Tankımızın Motorunu da kendimiz yapmayı arzu ediyoruz. Tank konusunda ise son zamanlarda (Suriyede) Televizyonda gördüğüm resimler kafamı karıştırdı: Bir Tankın maliyeti milyonlarla ölçülürken, (üç kuruşluk) bir Roketatar bu Tankı işlemsiz hale getiriyor. Mahalle ve yakın alan müdahalelerinde Tankın (şansı yok) gibi bir tesbit yaptım. Bu konuda aramızda (Uzmanlar) olsa gerek. Günümüzün gelişen Savaş Teknolojilerinde Tank, Silah olarak önemini mi kaybediyor?

Saygılarımla.

Oguz Koyutürk
Sayın Oguz Koyutürk tank savaş alanlarının en temel silahlarından birisidir ve günümüzde hala vurucu gücünü koruyan, görev tanımı yakın piyade desteğinden yakın mesafe topçu desteğine kadar değişebilecek kara orduların en büyük vurucu güçlerinden birini oluşturan bir silah sistemidir. Şehir savaşlarında ve yakın çatışmalarda da üç kuruş füzeler ile vurulma olayı eski tank sistemleri için oldukça büyük bir zorlukken artık günümüzde öz savunma sistemlerinin de ortaya çıkması ile modern tanklar kedni üzerine yöneltilen saldırıları kolayca bertaraf edebilmekte ve önümüzdeki 150 yıl daha da savaş alanlarının kalıcı platformlarından birisi olmaya devam edecek gibi görülmektedir.

oguz koyutürk
Süvariler
Mesajlar: 387
Kayıt: 13 Tem 2012, 13:15
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen oguz koyutürk »

Değerli arkadaşlar,

Motorla ilgilenen Siz arkadaşlar için aşagıda günümüzdeki geçerli İçten Yanmalı Motorların Çalışma Prensiplerini izah eden (Hareketlendirilmiş - Grafik) sunumlar içeren çok güzel bir sunum Ektedir. Bu sunum Herr Franz Winter tarafından gerçekleştirilmiştir. Kendisine hepimiz adına teşekkür ediyorum. Bu sunum, İnternette (Massenausgleich und Laufruhe von Verbrennungsmotoren) diye yazdığınızda karşınıza çıkacaktır. (Rica ettim, ama bu sayfalara benim adıma eklenti yapma maharetine sahip, Resim koyabilecek bir arkadaş hala ortaya çıkmadı.) Saygılarımla.

Oguz Koyutürk

Alfa
Akıncılar
Mesajlar: 813
Kayıt: 11 Tem 2012, 11:45
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen Alfa »

Massenausgleich und Laufruhe von Hubkolbenmotoren
Woher kommen eigentlich Motorvibrationen? Es scheint nur allzu naheliegend, die Vibrationen entstünden direkt durch die explosionsartige Verbrennung des Gemischs. Diese Vermutung ist jedoch nicht haltbar, da bei der Verbrennung des Gemischs der Druck der Reaktionsgase gleichzeitig in alle Richtungen im Brennraum wirkt. Die wirkenden Kräfte heben sich somit nach außen hin vollständig auf!
Motorvibrationen entstehen stattdessen direkt durch die Drehung der Kurbelwelle.

Resim

Würde man diese drehende Kurbelwelle an ihren beiden Enden in den Händen halten, so könnte man schön die Kräfte spüren, die normalerweise das Kurbelgehäuse (über die Kurbelwellenlager) aufnehmen muss. Genau diese Kräfte sind es, die zur Vibration des Motorblocks führen.

Mit einem einfachen Massenausgleich kann man diese rotierende Massenkraft vollständig kompensieren:

Resim

Würde man diese drehende Kurbelwelle wieder an ihren Enden halten, müsste man nun nur eine statische Kraft aufgrund des Eigengewichts der Kurbelwelle aufbringen, hat aber keine Vibrationen mehr!)
Nun kommen noch die Pleuelstange und der Kolben ins Spiel:

Resim


Die Pleuelstange wird zu Berechnungszwecken in zwei fiktive Massen aufgeteilt. Ein Teil wird zur „rotierenden Masse“ geschlagen, der andere zur „oszillierenden Masse“ (die sich auf- und abbewegende Masse) zusammen mit dem Kolben.- Der rotierende Massenanteil der Pleuelstange lässt sich leicht durch weiteres Erhöhen des rotierenden Ausgleichgewichts ausgleichen.

- Den oszillierende Massenanteil der Pleuelstange und die Kolbenmasse kann man nur näherungsweise ausgleichen. Entweder man erhöht das Ausgleichgewicht so stark, dass zwar im Oberen- und Unteren Totpunkt die oszillierende Massenkraft vollständig kompensiert wird, dafür aber 90° vor und nach den Totpunkten starke horizontal wirkende Massenkräfte vorhanden sind, oder man erhöht das Ausgleichgewicht nicht und vermeidet dadurch die zuletzt genannten Kräfte zu Lasten einer geringeren (bzw. gar keiner) Reduktion der oszillierenden Massenkraft. Die endgültige Dimensionierung des Ausgleichgewichts stellt ein Kompromiss dar, bei dem aber in jedem Fall freie Massenkräfte bestehen bleiben! (Wer das bisschen genauer wissen will, der lese bitte im genialen Bosch Buch nach - siehe ganz unten auf dieser Seite.)

So könnte das Ausgleichsgewicht eines 1-Zylindermotors beispielsweise dimensioniert werden:

Resim

Schon mit einem einfachen Reihen-2-Zylindermotor (2-Takt) lassen sich die so genannten „freien Massenkräfte erster Ordnung“ vermeiden:


Resim

Durch die gegenläufige Bewegung gleichen sich die freien Massenkräfte erster Ordnung wunderbar von selbst aus. Dafür neigt dieser Motor nun aber dazu, wegen der unsymmetrischen Kolbenbewegung um seinen Mittelpunkt hin und her zu kippeln. Es entstehen so genannte „freie Massenmomente erster Ordnung“.

Um die freien Massenmomente zu kompensieren könnte man einfach einen Reihen-2-Zylinder 4-Takt Motor verwenden:

Resim

Dieser 2-Zylindermotor hat jetzt zwar keine freien Massenmomente mehr, dafür aber wieder sehr starke freie Massenkräfte (nämlich genau doppelt so starke wie der 1-Zylindermotor). Mit dem Reihen-4-Zylinder 4-Takt kommt man aus dieser Zwickmühle heraus:

Resim

Der 4-Zylinder weißt weder freie Massenkräfte erster Ordnung noch freie Massenmomente erster Ordnung auf! Das ist der eigentliche Grund, warum 4-Zylinder Motoren so weit verbreitet sind!

Neben der ersten Ordnung gibt es nun aber noch die "zweite Ordnung"…


Hierzu vorweg eine höchst erstaunliche und gleichermaßen wichtige Tatsache:


Die sich nach oben bewegenden Kolben bewegen sich nicht mit der gleichen Geschwindigkeit wie die sich nach unten bewegenden Kolben!“


Betrachten wir zum Verständnis dessen den Querschnitt eines einfachen 2-Zylinder Motors:

Resim

Links steht die Kurbelwelle bei 0 Grad, rechts wurde sie um 45 Grad gedreht. Die Strecke die dabei der obere Kolben zurückgelegt hat (Abstand der roten Linien), ist gut erkennbar größer als die Strecke die der untere Kolben (Abstand der gelben Linien) zurückgelegt hat. Einzig logischer Schluss: Der obere Kolben MUSS schneller gewesen sein!Folgender Einwand wäre nun berechtigt: "Wie kann das denn sein, dass der eine Kolben schneller ist als der andere, aber trotzdem beide Kolben immer gleichzeitig an den Totpunkten ankommen?!" Richtig, das ist natürlich ein kleiner Widerspruch. Die Lösung ist, dass im zeitlichen Mittel betrachtet (selbstverständlich!) beide Kolben gleich schnell sind, lediglich auf ihrem Weg von einem Totpunkt zum anderen, ist zunächst der eine Kolben der schnellere, dann der andere! Bei uns im Bild haben wir also nur einen Streckenabschnitt betrachtet, nämlich den, bei dem der obere Kolben der schnellere war.Aber warum ist das eigenltich so, dass erst ein Kolben schneller ist und dann der andere? Elastische Verformungen der Pleuelstange vieleicht? Nein, nein. Reine Geometrie! Man muss die beiden Punkte betrachten, an dem die Pleuelstangen mit der Kurbelwelle verbunden sind. Diese Punkte ziehen bzw. drücken an der Pleuelstange, und bewegen so den Zylinder. Nun bewegen sich diese Punkte aber nicht einfach nur hoch und runter, sondern auf ihrer Kreisbahn immer auch zu einem gewissen Teil nach links und rechts. Und genau diese Teilbewegungen nach links und rechts, verlangsamen bzw. beschleunigen den jeweiligen Kolben! Beispiel Bild: Der untere Kolben wird gerade über die Pleuelstange nach oben gedrückt, nämlich über genau diesen eben beschriebenen Punkt. Die Bewegung dieses Punktes setzt sich aus zwei Teilbewegungen zusammen, nämlich einer Bewegung nach oben und einer Bewegung nach rechts. Die Bewegung nach oben drückt den Kolben logischerweise auch nach oben, die Bewegen nach rechts aber verlangsamt die Bewegung des Kolbens nach oben! Stellen wir uns vor, dass der beschriebene Punkt spasshalber von der Kurbelwelle gelöst würde, und dann mal ausschließlich nach rechts bewegt würde. Dann würde der Zylinder logischerweise nicht nach oben gehen, sondern nach unten! Genau diese Teilbewegung nach rechts ist es also, die den Kolben auf seinem Weg nach oben verlangsamt, während der andere Kolben zur gleichen Zeit beschleunigt wird, durch die Teilbewegung des gegenüberliegenden Punktes nach links! Reine Geometrie.Die ganze Sache lässt sich auch mathematisch zeigen: Hierzu muss man zunächst eine Formel aufstellen, die den Kolbengeweg in Abhängigkeit des Drehwinkels beschreibt (reine Geometrie). Diese Formel ist nicht ganz trivial wie man auf den ersten Blick vermuten würde, sondern eine Summe unendlich vieler Sinusfunktionen. Von diesen unendlich vielen Sinusfunktionen haben allerdings nur die ersten beiden Relevanz für die Praxis, da die übrigen durch einen vorgestellten Koeffizienten vernachlässigbar kleine Anteile liefern. Leitet man die eben aufgestellte Formel nach der Zeit ab, erhält man eine Formel die die Geschwindigkeit des Kolbens in Abhängigkeit des Drehwinkels beschreibt. An dieser Formel sieht man nun, dass die Geschwindigkeit eben nicht konstant ist, sondern einen relativ komplexen Verlauf hat. Leitet man nun die Geschwindigkeit nach der Zeit ab, erhält man die Beschleunigung des Kolbens. Die Multiplikation der Beschleunigung mit der Kolbenmasse ergibt eine Kraft. Voilà: Unsere Massenkraft, die für die Motorvibrationen verantwortlich ist:

Resim

Diese Massenkraft hat eben einen recht komplizierten Verlauf, weil in der Klammer eigentlich unendlich viele immer kleiner werdende Summanden stehen. Der erste Teil wird als „erste Ordnung“ bezeichnet, der zweite (bereits deutlich kleinere) Teil als „zweite Ordnung“. Die mathematischen Berechnungen und weitere Erklärungen finden sich um Buch ganz unten.

Lange Rede kurzer Sinn: Die Geometrie bewirkt, dass die einzelnen Kolben nicht exakt gleich schnell sind; Durch diese Geschwindigkeitsdifferenzen entstehen weitere Motorvibrationen, diese nennt man "Massenkräfte und -momente zweiter Ordnung".

Resim

Beim Reihen-6-Zylinder kompensieren sich die einzelnen Kräfte und Momente erster wie auch zweiter Ordnung vollständig. Deshalb ist er in Sachen Laufruhe im Wesentlichen nicht zu überbieten. In der animierten Darstellung sieht man so richtig, wie perfekt symmetrisch dieser Motor läuft. Gut, das war auch schon beim 4-Zylinder gegeben, aber dort waren die Kräfte und Momente zweiter Ordnung noch nicht ausgeglichen. Dies ist aber nun beim 6-Zylinder der Fall, allerdings kann man dies leider nicht mit dem Auge in der Animation erkennen. (Die Geschwindigkeitsdifferenzen zwischen den Zylindern sind einfach zu gering um das zu sehen.)


V-Motoren bringen von ihrer Bauform her keinen Vorteil hinsichtlich der Laufruhe. Lediglich Aufgrund ihrer üblicherweise höheren Zylinderzahl kann die Laufruhe noch leicht gesteigert werden, da die Drehmomentabgabe gleichmäßiger wird. (Reihenmotoren noch länger als 6 Zylinder zu bauen wird langsam schwierig, da sich die Kurbelwelle zu sehr verdreht.)

Eine interessante Sonderrolle nimmt der Boxermotor ein:

Resim


Wenn man einmal vernachlässigt, dass die gegenüberliegenden Kolben leicht versetzt sind, dann hat der Boxermotor keinerlei freie Kräfte und Momente, unabhängig von der Zylinderzahl (muss natürlich gerade sein). Also durchaus eine feine Sache!Die folgende Tabelle zeigt die Berechnungsergebnisse für die wichtigsten Motoren. Der angegebene Faktor beschreibt jeweils die Intensität der Kraft- bzw. Momentenkomponente, wobei die zweite Ordnung generell in geringerer Intensität als die erste Ordnung zu spüren ist. (Beispiel: Ein Faktor „2“ bei der zweiten Ordnung ist deutlich weniger „schlimm“ als ein Faktor „2“ bei der ersten Ordnung. Überall Faktor „0“ ist selbstverständlich am Besten.)


Resim


(Rica ettim, ama bu sayfalara benim adıma eklenti yapma maharetine sahip, Resim koyabilecek bir arkadaş hala ortaya çıkmadı.)
Bunu mu kast ettiniz anlamadım ancak böyle de diyince kendimi sorumlu hissettim İnşallah bunu kast etmişsinizdir. :)

oguz koyutürk
Süvariler
Mesajlar: 387
Kayıt: 13 Tem 2012, 13:15
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen oguz koyutürk »

Değerli Alfa Arkadaş,

Aynen bunu rice etmiştim. Allah razı olsun. Bunun Türkçe tercüme edilmiş hali de var, bunun da üstesinden gelirsen, daha da çok makbule geçeceğini sarıyorum. Biz ileri yaştakiler, Bilgisayarın incelekleri ile uğraşmayı sevmiyoruz. Ümit ederim, ilerideki günlerde 35 sene önce gerçekleştirmiş olduğum (ilk Özgün Türk Motor Tasarımı)nı da yardımın ile bu sayfalarda arkadaşların görüşlerizi sergileriz. Teşekkürler.

Saygılarımla

Oğuz Koyutürk

Alfa
Akıncılar
Mesajlar: 813
Kayıt: 11 Tem 2012, 11:45
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen Alfa »

Kütle dengesi ve pistonlu motorlar düzgün çalışması
Nerede motor titreşimleri alabilirim? Bu çok açık görünüyor, titreşim karışımın patlayıcı yanma doğrudan doğacak. Bu varsayımı aynı zamanda karışımının yanması yana yanma hücresinde tüm yönlerde reaksiyon gazların basıncı çalışır, savunulabilir değildir. Kuvvetleri dış böylece tamamen birbirlerine iptal!
Motor titreşimleri doğrudan krank milinin dönüşü ile yerine ortaya çıkar.

Resim

Eğer elinde iki ucundaki bu dönen krank mili dikkate alacağını, bu nedenle de normal (krank mili yatakları üzerinde) karter tutmak gerekir güçleri hissedebilirsiniz. Sadece bu güçler motor bloğunun titreşime neden olanlardır.
Basit bir kütle dengesi tam olarak bu dönen kitle gücü telafi edebilir ile:

Resim

(Onların ucunda dönen krank mili geri tutmak olsaydı, şimdi krank doğasında ağırlığı nedeniyle sadece statik kuvvet geçirecekti, ama hiçbir titreşim daha oldu!)

Şimdi bile biyel ve piston devreye giriyor:

Resim


Onların ucunda dönen krank mili geri tutmak olsaydı, şimdi krank doğasında ağırlığı nedeniyle sadece statik kuvvet geçirecekti, ama hiçbir titreşim daha oldu!)
Şimdi bile biyel ve piston devreye giriyor:Biyel iki hayali kitleler hesaplama amacıyla ayrılmıştır. Bir bölümü dayak "dönen kitle", birlikte piston ile "titreşim kitle" (açılmış ve abbewegende kitle) için diğer bir.- Biyel kolu döner kütle oranı daha kolay bir döner karşı ağırlık artması ile telafi edilebilir.

- Biyel ve piston kütle dengesinin salınan kütle oranı sadece yaklaşık mı. Bir Ya, denge ağırlığı var ölü güçlü yatay merkezleri ve katılar öncesi ve sonrası ° çok telafi olduğu üst ve alt ölü noktada iken, titreşen kitle gücü tamamen, bu ancak 90 arttı, ya da denge ağırlığı artmaz ve son ortadan kaldırılmasına yardımcı olur Salınımlı kütle kuvvet daha düşük bir (veya hatta hiç) indirgeme pahasına bahsedilen kuvvetleri. denge ağırlığı son boyutlandırılması bir uzlaşmadır her durumda ücretsiz toplu kuvvetleri devam! (Kim daha yakın biraz bilmek istiyor, dahice Bosch sonra kitap okuyun -. Bu sayfanın alt bakınız)Bu, örneğin boyutlandırılmış edilebilen bir 1-silindir motorunun karşı ağırlık olabilir:


Hatta basit bir ile sıralı 2 silindirli motor (2 zamanlı) engellemek için sözde "birinci dereceden serbest atalet kuvvetlerini" sahip:

Resim

Kendisi aynı harika birinci dereceden serbest atalet kuvvetlerinin karşı hareketi. Bu nedenle, bu motor ama şimdi ileri geri merkezinin çevresinde dengesiz karşılıklı hareket nedeniyle sallanmasına eğilimindedir. Bu sözde "birinci dereceden serbest kitle anlar." Hazırlandı

Ücretsiz toplu telafi etmek için sadece anları-2 silindirli, 4 zamanlı motor bir dizi kullanabilirsiniz:


Resim

Bu 2-silindirli motor, ancak şimdi daha serbest kitle anlar vardır, ama yine çok güçlü bir serbest kütle güçleri (tek silindirli motoru olarak tam iki kat daha güçlü). Sıralı 4 silindirli, 4 zamanlı, bu ikilemden kurtulmak ile:

Resim

4 silindirli bir serbest atalet kuvvetlerini veya birinci dereceden birinci dereceden serbest kitle kuvvetleri bilmek! Bu 4-silindirli motorlar çok yaygın neden gerçek nedeni budur!
Birinci dereceden ek olarak, yine artık "ikinci dereceden" ama vardır ...
Bunlar, en şaşırtıcı ve aynı derecede önemli bir gerçeği tahmin:
"Pistonu aşağı hareket olarak yukarı doğru hareket eden piston aynı hızda hareket etmiyor!"
Basit bir 2-silindirli motor kesiti anlamak için, göz önünde bulundurun:


Resim

Krank 0 derece ise linkler, o sağ, 45 derece döndürülmüş oldu. Elbette üst piston (kırmızı çizgiler arasındaki mesafe), düşük piston mesafesi (sarı çizgiler arasındaki mesafe) gitti daha büyük kolayca tanınabilecek bu durumda kapalı bulunuyor. Tek mantıklı sonuç: Üst piston daha hızlı olmuştur şarttır!Aşağıdaki itiraz şimdi hakkına sahip olacaktır: "o bir piston diğerinden daha hızlı, henüz iki ölü aynı anda her zaman piston varmak için nasıl olabilir?" Doğru, elbette ki küçük bir çelişkidir. Çözeltisi olarak kabul zaman ortalamasını (elbette) sadece ölü merkez diğerine yolunda, aynı hızda hem piston olmasıdır, bir piston ilk ve sonra hızlı, diğer bir! Bizim resim olarak, sadece bir bölümü olarak kabul olan, yani, daha hızlı bir piston üstündeki idi.Yalnızca tek bir piston daha sonra başka bir şekilde ama neden olduğu eigenltich? Belki biyel Elastik deformasyonlar? Hayır, hayır. Saf geometri! Bir biyel krank miline bağlı hangi iki nokta göz önüne almalısınız. Bu noktalar çekmek veya biyel itmek ve böylece silindir hareket ettirin. Şimdi bu noktaları ama sadece yukarı ve aşağı, ancak elbette her zaman sağ ve sol için bir dereceye kadar. Yok Ve sol ve sağ için bu bölümü hamle olduğunu, yavaşlatmak veya kendi izmaritleri hızlandırmak! Örnek resim: alt piston sadece tarif tam da bu noktada hakkında yukarı doğru, yani sadece biyel yukarıda basıldığında. Bu noktanın hareketi iki parçalı yani hareketleri, yukarı yönlü bir hareket ve sağa doğru bir hareket oluşur. Yukarı doğru hareketi mantıksal piston, yukarı doğru, hareketi sağa doğru yavaşlar ama üst piston hareketi iter! Bize tarif noktası krank milinin yarısı eğlenceli çözmek olacağını hayal edelim ve sağa sadece bir kez hareket olacak. Sonra, silindir mantıklı gitmek, ama aşağı olmaz! Bu, diğer piston aynı zamanda hız edilirken bu sol zıt noktasının kısmi hareketine uygun olarak, üst yolunda piston yavaşlıyor olup bu yüzden kesin olarak sağa doğru hareket Bu parçasıdır! Saf geometri.


Her şey de matematiksel olarak gösterilebilir: Bu bir ilk dönüş açısını (saf geometri) bağlı Kolbengeweg tanımlayan bir formülü kurmak için gerekir. Bu formül bir ilk bakışta beklediğiniz gibi tamamen önemsiz değil, sinüs fonksiyonları sonsuz sayıda bir miktar. Bunlardan Ancak, ihmal edilebilir oranlarda sunulan bir katsayı ile kalan kaynağı olarak, sinüs fonksiyonları sonsuz sayıda sadece ilk iki pratik alaka var. Zaman göre yeni kurulan bir formül geçen üzerine, bir dönme açısı bir fonksiyonu olarak pistonun hızı tanımlayan bir formül alır. Bu formül şimdi hızı sabit düzeyde değil ama nispeten karmaşık bir ilerleme olduğu görülmektedir. Zamana göre hızı artık geçerek, biz piston ivme edinin. Piston kitlenin ivme çarpımı bir güçtür. Voila: titreşim motoru sorumludur Bizim kara kuvveti:
Resim

Parantez içinde gerçekten daha küçük eklemesi sonsuz sayıda olduğu için T onun yere kuvvet, sadece çok karmaşık bir süreci vardır. İlk bölümde "birinci dereceden" ikinci atıfta (zaten çok küçük) "ikinci dereceden" parçası denir. Matematiksel hesaplamalar ve diğer deyimleri alt kitapta bulunabilir.

Uzun lafın kısası: ". Atalet kuvvetlerini ve ikinci dereceden anlar" geometrisi tam olarak aynı hız, daha fazla motor titreşimi nedeniyle bu hız farkı bireysel pistonlar, bu denir sağlar

Sıralı 6 silindirli, birinci ve ikinci derece olarak bireysel kuvvet ve momentler tamamen telafi. Bu nedenle, özde quietness açısından birbirlerine yarışma içindedir değildir. Animasyonlu gösterimi bu motor mükemmel dengeli oldukça nasıl görülebilir. Eh, zaten 4 silindirli verilen, ancak henüz temizlenmiş değil ikinci dereceden kuvvet ve momentler de vardı. Ama bu durumda artık 6 silindirli, fakat maalesef size animasyon gözle göremez. (Silindirler arasındaki hız farkı sadece görmek için çok küçük.)Düzgünlüğü açısından hiçbir avantajı getirme tasarım V-motorlar. Tork çıkışı daha eşit olduğundan Sadece silindir onların genellikle daha yüksek sayıda nedeniyle, düzgünlüğü yine hafif bir artış olacaktır. (Krank çok döndürülmüş olduğundan bile zorlaşıyor daha uzun süre 6 silindirli motorlar hattına inşa edecek.)


Ilginç bir özel rol boxer motor tarafından oynanır:
Bir kez daha sonra boxer motor bakılmaksızın silindir sayısının tüm serbest kuvvetler ve momentler, (Elbette, düz olmalıdır), karşıt piston biraz uzak olduğunu göz ardı ettik. Bu yüzden kesinlikle iyi bir şey!

Aşağıdaki tablo, ana motor hesaplama sonuçları göstermektedir. Verilen faktörü her kuvvet veya an bileşeninin yoğunluğunu, ikinci dereceden genellikle birinci dereceden daha düşük yoğunlukta hissedilmektedir. (Örnek:. Ikinci dereceden için bir faktör "2" Her yerde "0" en iyi, tabii ki, birinci dereceden etken bir faktör olarak, çok daha az "kötü" "2" dir.)


Resim

Resim

Resim

Resim

@ google translate

Kullanıcı avatarı
AKINCI
Akıncılar
Mesajlar: 686
Kayıt: 10 Tem 2012, 22:09
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen AKINCI »

oğuz bey, hasan basri bey in %45 a varan yakıt tasarrufu yapan Motor dizaynı için ne düşünüyorsunuz ?
[youtube][/youtube]


Kullanıcı avatarı
AKINCI
Akıncılar
Mesajlar: 686
Kayıt: 10 Tem 2012, 22:09
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen AKINCI »

Evet bütün numara orada zaten, krank ve kolunun marjinal yapısı piston/silindir şeklinin değişmesine sebep olmuş. Şu hali ile standart bir motora göre daha az sürtünme yaşıyormuş ki buda motorun verimini arttıran başka etmen demek. Çok çok iddialı ve başarı bir dizayna benziyor, kullanılacağı yerli otomobili şahlandırabilecek nitelikte.

Öte yandan klasik içten yanmalı motorların yolun sonuna yaklaştıkları, elektrikli ve hidrojen yakan motorların yolda olduğuda bir gerçek. Korede 2013 de hidrojen yakıtı kullanan araçların piyasada olacağını duymuştm bu kadar yakındalar yani.

oguz koyutürk
Süvariler
Mesajlar: 387
Kayıt: 13 Tem 2012, 13:15
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen oguz koyutürk »

Dğerli arkadaşlar,
Yapmış olduğu ek lemeden dolayı Alfa arkadaşımıza çok teşekkür ediyoruz. Yapılmış olan Türkçe Tercüme, Otomatik olarak gerçekleşmektedir. Maalesef bu gibi Otomatik Tercümelerde, Konunun değerini vurgalayan Kelime ve Cümlelerde yanlış anlatımlar yüklenebilmektedir. Bu yüzden ilk paragrafı önemi dolayısiyle Türkçemiz ile ifade etmeye çalışayım:

TERCÜME
----------
Motor bünyesinde meydana gelmekte olan titreşimler (Vibrasyon) nereden kaynaklanmaktadır?. Buna sebep olarak yüksek basınçla meydana gelen Patlamanın olduğu düşünülebilir. Fakat bu doğru değildir. Çünkü patlama esnasınde meydana gelen basınç, her yöne eşit olarak iletilmektedir. Buna Krankmilinin kendi etrafındaki dönüşü sebep olmaktadır.
Diyerek, sırası ile günümüz Motor Teknolojisinde öne çıkan (Standard) Bilgileri sıralamaktadır. Bunun ötesinde, izahı zor olan Felsefi yönünü de kısaca ele almaktadır.

Ümit ederim, (Teknolojiyi masaya yatıranlar) kadar olmasa da hepimiz bu konuda az-çok fikir sahibi olmuşuzdur sanıyorum.

Arkadaşların sorduğu diğer konularda da verebileceğim cevaplar var. En kısa zamanda geri dönmek üzere Hepinize Saygılarımla.

Oguz Koyutürk

HDS
Akıncılar
Mesajlar: 6234
Kayıt: 11 Tem 2012, 01:28
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen HDS »

KAFKASYA yazdı:
Bu yanlisdan en kisa zamanda dönülmelidir, bencede Tülomsas bu konuda rakipsiz ve altyapisi hazir.
En azindan Atölye kullanilabilinir yeni yatirimlara ihtiyac olmaz.

Tasarim bürolari farkli yerlerdede olabilir bu engel olmaz ama hepsinden önemlisi cok ortakli yeni bir Sirket kurulmali ve büyük pay yine Mehmetcigi kalkinma Vakfina verilmeli.
Yahu ne Tülomsaş'ı?.. Motoru yaparlar da burada motorun tasarımından falan bahsedilmiyor mu?.. Tülomsaş'ın ne tasarım kabiliyeti var ki?..

oguz koyutürk
Süvariler
Mesajlar: 387
Kayıt: 13 Tem 2012, 13:15
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen oguz koyutürk »

Seyın Akıncı arkadaşımızın sorusuna gelince: Anladığım kadarı ile bu motorun günümüzdeki Motor mekanizmaları ile aynı olduğu,farklılığın ise Silindir blokunun alışılagelmiş olan olan pozisyonundan (Motorun dönüş istikametine olan yönüne doğru) biraz kaydırılmış olması. Ateşleme esnasında Krankmilinin ölü noktayı biraz daha fazla aşmış olmasından dolayı, Ateşleme esnasındaki gücün daha verimli bir şekilde Krankmiline taşınmasından kaynaklanmaktadır.(Japonların böyle bir çalışmaları olduğunu çok seneler önce de duymuştum.)

Bu motorun tekamülünde çalışmış olan bir Hocamız, Akademik çevreler içinde bu Motorun performansı hakkında Akademik çevreler arasında derin fikir ayrılıkları olduğu, en sonunda itiraz edenler tarafından teste tabi tutulduğu, Buradan öteye bu Motor için büyük bir Amerikan firmasının ilgilendiği.... Bu konuda kendisine sağlanan maddi Devlet desteğinin bir milyon olmasına rağmen kendisinin maddi problemler ile karşılaştığı yönünde.... Yerli bir Motor imalatçısının Motorunun performansını beraberce test etmek üzere yapılan davete icabet etmediği...., Bu son projeyi gören Uzman bir arkadaşımız da bu konudan olumsuz olarak bahsetti.
Öyle veya böyle, herşeyden önce bu konuda araştırma yapanların (milli bir proje bünyesinde bir araya getirilmeleri) gerekliliğine önem verilmelidir.

Motor Mekanizmaları konusunda Akademisyenler (Onay verme) olanağına sahip olmalarına rağmen biz Motor Mekanizmaları gerçekleştirenlerin de bu konuda söz sahibi olması gerekmektedir. Kısaca, bu gibi yeniliklerin öncülüğünü yapan kişiler sahipsiz durumdayız.

Saygılarımla.

Oguz Koyutürk

oguz koyutürk
Süvariler
Mesajlar: 387
Kayıt: 13 Tem 2012, 13:15
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen oguz koyutürk »

Değerli arkadaşlar,

Ülkemizde gerçekleştirilmiş olan Alternatif Yeni Motor Tasarımları konusunda elimden geldiği kadar Sizleri bilgilendirdim. Bu Tasarımlar konusunda Sizlerden bir görüş alamadım. Bu defa Size Dünyamızın uzak bir köşesinden üzerinde çok çalışma yapılmış, çok gazel bir Alternatif (Motor Hazinesi) tanıtmak istiyorum. Fakat bu defa Sizlerden görüşlerinizi rica ediyorum. Yine Alfa arkadaşımıza bu Tasarımları bu sayfalara Türkçe olarak (Revetec.com) dan aktarmasını hepimiz adına rica ediyoruz. Size bu sayfalar içinde bir de sürpriz saklı! Haberler bölümünü dikkatle okuyunuz!..

Saygılarımla.

Oguz Koyutürk

Alfa
Akıncılar
Mesajlar: 813
Kayıt: 11 Tem 2012, 11:45
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen Alfa »

Revetec News


Son Haberler - Tamamlanmak Dizel prototip parça
Ilerleme olsa da özenle Revetec tabanlı prototip şekilleniyor yavaş ve 2 hafta içinde montaj için hazır olmalıdır.
Ben Revetec patent kapsamı korumak ve ASIC gerektirdiği tüm yasal mali tablolarını tamamlamak için hissedarlarına sermaye çalışan ihtiyaç duyduğu bütün mevcut hissedarlar hatırlatmak.
Tüm hissedarların% 10 1000 $ gibi küçük bir yatırım varsa Revetec kolayca sonraki 6 ay boyunca gelecek bütçe ihtiyaçlarını karşılamak olacaktır.

Resim

Teknoloji

Resim

REVETEC Motor tasarımı iki ters yönde dönen "loplu" (üç loblu) hem cams hareket iletmek için katkıda yüzden cams birlikte dişli oluşur. İki rulmanlar hem cams (tüm dört rulmanlar) ve profil boyunca çalışır ve her zaman cams temas kalmak. Yataklar vuruş boyunca trilobe izni için istenen yatak korumak iki inter-connected pistonlar, alt üzerine monte edilir.

İki cams yatakları için bir makas benzeri eylem ile piston döndürün ve kaldırın. Bir kez inme üst hava / yakıt karışımı harekete geçirilir. Genişletilmiş gaz daha sonra inme biten onları birbirinden yayılan cams rampa aşağı yatakları zorlar.

Maksimum mekanik avantaj veya transfer noktası yüksek silindir basıncı en yaparak 20-30deg ATDC (piston yolculuğuna yaklaşık% 10 taşıdığında) civarındadır. Bu 60-70deg ATDC etrafında maksimum mekanik avantajı ulaştığı bir konvansiyonel motor karşılaştırır. (Piston sonra silindir basıncı yaklaşık yarısını kaybeden, kendi seyahat biraz fazla% 40 ile taşındı).

Etkili bir marş mesafe taşıyıcı temas noktasından çıkış milinin merkez (olmayan inme) uzunluğu ile belirlenir. Geleneksel bir motorun dönüş mesafesi piston inme yarısıdır. Inme boyunca piston hızlanma yakıtlar, tork gereksinimleri ve / veya devir aralığı geniş bir yelpazede uygun değiştirilebilir kam "grind" tarafından kontrol edilir.

Piston düzeneği silindir çaplı kişiye pistonlu ortadan kaldıran bir yağ basıncı beslenen rehberlik sistemi üzerinden bloğu ile katı slaytlar.

Bu silindir aşınma ve yağlama gereksinimlerini azaltır ve aynı zamanda seramik teknolojisi uygun hale piston tarafı şok azaltır.

Bir modül ya iki üç loplu cams oluştururlar ve "X" yapılandırması ya iki veya dört pistonlu yapabilirsiniz.

Sayaç dönme Çıkış mili 360 derece dönmesini bir piston iki vuruş sağlayan 1:3 oranında mil olarak belirlenmiştir geri vites tarafından gerçekleştirilir.
Geleneksel bir motor ile aynı.

Resim


Yatırım

Resim

Revetec hissedarlara son AGM dışında alternatif bir uluslararası değişim gelecekteki liste için planlar yapmak, NSXA kapalı delist bir öneri koydu. Hareket hissedarlar tarafından oybirliğiyle kabul edildi. Şirket 2010 Nisan ayında delisted. Biz yakın bir gelecekte yurtdışı borsalarda relist planlıyoruz.

Revetec henüz Prospektüs yayınlanan bulunmamış.

Hissedarlar
Revetec mevcut hissedarlara mevcut sınırlı bir pay teklif var. Bir hissedar ve siz almadıysanız payı başvuru formları lütfen bize mail [email protected]

Sigara Hissedarlar
Revetec da büyük yatırımlar orta olmayan hissedarlar için sınırlı yatırım istekleri düşünüyor. Lütfen bize mail [email protected] bir uygulama talep etmek. Eğer olup olmadığını görmek için ileriye dönük yatırım düzeyini belirtiniz.


Tüm yatırım sorular ileri Lütfen [email protected]

Not: Biz gizli bilgi ve bilgi henüz Public Domain cevap olamaz açıklanmamış olsa da, bize yöneltilen gibi birçok soru yanıtlamaya çalışacağız.

Resim

@googletranslate
En son Alfa tarafından 17 Ağu 2012, 04:42 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Alfa
Akıncılar
Mesajlar: 813
Kayıt: 11 Tem 2012, 11:45
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen Alfa »

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]

[youtube][/youtube]
Yine Alfa arkadaşımıza bu Tasarımları bu sayfalara Türkçe olarak (Revetec.com) dan aktarmasını hepimiz adına rica ediyoruz.

Buyrun Üstad

oguz koyutürk
Süvariler
Mesajlar: 387
Kayıt: 13 Tem 2012, 13:15
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen oguz koyutürk »

Değerli arkadaşımız Alfanın Türkçesini aktardığı (revetec) Motor tanıtımları için hepimiz adına teşekkür ediyorum.

Gördüğünüz gibi Dünyanın birçok ülkelerinde Alternatif Motor Mekanizmalarını gerçekleştirmek için uğraşanlar var. (150 sene geçmişi olan Otto Motoru) üstünde (Özgün Motor Tasarımı)
yapılan bir çalışmayı sadece Ülkemizde gördüm.

Size bir sürprizden bahsettim: Bu konudaki bölümü ben kendim de bulamadım.Bu Motorun Dizel ile çalışan ilk Prototipi, Ülkemizde yapılıyor!. Evet yanlış değil. Atalan Makineye bakınız.

Saygılarımla.

Oguz Koyutürk

MartinEden
Süvariler
Mesajlar: 217
Kayıt: 17 Ağu 2012, 00:28
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen MartinEden »

Arkadaşlar bir ara bir "BERKE" çevrimi vardı ne oldu ona.
Yıllar önce çok büyük bir proje diye tvlerde yayınlanıyordu.
Pek çok konuşmacı harraretli tartışmalara giriyordu.
Hatta bir tanesi enerjisiz devinimi sonunda keşfettik demişti...

zayfin
Üye
Mesajlar: 34
Kayıt: 25 Tem 2012, 21:59
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen zayfin »

İTÜ`den bir hoca ve öğrencileri motor tasarımında dünya ikincisi olmuş

haberin başlığı
"İTÜ Kuzgun Takımı Motor Tasarım Yarışması’nda Dünya İkincisi Oldu"

http://www.itu.edu.tr/tr/Haber/?24bf5d8 ... ab40f5eb6e

OguzHan
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 25
Kayıt: 18 Ağu 2012, 15:38
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen OguzHan »

simdi bizim hicmi yerli motor yok , arabada , ucakda , gemide hepsimi ithal?

ya bukadar mi zor bi motor yapmak , 2012de uzaya kesif yapiyorlar bizim daha yerli motorumuz yok bence hizlanmali ve artik baska ulkelerinden medet ummamamiz lazim.

CaKa
Süvariler
Mesajlar: 108
Kayıt: 18 Tem 2012, 22:04
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen CaKa »

Selamlar,

Bu Revetec motora biraz baktım, güzel gözüküyor. Atalan bunu haziranda bitireceğini söylemiş;
http://www.ultimatecarpage.com/forum/sh ... 58&page=97

Bu konuda bir haber var mı?

oguz koyutürk
Süvariler
Mesajlar: 387
Kayıt: 13 Tem 2012, 13:15
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen oguz koyutürk »

sayın Ca Ka,
Duyumlarıma göre, parçaların imalatı henüz sona ermemiş. Bunun Montaj ve Fonksiyon denemelerinin yapılmasından sonra ortaya muhakkak bazı değişikliklerin yapılması da zorunlu olarak çıkacaktır. Herhalde yılbaşından önce tatmin edici bir açıklama yapılamayacaktır diye düşünüyorum.

İlk değerlendirmeyi yapmış olmanız dolayısiyle teşekkür ediyorum. Alıntı yaptığınız (Motor Magazin) inde bu konuda yorumlar var, İngilizce olduğu için birşey anlamam mümkün olmadı. Bazı önemli gördüğünüz yorumlardan alıntı yaparak Türkçe Tercüme edilmiş olarak bu sayfalara aktarmanız mümkün mü? Böylelikle, Ülkemiz dışında ne gibi yorumlar yapıldığı hakkında bilinçlenmiş olacağız.

Benim yorumum ise: Bu Motor Mekanizmasının aşması çok zor problemlerle karşı-karşıya. Pistondan elde edilen basınç, direkt olarak Krankmiline (Üçlü Dişliye) iletilemiyor. Dişli, Rulmanlar vasıtasiyle (Yantarafa zayıf bir açı ile, kısa mesafede güç aktarımı) ile dönmeye zorlanıyor. Akabinde aşağı ölü noktada Rulmanların darbesi ile bu güç sıfırlanıyor. Yani, güçlü bir Motor Mekanizması olmaktar uzak.

Bizim açımızdan ortaya çıkan şu: Başka Ülkeler bile bizim Ülkemizde böyle bir projeyi gerçekleştirmekten çekinmediklerine göre, Kendi konumumuz hakkında yeniden bir değerlendirme yapmamız gerekmektedir. Kısaca Biz, kendi Teknolojimizi yaratarak, Teknoloji üreten Ülkelerden geri kalmama sorumluluğunun bilinci içinde olmamız gerekmektedir.


Saygılarımla.

Oguz Koyutürk

Johnkoza1992
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 45
Kayıt: 06 Ağu 2012, 01:14
Yaş:

Re: Yerli motor teknolojileri

Mesaj gönderen Johnkoza1992 »

Tumosan yerli lisansa sahip motor uretiyorda biz niye altayda panterde fırtınada kirpide kobrada ankada atakta kullanmıyoruz???

Cevapla