Resim

Polis Özel Birlikler

Konguray
Uzaklaştırıldı

Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen Konguray »

Batuğhan yazdı: 11 Haz 2017, 21:42 Flood yapmış olacağım ama elin hollandalısı bizim pöhün yanında çevik kuvvet kalır.

O elin 'hollandalısı'nı PÖH personeli ile yan yana koysak hangisi daha estetik duruş sergiler?
Resim

ilhan
Akıncılar
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen ilhan »

Sfenks yazdı: 11 Haz 2017, 18:23 Elin Hollandalısının asayiş polisindeki bile nizam,düzen ve istekliliğe bakınca bizim özel harekatçıları insan ister istemez sorguluyor.
Sn.Sfenks senin bile polisi sorgulama durumuna düştüğün günlere geldiysek, ülkemiz ve milletimizin ilerleyişinin müspet yönde olacağına olan umutlar az da olsa artabilir.

Bununla birlikte, olayın sebebine gelirsek esas sebep hollanda ve örnek gösterilebilecek benzer ülkelerde, polisin; aynen şimdi senin yaptığın gibi sorgulanabilir ve denetlenebilir olmasıdır. Zira bu ülkelerde, polis teşkilatları en ufak yanlışlarında tepelerine çökecek onlarca, yüzlerce kişi, kurum, örgüt vb. olacağını bilirler. Bu da her türlü icraat sahasında çok titiz ve nizami olmayı gerektiriyor. Tabi bunun yanında, personel temininin siyasi şahısların işşiz hısım akrabası havuzundan değil de ciddi bir eleme ve liyakat testinden geçebilenlerden yapılıyor olmasının da destekleyici etkisi mevcut. Bu gibi batı ülkelerinde polis olmak çok zordur, polis olunca da hizmet etme bilincini kazanmış olurlar. Bizdeki gibi hükmetme arzusundaki polis nadir çıkar.

Polis teşkilatları ve bu gibi ayrıntılarının şekli, ülkelerin gelişmişlik derecelerinin de başlıca göstergelerinden biridir.

Batuğhan
Üye

Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen Batuğhan »

Konguray yazdı: 11 Haz 2017, 22:41 O elin 'hollandalısı'nı PÖH personeli ile yan yana koysak hangisi daha estetik duruş sergiler?
Resim
Ben yorumumda biraz bilgisiz davranmış olabilirim. Teçhizat olarak iyi olabilirler. Bizim personelimiz de çok yakın zamanda bu seviyelere gelicektir inanıyorum. Benim anlatmak istediğim husus iş yükü kısmı. Başı sonu belli olmayan mesai saatleri, kırsalda terörle mücadele, karakollara destek vermek. Başka ülkelerde akreple giderken 300 kilo bomba patlama gibi bir risk var mı? Bizim personelimizin iş yükü muadillerine göre çok ağır. Daha bir sürü kriter vardır elbet uzar gider. Bende isterdim sayıdan önce nitelikli personel olmasını. Gitsinler 2-3 yıl eğitim alsınlar ama biz norveç,danimarka,hollanda değiliz. Bize sayı lazım ne kadar çok o kadar iyi. 10.000 adamı nasıl alacaksın? Mecbur eğitim sürelerini kısacaksınki bu kadar adamı mezun edebil.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen DENO »

Batuğhan yazdı: 12 Haz 2017, 01:17 Ben yorumumda biraz bilgisiz davranmış olabilirim. Teçhizat olarak iyi olabilirler. Bizim personelimiz de çok yakın zamanda bu seviyelere gelicektir inanıyorum. Benim anlatmak istediğim husus iş yükü kısmı. Başı sonu belli olmayan mesai saatleri, kırsalda terörle mücadele, karakollara destek vermek. Başka ülkelerde akreple giderken 300 kilo bomba patlama gibi bir risk var mı? Bizim personelimizin iş yükü muadillerine göre çok ağır. Daha bir sürü kriter vardır elbet uzar gider. Bende isterdim sayıdan önce nitelikli personel olmasını. Gitsinler 2-3 yıl eğitim alsınlar ama biz norveç,danimarka,hollanda değiliz. Bize sayı lazım ne kadar çok o kadar iyi. 10.000 adamı nasıl alacaksın? Mecbur eğitim sürelerini kısacaksınki bu kadar adamı mezun edebil.
EGM özel harekat alımlarında bu kafayla davranırsa hiç bir zaman aynı sebiyeye gelemezler. Sen 10.000-20.000 özel harekat polisini bu seviyede donatamazsın. Donattın diyelim personeline bu teçhizatın efektif kullanımı için ihtiyaç olan asgari eğitim ve bilinç seviyesine 4 ay gibi kısa bir sürede getiremezsin. EGM PÖH ü bildiğiniz özel harekat polisinden paramiliter bir güce çevirmeye çalışıyor şu aralar.Son zamanlarda PÖH e tedarik edilen daha çok askeri tip silahlar da bunun göstergesi ...

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen Moon&star »

[youtube]-mTAYb7YKi0[/youtube]

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen DENO »

musti yazdı: 12 Haz 2017, 22:58 40 yılın başında, olsun olsun tabanca taşıyan 2 tane kokocuyu yakalamak için böyle Cobretti ayağına bürünmüş Hollandalıyla, hergün PKM, SVD, keleş , RPG, DSHK,EYP ile saldıran BTÖ 'ye kafa atan son bir senede 100 den fazla şehit veren PÖH'e biraz haksızlık ediyorsunuz.

Şu Hollandalılar Şırnak , Hakkaride bir yaz geçirsinler. Bakın bakalım o omuzlar testeronla şişkin şekilde yukarıda öyle gezer mi ? Yada eylülü görmeden istifayı basıyor mu ?

Hatırlayın Fransız polisini. Onlarda böyle pek bir havalıydı. Ama ne gördük. Markette sıkıştırıldıkları 2 teröriste hoplaya zıplaya rastgele görmeden sallayarak ateş ediyorlar.
Pek uzağa bakmaya gerke yok. Bizde jip çıkmayınca yürümeye başlayan ve yarı yolda ayağımız şişti bahanesi ile askerle müşterek yapılan operasyondan dönen PÖH timlerinin hikayeleri da mevcut 90 larda. Üstelik birden fazla kaynakta geçiyor. Yine birden çok asker tarafından dillendirilen şeyler pöh personelinin disiplinsiz ve eğitimden uzak hareketleri .Amacım kimseyi kötülemek değil. elbet ki PÖH bünyesinden çok cengaver vatansever ve milleti için canını vermiş polisler çıkartmış bir kurum. Ama görünen köy kılavuz istemiyor. 4 ayda özel harekat polisi eğitmek demek bu adamları dağlarda ölmeye gönderiyorsun, insan canını hiçe sayıyor önemsemiyorsun demek. Buda bizim millet olarak kronik hastalığımız herhalde. Ortada bir sorun var ama yine "ölen ölür kalan sağlar bizimdir, vatan millet Sakarya" kafası ile devam ediyoruz 30 yıldır...

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen Test7 »

http://www.haberturk.com/dunya/haber/15 ... bekletildi

Bugün G20 zirvesin cumhurbaşkanının konvoyu vinçte şüpheli biri yüzünden durdurulmuş. Dikkatimi alman polis özel birliğinin ekipmanı, kıyafeti çekti. En ufak bir şehir içi olayında bile gözlerinde balistik gözlük var ki bizimkiler kask takmaya bile 2-3 yıldır başladı. Halen o tehlikenin içine ekipman olarak çıplak gidiyorlar. Diğer bir hususta bizim polis özel harekat neden şehir içinde askeri kamuflaj kullanıyor(dağ bayırdakileri ayrı tutuyorum)? Şehir içi özel birlikleri biraz araştırdım genel olarak çoğu ülke düz renk kullanmış(küçük ülkeler hariç). Pantolon kesimleri bile çok rahat gözüküyor. Gerçekten bu konuda cahilim ama İstanbulun, Ankaranın göbeğinde bu kamuflaj ise yarıyor mu? Biz mi çok akıllıyız şehir içinde askeri polis kamuflaj giyiyoruz yoksa onlar mı aklın yolu bir politikası izliyor, gerçekten bilmiyorum.
Karşılaştırma açısından;

Resim
Resim
Resim
Resim

Buda bizim kamuflaj;
Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen Sanchez »

Alamy ve diğer stock foto sitelerinden foto paylaşırken eğer fotoğrafı satın almadıysanız linkini koyun. Altında watermark olması yeterli değil.

tersduz
Üye
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen tersduz »

Dizi film konularını alakalı başlıkta tartışınız.
En son Hun_Alpha tarafından 20 Tem 2017, 18:41 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.
Sebep: Konu dışı...

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen DENO »

musti yazdı: 20 Tem 2017, 21:45 PÖH 'ün kullandığı Ops-core benzeri miğferler Koreli KCI firmasının ürünleriymiş. Tanesi yaklaşık 1700 USD fiyatla tedarik edilmiş.

KCI firmasının linkleri.

https://www.thai-koreagroup.com/grooming
https://docs.wixstatic.com/ugd/875efe_b ... 27ad29.pdf
Bu yeni bir bilgi değil ki bir yıldan uzun bir süre önce yine bu başlık altında paylaşılıp tartışması yapılmıştı. Yine 2 bölüm geriden takip ediyorsun musti...

http://www.trmilitary.com/viewtopic.php ... re#p226185

Ayrıca şu anda PÖH te kullanılan modern kaskların hepsi KDI değil. KCI olanlar ilk parti olarak alınan siyah modellerdi. Daha sora 3M den ten renkli combat modeli ve esas büyük miktarda da Garanti giyim üretimi kamuflajlı olan ACH modelleri alındı. Hepsinden önce alınan Alman Ulbrichts Zenturio balistik vizörlü titanyum kaskları da söylememe gerek yok herhalde...

Ortadaki siyah KCI sağ ve soldaki Garanti Giyim in ACH modeli

Resim

http://www.garantigiyim.com/balistik-koruyucu-migferler

3M Combat

Resim

http://www.3m.com/3M/en_US/company-us/a ... 809&rt=rud

ZoDaC
Süvariler
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen ZoDaC »

PÖH yeni bir keskin nişancı tüfeği mi almış?

ZoDaC
Süvariler
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen ZoDaC »

Peki Hocam, bekleyelim o vakit. :)

fforfoxtrot
Üye
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen fforfoxtrot »

2. fotoğraftaki PÖH amirimizin tabancası Desert Eagle mı?

Kullanıcı avatarı
ebonitcubuk
Süvariler
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen ebonitcubuk »

O silahı ne güzel takmış öyle. Vallahi şaşırdım.

Kaan
Üye

Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen Kaan »

Lee Van Cleef 'i hatırladım bir an :D
Resim

emre.arslan
Süvariler
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen emre.arslan »

Normalde sağ tarafa servis tabancası alınınca sola da şahsi/destek tabancası konulabiliyor. Bunu genelde öldürücü + öldürücü olmayan(elektroşok, plastik mühimmat v.b.) tabanca olarak ayarlıyorlar. Sağlak iseniz kabza o yönde tutulabilir normal olarak. Fotoğraftaki amirimiz bu amaçla mı yapmıştır? Muhtemelen hayır...

PARTİKÜL
Uzaklaştırıldı
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen PARTİKÜL »

O pozisyondayken, tabancayı kaptırması içten bile değil.

aybars_batur
Süvariler
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen aybars_batur »

aybars_batur yazdı: 08 Haz 2017, 18:59 M82 dışında, deneme süreçleri bitmek üzere olan ve olumlu karşılanan bir başka tüfek.
AX50 hayırlı olsun

cabbar
Üye
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen cabbar »

Resimdeki sahis Hakkari Emniyet muduru, ozel harekat uniformosi giyiyor ve takmis Desert Eagle’i :

Kullanıcı avatarı
süvari_türk
Süvariler
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen süvari_türk »

Erdoğan'dan Bakana Talimat: Sig Sauer Silahı Emniyet Teşkilatımızda Kullanılmayacak.

ABD ve Türkiye arasında yaşanan vize krizi devam ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Emniyet'in kullandığı ABD silahı için ''artık kullanmayın'' talimat verdi.

Erdoğan "Buradan bakanımıza da söylüyorum. Sig Sauer diye silah bundan sonra emniyet teşkilatımızda kullanılmayacak. Kendi silahımızı kullanacağız. Bunlar Türk milletine diz çöktürme planlarıdır. Çünkü onlardan almaya devam ettikçe bize tembellik geliyor. Biz kendi ürettiklerimizle yapalım." dedi.

http://www.internethaber.com/erdogan-ta ... 14475h.htm

Kullanıcı avatarı
TMRT
Süvariler
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen TMRT »

Ben de canlı dinledim konuşmayı Hanslar ambargoyu bayağı sıkı tutuyor demek homurdanmaya başladığına göre. Ölümüne veya acil ihtiyacımız var mı ? Yok. Ama adam bir pistolle bile kıvrandırıyor seni böyle. Leopard tanklarının yedek parçalarına uygulanacak ambargoyu vs. düşünemiyorum o halde. Kürsüde söver muhtemelen. :)

Kullanıcı avatarı
FrOzkan
Üye
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen FrOzkan »

HK416 lazım olduğunda ne yapacağız? MPT55 isteyecek mi ökk ?

aybars_batur
Süvariler
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen aybars_batur »

aybars_batur yazdı: 06 Eki 2017, 17:17 AX50 hayırlı olsun
Şunu da şuraya bırakayım;
http://www.thefirearmblog.com/blog/2017 ... forcement/
En son Hun_Alpha tarafından 04 Kas 2017, 19:51 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: OPSEC

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen Sanchez »

Of course, this is yet another example of a high functioning unit in Turkey that won’t buy into the countries own armament production, as MKEK just released an anti-material rifle, even chambered in .50 BMG, in May of this year.
:roll:

ilhan
Akıncılar
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen ilhan »

Neden siyah değil?

HDS
Akıncılar
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen HDS »

Reis oraya da el atar. :roll:

goldenwings
Süvariler
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen goldenwings »

Almanya sıkı bir silah ambargosuna başlasa biz de bu herifleri tüm vakıflarını kapatsak kim kazanır. Kaldı ki Kıbrıs Barış Harekatı'nda olduğu gibi yumurta kapıya dayanınca daha az kalitede de olsa yan parça üretir bizim Bursa , Konya sanayi kanımca. Her zaman bir çözüm vardır. İran halen F-14 uçuruyor yahu. Yani yedek parçayı ABD sağlasa bile o koca eski uçak nasıl uçurulur. Bizim F-4'ler gibi.

komser003
Süvariler
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen komser003 »

İstanbul Özel Harekat Tatbikat

Siirt Özel Harekat Tatbikat

Samsun Özel Harekat Tatbikat

Trt Haber - Teşkilat Programı

1. Bölüm

2. Bölüm

3. Bölüm

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen DENO »

Adana'da IŞİD Terör Örgütü bağlantısı olduğu düşünülen Suriyelilerin kaldığı binaya yapılan baskından görüntüler. Daha önce dikkatimi çekmeyen bir detay, PÖH lerden biri düşerse karanlıkta kolay göze batsın diye MP5 şarjörüne kırmızı bant dolamış. Gayet akıllıca bir tedbir. Meskun mahal baskınlarında balistik kask ve yeleğin standart hale geldiğini görmek güzel ama genellikle göz koruması çok az görüyoruz. Kaskın raylarına entegre goggle tip Revision balistik gözlüklerinden alınmıştı halbuki ama demek daha yaygınlaşmamış. Yine olmaz ise olmaz diyeceğim başka bir eksiklik kilitli polimer tabanca kılıfları standartlaşmalı. Birinde var diğerinde yok. Hala eski tip kumaş kılıflar tabancayı ne yerinde tutuyor ne de her türlü koşulda boğuşmada, koşturmaca, atlamada zıplamada düşürmeden taşımak ve hızlı çekmek için elverişli.Yine alüminyum katlanır merdiven duvarları aşmak için daha güvenli ve hızlı bir yol böyle akrobatik hareketlere hiç gerek yok...

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Sfenks
Üye
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen Sfenks »

Aslında Adanadaki operasyonlarda bugüne dek katlanır merdiven hep gördüm ancak bu sefer götürmemişler demek ki :)
PÖH son alımlarla gençleşti. Standartlaşma hız kazanır diye düşünüyorum.

komser003
Süvariler
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen komser003 »

Ardahan Özel Harekat - Tatbikat

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Operasyon, tören yürüyüşü.

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Sfenks
Üye
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen Sfenks »

Yılbaşı gecesi önlemlerinde PÖHe tahsis edilen kirpiler gözüme çarptı. Şehir meydanı gibi bir yerde hatta İstanbul geneli için konuşayım bu tür bir araç ne iş görebilir ki?

Kullanıcı avatarı
FrOzkan
Üye
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen FrOzkan »

Sfenks yazdı: 01 Oca 2018, 23:51 Yılbaşı gecesi önlemlerinde PÖHe tahsis edilen kirpiler gözüme çarptı. Şehir meydanı gibi bir yerde hatta İstanbul geneli için konuşayım bu tür bir araç ne iş görebilir ki?
Ben batıda gezen Cobra 2 ve Yalçınlara da karşıyım ,millet doğuda zpt lerle geziyor. Lakin bir gerçeği de unutmamak 15 temmuz gerçeği ,ellerinde imkan olsa taksim meydanın tepesinde T129 lar nöbet tutacak.

Denizlide cobra 2 nin ne işi var cumhurbaşkanlığının koruma dairesinde ejderin ne işi var ....

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen DENO »

Polisin MRAP kullanmasında bir sıkıntı yok. Bu tip zırhlı aralar dünya genelindeki kolluk kuvvetleri tarafından olası bir çatışmada polis güçlerini çatışma alanına güvenli bir şekilde sevkedebilmesi, yüksek yapısı üzerinden geniş bir görüş açısı sunması, patlayıcı imha görevlerinde kullanılabilmesi ve cüsseleri ile duvarlara çarparak hızlı bir şekilde giriş alanları yaratabilmeleri yüzünden kullanılıyor. Burada esas olan bizimkilerin bu araçları ne amaçla aldıkları ve kullandıkları biraz sıkıntılı. Şunu şuraya koyar ve çekilirim...

Resim

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen Sanchez »

Bu ordu ihtiyaç fazlası(surplus) araçların bakımlarını nasıl hallediyorlar yahu? El kadar countyler'de paletli araçlar var. Orange County yine anlaşılabilir ki zaten araçların bir alım maliyeti de yok, bağışlanıyor çoğunlukla.

Napıyorlar M113 için, Vietnam gazisi mi alıyorlar.. İhtiyaç fazlası MRAPler'in bakımı daha kolay olsa gerek, Oshkosh ve Navistar'ın sivil araçlarıyla da çok sayıda benzer parçaları var. Her county'de en azından bir Navistar okul otobüsü vardır zaten :roll:

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen DENO »

Sanchez yazdı: 02 Oca 2018, 07:36 Bu ordu ihtiyaç fazlası(surplus) araçların bakımlarını nasıl hallediyorlar yahu? El kadar countyler'de paletli araçlar var. Orange County yine anlaşılabilir ki zaten araçların bir alım maliyeti de yok, bağışlanıyor çoğunlukla.

Napıyorlar M113 için, Vietnam gazisi mi alıyorlar.. İhtiyaç fazlası MRAPler'in bakımı daha kolay olsa gerek, Oshkosh ve Navistar'ın sivil araçlarıyla da çok sayıda benzer parçaları var. Her county'de en azından bir Navistar okul otobüsü vardır zaten :roll:
Hibe dilen UH-1 Hueylerin parça de tariki içi özel havacılık şirketlerini kullandıklarını biliyorum ama helikopter sonuçta sivil kullanımı daha fazla olan bu yüzden parçasını osunu busunu daha kolay bulabileceğin bir alet. Yine M113 yedek parça ve bakım hizmetleri veren bir kaç şirkette var piyasada. Hoş zaten bu araçlar yılda ne kadar kullanılıyorlar ki çok ciddi bir bakım sıkıntısı çekilsin

http://alsancaksavunma.com/hizmetlerimi ... parcalari/

https://www.iso-group.com/sustainment/m ... cles/M113/

http://www.elimec.co.il/eng/?CategoryID ... icleID=416

jukov45
Üye
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen jukov45 »

Bu arada hani güvenlik kuvvetlerimizin elinde sig sauer görmeyecektik?

jukov45
Üye
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen jukov45 »

Benim yok ama galiba başka birilerinin de haberi yok.Sorun benim haberimin olmaması mı yoksa başka birilerinin haberi olmaması mı?

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen DENO »

jukov45 yazdı: 04 Oca 2018, 14:28 Benim yok ama galiba başka birilerinin de haberi yok.Sorun benim haberimin olmaması mı yoksa başka birilerinin haberi olmaması mı?
O başka birilerinin de haberi var da basına şov yapmayı çok sevdikleri için öyle açıklamalar yapıyorlar. Mesela Erdoğanın yakın çevresinde bulunan en çok kameraya çıkan CAT koruma polislerine MPT-55 K vermişler sadece, gerisi SIG sauer 516 lar ile devam. Hoş M4 e MPT-76 diyen vatandaşımız/habercimiz olduğu sürece de yutturmaya devam edebilirler...

Kullanıcı avatarı
aliarslan
Süvariler
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen aliarslan »

Özel Harekat HK 417 den, Diyarbakır Sur'da tutukluk yaptığı ile ilgili Hk'ya şikayetleri vardı. Sig 516 dan aynı şekilde şikayetleri var. İşin ilginci Joak'ın kullandığı HK 33lerde bu tip şikayetler gelmedi.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen DENO »

Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde bulunan Özel Harekat Daire Başkanlığı, Bakanlar Kurulu kararı ile kaldırıldı.
https://www.sabah.com.tr/gundem/2018/01 ... kaldirildi

Yeni bir yapılanmaya geçiyorlar anlaşılan.Hayırdır inşallah...

fforfoxtrot
Üye
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen fforfoxtrot »

Nasıl kapatılacağını düşünüyorlar anlamak güç. Yeniçeri Ocağı sanki...

Karasili
Üye
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen Karasili »

aliarslan yazdı: 06 Oca 2018, 18:39 Özel Harekat HK 417 den, Diyarbakır Sur'da tutukluk yaptığı ile ilgili Hk'ya şikayetleri vardı. Sig 516 dan aynı şekilde şikayetleri var. İşin ilginci Joak'ın kullandığı HK 33lerde bu tip şikayetler gelmedi.
Jandarma elinde ne varsa onunla idare eder, biz öyleydik en azından.

KIZILYURTLU
Üye

Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen KIZILYURTLU »

Shock hocam, DENO hocam yeri gelmişken sorayım bu tüfeklerdeki memnuniyetsizlik yda tüfek bazlı sorunlar niye bizim birimleri buluyor ? Anlayabilmiş değilim. Elin Özel Kuvveti takır takır kullanıyor. Bizim tüfeklerde sürekli bir sorun var MPT’de olmazsa başkasında bir sorun çıkıyor bunun sebebi nedir bizdemi bir sorun var acaba ? Doğru tüfeklerimi almıyoruz acaba anlayamadımki.

LegionnairE
Uzaklaştırıldı
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen LegionnairE »

County Sheriff lerine M113 vermeleri çok mantıklı, artık askeri önemini tamamen kaybetmiş hafif bir araç ama kar yağdığında sel bastığında hayat kurtarır. Çünkü amfibik, paletli bir araç.
Zırhı çelik bile değil alüminyum.

Bizim polise kirpi almamız gülünecek bir şey, kaynakların aptalca boşa harcanması. İstanbulda 15 kilo mayın mı patlayacak aracın altında?

Ordu doğuda daha hafif, mayın koruması daha zayıf araçlarla asker taşırken bu sebeple şehit verirse askerlerin ailelerine gidip anlatırlar ondan sonra bu araçların neden polise lazım olduğunu.

Kullanıcı avatarı
FrOzkan
Üye
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen FrOzkan »

LegionnairE yazdı: 14 Oca 2018, 02:13 County Sheriff lerine M113 vermeleri çok mantıklı, artık askeri önemini tamamen kaybetmiş hafif bir araç ama kar yağdığında sel bastığında hayat kurtarır. Çünkü amfibik, paletli bir araç.

Bizim polise kirpi almamız gülünecek bir şey, kaynakların aptalca boşa harcanması. İstanbulda 15 kilo mayın mı patlayacak aracın altında?

Ordu doğuda daha hafif, mayın koruması daha zayıf araçlarla asker taşırken bu sebeple şehit verirse askerlerin ailelerine gidip anlatırlar ondan sonra bu araçların neden polise lazım olduğunu.
İstanbul da kirpi mi kullanılıyor?

alucard
Akıncılar
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen alucard »

LegionnairE yazdı: 14 Oca 2018, 02:13 County Sheriff lerine M113 vermeleri çok mantıklı, artık askeri önemini tamamen kaybetmiş hafif bir araç ama kar yağdığında sel bastığında hayat kurtarır. Çünkü amfibik, paletli bir araç.

İstanbul ve Ankara'da zamanında bombalar patlamamış gibi konuşmak hayatın olağan akışına aykırı değil mi ? Ya da donatımda, size bomba yüklü arabayla; canlı bomba ile dalıyorlar size shortland'ın az daha zırhlısı yeter denecek bir eşik mi var ? Ejder Yalçın/Kirpi gibi araçlar kadrolara alınıyor. Ülkenin belli başlı yerlerin PÖH şubeleri var ve bunların da bir standardı var. Bunun sağlanması çok önemli. Hendek operasyonlarının olduğu dönemde gördük ki bu kadrolar ağırlıklarıyla birlikte ihtiyaç olan bölgeye kaydırılıyor. MRAP demek sadece mayına karşı bir önlem değil. Mayın dışındaki diğer tehditlere de bir çözüm demek.

LegionnairE
Uzaklaştırıldı
Polis Özel Birlikler

alucard yazdı: 14 Oca 2018, 11:21 İstanbul ve Ankara'da zamanında bombalar patlamamış gibi konuşmak hayatın olağan akışına aykırı değil mi ? Ya da donatımda, size bomba yüklü arabayla; canlı bomba ile dalıyorlar size shortland'ın az daha zırhlısı yeter denecek bir eşik mi var ? Ejder Yalçın/Kirpi gibi araçlar kadrolara alınıyor. Ülkenin belli başlı yerlerin PÖH şubeleri var ve bunların da bir standardı var. Bunun sağlanması çok önemli. Hendek operasyonlarının olduğu dönemde gördük ki bu kadrolar ağırlıklarıyla birlikte ihtiyaç olan bölgeye kaydırılıyor. MRAP demek sadece mayına karşı bir önlem değil. Mayın dışındaki diğer tehditlere de bir çözüm demek.
Hayır MRAP mayına çözüm demek, o yüzden o kadar yüksek, o yüzden devriliyor. Şehirlerde MRAP kullanılması abesle iştigal. Bu konuda anlaşamıycaz sizinle.

Ben shortland'ın zırhlı versiyonu yetersiz geldiği için ölen polis daha duymadım ve duymacağıma eminim.
Hendek operasyonları kürt açılımının bir ürünüydü, bir daha tekrar etmeyecek.

Bu kararların arkasındaki akıl "askerde var poliste de olsun" dan ibaret. Buna akıl denebilirse.

emre.arslan
Süvariler
Polis Özel Birlikler

Mesaj gönderen emre.arslan »

ABD'de PD/Sheriff farketmeksizin SWAT, Cougar ve benzeri MRAPları çeşitli ekipman kombinasyonları ile kentsel bölgelerde kullanıyor. Yüksek tehdit seviyesindeki olay bölgesine personel ve ekipmanın intikalini sağlamak için muharebe ortamındakine yakın prosedürler uygulanıyor.

Yani kolluk kuvvetleri için yüksek seviyeli koruma, ekipman ve personel kapasitesine sahip araçların illaki LAV veya M113 gibi APC/ZPT olması gerekmiyor. MRAPlar da kolluk faaliyetlerine uygun biçimde düzenlenebiliyor ve adapte edilebiliyorlar.

Doğal afet veya kriz durumlarında meydana gelen geniş çaplı güvenlik uygulamaları gibi yüksek tehdit sevisi dışındaki durumlarda da MRAPlar kapsamlı ekipmen ve birim intikalini sağlamak için de dizayn ediliyorlar. Sırf bu iş için MRAPtan ziyade ESS/ESU (Emergency Service Squad/Emergency Service Unit) araçları var aslında ama bizde yok şimdilik bunlardan. Bu yüzden eldeki MRAPlar, Unimoglarla birlikte bu iş için en ideali.

En son emre.arslan tarafından 19 Ara 2018, 14:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

LegionnairE
Uzaklaştırıldı
Polis Özel Birlikler

Amerikalılar için 6 litre V8 motorlu arabayla işe gitmek çok normal bir şey.

Onları kendimize örnek alırsak bir tarafımız açıkta kalır.