Resim

Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD)

Savaş Gemileri, Donanma Havacılığı, yorumlar, projeler, analizler...
Ak-Tolga
Akıncılar

Mesaj gönderen Ak-Tolga »

Eğer biz gemiyi bitirdikten sonra F-35 V/STOL ambargosu ortaya çıksaydı gemi üzerinde bir şeyleri değiştirebilmek çok daha zor olurdu.
Harriyer'de sıcak bakılmadığı açıklamalardan anlaşıldığına ve Bayraktar TB-3 ile HÜRJET e ibre kaydığına göre bizimde TCG-Anadolu'nun görev tanımı ve donanımını tekrar gözden geçirmemiz çok yararımıza olacaktır.
Belki hizmete girme süresi biraz daha sarkabilir ama daha güçlü ve güncel bir gemi hizmete almamıza fırsat sağlayabilir.
Resim
Naçizane olarak en başından beri böylesi bir geminin bünyesinde ALTAY gibi ağır zırhlı araçların bulunmasına gerek görmüyor bu tür ağır araçların hızla üretilebileceğimiz ADİK-LST gibi gemilerce taşınmasını daha uygun buluyorum.
Anadolu'nun ise daha çok hava aracı taşıması ve Helikopter operasyonları ile birlikte hareket edebilecek deniz piyadeleri ve havadan taşınabilecek destek silahlarının gemide bulunması daha doğru olabilir.

Eğer mümkün olsa ve Anadolu üzerinde özellikle kıç asansörü yerine WASP-LHD deki gibi ''benzeri'' bir gövde dışı asansör modifiyesi yapabilirsek pisti biraz daha uzatmış Hürjet ve daha büyük SİHA lar için şimdiden biraz daha uzun bir pist oluşturma gayretine girmiş olur veya hiç olmazsa fikir fırtınasını geç olmadan yapmamız çok yerinde olabilir diye düşünüyorum.

Geminin kendisini savunması konusu ile savunma silahları mutlaka yeniden gözden geçirilmeli, gemi üzerine SMART-S e ilave SMART-L türü daha uzun menzilli (belki yerli) büyük bir radar daha ilave edilmesinin faydası olabilir.

Bazı gereksinmelerimizi ''belki de hiç bir zaman gerçekleştirmeye vaktimizin olamayacağı'' TCG-TRAKYA hayaline bırakmak doğru olamaya bilir. Bu önemli yatırımımızı çok daha iyi değerlendirmeli ve sonrasında önümüzdeki gelişmelere bakmalıyız.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

TB-3 ne olacak diye düşünürken, TB2 üzerinden RQ-21 Blackjack gibi kancalı sistemle iniş yapabilen bir ürün çıkartabilirsek aslında ne gemide nede TB-2 de çok değişiklik olmadan sürü konseptte kullanabilme şansımız olur diye düşünüyorum.

RQ-21 TB2 nin yaklaşık yarısı kadar bir iha ama yeterli faydalı yükü yok. Bu haliyle üst düzey isterlere yetersiz kalıyor. TB2 ise iyi kötü bizim birçok isteri karşılıyor. Görece iri ve kanatlara güçlendirme yapılmadığı haliyle ona uygun rampa ve hook tasarlayabilmekte zorluklar yaşanacaktır. Fakat başarır isek ne olur;

Catobar yerine birden çok fırlatma rampası ve birden çok Skyhook birlikte çalışabilir şekilde bir düzen üzerine konsept kurulabilir. 40X40 metrelik alanlarda da Aynı anda 4 ihanın hook ile kalkıp inebildiği, kıçta kalan alanın da AH-1Z ve Seahawklar için rezerve edildiği bir konsept düşünülebilir.

4 garajda 6 adetten 24 TB2 gibi düşünürsek, trafik kontrolü iyi sağlanırsa, alt güverteleri kullanmak görece ağır araçlara göre daha basit bir asansörle gerçekleşebilecektir.

iha komuta kontrol ekipmanları masta eklenip, menzil artışı sağlanabilir. Ana güvertedeki hangarlarda sadece iniş-kalkış ve mühimmat yükleme ekibi bulunur, hangarların altına bir asansör sistemi ile alt güvertelerde bakım tezgahları, mühimmat stoğu ve komuta kontrol odası yer alabilir.

İnişi kalkışı biten siha direk alt kata nakledilip bakım vs. alt güvertelerde halledilir. İha iniş kalkışı olmayacağı zamanlarda hooklar kenara çekilip CH-47 tarzı ağır helikopterlerin piste kargo indirebilmesi sağlanır. Birde TB2'ye deniz karakol görevlerine uygun bir pod geliştirilebilirse MAM'dan ve gimbalden feragat edilip (TB2'nin deniz korozyonundan güvenli bir mesafede alçak profilde uçup suya kablo yardımı ile daldırdığı bir mini sonar geldi aklıma) farklı ürünleri TB2'nin çok sayıda olmasından faydalanarak parça parça podlar ile kullanmayı deneyebiliriz.

Tabi çok kabataslak düşünebildiğim bunlar. Katlanır kanat veya kolay monte-demonte edilebilecek kanat gövde yapısı ile, 24 diye öngördüğüm siha sayısı 2-3 katına da çıkabilir.

İZCİ
Üye

Mesaj gönderen İZCİ »

Geminin hangarları nasıl bilmiyorum ama bir TB2 boyu 2.2 m yazıyor. Seahawk helikopter ise 5.2m yüksekliğinde. Yani helikopter düşünülen bir hangarda asma kat ile yer açabilirsiniz. (x2 alan) Bir de TB2’nin kanatları katlanabilirse tadından yenmez.

Parlamen.TR
Süvariler

Mesaj gönderen Parlamen.TR »

[*]

Resim

Resim

T

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr »

Artık THK ve Deniz Havacılık da Baykar ürünlerine göre dizayn ve organize olur...

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings »

Bari UCAV'mız olsa ...

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Daha önce yazmıştım ama bir daha yazayım gelecek yorumları biliyorum. Bu Baykar'ın fantazisi değil. DzKK böyle bir ürününü BAYKAR'DAN istediği için bu yola gidildi. Sebebi de belli. Baykar bu tarz konularda hem çok cesur denemeler yapabiliyor hem de hızlı çözümler üretiyor.

Ak-Tolga
Akıncılar

Resim
-Çizimde gemi burnuna ilginç bir makara-vinç sistemi var.
Fırlatma yerine bir çekici hızlandırıcı amaçlı sistem sanki.
-Phalanx CWIS olduğu bölümde ise şaşırtıcı şekilde iki adet RAM daha sığdırılmış.
-Rampa altında yer alan 12.7 / 25mm RCWS için ayrılan yere ise tanımlayamadığım bir ekipman çizilmiş.

Tugsat
Üye

Mesaj gönderen Tugsat »

Ak-Tolga yazdı: 07 May 2021, 19:12 Resim
-Phalanx CWIS olduğu bölümde ise şaşırtıcı şekilde iki adet RAM daha sığdırılmış.
-Rampa altında yer alan 12.7 / 25mm RCWS için ayrılan yere ise tanımlayamadığım bir ekipman çizilmiş.
Lazer izlenimi uyandırdı:)

Kullanıcı avatarı
Wolverine
Akıncılar

Mesaj gönderen Wolverine »

Acımasız eleştirilerden önce şunu bilmeliyiz. Elimizde başka alternatif yok. Baykarın üreteceği sihaları da koyamazsak aletin üzerinde turist gezdiririz.

Eleştirebileceğimiz konu muhteşem öngörüye sahip yöneticilerimiz.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Wolverine yazdı: 07 May 2021, 19:24 Acımasız eleştirilerden önce şunu bilmeliyiz. Elimizde başka alternatif yok. Baykarın üreteceği sihaları da koyamazsak aletin üzerinde turist gezdiririz.

Eleştirebileceğimiz konu muhteşem öngörüye sahip yöneticilerimiz.
Buna katılmıyorum. Şu geminin amacını herkes biliyor. Bir kuvveti alıp başka yere taşıyıp orada harekat icra edebilmesini sağlamak. Bunun için de savaş uçğağı konuşlandırılması gibi bir plan zaten yoktu. F-35B dediğimiz şey ya madem böyle imkan var kullanalım şeklinde oldu. Yahu hatta o proje kapsamında pisti dahi F-35B için hazırlanmadı. Eğer F-35B olmadan bir halta yaramayacaksaydı neden en başta pisti F-35B için yapılandırmadık. Baykar olamsa da turist gezdirilecek platform değil. Avustralya turist mi gezdiriyor?

@[email protected]
Üye

Mesaj gönderen @[email protected] »

Yalnız böyle bir platform üzerinde elinde yeterli sayıda helikopteri (Eldeki s70b ve ab212 leri mevcut platformlarda kullanacağımız için saymıyorum) olmayıp siha koyan ilk ülke olarak tarihe geçeceğiz. İlkleri yapmayı çok seviyoruz. Mecburi (Ambargo vb.) sebepler yüzünden. ABD dışında uçak gemisi, lhd ya da lpd gibi platformlar üzerinden herhangi bir iha/siha (vtol hariç) kaldıran ilk ülke biz olacağız sanırım. Belki de bizim bu mecburi çözümlerimiz yüzünden bir çok ülke strateji ya da konsept değişikliğine gidecek.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

İstiklalFM yazdı: 07 May 2021, 19:29 Buna katılmıyorum. Şu geminin amacını herkes biliyor. Bir kuvveti alıp başka yere taşıyıp orada harekat icra edebilmesini sağlamak. Bunun için de savaş uçğağı konuşlandırılması gibi bir plan zaten yoktu. F-35B dediğimiz şey ya madem böyle imkan var kullanalım şeklinde oldu. Yahu hatta o proje kapsamında pisti dahi F-35B için hazırlanmadı. Eğer F-35B olmadan bir halta yaramayacaksaydı neden en başta pisti F-35B için yapılandırmadık. Baykar olamsa da turist gezdirilecek platform değil. Avustralya turist mi gezdiriyor?
LHD adi uzerinde amfibi helikopter gemisi ama uzerinde once F35, sonra S/IHA konuslandirmayi konusmaktan, hangi helikopter tiplerini konuslandiracagimizi konusamadik. Gercekten hic kimsede bahsetmiyor, Donanma'nin envanterindeki "navalized" S70B Seahawk ve AB-212 sayisi yetersiz kalir. Diger firkateynleri helikoptersiz birakiriz. Kaldi ki bu helikopterler ASW gorev ekipmanlari nedeniyle personel ve kargo tasiyama uygun degiller. LHD uzerinde genel maksat amacli helikopter gerekiyor, yakin hava destegi amalci taarruz helikopteri gerekiyor. Bu ihtiyaclar TSK envanterinden navalized olmayan helikopterler ile karsilanmasi dusunuluyorsa, cok kisa sureli gorevler icin ancak uygun olurlar. CH47, S70, T70, T129 de Anadolu'ya iner kalkar ama gunun sonunda bu helikopteri uzerinde konuslandirip 2-3 ay sefere cikamazsiniz. En basta bu helikopterler alt guverteye dahi indiremezsiniz. TDzK'nin LHD icin ozel bir ihtiyac listesini SSB'ye yillar oncesinden vermis olmasi gerekirdi. Mesela AW101 gibi bir platform tam LHD icin ideal bir cozum olabilir. Genis kargo bolmesi ve katlanabilir rotor sistemi, navalized olmasi nedeniyle. Tabi biraz pahali gelebilir ama tam TCG Anadolu icin ideal bir cozum oldugunu dusunuyorum.

AW101'in katlanabilir rotor ve kuyruk sistemi ile LHD'nin alt hangarlarin indirilerek bakim ve idamesi gemide yapilabiliyor.
Resim

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein »

Kesinlikle hocam. Helikopter meselesi beni en çok düşündüren konulardan. Şimdiye konuşlandırılacak helikopterler için eğitimin başlamış olması gerekirdi. Sonuçta bir operasyonda aynı anda kaç tane helikopter inecek kalkacak bu gemiye. Tabi kamuoyu Anadolu'yu uçak gemisi olarak tanıyınca herkes uçağı düşünüyor. Bir gazetecimiz de yetkililere şu Hürjet'in motoruyla birlikte Anadolu için hangi helikopterleri düşünüyoruz diye sorsa iyi olur.

BuLuT
Üye

Mesaj gönderen BuLuT »

Burundaki tübitak sagem'in geliştirdiği lazer sistemi
Ben TB2 de açıkçası dizayn değişikliği yapılacak sanıyordum daha kısa kanatlı,güçlendirilmiş motorlu,Satcomlu atom karınca gibi birşey olur diye hayal ettim.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

robust yazdı: 07 May 2021, 20:50 LHD adi uzerinde amfibi helikopter gemisi ama uzerinde once F35, sonra S/IHA konuslandirmayi konusmaktan, hangi helikopter tiplerini konuslandiracagimizi konusamadik. Gercekten hic kimsede bahsetmiyor, Donanma'nin envanterindeki "navalized" S70B Seahawk ve AB-212 sayisi yetersiz kalir. Diger firkateynleri helikoptersiz birakiriz. Kaldi ki bu helikopterler ASW gorev ekipmanlari nedeniyle personel ve kargo tasiyama uygun degiller. LHD uzerinde genel maksat amacli helikopter gerekiyor, yakin hava destegi amalci taarruz helikopteri gerekiyor. Bu ihtiyaclar TSK envanterinden navalized olmayan helikopterler ile karsilanmasi dusunuluyorsa, cok kisa sureli gorevler icin ancak uygun olurlar. CH47, S70, T70, T129 de Anadolu'ya iner kalkar ama gunun sonunda bu helikopteri uzerinde konuslandirip 2-3 ay sefere cikamazsiniz. En basta bu helikopterler alt guverteye dahi indiremezsiniz. TDzK'nin LHD icin ozel bir ihtiyac listesini SSB'ye yillar oncesinden vermis olmasi gerekirdi. Mesela AW101 gibi bir platform tam LHD icin ideal bir cozum olabilir. Genis kargo bolmesi ve katlanabilir rotor sistemi, navalized olmasi nedeniyle. Tabi biraz pahali gelebilir ama tam TCG Anadolu icin ideal bir cozum oldugunu dusunuyorum.

AW101'in katlanabilir rotor ve kuyruk sistemi ile LHD'nin alt hangarlarin indirilerek bakim ve idamesi gemide yapilabiliyor.
Resim
Robust hocam aw101 üzerin den bir sorum olacak, Tcg Anadolu ve gelecekte tf2000 derken sadece genel maksat değil asw için de ek alıma ihtiyaç duyulacaktır. Kuvvet tercihini bildiği s70den yana kullanmak isteyebilir fakat aw101,ch148 yahut belki gelecekte yerli 10 tonluk heli gibi platformlar bizim için daha uygun olmaz mı ? Aw101 ile daha uzun menzil de asw görevi yapabilir üstündeki yükle birlikte içinde özel kuvvet unsurlarını da bulundurabilir gerekirse ikmal görevlerini de icra edebilir. Tcg Anadolu ve tf2000 gibi anakaradan uzakta görev yapacak platformlar için aw101 mk2,ch148 gibi daha büyük heliler s70 den daha etkin olmaz mı ? Yoksa s70in bilmediğim ch148den yahut mk2den daha kabiliyetli tarafları mı var ? Gelişen teknoloji ile birlikte taşınan sensörler de artıyor s70 bunun için boyut olarak küçük olmasa da kullanım alanı olarak küçük kalmıyor mu ?

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar

Mesaj gönderen DELKU »

Ak-Tolga yazdı: 07 May 2021, 19:12 Resim
Zannedersem o RAM dediğiniz şey, ihaların otomatik kalkış sistemine ait bir sensör tam detaylı çizim olmadığı için anlaşılmıyor. Herhalde kalkış esnasında İHA ların ilk başta güverte altı seviyeye ineceği öngörülmüş ki bu gölgeyi kapsayacak şekilde sensörler altbölgede konumlandırılmış.

Ak-Tolga
Akıncılar

Zannedersem o RAM dediğiniz şey, ihaların otomatik kalkış sistemine ait bir sensör tam detaylı çizim olmadığı için anlaşılmıyor. Herhalde kalkış esnasında İHA ların ilk başta güverte altı seviyeye ineceği öngörülmüş ki bu gölgeyi kapsayacak şekilde sensörler altbölgede konumlandırılmış.
Resim
Taktir sizin tabi ama baya baya RAM ve Phalanx modellenmiş gözüküyor.
Nasıl bir kombinasyon düşünmüşler bilemiyorum ama hala RAM ve Phalanx umudu var galiba birilerinin.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ »

2 tane got gote ram diye bir yerlesim de nasil olur anlayabilmis degilim. Bence uyduruk bir cizim. Uzerinden ip ucu cikarmaya degmeyebilir buyuk ihtimalle..

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Ayrica aralarinda da phalanx oha yani.....canavarimsi bir sistem

Kullanıcı avatarı
Wolverine
Akıncılar

İstiklalFM yazdı: 07 May 2021, 19:29 Buna katılmıyorum. Şu geminin amacını herkes biliyor. Bir kuvveti alıp başka yere taşıyıp orada harekat icra edebilmesini sağlamak. Bunun için de savaş uçğağı konuşlandırılması gibi bir plan zaten yoktu. F-35B dediğimiz şey ya madem böyle imkan var kullanalım şeklinde oldu. Yahu hatta o proje kapsamında pisti dahi F-35B için hazırlanmadı. Eğer F-35B olmadan bir halta yaramayacaksaydı neden en başta pisti F-35B için yapılandırmadık. Baykar olamsa da turist gezdirilecek platform değil. Avustralya turist mi gezdiriyor?
Üstadım üzerine koyulacak heli alımı üzerine niyetimiz de açıklanmadı ki. Yoksa üzerine ch53 tarzı heli yada seahawk güzel gider de abd şuan her şeye taş koyuyor. Ancak belki Nh90 alıp koyabiliriz. O da pahalı gelir. Sürekli tahmin edip duruyoruz üzerinde ne koyacağız diye.

tuğrulbey
Süvariler

Mesaj gönderen tuğrulbey »

Deniz Kuvvetleri ve Sahil Güvenlik te AW101 i görmeyi çok isterdim. Kabin içi ilave yakıt tankları ile oldukça uzun bir menzile erişebiliyor. Sahil güvenlik 412 lerin menzilinden pek memnun değil.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

Wolverine yazdı: 08 May 2021, 18:05 Üstadım üzerine koyulacak heli alımı üzerine niyetimiz de açıklanmadı ki. Yoksa üzerine ch53 tarzı heli yada seahawk güzel gider de abd şuan her şeye taş koyuyor. Ancak belki Nh90 alıp koyabiliriz. O da pahalı gelir. Sürekli tahmin edip duruyoruz üzerinde ne koyacağız diye.
Hocam nh90ın pahalı ve problemli olduğu yazılıp çizilmişti bir ara Fransız bağı da çok, en makul secenek olası bir alım da aw101 olacaktır asw için de genel maksat için de.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Merlin cok iyi gider....daha sonra da milli 10 t. Projesi var zaten. Onun navalize vers. İle is kotarilir. Ancak simdiye kadar bu siparislerin her halukarda verilmesi gerekiyordu. Gemi neredeyse hazir. Bu gidisle asli gorevini yapamayacak
İha gemisi degil ki bu.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

Seahawk çok güzel helikopter fakat bence devri yavaşça bitiyor, kullanım alanı ve faydalı yük kapasitesi az. Sensörler ve silahlar git gide ufalsa da platform üzerin de sayıca artıyorlar. Bütçemiz ve tehdidimiz de göz önüne alındığın da bize daha büyük ve nefesi daha uzun süre avlanmaya yahut ikmal yapmaya yeten heliler lazım.

Kullanıcı avatarı
Wolverine
Akıncılar

Üzerinde turist gezdiririz demekteki amacım zaten buydu. Platform bitmek üzere ama üzerine ne koyacağımız belirsiz. TB3 deniyor henüz hazır değil. Özel birlikleri kıyıya çakaracak heli lazım. Daha siparişini geçtim adı bile ortada yok. Bizde sürekli tahmin yürütüp duruyoruz o mu olacak yoksa şu mu diye. Gönlümden Ch53 geçiyor ama hem çok pahalı hem de abd günahını vermez şu ara. Aw101 de güzel heli ama niyet olsa siparişi çoktan verilirdi. Siparişini verince ertesi gün eline geçecek şeyler değil ki bunlar.

emrebenn
Süvariler

Mesaj gönderen emrebenn »

Bu helikopter projesi varken bunun üstüne helikopter alacaklarını sanmıyorum.

Resim

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

emrebenn yazdı: 09 May 2021, 14:48 Bu helikopter projesi varken bunun üstüne helikopter alacaklarını sanmıyorum.

Resim
Helikopterin render görsellerin den başka bir varlığı yok fakat Tcg Anadolu neredeyse hazır.

emrebenn
Süvariler

Mesaj gönderen emrebenn »

Hurjet te öyle,Mius ta öyle,T 929 da öyle.2023 kadar hepsinin prototiplerini görmüş olacağımızı söylüyorlar.Ben güveniyorum.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

Siz güvenince sorun ortadan kalkıyorsa problem yok.

Kullanıcı avatarı
FrOzkan
Üye

Mesaj gönderen FrOzkan »

hms queen elizabeth uzun süre f35 olmadan yüzdü problem olmadı 2 sene üstünde ağır helikopter olmasa çokta eksikliği aranmaz bence.

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein »

Anadolu, öyle idare edilebilecek bir gemi değil. Envantere aldıktan sonra tutup limanda yatıramazsınız, harbe hazırlık eğitimleri yıllar sürer. O yüzden üzerine koyulacak helikopteri şimdiden sipariş etmek gerek. Yani bana asıl garip gelen bu kadar tehdit seviyesi yüksek bir ülkeyken birkaç sene helikoptersiz gezsin ne olacak, idare ederiz düşüncesi. Artık şu idare ederiz düşüncesinden vaz geçelim. Daha biz 10 ton sınıfı genel maksat helikopteri projesi isimlendirdik. Bunu navalize etmek için ekstra çalışacağız çünkü önce navalize versiyonu çıkmayacak. Arkadaşlar, özellikle DSH görevli platformlarımızın sayısının ne kadar kısıtlı olduğunun farkındasınız değil mi? Yani AB-212'lerin yaşı kaç? Yeni suya indireceğimiz fırkateynlere DSH için ne koyacağız? Hadi navalize genel maksatı geçtim, DSH helikopteri ihtiyacımız da var.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

Onur777 yazdı: Zaten 10 ton sınıfı bir helikopter projesi varken tutup da birim fiyatı 100-110 milyon dolar olan AW101 gibi helikopterler bizim için israftan başka bir şey olmaz bana göre.

T929'un geliştirme maliyeti 1 milyar dolar olacak. Ordan hesap edin işte. Biraz dişimizi sıkarsak hiçbir şey olmaz.

MMU haricinde verilen tarihlere güvenmemek için elde bir sebebimiz yok. TR'nin MİUS, Hürjet, T929, AW101 gibi ağır sınıf heli projelerini yapabilecek bilgi birikimi var. Yani verilen tarihler gayet gerçekçi ve yakın bana göre.
2027'de hizmete girecek bir helikopter projem varken niye ben gidip İtalyan'ları vs zengin edeyim. Mantıklı mı bu?

Varsın TCG Anadolu'da ağır sınıf genel maksat helikopteri de olmayıversin birkaç sene. Eğitim/tatbikat vs için Seahawk'larla idare edilir.

Yani Siper geliyorken S400'ü niye aldık diyip, dışarıdan ağır sınıf genel maksat helikopteri alımı istemek de bana garip geliyor...
Bende aynı fikirdeyim lakin navalize işinde tecrübemiz olmaması beni ürkütüyor. Yoksa 2-3 sene sonra karaya uygun 10t yapıldığında ve alt güvertelere indirilemediğinde yine LPD için çok birşey ifade etmeyecek.

Yani 10t başlı başına zorlukları olan bir projeyken de, navalize versyion çalışmalarını da beraber yürütülmesini istemek TAI'ye aşırı yüklenmek olabilir.

Belki işi öğrenmek adına herhangi bir navalize helikopterle lisanslı üretim düşünülebilir. AW az sayıda üretim için, ileride pazar kaybetme riskini de göze alarak evet demez diye düşünüyorum ama, ABD ile ısınma olursa T70 projesi kapsamına bir kısım navalize Skorsky de dahil edilmesi talep edilebilir.

Hem eldeki Seahawklara bakım-yedek parça kabiliyetimiz artar, hem kısa dönemli ihtiyaç giderilirken, uzun dönemde navalize helikopter üretim tecrübesi olan bir TAI çok daha başarılı bir navalize 10t konsepti ile karşımıza çıkabilir.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

Aw101'in fiyatı 100 milyon usd mi ?

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

Onur777 yazdı: 09 May 2021, 22:51 Bir askeri ürün satın aldığınızda sadece o ürünü değil, kocaman bir paket satın alıyorsunuz, malum.

Polonya 4 adet AW101 siparişi vermiş. Tanesi 107 milyon dolar'a geliyor.

Norveç 1.4 milyar dolara 16 tane AW101 siparişi vermiş. Tanesi 87 milyon dolara gelmiş.

Miktara ve satın alınan pakete gore değişiklik gösteriyor fiyatı doğal olarak.

Hadi biz ortalamasını alalım. 90 milyon dolar diyelim.

Biz bir hava platformu alırsak az miktarlarda almıyoruz.
Zamanında Seahawk'tan 17 tane sipariş vermişiz, 1 tane de gecikme cezası olarak vermişler.

Hava kuvvetleri ara alım diye bağırırken 17x90 = ortalama 1.5 milyar dolara genel maksat helikopteri alacak lüksümüz var mi sizce şu an?
Bilmediğin içim sordum yahu.

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler

Mesaj gönderen alpagut »

Bakım idame masrafları falan yerli helide de olacak. Ama hazır bir platformu bekletmek de mantıksız. Ama para yok işte. No money..
O zaman bir tercih yapmak zorunda kalabiliyorsun...

uzunabi
Üye

Mesaj gönderen uzunabi »

Savunma bütçesi bellidir. Bu bütçenin içinde alım planı varsa alınır. Para yok çok geçerli bir şey değil. Bütçe düşürülürse o başka.Koşullar ne olursa olsun Türkiye gibi büyük bir ülke için 1.5 milyar dolar çok para değil.

uzunabi
Üye

Mesaj gönderen uzunabi »

Uzun süreli bir anlaşma ile T 129 gibi lisanslı üretim olsa. 10 tonluk helikopter içinde kazanımlar elde ederiz. Tf 2000 lerde de kullanılabilir. LST lerde de. A 400M lerle de kolayca taşınabilir. Bu helikopter Tam bir isviçre çakısı bence. Barış zamanında yangın söndürme afet gibi durumlarda kullanılıp savaş zamanında hemen birliklere destek olabilir. Keşke o şekilde alabilsek. böyle bir anlaşma T70 projesinde yamuk yapmak isteyecek bir amerikayı da çaresiz bırakır.Yaptığı yaptırımın faydasız olduğunu gören amerika bundan vazgecer. Türkiye de yapılması maliyeti en az yüzde 20 düşürür, isdihdam sağlar, alt yüklenicilere kaynak olur. lisans parası dışında paranın büyük bir yüzdesinin Türkiye içinde kalması sağlanır.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

Merlin alınca Abd den kaçılmıyor maalesef sn.uzunabi malum motor t700. He Rr motor istenirse bilemem. Performans olarak Rr daha iyi diye aklım da kalmış ama bakmak lazım Rr pahalıdır Ge den heralde.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

TB3'leri bu gemiden çoklu olarak kaldırarak kullanmamız halinde tehlikeye girecek çok fazla deniz aracı var. Bir destroyer fırkateyn değil ama çok sayıda gemi için tehlikeli olacak. Hala çoğu donanmanın çoklu angajman kabiliyetinin sınırlı olduğu unutulmamalı. Açıkçası bunu yurt dışında da görüyorlar:

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec »

İstiklalFM yazdı: 11 May 2021, 02:36 TB3'leri bu gemiden çoklu olarak kaldırarak kullanmamız halinde tehlikeye girecek çok fazla deniz aracı var. Bir destroyer fırkateyn değil ama çok sayıda gemi için tehlikeli olacak. Hala çoğu donanmanın çoklu angajman kabiliyetinin sınırlı olduğu unutulmamalı. Açıkçası bunu yurt dışında da görüyorlar:
Mühimmatlarımızın menzilleri katlanarak artıyor, asıl tehlike düşmanlar için onlar diye düşünüyorum aynı anda fırlatıldıklarında çok yıkıcı ve engellenemez olacaklar.

Fakat bunları düşünürken her zaman yarın bir gün bu teknolojiler bize karşı kullanıldığında ne yaparız diye düşünüyorum yani zehiri güncellemek yetmiyor, panzehirimiz her daim hazır olmalı.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

Onur777 yazdı: 11 May 2021, 03:34 İtalya/İngiltere tarafında acaba fiyat/kabiliyet bakımından AW101 ile Seahawk arasında bir navalized heli var mı? Bilmediğimden soruyorum.
NHI de NH-90 NFH Caiman, AgustaWestland'da da AW159 Wildcat var Seahawk muadili, bir de AW109 Power var küçük deniz karakol helikopteri olarak...

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

İstiklalFM yazdı: 11 May 2021, 02:36 TB3'leri bu gemiden çoklu olarak kaldırarak kullanmamız halinde tehlikeye girecek çok fazla deniz aracı var. Bir destroyer fırkateyn değil ama çok sayıda gemi için tehlikeli olacak. Hala çoğu donanmanın çoklu angajman kabiliyetinin sınırlı olduğu unutulmamalı. Açıkçası bunu yurt dışında da görüyorlar:
Ornek, Yunan Donanmasi ve sahip oldugu firkayetnler...Hucumbot ve daha kucuk gemiler ise arada cerez olarak gider...Hava ustunlugune sahip olmadiklari bir bolgede yakalandiklarinda ozellikle...

Ama gerekli olan MAM-T benzeri stand-off menzilden atilabilecek, CCD/IIR veya MWW (milimetrik dalga radar) arayici baslikli bir muhimmat olursa zaten hic sanslari yok bence. MAM-T lazer gudum de is yapar, 25-30km, 30 bin feetten lazer isaretleme yapilabilirse, Yunan gemilerinin ulasmasi zor irtifalar.

Ilerde Kuzgun yapilir ve Akinci/Aksungur'dan kullanimi mumkun olursa, ciddi guc carpani olacaktir...Evet Kuzgun ongoruldugu gibi olursa maliyetli bir muhimmat olacaktir ama deniz uzeri hedeflere cok degerli hedefler olduklarindan, o maliyete katlabilabilir. Ornegin, bir F16'dan 8 adet mili metrik radar baslikli Kuzgun atildigini dusunun, hepsi ayni hedefe 80-100km gibi mesafelerden, SM-2 tasimayan gemilerin hava savunma menzillerinin cok otesinden atilabilirler.

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar

Mesaj gönderen DELKU »

Ak-Tolga yazdı: 08 May 2021, 13:28 Resim
Taktir sizin tabi ama baya baya RAM ve Phalanx modellenmiş gözüküyor.
Nasıl bir kombinasyon düşünmüşler bilemiyorum ama hala RAM ve Phalanx umudu var galiba birilerinin.
Ben güverte altındaki projektöre benzer cihaz için söylemiştim

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Bir heli cozumu olarak acaba atak in faz 3 denilen versyonu navalize olarak dusunuluyor olabilir mi? En azindan taarruz helisi kismi bu sekilde halledilebilir diye dusunuluyor olabilir mi acaba....faz 3 de neler var bilen var mi?

Kullanıcı avatarı
Wolverine
Akıncılar

Elimizde zaten navalize ah 1w super kobralar var. Onları atak helisi olarak yerleştirebiliriz. Ama bize bu gemide kuvvet aktarımı için 10t klasmanında heli de gerekli. Bu gemi için devletin şaşasından kısılıp rahatlıkla Aw101 siparişleri verilebilir. 2. Gemi için yerli üretim yetiştirilmeye çalışılır.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

Wolverine yazdı: Elimizde zaten navalize ah 1w super kobralar var. Onları atak helisi olarak yerleştirebiliriz. Ama bize bu gemide kuvvet aktarımı için 10t klasmanında heli de gerekli. Bu gemi için devletin şaşasından kısılıp rahatlıkla Aw101 siparişleri verilebilir. 2. Gemi için yerli üretim yetiştirilmeye çalışılır.
Merak ettiğim için soruyorum.

10t ile 1 milyar dolar+ para harcamamıza değecek ne taşınır? Yada 10t yükle bu Heliler nereden nereye ne ikmal yapabilir? Helikopterle yapılacak ikmal, bir ikmal gemisi ile yapılsa hız ve maliyet olarak ne değişir?

Yani elimizde zamanından öte bir platform olmuş oldu, bence biz daha TCG Anadolu'yu neye kullanacağımızı bile bilmiyoruz.

Diyelim ki, geminin bulunduğu çatışma ortamında ikmal gemisi getirmek güvenli değil, o zaman Anadolu'da vurulabilir demektir, birşeyler yanlış, eğer İkmal daha yüksek tonajlarda, daha ucuza yapılabilecekse niye parça parça helikopterle yapılsın?

Geminin- RAM ve CIWS savunma sistemleri mevcut. Bunlar devasa mühimmatlar kullanmıyorlar, helikopterle taşıma iyi olabilirdi ama bunların sayıca tükenmesi geminin konsepti dışında bir saldırı altında kaldığını gösterir.

Diyelim ki, saldırıda kullanılacak ihaların parça ve mühimmatları ikmal edilecek, oda saldırının boyutuna göre operasyon anında aceleye getirilmeyecek biçimde bir planlama ile önceden ikmal gemileri ile yapılması daha uygun bana kalırsa.

Aw101 maksimum menzili az değil, 450 deniz mili. Ama yükte bu mesafe daha da azalacak. Bizim ABD gibi her ülkede bir üslenme ağımız olmadığı için anavatana hızlı ulaşım dışında bu helikopterler bir anlam ifade etmeyecek.

Belki ileride Somalideki üssün kapsamı genişletilirse orada bir fayda görürürüz. Ama kime karşı neye karşı. Güç gösterimi yapmak ayrı, o kadar uzak coğrafyalarda dominant olmamızı sağlayacak diğer etmenler tam mı ki biz, bastırdıkça bastıralım?

Yani TCG Anadolu görev grubu tek başına doğu Libya açıklarında Mısır Hava Kuvvetlerine, yada Arap yarımadası açıklarında BAE Hava kuvvetlerine baskın olamayacaksa, (ki akıl mantık ölçüsü bunu gösteriyor) sürekli artan bir yatırım isteği anlamsız değil mi?

ABD bir süpergüç, kıyınızda 5 gemisini batırsanız yarın 50si ile tekrar gelebileceğinin özgüveni ile bir konsept kurmuş kendine. Bol bol kıyıları baskılayabilecek tomahawkı masraf düşünmeden basit hedeflere sallayabiliyor. SM-2,SM-3,SM-6 ile kendi hava operasyonları yürütürken o hava sahasını başkasının kullanımına kapatabiliyor.

Peki biz TCG Anadolu'yu hakkıyla koruyabilecek tam bir konseptimiz yokken (zira hala gemilerimiz SM-1 le hava savunma yapıyor) ikmal helikopteri için ne gibi bir acelemiz olabilir?

birader
Üye

Mesaj gönderen birader »

Ortada imzaları atılmış ancak ilerleyip ilerlemediği belli olmayan bir S-70 projesi var. Burada ihaleye çıkılırken Dzkk ihtiyacı için olan S-70 deniz genel maksat türevi (DSH değil genel maksat olarak çıkılmıştı) navalize ve farklı klasman olduğundan dolayı ihale kapsamından çıkarılmış ve doğrudan temin edilme kararı alınmıştı diye hatırlıyorum. Bu konuda bir gelişme var mı ? Hala daha düşünmeden edemiyorum acaba Türk genel maksat helikopteri ihalesi de Aw-149 ile Leonardo'da kalsaydı şimdiye genel maksat helikopteri durumumuz ne olurdu, hatta navalize versiyonunun ortak üretimi de söz konusu olur muydu diye .

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

Landing Helicopter Dock yani kısa adı ile LHD, biz bu geminin üstün de aw101 ne işe yarayacak diye mi tartışıyoruz ? Yahu gerektiğin de eskortlardan bağımsız kendi asw yahut asuw görevini üstlenecek, içine bir manga adam koyup altına da kanca ile top taşıyacak,yaşamsal malzeme ikmali yapacak vs vs.

birader
Üye

Mesaj gönderen birader »

Helikopterin ASW - ASUW versiyonunun kısıtlı nakliye kabiliyeti var, kaldı ki Hava hücum harekatı için pahalı ve riskli bir seçenek olur. Deniz kuvvetlerinin sayfasında bu konuda: ''Hâlihazırda inşa faaliyetleri SEDEF tersanesinde devam eden LHD’nin etkin olarak kullanılması, özellikle üzerinde taşıyacağı hava vasıtalarına bağlıdır. Bu kapsamda LHD ile uyumlu olarak Taarruz Uçakları, Taarruz Helikopterleri, Çok Maksatlı Orta Yük Nakliye Helikopterleri, Havadan Erken İhbar Helikopterleri, Genel Maksat Helikopterleri, Gemiye Konuşlu İnsansız Hava Araçları da envantere kazandırılacaktır'' ibaresi yer almaktadır. Bizdeki LHD'nin harekat eksiğinin uçar birlik harekatı olduğundan Öncelik SAR kabiliyeti de olan navalize Genel maksat helikopteri olacaktır, ASuW -SUW faaliyetleri için gemide mevcut S-70 seahawkları konuşlandıracaklardır.