Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD)

Savaş Gemileri, Donanma Havacılığı, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
Wolverine
Akıncılar

Mesaj gönderen Wolverine »

Aw101 in en büyük avantajı asker nakliye hızı olur. 5 tane Aw101 ile bir anda istenilen bölgeye hızlıca, teçhizatlı 200 asker nakledersiniz. Yada hızlıca askerlerinizi, yaralılarınızı bölgeden geri çekersiniz. Keşke imkanımız olsa da üzerine 5 tane 15t sınıfı King stallion koyabilsek.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

Yahu o zaman helikopteri sorgulayacağınıza geminin alım nedenini sorgulayın. Somali nerede ki orada deniz hakkımız olsun. Tcg Anadolu uzak mesafelere güç aktarımı ve çıkarma yapmak için tasarlanan bir gemi, üstündeki helikopterler döngü şeklin de hızlıca asker ve teçhizat nakledecek,lcu lar arkadan gelecek, cobra lar atış desteği sağlayacak gibi gibi. Bize daha uzun menzilli daha büyük helikopterler lazım hatta bana kalsa fırkateynlere bile asw görevi için aw101 koyarım Kraliyet Donanması gibi.

Shock and Awe
Üye

Mesaj gönderen Shock and Awe »

dr.911 yazdı: 11 May 2021, 18:01 Yahu o zaman helikopteri sorgulayacağınıza geminin alım nedenini sorgulayın.
Ben sorguluyorum bunu.
DzKK kendi çizdiği gelecek vizyonuna göre Anadolu ve Trakya’yı inşa etmek istedi fakat malum siyasi ve ekonomik sebepler yüzünden hem Trakya’dan vazgeçildi(şimdilik) hem de Anadolunun üstü boş kaldı.
Her neyse şimdi bu ekonomik darboğazda geminin üstünü doldurmak zor evet ama diyelim ki doldurduk nerde kullanacağız?
Kimse bu gemiler Yunanistan ve/veya Kıbrıs için demesin, öyle olsaydı bunların yerine 2 tane daha Bayraktar sınıfı LST yapardık.
Yani tam düzgün ifade edemiyorum ama ben olsam önceliğim İ sınıfı, yerli essm, ve ulaq sida olurdu. Açıkçası LHD’nin şu an için bir ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

Önceki mesajlarım da mevcut Tcg Anadolu'nun varlığı benim hiç aklıma yatmıyor tf2000,milden gibi projelere öncelik tanımak gerekiyordu. Fakat artık Tcg Anadolu diye bir gemimiz var ve kullanacağız burada soru şu bu gemi topal mı kalacak ?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Yetiş ya Sailordream. Allah aşkına şu tedarik projesinin geçmişini bir sorgulayın. Neden? Nasıl? Kim? Niye? İstemiş

uzunabi
Üye

Mesaj gönderen uzunabi »

Geminin üzerinde f 35 olamasının hiç bir anlamı yoktur. Kullanmamız gerektiğinde izin verecekler mi. Tabi ki hayır. Benim bu f35 konusunda hayıflandığım tek şey en az bir tane alamamızdır.1 tane alsak çok şey değişirdi.
şantaj da dahil bir çok konuda çok güzel kullanılırdı.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

dr.911 yazdı: Önceki mesajlarım da mevcut Tcg Anadolu'nun varlığı benim hiç aklıma yatmıyor tf2000,milden gibi projelere öncelik tanımak gerekiyordu. Fakat artık Tcg Anadolu diye bir gemimiz var ve kullanacağız burada soru şu bu gemi topal mı kalacak ?
Gemi topal kalmasın da, en iyisi, en ideali olsun diye de fatura kabardıkça kabarmasın diye düşünülmeli.

Şimdilik bu geminin en güzel yararlı kullanımı Kıbrıs-Girit arası dolaşıp, Seahawklar ile ASW kabiliyetini geniş bir alana yaymak olurdu.

Zira Türkiye ile sertleşen Fransa iyi bir nükleer tahrikli denizaltı filosu işletiyor ve tatbikat şu bu ayağına buralara gelip giderken bazı denizaltılarını burada "unutabilir"

Bu durumda işletilmesi süresince anakaradaki helikopter filolarının hem nakliye, hem atak özelliklerinden yararlanabilir.

Böylece uzun menzilde çıkarma harekatı yapmasını sağlayacak pahalı navalize helikopterlere olağanüstü paralar ödenmez.

Seahawkların eğitimleri akabinde, Süpercobralar'ın TCG Anadolu'ya aktarımı yapılır. İlk etapta olacağı bu.

Fazlası bize lükse kaçar gibime geliyor. Gemi çok daha iyi donatılabilir mi, evet. Neredeyse mini uçak gemisi olacaktı F35B ile bölgede paradigmayı değiştirecekti. Belki HVKK üzerinden yükte alacaktı, bu açıdan ekstra masraf olarak bile düşünmeyecektik.

Ama daha HVKK'ya uçak alamazken, denizciler istese yerlisi gelene kadar ana mühimmatları olan ESSM tedarik edebilecek mi belirsizken, bu geminin hangarına yükleyipte nasıl uzak kıyılarda çıkarma harekatı yaparız,o geminin ikmalini hızlıca nasıl besleriz sorunun çözülmesi ülke savunmasını çıkardığı masraf kadar ileriye taşımayacaktır.

Kullanıcı avatarı
Wolverine
Akıncılar

uzunabi yazdı: 11 May 2021, 19:28 Geminin üzerinde f 35 olamasının hiç bir anlamı yoktur. Kullanmamız gerektiğinde izin verecekler mi. Tabi ki hayır. Benim bu f35 konusunda hayıflandığım tek şey en az bir tane alamamızdır.1 tane alsak çok şey değişirdi.
şantaj da dahil bir çok konuda çok güzel kullanılırdı.
Bu forumda böyle saçma yazılar yazmayın lütfen. Yıllar önce F16 lar içinde bu şekilde söyleniyordu. Yok abd nin istemediği yerde uçuramayız, yok abd tek tuşa basarak F16 ları düşürür. Sonuç, F16 larımızı her yerde çatır çatır kullandık, kullanıyoruz. Kim ne diyebiliyor. F35 ler gelseydi onlarıda her yerde kullanırdık. Gerisi kahvehane muhabbeti oluyor.

İktidar ve yalakalarının F35 i kötüleme sebebi şuan tamamı ile kedi, ciğer ilişkisi. O uçaklar gelseydi aynı tayfa yere göğe sığdıramayacaktı uçakları biliyorsunuz.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Wolverine yazdı: 11 May 2021, 19:51 Bu forumda böyle saçma yazılar yazmayın lütfen. Yıllar önce F16 lar içinde bu şekilde söyleniyordu. Yok abd nin istemediği yerde uçuramayız, yok abd tek tuşa basarak F16 ları düşürür. Sonuç, F16 larımızı her yerde çatır çatır kullandık, kullanıyoruz. Kim ne diyebiliyor. F35 ler gelseydi onlarıda her yerde kullanırdık. Gerisi kahvehane muhabbeti oluyor.

İktidar ve yalakalarının F35 i kötüleme sebebi şuan tamamı ile kedi, ciğer ilişkisi. O uçaklar gelseydi aynı tayfa yere göğe sığdıramayacaktı uçakları biliyorsunuz.
"İstediğimiz gibi kullanamayız" argümanının haklılık payı var aslında. Üstte hangi anlamda kullanıldı bilmiyorum ama F-35'in mevcut lojistik zincirinde ABD'nin istemediği bir operasyona kalkıştığınızda uçağı 1 aydan fazla idame ettirmek mümkün değil. Bu lojistik zincir dışında da bugün yaptığımız gibi yedekli sistem güdemiyorsunuz. F-35A'lar neyse de F-35B zaten sınırlı sayıda alınabileceği için Türkiye'nin sınırötesinde yani kendini doğrudan savunma dışında haklarını savunmak için yaptığı hemen her harekat da ABD'nin istemediği bir harekat olduğu için F-35B'lerin istediğimiz gibi kullanılamaması ihtimali ciddi bir biçimde var. Eğer bu anlamda kullanıldıysa....

Birde programda gerçekten sonradan ortaya çıkan bazı bakım yerlerinde ABD vatandaşı kontrolör zorunluluğu olayları var.

Bu kısıtlar zamanla gevşer miydi? Bilemem. Ama bence gevşeyebilirdi. ALIS sisteminden tüm müttefikler rahatsız olunca hangi bilginin ABD'ye gidip gitmeyeceğine filtre özelliği gelmişti. Hatta tamamen offline çalışması için de planlar vardı. Aynısı lojistik zincir için de gelebilir... Ama şu an durum üstte yazdığım gibi.

Comrade Kalashnikov
Süvariler

Mesaj gönderen Comrade Kalashnikov »

İstiklalFM yazdı: 11 May 2021, 19:02 Yetiş ya Sailordream. Allah aşkına şu tedarik projesinin geçmişini bir sorgulayın. Neden? Nasıl? Kim? Niye? İstemiş
Resim

Levent sinifini hatirliyor musunuz ey ahali? Nereden nereye geldik! Klasik Turk usulu, surekli degisen isterler... Ilk basta bu ustteki tasarim vardi, bir 10 sene once falan. Daha sonra biz bunu biraz daha buyutelim, Dokdo tarzi bir seye evrilsin, daha yakisikli olsun diye dusunuldu. Ardindan Ihale acildi, 3-4 tersane katildi Koc'lar da dahil. Halen o zaman sadece helikopter icin isteniyordu, dogal olarak diger tasarimlar F-35 icin musait degildi. Ihalede Sedef'in teklifi secildi, ama Juan Carlos'tan bir tik daha hafif ya da kisa olacakti diye hatirliyorum ilk basta - halen ucak fikri yokken. Sonra denildi ki, bosverin bu isi madem bu kadar buyuk gemi yapiyoruz, F-35B de alip ustune koyalim ki ucak gemimiz olsun - ve boylece Juan Carlos'un aynisi insaa edilmeye basladi.

Simdi de baktik F-35 alamiyoruz, baska bir ucak da mumkun gozukmuyor hadi bunu dunyanin ilk IHA gemisine donusturelim dediler.

Bir kismini atliyorsam ustatlar duzeltsin beni, ama super degil mi bu olaylarin silsilesi?

Bir de benim dedigim gibi acili guverte tadilati yapip STOBAR'a donustururlerse gemiyi mukemmel olur, evrimini tamamlar boylece :D

Kullanıcı avatarı
Wolverine
Akıncılar

Hocam F16 ları ilk aldığımızda hakkında olumsuz ne yazılar çıkmıştı. Bizzat emekli paşanın biri uçan soba boruları demişti. IFF sisteminin nato üyesi ülkeleri dost olarak tanıdığını dolayısı ile yunan uçaklarına karşı F16 ların işe yaramayacağı yazıldı, çizildi. Aynı perspektiften bakacak olursak F35 teki ALIS sisteminin de bir süre sonra IFF olayındaki gibi olacağını öngörebiliriz. Sizde Yazmışsınız bu sistemi offline edecek çözümler üzerinde zaten alıcı ülkeler çalışıyor.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Wolverine yazdı: 11 May 2021, 21:34 Hocam F16 ları ilk aldığımızda hakkında olumsuz ne yazılar çıkmıştı. Bizzat emekli paşanın biri uçan soba boruları demişti. IFF sisteminin nato üyesi ülkeleri dost olarak tanıdığını dolayısı ile yunan uçaklarına karşı F16 ların işe yaramayacağı yazıldı, çizildi. Aynı perspektiften bakacak olursak F35 teki ALIS sisteminin de bir süre sonra IFF olayındaki gibi olacağını öngörebiliriz. Sizde Yazmışsınız bu sistemi offline edecek çözümler üzerinde zaten alıcı ülkeler çalışıyor.
Aynen katılıyorum. Ama şimdilik yani programın bu fazında F-16'dakinden kat be kat yüksek kısıtlamalar var. Özellikle ABD bazı konularda çok sert. Şu yedek parça depolayamama konusunda ülkeler çok bastırdı ama geri adım atmıyor. Maliyetler böyle daha düşük diyip duruyor. Ama tam tersi maliyetleri düşürmüyor diyen ülkeler var. Ama F-16'dakinden daha zor çözülecek bence o konu. Biraz daha sancılı olacak gibi. ALIS konusu ümit vaat ediyor ama hala çok çekince var. O konu çözülürse gerisi gelebilir. Ben de bunların çözülmesi konusunda ümitliyim ama biraz uzun sürecek F-16'dakine göre bence.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Comrade Kalashnikov yazdı: 11 May 2021, 21:29 Resim

Levent sinifini hatirliyor musunuz ey ahali? Nereden nereye geldik! Klasik Turk usulu, surekli degisen isterler... Ilk basta bu ustteki tasarim vardi, bir 10 sene once falan. Daha sonra biz bunu biraz daha buyutelim, Dokdo tarzi bir seye evrilsin, daha yakisikli olsun diye dusunuldu. Ardindan Ihale acildi, 3-4 tersane katildi Koc'lar da dahil. Halen o zaman sadece helikopter icin isteniyordu, dogal olarak diger tasarimlar F-35 icin musait degildi. Ihalede Sedef'in teklifi secildi, ama Juan Carlos'tan bir tik daha hafif ya da kisa olacakti diye hatirliyorum ilk basta - halen ucak fikri yokken. Sonra denildi ki, bosverin bu isi madem bu kadar buyuk gemi yapiyoruz, F-35B de alip ustune koyalim ki ucak gemimiz olsun - ve boylece Juan Carlos'un aynisi insaa edilmeye basladi.

Simdi de baktik F-35 alamiyoruz, baska bir ucak da mumkun gozukmuyor hadi bunu dunyanin ilk IHA gemisine donusturelim dediler.

Bir kismini atliyorsam ustatlar duzeltsin beni, ama super degil mi bu olaylarin silsilesi?

Bir de benim dedigim gibi acili guverte tadilati yapip STOBAR'a donustururlerse gemiyi mukemmel olur, evrimini tamamlar boylece :D
Üstadım ilk kısım tam dediğiniz gibi teşekkür ederim. Yani özünde bize lazım olan "kuvvet nakli". Biz de Türk aklımızla madem düz güverte var. Düz güverteye inecek uçak da bulusak bunu mini uçak gemisi olarak kullanırız dedik. Bence çok mantıksız değil. Ama katılmadığım nokta F-35 gelemedi İHA gemisine döndürelim değil süreç F-35 gelse bile biz yine İHA konuşlandırmak için ya da İHA için bir gemi yapmayı falan konuşacaktık. Biz İHA konusunda her alanda ileri çözümler hedefliyoruz. İHA SOJ, İHA HEİ(havadan erken ihbar) uçağı falan....

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ »

Yahu sapla saman iyice birbirine karisti. Simdi elimizde anadolu varsa en iyi sekilde gorevini yapacak sekilde donatilacak baska yolu yok. Bu ucakla olmayacak belli
O zaman ucak kabiliyeti bir opsyon bir bonus olarak kalacak. İleride bakilacak. Peki gerisi ne olacak. Yani uErindeki genel maksat helileri, taarruz helileri asw helileri nerede. Bu gemiye bunlari koymayalim sadece iha koyalim modunda ilerliyoruz biz. Ben buna karsiyim. İha da olsun katlansin kanadi manadi altta bi yerde dursun tamam. Ama diger gorevler icin heli lazim heliiiiiiiii.........uyanin artik yahu.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey »

Bende helikopter mevzuunu ilgi ile takip ediyorum lakin, hiçbir gelişme yok. Yahu tamam oraya yazılıyor, şu kadar helikopter taşıyacak diye de, hangi helikopter? Hiçbir satın alma yok, üretim yok, başka gemiden kaydırılacak desen yok. Mısır'la dalga geçerken Mısır'dan beter mi olacağız.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

kabardey yazdı: 11 May 2021, 23:49 Bende helikopter mevzuunu ilgi ile takip ediyorum lakin, hiçbir gelişme yok. Yahu tamam oraya yazılıyor, şu kadar helikopter taşıyacak diye de, hangi helikopter? Hiçbir satın alma yok, üretim yok, başka gemiden kaydırılacak desen yok. Mısır'la dalga geçerken Mısır'dan beter mi olacağız.

Üstünde Couger ve CH-47 ile gezdiririz. :D Ama zincirle Zıpkın bağlamayız o kadar fenalaşmayız yani.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele »

Helikopter'i İha'yı geçtim bu gemiyi nasıl koruyacağız onu merak ediyorum. Elimizde hava savunma fıkrateyni bile yokken bu gemiyi nasıl yüzdürücez tehlikeli sularda orası muamma... Geminin güvertesinee Hisar O+ yada Siper hava savunma sistemi koymayı planlıyorlar herhalde

dna
Süvariler

Mesaj gönderen dna »

Harrier olaydı iyi olurdu ama bazı kesimlerce eski, yaramaz diye düşünüldü. Hatta talepte bile bulunulmadı diye biliyorum. Eski de olsa sonuçta maliyeti uygun ve modernizasyona açık bir çözüm olup Türkiye’ye farklı bir harekat yarıçapı katabilirdi.

Tabii mevcut ABD hükümetinin de bunu onaylaması ne derece mümkün o da ayrı bir soru işareti.

rinkaririndochi
Üye

Mesaj gönderen rinkaririndochi »

Tyras yazdı: 11 May 2021, 15:28 Merak ettiğim için soruyorum.

10t ile 1 milyar dolar+ para harcamamıza değecek ne taşınır? Yada 10t yükle bu Heliler nereden nereye ne ikmal yapabilir? Helikopterle yapılacak ikmal, bir ikmal gemisi ile yapılsa hız ve maliyet olarak ne değişir?

Yani elimizde zamanından öte bir platform olmuş oldu, bence biz daha TCG Anadolu'yu neye kullanacağımızı bile bilmiyoruz.

Diyelim ki, geminin bulunduğu çatışma ortamında ikmal gemisi getirmek güvenli değil, o zaman Anadolu'da vurulabilir demektir, birşeyler yanlış, eğer İkmal daha yüksek tonajlarda, daha ucuza yapılabilecekse niye parça parça helikopterle yapılsın?

Geminin- RAM ve CIWS savunma sistemleri mevcut. Bunlar devasa mühimmatlar kullanmıyorlar, helikopterle taşıma iyi olabilirdi ama bunların sayıca tükenmesi geminin konsepti dışında bir saldırı altında kaldığını gösterir.

Diyelim ki, saldırıda kullanılacak ihaların parça ve mühimmatları ikmal edilecek, oda saldırının boyutuna göre operasyon anında aceleye getirilmeyecek biçimde bir planlama ile önceden ikmal gemileri ile yapılması daha uygun bana kalırsa.

Aw101 maksimum menzili az değil, 450 deniz mili. Ama yükte bu mesafe daha da azalacak. Bizim ABD gibi her ülkede bir üslenme ağımız olmadığı için anavatana hızlı ulaşım dışında bu helikopterler bir anlam ifade etmeyecek.

Belki ileride Somalideki üssün kapsamı genişletilirse orada bir fayda görürürüz. Ama kime karşı neye karşı. Güç gösterimi yapmak ayrı, o kadar uzak coğrafyalarda dominant olmamızı sağlayacak diğer etmenler tam mı ki biz, bastırdıkça bastıralım?

Yani TCG Anadolu görev grubu tek başına doğu Libya açıklarında Mısır Hava Kuvvetlerine, yada Arap yarımadası açıklarında BAE Hava kuvvetlerine baskın olamayacaksa, (ki akıl mantık ölçüsü bunu gösteriyor) sürekli artan bir yatırım isteği anlamsız değil mi?

ABD bir süpergüç, kıyınızda 5 gemisini batırsanız yarın 50si ile tekrar gelebileceğinin özgüveni ile bir konsept kurmuş kendine. Bol bol kıyıları baskılayabilecek tomahawkı masraf düşünmeden basit hedeflere sallayabiliyor. SM-2,SM-3,SM-6 ile kendi hava operasyonları yürütürken o hava sahasını başkasının kullanımına kapatabiliyor.

Peki biz TCG Anadolu'yu hakkıyla koruyabilecek tam bir konseptimiz yokken (zira hala gemilerimiz SM-1 le hava savunma yapıyor) ikmal helikopteri için ne gibi bir acelemiz olabilir?
+1

Semrük
Üye

Mesaj gönderen Semrük »

Vay be ne hayallerden ne gerçeklere uyandık.Bu gemi limanda demirler gelip geçerken fotosunu çekenler rabbime şükür, kılıcın keskin olsun falan diye tweet atarlar. 128 askerde üzerinde nöbet bekler.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

Tekrar ediyorum bu gemi kocaman bir çıkarma gemisi. Gerektiğin de hasım topraklara ilk basacak postal bu gemiden olacak. Havuzdan lcu lar ile havadan helikopterler ile asker,teçhizat vs taşınacak hemde ateş altında ikeb.Tek seferde aw101in taşıyacağı yük ve size kazandıracağı taktik avantaj s70 ile vs kıyaslanamaz bile.Bu kadar önemli bir meselede para konuşmanın anlamlı olduğunu düşünmüyorum ben tıpkı tf2000de olduğu gibi.Kaldı ki ek s70 için Abd ile masaya da oturulmayacaktır.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Seahawk lar iyi asw helileri. O isleri yapsinlar. genel maksat ve assault isine baska heli lazim artik. Hatta artik yeni gemilerimize hangi techizatla hangi helileri koyacagimizi da dusunmeye baslamamiz gerek bence...firkateyn filomiz da buyuyecek. 18 firkateyni asinca sayisi ne yapacagiz. Ki asacak

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings »

Önce ara çözümler sonra nihai çözümler ... kervan yolda düzülür.

Kullanıcı avatarı
Wolverine
Akıncılar

goldenwings yazdı: 13 May 2021, 17:50 Önce ara çözümler sonra nihai çözümler ... kervan yolda düzülür.
Hatalı bir atasözü aslında. Kervan yolun başında planlı bir şekilde düzülür.

goldenwings
Süvariler

Wolverine yazdı: 13 May 2021, 18:24 Hatalı bir atasözü aslında. Kervan yolun başında planlı bir şekilde düzülür.
:roll:

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu »

Bir de kervanı ayrı yolu ayrı düzmek var.
Mesela s-400 alımı.

Ak-Tolga
Akıncılar

Mesaj gönderen Ak-Tolga »

Prof. Dr. Temel'in ''Şirket, ANADOLU LHD’de kullanılabilecek bir HÜRJET geliştirmeyi hedefliyor'' açıklaması
benim aklıma JATO-roket destekli bir kalkış ihtimalini getiriyor.

Sonuçta biz oldukça kaliteli roket yakıtı ve motorlar üretebilen bir ülkeyiz ve Hürjet daha geliştirme aşamasındayken yola çıkabilirsek başarı şansımız da yüksek olabilir.
Resim
Zamanında dünyada gerek sıfırdan fırlatma gerekse kısa pistlerden uçakların roket-boster yardımı ile kalkışları konusunda çok önemli çalışmalar yapılmış.

Eğer TCG-Anadolu kıç tarafında pist ile ilgili bazı düzenlemeler de yapılırsa Hürjet'in JATO kalkışı yaparak, kablo tutucular yardımı ile tekrar inişi ''zorlama'' ama çok ta imkansız olmaya bilir.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

Wolverine yazdı: 13 May 2021, 18:24 Hatalı bir atasözü aslında. Kervan yolun başında planlı bir şekilde düzülür.
Zaman içinde anlam değişime uğramış bir atasözü. Oradaki "düzmek" ifadesi esasen düzeltmek sıraya sokmak değil, soymak anlamında kullanılıyor. Kervansarayda duraklayan kervanları gözlerine belliyen hırsızlar kervanı herkesin gözü önünde soyamayacakları için yola çıkmalarını beklerlermiş. Bir işin yapılması için en doğru zamanın kollanmasını ifade eden "kervan yolda düzülür" tabiri de buradan gelmiş. Neyse konuyu kaynatmayalım daha fazla...

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Esasen Altay tankı destanı tam bir yolda düzme oldu...

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

Anadolu LHD için yapılmış bir GMH alımı yok. Üzerine şu an sabit olarak konuşlandırılacak bir helimiz yok. Aslında bu iş için T-625 leri Naval olarak üretmek çok mükemmel bir seçim olur ama o kadar zamanımız yok?

CH-53K konuşuluyordu bir aralar fiyatı çok yüksek ayrıca ABD vermek istermi?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

swat yazdı: 22 Haz 2021, 16:59 Anadolu LHD için yapılmış bir GMH alımı yok. Üzerine şu an sabit olarak konuşlandırılacak bir helimiz yok. Aslında bu iş için T-625 leri Naval olarak üretmek çok mükemmel bir seçim olur ama o kadar zamanımız yok?

CH-53K konuşuluyordu bir aralar fiyatı çok yüksek ayrıca ABD vermek istermi?
CH-53K'nın maketini bile vermez. Hoş biz de o kadar para vermeyiz.

Ak-Tolga
Akıncılar

Resim
LPD silah donanımları göze çarpmaya başlamış.
Benim Phalanx konusunda ümidim pek yoktu ama örtü altındaki sistemin Phalanx olma ihtimali yüksek.
Alt bölümde ise ''yine örtü altında'' 25mm Aselsan STOP benzeri bir sistem olası.
Arka bölümdeki detayı çözmek ise şimdilik pek mümkün gözükmüyor.
Resim

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI »

Gökdeniz olabilir mi.

Ak-Tolga
Akıncılar

Resim
Örtü üzerindeki açılı iz baştan bende de acaba (sağa-sola bakan) Gökdeniz olabilir mi
beklentisi oluşturdu ama sonrasında gerek arka ve üst bölgelerdeki çok kısıtlı alanlar daha çok
elektronik bir ekipman mı ? sorusunu da akla getirmedi değil.
Daha önceleri bu arka bölümde de Phalanx ve RAM çizimlerine rastlamıştık ama geçen zaman içerisinde
bir çok değişiklik ile de karşılaşmamız da muhtemel.

Diğer taraftan bu önemli gemi üzerinde Phalanx'a ilave olarak en az 2xGökdeniz de görmeyi de çok isterdim doğrusu.

isoo
Üye

Mesaj gönderen isoo »

Ak-Tolga yazdı: 22 Tem 2021, 13:43 Resim
Örtü üzerindeki açılı iz baştan bende de acaba (sağa-sola bakan) Gökdeniz olabilir mi
beklentisi oluşturdu ama sonrasında gerek arka ve üst bölgelerdeki çok kısıtlı alanlar daha çok
elektronik bir ekipman mı ? sorusunu da akla getirmedi değil.
Daha önceleri bu arka bölümde de Phalanx ve RAM çizimlerine rastlamıştık ama geçen zaman içerisinde
bir çok değişiklik ile de karşılaşmamız da muhtemel.

Diğer taraftan bu önemli gemi üzerinde Phalanx'a ilave olarak en az 2xGökdeniz de görmeyi de çok isterdim doğrusu.
Ikisinin de Phalanx olmasi gerek, yatik koyduklari icin sancak tarafa yatirmislar phalanx'in arayici baslik bolumunu.
Resimler yayilmadan once Aselsan elektronikleri ile beraber gelmisti tersaneye bir muddet de depoda kalmisti, ikisinde de branda ortuluydu ama phalanx oldugu belliydi.

Testler baslayinca bir kac aya acarlar brandalari.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Bu arada biz gemilerimizde su altı şok dalgası testini yapıyor muyuz?

isoo
Üye

Mesaj gönderen isoo »

Antares yazdı: 24 Tem 2021, 13:33 Bu arada biz gemilerimizde su altı şok dalgası testini yapıyor muyuz?
Tüm gemilerin analizleri yapılıyor, ancak saha testi olarak anımsadığım sadece Heybeliada var.

Celebor
Üye

Mesaj gönderen Celebor »

Bazı kaynakların söylediğine göre Anadoluda iha/siha konuşlanması olmayacakmış onun yerine sadece helikopter koymayı planlıyorlarmış. İha konuşlu lpd TCG Trakya olacakmış. Ekranlarda o kadar Anadolu üzerine iha koyucaz dediler böyle olursa üzülürüm.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Koymasinlar....ben uzulmem.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein »

Nihayet uzun süredir dikkat çekmek istediğimiz noktadayız. O kadar çok uçak gemisi olarak lanse edildi ki asli görev unsuru olan helikopterleri kimse sormuyordu. Sihaların da sırası gelir onları kaldırmak için de çalışalım ama helikopter gemisini helikoptersiz bırakmak doğru olmazdı. Muhtemelen 5tonda Gökbey'e de fırsat doğacaktır. Hayırlı olsun.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Trakya da degisiklikler olacaktir. Tekrar ayni hatalari yapip kendilerini baglayacaklarini sanmam....

Kullanıcı avatarı
MANOWAR
Akıncılar

Mesaj gönderen MANOWAR »

isoo yazdı: 22 Tem 2021, 15:20 Ikisinin de Phalanx olmasi gerek, yatik koyduklari icin sancak tarafa yatirmislar phalanx'in arayici baslik bolumunu.
Resimler yayilmadan once Aselsan elektronikleri ile beraber gelmisti tersaneye bir muddet de depoda kalmisti, ikisinde de branda ortuluydu ama phalanx oldugu belliydi.

Testler baslayinca bir kac aya acarlar brandalari.
Phalanx konusunda bir beyin fırtınası yapacak olursak;

Sayın İ. Sünnetçi'nin son olarak verdiği Phalanx modernizasyonu ve yeni Phalanx Temini projesi kapsamında bilgilerden yola çıkarsak.
Proje ile DzKK'nın envanterinde bulunan toplam 17 adet Phalanx Mk-15 Blok 0 (Mod1) model sistem (ki bunların 6 adedi depoda bulunan Tepe sınıfı firkateynlerden çıkma sistemler, kalan 11 adedi ise mevcut gemilerde takılı olan sistemlerdir.) için Mk-15 Blok 1B (Baseline 2) modernizasyonu, yine Bayraktar sınıfı gemiler için de yeni üretim 4 adet Phalanx Mk-15 Blok 1B (Baseline 2) sistem alımı planlanmıştı. Amerika ile yaşanan sıkıntılar sebebiyle proje 11 adet mevcut sistemin modernize edilmesi ve 4 adet yeni sistemin tedariki ile sonuçlanmıştır.

Sonuç olarak; DzKK envanterinde 6 adedi depoda, 5 adedi de gemi üzerindeki sistemler olmak üzere 11 adet Blok 0 dan Blok 1B (BS2) seviyesine modernize edilmiş Phalanx Mk-15 sistemi bulunmaktadır.

Benim tahminime göre;
6 adet depodaki sistemin 2 adedi TCG Anadolu da, kalan 4 adedi ise Barbaros sınıfı gemiler de kullanılacaktır.
Gemilerdeki mevcut sistemlerden sökülerek modernize edilenler için ise 4 adedinin Modernizasyon geçirmiş Gabya sınıfı gemiler olduğunu düşünüyorum. Kalan bir adet sistemin de büyük olasılıkla TCG Akar'da ki sistem olması büyük olasılık. Tabi bu durumu teyit edebilmek için bu gemilerdeki sistemlerin güncel fotoğraflarını inceleyip bakmak lazım.

Kullanıcı avatarı
Savunma Analiz
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Savunma Analiz »

TCG Anadolu ve Hürjet konusunda geçtiğimiz aylarda birtakım söylentiler çıkmıştı. Şahsen bunun bir propagandadan ibaret olduğunu düşünüyorum. Eğer yapılırsa da gerek maliyetler gerekse geminin yapısı nedeniyle istenen verime ulaşabileceğini sanmıyorum. Haberin çıktığı hafta bu konuya ilişkin bir içerik hazırlamıştım.

goldenwings
Süvariler

Hürjet olayını daha önce yazmıştım daha doğrusu Hürkuş bile düşünülüyor olabilir demiş olmam lazım ki Hürjet için ciddi ciddi düşünüldüğünden bence emin olabiliriz, olmaz olmaz demeyin ... olmasa da oldururlar olduğu kadar. Risk derseniz en son bakacağımız şey risktir yeter ki sabit kanat birşey dursun şunun güvertesinde.

Kullanıcı avatarı
Savunma Analiz
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Savunma Analiz »

goldenwings yazdı: 31 Ağu 2021, 15:25 Hürjet olayını daha önce yazmıştım daha doğrusu Hürkuş bile düşünülüyor olabilir demiş olmam lazım ki Hürjet için ciddi ciddi düşünüldüğünden bence emin olabiliriz, olmaz olmaz demeyin ... olmasa da oldururlar olduğu kadar. Risk derseniz en son bakacağımız şey risktir yeter ki sabit kanat birşey dursun şunun güvertesinde.
Bütçe olduktan sonra elbette oldurulur ama söz konusu havacılık hatta daha da zor bir dalı olan deniz havacılık olunca "olduğu kadar" demek çok canları yakabilir. Gönül ister ki bu iş için geliştirilmiş bir sabit kanat olsun geminin üstünde elbette. Ama Hürjet konusunda da çok fazla değişken parametre var. Olduğu kadar olmadığı kader diyebilecek bir konumda olduğumuzu düşünmüyorum en azından bu uyarlama konusunda. Malum bütçeler ve imkânlar kısıtlı ve dikkatli davranmak gerek. Ne olur ne olmaz hep birlikte göreceğiz, umarım hem ülkemiz için hayırlı hem de can yakmayacak maliyet etken bir çözüm geliştirilir.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Anlaşılan Anadolu'da Cobra'lar görev yapacak:

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

Hepimizin beklediği, en mantıklı olan da buydu. Deniz seviyesinde uçar, her gün pürü pak temizlenir, güzel rahat bir emeklilik geçirirler. T129'lar artık sürü oldu, Whiskey'lere pek ihtiyaç kaldığına inanmıyorum. USMC eskileri de tekrar deniz görecekler, yakışır.

Acaba pilotları ve yer personeliyle birlikte deniz havacılık'a mı transfer olacaklar yoksa Britanya ve Fransız usulü flat top üzerine ordu konuşlanması mı olacak, bakalım

-
Şehit üsteğmen pilotlarımız Burak Abikebahşi ve Müjdat Kerem Şahan o 3 kuştan birindeydi. Ruhları şad olsun.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

İbrahim Bey, konu hakkında çok güzel bir tweet serisi paylaşmış:

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

Şimdilik seçeneksiz bir şekilde gayet hakim olduğumuz AH-1W lara tabiiyiz. Marine gövde olmaları nedeni ile tercih edildiler. Maalesef parasal nedenler ile T-129N/D olabilecek bir proje sanıyorum niyet aşamasında iptal oldu.

LHD Üzerindeki taşıyıcı platformlarında artık şekillenmesi gerekli. Hiç olmadı bir miktar S-70B Genel Maksat tipi SeaHawk alabilrizi 6-10 adet gibi. BU noktadan sonr aLHD projemizin kesin olarak şekillendirdiği iki helikopter projesi var.

T-929'un Naval gövde olarak tasarlanması. Ayrıca 10t sınıfı helikopterinde aynı şekilde navalize olarak tasarlanıp hizmete öncelikli olarak Dz.K.K da hizmete alınması