Resim

Havuzlu Çıkarma Gemisi (LPD)

Savaş Gemileri, Donanma Havacılığı, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

6-10 S-70B'nin yeteceği bir şey de yok. Hayırlısıyla Yavuzlar gidip İstifler geldiğinde AB-212 uçuracak halimiz yok. Verirlerse alırız artık para biriktirip.
_Turkuaz_ yazdı: 16 Kas 2021, 15:54 İbrahim Bey, konu hakkında çok güzel bir tweet serisi paylaşmış:
Eyvallah. Taşların yerine oturduğu bir stop gap transferi, inanılır gibi değil.

optimus_prime
Üye

Mesaj gönderen optimus_prime »

Bu helikopterleri LHD ye konuşlandırdığımızda Amerika yedek parça konusunda ambargo uygulayabilir mi ?

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

Ah-1W içiin ABD ambargo uygulayabilir. Ama uygularsa diye devam eden seçenekler var. Siyasi ve Diplomatik olarak değil ama zaten zayıflayan Türk kamuoyu algısında çok büyük bir yara olur.

optimus_prime
Üye

Er yada geç helikopter işi çözülecektir. En kötüsü T929/925 operasyonel hale gelene kadar (2030'u bulur bence) siha operasyonları ve çıkartma gemisi şeklinde kullanılır. Benim fikrim T929/925 lerin önce deniz versiyonlarını yapmak olur. Çünkü kara havacılık için devam eden S70 ve T129 projeleri var. Deniz sistemlerindeki helikopterden önce en büyük sıkıntı güç sistemleri dizeller ve gaz tribün motorlar, İ sınıfı devam gemileri ve TF2000 muhripleri önündeki en büyük engel bence bu. Silah sistemlerindeki gelişmeleri hepimiz takip ediyoruz, güzel işler oluyor. İnşallah güç sistemleri ile ilgili birşeyler yapılıyordur.

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

Aslında T-929/925'in baştan itibaren AH-1W gibi marinize olarak üretilmesi olmalı.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Kullanıcı avatarı
Türkistan
Süvariler

Mesaj gönderen Türkistan »

Uçak gemisi derken (?)

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

Uçağı yok, ama öyle.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Açıklamaların tam dökümü var burada:

Kullanıcı avatarı
TMRT
Süvariler

Mesaj gönderen TMRT »

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Cobra'larımızın şimdiden Deniz kuvvetlerine teslim edilip deniz havacıların eğitimlerinin başlaması gerekmiyor mu?

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

Her şey iyi hoş güzelde bu gemide kullanılacak LCAC'lara ne oldu? Amfibi tugay en son Cobra II almıştı, onlara yeni bir TTZA alınacak mı? Yoksa ZAHA yeterli mi görülüyor. Gemiyi suya indirmek kolayda, sanki işin doktrin tarafı biraz eksik kaldı gibi.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

Antares yazdı: 26 Oca 2022, 17:34 Cobra'larımızın şimdiden Deniz kuvvetlerine teslim edilip deniz havacıların eğitimlerinin başlaması gerekmiyor mu?
Cobra ların devri eğer yanlış değilsem 2022 Mayıs ayı gibi olacak. TCG Anadolu hizmete girdiğinde Süper Cobra larında hizmette olması gerekmez. Eğitimleri zamanlada tamamlanabilir.

Kullanıcı avatarı
muhendus
Süvariler

Mesaj gönderen muhendus »

Kuvvetle muhtemel AH-1W ler personelleri ile birlikte DzKK ya devrolur.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

muhendus yazdı: 28 Oca 2022, 19:56 Kuvvetle muhtemel AH-1W ler personelleri ile birlikte DzKK ya devrolur.
Bence de öyle ama tıpkı donanımlara yapıldığı gibi pilotlarımızı da marinize etmemiz gerekiyordur ve eminim Deniz havacılık eğitimimiz vardır. Geç kalınmış gibi demedim de biraz sabırsızlandım açıkçası Cobra'ları deniz kuvvetleri boyasında görmek güzel olur.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

AH-1W'ler zaten marin. De, kara havacı pilotlar hayatlarında kaç defa hareketli piste indi, orasını bilemeyeceğim.

Bu geminin tam teşekküllü, 1 tabur askeri ve ekipmanını, 10-12-15 orta ve büyük boy helikopterini, takriben 6-8 atak helikopterini, LCAC'ini, LCM'ini vesaire birlikte görmek ve bunların tam operasyonel kabiliyete gelmesini görmek kolay bir iş değil, yıllar sürecek.

Comrade Kalashnikov
Süvariler

Mesaj gönderen Comrade Kalashnikov »

Comrade Kalashnikov yazdı: 11 May 2021, 21:29 Resim

Levent sinifini hatirliyor musunuz ey ahali? Nereden nereye geldik! Klasik Turk usulu, surekli degisen isterler... Ilk basta bu ustteki tasarim vardi, bir 10 sene once falan. Daha sonra biz bunu biraz daha buyutelim, Dokdo tarzi bir seye evrilsin, daha yakisikli olsun diye dusunuldu. Ardindan Ihale acildi, 3-4 tersane katildi Koc'lar da dahil. Halen o zaman sadece helikopter icin isteniyordu, dogal olarak diger tasarimlar F-35 icin musait degildi. Ihalede Sedef'in teklifi secildi, ama Juan Carlos'tan bir tik daha hafif ya da kisa olacakti diye hatirliyorum ilk basta - halen ucak fikri yokken. Sonra denildi ki, bosverin bu isi madem bu kadar buyuk gemi yapiyoruz, F-35B de alip ustune koyalim ki ucak gemimiz olsun - ve boylece Juan Carlos'un aynisi insaa edilmeye basladi.

Simdi de baktik F-35 alamiyoruz, baska bir ucak da mumkun gozukmuyor hadi bunu dunyanin ilk IHA gemisine donusturelim dediler.

Bir kismini atliyorsam ustatlar duzeltsin beni, ama super degil mi bu olaylarin silsilesi?

Bir de benim dedigim gibi acili guverte tadilati yapip STOBAR'a donustururlerse gemiyi mukemmel olur, evrimini tamamlar boylece :D
Resim

Anladigim kadariyla nihayet benim dedigime geldiler... sasirdim mi? Hayir... Kabul Acili Guverte yok (simdilik :D ) - ama ciddi bir tadilat yapilacak gibi gozukuyor. Bilmiyorum ne tarz ucaklar kaldirilip indirelebilir, gorecegiz.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Sanchez yazdı: 29 Oca 2022, 20:00 AH-1W'ler zaten marin. De, kara havacı pilotlar hayatlarında kaç defa hareketli piste indi, orasını bilemeyeceğim.

Bu geminin tam teşekküllü, 1 tabur askeri ve ekipmanını, 10-12-15 orta ve büyük boy helikopterini, takriben 6-8 atak helikopterini, LCAC'ini, LCM'ini vesaire birlikte görmek ve bunların tam operasyonel kabiliyete gelmesini görmek kolay bir iş değil, yıllar sürecek.
Bu yüzden diyorum zaten bir an önce başlanmalı diye. Gemi hazır olunca başlanır mı? Şaşırmam.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

Belli ki o halini de göremeyeceğiz. Son çıkar takvime ilişkin söylenenler doğruysa, TB3 bu yıl uçacak, gemi servise girdikten sonra da gemiden kalkış testlerine başlayacak.

Şu anki haliyle mi testlere başlayacaklar yoksa önce güverte mi genişletilecek.

Şu gemi tam olsun da laflarımı yiyeyim artık haydi.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Kullanıcı avatarı
TMRT
Süvariler

Mesaj gönderen TMRT »

TMRT yazdı: 25 Oca 2022, 16:34
Bu arada bu tweeti gönderirken yazmayı unutmuşum. Geminin tekrar boyandığı gözlerden kaçmıyor. Forumda daha önce de belirtmiştim. Gemiyi Tuzla'da canlı gözle görme fırsatım da oldu. Yukarıdan aşağıya kadar inmiş paslardan ve yamalı bohça görünümünden geçilmiyordu gemi ve henüz seyire bile çıkmamış bir gemi olmasına rağmen inanılmaz yorgun gözüküyordu. Bu mevzuyu foruma da yazmıştım ve hatta konu üzerine uzun uzun tartışmıştık değerli üstatlar ile. Şimdi bir şeye benzemiş dış gövde... Eski halinden bulabildiğim kadarıyla bir görsel bırakayım aşağıya. Benim canlı gözle gördüğüm hali bu resimlerden de kötüydü bu arada...

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

CG resimleri çıkan TB3 taşıyan versiyon için bazıları Anadolu, bazıları Trakya diyor.

Açığa çıkmasını bekleyelim.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle »

Sanchez yazdı: 02 Şub 2022, 12:09 CG resimleri çıkan TB3 taşıyan versiyon için bazıları Anadolu, bazıları Trakya diyor.

Açığa çıkmasını bekleyelim.
Aslında bu resimler ilk olarak IDEF'de ortaya çıkmıştı ve o zaman için Trakya olabileceği dillendirilmişti. O zamandan bu zamana muallaklık konusunda bir gelişme olmamış.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

Trakya direkt uçak gemisine evrilse iyi olur gibi, zaten böyle bir istek ve irade de var.

Comrade Kalashnikov
Süvariler

Mesaj gönderen Comrade Kalashnikov »

Ben Trakya olduguna inanmiyorum. Daha Trakya'ya baslanmadi, o yuzden "modifiye" edilmesine gerek yok. Madem F-35B gelmiyor, bu yuzden acili guverteli bir tasarim yapilmali diye dusunuyorum. Anadolu tabanli mi olur, STOBAR mi olur, ne olur bilemem...

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Mesaj gönderen Heisenberg »

Bu gidisle, Fransa'nin Misira sattigi cikarma Gemisine benzeyecek gibi. Misir Hatta daha sonra 1Humvee ve 2 adet Helikopter koymustu
koca geminin tepesine.

BuLuT
Üye

Mesaj gönderen BuLuT »

resimlerdeki geminin güvertesi büyütülmüş anadolunun son halinde güverte daha küçük

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Kobra'lar İzmit'e gelmiş.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle »

_Turkuaz_ yazdı: 21 Şub 2022, 16:27 Kobra'lar İzmit'e gelmiş.
Hepsinde yatay egzoz çıkışı var, yeni IR bastırıcı egzoz takılacağıyla ilgili bir haber çıkmış mıydı daha önce?

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali »

Yakında yeni boyaları ile aslına dönerler...

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Kullanıcı avatarı
Alesta
Üye

Mesaj gönderen Alesta »

_Turkuaz_ yazdı: 01 Mar 2022, 18:17
Şu güzelliğe bakın etkilenmemek elde değil. 8-) TF-2000'i göremeden LHD'yi gördük.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Phalanx'lar brandadan çıkmış.

Üç kız kardeş:

hiasa89
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen hiasa89 »

keske 3 filo olsa ama bu ekonomi ile zor.

The Qonqueror
Süvariler

Mesaj gönderen The Qonqueror »

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

TB3 ler bu kadar kisa pistten nasil kalkacak cok merak ediyorum. Pist düz olsa daha avantajli mi olurdu IHA'larin havalanmasi icin?

optimus_prime
Üye

TB2 100 hp lik rotax 912 motorunu kullanıyor. TB3 motor olarak 180 bg lik TEI-PD180ST motorunu kullanacak diye biliyorum. Bu yıl ilk prototipi havada görecekmişiz. TB2 ve TB3 özellikleri olarak bakıldığında motor gücü %80 artarken kalkış ağırlığı %60 (700 KG-->1200 KG) artmış durumda. Arada oluşan fazla güç kısa kalkış için ilave bir imkan sağlayacağını düşünüyorum. Son söz tabiki üstadlarındır.

Madinat
Üye

Mesaj gönderen Madinat »

Kanat alanlarının daha geniş olacağı ve daha güçlü motor kullanacağı düşünüldüğünde çok da zor olmasa gerek. Beni asıl düşündüren iniş kısmıydı fakat orada da Tb-3'ün bu mesafede durabileceği ve ağ sisteminin bir çeşit son çare olacağı belirtildi.

optimus_prime
Üye

İniş yakalama halatı ve ağ ile çözülür diye düşünüyorum, çok ağır platform değil TB3. MİUS u konuşuyor olsaydık iniş gerçekten soru işaretiydi.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

optimus_prime yazdı: 11 Mar 2022, 12:34 İniş yakalama halatı ve ağ ile çözülür diye düşünüyorum, çok ağır platform değil TB3. MİUS u konuşuyor olsaydık iniş gerçekten soru işaretiydi.
o yakalama Ag'i kücük IHA'lar icin olur , ama TB3 gibi IHA'ya olmaz. Zaten halat olsa , katapult'da olurdu ama maalesef ikiside cok zor bi sistem.
Belki inerken arkadan Parasüt cikarmasi ile olur, ama halat veya Ag ile kesinlikle olmaz.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle »

Kalkışın çok sorun olacağını sanmıyorum, sonuçta bu araçlar savaş uçakları kadar yüksek hızlara ihtiyaç duymuyor kalkış yapmak için. 80-90 knot civarı bir hız muhtemelen yeterli olacaktır; geminin hızı, karşıdan gelen rüzgar ve hızlandırıcı makara sistemiyle bu hıza ulaşacaktır ama benim için iniş nasıl yapılacak hala soru işareti. Arkadan pervaneli bir aracı yakalama halatıyla durdurabilir misiniz bilemiyorum, ayrıca yine araca zarar vermeden ağ ile yakalamak ne kadar mümkün? Bakalım Baykar kendinden emin konuşuyor bu konuda, nasıl bir sistem çıkacak merak içerisindeyim.

Heisenberg yazdı:

o yakalama Ag'i kücük IHA'lar icin olur , ama TB3 gibi IHA'ya olmaz. Zaten halat olsa , katapult'da olurdu ama maalesef ikiside cok zor bi sistem.
Belki inerken arkadan Parasüt cikarmasi ile olur, ama halat veya Ag ile kesinlikle olmaz.
Katapult ve yakalama halatının illa birlikte kullanılması gibi bir şart yok; bakın Çin, Hindistan, Rusya hepsi katapult kullanmadan yakalama halatı kullanıyor. Ayrıca pervaneli bir uçağı özellikle de arkadan pervaneli bir uçağı paraşütle durdurmaya çalışmak (hele de bir gemide) çok mümkün değil bana kalırsa.

Kullanıcı avatarı
Hunter
Üye

Mesaj gönderen Hunter »

TB3 inişe geçtiğinde hız düşürüp iniş gerçekleştirecek ve yakalama ağı ile temas etmeden çok kısa bir mesafede duracak. Ağ son çare olarak bakılıyormuş.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Kullanıcı avatarı
DarkMatter
Üye

Mesaj gönderen DarkMatter »

İlk kobra boyanmış.

The Qonqueror
Süvariler

The Qonqueror
Süvariler

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

The Qonqueror yazdı: 08 Nis 2022, 20:47
Bu hesap ne kadar ciddi bir hesap? Uçak gemisi isteyen birisi olarak bana bile acele ediliyormuş gibi geliyor. Üstelik İngiltere bize bu kabiliyeti niye versin? Böyle bir durum varsa uzun vadeli menfaatlerinde Türkiye önemli bir yerde ve daha güçlü olmalı diye düşünüyorlardır derim ama hesabı hiç bilmiyorum.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

Haberin pek gerçek olduğunu düşünmüyorum. Türkiye şu an bir uçak gemisi işletebilecek ekonomiye ve donanmaya sahip değil. Hava savunma gemimiz dahi yokken uçak gemisi saçmalıktan başka bir şey değil.