Resim

Amfibi Gemi (LST)

Savaş Gemileri, Donanma Havacılığı, yorumlar, projeler, analizler...
gladyus
Üye
Re: Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen gladyus »

Anadolu ana karasına bu kadar yakın ve çok sayıda Yunan adası stratejik bir saçmalık durumunda. Herhangi bir savaş durumunda Yunan bunların hepsini savunamaz. Aptallık edipte bir savaş çıkarırlarsa adalar ganimetimiz olur, durum düzeltilir. Özellikle 12 Ada için mazeretimiz hazır zaten. Ama tabi bizim birliğimizi daima korumamız gerekli.

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

NL-123 ve NL-125 gemilerimiz her ne kadar 27 ve 36 yaşında olsalarda aslında oldukça yaşlılar, özellikle hız açısından yetersiz kalıp L-401 serisi ile birlikte çalışmakta zorluk çekebilirler. Bu nedenle emekli edip yerine yenisini koymak mantıklı tabi bu gemilerin mayın dökme yetenekleride var,
ama bir çıkartma gemisinde bu yetenek çok mu geçerli biz Nusret gibi minik sessiz bir Mayın dökücü gemi pek hala yapabiliriz.
Hatta demanyetik gövde kullanıp günümüze uygun bir şeylerde yapabiliriz.

Kullanıcı avatarı
corsair255
Akıncılar

Mesaj gönderen corsair255 »

swat yazdı: 24 Nis 2017, 17:32 ...L-401 serisi ile birlikte çalışmakta zorluk çekebilirler. Bu nedenle emekli edip yerine yenisini koymak mantıklı tabi bu gemilerin mayın dökme yetenekleride var,
ama bir çıkartma gemisinde bu yetenek çok mu geçerli biz Nusret gibi minik sessiz bir Mayın dökücü gemi pek hala yapabiliriz.
L-401 Serisi nedir, anlamadım. Mayın dökme kabiliyetine gelince, Bayraktar ve Sancaktar'da da bu kabiliyet var zaten.

Kullanıcı avatarı
Komutan Logar
Süvariler

Mesaj gönderen Komutan Logar »

swat yazdı: 24 Nis 2017, 17:32 NL-123 ve NL-125 gemilerimiz her ne kadar 27 ve 36 yaşında olsalarda aslında oldukça yaşlılar, özellikle hız açısından yetersiz kalıp L-401 serisi ile birlikte çalışmakta zorluk çekebilirler. Bu nedenle emekli edip yerine yenisini koymak mantıklı tabi bu gemilerin mayın dökme yetenekleride var,
demanyetik gövde olarak kullanılan metodların en önde geleni Tahta karina kullanımı diye duydum bir DzKK'lı astsubay tarafından. Böyle gemiler mevcut mudur? Hatta DzKK'nın envanterindede var gibi bir izlenimim olmuştu.

ocay
Akıncılar

Mesaj gönderen ocay »

Henüz emekli edilen Kartal sınıfı hücumbotların ahşap gövdeleri vardı.

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings »

Eski mayın tarama gemileri de ağaç gövdedir. Tik ağacı olması lazımdı.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream »

Komutan Logar yazdı: 24 Nis 2017, 18:23 demanyetik gövde olarak kullanılan metodların en önde geleni Tahta karina kullanımı diye duydum bir DzKK'lı astsubay tarafından. Böyle gemiler mevcut mudur? Hatta DzKK'nın envanterindede var gibi bir izlenimim olmuştu.
Degauss demek istemiş her demanyetik ahşap(denizde tahta denmez) veya kompozit değildir.
Bu arada emekli olmakta olan benim çok sevdiğim Seydi sınıfı ahşap ve aktif göreve devam eden Engin sınıfı gemilerde ahşap üzerine kompozit yapıdadırlar.

Ak-Tolga
Akıncılar

Mesaj gönderen Ak-Tolga »

musti yazdı: 23 Nis 2017, 03:37
EDIT: 1981 de NL123 Sarucabeyi yapmışız.
Resim

Aslında bu günlere gelinceye kadar olan uzun ve sancılı üretim sürecimize, TCG Çakabey ile başlamak ve anmakta yarar olabilir.

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

corsair255 yazdı: 24 Nis 2017, 17:50 L-401 Serisi nedir, anlamadım. Mayın dökme kabiliyetine gelince, Bayraktar ve Sancaktar'da da bu kabiliyet var zaten.
Bayraktar sınıfı. Zaten 401 serisi nderken L-401 ve L-402'den bahsedihyorum. Ayrıca manyın dökme kabiliyeti olduğunu bilmiyordum, mayın dökme kabiliyeti olan gemilerde N kodu kullanılıyor bu yüzden NL-123 mesela gemi hem LST hemde Mayın dökücü gemi.

Kullanıcı avatarı
corsair255
Akıncılar

swat yazdı: 26 Nis 2017, 14:56 Bayraktar sınıfı. Zaten 401 serisi nderken L-401 ve L-402'den bahsedihyorum. Ayrıca manyın dökme kabiliyeti olduğunu bilmiyordum, mayın dökme kabiliyeti olan gemilerde N kodu kullanılıyor bu yüzden NL-123 mesela gemi hem LST hemde Mayın dökücü gemi.
Bayraktar Sınıfı gemiler L 402 TCG Bayraktar ve kardeş gemisi L 403 Sancaktar'dan oluşacaktır (şimdilik). L 401 diye bir seri yok... :roll:
Mayın dökme kabiliyeti mevcut. Mayın dökme için gerekli her türlü düzenek, alt ve üst yapı gemilerde mevcut. Her sahip oldukları yeteneği Borda No.larına işlemek zor olurdu sanırım...

Kullanıcı avatarı
MANOWAR
Akıncılar

Mesaj gönderen MANOWAR »

Sayın swat karıştırmış, olabilir. L401 borda numarası büyük ihtimalle L400 TCG Anadolu'nun diğer kardeş gemisi için rezerve edilmiş olabilir.

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

MANOWAR yazdı: 26 Nis 2017, 21:43 Sayın swat karıştırmış, olabilir. L401 borda numarası büyük ihtimalle L400 TCG Anadolu'nun diğer kardeş gemisi için rezerve edilmiş olabilir.
Güzel karıştırmışım. :oops:

aybars_batur
Süvariler
Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen aybars_batur »

[youtube]T5x42w8hmzE[/youtube]

leventt
Akıncılar

Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen leventt »

aybars_batur yazdı: 21 Haz 2017, 22:07 [youtube]T5x42w8hmzE[/youtube]

Valla çok güldüm bendemi sorun var ama :lol: :lol: Yunan botunu gördükten koptum yeminle. :lol: :lol:

kabardey
Akıncılar
Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen kabardey »

Bu aralar denizci bir Yunan olmak istemezdim, zira kıskançlıktan çatlama ihtimali çok yüksek olurdu. :lol:

aybars_batur
Süvariler
Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen aybars_batur »

leventt yazdı: 21 Haz 2017, 22:15 Valla çok güldüm bendemi sorun var ama :lol: :lol: Yunan botunu gördükten koptum yeminle. :lol: :lol:
Gözlerim Phalanx CIWS'i aradığından pek dikkat etmemiştim.Tekrar izleyince kameraya yakın mesafeden geçişi baya güldürü. :) :)

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler
Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen Moon&star »

Benim de dikkatimi çeken 0:24- 0:32 saniyeler arası bizim SG gemisi ile TCG Bayraktar ın yan yana geçişi esnasında selam verme amaçlı düdük(korna) çalmaması oldu. Askeriye de bilmem de Türk sivil denizciliğinde gelenek olarak böyle bir şey yapılır. Okyanusun ortasında yada herhangi bir iç denizde Türk Savaş Gemisi ile karşılaşılırsa selam amaçlı 3 kere korna çalınır, telsizden "Allah selamet versin, pruvanız neta olsun " denilir.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı
Amfibi Gemi (LST)

Moon&star yazdı: 22 Haz 2017, 07:47 Benim de dikkatimi çeken 0:24- 0:32 saniyeler arası bizim SG gemisi ile TCG Bayraktar ın yan yana geçişi esnasında selam verme amaçlı düdük(korna) çalmaması oldu. Askeriye de bilmem de Türk sivil denizciliğinde gelenek olarak böyle bir şey yapılır. Okyanusun ortasında yada herhangi bir iç denizde Türk Savaş Gemisi ile karşılaşılırsa selam amaçlı 3 kere korna çalınır, telsizden "Allah selamet versin, pruvanız neta olsun " denilir.
O sırada Emir Çaka(Çakabey) selamlanıyor. Arkada tepedeki yelken onun mezarı.

Search and Rescue
Akıncılar
Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen Search and Rescue »

Moon&star yazdı: 22 Haz 2017, 07:47 Benim de dikkatimi çeken 0:24- 0:32 saniyeler arası bizim SG gemisi ile TCG Bayraktar ın yan yana geçişi esnasında selam verme amaçlı düdük(korna) çalmaması oldu. Askeriye de bilmem de Türk sivil denizciliğinde gelenek olarak böyle bir şey yapılır. Okyanusun ortasında yada herhangi bir iç denizde Türk Savaş Gemisi ile karşılaşılırsa selam amaçlı 3 kere korna çalınır, telsizden "Allah selamet versin, pruvanız neta olsun " denilir.

@AegeanHawk bunları Sakız adasında balkonundan falan çekiyor. Sailordream cevaplamış da, zaten çalsalar bile duyulmaz sanırım.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı
Amfibi Gemi (LST)

kabardey yazdı: 21 Haz 2017, 22:27 Bu aralar denizci bir Yunan olmak istemezdim, zira kıskançlıktan çatlama ihtimali çok yüksek olurdu. :lol:
O denizci yunan sonra amaaan tüm adalar bizim onlar düşünsün dedi ve huzur içinde uyudu...

erdem334
Üye
Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen erdem334 »

Filinta yazdı: 22 Haz 2017, 12:47 Bırakın adaları bütün Ege denizini toprak ile doldurup alın buraların hepsi sizin desek bizim Ege bölgesi kadar bile etmez. Bu yüzden adalara sahip olmanın onların içlerindeki derin üzüntüyü azalttığını sanmıyorum.
Ege bolgesi kadar toprak - deniz degil sikinti. O adalarin etrafindaki kita sahanligi yuzunden Ege'nin Yunan golune donusmesi ve bizim gemilerin Ege'nin kuzeyinden gelip de Akdeniz'e cikabilmek icin Yunanistan'dan izin almasi durumu.

Bir gun bu durum gercek olursa o zaman anlasilir ne ise yararmis o "kayaliklar"!

kabardey
Akıncılar
Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen kabardey »

sailordream yazdı: 22 Haz 2017, 11:42 O denizci yunan sonra amaaan tüm adalar bizim onlar düşünsün dedi ve huzur içinde uyudu...
Gün olur devran döner üstat. ;)

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen DENO »

kabardey yazdı: 22 Haz 2017, 18:28 Gün olur devran döner üstat. ;)
Yaşadığımız dünya sistemi 2 asır öncesi gibi olsa belki ama şu saatten sonra avucumuzu yalar gece yattığımızda neo-osmanlı rüyaları görürüz anca...

Lütfen Konudan sapmadan devam edelim.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen DENO »

Phalanx CIWS ler Bayraktara sonunda takılmış.

Resim

Kullanıcı avatarı
Bör Körmös
Üye

Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen Bör Körmös »

Ve hala 50'lerden kalma M-48'ler kullanılıyor. Zengin bir ülke değiliz bunun farkındayım, kısıtlı şartları olan bir ülkeyiz ama o kadar saçma yerlere para harcandığını görünce yine de insan sinirlenmeden edemiyor. :?

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı
Amfibi Gemi (LST)

Türkkanı yazdı: 26 Haz 2017, 16:59 Ve hala 50'lerden kalma M-48'ler kullanılıyor. Zengin bir ülke değiliz bunun farkındayım, kısıtlı şartları olan bir ülkeyiz ama o kadar saçma yerlere para harcandığını görünce yine de insan sinirlenmeden edemiyor. :?
Alet hafif, light tank misali ;) Altay dan Leo2 den de daha küçük ... Çıkarma yapacağın düşmanın o sahada tankı yok zaten(an azından eski plan bu idi).

çanakkale geçilmez
Süvariler
İletişim:

Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen çanakkale geçilmez »

sailordream yazdı: 29 Haz 2017, 06:47 Alet hafif, light tank misali ;) Altay dan Leo2 den de daha küçük ... Çıkarma yapacağın düşmanın o sahada tankı yok zaten(an azından eski plan bu idi).
Taktik tekerlekli araçlarımızdan birinin üzerine 105 mm lik top koyup onları sahile çıkarsak daha fazla faydalı olur diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen swat »

Amfibi gurubu'nun tank ihtiyacını çokta gerilere atmadan çözmek gerek.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen DENO »

Fotoğraflar Deniz Harp Okulu öğrencilerinin açık deniz eğitimi için yapılan uğurlama töreninden. Dikkatimi çeken bu iş için TCG Bayraktar ın kullanılması. Deniz Kuvvetleri normalde açık deniz eğitimleri için eski Alman Rhein sınıfı okul gemisi olan Cezayirli Hasan Paşa sınıfına mensup 2 adet gemiyi kullanırdı. Benim aklıma gelen geçtiğimiz aylarda bu gemilerden birisi eğitim görevi maksadı ile Akdeniz açıklarında seyrederken bir öğrencinin kalp krizi geçirmesi ve gemiye en yakın askeri unsur olan Amerikan 6. filosuna bağlı bir Ticonderoga sınıfı kruvazöründen gelen helikopter ile gemiden tahliye edilip en yakın hastaneye ulaştırılması idi. Hali ile Cezayirli Hasan Paşa sınıfında helikopter hangarı ve pisti yok bu nedenle personeli tahliye gerektiren acil durumlarda başka bir yerden gelecek helikopteri beklemek durumunda kalıyor. Acaba bu yüzden mi helikopter pisti ve hangarı olduğu için Bayraktarı kullanmaya başladılar ?

Resim

Resim

Resim

Resim

Resim

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler
Amfibi Gemi (LST)

" Donanmaya yeni katılan ve günümüz deniz harekatı ihtiyaçlarını en üst seviyede karşılayan modern silah ve sistemlere sahip TCG Bayraktar (L-402) ile icra edilecek açık deniz eğitimleri ile öğrencilerin donanma gemilerindeki hayatı gerçek şartlarda eğitim yaparak öğrenmeleri ve Köprü üstü-Makine Vardiya Subaylığı yeteneklerini geliştirmeleri hedefleniyor. "

Yeni, full otomasyon ve büyük bir gemide açık deniz eğitimi almak her açıdan iyidir. Özellikle gemiyi terk,yangın,kapalı mahalden personel çıkarma, man over board gibi eğitimleri TCG Bayraktar'da daha iyi icra edebilirler.

Bunun dışında içinde barındırdığı yeni sistemler ile Köprü üstü ve Makine vardiyası tutmakta eski gemilere nazaran daha faydalı olur. Özellikle makine öğrencileri, eski eğitim gemilerinde görmedikleri yeni sistemleri, yada eskiyen, güncelliğini yitiren sistemlerin güncel versiyonunu tatbik etmesi açısından iyi olmuş.

Eğitim programına baktım da, gemi 1 ay içinde epey liman gezecek. Gemiyi açık deniz koşullarında iyice test etmek ve boş boş yatmasını engellemek açısından da güzel fikir. Kısaca her haliyle isabetli bir karar.

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler
Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen Test7 »

TCG Sancaktar (L 403) gün sayıyor..

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler
Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen Test7 »

Böyle bir iddia var, doğruluğu tartışılır.

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen swat »

iddayı yapanın kim olduğuda tartışılır.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar
Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ »

Eskı gemıde egıtım yapmak her zaman denızcılıgın temellerı ve denızcı ruhu kazanılması acısından daha ıyıdır dıye dusunuyorum....Eskı gulet vb tekneler asıl okul gemısı olmaya musaıttır....Daha da denızcıdır dıye dusunuyorum...Bunun tabıı kompedanı sailordream....ona sormak lazım esasını.....Ama benım bıldıgım boyledır...Ayrıca SANCAKTAR baskasına verılecekse verılsın onemlı degıl.....bızım ıcın yenısını yapsınlar ama.....:)

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler
Amfibi Gemi (LST)

Bahriyeli öğrenciler sadece "Açık Deniz Eğitimi" maksadı ile denize açılmıyor. O aşamaya gelinene kadar " Temel Deniz Eğitimleri" ve "İleri Deniz Eğitimleri" kapsamında, su üstünde, okul/eğitim gemileri gibi çeşitli platformlar vasıtası ile eğitim görüyorlar zaten.

Alıntı;

" Temel Deniz Eğitimleri-I (TEDE-I)
Deniz Harp Okulu öğrencilerine denizcilik yeteneklerini kazandırmak, bunları geliştirmek ve gemilerdeki erbaş/er, astsubay ve subay görevlerini uygulayarak öğretmek amacıyla yapılan eğitimlerdir. Bu eğitimler yıl boyunca: .Eğitim botları .Okul gemileri .Gemi idare havuzunda icra ettirilir.

Temel Deniz Eğtimleri II (TEDE-II)
Dördüncü sınıf öğrencilerinin hafta sonu Pazar günleri İstanbul Boğaz´ında yoğun deniz trafiğinde kumanda yeteneklerini geliştirmek amacıyla her dönem iki kez eğitim botlarında uygulanan eğitimlerdir. Üçüncü ve ikinci sınıf öğrencileri eğitimler esnasında bot personeli olarak görev yaparlar.

İleri Deniz Eğitimi-I (İDE-I)
Birinci sınıftan İkinci sınıfa geçmeye hak kazanan öğrencilere Karadeniz limanlarına istinaden okul gemileri ile yapılan deniz eğitimidir. Bu eğitimler öğrencilerin gemideki yaşam şartlarına alışması, yurt içi limanlarını tanıyarak genel kültür ve temsil yeteneklerinin geliştirilmesine yönelik olup her bir dönemi azami dört hafta süre ile icra edilir. Bu eğitim; okul gemilerinde er,erbaş ve astsubay görevlerinin yapılması şeklinde icra edilir.

İleri Deniz Eğitimi-II (İDE-II)
İkinci sınıftan üçüncü sınıfa geçmeye hak kazanan öğrencilere kamp eğitimi içerisinde Marmara limanlarına istinaden okul gemileri, eğitim botları ve yatlar ile yapılan deniz eğitimidir. Bu eğitimler öğrencilerin gemideki yaşam şartlarına alışması, yurt içi limanlarını tanıyarak genel kültür ve temsil yeteneklerinin geliştirilmesine yönelik olup her bir dönemi azami on gün süre ile icra edilir. Bu eğitim; okul gemilerinde er, erbaş ve astsubay görevlerinin icrası, eğitim botlarında astsubay ve subay görevlerinin icrası yelkenli yatlarda ise yat role görevlerinin yapılması şeklinde icra edilir. "

Kullanıcı avatarı
corsair255
Akıncılar
Amfibi Gemi (LST)

Test7 yazdı: 17 Tem 2017, 23:46 Böyle bir iddia var, doğruluğu tartışılır.

Bu konu doğru....Resmi olarak SSM'den talep edildi ama, arada şimdi Katar meselesi var nereye evrilir bilinmez.
+ bizimkiler OK verecek mi ?
Muhtemelen süreç şu şekilde olur; Talep SSM'e iletildi, onlar MSB'ye, MSB'de DzKK'ya görüş sorar. Ben cevabı tahmin edebiliyorum ama neticede karar siyaseten verileceği için bu biraz da usulen yapılmış olacak.

Kaan
Üye

Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen Kaan »

corsair255 yazdı: 21 Tem 2017, 06:00 Bu konu doğru....Resmi olarak SSM'den talep edildi ama, arada şimdi Katar meselesi var nereye evrilir bilinmez.
+ bizimkiler OK verecek mi ?
Muhtemelen süreç şu şekilde olur; Talep SSM'e iletildi, onlar MSB'ye, MSB'de DzKK'ya görüş sorar. Ben cevabı tahmin edebiliyorum ama neticede karar siyaseten verileceği için bu biraz da usulen yapılmış olacak.

Peki hangi ülke hocam?

Kullanıcı avatarı
corsair255
Akıncılar
Amfibi Gemi (LST)

SÜVARİ yazdı: 21 Tem 2017, 11:08 Peki hangi ülke hocam?
Bugün Anadolu Tersanesi'nin oralardan geçen olursa, Türk Bayrağı'nın yanındaki göndere baksın.... :)

Memleketim
Süvariler
Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen Memleketim »

Tam emin değilim ama uzaktan Rus bayrağına benzettim.

Operatıon Atilla
Süvariler

Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen Operatıon Atilla »

Hocam hakikaten meraktan çatlatmayın yahu hangi ülke ki? :) Gerçekten Rus'lar mı?

robust
Akıncılar
Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen robust »

Operatıon Atilla yazdı: 25 Tem 2017, 17:42 Hocam hakikaten meraktan çatlatmayın yahu hangi ülke ki? :) Gerçekten Rus'lar mı?
Arap ulkesi istiyor demisler ama...LST'de Phalanx CIWS'lerin bir tanesinin SeaRAM olmasi yerinde olurmus aslinda. Gemi uzerinde Milgem benzer sensor donanimi varken entegrasyonuda kolay olurdu.

jukov45
Üye
Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen jukov45 »

Şu an için aramızın iyi olduğu sadece iki Arap ülkesi var. 1-Katar 2-Umman..

robust
Akıncılar
Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen robust »

jukov45 yazdı: 26 Tem 2017, 15:24 Şu an için aramızın iyi olduğu sadece iki Arap ülkesi var. 1-Katar 2-Umman..
Bu iki ulkeninde LST tipi bir gemiye ihtiyaci var mi? Katar ada ulkesi olmasi dolayisiyla olabilir. Bence aslinda ihtiyaci olan ulke Suudi Arabistan ve BAE olabilir. Bu iki ulkede Yemen'deki operasyonlarini desteklemek icin surekli bolgeye malzeme tasiyorlar. LST gemisi onlar icin bicilmis kaftan. Hem seyir hizi yuksek, normal kargo gemilerine kiyasla, hemde gemi uzerinde kendi korumasi icin silah sistemleri var. Indir bindir isleri siil kargo gemilerine gore cok kolay. BAE ve Suud kullandigi sivilden donusmus kargo gemileri surekli Yemen asilerini hedefi oluyor.

efeturk21
Üye
Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen efeturk21 »

Ayrıca sipariş vermek yerine hazır üretilmişi almak isteme sebebini de anlamadım. Bir tek acil ihtiyaç aklıma geliyor. Onun için de Suudi Arabistan ve BAE robustun yazdıkları sebebiyle iki tık daha önde.

robust
Akıncılar
Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen robust »

efeturk21 yazdı: 26 Tem 2017, 19:12 Ayrıca sipariş vermek yerine hazır üretilmişi almak isteme sebebini de anlamadım. Bir tek acil ihtiyaç aklıma geliyor. Onun için de Suudi Arabistan ve BAE robustun yazdıkları sebebiyle iki tık daha önde.
Evet, hazir gemi bu iki ulkeninde isine gelir ki zaten ihtiyaclari oldugu goruluyor. Yemendeki askeri malzemelerini sivil kargo gemileriyle tasiyorlar am sorunlu bir cozum...

efeturk21
Üye
Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen efeturk21 »

Suudi Arabistan her sene ordu için olağanüstü paralar ayırıyor. Neden şimdiye kadar donanma için böyle bir hazırlık yapılmadı ki? Yemen olmasa da İran ile her zaman bir problemi oldu. Amfibiye neden bu kadar uzak kaldılar? Silahlanma bütçesi nelere gidiyor Suudilerin?

Kaan
Üye

Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen Kaan »

efeturk21 yazdı: 26 Tem 2017, 20:55 Suudi Arabistan her sene ordu için olağanüstü paralar ayırıyor. Neden şimdiye kadar donanma için böyle bir hazırlık yapılmadı ki? Yemen olmasa da İran ile her zaman bir problemi oldu. Amfibiye neden bu kadar uzak kaldılar? Silahlanma bütçesi nelere gidiyor Suudilerin?
Ordu yapılanması iç tehdite göre şekillenir. Silahları da kendi ihtiyacına göre değil de birilerine haraç verme amaçlı , silahı satan ülkenin belirlediği silahı alırsan böyle olur.

Kullanıcı avatarı
Bör Körmös
Üye

Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen Bör Körmös »

jukov45 yazdı: 26 Tem 2017, 15:24 Şu an için aramızın iyi olduğu sadece iki Arap ülkesi var. 1-Katar 2-Umman..
Resim

Kuveyt'le de fena değil gibi!

;)

KURT
Akıncılar
Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen KURT »

Çok şey anlatıyor bu resim :)

El öpmeyi sizden öğrenicek değiliz (RTE)

Kullanıcı avatarı
ebonitcubuk
Süvariler
Amfibi Gemi (LST)

Mesaj gönderen ebonitcubuk »

Bence abartılacak bir şey yok, adam sürekli çocukların elini öpüyor.