T129 ATAK HELİKOPTERİ Yorumlar

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
TRAKYALI
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 58
Kayıt: 11 Tem 2012, 09:57
Yaş:

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen TRAKYALI »

HARZEMŞAH yazdı: Çok güzel bir haber.
Ancak bu kamuoyunda ilk kez paylaşılan bir bilgi.
Kaynağınız nedir üstadım?
HÜRKUŞ Hangar çıkışı törenindeki görüntülerde gördüm yanılmıyorsam.Kamuflaj boyalı fotoğrafı da trmilitary facebook sayfasındaki fotoğraftaki görüntüsüydü.TAİ resmi sitesinde de helikopter grubunda nisan da test kullanımının başlayacağı ve haziran sonunda KKK ya teslim edileceği yazıyor.

TRAKYALI
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 58
Kayıt: 11 Tem 2012, 09:57
Yaş:

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen TRAKYALI »

Haklısınız Sayın HARZEMŞAH...Biz TSK dan daha sabırsızız belki de..

TRAKYALI
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 58
Kayıt: 11 Tem 2012, 09:57
Yaş:

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen TRAKYALI »

HARZEMŞAH yazdı:Helikopterimizin adının T-129 değil de T-129 biçiminde kullanılması gerekiyormuş. Sanırım bundan sonra ATAK helikopterimizden bahsederken "T129" desek daha uygun olacak?
Aslında bence ALTAY gibi orijinal bir isimlendirme yapılsa daha iyi olur.

TRAKYALI
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 58
Kayıt: 11 Tem 2012, 09:57
Yaş:

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen TRAKYALI »

Gerçi A-129 Gövdesi olduğundan belki yapılamıyordur.İnşallah bir sonraki saldırı helikopterimizin gövdesi de tamamiyle bize ait olur da ANKA,HÜRKUŞ,ALTAY gibi isimlendiririz.İsimlerimiz de kimlerin emeğigeçmişse cuk oturuyor yani daha iyi isimler zaten bulunamazdı diye düşünüyorum.

TRAKYALI
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 58
Kayıt: 11 Tem 2012, 09:57
Yaş:

Re: ATAK/T129 Taarruz Taktik Keşif Helikopteri

Mesaj gönderen TRAKYALI »

TRAKYALI yazdı:Yakışıklı helikopterimizin sayfasını da açalım

Kullanıcı avatarı
NAVY
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 660
Kayıt: 11 Tem 2012, 10:17
Yaş:

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen NAVY »

Resim

Resim

Resim

Resim

kolaylı
Süvariler
Mesajlar: 25
Kayıt: 11 Tem 2012, 00:46
Yaş:

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen kolaylı »

o km cillop ...=))

Alfa
Akıncılar
Mesajlar: 813
Kayıt: 11 Tem 2012, 11:45
Yaş:

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen Alfa »

Türk savunma sanayinin önde gelen projeleri arasında gösterilen, toplam 91 adet uluslararası taktik-taarruz savaş helikopteri (Türk Atak) tedarikine yönelik uluslararası ihalesinde, firmalarla ''fiyat ve teknoloji'' seçimine yönelik pazarlıklara başlandı
__________________________________________________________________________________________________
İhaleye katılan helikopterler:
Eurocopter tiger:
İlk Uçuş : Mart 27, 1991
Mürettebat: 2
Tip: Saldırı
Motor: 2 * 1280 shp MTU/Rolls-Royce/Turbomeca MTR390 turbine engines
Hız : 260 km/s
tırmanma hızı: 600 m/min
Havada kalma süresi: 2 saat 50 dakika
Ağırlık: 3300 kg -- Max: 6000kg

Agusta A-129 Mangusta
Rotor Çapı: 12 m
Uzunluk: 14 m
yükseklik: 3.30 m
Ağırlık: 2530 kg - Max: 3700
motor: 2 Rolls-Royce Gem of 815 hp
Hız: Max: 270 km/s
Menzil: 550 km
Tavan yükseklik: 3290 m

MI-28 Havoc:
Ortalama hız: 260 km/h
Max Speed: 324 km/h
Asılı kalma tavanı: 3450 m
Tavan yükseklik: 5750 m
Taşıma menzili: 1105 km
Boş Ağırlık : 7890 kg
Max Ağırlık : 11500 kg
Rotor Aralığı: 17,2 m
Uzunluk: 21 m
Yükseklik: 3,8 m
CSH-2 Rooivalk
Rotor çapı 15.22m
Uzunluk 18.65m
Yükseklik 5.15m
Ağırlık 5730 kg Boş max 8750 kg
Motor 2 Makila 1K2 Turboshaft (1845 shp)
Max hız 309 km/h
ortalama hız 278 km/h

csh-2 rooivalk :
Güney Afrika Hava Kuvvetleri'nin refakat ve yakın hava desteği helikopteri ihtiyacını karşılamak üzere Denel Aviation tarafından, 1980'li yıllarda Rooivalk'ın (Kızıl Şahin) tasarım çalışmaları başlatıldı. İlk olarak Güney Afrika'nın ırkçı politikaları yüzünden sürekli maruz kaldığı ambargolar nedeniyle düştüğü hammadde sıkıntısı içerisinde Alouette 3 helikopteri temel alınarak Alpha XH-1 helikopteri üretildi. Kokpit sistemleri için bir deneme tahtası görevini yapan Alpha XH-1 20 mm bir top ile donatılmıştı. Denel, Alpha XH-1'lerden elde ettiği tecrübeleri ardından diğer bir deneme olarak XTP-1 Puma'ları üretti. Yeni çalışmada helikopterin belirli bölgelerinde kompozit malzemelerin kullanımı da denendi ve helikopter her açıdan bir üst seviyeye taşındı.

Güney Afrika, yaklaşık 10 senelik bir deneme-yanılma periyodunun ardından Rooivalk'ın üretimine başladı. Bu ülkede Oryx adında lisansl altında üretilen Puma genel maksat helikopterinin rotor, motor ve güç aktarım ekipmanları AH-2 Rooivalk'ta da kullanılarak büyük bir lojistik avantaj yakalandı. Rooivalk tecrübesi, genel maksat helikopteri de olsa elde edilen teknoloji birikimi sayesinde başka görevlere yönelik helikopter geliştirmenin kararlı bir çalışmayla mümkün olduğunun ispatlanması açısından dikkat çekicidir. Benzer bir örnek de Romanya'nın Aloutte helikopterleri temel alarak yaptığı, ancak prototip aşamasından ileri gidemeyen IAR-317 Airfox taarruz helikopteridir.

Teknik Veriler :
Üretici Firma: Denel Aviation
Üretici Ülke: Güney Afrika Cumhuriyeti
Mürettebat: 2
Azami Hız: 259 km-s
Azami Menzil: 703 km (ek yakıt tankı ile 1260 km)
Azami İrtifa: 6096 m
Azami Hover İrtifası: 5852 m
Uzunluk: 18,73 m
Rotor Çapı: 15,58 m
Yüksekliği: 5,19 m
Motor: 2XMakila 1K2 turboshaft. Her biri 660 beygir.
Silâh Sistemleri: Çift beslemeli 20 mm top, 16XMokopa tanksavar füzeleri, HOT ve Hellfire tanksavar füzeleri atabilme, 70 mm roketler

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin alacağı 51 taarruz helikopteri için Güney Afrika'nın Kırmızı Şahin ile İtalyan Mangusta modelleri yarışıyor.

Kısa listede kalan İtalyan Agusta firmasının Mangusta A129 ile Güney Afrika'nın Denel Şirketi'nin Rooivalk (Kırmızı Şahin) helikopterleri yarışacak. Yapılan incelemeler sonucunda Türkiye şu anda Güney Afrika'nın Kırmızı Şahin helikopteri ile ilgili "Afrika'da ne olabilir, helikopterler çadırda mı yapılıyor" yönündeki önyargısını kırmış durumda. Çünkü, Türk test pilotlarının uçuş ve atışlarından tam not alan ve yüksek teknolojiye sahip Kırmızı Şahin'ler aynı zamanda Türkiye'nin güneydoğusu için olmazsa olmaz şart 'high-hot' yani 5000 feet (1666 metre) ve 30 derecedeki 'yüksek irtifa-yüksek' sıcaklık kriterlerini karşılayabiliyor.
_____________________________________________________________________________________________________
3 milyar dolarlık ihalede ‘Erdoğan-Kaplan’ rekabeti

Uğur ERGAN/ANKARA

Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın (SSM) yeniden açtığı ATAK taarruz helikopteri ihalesinde Rusya’nın ‘Erdoğan’ adını verdiği Kamov Ka 50-2 helikopteri ile Fransız Eurocopter’in ürettiği ‘Tigre-Kaplan’ helikopterin çekişmesi bekleniyor.

Bülent Ecevit başkanlığındaki 58. hükümet döneminde açılan ihale, SSM tarafından 2003 Mayıs’ında iptal edilmişti. İptal kararında, ilk ihale teklifinde birinci sırayı alan ABD firması Bel Textron’un ürettiği ‘King Kobra’ için sürekli fiyat artırması rol oynamıştı.

ihaleye başvuru süresi geçen hafta doldu ve ATAK helikopterleri için dört firma teklif verdi. İlk ihalede ikinci sırayı alan Rusya’nın Kamov Ka 50-2 helikopteri, Fransız Eurocopter’in Tigre modeli, İtalyan Augusta firmasının Mangusta modeli ile Güney Afrikalı Rooivalk ihaleye katılacaklarını bildirdiler.

Yaklaşık 3 milyar dolarlık ihaleye göre helikopterlerin Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslimi iki paket halinde olacak. Toplam 91 adet helikopterin ilk paketi 50, ikinci paketi ise 41 helikopterden oluşacak. İhale sürecinin önümüzdeki yılın ilk yarısında tamamlanması bekleniyor.

ABD’den Bell Textron ile Apache’yi üreten Boeing’in ihaleye teklif vermemeleri ise dikkat çekti. Bell Textron ihaleye katılmayacağı sinyalini aylar önce Türkiye irtibat bürosunu kapatarak vermişti. Amerikan firmalarının ihaleye katılmamaları, helikopterlerin görev bilgisayarını Türkiye’de üretmek istememelerinden kaynakladı. SSM, görev bilgisayarlarının Türkiye’de yapılmasını isterken, Amerikan firmaları ABD yasalarının buna engel olduğunu bildirdiler. Boeing ve Bell Textron ihaleden bu şartın çıkarılması için Ankara’da yoğun kulis yapmasına rağmen başarılı olamadı
____________________________________________________________________________________________________
Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar 1.5 milyar dolarlık ATAK II helikopter ihalesini, 27 Haziran’da karara bağlamayı amaçladıklarını açıkladı. Kara Kuvvetleri’nin ihtiyacının karşılanması amacıyla 1996 yılında açılan ihalede son aşamaya gelindiğini kaydeden Bayar, "Yeter artık. Bu ihale 10 yıllık bir iş, çok uzadı. 27 Haziran’da yapılacak İcra Komitesi toplantısında karara varmayı umuyoruz. Bizim görüşümüz bu tarihte bu ihaleyi karara bağlamak yönünde" dedi. Bayar, ihaleye katılan Fransız ortaklı Eurocopter firmasının ihaleyi kazanması halinde gelecek yasama yılına ertelenen, "Ermeni soykırımı" yasası görüşmelerinin yön değiştirebileceği iddiası için "Kimin kazanacağı şimdi belli değil. Sözkonusu firma kazanırsa biz de işimize gelmeyen bir durum sonradan gerçekleşirse diye sözleşmeyi Kasım ayından sonra imzalarız" dedi.

Hürriyet
_________________________________________________________________________________________
Türkiye'nin milyarlarca dolarlık savunma sanayiinde dev bir toplantı için geri sayım başladı. 27 Haziran'da yapılacak Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısı diğerlerinden çok önemli. Nihai karar beklenen en önemli proje; maliyeti 2-2.5 milyar dolar arasında değişecek taarruz helikopteri projesi. Plana göre, ilk etapta 30, ardından 20, sonra da 41'i opsiyonel bazda toplam 91 savaş helikopteri alınacak.
Dünyanın ABD'den sonraki en büyük alımı. İtalyanlar'ın AgustaWestland firmasının Mangusta A-129, Eurocopter'in Tiger, Rusların Kamov Ka-52 ve Güney Afrika'nın Denel firmasının Rooivalk helikopterleri arasında kıyasıya bir mücadele yaşanıyor. Ortalık toz duman. Kamov, Agusta ve Denel şirketleri, Türkiye'ye, "Üretim hattı dahil, helikopterlerin tüm lisans, satış haklarını verelim, tüm dünyaya beraber satalım" diyor. Eurocopter ise Türkiye'ye ortak üretim teklif ederken, bunun "Avrupa yolunda Türk-Fransız işbirliğini arttıracağı" yönünde çok ilginç ve güçlü bir 'mesaj' veriyor. Hatta, Eurocopter, "Tek rakibimiz Amerikan Apache idi. Şimdi, o da çekilince tek favori biziz" ifadesini bile kullanıyor. Kimileri az şans tanısa da Güney Afrikalılar, 'yükseksıcak' denilen high-hot testlerinde Türk pilotlarını en çok tatmin eden performansı kendi helikopterlerinin sağladığını savunuyor. Motor performansı çok önemli. İddiaya göre, Tiger ve Mangusta motorları performans sorunu yaşayabilir. İtalyanlar bunu giderdiğini savunuyor. Eurocopter da, "Tiger'ı ben sizin istediğiniz seviyeye getirebilirim" vaadinde. Ama Türkiye'nin istediği 47 aylık sürede bu sözlerin hayata geçmesi kritik önemde.
Eskiden Türkiye'nin yasaklı listesinde olan Güney Afrika'nın dezavantajı da siyasi. Ayrıca, Eurocopter'in, kendisinden motor ve dinamik sistemi sağlayan Güney Afrikalılar'a, Türkiye'de ihaleyi kazanırsa misilleme olarak bunları vermeyeceğini savunanlar bile var. Ama Tiger ve Mangusta'nın silah sistemleri dahil bazı artıları dikkat çekerken, ileride özellikle İtalyanlar'ın Amerikan lisanslı hellfire füzeleri için Türkiye'ye garanti vermesi önemli. Genel maksat modeli Cougar'ın Türkiye'de yaşadığı teknik problemler de üreticisi Eurocopter'in 'sırası mı şimdi' diye canını sıkıyor.
Ruslar ise, " Helikopterimiz dizayn aşamasında.
Ama birlikte geliştirebiliriz" diyor.
Savunma Sanayi Müsteşarı Murad Bayar kararlı, "Tek bir tipte helikopter alacağız. Biz kararın çıkması için her tür değerlendirmeyi bitirdik. Artık son karar siyasi ve askeri otoritede" diyor. Karar mercii belki de son dönemin en zor kararlarından birini vermeye çalışacak. İş, "Bu helikopter iyi" demekle bitmiyor. Kararın önemli bir bölümü, bu ihalenin ne derece siyasi koz olarak kullanılacağından oluşuyor. Tabii, herkes sonuç beklerken, daha önce lisans ve kaynak kodu ile ilgili şartlardan dolayı çekilen Amerikalılar'ın son dönemde artan baskıları nedeni ile karar ileri tarihe de ertelenebilir. Hatta Amerikalılar'ın katılabilmesi için ihalenin yeniden açılabilmesi olasılığı var. Yani, bir anda Amerikan Bell Textron King Cobra ve özellikle Boeing'in Apache helikopterlerini yeniden karşımızda görme şansımız bulunuyor.

Metehan DEMİR
Sabah
______________________________________________________________________________________________________
Helikopterde sürpriz gelişme

Eurocopter, ATAK projesinde yıldızı parlayan Güney Afrikalı Denel firmasından desteğini çektiğini açıkladı

BARKIN ŞIK Ankara

Savunma Sanayi İcra Kurulu (SSİK), 27 Haziran'da Türk Taktik Taarruz Helikopteri Projesi ile ilgili olarak Fransız-Alman-İspanya konsorsiyumu Eurocopter firmasının, ihalede adı ön plana çıkan rakibi Güney Afrikalı Denel firmasına karşı yaptığı kritik hamleyi değerlendirecek.
Toplantı öncesinde Eurocopter firması, ATAK projesinde en şanslı yarışmacı olarak gözüken Denel firmasından bütün desteğini çektiğini, 19 Haziran'da SSM'ye yazılı olarak bildirdi. Bu gelişme Ankara'da şok etkisi yarattı. Denel firmasının Rooivalk helikopterlerinin döner aksamı ve motoru rakibi Eurocopter firmasınca sağlanıyor.
Güney Afrika, projedeki en uygun fiyat teklifini yapan firma olarak ön plana çıkıyordu. Bu kritik gelişmenin ardından SSİK, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hilmi Özkök'ün katılımıyla toplanacak.

İlk aşamada 50 adet alınacak
TSK'nın en önemli projeleri arasında yer alan ATAK kapsamında, ilk aşamada 50 helikopter alınacak. Helikopterlerin beyni niteliğindeki görev bilgisayarları, Türkiye tarafından geliştirilecek.
Türkiye, ilerleyen yıllarda helikopterler üzerinde istediği değişikliği de yapma hakkına sahip olacak. Bu iznin Kongre'den çıkmayacağını gören ABD'li Bell-Textron ile Boeing şirketleri ihaleye katılmamışlardı.
İhalede, Eurocopter Tiger, Rus Kamov Ka-50, İtalyan Agusta A-129 Mangusta ve Güney Afrikalı Denel Rooivalk helikopterleriyle yarışıyor
______________________________________________________________________________________________________
TSK'nin taktik-taarruz helikopter projesi, ABD'li şirketlerin çekilmesi ve AB'ye rest çekme nedeniyle tehlikeye girdi. Rusların istenen Mi-28 modeli ile değil de Kamov'la katılması da sorun yarattı. ANKARA (Cumhuriyet Bürosu) - Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) son dönemdeki ciddi projelerinden biri olan taktik-taarruz helikopter projesi olan ATAK'ta pürüz çıktı. İkinci ihale sürecinin başında ABD'li Bell Textron ile Boeing'in çekilmesi, beklentileri düşürmüştü. Rusların istenen Mi-28 modeli ile değil de Kamov'la katılması diğer olumsuzluk olarak gündeme getiriliyor. Başbakan Tayyip Erdoğan 'ın ''Müzakere süreci kesilirse kesilir'' açıklamasının ardından ihalenin AB sürecinde Avrupalı firmalar aracılığıyla gündeme getirilmesi olasılığı da zayıflamış durumda.

Savunma Sanayii İcra Komitesi yarın Erdoğan başkanlığında toplanacak. Toplantının birinci gündem maddesi ATAK projesi.

Emekli Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu 'nun Genelkurmay Başkanlığı, Bülent Ecevit 'in başbakanlığı döneminde etkin olarak çalışmaları yürütülen ATAK projesi, firmalarla yapılan pazarlıkların ardından sonuçlandırılamadı. İlk ihale aşamasında ABD'li King Cobra modeli için Bell Textron ile görüşmeler sürdürüldü. Görüşmeler sürerken Rus-İsrail ortaklığı Kamov da yedekte tutuldu. Sonuç alınamaması üzerine AKP döneminde ihale iptal edildi ve yeni ihaleye çıkıldı. Uzun süre savunma alımlarında ambargo uygulanan Güney Afrika Cumhuriyeti'nden Denel firmasının Rooivalk modeliyle katılmasına karar verildi. Yeni ihalenin ilk süreçlerinde SSM ile uzun görüşmeler yapan ve sonuç alamayan Bell Textron firması ikinci ihaleden çekildi. Ardından ABD ordusunun Irak'ta ve diğer kriz bölgelerinde kullandığı Apachi modelini üreten Boeing de ihaleye katılmayacağını duyurdu.

Cumhuriyet
___________________________________________________________________________________________________
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) büyük önem verdiği Taarruz, Taktik ve Keşif Helikopteri (ATAK) Projesi ihalesinin sonuçlanmasına kısa süre kala, finale kalan Güney Afrikalı Denel Şirketi'nden sürpriz bir teklif geldi. Rooivalk (Kırmızı Şahin) helikopteriyle ihaleye katılan Denel, ihaleyi kazanmaları halinde ilk dört helikopteri hemen teslim etme garantisi verdi. Şirket, Savunma Sanayii Müsteşarlığı'na gönderdiği yazıda, helikopterlerin eğitimi için dört pilotu da göndermeye hazır olduğunu kaydetti. Denel, Türkiye görev bilgisayarı geliştirinceye kadar bu açığı kapatabileceğini ve bir ödeme talep etmeyeceğini de garanti etti. Denel, üretimin başlaması ile birlikte TSK'ya ayda bir helikopter teslim edecek. Denel'in CEO'su Shaun Liebenberg, Türkiye'nin, Kırmızı Şahinleri terörle mücadelede kullanmak istediğini belirtti.

ÜRETİM TÜRKİYE'DE

Liebenberg, ihaleyi kazanırlarsa 91 helikopteri Türkiye'de üretmek istediklerini söyleyerek 'Helikopterlerimize güveniyoruz ve Türkiye'nin ihtiyacını da biliyoruz. Bu nedenle üretimi Türkiye'de yapmak istiyoruz' diye konuştu. Türkiye, ATAK Projesi ile ilgili kararı, Başbakan Erdoğan başkanlığında 17 Ekim 2006 tarihinde gerçekleştirilecek Savunma Sanayi İcra Komitesi'nde (SSİK) verecek. Toplam 91 adetten oluşan ATAK Projesi, 1.5 milyar dolarlık değeri ile TSK'nın en büyük projeleri arasında yer alıyor.
_______________________________________________________________________________________________
ÖNEMLİ BİR FIRSAT
İtalyanlar ise yüksek-sıcak kriterinde ciddi zorluk yaşasalar da, Mangusta A129 helikopterine bu zorluğu aşacak yeni bir motor takma sözü veriyorlar. Bu da beraberinde ciddi bir genel sistem modifikasyonu gerektiriyor. Gerek Afrika'nın Denel'i gerekse İtalyanların Agusta'sı ihalede Ankara TAI'de ortak üretim başlayana kadar ellerindeki helikopterleri Türkiye'ye geçici ihtiyaç kapsamında verme sözünde bulunuyorlar. İkisi de full teknoloji transferini garanti ediyor. Teknolojiye sahip olma konusunda yıllardır zorluk yaşayan Türkiye için bu ihalenin önemli bir fırsat olduğu da ayrı bir gerçek. Bu arada, Amerika'nın Boeing firması da direk alım kapsamında Apache helikopterlerini Türkiye'ye uygun fiyattan verebileceğini söylüyor. İşler çok karışık. Salı günü karar ileri bir tarihe de ertelenebilir. Bakalım Türkiye'nin değil belki de dünyanın son dönemlerdeki en büyük savunma ihalelerinden birinin sonucu ne olacak?
___________________________________________________________________________________________________
Ankara (AA)- Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Savunma Sanayi İcra Komitesinin helikopter alımı için karar verirken ''duygusal davranmayacağını'' söyledi. Gönül, TBMM'de gazetecilerin soruları üzerine, Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısında, 91 adet ATAK Taktik Taarruz Helikopter Alımı Projesi'nin ele alacağını hatırlattı. Gönül, sayısı partiler halinde 150'ya kadar çıkacak olan askeri helikopterlerin 2 kişilik, silah taşıma özelliğine sahip olduğunu ifade etti.

Komitenin firma seçimini yaparken ülke çıkarlarını dikkate alacağını kaydeden Gönül, ''4 milyar dolarlık bir alım söz konusu... Biz heyeti tüm ayrıntılar konusunda bilgilendireceğiz. Kararı teknik heyet verecek'' dedi.

Gazetecilerin, 2 firmanın kaldığı kısa listede, Güney Afrikalı firmanın imalatta kullandığı bir kısım parçayı Fransa'dan aldığını hatırlatması üzerine Gönül, ''ABD dışında hiçbir ülke yüzde 100 kendi üretimiyle bu helikopterleri yapamıyor. Söz konusu olan 4 milyar dolarlık bir proje... Tüm ayrıntılar konusunda heyeti bilgilendireceğiz. Teknik heyetin bu konuda duygusal davranmayacağını düşünüyorum'' görüşünü kaydetti.
mynet
_______________________________________________________________________________________________________
10 yıldır sonuçlanmayı bekleyen saldırı helikopteri "ATAK II" ihalesi 20 Aralık’taki Savunma Sanayi İcra Komitesi’nde (SSİK) karara bağlanacak. Toplantıya Başbakan Tayyip Erdoğan, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt katılıyor. TSK’nın ihtiyacını karşılamak üzere 40+50+1 formülüyle açılan 2 milyar dolarlık saldırı helikopteri ihalesi 20 Aralık 2006 tarihinde karara bağlanması planlanıyor. 12-17 Kasım tarihlerinde ATAK II gündemiyle düzenlenmesi öngörülen SSİK katılımın sağlanması nedeniyle Aralık ortasına ertelendi. Aralık ortasında AB zirvesiyle çakışması nedeniyle toplantı bir kaç gün daha ertelenerek 20 Aralık’ta karar kılındı. Daha önce de 27 Haziran 2006 ve 17 Ekim 2006 tarihinde planlanan toplantılar Başbakan Erdoğan’ın ağabeyinin vefat etmesi ve başbakanın rahatsızlanarak hastaneye kaldırılması nedeniyle ertelenmişti. 27 Haziran’daki zirve 30 Haziran’da gerçekleşmişti. 2 Milyar dolarlık helikopter ihalesinde kısa listeye Güney Afrikalı Denel ve İtalyan Agusta Westland kaldı. Denel, helikopterde kullandığı Fransız malzemelerinin yarattığı sıkıntıyı, Agusta Westland ise helikopter motorunun performans sorununu aşmaya çalışıyor. Daha önce benzer ihaleye katılan Boeing firması ise Askeri Dış Alım (FMS) kredisi ile daha ucuza, ama bilgisayarına müdahale edilemeyen helikopter satmak için ihalenin başarısızlıkla sonuçlanması bekliyor.
tarih:13 Kas 2006
_______________________________________________________________________________________________________
İki milyar dolarlık ’Atak’ projesi bilgilerinin ihalede çekişen bir firmaya sızdırıldığı ihbarı üzerine Milli Savunma Bakanı Gönül, inceleme istedi. İhbar doğru çıktı. İşte ayrıntılar:

ATAK ihalesinde ‘köstebek’ olduğu ortaya çıktı. İki milyar dolarlık ihaleyle ilgili Genelkurmay Başkanı Org. Yaşar Büyükanıt’a yapılan gizli ‘takdim arzının’, internetten, ihaleye katılan Güney Afrikalı Denel ile İtalyan Agusto firmalarından birine sızdırıldığı ortaya çıktı. TSK’nın en büyük projelerinden biri olan 91 adet taarruz helikopter alımını kapsayan ihale karar aşamasındaydı.

Skandal Başbakan Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında toplanacak Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin sonucu açıklaması beklenirken Milli Savunma Bakanlığı’na gönderilen ihbar mektubu ile ortaya çıktı. Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül inceleme talimatı verdi. Müsteşar Korgeneral Yalçın Ataman’ın emriyle yürütülen ön incelemede ihbar mektubunun doğru olduğu anlaşıldı.

IP NUMARALARI İNCELENİYOR
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Büyükanıt, menfaat karşılığı dışarıya bilgi sızdırdığı tahmin edilen köstebeğin bulunması için talimat verdi. Genelkurmay İstihbarat Başkanlığı’nın da müdahil olduğu soruşturmada şüpheler Dış Tedarik Daire Başkanlığı üzerinde yoğunlaştı.

İhale ile ilgili bilginin hangi bilgisayardan ‘e-posta’ yoluyla atıldığının belirlenmesi için tüm bilgisayarların IP numaraları mercek altına alındı. Soruşturmayla birlikte Milli Savunma Bakanlığı’nda benzer skandala karşı olağan üstü tedbirler alındı. İnternet bağlantılı tüm bilgisayarlar sivil personelin çalıştığı birimlerden alındı.

İhale kapsamında 91 adet taarruz ve keşif helikopteri satın alınacak ve 16 helikopter kiralanacak. İhalede G.Afrikalı Denel ile İtalyan Agusto firmaları çekişiyor. İhaleyi kimin kazanacağına Başbakan Erdoğan başkanlığında toplanacak Savunma Sanayii İcra Komitesi karar verecek. Komite’nin 17 aralıkta toplanması bekleniyor.
__________________________________________________________________________________________________
ANKARA(ANKA)-Milli Savunma Bakanligi bir gazetede 'Savunmada Köstebek Soku' basligiyla yayinlanan habere iliskin açiklamada bulundu.
MSB Genel Sekreterligi'nden yapilan açiklamada, iki milyar dolarlik atak helikopter ihalesi ile ilgili olarak hazirlanan gizli takdim arzinin ihaleye katilan firmalardan birine sizdirildigi ve bunun üzerine Milli Savunma Bakanligi tarafindan sorusturma açildigi konusunun yer aldigi belirtilerek, 'Yayinlanan bu haberde iddia edildigi sekilde ihale bilgilerinin herhangi bir firmaya sizdirilmasi söz konusu olmadigi gibi açilmis bir sorusturmada yoktur. Söz konusu haberdeki iddialar tamamen asilsiz ve gerçek disidir' denildi. (ANKA)
(HM/ÇAG)
____________________________________________________________________________________________
Tolga ÖZBEK

Geleceğin Savaş Uçağı, Taarruz Helikopteri ve Turna Jandarma Helikopter ihalelerinin görüşüleceği toplantıya geçen hafta Fransa Meclisi’nden geçen Ermeni Soykırım Yasası’nın etki etmesi bekleniyor. İhalelerde Fransız şirketlere şans verilmezken toplam değeri 5 milyar Doların üzerindeki projelerde nasıl bir yol izleneceği merakla bekleniyor.

SAVAŞ UÇAĞINDA BÜYÜK YARIŞ Hava Kuvvetleri’ndeki mevcut F-16 ve F-4’lerin yerini alacak Geleceğin Savaş Uçağı Projesi’nde iki farklı yaklaşım dikkat çekiyor. Toplam 120 adetlik alımın planlandığı ihalede Amerikan Lockheed Martin’in Ortak Savaş Uçağı olarak adlandırılan JSF ile İngiliz-Alman-İtalyan ve İspanya ortaklığındaki Eurofighter yarışıyor. SSM, iki seçenek üzerinde duruyor: Birincisi ihtiyacın tamamının Türkiye’nin de üye olduğu JSF Projesi’nden karşılanması. İkinci seçenek ise Eurofighter ortağı olan İngiltere ve İtalya’nın da yaptığı gibi 80 adet JSF, 40 adet de Eurofighter alımı. Bu konuda askeri yetkililer ve SSM arasında farklı yaklaşımlar bulunurken kararın Başbakan Erdoğan tarafından verilmesi bekleniyor. Diğer taraftan Türkiye, çeşitli kazalarda kaybedilenlerin yerine 30 adet F-16 almak üzere görüşmelerini devam ettiriyor.

TAARRUZ HELİKOPTERİ
Yaklaşık 10 yıldır sonuçlandırılamayan ve ilki geçen yıl iptal edilen Taarruz Helikopteri İhalesi’nde kısa listede İtalyan Agusta/Westland şirketinin Mangusta A129 ile Güney Afrika`nın Denel’in Rooivalk (Kırmızı Şahin) helikopterleri kalmıştı. Teknoloji transferi ile imalatın Türkiye’de yapılması planlanan projenin yaklaşık 2 milyar Dolara mal olması bekleniyor. İhalede düşük fiyatıyla öne geçen Güney Afrikalı Denel şirketi, helikopterin ana transmisyon sisteminin yüzde 24’ü Fransız-Alman Eurocopter, ana gövde parçalarının da yüzde 56’sının da Fransız Thales ve Sagem şirketleri tarafından imal edilmesi, soru işaretleri oluşturuyor. Güney Afrika hükümeti, gerekirse sorunu başta Amerika olmak üzere farklı imalatçılardan alınacak teknolojilerle çözme sözü veriyor. İtalyan Agusta ise A129 modeliyle hazır bekliyor. A129 için İtalya ise gerekirse motor gücü artırımı sözü veriyor.

Fransızların gözü bu ihalede
Sözde Ermeni soykırımını inkarı suç sayan yasa teklifinin Ulusal Meclis’te kabul edilmesi nedeniyle Fransa’nın da gözü bu ihalede olacak. Bunun nedeni ise yaklaşık 1.5 milyar dolar tutarındaki ihalede kısa listeye girerek finale kalan firmalardan Güney Afrikalı Denel firmasının ürettiği Rooivalk helikopterlerinin motor dahil yüzde 40’a varan aksamının Fransız Eurocopter tarafından karşılanması. İhalede Fransız Meclisi’nin kararından önce, Eurocopter en şanslı firma görülüyordu. Kulislere göre ATAK II’de bir karar çıkmaması ihtimali de var . Bunun nedeni ise, ABD’li Boeing firmasının Apache helikopteri için birim başına 27 milyon dolar önermesi. İcra komitesinin teklifi değerlendirmek için ihale sonucunu erteleyebileceği de ileri sürülüyor.

Dört helikopteri hemen veririz Türk Silahlı Kuvvetlerinin hava hakimiyetini artırmak için başlattığı Türk Taarruz ve Taktik Keşif helikopteri (ATAK II) ihalesinde son ikiye kalan firmalardan Güney Afrikalı Denel, İtalyan Agusta A-1291 Mangusta ile birlikte bugün açıklanacak sonucu bekliyor. Denel’in CEO’su Shaun Liebenberg, ATAK II helikopter ihalesinde Türkiye ile stratejik ortaklık ve teknolojik transfer konusunda Güney Afrika hükümetinin de kendilerine garanti verdiklerini söyleyerek, ihaleyi kazanmaları halinde ilk dört helikopteri hemen teslim edeceklerini de belirtti.
____________________________________________________________________________________________________
Helikopter ihalesinde karar günü 12 Aralık 2006
Özgür EKŞİ / ANKARA

Başbakan Erdoğan başkanlığında bugün toplanacak Savunma Sanayii İcra Komitesi’nde önemli kararlar alınacak.

Kara Kuvvetleri’nin taarruz helikopteri ihalesi 2 milyar dolarlık bütçesiyle karar aşamasına geldi. Fransız firması Eurocopter’in parçalarını kullanan Güney Afrikalı Denel’in helikopteri Fransa’yla "Ermeni Soykırımı" iddiaları yüzünden gerilen ilişkilerden etkilenmemeye çalışırken, İtalyan A-129 helikopteri ise motor performansını yükseltme sözü verdi.
________________________________________________________________________________________________
Helikopter projesinde erteleme
Savunma Sanayii İcra Komitesi, atak helikopteri projesinde finale kalan iki firmanın helikopterlerinin daha ayrıntılı teste tabi tutulması gerektiğini belirterek nihai kararı erteledi.

NTV-MSNBC VE AJANSLAR
12 Aralık 2006 Salı
-
Savunma Sanayii İcra Komitesi yaklaşık 10 yıldır ihale süreci devam eden saldırı helikopterinde nihai kararı erteledi.

Genelkurmay’ın isteği üzerine finale kalan Güney Afrika’nın Benel firmasıyla İtalya’nın Agusta Westland firmasının helikopterlerine yeni testler yapılacak.

Toplantının ardından açıklama yapan Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, “Güney Afrika şartarıyla Güneydoğu’nun iklim şartları aynı olmadığınıdan testlerin nasıl sonuç vereceğini görmek istiyoruz” dedi.

İcra Komitesi ayrıca ABD’den 10 milyar dolara 100 adet yeni savaş uçağının yanısıra 30 adet yeni model F-16 alınmasını da kararlaştırdı.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 10 yıllık tedarik planı çerçevesinde ihtiyaç belirleme çalışması tamamlanan 8 projenin de başlatılması konusunda karar alındı.
Tarih: 13 Arl 2006

Bunlar arasında TSK uydu muharebe altyapısı ve genel maksat helikopterleri de bulunuyor.

Toplantıda ihtiyaç kalmadığı gerekçesiyle üç proje de iptal edildi
___________________________________________________________________________________________________
‘Yeter artık. Bu ihale 10 yıllık bir iş, çok uzadı. Yapılacak İcra Komitesi toplantısında karara varmayı umuyoruz. Bizim görüşümüz bu ihaleyi karara bağlamak yönünde.’ Savunma Sanayii Müsteşarı (SSM) Murad Bayar yılan hikâyesine dönen Kara Kuvvetleri Komutanlığı (KKK) taarruz, taktik ve keşif helikopteri (ATAK) ihalesinde artık sona gelindiğini işte bu sözlerle ilan ediyordu. Uluslararası silah lobileri ve devletlerin mücadelesine sahne olan 4,5 milyar dolarlık ilk ihale sürecinde iki kez masaya oturulmuş ancak imzalar bir türlü atılamamıştı. 1997’ de başlayan ve 2000 yılında sonuçlanan ilk ihaleyi bölücü terör örgütüne karşı verilen mücadelede önemli roller üstlenen “Cobra” helikopterinin üreticisi Amerikalı Bell Textron kazanmıştı. Ancak imzaların atılacağı dönemde patlayan “Şubat Krizi” ihale sürecini altüst etti. Kriz nedeniyle alım sayısının azaltılması, ortak üretim ve helikopterlerin kaynak kodunu kimin sağlayacağı (source code) konularında taraflar anlaşamayınca 2004 yılında ihalenin iptal edildiği ve yeni bir ihale yapılacağı açıklandı. Neticede yeni bir şartname hazırlandı ve ertesi yıl alım için teklifler alınmaya başlandı.

İKİNCİ İHALENİN FARKI
2005 Şubat’ında tekrar açılan ihale ilk ihaleden birçok bakımdan farklıydı. Öncelikle alınması planlanan helikopter sayısı 145’ten 50’ye düşürülmüş, dolayısıyla alım için ayrılan bütçe de 4,5 milyar dolardan 2 milyar dolara inmişti. Bir diğer önemli husus ise Türkiye’nin taleplerinde ciddi değişiklikler olmuştu. Ankara “helikopterin beyni” olarak kabul edilen uçuş ve silah sistemlerinin yerli yazılıma uygun olarak değiştirilmesini şartnamenin en ana koşulu olarak belirlemişti. Müsteşar Bayar, Anadolu Ajansı’na yaptığı açıklamada bu konudaki ısrarın nedenini şöyle açıklıyordu: “Helikopter ve uçaklarda en önemli unsur üzerlerindeki elektronik uçuş ve silah sistemleridir. Uçak ve helikopterler 30-40 sene kullanılabiliyor ancak elektronik sistemler 5-6 yılda bir değişiyor. Eğer elinizde bulunan helikopter ya da uçakların, uçuş ve silah sistemlerine ilişkin entegrasyonunu siz yapmadıysanız, bunun anahtarı da sizde olmuyor; dolayısıyla kimden satın aldıysanız ona mahkûm oluyorsunuz. Bu ihalede biz, ‘helikopter alacağız ancak üzerindeki kritik sistemleri biz entegre edeceğiz’ diyoruz.”

Savunma sanayiinde millî yazılım ve şifreleme sistemlerinin kullanılması konusundaki ısrarın temelinde yatan sebep ise içinde bulunduğumuz coğrafyada yaşanan sıcak gelişmelerdi. ASELSAN’da uzun yıllar görev yapan emekli muhabere tuğgeneral Aytekin Ziylan, Irak Hava Kuvvetleri’nin her iki Körfez Savaşı’nda da etkisiz kalmasında uçuş kontrol kodlarının Amerikalılar tarafından elde edilmesinin büyük rolü olduğunu düşünüyor: “Bir uçağın veya helikopterin aklı sahip olduğu yazılımlardır. Bu sayede dost ve düşman tanımlaması bu sistem tarafından yapılmakta ve silah sistemleri bu yönlendirme doğrultusunda hedefe kilitlenmektedir. Saddam Hüseyin tedbir olarak Rus ve Fransız yapımı savaş uçakları almıştı. Lakin ABD yazılım kodlarını bu ülkelerden temin edince bir tane bile uçak havalandıramadan savaş bitirildi.”

Ziylan, benzer bir durumun İngiltere ile Arjantin arasında yapılan Falkland Savaşı’nda yaşandığını anlatıyor. Arjantinlilerin Fransız yapımı Exocet füzeleriyle Kraliyet Donanması’na büyük kayıplar verdirmesi üzerine İngilizlerin paniklediğini hatırlatarak, Londra’nın hemen üretici firma ile temasa geçerek füzelerin kaynak kodlarını elde ettiğini ve bu sayede savaşı kazandığını hatırlatıyor. Tüm bu örneklerden hareketle kodlar ve ortak üretim konusunda millî menfaatler doğrultusunda kararlı bir tutum sergileyen SSM’nin bu ısrarı ABD’li silah şirketlerinin ihaleden erken havlu atmalarına sebep oldu. Halen TSK bünyesinde görev yapan ve bölücü terör örgütü bölücü terörist örgüt’ya karşı verilen mücadelede büyük yararlar sağlayan Apache ve Cobra helikopterlerinin üretimini gerçekleştiren Boeing ve Bell Textron şirketleri bu taleplerin kabul edilemez olduğunu öne sürerek 2005’te açılan ihaleye katılmayacaklarını açıkladılar. Savaş sanayiinde haklı bir üne sahip bu iki Amerikan şirketinin ihaleden çekilmeleri gözlerin diğer adaylara çevrilmesine sebep oldu.

Fransız-Alman-İspanyol ortaklığı “Eurocopter” şirketinin “Tiger”, Rus-İsrail ortak şirketi Rosonobonoexport’un K-52 “Erdoğan” İtalyan Agusta-Westland firmasının “Mangusta A-129” ve Güney Afrika Denel’in “Rooivalk” ile boy gösterdiği ihalede sadece şirketler değil, devletler de yarıştı. Finale kalan şirketler 30 Haziran’da açıklandı. Başbakan Recep Tayip Erdoğan, Genelkurmay Başkanı Org. Hilmi Özkök ile Millî Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün de katıldığı beş saatlik Savunma Sanayii İcra Komitesi toplantısından çıkan sonuç gerçekten şaşırtıcıydı; finale İtalyanlar ve Güney Afrikalılar kalmıştı.

FRANSIZLARDAN SÜRECİ BALTALAMA SİNYALİ Görüşmelerin Güney Afrikalı Denel ve İtalyan Agusta-Westland ile sürdürüleceğinin açıklanması birçok uzman tarafından şaşkınlıkla karşılandı. Jane’s Defence dergisinin Türkiye temsilcisi Lale Sarıibrahimoğlu bu durumu SSM’nin izlediği yeni politikaya bağlıyor: “Türkiye savunma sanayii konusunda son derece kararlı bir tutum sergiliyor. Bu politikanın temelini savunma sanayiinin dışa bağımlılığını azaltmak ve gelişmiş silah teknolojisinde transfere yani ortak üretime imkân sağlayan firmalarla çalışmak olarak özetleyebiliriz. Ankara sadece helikopter satın almak istememekte; helikopterlerin gelişmiş uçuş ve silah sistemlerinin ortak üretiminde de aktif rol almak istemektedir. Satıcılarla yapılan görüşmelerde buna razı olan firmalarla çalışılacağı açıkça söylenmiştir. Bu şartları kabul eden Güney Afrikalı şirket ile İtalyan Agusta’nın finale kalması bu kararlılığın ifadesidir.”

Uluslararası devleri geride bırakarak finale kalan Güney Afrikalı Denel, bu ihalenin en büyük sürprizine imza attı. İhaleye saatte 260 km hız yapabilen ve 6 bin 96 metre yükseklikte uçabilen “Rooivalk” yani “Kızıl Şahin” helikopteriyle katılan Denel, 700 km menzilli bu hava aracı için oldukça uygun bir fiyat talep edince finale kalmayı başardı. Son beş yıldır faaliyet raporlarında zarar açıklayan Denel, ihaleyi kazanarak içinde bulunduğu sıkıntılı durumdan çıkmayı amaçlıyor. İhalenin şirket için taşıdığı önemi Denel’in Yönetim Kurulu Başkanı Shaun Lienberg “Şimdiye kadar Rooivalk’la ilgili sahip olduğumuz en iyi fırsat” olarak özetliyor. Şu ana kadar sadece Güney Afrika ordusu tarafından kullanılan bu helikopterin ülke dışında alıcı bulmasının şirket açısından büyük yarar sağlayacağına dikkat çeken Lienberg, ihalenin bu açıdan da kendileri için büyük önem taşıdığını ifade ediyor. Şirket yönetiminin ihaleye ne kadar ümit bağladığının bir diğer önemli göstergesi de alınan küçülme kararı kapsamında işten çıkarılması planlanan 700 kişinin sözleşmelerinin bir yıl daha uzatılması oldu.

“Rooivalk” helikopteriyle ihalede boy gösteren şirketin ihaledeki en büyük rakibi Eurocopter ile ciddi bir teknolojik işbirliği olduğunu hatırlatan gazeteci Sarıibrahimoğlu çok önemli bir tehlikeye dikkat çekiyor: “Bu helikopterin uçmasını sağlayacak teknoloji ihaleden elenen Eurocopter firmasının elinde ve şirket bunu Denel’e vermeye yanaşmıyor. Uçuş sistemleri konusunda yüzde 40 gibi büyük bir oranda Fransız desteğine ihtiyaç duyan Denel’e, bu desteği alamazsa vaatlerini yerine getirmesi mümkün olamayacak. Fransa’nın kilit rol oynadığı görüşmelerden sonuç alınmazsa Denel açısından zor günler başlayabilir.”

Savunma sanayii uzmanı Aydın Çetiner, Denel’in daha önce de SSM ile işbirliği yapmak istediğini ancak bu yakınlaşma çabalarının yine Fransız hükümeti eliyle engellendiğini anlatıyor. Çetiner’in anlatımlarına göre Fransız havacılık şirketi Puma, -şimdiki adı Eurocopter- casus filmlerine taş çıkartacak bir operasyonla bu anlaşmayı bozmayı başardı. Fransa’da yaşayan bölücü terörist örgüt’lıların bir bölümünü Güney Afrika’ya gönderen şirket Kürtlerin tıpkı siyahların maruz kaldığı sıkıntılara maruz kaldığı propagandasını yaparak kamuoyunda bu satışa yönelik tepkiler oluşmasını sağladı. Oluşan tepkiler üzerine Cumhurbaşkanı Nelson Mandela “Atatürk Barış Ödülünü” reddetti ve Türkiye’ye silah ambargosu uygulanması talimatını verdi. Bu operasyon yüzünden TSK’nın çok ucuza yapabileceği bir tedarik sürecini daha pahalı olan Amerikan ve Avrupa malı ürünlerle gerçekleştirdiğini anlatan Çetiner, benzer bir sürecin yaşanmaması için gerekli tedbirlerin alınması gerektiğini vurguluyor.

Fransızlar dışında ihale sürecini yeniden karıştırmak isteyen bir diğer şirket ise Amerikan Boeing şirketi. İhale sonuçları açıklanmadan kısa bir süre önce “Apache” saldırı helikopterlerini, kısa adı FMS olan “Dış Askerî Satış Kredisi” ile satmayı öneren Boeing’in bu önerisi hazır alımı öngörmesi nedeniyle SSM tarafından reddedildi. Amerikalılar buna rağmen ihalenin kesin sonuçları açıklanmadan pes etmeyeceğe benziyor.

TÜM YOLLAR ABD VE İSRAİL’E ÇIKIYOR İtalyan şirketi Agusta finale en yakın aday olarak görülüyor. Mangusta A-129 modelinin daha önce İtalyan ordusu tarafından Somali, Arnavutluk ve Kosova operasyonlarında aktif olarak kullanılmış olması bu helikopterin artı hanesine yazılan hususların başında geliyor. Agusta’nın ortak üretim hattı kurmayı hatta fabrikasını Türkiye’ye taşımayı önermesi ve üçüncü ülkelere satış için işbirliğine açık bir tutum sergilemesi de firmayı bir adım öne çıkartıyor. Teknoloji transferine de olumlu bakan İtalyan savunma devinin ürettiği Mangusta A-129 saatte 265 km hız yapıyor. 3 bin 290 metreye çıkabiliyor, 550 km aralıksız uçabiliyor. ‘Hellfire’ yani “cehennem” ateşi adlı füzeyi fırlatıyor.

Aydın Çetiner, Mangusta’nın sahip olduğu tüm bu olumlu özelliklere karşın yüksek irtifa ve sıcak hava şartlarında görev yapacak motor kapasitesine sahip olmadığını belirtiyor. Çetiner’in dikkat çektiği bir diğer önemli nokta da helikopterin üzerinde taşıdığı silah sistemlerinin İsrail tarafından üretileceği gerçeği. Dolayısıyla Rus firması Kamov ile ihaleye katılan ve elenen İsrail, dolaylı olarak bu süreçten yararlanmış oluyor. Halen Sahil Güvenlik Komutanlığı bünyesinde hizmet veren AB-412 helikopterlerinin de Agusta şirketi tarafından üretildiğini hatırlatarak, şirketin bu markayı ihaleden elenen Amerikan şirketi Bell-Textron lisansıyla ürettiğini, dolayısıyla İtalyan şirketinin kazanması halinde dolaylı olarak ABD ve İsrail şirketlerinin de bu anlaşmadan kârlı çıkacağını dile getiriyor.

Türkiye planlı tedarik konusunda ciddi sorunlar yaşayan bir ülke. Geçmişte yaşanan süreçlere bakıldığı zaman gerek genel maksat helikopterlerine gerekse silahlı saldırı helikopteri temininde küçük partilere büyük paralar yatırıldığı görülüyor. İçinde yaşadığımız coğrafyada silahlı çatışmaların hiç eksik olmaması ve yakın bir gelecekte de bu çatışmaların bitecek görünmemesi savunma sanayiine duyulan ihtiyacın artmasına neden oluyor. Gece ve gündüz operasyon yapabilen, çok rollü ve maliyet açısından da en gerçekçi fiyatlarla temin edilen bir helikopterin ülkemizin güvenliği için hayati roller üstlenebileceği açık. Bu konudaki gelişmelerin seyrini hep birlikte izleyeceğiz ve göreceğiz.
Keşif helikopteri ihalesi İtalyan'a

12 yıldır ihale sürecinde olan Taktik Keşif Helikopteri (ATAK) projesinde, ihale TAI ana yüklemeciliğinde Agusto/Westland firmasında kaldı. İşte helikopterin özellikleri:
30 Mart 2007 19:10
Yazı boyutunu büyütmek için

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın Taktik Keşif Helikopteri (ATAK) projesinde, TAI ana yüklemeciliğinde Agusto/Westland firmasıyla sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini bildirdi. Bakan Gönül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün gerçekleştirilen Savunma Sanayii İcra Komitesi çerçevesinde alınan nihai kararları açıkladı.

Gönül, ATAK projesiyle ilgili karar konusunda bilgi verirken, ''Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın ATAK projesinde daha önce kısa listeye alınmış bulunan Denel ve Agusta/Westland firmalarının tekliflerinin değerlendirilmesi sonucunda, TAI ana yüklemeciliğinde Agusto/Westland firmasıyla sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verilmiştir'' dedi.

Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nın modern ana muharebe tankı ihtiyacının karşılanması amacıyla başlatılan Milli İmkanlarla Modern Tank Üretimi projesinde de değerlendirme çalışmalarının sonuçlandığını ifade eden Gönül, ''Milli İmkanlarla Modern Tank Üretimi projesinde değerlendirme çalışmaları sonucunda, Otokar A.Ş firması ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verilmiştir'' diye konuştu.

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı olan 16 adet bot tedarikine ilişkin yeni tip karakol botu tedarik projesinde tekliflerin değerlendirilmesi sonucunda Dearsan A.Ş firması ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini söyledi. Bakan Gönül, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında bugün gerçekleştirilen Savunma Sanayii İcra Komitesi çerçevesinde alınan nihai kararları açıkladı.

Gönül, Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın SAR 35 Botları modernizasyonu ihtiyacının karşılanması maksadıyla başlatılan projede, alınan tekliflerin değerlendirilmesi sonucunda, İstanbul Denizcilik LTD. şirketi firması ile sözleşme görüşmelerine başlanmasına karar verildiğini bildirdi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 10 yıllık temin/tedarik programı çerçevesinde, 3 adet projenin, Savunma Sanayii Müsteşarlığı sorumluluğunda başlatılması kararının alındığını belirten Gönül, şöyle devam etti:

''Bu çerçevede, Kara Kuvvetletleri Komutanlığı ihtiyacı olarak taktik tekerlekli araç, Genelkurmay Başkanlığı ihtiyacı olarak Mesaj, Evrak ve Dağıtım Sistemi, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı ihtiyacı olarak Denizaltı Dalış Simülatörü projeleri başlatılacaktır. Son olarak, Savunma Sanayii İcra Komitesi, Refakatte Karıştırma, Dikey Atışlı Kısa Menzilli Füze Sistemi, Hedef Podu Tedariği ve Entegrasyonu projelerine ihtiyaç kalmadığını değerlendirerek, söz konusu projelerin iptal edilmesine karar almıştır.''

-SORULAR...- Açıklamalarının ardından soruları yanıtlayan Bakan Gönül, ATAK projesinin 12 yıllık bir proje olduğunu hatırlatarak, bugün alınan nihai kararın ''tarihi bir karar'' olduğunu vurguladı. ATAK projesinin 50 helikopter üretimini öngören bir proje olduğunu belirten Gönül, 2,7 milyar dolarlık bir proje olduğunu bu projede ana yüklenici firmanın TAI, İtalyan Agusta/Westland firmasının ise alt yüklenici olduğunun altını çizdi. Vecdi Gönül, ''Bu Türk-İtalyan ortak yapımı helikopter Türkiye'de üretilecek ve ismi de T-129 olacak'' dedi.

Milli Savunma Bakanı Gönül, ATAK projesinde birçok konunun değerlendirildiğini ancak, değerlendirmedeki en önemli kriteri, aradaki fiyat farkının izah edilemeyecek kadar yüksek olması olarak gösterdi. Bakan Gönül, bir başka soru üzerine, Milli Tank Projesinin tasarım ve geliştirmesi için 500 milyon dolar harcanacağını ve bu çerçevede öncelikle bir prototipin üretileceğini ifade etti.

Milli Savunma Bakanı, bir başka soru üzerine, F-16 alımı ile ilgili şuanda bir İcra Komitesi kararına ihtiyaç olmadığını, geçen Komitede Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nın yetkili kılındığını ve müzakerelerin devam ettiğini belirterek, ''Temel amacımız yeni F-16'ların da Türkiye'de üretilmesidir'' diye konuştu. Bugünkü toplantıda çok önemli kararlar alındığını vurgulayan Gönül, Türkiye'deki üretilecek üç önemli savaş aracı konusunda nihai kararın verildiğini kaydetti.
İhale karşılığında agusta westland’ın Türkiye’ye sundukları: Alt sistemler
Aselflir-300T
have quick telsiz
2.75"lazer güdümlü füze/geliştiriliyor
Görev bilgisayarı./geliştiriliyor
Füze ikaz ve savunma sistemi
kokpit elektronikleri
Kaska monteli nişangah/geliştiriliyor
mikrodalga radar/geliştiriliyor
Umat/geliştiriliyor
Elektronik harp ekipmanı

ve diğer unuttuğum Türk alt sistemler entegre edilebilecek.

%100 teknoloji transferi

Daha güçlü motorlar arttırılmış taşıma kapasitesi.

Tüm tezgah ve avadanlıklar Türkiye'ye taşınacak."Üretim" ve "montaj" TÜrkiyede olacak.Tezgahların taşınmasından sonra Türkiye Dünyada bu helikopterin üretildiği tek ülke konumunda olacak.

Bitmedi helikopterin lisansı ve 3.ülkelere satış hakkı Türkiyede olacak.Türkiye helikopter üzerinde istediği zaman istediği şekilde değişiklik yapabilecek.

Ayrıca İtalya geçiş döneminde 10 helikopteri bize kiralayacak.Takım tezgah eğitim kiralanan helikopterler vesaire artı 50 helikopter hepsi 2.7 milyar $
_______________________________________________________________________________________________________
30 Tem 2007
ATAK için ilk somut adım atıldı

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı için üretimi planlanan taktik-taarruz helikopterleri projesinde sona gelindi.

Yazılım ve donanımı milli imkanlarla tasarlanıp üretilecek olan toplam 90 adetlik savaş helikopteri üretiminde ana yükleniciliği görevini üstlenen Türk havacılık sanayi ile İtalyan Agusta Westland arasındaki sözleşme görüşmelerinin başlatılması ile ilk somut adım atıldı. İlk aşamada 50 adet daha sonra opsiyonel olarak 40 olmak üzere toplam 90 adet olarak retimi planlanan savaş helikopterleri üretiminde Savunma Sanayii İcra Kurulunun geçtiğimiz günlerde aldığı karar çerçevesinde İtalyan Agusta Westland firması işbirliği ile gerçekleştirilecek.

TAI ANA YÜKLENİCİ: ATAK programı için karşılaması model uyarınca TUSAŞ Ana Yüklenici, Aselsan ve Agusta Westland firmaları ise alt yüklenici olarak üretim görevi üstlenecek. TAI program kapsamında, "Program ve Sözleşme Yönetimi", "Sistem Entegrasyonu Tasarımı ve Geliştirilmesi", "Kalifikasyon" "Üretim" ile "Entegre Lojistik Destek" alanlarında iş payına sahip olacak. ATAK programı kapsamında imzalanacak olan işbirliği anlaşması ile helikopterin yeni konfigürasyonunun fikri mülkiyetine ortak olmasının yanı sıra, nihai montaj ve uçuş işlemleri de dahil olmak üzere bütün gövde üretimi için dünyada tek kaynak olacak.

İLK ÜRETİM 60 AY SONRA: Toplam proje süresi 114 ay olarak belirlenen proje takvimi uyarınca ilk Türk Özgün Konfigürasyonu Helikopterinin kalifikasyonu 68 ay, İlk Türk Özgün Konfigürasyonu Helikopterin teslimatı ise 60 ay olarak planlandı. TAI’nin iş payı Agusta Westland firmasıyla yapmış olduğu anlaşma ile görev üretiminde altıncı helikopterden itibaren kademeli olarak maksimum düzeyde artıracak.
______________________________________________________________________________________________________

Aselsan, 'Atak Projesi' için 700 milyon dolarlık sözleşme imzaladı

Aselsan, Atak Helikopter Projesi kapsamında 700 milyon dolarlık sözleşme imzalandığını bildirdi.
Aselsan Elektronik Sanayi ve Ticaret AŞ'den İMKB'ye yapılan durum açıklamasında; Atak Helikopter Projesi kapsamında, Aselsan ile Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Ana Yüklenici TAI arasında, 7 Eylül 2007 tarihinde, 700 milyon dolar tutarında sözleşme imzalandığı bildirildi.

Aselsan, sözleşme kapsamında "Aviyonik ve Silah Sistemi Tedariki ve Entegrasyonu"nun kendileri tarafından gerçekleştirileceğini belirtirken, teslimatların 2009 yılında başlayacağını duyurdu
_____________________________________________________________________________________________________
ATAK Helikopteri Projesi Basın Açıklaması (7 Eylül 2007)


Savunma Sanayii İcra Komitesinin 30 Mart 2007 tarihli Kararı çerçevesinde çalışmaları yürütülen ATAK Helikopteri Projesi kapsamında, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile TUSAŞ (TAI), AGUSTAWESTLAND ve ASELSAN firmaları arasında Sözleşmeler 7 Eylül 2007 tarihinde imzalanmıştır. Resmi imza töreni kısa bir süre içinde yapılacaktır.
_____________________________________________________________________________________________________
Aselsan'ın ATAK Projesindeki Sorumluluk Alanları

1-HMS (Helmet mounted system) Avcı kaska monteli nişangah sistemi.
2-IFF dost düşman tanıma sistemi
3-Aselflir 300T gündüz-gece elektro optik nişangah sistemi
4-Görev bilgisayarı
5-Hava yer telsiz sistemi
6-Silah yönetim sistemi (stinger-umtas-cirit vs entegrasyonu)
7-Chaff-flare ve kızötesi bastırıcı sistemleri
8-Dijital görev harita sistemi
9-Çok fonksiyonlu dijital göstergeler
10-INS/GPS sistemleri
11-Aviyonik kontrol merkez bilgisayarı
12-Radar ikaz sistemi-Füze ikaz sistemi-Lazer ikaz sistemi-RF jammer sistemi-IR ölçüm sistemi
______________________________________________________________________________________________________
a-129/t129 karşılaştırması:
Maksimum kalkış ağırlğı : I 4600KG - T 5000 KG
Azami uçuş sürati : I 250 KM/S - T 278 KM/S
Uçuş mesafesi : I 557 KM T 561 KM
Havada kalma : I 3 saat T 3 saat
Uçuş tavan yüksekliği : I 4425 m T 6096m
Tırmanma sürati : I 10,2m/sn. T 12,7m/sn.
Azami hower yüksekliği : I 1500 m T 3100 m
Uzunluk genişilk aynı sayılır .
Güç kaynağı : I 2x Rolls Royce 1004 T 2x Lhtec-T800
Kalkış gücü : I 2x890 shp T 2x1375 shp
_________________________________________________________________________________________________
ABD'den T-129 Motoruna İzin

Savunma Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Türk Silahlı Kuvvetleri İçin İtalyan Agustawestland Firması Tarafından Üretilecek T-129 Helikopterinin Motoruna ABD'den İzin Çıktığını Söyledi.


SAVUNMA Sanayii Müsteşarı Murad Bayar, Türk Silahlı Kuvvetleri için İtalyan AgustaWestland firması tarafından üretilecek T-129 helikopterinin motoruna ABD’den izin çıktığını söyledi. Hürriyet’in sorularını yanıtlayan Müsteşar Bayar, T-129 helikopterinde kullanılacak T-800 motoruyla ilgili iznin ABD’den geldiğini belirterek "üretim TEİ’de olacak" diye konuştu. Bayar, T-129 helikopterlerinin üçüncü ülkelere satışında ABD’nin durumuna ilişkin sorulara ise "bu konuda İtalyan firmasına görev düşüyor. T-800 motorunun üretim iznini de İtalyanlar aldı" cevabı verdi. Kara Kuvvetleri Komutanlığının ATAK II Taarruz helikopteri ihalesinin kazanan İtalyan AgustaWestland firmasının A-129 modelinin motoru TSK tarafından zayıf bulunmuştu. Bunun üzerine T-129 modeline Amerikan Commanchi helikopteri projesinde geliştirilen T-800 tipi motorunun konulmasına karar verildi. AgustaWestland firması ihaleyi helikopterde bu motorun kullanılması şartıyla kazandı
____________________________________________________________________________________________________
Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacı için üretimi planlanan taktik-taarruz savaş helikopterleri (ATAK) projesinde sona gelindi. Toplam 90 adetlik savaş helikopteri üretiminde ana yükleniciliği görevini üstlenen Türk Havacılık Sanayi (TUSAŞ) ile İtalyan Agusta Westland arasındaki sözleşmenin yürürlüğe girmesi nedeni ile TUSAŞ
tesislerinde bir tören düzenlenecek.
24 Haziran Salı günü TUSAŞ’ın Akıncı’daki tesislerinde düzenlenecek törene Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül’ün de katılması bekleniyor.

-YAZILIM VE DONANIM MİLLİ İMKANLARLA OLACAK-


Yazılım ve donanımı milli imkanlarla tasarlanıp üretilecek olan toplam
90 adet savaş helikopteri üretiminde ana yüklenici görevini üstlenen
Türk Havacılık Sanayi ile İtalyan Agusta Westland arasındaki ilk önemli
adım bir süre önce yapılan sözleşme ile atılmıştı.
İlk aşamada 50 adet daha sora opsiyonel olarak 40 olmak üzere toplam 90
adet olarak üretimi planlanan savaş helikopterleri üretimi, İtalyan
Agusta Westland firması işbirliği ile gerçekleştirilecek.

-TUSAŞ ANA YÜKLENİCİ OLACAK-
ATAK programı için karşılaması model uyarınca TUSAŞ ana yüklenici,
Aselsan ve Agusta Westland firmaları ise alt yüklenici olarak üretim
görevi üstlenecek.
TAI program kapsamında, "program ve sözleşme yönetimi", "sistem
entegrasonu tasarımı ve geliştirilmesi", "kalifikasyon" "üretim"
ile "entegre lojistik destek" alanlarında iş payına sahip olacak.
Türkiye ATAK programı kapsamında imzalanan işbirliği anlaşması ile
helikopterlerin yeni konfigürasyonunun fikri mülkiyetine ortak olmasının
yanı sıra, nihai montaj ve uçuş işlemleri de dahil olmak üzere bütün
gövde üretimi için dünyada tek kaynak olacak.

ilgili ihale süresince sitede yayımlanan ilgili haberler ve bilgiler

saim35
Üye
Mesajlar: 18
Kayıt: 11 Tem 2012, 19:17
Yaş:

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen saim35 »

helikopterimizle ne kadar gurur duysak azdır. bu t129'un burun tarafındaki göztleme cihazından( tam adını bilemiyorum) bir tane de tam alt kısımda olsa daha iyi olmaz mı? hem böylelikle helikopterin tam altındaki gelişmeler de gözlenmiş olur. bir öneri.umarım ilerde kendi nakliye helikopterlerimizi de yaparız. savaş uçağı projelerimizden daha da önemsiyorum bu projemizi. umarım hiçbir sorun olmadan bu projenin üstesinden geliriz.

Search and Rescue
Akıncılar
Mesajlar: 2761
Kayıt: 10 Tem 2012, 23:47
Yaş:

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen Search and Rescue »

saim35 yazdı:helikopterimizle ne kadar gurur duysak azdır. bu t129'un burun tarafındaki göztleme cihazından( tam adını bilemiyorum) bir tane de tam alt kısımda olsa daha iyi olmaz mı? hem böylelikle helikopterin tam altındaki gelişmeler de gözlenmiş olur. bir öneri.umarım ilerde kendi nakliye helikopterlerimizi de yaparız. savaş uçağı projelerimizden daha da önemsiyorum bu projemizi. umarım hiçbir sorun olmadan bu projenin üstesinden geliriz.
O dediğin alet 150 kg civarı.Ayrıca bu alet uçuyor mobese gibi direk üstünde durmuyor.

havaciasker
Süvariler
Mesajlar: 6
Kayıt: 12 Tem 2012, 17:08
Yaş:

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen havaciasker »

şu helinin tsk envanterinde uçtuğunu görmek istiyorum artık .

Kullanıcı avatarı
menzil
Akıncılar
Mesajlar: 697
Kayıt: 11 Tem 2012, 00:29
Yaş:

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen menzil »

Ayrıca (T129B için söylüyorum) helikopterlerdeki tek sensör bu olmayacak. Meteksanın geliştirdiği radarlarla da görev yapabilecekler.

TolgaHM
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 172
Kayıt: 12 Tem 2012, 18:09
Yaş:

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen TolgaHM »

Cracker yazdı:İlk etapta 9 tane mi girecekti envantere ve tam olarak tarih ne, bilen var mı
9 adet erken tedarik ile T129-A 2012 sonuna kadar TSK envanterine girecek.
50 adet T129-B 2013-2017 arası teslimatlar yapılacak diye biliyorum.

saim35
Üye
Mesajlar: 18
Kayıt: 11 Tem 2012, 19:17
Yaş:

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen saim35 »

aselpod'muş ismi, teşekkür ederim. her ne olursa olsun Atak projemiz bize çok büyük bir özgüven verecektir.belki şimdi farkında olamayanlar çıkacaktır ama ilerde çok büyük ve güçlü bir savunma sistemimiz olduğunda bugün atılan bu adımların değeri anlaşılacaktır. dağların arasından süzülerek uçarken görebilecek miyiz acaba? Teröristlerin kafasğna kafasına 20 mm'lik toplarını bindirmesini....bildiğim kadarıyla azerbaycanın da bundan siparişi oldu, öyle mi? bir de altay tankımızdan istemişler sanırım.

cagribey
Süvariler
Mesajlar: 225
Kayıt: 10 Tem 2012, 22:29
Yaş:

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen cagribey »

T129'un önündeki AselFlir AF-300, aselpod değil.

Aselpod, savaş uçakları için tasarlanan bir hedefleme podu.

http://www.aselsan.com.tr/content.aspx?mid=375&oid=588

Search and Rescue
Akıncılar
Mesajlar: 2761
Kayıt: 10 Tem 2012, 23:47
Yaş:

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen Search and Rescue »

Makinacı yazdı: Aselpoddan bahsediyorsunuz galiba .

Aselpod da çok övündüğümüz , gurur duyduğumuz ayrı bir başarıdır.
Belirtmek istedim sadece. :)
saim35 yazdı:aselpod'muş ismi, teşekkür ederim. her ne olursa olsun Atak projemiz bize çok büyük bir özgüven verecektir.belki şimdi farkında olamayanlar çıkacaktır ama ilerde çok büyük ve güçlü bir savunma sistemimiz olduğunda bugün atılan bu adımların değeri anlaşılacaktır. dağların arasından süzülerek uçarken görebilecek miyiz acaba? Teröristlerin kafasğna kafasına 20 mm'lik toplarını bindirmesini....bildiğim kadarıyla azerbaycanın da bundan siparişi oldu, öyle mi? bir de altay tankımızdan istemişler sanırım.
FLIR o;

http://www.aselsan.com.tr/content.aspx?mid=375&oid=585

TurSecPow
Üye
Mesajlar: 18
Kayıt: 14 Tem 2012, 16:24
Yaş:

T-129 ATAK KAMUFLAJLI

Mesaj gönderen TurSecPow »

Hürkuş'un hangar çıkış töreninde kamuflajlı ATAK kendini gösterdi, fark ettiniz mi? Fotoğrafını atmaya çalışayım bakalım...

TurSecPow
Üye
Mesajlar: 18
Kayıt: 14 Tem 2012, 16:24
Yaş:

Re: T-129 ATAK KAMUFLAJLI

Mesaj gönderen TurSecPow »


Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Mesajlar: 8857
Kayıt: 11 Tem 2012, 00:02
Yaş:

Re: T-129 ATAK KAMUFLAJLI

Mesaj gönderen DENO »

Bu mu yani?
Resim
Resim

TurSecPow
Üye
Mesajlar: 18
Kayıt: 14 Tem 2012, 16:24
Yaş:

Re: T-129 ATAK KAMUFLAJLI

Mesaj gönderen TurSecPow »

http://foto.aa.com.tr/searchArchive.do

Yukarıdaki link yanlış oldu. Doğrusu

TurSecPow
Üye
Mesajlar: 18
Kayıt: 14 Tem 2012, 16:24
Yaş:

Re: T-129 ATAK KAMUFLAJLI

Mesaj gönderen TurSecPow »

Eline sağlık Deno

Search and Rescue
Akıncılar
Mesajlar: 2761
Kayıt: 10 Tem 2012, 23:47
Yaş:

Re: T-129 ATAK KAMUFLAJLI

Mesaj gönderen Search and Rescue »

Şöyle güzel çiçekli böcüklü bi arazimiz yok ki rengarek yapalım helikopteri :? Taş,toprak peh...

Kullanıcı avatarı
KILIÇ
Site Başkanı
Mesajlar: 4782
Kayıt: 10 Tem 2012, 21:24
Yaş: 45

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen KILIÇ »

Konular birleştirildi

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Mesajlar: 8857
Kayıt: 11 Tem 2012, 00:02
Yaş:

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen DENO »

ne tesadüftür ki Aw-149 da Fransa havacılık fuarında aynı kamuflaj düzeni ile sergilenmişti. Üstelik ihale kazananı belli olduktan sonra. Ah bu adamlar pazarlamayı iyi biliyor :?

[wimg]http://3.bp.blogspot.com/-DqjB99p5few/T ... ter_03.jpg[/wimg]

T-129 ile bu aletin aynı kamuflaj ile yan yana uçarkenki görüntüsü inanılmaz olsa gerek. Ama olamadı işte...

alp-er
Süvariler
Mesajlar: 388
Kayıt: 11 Tem 2012, 12:27
Yaş:

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen alp-er »

Üçüncü motor işini bilgili arkadaşlar biraz açıklayabilir mi? Mümkün mü böyle birşey?

Kullanıcı avatarı
MANOWAR
Akıncılar
Mesajlar: 671
Kayıt: 17 Tem 2012, 19:27
Yaş:

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen MANOWAR »

3. motoru taşıyabildiğine göre rahatlıkla taşır hatta bana kalsa kuyruk ucuna da bir 20mm M197 takıp aynı anda AC-129Gunship versiyonunu elde ederdim. Böylelikle Deniz Piyadelerine CODMW tadında yakın hava desteği sağlanırdı. Neyse ben burada bırakayım yoksa sonu gelmeyecek bu modifikasyonun.
Arkadaş fotoşopta fantezi bir uçak tasarlamış biz oturup bu yükü taşır mı diye tartışıyoruz. Gerçekten ilginç bir durum.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Mesajlar: 9963
Kayıt: 11 Tem 2012, 02:06
Yaş:

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen Sanchez »

güzel bir tasarım olduğunu kabul etmek gerek ama? Belki helikopter gemimizde benzer bir çözüm istenir?

helllfire
Üye
Mesajlar: 17
Kayıt: 19 Tem 2012, 19:47
Yaş:

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen helllfire »

KAFKASYA yazdı:Ataklarin Pixelli kamuflaji nasil olurdu aceb :roll:
bence hoş olurdu :)

Search and Rescue
Akıncılar
Mesajlar: 2761
Kayıt: 10 Tem 2012, 23:47
Yaş:

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen Search and Rescue »

Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Mesajlar: 9963
Kayıt: 11 Tem 2012, 02:06
Yaş:

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen Sanchez »

Mangusta ne kadar çirkinmiş önden bakınca...

Genelde 2'li takımlar halinde gezdikleri için bu helikopterler, helikopterlerden biri vurulup/arıza nedeni ile düşerse şartlar uygunsa kol arkadaşı inip pilotları bu şekilde alıp üsse götürüyor.

Punta
Süvariler
Mesajlar: 312
Kayıt: 13 Tem 2012, 02:33
Yaş:

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen Punta »

temmuzun sonuna yaklaşıyoruz yokmu hala teslimatla ilgili haber?

rulman
Üye
Mesajlar: 10
Kayıt: 12 Tem 2012, 03:20
Yaş:

Re: T-129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen rulman »

Resim

İlhanlı
Süvariler
Mesajlar: 19
Kayıt: 11 Tem 2012, 13:07
Yaş:

Re: T129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen İlhanlı »

Son resimdeki yazılar okunmuyor, Daha yüksek çözünürlüklü olanı yok mu?

rulman
Üye
Mesajlar: 10
Kayıt: 12 Tem 2012, 03:20
Yaş:

Re: T129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen rulman »


Kullanıcı avatarı
menzil
Akıncılar
Mesajlar: 697
Kayıt: 11 Tem 2012, 00:29
Yaş:

Re: T129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen menzil »

T129B konfigürasyonu teslim edilmeye başlandığında helikopterlerimiz Meteksanın geliştirdiği radarla birlikte mi teslim edilecek. Sanırım Meteksan radarla ilgili çalışmasını SSM ye teslim etmişti hatta radarın menzilinin 8km menzilden daha ilerde olduğu belirtilmişti. Yanlız benim izlenimim bunun daha bir ürüne dönüşmediği daha çok bir kabiliyet kazanımı üzerine bir proje olduğu yönünde.

Stoch
Süvariler
Mesajlar: 229
Kayıt: 12 Tem 2012, 00:36
Yaş:

Re: T129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen Stoch »

menzil yazdı:T129B konfigürasyonu teslim edilmeye başlandığında helikopterlerimiz Meteksanın geliştirdiği radarla birlikte mi teslim edilecek. Sanırım Meteksan radarla ilgili çalışmasını SSM ye teslim etmişti hatta radarın menzilinin 8km menzilden daha ilerde olduğu belirtilmişti. Yanlız benim izlenimim bunun daha bir ürüne dönüşmediği daha çok bir kabiliyet kazanımı üzerine bir proje olduğu yönünde.
Hatırladığım kadarıyla T129A' larda radar olmayacak. Belki T129B' lere eklenebilir, radarın durumuna bağlı olarak.

Kullanıcı avatarı
MANOWAR
Akıncılar
Mesajlar: 671
Kayıt: 17 Tem 2012, 19:27
Yaş:

Re: T129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen MANOWAR »

menzil yazdı:T129B konfigürasyonu teslim edilmeye başlandığında helikopterlerimiz Meteksanın geliştirdiği radarla birlikte mi teslim edilecek. Sanırım Meteksan radarla ilgili çalışmasını SSM ye teslim etmişti hatta radarın menzilinin 8km menzilden daha ilerde olduğu belirtilmişti. Yanlız benim izlenimim bunun daha bir ürüne dönüşmediği daha çok bir kabiliyet kazanımı üzerine bir proje olduğu yönünde.
İzleniminiz doğru. Proje, biz bu radarı (MILDAR) yababilir miyiz? sorusunun cevabını bulmak üzere yola çıkılmasından ibaret. Sonuç olarak başarılı bir şekilde isterleri karşılayan bir prototip ürün elde edildi ama oratada henüz seri üretime geçileceğine dair bir bilgi yok. Sanırım kuvvetin ben bu radarı istiyorum denmesi bekleniyor. Kısacası istersek yerli LongBow'umuzu yapabiliriz önemli kazanım bu sonuçta.

veysel93
Üye
Mesajlar: 20
Kayıt: 14 Tem 2012, 19:02
Yaş:

Re: T129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen veysel93 »

HARZEMŞAH yazdı:

radar olmadan lazer işaretleme ile de tank zırhlı araç vs. avlanabilir fakat radar kullanılması daha mantıklıdır
1) helikopter lazerle işaretlemek için açık hedef olmak durumunda kalmaz.
2) çoğu 3. nesil tankta lazer işaretlemeyi algılayan sistemler var ancak bir tankta radar uyarı sistemi konulacağına ihtimal vermiyorum.

süper çavuş
Akıncılar
Mesajlar: 1611
Kayıt: 10 Tem 2012, 22:35
Yaş:

Re: T129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen süper çavuş »

T129B nin lazer işaretleme gibi bir derdi yok UMTAS füzeleri IIR ve çift yönlü veri bağı ile at-unut ve at-güncelle gibi farklı modlarda kullanılabilmekte ,
ayrıca nasıl LWR techizatı standart hale gelmişse yakında RWR de standart hale gelecek misal ALTAY da RWR olacak bildiğim kadarıyla.
T129B öngörülen silah yüküyle son derece öldürücü olacak 8*UMTAS ve 12*CİRİT ile ,
CİRİT hernekadar hafif zırhlı araçlara etkili olsada çevredeki eski nesil tanklara karşıda öldürücü olabilecek yetenekte bir ilave yeteneğide sahip olduğu zırh delici (25cm)-yangın çıkarıcı-parça tesirli üç etkili harp başlığı sayesinde yeni nesil ana muharebe tanklarına karşıda tehditkar http://www.defence.pk/forums/turkey-def ... ate-6.html linkte alt taraflarda Cirit'in RN-94 üzerindeki etkisi görülmekte , aynı durumda herhangibir yeni nesil tankın kule üstündeki tüm techizatın kullanılamaz hale gelip tankın savaş dışı kalacağını söyleyebiliriz .

Saygılar.

Stoch
Süvariler
Mesajlar: 229
Kayıt: 12 Tem 2012, 00:36
Yaş:

Re: T129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen Stoch »

UMTAS kullanılacak T129'da. OMTAS daha çok kara birlikleri için üretilecek.

canawar
Süvariler
Mesajlar: 101
Kayıt: 11 Tem 2012, 22:46
Konum: Çanakkale
Yaş: 37

Re: T129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen canawar »

ATAk lar envantere girene kadar AH-60 gibi multi-role Black hawk lara sahip olsak nasıl olur.
20mm hareketli topu bulunan kanat altlarında 2x8 cirit taşıyabilen gerektiğinde asker ve kargo taşıyan 2-3 tane olduğunda Cobra destği olmadan çevre güvenliğini sağlayabilen 8 tane olan Cobra filomuzun ve 9 tane yeni envantere girecek T-129a filomuzun sayı eksiğini tamamlayan bir flatform nasıl olur?

DESTROYED
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 62
Kayıt: 20 Tem 2012, 14:35
Yaş:

Re: T129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen DESTROYED »

arkadaşlar MİLDAR ın ataklarda rötor üstünde kullanılması gibi yorumlar okudum MİLDAR ın şekil itibariyle öyle bir yerde durması uygun mudur sizce yoksa şekil değişikliğine gider mi..?

Comrade Kalashnikov
Süvariler
Mesajlar: 200
Kayıt: 11 Tem 2012, 00:11
Yaş:

Re: T129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen Comrade Kalashnikov »

DESTROYED yazdı:arkadaşlar MİLDAR ın ataklarda rötor üstünde kullanılması gibi yorumlar okudum MİLDAR ın şekil itibariyle öyle bir yerde durması uygun mudur sizce yoksa şekil değişikliğine gider mi..?
Şeklinde ne varmış ki ?

DESTROYED
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 62
Kayıt: 20 Tem 2012, 14:35
Yaş:

Re: T129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen DESTROYED »

Comrade Kalashnikov yazdı: Şeklinde ne varmış ki ?

Resim

şu makinenin yüksek hızda gittiğini ve mildar ın döndüğünü düşünsene.. logbow a baktığımızda yuvarlak hatlara sahip yani rüzgar üzerinden akıp gidiyor.

arcanus
Akıncılar
Mesajlar: 1000
Kayıt: 18 Tem 2012, 00:47
Yaş:

Re: T129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen arcanus »

Helikopterler jet ucaklari gibi cok buyuk hizlarda gitmezler, o yuzden komponentler ve ana yapi yuksek hizlarda olusan aerodinamik yuklere maruz kalmaz. Tasarim sirasinda yuksek hizlarda kaale alinan aerodinamik kuvvetlerin govde tasarimina etkisi yok denecek kadar azdir. Zaten maksimum hizlarina bile sadece belli sureler boyunca ulasir helikopterler.

Bu sebeptedir ki Mildar'in oyle ahim sahim bir mukemmel akis geometrisine sahip olmasina gerek yoktur.

High Plains Drifter
Üye
Mesajlar: 8
Kayıt: 01 Ağu 2012, 04:56
Yaş:

Re: T129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen High Plains Drifter »

Şeklinin bir sorun olacağını düşünmüyorum. Dış görünüşü Longbow radarını andıran, radar sinyallerini geçirebilen bir muhafaza içinde döner durur. Aerodinamik açıdan bir sorun olmaz yani. Muhtemelen Longbowda da aynı şekildedir.

Kullanıcı avatarı
semaver
Akıncılar
Mesajlar: 200
Kayıt: 13 Tem 2012, 17:04
Yaş:

Re: T129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen semaver »

MİLDAR daha bi kompak yapıda. Ayrodinamik hale getirmek kolay olacaktır.
bizim asıl mücadelemizin, hedef teşhis ve kıymetlendirme sisitemi ve algoritmalarının olgunlaşması aşaması olacağını düşünüyorum

Longbow kubbesinin içi çorba gibi:
Resim

Resim

DESTROYED
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 62
Kayıt: 20 Tem 2012, 14:35
Yaş:

Re: T129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen DESTROYED »

neden wikipedia da A-129 resmi var anlayamadim üyelik falan lazım galiba , üyeliği olan biri düzeltsin şunu lütfen :roll:

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Mesajlar: 5549
Kayıt: 11 Tem 2012, 13:25
Yaş:

Re: T129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen TEORI »

canawar yazdı:ATAk lar envantere girene kadar AH-60 gibi multi-role Black hawk lara sahip olsak nasıl olur.
20mm hareketli topu bulunan kanat altlarında 2x8 cirit taşıyabilen gerektiğinde asker ve kargo taşıyan 2-3 tane olduğunda Cobra destği olmadan çevre güvenliğini sağlayabilen
Bu tarz yaklaşım çok önceleri başka bir genel maksat helikopteri olan UH 1ler de denendi. Ama sonuç alınamadı. Genel maksat helikopterleri asla bir Cobra olamaz.


canawar yazdı:8 tane olan Cobra filomuzun ve 9 tane yeni envantere girecek T-129a filomuzun sayı eksiğini tamamlayan bir flatform nasıl olur?
Bu arada aktif Cobra sayısı 6 (2 Düşürülen (1 SA7 ile, 1 RPG 7 ile), 2 Kaza Kırım (1 Hangar yıkılması sonucu, 1 Elektrik tellerine takılarak)
A 129 Cansuyu olarak gelecek.
Saldırı helikopterlerinde durum aşağıdaki gibidir.
AH 1W Super Cobra Adet Bilgisi:6 (Ek 3 Adet AH 1W ABD den fiyat konusunda anlaşma sağlanamadığından daha envantere girmemiştir.)
AH 1P Cobra Adet Bilgisi:22
TAH 1P Cobra Adet Bilgisi:4(Silahsız Eğitim Amaçlı)
AH 1S Cobra Adet Bilgisi:12(11 Yedek Parça ve Eğitim Amaçlı + 1 Test Amaçlı (Test Bed))
T 129A (Erken duhul helikopteri) Adet Bilgisi:9(Daha Envantere Girmedi. İlk dördü en erken 2012 gibi envantere girecek. Geri Kalanlar 2013 te envantere girecektir. Silah olarak sadece 70 mm roket podu ve 20 mm Gatling topuyla iç güvenlikte kullanılacak, zaman içinde envatere giren diğer helikopterlerle birlikte modernize edilecektir)
T 129B Adet Bilgisi:51(1 Adedi test bed olarak kullanılacak. En erken 2013 gibi envantere girecek)

canawar
Süvariler
Mesajlar: 101
Kayıt: 11 Tem 2012, 22:46
Konum: Çanakkale
Yaş: 37

Re: T129 ATAK TAARRUZ HELİKOPTERİ

Mesaj gönderen canawar »

TEORI yazdı: Bu tarz yaklaşım çok önceleri başka bir genel maksat helikopteri olan UH 1ler de denendi. Ama sonuç alınamadı. Genel maksat helikopterleri asla bir Cobra olamaz.
Olmasın da zaten üstadım olmasını beklemek orta sınıf coupe bir arabayla bir otobüsün aynı hareketleri yapmasını beklemek kadar saçma olur. UH1 de denendi Vietnam savaşından bu yana olumlu sonuç alınamadı, lakin Uh-60 konusunda yapılmış örnekler var, ve kesinlikle Mi serisi Rus helikopterlerinden daha verimli olacağını düşünüyorum.
TEORI yazdı: Bu arada aktif Cobra sayısı 6 (2 Düşürülen (1 SA7 ile, 1 RPG 7 ile), 2 Kaza Kırım (1 Hangar yıkılması sonucu, 1 Elektrik tellerine takılarak)
A 129 Cansuyu olarak gelecek.
Saldırı helikopterlerinde durum aşağıdaki gibidir.
AH 1W Super Cobra Adet Bilgisi:6 (Ek 3 Adet AH 1W ABD den fiyat konusunda anlaşma sağlanamadığından daha envantere girmemiştir.)
AH 1P Cobra Adet Bilgisi:22
TAH 1P Cobra Adet Bilgisi:4(Silahsız Eğitim Amaçlı)
AH 1S Cobra Adet Bilgisi:12(11 Yedek Parça ve Eğitim Amaçlı + 1 Test Amaçlı (Test Bed))
T 129A (Erken duhul helikopteri) Adet Bilgisi:9(Daha Envantere Girmedi. İlk dördü en erken 2012 gibi envantere girecek. Geri Kalanlar 2013 te envantere girecektir. Silah olarak sadece 70 mm roket podu ve 20 mm Gatling topuyla iç güvenlikte kullanılacak, zaman içinde envatere giren diğer helikopterlerle birlikte modernize edilecektir)
T 129B Adet Bilgisi:51(1 Adedi test bed olarak kullanılacak. En erken 2013 gibi envantere girecek)
[/quote]

Üstadım sayı olarak doğru olabilir ama şu an aktif olarak en yoğun kullandığımız helikopterler Güneydoğu'da yegane uçan saldırı helikopterlerimiz AH-1W Super cobralarımız yani 6 adet. Bu konuda belki bir AH-1W veya T-129 olamazlar ama bu helikopterlerin olmadığı yerlerde, düşük yoğunluklu çatışmalarda da pek aratmazlar diye düşünüyorum. Bizim gibi imkanları pek fazla olmayan orduların elindeki imkan ve platformlardan yegane yararlanmalı, mümkün olduğunca ortak mühimmat ve yedek parça gibi stratejiler izleyerek daha etkin muharebe gücünü daha az maliyetle yapabilmeli Fayda - Maliyet oranını nispeten imkanları daha elverişli olan rakip ülkelerden daha verimli kullanabilmelidir.

Cevapla