Yeni Libya Ordusu

kostok
Üye
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen kostok »

Yanılmıyorsam uzun süredir uçmuyordu Bayraktar.

Hafter'e göre 'onlarca' Türk uçağını imha etmişler dün gece... Birer birer düşürmüyorlar artık, topluca imha ediyorlar. :lol:

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen okeanos »

Bu kadar da gözüne sokulmaz adamın ezikliği. Libya, ya Yunan hava sahası üzerinden kargo göndermek.

tersduz
Üye
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen tersduz »

Meraklı bakışlar bizim özel kuvvetler ne zaman ortaya çıkacak diye bekliyor 8-)

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen DENO »

okeanos yazdı: 13 Ara 2019, 15:28 Bu kadar da gözüne sokulmaz adamın ezikliği. Libya, ya Yunan hava sahası üzerinden kargo göndermek.
Sivil kayıtlı hava araçlarına uçuş sahasını men etmek kolay yapılabilecek bir şey değil ve uluslararası hukukta geçerli bir neden göstremeden yapan ülkenin başına bir ton sonuç doğuracak bir hareket. Biz bu adamlara ezik diyene kadar kendi ülkemiz üzerinden düşman saydıklarımıza transit olarak giden ekipmanları bir bilsek üzüntümüzden ağlarız diyeyim...

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen Tyras »

kostok yazdı: 13 Ara 2019, 15:21

Yanılmıyorsam uzun süredir uçmuyordu Bayraktar.

Hafter'e göre 'onlarca' Türk uçağını imha etmişler dün gece... Birer birer düşürmüyorlar artık, topluca imha ediyorlar. :lol:
Bu sivil otoritelere bildirme saçmalığını Libya'da ilk defa yapıyoruz herhalde, ve ilk ihamız düştü. Yani yazık-günahtır, 50 tane adam şurda bu saçmalık bırakılsın artık diye kaç defa uyardık :evil: :evil: :evil:

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen okeanos »

Nazar değdirdik.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen okeanos »

Bayraktarin uçaksavar ile vurulması ne kadar üzücü olsada amaca ulaştırmada görevini yaptığı kanaatindeyim. Sonuçta Hafter püskürtüldü mü, evet. Araç, personel kaybı oldu mu, evet. Sonuç bizim için olumlu. Moralleri çok bozmayalim derim. Sahada fellik fellik kullandığımız platform. Düşmana küçük teselli. Ama nihai sonuç bizim için olmasını istediğimiz.

kabardey
Akıncılar
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen kabardey »

Yahu daha hangi İHA'dan bahsettiğini bile bilmeyen beyinsizlere mi güveneceğiz? Keza ilk twitteki İHA vurulmuş değil, büyük ihtimal ile kontrolsüz iniş yapmış bir İHA. Vurulmuş İHA bu kadar sağlam olarak yere inemez.

Canti
Süvariler
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen Canti »

En sonunda bir tanesini düşmüş halde belgelediler tebrik ediyorum :D. Savaş bu. Düşen, vurulan olacak tabi.

kostok
Üye
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen kostok »

Bugün bir kirpi vurulmuş ve bir bayraktar düşmüş. İnsan kaybetmektense araç kaybetmek daha iyidir. Kirpi'nin içindekiler sağ salim çıkmış diye okudum. İki araç da görevini fazlasıyla yapmış. Düşenin yerine beş tane, on tane çıkar üretim bandından. Beni üzen, TAİ Anka diye TB2 fotoğrafı paylaşanların, daha iki aracı ayırt edemeyenlerin sevinmeleri...

Yunan hava sahasını kullanma konusundaysa daha bugün bir Rus kargo gemisi Bingazi'ye gitmek için boğazlarımızı kullandı...

BGTN
Üye
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen BGTN »

okeanos yazdı: 13 Ara 2019, 19:49 Nazar değdirdik.

Bugun sosyal medyada gordugumuz transponder'i acik halde ucan TKTIKT70 IHA'miz degil mi bu?

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen okeanos »

Olayı çok da büyütmemek lazım. Nihayetinde savaş ortamı. Amerika, İtalya, Birleşik Arap Emirlikleri insansız hava araçları da benzer kayıpları yaşadı. Yanlız bayraktarın düşüş sebebi vurulmadan ziyade arıza gibi geliyor bana. Motor durmuş ve iha takatsiz kalmış (pervane kanatları sağlam çünkü) gövde sol kanat üzerinde zemine çarpmış. Gövde de yanma veya yüksek kalibre mühimmat izi yok. Yanma emaresi de yok. Bakım eksikliği olası.

keskin3581
Üye
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen keskin3581 »

Hafter güçlerinin Türkiye'ye ait kargo uçağını vurduğunda dair teyit edilmemiş haberler var

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen Moon&star »

Doğru ise(ki pek ihtimal vermiyorum ve umarım değildir) Hafter'in kafasına kafasına vurmak için elimizde çok güçlü bir koz olur.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen Tyras »

Anka ile Bayraktar'ı ayıramayan dingil bu seferde Türkiye'den Misrata'ya giden kargo uçağının vurulduğunu iddia ediyor.

kabardey
Akıncılar
Yeni Libya Ordusu

Yahu şu yalan dolan propagandaları neden burada paylaşıp, bilgi kirliliğine katkıda bulunuyorsunuz gerçekten merak ediyorum?

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen Tyras »

kabardey yazdı: 13 Ara 2019, 23:13 Yahu şu yalan dolan propagandaları neden burada paylaşıp, bilgi kirliliğine katkıda bulunuyorsunuz gerçekten merak ediyorum?
Kaynağın güvenilir olmadığını belirttim zaten, yani bunu ortalığı velveleye verecek facebook dayılarının zaman akımına değil, uzun süredir savaş-savunma sanayii takibi yapan ve okuduğunu yorumlayabilecek insanların bulunduğu bir foruma gönderiyorum diye içim daha rahattı.

Bu adamlar, vurduk kırdık diye paylaşıp işin moral üstünlüğünü kazanmaya çalışıyorken, belki bugün, belki yarın aksi bir argüman çıkar diye bakıyoruz.

Bilmem kaç sefer sayılı uçak sağ salim havalanıp bir sonraki şu seferine gitti denirse, coğrafi konumlama yapabilen ve niyetlenen olur da, resimdeki patlama yeri şurasıdır diyebilirse diye paylaştım.

Kullanıcı avatarı
Türkistan
Süvariler
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen Türkistan »

Moon&star yazdı: 13 Ara 2019, 22:57 Doğru ise(ki pek ihtimal vermiyorum ve umarım değildir) Hafter'in kafasına kafasına vurmak için elimizde çok güçlü bir koz olur.

Hafter kimin piyonu (?) 100 metre ilerinde ki teröristlerin kafasına kafasına vuracak '' Siyasi güç '' varmı ki bilmem şu kadar Km uzaktaki piyonların kafasına kafasına vuracaksın (?)

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen Moon&star »

Türkistan yazdı: 13 Ara 2019, 23:39 Hafter kimin piyonu (?) 100 metre ilerinde ki teröristlerin kafasına kafasına vuracak '' Siyasi güç '' varmı ki bilmem şu kadar Km uzaktaki piyonların kafasına kafasına vuracaksın (?)
Maalesef sağlıklı bir kıyaslama değil bu. Elma ile armudu bir sepete koymuşsunuz.

Bir yanda bizi kendi toprağında istemeyip işgalci diyen Esad rejimi ve binbir türlü kirli emeller yüzünden ona çanak tutan devletlere karşı Milli Güvenliğimizi güvenceye almak adına yaptığımız bir operasyon, beri yanda el altından desteklediğimiz, çeşitli antlaşmalar ile karşılıklı güvenoyu ve dostluk pekiştirdiğimiz, ve en önemlisi ülkenin meşru hükümeti olan UMH'nin bilgisi ve izni dahilinde resmi bir davet yolu ile operasyon yapmak.

İkisinde de haklı mıyız? Evet öyleyiz. Fakat olası Libya operasyonu neticesinde uluslararası kamuoyunda oluşabilecek tepkiler sırf şu meşru hükümet daveti vesilesi ile BPH'ye göre çok daha düşük seviyede, ve bizim bu tepkilere karşı koyabilecek gücümüz ve argümanlarımız daha fazla olacaktır.

Bu arada; olur ya ihtimal gerçeğe döner, sıcak çatışmaya gireceğimizi zannetmiyorum. Ufak ama etkili birkaç sorti CAS görevi...

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen Hayali »

TB2 , Kirpi II ve Vuran araçları dışında başka silahlar var mı ? Bizim ATGM ler için iyi bir test alanı

kostok
Üye
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen kostok »

Hayali yazdı: 14 Ara 2019, 10:56 TB2 , Kirpi II ve Vuran araçları dışında başka silahlar var mı ? Bizim ATGM ler için iyi bir test alanı
Omtas verildiğini iddia eden tweetler vardı. Hatta birkaç Umh destekçisi hesap Omtas, Umtas propagandası yapıyordu ama tweetleri bulamadım şu an.

Bu arada doğruysa dün gece baya Rus elden geçmiş.

ilker0101
Süvariler
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen ilker0101 »

Hayali yazdı: 14 Ara 2019, 10:56 TB2 , Kirpi II ve Vuran araçları dışında başka silahlar var mı ? Bizim ATGM ler için iyi bir test alanı
Tank da yollamışız gibi...

Resim

goldenwings
Süvariler
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen goldenwings »

Suud M60’ları olmasın Hafter’e ait ?

ilker0101
Süvariler
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen ilker0101 »

goldenwings yazdı: 14 Ara 2019, 13:31 Suud M60’ları olmasın Hafter’e ait ?
Oda olabilir,yada Mısır da yollamış olabilir.

Ak-Tolga
Akıncılar
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen Ak-Tolga »

ilker0101 yazdı: 14 Ara 2019, 13:35 Oda olabilir,yada Mısır da yollamış olabilir.
Resim
Evet Mısır M60 ları olma ihtimali daha yüksek.

kabardey
Akıncılar
Yeni Libya Ordusu

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen Hayali »

İyi Mısır'da M-60 ları modernize etmeden vermiş . ATGM yeter

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen DENO »

Hayali yazdı: 14 Ara 2019, 16:41 İyi Mısır'da M-60 ları modernize etmeden vermiş . ATGM yeter
M60A3 ü saf dışı bırakmaya RPG de yeter...

PARS
Üye
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen PARS »

Bu adamlar 1 ay daha dayanamaz gibi duruyor, bizim tafradan bir müdahale gelmesi düşük gibi görünüyor.

Canti
Süvariler
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen Canti »

PARS yazdı: 14 Ara 2019, 17:39 Bu adamlar 1 ay daha dayanamaz gibi duruyor, bizim tafradan bir müdahale gelmesi düşük gibi görünüyor.
Gelmeli yoksa işimiz yaş. İyice kuşatılacağız.

kostok
Üye
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen kostok »

Uzun zamandır Libya'da benzer bir harita var. Benim gördüğüm, Hafter hava desteğiyle saldırıyor UMH geri çekiliyor. Sonra UMH ani bir baskınla çekildiği yerde Hafter'e kayıp verdirerek geri alıyor. Kısır bir döngü var. Geçen saldırdığında daha çok yaklaşmıştı Trablusa Hafter.

Belki doğrudan askeri bir müdahale yapmayız ya da yapamayız. Yani direkt olarak bizim askerimiz oraya gitmeyebilir ama merak ettiğim Somali'deki eğittiğimiz özel birlikler bizim vekilimiz olarak bir müdahalede bulunabilir mi acaba? Gördüğüm kadarıyla iki tarafın da personel anlamında askeri gücü öyle çok denemez. 20-30 binlerde milis kuvvetlerde. Acele bir şekilde bir askeri ittifak kursak (Türkiye, Libya, Somali, Katar, Pakistan vb.) Mevcut durumdaki Türkiye ve Pakistan'ın sürekli sahada aktif olan askeri yapıları var. Bizzat Türk ordusu tarafından eğitilmiş bir de Somali var. Sadece bir varsayım ama özel eğitimli 2-3 bin asker çok büyük değişiklik sağlamaz mı Libya'da? Tabi bu Mısır'a da doğrudan askeri birlik gönderme bahanesi sunabilir bilemiyorum. Üstüne bu sırada Mısır da tekrar bir ayaklanma veya sokak hareketi başlarsa Paranoyak Sisi 1 asker bile göndermez diye düşünüyorum.

İnsani bir fikir değil ancak Yemen'deki karışıklığa birkaç çuval odun atsak, körfez de kısa süreli kaos çıkartsak Bae'nin Libya'daki odağını azaltabilir miyiz?

Kullanıcı avatarı
Venator
Üye

Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen Venator »

Aslında Dubai'de, Abu Dabi'de birkaç bomba patlasa fena olmaz, ama köpek sahibini ısırmaz.

Canti
Süvariler
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen Canti »

Venator yazdı: 14 Ara 2019, 19:02 Aslında Dubai'de, Abu Dabi'de birkaç bomba patlasa fena olmaz, ama köpek sahibini ısırmaz.
Katılıyorum. Türkiye artık terörü düşmanlarına karşı kullanmalı. Herkes bizim teröristimizi destekliyor, biz de onlarınkini destekleyelim.

Kullanıcı avatarı
Venator
Üye

Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen Venator »

Madem bize terör destekçisi diyorlar. Gerçek bir terör destekçisi olalım. Yıllarca "doğrucu davut" olduk, bir faydasını göremedik. Açık konuşalım kimse ~80 milyon nüfusu olan, sanayileşmiş isterse kendine yetebilecek seviyede olan bir ülkeye kafa tutamaz. Lütfen aşağılık psikolojisinden vazgeçelim.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen okeanos »

Sıkıntı teröristin taniminda zaten. Biz bölücü terör örgüt, pyd, sdg, işit, yeri gelince İsrail diyoruz, onla işit, hamas, islami cihat, smo. Ortak sadece işit var. Kim kime göre terörist?
Bu arada;
Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ile Libya Devleti Ulusal Mutabakat Hükümeti Arasında Güvenlik ve Askeri İş Birliği Mutabakat Muhtırasının Onaylanmasının Uygun Bulunduğuna Dair Kanun Teklifi

Resim

Resim

Resim

Resim

https://t.co/YbjDyI4dqk?amp=1
En son okeanos tarafından 14 Ara 2019, 21:15 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen okeanos »

Pazartesi askeri işbirliği anlaşması onaylanır.

Anlaşmada hibe tatbikat ve eğitim maddeleri var. Artık davet mektubuna bile gerek yok. Tatbikat veya eğitim gerekçesi ile hukuki altyapı yeterli. Hibe önemli başlık burada da ciddi anlamda silah sevkiyatı başlayacak gibi
S400 aktif olsa da bir an evvel Libya' ya konuşansa. Bir musubetten kurtulup fayda bile sağlanır.

Canti
Süvariler
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen Canti »

200 kişiye PÖH kursu veriliyordu. Sayı artar. Artmalı da.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen Hayali »

-istihbarat ve operasyonel işbirliği de var. O madde bile kafi

kostok
Üye
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen kostok »

Google çeviriden anladığım çarşambadan bugüne kadar Bingazi’ye 58 ölü 130 yaralı getirilmiş. Bingazi’ye getirilmeyen de vardır herhalde. Bütün cesetleri bir yerde toplayacak halleri yok...

Subutai
Üye

Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen Subutai »

Bu sabah bir kaynakta Libya vatandaşlarına vize muhafiyeti verildiğini okudum. Doğruluk payı varsa gün içinde dillendirilir muhtemelen. Böyle bir şey varsa eğer ithal mülteciler yolda demektir.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen TEORI »

Subutai yazdı: 15 Ara 2019, 08:17 Bu sabah bir kaynakta Libya vatandaşlarına vize muhafiyeti verildiğini okudum. Doğruluk payı varsa gün içinde dillendirilir muhtemelen. Böyle bir şey varsa eğer ithal mülteciler yolda demektir.
O durumu nasıl okuduğunuza bağlı. Tam tersi yabancı milisleri libya ya daha rahat sokmak içinde okuyabilirsiniz.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen TEORI »

Bu arada libya ya müdahalemize karşı yurt içinde bir karşı propaganda yayılabilir. Orada ne işimiz var diyenlere Atatürk ün zamanında oraların kaybedilmemesi için gönüllü savaşmaya gittiği bir coğrafya olduğunu ve anadolunun savunmasının uç noktası olarak gördüğünü eklerim. Orada rusların ayağına bastıkça burada rusçular bu işi sabote etmek için saçma salak açıklamalara kalkacak. Kim olduklarını siz daha iyi biliyorsunuz.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen okeanos »

Subutai yazdı: 15 Ara 2019, 08:17 Bu sabah bir kaynakta Libya vatandaşlarına vize muhafiyeti verildiğini okudum. Doğruluk payı varsa gün içinde dillendirilir muhtemelen. Böyle bir şey varsa eğer ithal mülteciler yolda demektir.
16 yaş altı ve 55 yaş üstü için 180 gün içerisinde 90 gün süreyle vize muafiyeti var.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen okeanos »

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Libya'ya asker gönderimi konusunda ise böyle bir davet, böyle bir talep Libya tarafından Türkiye'ye gelecek olursa, nasıl bir inisiyatif üstleneceğimize dair, ülkemiz bunun kararını verecektir."
Sabahtan beri 2 kargo uçağı 4 yada 6 kargo gmisi Libya' ya gitti. Birşeyler oldu ama el altından yapılıyor şu an.

Canti
Süvariler
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen Canti »

Gerçekten çok tesadüfi olaylar. Arapların Libya'ya gömüldüğünü inşallah göreceğiz, keyifli olacak.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen okeanos »

Bae, bu akşam 3. Defa bombardıman yapıyor.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen Hayali »

Bizim Asena tanker filo F-16'ların menzilini Libya'ya kadar uzatabilir mi? Uzatırsa kaç F-16'ya kadar destekleyebilir?

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen Sanchez »

Yeterince. CFT'li Block 50'ler de ikmal yapmadan Akdeniz üzerinde güdümlü mühimmatlarını bırakıp geri dönebilirler.

Mevzu kabiliyet değil.

kabardey
Akıncılar
Yeni Libya Ordusu

Elimizde SOM gibi bir platform var. Çok cerrahi dokunuşlar yapılabilir.

Karasu
Üye
Yeni Libya Ordusu

Mesaj gönderen Karasu »

Bu Halife Hafter adını çok sevdim. Varsayalım ki ben Orta Doğu'da veya Afrika'da çakma bir bayrağa, üfürükten bir marşa sahip, dışarıdan devlete benzeyen bir sömürü düzeni kurmak istiyorum. Başına da istediğim zaman yok edeceğim ve yerine başkasını koyacağım küçük işler adamı bir çoban atayacağım. Hafter çok güzel bir isim olurdu bunun için. Tam bir butik diktatörlük çobanı adı.

Benim bu mevzularda kafamı karıştıran bir şey var. Bu Rusya ne diye Hafter'i destekleyip duruyor ki? Petrol arama ruhsatı falan mı alacak sonunda? Orası Suriye gibi değil. Avrupa'nın da ABD donanmasının da dibinde. Yedirmezler ki?

Ya da şu: Ben libya'da Mısır ve Suudileri destekleyeyim, sonra Suriye'de beni desteklemezlerse Libya'da desteğimi kesmekle tehdit edeyim?

Ya da şu: Çatışma ortamı bittikten sonra eğer kazanan tarafta olursam silah satmaya ve alt yapı projelerinde rol oynamaya devam ederim?

Ya da şu: Avrupa'ya mülteci akınlarının çok olduğu noktaları denetim altına alırsan AB ile pazarlıklarda koz olarak kullanırım?

Böyle seçenekler buldum ama hiçbiri bana asıl niyeti açıklamıyor. Çünkü bunları bizim desteklediğimiz tarafı destekleyerek de elde edebilir.

O halde belki de şudur: Bana yar olmayan yer başkasına da yar olmasın. Çatışma ortamı devam etsin ve ben ona buna silah satmaya devam edeyim?

Veya en basiti şudur: Hafter güçleri daha güçlü görünüyor. Hadi onu destekleyeyim?

Sesli düşündüm. İşin içinden çıkamadım.