Resim

Milgem Projesi

Savaş Gemileri, Donanma Havacılığı, yorumlar, projeler, analizler...
OkanA
Üye

Milgem Projesi

Mesaj gönderen OkanA »

igirgin
Süvariler

Milgem Projesi

Mesaj gönderen igirgin »

Ortalıkta dolaşan Fas'a Milgem ve Kılıç 2 satış anlaşması nedir bilen var mı?

kostok
Üye
Milgem Projesi

Mesaj gönderen kostok »

igirgin yazdı: 14 Oca 2022, 13:10 Ortalıkta dolaşan Fas'a Milgem ve Kılıç 2 satış anlaşması nedir bilen var mı?
Tek bir haber gördüm konu hakkında. 7 Kılıç 2 için 222 milyon dolarlık bir ödeme demiş, yanlış anlamadıysam. Haberde ayrıca 10 ARES 35 ve 5 tane de Ares 80 için birkaç aydır görüşmelerin sürdüğünü de söylüyor. Tabi Fransızca bilen birisi daha net bir çeviri yapabilirse iyi olur. Ben biraz çeviri ile bunları anladım yani.

https://fr.le360.ma/politique/defense-l ... tte-252946

vahit67
Süvariler
Milgem Projesi

Mesaj gönderen vahit67 »

En son Sanchez tarafından 11 Haz 2022, 16:14 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: düzenlendi

CetinAltinbas
Üye

Milgem Projesi

Mesaj gönderen CetinAltinbas »

Umarım Yunan’ı çaktırmadan izleriz

BuLuT
Üye
Milgem Projesi

Mesaj gönderen BuLuT »

İstif Sınıfı ambargodan dolayı durdu galiba

Tulga
Süvariler

Milgem Projesi

Mesaj gönderen Tulga »

BuLuT yazdı: 12 Haz 2022, 17:54 İstif Sınıfı ambargodan dolayı durdu galiba
Hocam bir haber kaynağına mı ulaştınız ? Bildiğim kadarıyla ilk teslimat 2023'te yapılacaktı. Ya da 6-7-8. Milgem ihalesi için mi düşünceniz?

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Milgem Projesi

Mesaj gönderen okeanos »

Yerlilik oranı %75 mertebelerinde zaten. 2023 envantere giriş öngörülüyor. Herhangi bir aksama duyumu almadım veya gözüme çarpmadı. Faydalandığınız kaynağı paylaşabilirseniz sevinirim. Saygılar.

https://www.denizhaber.net/tcg-istanbul ... 107999.htm

Kullanıcı avatarı
Alesta
Üye
Milgem Projesi

Mesaj gönderen Alesta »

Devam ediyor sıkıntı yok.

commandos
Süvariler
Milgem Projesi

Mesaj gönderen commandos »

Zaten türbin motoru haricinde yapamadığımız aksamı kaldı mı kritik sayılabilen?

BuLuT
Üye
Milgem Projesi

Mesaj gönderen BuLuT »

Alesta yazdı: 12 Haz 2022, 19:05 Devam ediyor sıkıntı yok.
Yok herhangi bir duyumum yok. Ancak VLS sisteminin verilmediği yerli geliştiridiği ve füze olarakta Hisarların navi versiyonları üzerinde çalışıldığı söyleniyordu.
Bu konularda gelişme var mı? Uzun süredir bir açıklama yok. Ayrıca 76 mm baş topunu MKE üretti denildi ancak o konuda da ses seda çıkmadı.
Tüm bunları birleştirdiğimde acaba ambargo nedenli bir duraksama mı var? diye düşündüm.
Sıkıntı yok deniliyorsa bu iyi haber her halde ilerki zamanlarda doyurucu bir açıklama gelir.

hiasa89
Üye
İletişim:

Milgem Projesi

Mesaj gönderen hiasa89 »

top`u yerli firmalar ile uretilmeye calisiyor suan da.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Milgem Projesi

Mesaj gönderen Sanchez »

MKEK'in 76mm topu, projenin en temiz kısmı zahir.

Kullanıcı avatarı
Alesta
Üye
Milgem Projesi

Mesaj gönderen Alesta »

BuLuT yazdı: 12 Haz 2022, 22:53 Yok herhangi bir duyumum yok. Ancak VLS sisteminin verilmediği yerli geliştiridiği ve füze olarakta Hisarların navi versiyonları üzerinde çalışıldığı söyleniyordu.
Bu konularda gelişme var mı? Uzun süredir bir açıklama yok. Ayrıca 76 mm baş topunu MKE üretti denildi ancak o konuda da ses seda çıkmadı.
Tüm bunları birleştirdiğimde acaba ambargo nedenli bir duraksama mı var? diye düşündüm.
Sıkıntı yok deniliyorsa bu iyi haber her halde ilerki zamanlarda doyurucu bir açıklama gelir.
MIDAS İstife yetişecek hisar rf'de geliyor. Mke 76mm işi tamam. 127mm versiyonuda tf-2000'e yetişir muhtemelen.

Tulga
Süvariler

Milgem Projesi

Mesaj gönderen Tulga »

Beni daha çok meraklandıran 6-7-8. Milgemler. Çünkü alınan karar gereği 3'ü de aynı anda üretime dahil olacak. Bu zor zamanlarda altın değerinde bir haber. Bu yıl içerisinde ilk kaynakları başlanabilse 18 ay sonra denize indirilirler. 2024 ilk çeyreği gibi deniz testleri başlasa 2024 sonu veya 2025 başı gibi donanmaya katılsalar 4 İ sınıfı da 2022-2025 performansına göre teslim edilmiş sayılacak ve kaybedilen süreden kazanılacak. Üstelik bunların yanına da 4 tane modernize Meko 200-TII Barbaros gelecek.

Tek dert kalıyor geriye. O da Milgem 6-7-8'in ihalesi tamamlaninca İstanbul tersanesinde TF-2000 projesine başlanır mı sorusu? Yoksa 2027'ye yetişmesi zor olacak.

karaden
Üye

Milgem Projesi

Mesaj gönderen karaden »

Tulga yazdı: 13 Haz 2022, 10:05 Beni daha çok meraklandıran 6-7-8. Milgemler. Çünkü alınan karar gereği 3'ü de aynı anda üretime dahil olacak. Bu zor zamanlarda altın değerinde bir haber. Bu yıl içerisinde ilk kaynakları başlanabilse 18 ay sonra denize indirilirler. 2024 ilk çeyreği gibi deniz testleri başlasa 2024 sonu veya 2025 başı gibi donanmaya katılsalar 4 İ sınıfı da 2022-2025 performansına göre teslim edilmiş sayılacak ve kaybedilen süreden kazanılacak. Üstelik bunların yanına da 4 tane modernize Meko 200-TII Barbaros gelecek.

Tek dert kalıyor geriye. O da Milgem 6-7-8'in ihalesi tamamlaninca İstanbul tersanesinde TF-2000 projesine başlanır mı sorusu? Yoksa 2027'ye yetişmesi zor olacak.
Denize indirilmenin ne demek olduğunu anladığınızı sanmıyorum.

Denize indirilmesinin ardından uzun bir donatım süreci olacak.Dediğiniz gibi 1.5 yılda denize indirilse, donatım testlerde 2.5 yıl sürer yani geminin hizmete girmesi 4 yıl sürüyor.

Geminin inşaasına şuan başlansa muhtemelen 2026'nın ortasında hizmete girmiş olur.Ama bunu 1 yıl daha kısaltma potansiyeli var, dünyada ki örneklerde donatım ve test süreci 1.5 yıla kadar düşebiliyor.

hiasa89
Üye
İletişim:

Milgem Projesi

Mesaj gönderen hiasa89 »

Alesta yazdı: 13 Haz 2022, 07:31 MIDAS İstife yetişecek hisar rf'de geliyor. Mke 76mm işi tamam. 127mm versiyonuda tf-2000'e yetişir muhtemelen.
uretildi demissiniz , rica etsem kaynak paylasirmisiniz ? test atisi veya uretildigini denendigini gosteren bir fotograf ?

Tesekkurler.

Tulga
Süvariler

Milgem Projesi

Mesaj gönderen Tulga »

karaden yazdı: 13 Haz 2022, 13:49 Denize indirilmenin ne demek olduğunu anladığınızı sanmıyorum.

Denize indirilmesinin ardından uzun bir donatım süreci olacak.Dediğiniz gibi 1.5 yılda denize indirilse, donatım testlerde 2.5 yıl sürer yani geminin hizmete girmesi 4 yıl sürüyor.

Geminin inşaasına şuan başlansa muhtemelen 2026'nın ortasında hizmete girmiş olur.Ama bunu 1 yıl daha kısaltma potansiyeli var, dünyada ki örneklerde donatım ve test süreci 1.5 yıla kadar düşebiliyor.
Nerden baksak yine 2027'leri bulur envantere girmeleri. Haklısınız hocam. Hele ki her gemi için bir de 6 ay faz aralıkları ile teslimat düşünülürse 2029'lara bile sarkabilir.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Milgem Projesi

Mesaj gönderen okeanos »

hiasa89 yazdı: 13 Haz 2022, 15:35 uretildi demissiniz , rica etsem kaynak paylasirmisiniz ? test atisi veya uretildigini denendigini gosteren bir fotograf ?

Tesekkurler.
Kozan beyin Kaner Kurt ile söyleşisine bakabilirsiniz. Sağolsun Kaner Bey sailordream üstadı baya meşgul ediyor bu uzun süredir. Forumda göremiyoruz kendisini.

Kullanıcı avatarı
Alesta
Üye
Milgem Projesi

Mesaj gönderen Alesta »

hiasa89 yazdı: 13 Haz 2022, 15:35 uretildi demissiniz , rica etsem kaynak paylasirmisiniz ? test atisi veya uretildigini denendigini gosteren bir fotograf ?

Tesekkurler.
https://m.haber7.com/ekonomi/haber/3230 ... k-uretildi

76mm'lik topun 16 kilometreye kadar atış kabiliyetine sahip olduğunu belirten Akdere, "60 saniyede 80 adet atış yapabiliyor. Karapınar'daki testlerimizi tamamen tamamladık. herhangi bir eksiğimiz yok. Sadece seyir ve liman testlerimiz kaldı, önümüzdeki günlerde onları da tamamlayıp envantere sokmuş olacağız." açıklamasında bulundu.

murattekin
Akıncılar
Milgem Projesi

Mesaj gönderen murattekin »

76mm 'nin üretimi hakkında hiç bir bilgi yok. Testlere çıkan başka bir ülkeden alınan 2. el top. Medyada da yazılmıştı. Kabuğunu ve yazılımını değiştirip "biz ürettik" dediler. Tipik MKE işte. Ben üretilecek 2. topu merak ediyorum. Bakalım ne kadar zaman alacak? Umarım Boran gibi olmaz.

hiasa89
Üye
İletişim:

Milgem Projesi

Mesaj gönderen hiasa89 »

Alesta yazdı: 13 Haz 2022, 18:26 https://m.haber7.com/ekonomi/haber/3230 ... k-uretildi

76mm'lik topun 16 kilometreye kadar atış kabiliyetine sahip olduğunu belirten Akdere, "60 saniyede 80 adet atış yapabiliyor. Karapınar'daki testlerimizi tamamen tamamladık. herhangi bir eksiğimiz yok. Sadece seyir ve liman testlerimiz kaldı, önümüzdeki günlerde onları da tamamlayıp envantere sokmuş olacağız." açıklamasında bulundu.
uretmeye calisan firmayi da biliyorum da , neyse birsey yazmayayim. umarim dediginiz gibidir.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler
Milgem Projesi

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

murattekin yazdı: 14 Haz 2022, 07:26 76mm 'nin üretimi hakkında hiç bir bilgi yok. Testlere çıkan başka bir ülkeden alınan 2. el top. Medyada da yazılmıştı. Kabuğunu ve yazılımını değiştirip "biz ürettik" dediler. Tipik MKE işte. Ben üretilecek 2. topu merak ediyorum. Bakalım ne kadar zaman alacak? Umarım Boran gibi olmaz.
Bununla ilgili hiçbir haber görmedim ben üstat. Rica etsem ilgili haberi paylaşabilir misiniz?

murattekin
Akıncılar
Milgem Projesi

_Turkuaz_ yazdı: 14 Haz 2022, 10:36 Bununla ilgili hiçbir haber görmedim ben üstat. Rica etsem ilgili haberi paylaşabilir misiniz?
Avustralya'dan alındı hocam. Sanıyorum bir savunma sitesindeydi.
https://www.defenceturk.net/turkiye-202 ... darik-etti

Daha önce de 2. el top alınmış:

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler
Milgem Projesi

Mesaj gönderen Footle »

murattekin yazdı: 14 Haz 2022, 11:56 Avustralya'dan alındı hocam. Sanıyorum bir savunma sitesindeydi.
https://www.defenceturk.net/turkiye-202 ... darik-etti

Daha önce de 2. el top alınmış:
Tam olarak hangi kısımda testleri yapılanın 2. el top olduğu yazıyor? DzKK Ada sınıflarında kuvvetin deposundaki yedek toplardan bir kısmını kullandı, bakım vb. nedenlerle de zaman zaman yedek top ihtiyacı oluyor. Yapılan alımların sebebi de bu, hadi bizi kandırdılar ama kuvveti nasıl kandıracak MKE.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler
Milgem Projesi

Ben şahsen şu 76 mm top ve MKE'nin yerli CIWS'indeki mekanik çözümleri sunan ortağını merak ediyorum. Nedense hep bir ortak olduğu bahsediliyor ancak kim olduğunu şu ana kadar ben duymadım yada bir yerlerde paylaşıldıysa kaçırdım.

murattekin
Akıncılar
Milgem Projesi

Tam olarak hangi kısımda testleri yapılanın 2. el top olduğu yazıyor? DzKK Ada sınıflarında kuvvetin deposundaki yedek toplardan bir kısmını kullandı, bakım vb. nedenlerle de zaman zaman yedek top ihtiyacı oluyor. Yapılan alımların sebebi de bu, hadi bizi kandırdılar ama kuvveti nasıl kandıracak MKE.
Hiç bir yerde yazmıyor. Sizce yazar mı? Bu tamamen benim tahminim. Çünkü ortada fol yok yumurta yok iken, 76mm üretimi oldukça zor iken (ABD bile Leonardo'dan alıyor), daha ortada Boran yok iken bir anda bu 2. el top haberinin ardından löpçük diye "76mm top ürettik biz" dediler. Hem de kullanıma hazır.

Volkan2000
Üye

Milgem Projesi

Mesaj gönderen Volkan2000 »

valla kafam karıştı birden

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Milgem Projesi

Mesaj gönderen İstiklalFM »

murattekin yazdı: 14 Haz 2022, 13:16 Hiç bir yerde yazmıyor. Sizce yazar mı? Bu tamamen benim tahminim. Çünkü ortada fol yok yumurta yok iken, 76mm üretimi oldukça zor iken (ABD bile Leonardo'dan alıyor), daha ortada Boran yok iken bir anda bu 2. el top haberinin ardından löpçük diye "76mm top ürettik biz" dediler. Hem de kullanıma hazır.
O zaman tahmininiz yanlış. İkinci el topların yerli diye üretildiği yok. MKE'nin Projeyi Türkiye'deki 3 önemli alt yüklenici ile yaptı. Ana yüklenici MKE. Bknz. Yavuz Obüsü orada da YOL-BAK vardı.

murattekin
Akıncılar
Milgem Projesi

Umarım dediğiniz gibidir. Ben bu olaya biraz pesimistik bakıyorum.

merzifonlu
Süvariler
Milgem Projesi

Mesaj gönderen merzifonlu »

Bir dakika, 2. el top namluları mı Avustralya'dan alındı diyorsunuz? MKEK de üzerine yerli üretim top mekanizması ve yazılımla, "giydirme" yaptı yani?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Milgem Projesi

merzifonlu yazdı: 14 Haz 2022, 15:29 Bir dakika, 2. el top namluları mı Avustralya'dan alındı diyorsunuz? MKEK de üzerine yerli üretim top mekanizması ve yazılımla, "giydirme" yaptı yani?
Hayır bu Sayın murattekin'in tahmini. Ancak ikinci el toplar eldekilerin ikamesi için uygun fiyata alındı. Biraz da ambargo önlemi. Lakin MKE işin önemli kısmını Türkiye'deki alt yüklenicilerine yaptırıyor. Aslında bunu saklamıyor da. Açıklamalarda var.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler
Milgem Projesi

Mesaj gönderen Footle »

Zaten böyle bir iş yapmak isteseler MKE'ye ihtiyaç da yoktu. Kuvvet ADA sınıfında depolardaki Compact toplara yerli AKS ve stealth kupola takarak zaten kullandı.

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar
Milgem Projesi

Mesaj gönderen DELKU »

Hayır kimseden 2 ci el namlu filan alınmadı yeni toplar için, hatta italyanlar MKEK in topu ürettiğini görünce kendi toplarında yarıya yakın indirim bile yaptılar, burunlarından kıl aldırmıyorken.
Ayrıca 76 mm namlu dökmek atla deve değil, ömrü 300 atım değil 200 atım gitsin yeterki senin üretimin olsun yeniden dökersin.

murattekin
Akıncılar
Milgem Projesi

Teşekkürler sayın Delku. Kimse sizin gibi ayrıntılı bir bilgi paylaşmadı. Topun damdan düşer gibi üretilmesi beni şüphe içinde bırakmıştı.

Kullanıcı avatarı
Alesta
Üye
Milgem Projesi

Mesaj gönderen Alesta »

DELKU yazdı: 16 Haz 2022, 10:20 Hayır kimseden 2 ci el namlu filan alınmadı yeni toplar için, hatta italyanlar MKEK in topu ürettiğini görünce kendi toplarında yarıya yakın indirim bile yaptılar, burunlarından kıl aldırmıyorken.
Ayrıca 76 mm namlu dökmek atla deve değil, ömrü 300 atım değil 200 atım gitsin yeterki senin üretimin olsun yeniden dökersin.
Savunma sanayiinde neler yapıyoruz Ana Batarya yapabileceğimize inanmıyorlar. :)

anafor2014
Süvariler
Milgem Projesi

Mesaj gönderen anafor2014 »

Bazen madem bu kadar kısa sürede yapılıyordu neden daha önce yapılmadı diye düşünüyorum.

murattekin
Akıncılar
Milgem Projesi

Savunma sanayiinde neler yapıyoruz Ana Batarya yapabileceğimize inanmıyorlar. :)
Boran?

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar
Milgem Projesi

Mesaj gönderen DELKU »

Kullanacak olan kullanmayı istedi mi?
+kıytırık 60 yıllık top da bile satış zorluğu çıkaranlar sağolsun

Tulga
Süvariler

Milgem Projesi

Mesaj gönderen Tulga »

anafor2014 yazdı: 16 Haz 2022, 11:20 Bazen madem bu kadar kısa sürede yapılıyordu neden daha önce yapılmadı diye düşünüyorum.
Hocam ben bu düşüncenizi şöyle yorumluyorum;

Muharip ana sistemi kendi altyapın ile sağlarken üzerinde kullanacağın elektronik ve ateş sistemlerinin belirli kısmını hazır piyasadan almak savunma sektörlerinin olağan davranışıdır. Biz de MİLGEM Ada korvetini yaparken belirli sistem ve silahları piyasadan alıp entegre ederek sürecin daha kısalmasını düşünmüşüzdür.

Gel gelelim en ihtimal vermedigimiz İtalya bile kısmi ambargo veya geciktirme adı altında 8.2m $ gibi bir fiyata verdiği 76mm top sistemi için anlaşma tarihi itibariyle 24 ay sonraya teslim süresi verebilecek hale gelmiştir. Sanırım bu noktadan sonra 76mm top sistemi projesi devreye alınmış ve bir projeye daha finansal kaynak ayrılmak zorunda kalınmıştır. İtalya ile tedarikte fiyat ve teslim tarihleri sorunu olmasaydı belki de böyle bir proje düşünülmeyecekti. Mecburiyetler nedeniyle projelendirilen bir başka askeri proje olarak görüyorum.

Maalesef ana sistem kısmını geçtikten hemen sonra detay sistemler, onları da hallettikten sonra sistemler içerisinde yer alan küçük detay parçalarına kadar süregelen bir engelleme durumu söz konusu Türkiye için. Bu sektörün ve projelerin tamamında geçerli. Bu nedenle proje süreçleri de haddinden fazla uzamakta.

Çünkü biz 5 sene önceki altyapı kabiliyetlerimizi uluslararası politik ve siyasi çekişmeler yaşadığımız ülkelerin bu alandaki paylaşımlarını geri çekmeye başlaması nedeniyle daha ileriye götürme şansını kaybettik. Bu nedenle eksik kalan bilgi, teknoloji ve altyapıyı tamamlaması da uzun ve sancılı olmakta.

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar
Milgem Projesi

Mesaj gönderen DELKU »

Böylesi daha iyi , gelecek kuşaklarımız için çok çok iyi.
Betona yatıracağımıza teknolojiye yatıralım parayı binlerce mühendis yetiştiriyor gibi yapıyor bu ülke artık biracık da kaçırdığımız sanayi sıçramasını yakalayalım..
G.tü b.kl. toplumların kahrını kaprislerini çekmekten bıkmadık mı ? El şeyiyle gerdek olmaz, elalemin silahı ile de ülke savunması. Bir mermi için bile el kapısına gidiyoruz.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler
Milgem Projesi

76mm top ile alakalı şöyle derli toplu bir yazı bırakayım:
21 Haziran - 02 Temmuz 2021 tarihleri arasında 3’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda icra edilen ve Basın Günü Faaliyeti 30 Haziran günü düzenlenen 44’ncü Anadolu Kartalı Eğitimi AK-2021/2 Tatbikatı kapsamında MKEK, SDT ve Havelsan gibi Türk Savunma Sanayi Firmaları da Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi (AKEM) Ana Brifing Salonu girişinde açtıkları stantlarla ürünlerini ziyaretçilere tanıtma fırsatı buldular.
MKEK 105mm/30 kalibre Hafif Çekili Obüs BORAN’ı Anadolu Kartalı Eğitim Merkezi (AKEM) binası önünde sergilerken, geliştirme ve test süreçleri devam eden 76mm/62 kalibre Deniz Topu ve 20mm Yakın hava Savunma Sistemi çözümlerini ise standında yer verdiği ölçekli modeller üzerinden tanıtma fırsatı buldu.

Temmuz/Ağustos 2021 döneminde atış test sürecine başlanılması beklenen 76mm 62 kalibre Deniz Topu MKEK Ana Yükleniciliğinde 3 özel sektör firmasının desteği ile geliştirilmekte. Edindiğim bilgiye göre MKEK Ana Yüklenici olarak namlu ve namlu ceketinin üretiminden sorumlu iken özel sektör firmaları ise toptaki mekanizma ve kontrol sistemlerinin geliştirilmesi ve üretiminden sorumlu. Uzun yıllardır DzKK hizmetinde yer alan Leonardo 76/62mm Compact Deniz Toplarının yerine alacak yerli tasarım ve üretim 76mm Deniz Topunun geliştirme sürecine İtalyan firmanın çok yüksek fiyat talebi ve uzun teslimat takvimi sunması nedeniyle başlanıldığı iddia edilmekte. Hatta bu uzun teslimat takviminin PN-MİLGEM Projesini de etkilediği söyleniyor.

Yerli 76/62mm Deniz Topunun, İtalyan ürüne kıyasla daha çeşitli mühimmat atabilmesi, özel tapalı mermileri kullanabilmesi ve dijital kontrole imkan sunan elektro-mekanik yapısı gibi özellikleri ile öne çıktığı belirtiliyor. Yerli 76/62mm Deniz Topunun tamamen servo kontrollü olması istendiği bu çerçevede sistemin hem servo, hem de hidrolik kontrol kabiliyetine yani hibrit kontrollü olacak şekilde tasarlandığı, bu sayede topun her fonksiyonu gemideki Savaş Harekat Merkezi (SHM)’ndeki operatör konsolu vasıtasıyla (PC üzerinden kontrol ekranına sahip) tek noktadan kontrol edilebilecek ve sistem sağlığı anlık olarak bu konsol üzerinden izlenebilecek. Topun zorlu iklim şartlarında da sorunsuz şekilde görev yapabilmesi için buz çözücü, rezistans kullanımı ve namlu ceketinin soğutma suyu mekanizmasının değişimi gibi yabancı üründe yer almadığı ifade edilen bir dizi özel ister de tanımlanmış durumda. MKEK ve 3 özel sektör firmasından oluşan proje ekibinin 76/62mm Deniz Topu’na paralel olarak halen DzKK ve SGK platformlarında yer alan 30 40L70 mm Twin Compact Deniz Topunun (9 KILIÇ-I/II, 16+1 Tuzla Sınıfı YTKB ve 4 SGK Arama Kurtarma Gemisi) da yerlileştirilmesi konusunda çalışmalar yaptığı belirtiliyor. Türk Deniz Kuvvetleri’nin Yeni Tip Karakol Botu (YTKB) Programı kapsamında 16 adet çift namlulu 40L70 Twin Compact (dakikada 600 atış yapabilmekte) tedariki için Ana Yüklenici Dearsan ile Oto Melara (şimdi Leonardo) Firması arasında Eylül 2007’de Euro53 Milyon değerinde bir sözleşme imzalanmıştı.

Leonardo Firması, 40L70 Twin Compact top siparişinin ofset yükümlülükleri kapsamında MKEK ile işbirliği yapmış ve ilk aşamada 76/62 namlular için 15 set namlu ve namlu ceketi tedarik etmişti. MKEK varılan anlaşma altında 76/62mm Deniz Topları için namlu ve namlu ceketlerinin yarı işleme imalatını MKE Ağır Silah ve Çelik Fabrikası’nda yapmış söz konusu namlu ve ceketler daha sonra Leonardo’nun La Spezia’daki tesislerinde işlenerek yurt dışına ihraç edilmişti. Firma, MKEK’nun sergilediği performans ve işçilikten oldukça memnun kalmıştı. Diğer yandan 2009 yılında 3 adet top namlusu ve 2 adet namlu ceketi alımı, 2010-2029 yılları arasında ise 14 adet namlu ve 4 adet namlu ceketinin tedariki planlayan DzKK, ilk parti 3 adet top ve 2 adet namlu ceketinin tedarikine yönelik olarak Aralık 2009’da MKEK ile 2009/123 nolu bir sözleşme imzalamıştı.

Tam bir mekanik harikası olarak tanımlanan ve çok ince mekanik işçilik ürünü olan 76mm Compact ve Super Rapid Deniz Topunun namlusu seri atış (en az 5 mermi) sonrasında önce deniz suyu ile soğutuluyor ardından temiz su ile temizleniyor. Namlunun dış kısmı ile iç kısmı arasında yer alan bölüm namlu ceketi olarak anılmakta. Atış sonrasında namlu ucunda yer alan fıskiye mekanizması ile namlu ceketi soğutulmaktadır. Top tareti içinde herhangi bir personel bulunmamakta taret/kule güverte altındaki mermi besleme sistemi yardımıyla doldurulmakta ve SHM’ndeki Operatör Konsolu üzerinden uzaktan kontrol edilmekte. 76mm top mermisi hartuç (kovan) ve çekirdek olmak üzere iki ayrı kısımdan oluşuyor atış sonrasında hartuç namlunun hemen altında yer alan ve güverteye bakan bir deve boynu (boş kovan ihraç tüpü) yardımıyla taret dışına güverteye atılmakta. 76mm top namlusunun ortalama atış ömrü kullanıma bağlı olarak 1.200 atım ile 1.700 atım arasında değişmekte. Ancak yeni namlu kaplama teknolojileri sayesinde bu rakamın 2.500 atıma kadar çıkabildiği iddia ediliyor. MKEK’nda artık krom kaplama yerine bor nitrür kaplama tekniğini uyguladığı bu sayede namlu ömrünün artırıldığı iddia ediliyor ancak bu tekniğin 76mm top namlusuna uygulandığına dair somut bir veri Haziran 2021 itibarıyla açık kaynaklarda yer almamıştır.
76/62mm Deniz Topu Projesi’ne ilişkin bir bilgi MKEK 2019 Faaliyet Raporu’nda yer almazken şirketin 2020 Faaliyet Raporu’nda Proje ile ilgili olarak, “Deniz Kuvvetlerimizin ihtiyacı olan ve milli savaş gemimiz MİLGEM’lerin vurucu gücünü oluşturan 76/62mm DENİZ TOPU geliştirme faaliyetlerinde son aşamaya gelmiş bulunmaktayız,” cümlesine yer verilmiş ve 76/62mm Deniz Topu görseli paylaşılmıştır.

MKEK Genel Müdürü Yasin AKDERE, 19 Mart 2021 tarihinde MKEK Barutsan Roket ve Patlayıcı Fabrikası’nda incelemelerde bulunan MSB Hulusi AKAR’a 76/62mm Deniz Topu’nu 6 ay içinde teslim edilebileceği bilgisini vermişti. Genel Müdür AKDERE SAHA İstanbul ve Çorum Sanayi ve Ticaret Odası tarafından 23 Haziran 2021 tarihinde düzenlenen “Çorum Savunma Sanayii Buluşması” adlı panelde ise Projeyi ilişkin çarpıcı bilgiler paylaşmıştı. MKEK’nda halihzarda yaklaşık 6.500 personelin görev yaptığını açıklayan AKDERE (2020 Faaliyet Raporu’na göre 2020 yıl sonu itibariyle Kurumda 196 memur, 2.238 sözleşmeli ve 2.921 işçi olmak üzere toplam 5.355 çalışan bulunmaktaydı) 478 ana ürünleri bulunduğunu bunların %62’sinin yerli üretim %32’sinin ise yurtiçi tedarik modeli ile hayata geçirildiğini kaydetmişti. AKDERE yaptığı konuşmada bir müttefik ülkenin (İtalya) 76mm Deniz Topunu Euro8.2 Milyon’a sattığını ancak parasını ödese bile müşteriye 24 ay sonrası için teslimat tarihi verdiğini ve teslimat günü geldiğinde müşteriye AB ambargosu nedeniyle topu teslim edemeyeceğini söyleyebildiğini ifade ederek aslında Projeye neden başlanıldığının da ipuçlarını paylaşmıştı. AKDERE, “Normalde 72 ayda tamamlanacak bir ArGe çalışmasını 12 ayda tamamladık. Şu anda montaj aşamasındayız topun, Temmuz ayında atışlarımızı yapacağız ve DzKK’nın ihtiyacı olan Deniz topunu kendimiz üretir hale geleceğiz,” diye konuştu. Projenin artık olgunlaşmaya başladığı dördüncü veya beşinci ayında üretici firmanın Türkiye’deki lobi faaliyetlerini artırarak kendilerine “Biz bu topu size verelim Euro8.2 Milyona değil Euro5.1 Milyona verelim, hatta eğitim mühimmatlarını da yanında verelim,” şeklinde bir teklif sunduğunu anımsatan AKDERE, MSB’na 76/62mm Deniz Topunu Euro4.7 Milyona mal edebileceklerini söylediğini MSB’nın da cevaben Euro4.7 Milyon değil Euro14.7 Milyona da mal olsa bu topun yerli üretileceğini dile getirdiğini açıklamıştı.

Ürün Broşüründe 76/62mm Deniz Topunun teknik özellikleri şu şekilde verilmiştir:

• Menzil:16km

• Namlu Çapı: 76mm

• Namlu Uzunluğu: 4.700mm

• Namlu Su Soğutma Sistemine sahip

• Atış Hızı: Azami 80 atış/dk

• Mühimmatsız Ağırlık: 7.500kg

• Mühimmatlı Ağırlık: 8.500kg

• Kapasite: 70 Mühimmat kapasiteli döner tip (drum/tambura) mermi besleme sistemine sahip.

Bu veriler ışığında Deniz Topu’nun Leonardo ürünü 1960’lı yılların ortasında tasarlanan ve 1972 yılında ilk kez Audace Sınıfı Destroyerler üzerinde hizmete giren 76/62mm Compact topu ile benzer teknik özelliklere sahip olduğu söylenebilir. Compact Deniz Topu için boş ağırlık 7.500kg, namlu uzunluğu 4.700mm, atış hızı 85 atış/dk ve mühimmat kapasitesi 80 adet verilmektedir. 1980’li yılların ikinci yarısında hizmete giren Super Rapid Deniz Topu (seri üretim sürecinin sonlarına gelse bile ısrarla Compact versiyonu tedarik eden DzKK nihayet ilk kez Super Rapid Deniz Topunu İ Sınıfı Fırkateynler için seçmişti) için atış hızı 120 atış/dk, mühimmat hariç boş ağırlık 7.900kg ve mühimmat kapasitesi 80 mermi olarak verilmektedir. Super Rapid Deniz Topu standart mühimmatla 16km, artırılmış menzilli mühimmatla 20km ve Vulcano GLR Akıllı Mühimmatı (41sn içinde 20km menzile, 120sn içinde 40km menzile ulaşıyor, standart 76mm mermisi ise 41sn’de ancak 5km menzile ulaşabilmekte) ile 40km menzile ulaşabilmektedir. DzKK hizmetinde halihazırda 4 ADA Sınıfı, 8 Gabya Sınıfı (ABD’nde lisan altında imal edilen top Mk-75 olarak kodlanmakta), 19 Hücumbot (Doğan, Rüzgar, Yıldız, KILIÇ-I ve KILIÇ-II) ve 1 Burak sınıfı olmak üzere 32 suüstü platformda 76/62 Compact Deniz Topu kullanılmakta olup ayrıca DzKK geçtiğimiz yıllarda su üstü platformlarda kullanılmak üzere Danimarka ve İsveç’ten dört adet ikinci el 76/62mm Compact Topu, Avustralya’dan ise 1 adet Mk-75 topu satın almıştı.
https://www.defenceturkey.com/tr/icerik ... nitti-4625

Yazıda aktarılana göre Leonardo yerli topun üretilmesinden sonra neredeyse yarı yarıya fiyat indirimi yapmasına karşın, yerli topun maliyeti yine bu fiyatın altındadır. Yine yerli topla birlikte dayanımı daha fazla olan kaplama teknikleri kullanılabileceği gibi ha keza yerli mühimmat entegrasyonları ve bir takım geliştirmeler de söz konusudur.

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar
Milgem Projesi

Mesaj gönderen DELKU »

Deniz kuvvetleri ısrarla compacttan yana kullandı tercihini çünkü SRde de sorunlar var. Dışarıdan bakan birisi SRin atış oranına bakıyor, Ooo müthiş takır takır saydırıyor diyor, ama çoğunluk o topun o şekilde dakikada 120 adet ile magazinini boşalttıktan sonra ceketinin şiştiğini liman dönüşü bakıma alınması gerektiğini fark etmiyor. Kaldı ki o şekil atış kara bombardımanı için gerekli mi değil, hava savunma için baraj atışı amaçlı kullanılıyor, eh bu gemilerde artıkhava savunma için çok daha etkin sistemler var 1980lerde değiliz artık

Shock and Awe
Üye
Milgem Projesi

Mesaj gönderen Shock and Awe »

DzKK 127mm top istiyor mu?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Milgem Projesi

Shock and Awe yazdı: 16 Haz 2022, 19:38 DzKK 127mm top istiyor mu?
TF-2000 için istiyor

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler
Milgem Projesi

İstiklalFM yazdı: 16 Haz 2022, 23:12 TF-2000 için istiyor
Acaba orada Mk45 ekolü mü yoksa Leonardo ekolü mü takip edilecek?

Kullanıcı avatarı
kalyonkaptanı
Üye
Milgem Projesi

Mesaj gönderen kalyonkaptanı »

karaden yazdı: 13 Haz 2022, 13:49 Denize indirilmenin ne demek olduğunu anladığınızı sanmıyorum.

Denize indirilmesinin ardından uzun bir donatım süreci olacak. Dediğiniz gibi 1.5 yılda denize indirilse, donatım testlerde 2.5 yıl sürer yani geminin hizmete girmesi 4 yıl sürüyor.

Geminin inşaasına şuan başlansa muhtemelen 2026'nın ortasında hizmete girmiş olur. Ama bunu 1 yıl daha kısaltma potansiyeli var, dünyada ki örneklerde donatım ve test süreci 1.5 yıla kadar düşebiliyor.
İstersen denize geç indir, sistem devreye almalarının bir çoğunu karada bitir, bunlar sanıldığı kadar kesin kurallar değildir gemi inşada.

Geminin çelik bütünlüğünü tamamla, ana makine, büyük ekipmanları al (ilave peç açılması gerekmeyen, su altında kalmayan), overboardlar, Sonar, Su altı sistem montajları hazır olsun, pervane ve şaftı sür denize indirebilirsin. Bazen geç inmekte avantajlıdır (kararında kalırsa), karada vinç hizmetleri daha hızlı ve efektiftir. Kapalı hangar var ise mevsimden bağımsız çalışma şartları vardır. Bu konularda sivil tersaneler oldukça başarılı. Projele'yi alması düşünülen Sedef, Sefine(Kapalı hangarları mevcut), Adik gibi tersaneler bu projeyi Pendik Tersanesinin %75 inşa süresinde yapabileceğine inanıyorum.

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar
Milgem Projesi

Mesaj gönderen DELKU »

Para verilirse istanbul tersanesi de yapar, kapalı hangar yapmak çok kolay bir iş. Sorun yeterli nakit akışının sağlanmaması, para olmayınca kadro genişliğini de sağlayamıyorsun. Özel tersaneler çok daha esnek olabiliyorlar bu konuda. Para olmayınca alt taşeron siseminde de sorun çıkıyor tabii

karaden
Üye

Milgem Projesi

Mesaj gönderen karaden »

O değil de filo'da epey yaşlandı.Hem gövde hem teknolojik olarak.

Hazır gemi İ sınıfı için bu kadar uğraşılmışken keşke +3 değil +5 hatta +7 gemi yapılsa ve hızlıca envantere girse.CenK-S ve Siper'le iyi kötü alan savunmasına katkı sağlar.

Kullanıcı avatarı
Alesta
Üye
Milgem Projesi

Mesaj gönderen Alesta »

karaden yazdı: 17 Haz 2022, 20:59 O değil de filo'da epey yaşlandı.Hem gövde hem teknolojik olarak.

Hazır gemi İ sınıfı için bu kadar uğraşılmışken keşke +3 değil +5 hatta +7 gemi yapılsa ve hızlıca envantere girse.CenK-S ve Siper'le iyi kötü alan savunmasına katkı sağlar.
Hem milgem hemde i sınıfı daha fazla üretilmeli katılıyorum.