Resim

Türk Tipi Hücumbot Projesi

Savaş Gemileri, Donanma Havacılığı, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı
Re: Türk Tipi Hücumbot Projesi

Mesaj gönderen sailordream »

goldenwings yazdı:B... hele biz HB leri Ege icin dusunursek ada arkasi pusuya yatma filan onemli. ...
Çok pardon hangi adaların arkasında pusuya yatacak lütfen ada ismi verirmisiniz? Haritada tarif etmeye uğraşmayın her adayı derinliği, yaklaşma ve yanaşma yolları ile bilirim. Siz adaların isimlerini veriniz yeter.

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings »

Gemini MRTP ler gibi kocaman superstructure sahip olmasi o kic ustunun dizayni ve pupa RCS si tahmini tabi LCS nin tek tekne yapili haline benzemesi beni bu gemi dizaynindan soguttu. Sadece bunu belirtmek istedim. Belki de gemiler buyudukce surpriz etkisi icin kiyi boyunca Israil Hydrofoil lerine benzer gemiciklere ihtiyac var.

dum
Akıncılar

Mesaj gönderen dum »

16 Şub 2014
dum yazdı:arkadaki 40'lığın yerine kaide üzerinde bir ram ve hatta köprü arkasına sağlı sollu 2* stamp , ve milli ew süiti,3D ile bunları da idare edebilecek yeni bir SYS , bu tekneleri uçururdu.
Torpidoları unutmuşum yahu..

Resim

Battalgazi
Üye

Mesaj gönderen Battalgazi »

İsveç in Visby sınıfı korvetlerine yakın bir sistem olacak galiba. İsveç donanmasının 72.5 m boy ve 10.4 m ene sahip 640 ton (karbon fiber gövde olmasından dolayı) ağırlığa sahip küçük korveti. Özelikleri şunlar.

Deplasman: 640 ton
Uzunluk: 72.7 m
En: 10.4 m
Su Çekimi: 2.4 m
Tahrik: CODOG
2 × 125SII Kamewa Fıskiye
4 × Vericor TF50A gaz türbinleri , toplam değeri 16 MW
2 × MTU Friedrichshafen 16 V 2000 N90 dizel motorlar , toplam not 2,6 MW
270kW her 3 x jeneratörler
Hız: 35 + knots
Menzil: 15 knot @ 2500nm
Kompleman: 43
Sensörler ve
işleme sistemleri: Ericsson Sea_GIRAFFE AMB 3D gözetim radarı

Resim

ceros 200 atış kontrol radarı sistemi
[wimg]http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... os_200.JPG[/wimg]

Condor CS-3701 taktik radar gözetleme sistemi
GDC Hull-monteli sonar Hydroscience Teknolojileri çekili dizi sonar sistemi GDC değişken derinlik sonar

Elektronik harp
ve tuzakları: Rheinmetall TKWA / MASS (Çok Cephane Yumuşak Ölüm Sistemi)
Resim
Silahlanma:
1 × Bofors 57 mm Mk3
[wimg]http://www.seaforces.org/wpnsys/SURFACE ... age017.jpg[/wimg]

8 × RBS15 Mk2 ASHM
Resim

4 × 400 mm torpido atar Tip 45 torpidoları için
Resim

donatılmamış
2 × 6 127 mm Alecto anti-denizaltı roketatar[glow=red,2,300] (iptal)[/glow]

8 × Umkhonto SAM [glow=red,2,300](iptal)[/glow]

Resim
http://www.youtube.com/watch?v=adNtzIKd ... h Corvette
http://www.youtube.com/watch?v=d4alRNUR ... alth boats

BurakZ
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen BurakZ »

Korvet derken yanlışlıkla firkateyn yaptık. Şimdide hücumbot derken yanlışlıkla korvet yapacağız galiba.
Sığ denizleri kapalı denizleri yakın düşmanları olan bir ülke olarak her şeyin bir derece küçüğü bize yetecekken aksine her kezden daha büyüğünü yapmaya kalkıyoruz yerli projelerde.

süper çavuş
Akıncılar

Mesaj gönderen süper çavuş »

@BurakZ ,
Neredeyse son 30 senedir olan Donanma projelerimizin seyrine bakarsan bir büyüme trendi zaten mevcut , varolan bir projedeki sonraki lot hep daha iri / büyük olmuş , yeni start alan/alacak programlardada bu trend artarak devam ediyor .

Yukarıdaki tartışma için ise kendi fikirlerim şu şekilde ,,
Özellikle adalar ve pusu mevzusunun yanlış olduğunu düşünüyorum , günümüzün aktif pasif sensör ve sistemleri ile keşif ve bütünleşik ağ merkezli bilgi dağıtım kabiliyetlerinin bu kadar gelişmiş ve yayılmış olduğu dünyamızda bir " Yunan adasının " ardına saklanmanın yada bir kayalığı/adacığı kendine mesken tutmanın muhtemelen zararı dahi daha fazla olabilecektir .
Geminin kıçı hakkında ise benim hoşuma gitti geniş geniş :shock: :D ,
RAM 'in pozisyonu için tereddütler mevcut galiba özellikle ölü alan konusunda ama RAM Blok-1 kullanım metodunda lançerin 80 derece yükselişinide göz önüne alırsanız LOAL olarak geminin ön bölgesinden gelecek bir tehdit için kullanım yeteneği vermekte .

Saygılar.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Denk gelince fotoğrafını çekeyim dedim.
P-344 RÜZGAR: Luke ben senin babanım
P-336 ZIPKIN : Hayııııııır
Bu vesile ile geçmiş Dünya Jedi gününüz mübarek olsun.
Artık üçüncü nesil daha da büyük olacak, kesin.

Resim

Resim

Leviathan
Süvariler

Mesaj gönderen Leviathan »

sailordream üstadım Kraken gibisiniz sizden kaçamıyor gizlenemiyor gemiler :P böyle giderse Tümamiral olarak göreve başlayacaksınız.

NOT :

[spoiler]Resim[/spoiler]

dum
Akıncılar

Mesaj gönderen dum »

Sayın sailordream ,

Here you are:

http://nooooooooooooooo.com/

Saturn5
Akıncılar

Mesaj gönderen Saturn5 »

sailordream yazdı:Denk gelince fotoğrafını çekeyim dedim.
P-344 RÜZGAR: Luke ben senin babanım
P-336 ZIPKIN : Hayııııııır
Bu vesile ile geçmiş Dünya Jedi gününüz mübarek olsun.
Artık üçüncü nesil daha da büyük olacak, kesin.
Güzel fotoğraf. Bir de bu ikisinin yanında bir Kartal sınıfı olsaydı zaman içindeki evrimi çok daha iyi görebilirdik.

balıkcı
Akıncılar

Mesaj gönderen balıkcı »

Yerli sanayi devleri milli hücumbot için kapışacak!
Yerli savunma sanayi devleri ‘deniz savaşı’ için beklemede. Milli hücumbot projesi 1 ay içinde netleşecek. 800 milyon dolarlık hücumbotlar için RMK Marine, Yonca-Onuk, Dearsan, Istanbul Shipyards ve Ares tersanelerinin adı geçiyor.

Yerli imkânlarla üretilecek Türk tipi hücumbot yapımı için bazı şirketlerin ismi öne çıkarken, projede de değişiklik ihtimali ufukta göründü. Projelerini hazırlayan Türk şirketler, yerli hücumbot için ihale sürecini beklemeye başladı.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı (SSM), geçen sene Türk tipi hücumbot yapımı için harekete geçti. Türk tipi hücumbot tamamen milli imkânlarla tasarlanıp üretilecek, savaş ve silah sistemleri yerli olacak. SSM, hücumbot projesi için Bilgi İstek Dokümanı (BİD) yayımladı. Doküman, güvenlik ve teknik kriterleri sağlayan şirketlere gönderildi. Türk tipi hücumbotun savaş sistemini Aselsan ve Havelsan, silah sistemini ise Roketsan tasarlayacak. 800 milyon dolara mal olması beklenen hücumbotların inşaatında Koç’a ait RMK Marine’in yanı sıra Yonca-Onuk, Dearsan, Istanbul Shipyards ve Ares öne çıktı.

Ufukta revizyon var

Kazananın yabancı ortak almadan inşa etmesi beklenen gemiler için ise değişiklik ihtimali ufakta göründü. Sektör yetkililerinden alınan bilgiye göre, SSM’de projeyle ilgili yeni bir sunum yapılması bekleniyor. Projenin yeni kurgusunun önünüzdeki 1 ay içinde netleşmesi, hücumbot ile ilgilenen şirketlerin son kararını bundan sonra vermesi bekleniyor.

İhalesinin bu yıl sonuna doğru netleşmesi beklenen projenin bazı üst düzey teknolojik aşamalarında yabancı şirketlerin de yer alabileceği, bunların arasında bazı ABD ve Avrupa şirketlerinin de adının geçtiği kaydedildi. Yapım ihalesini alan yerli şirketin yabancılardan dizayn desteği de alabileceği kaydedildi. Farklı şirketlerin katılımıyla, Savunma Sanayii İcra Komitesi (SSİK) kuruluşu olan Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret (STM) A.Ş. tarafından yürütülecek projede son sözü hükümet söyleyecek. Hücumbot projelerini çizen şirketler ihale çağrısını bekleyecek.

Modern donanmanın en önemli unsuru

Hücumbotlar; küçük, süratli yapıları ve gemiden gemiye füzeleriyle donanmaların en çok tercih edilen muharip araçları arasında yer alıyor. Türk Deniz Kuvvetleri’nde halen 5 tip hücumbot bulunuyor. Envanterde Alman ve Amerikan üretimi hücumbotlar ağırlıkta bulunuyor.
http://www.denizhaber.com.tr

goldenwings
Süvariler

Bu hücumbot da Korvet olmasın da. Ekleye ekleye ... Korvet yaptık fırkateyn oldu.

goldenwings
Süvariler

Pecheneg yazdı:İsrail'in SAAR Projesine benzeyecek bizim bu projelerde...

Saar 3 ile başladı adamlar.. Bildiğin Hücumbot olarak... Hadi biraz ondan biraz bundan ekleyelim diyip Kumpir siparişi verir gibi bir doldurdular tekneleri , hücumbot diye başlayan bi baktılar Saar 5 ile Korvet oldu... Yakında Saar 6-7 yaparlar Class olarak ta durum Fırkateyn e doğru gidiyor... :D

SAAR 3 BOY : 45 Metre
Silahlar : 4 Harpoon launchers, 6 Gabriel ASM missiles, 76 mm Oto Melara gun

SAAR 4 BOY : 58 Metre
Silahlar : 8x Harpoon , 6x Gabriel ASM missiles ,1x 20 mm Phalanx CIWS Mk.15 + 1x 76 mm Oto Melara gun ,OR 2x 76 mm Oto Melara gun

SAAR 4,5 BOY : 61,7 Metre
Silahlar : 8 Harpoon anti-ship missiles , up to 6 Gabriel anti-ship missiles or , up to 32 Barak 1 surface-to-air missiles ,Otobreda 76 mm / Typhoon 25 mm naval gun ,2 Oerlikon 20 mm cannons ,Phalanx CIWS ,2 M2 Browning machine guns

SAAR 5 BOY : 85 Metre
Silahlar : 8 RGM-84 Harpoon anti-ship missiles ,64 Barak 1 surface-to-air missiles ,Phalanx CIWS, 6 Mark 32 torpedo tubes (Mark 46 torpedoes)
Iron Dome da yüklü değil miydi 5 veya 4,5 'de ?

orko_8
Akıncılar

Mesaj gönderen orko_8 »

Iron dome??? Korvette????

balıkcı
Akıncılar

Mesaj gönderen balıkcı »

Ben haberi okuduğumda hangi tasarım acaba bu dedim. Bekleyelim görelim mihvalinde yazmak istemedim.

goldenwings
Süvariler

orko_8 yazdı:Iron dome??? Korvette????
Evet !!! Iron Dome ilk çıktığında bir gazete haberinde Iron Dome'ların korvetlere de monte edileceği/ denendiği yazılmıştı geçmiş yıllarda. Denenip sökülmüş de olabilir. Güncel durumu sordum bilen/ gören varsa diye. Belki de ileride eklenebilir. Hatta resim de vardı büyük ihtimal temsili idi, geminin baş üstünde.

Kullanıcı avatarı
Punish
Süvariler

Mesaj gönderen Punish »

goldenwings yazdı: Evet !!! Iron Dome ilk çıktığında bir gazete haberinde Iron Dome'ların korvetlere de monte edileceği/ denendiği yazılmıştı geçmiş yıllarda. Denenip sökülmüş de olabilir. Güncel durumu sordum bilen/ gören varsa diye. Belki de ileride eklenebilir. Hatta resim de vardı büyük ihtimal temsili idi, geminin baş üstünde.
Hocam Iron Dome roketler için geliştirildi. Hani Gazze'den atıyorlar ya.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

goldenwings yazdı: Evet !!! Iron Dome ilk çıktığında bir gazete haberinde Iron Dome'ların korvetlere de monte edileceği/ denendiği yazılmıştı geçmiş yıllarda. Denenip sökülmüş de olabilir. Güncel durumu sordum bilen/ gören varsa diye. Belki de ileride eklenebilir. Hatta resim de vardı büyük ihtimal temsili idi, geminin baş üstünde.
Barak füzelerinin son nesli Iron Dome da kullanılanlarla ayni aileden ancak daha SAAR 5'lerde bu füze kalkanı ile ortak çalışabilecek bir bilgi iletisim ve sensör sistemi kurulmadı. İlerleyen senelerde ABD den gelen mali ve teknik yardım ile kolayca hallederler. Ama şu an Iron Dome sadece kendisine özel kara platformlarında operasyonel.
Bizim hucümbotlarda RAM dan daha iri bir AAW füzesi beklemiyorum ben. Aman ikiz Oerlikon yada Bofor olmasında.

dum
Akıncılar

Mesaj gönderen dum »

Kiça ram takacak gibi görünüyor, peki o durumda nasıl olsa 12000 yarda erimimiz var deyip, burna 76 yerine 57 mm top deneme durumumuz olur mu? Maksat mermi sayısı artsın, serilik artsın..

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

dum yazdı:Kiça ram takacak gibi görünüyor, peki o durumda nasıl olsa 12000 yarda erimimiz var deyip, burna 76 yerine 57 mm top deneme durumumuz olur mu? Maksat mermi sayısı artsın, serilik artsın..
Donanma muhafazakardır. Yıllardır çok mutlu olduğu 76mm likleri daha kendilerince güçsüz 57liklerle değiştirir mi? Hİç zannetmem zaten bu tip bir gemide belirleyici faktörlerden birisi ağırlık olacak. 57mm top sistemi ile 76mm top sistemi arasında aşırı bir fark yok. Kıyı bombardımanı özelliği de olan Super Rapido 76mm lik Otomelara çok daha ağır basar bence. Bakım kontrol kalibrasyon vs vs dahi düşünülünce yeni maliyet yaratmak istemezler sanırım.
Aman hocam böyle "maksat mermi sayısı artsın, serilik artsın" diye diye başa çift 40mm bofor gelmesin :)

TDN

Mesaj gönderen TDN »

sailordream yazdı: Barak füzelerinin son nesli Iron Dome da kullanılanlarla ayni aileden ancak daha SAAR 5'lerde bu füze kalkanı ile ortak çalışabilecek bir bilgi iletisim ve sensör sistemi kurulmadı. İlerleyen senelerde ABD den gelen mali ve teknik yardım ile kolayca hallederler. Ama şu an Iron Dome sadece kendisine özel kara platformlarında operasyonel.
Bizim hucümbotlarda RAM dan daha iri bir AAW füzesi beklemiyorum ben. Aman ikiz Oerlikon yada Bofor olmasında.
Iron Dome'da modifiye Derby füzeleri kulklanılıyor Barak ailesi değil.

TDN

Mesaj gönderen TDN »

dum yazdı:Kiça ram takacak gibi görünüyor, peki o durumda nasıl olsa 12000 yarda erimimiz var deyip, burna 76 yerine 57 mm top deneme durumumuz olur mu? Maksat mermi sayısı artsın, serilik artsın..
Duracak gibi değil zaten RAM isterde var. Nasıl İlk 4 MilGem'e Mk41 koymayı "ihmal" ettik şimdi ikinci 4 MilGem-S'e koyuyoruz, bunu yaşamak yerine şimdiden Türk tipi hücumbota modern RAM koyarak ciddi ve pozitif bir adım atıyoruz. Güzel bir gelişme oldu bu. Füzeler muhtemelen Atmaca olacak.

Kullanıcı avatarı
KatipMaster
Süvariler

Mesaj gönderen KatipMaster »

Resim

Buda benim kafamdaki hücumbot. Valla kalemi ele aldım ancak bu kadar çizebildim. Resimim 3 gelmişti :D

Kaçış sürati için F-Duct etkisi yaratacak kabin ile arka kanat arasında ara boşluk olmalı.
Arka kanatlarda 4 adet crit füze rampası koydum. Sistem kendi kendine dolum yapıcak. Maksimum 8 füze.
En öne Aselsan Stamp yerleştirdim. Kabinin görüş açısı konusunda sıkıntı olacağını sanmıyorum.
Motor olarakda su jeti motoru olmalı.
Ayrıca iki adet torpido yuvası koydum. Bana bütçe versinler bu aleti yapayım. Tek başına bir kıyıyı darma duman eder. Hem küçük hem hızlı hem tahrip gücü yüksek.

modaltesting
Süvariler

Mesaj gönderen modaltesting »

ARES

Resim

Resim

ISTANBUL SHIPYARD

Resim

Biraz hantal değil mi?

Kaynak: Pakistan savunma forumu :D

balıkcı
Akıncılar

Mesaj gönderen balıkcı »

Tasarımlar kötü. Ares'in tasarımında başına nasıl geçiyorsun kıçına nasıl geçiyorsun belli değil. Hadi kavramsal tasarım bu diyelim bırakalım.

İstanbul tersanesi kimlerle çalışıyor acaba merak ettim şimdi.

süper çavuş
Akıncılar

balıkcı yazdı:Tasarımlar kötü. Ares'in tasarımında başına nasıl geçiyorsun kıçına nasıl geçiyorsun belli değil. Hadi kavramsal tasarım bu diyelim bırakalım.
Üstad bende en çok Atılgan'ı beğendim :D ,
Hocam siz , sailordream ve corsair gibi ve diğer arkadaşlardan bir yorum bekliyorum ,
Hücumbot tasarımında aslında Adik tasarımı sanırım en beğenilen gibi ama bana gerek Adik 'in gereksede yukarıdaki yanılmıyorsam SES konseptli tasarımın çokta iyi olmadıklarını düşünüyorum ,
sonradan yapılması muhtemel modifikasyon , ekleme çıkarma vs. gibi işlemlere sanki hiç uygun değiller Ares tasarımı sanki daha uygun gibi , yani günümüzdeki gemilerde ne kadar müsaittir ne kadar izin verirler kesip biçilmeye eklenip çıkarmaya ama göze daha hoş gelen tasarımlarda bu tip bir ihtimal sanki hiç yok gibi .

Ayrıca dikkatimi çeken birşey Ares tasarımında kullanılan baş top 57mm neden onu koydular acaba ,
ve tüm muhtemel aday tasarımlarda kıçta RAM bulunuyor demekki Donanma yeni hücumbotlarında bu kabiliyeti istiyor , bu arada artık RAM Block-2 de diyebiliriz bu kıçtaki RAM lere ,
Bu gemilerin envantere girmelerine daha uzun zaman var iken acaba hava savunması konusunda Donanma milli bir çözüme gidebilir mi yada gitmeli mi , Hisar-A/O bazlı bir Donanma versiyonu milli sistem aslında çok uzak olmasa gerek , acaba çinlilerin benzer tasarımı gibi bizde RAM lançer tasarımına benzer milli bir çözüme gidebilirmiyiz .
Aslında singapur'un Victory sınıfı gemileri gibi kıçta VLS dahi düşünülebiilir mi ?

Saygılar.

AKINCI
Akıncılar

Mesaj gönderen AKINCI »

bizde RAM lançer tasarımına benzer milli bir çözüme gidebilirmiyiz
Astronomik RAM fiyatını ve inşa edilecek pek çok gemiyi düşününce milli RAM'i çok mantıklı bulmakla birlikte önce milli AA füzesinin endam etmesini beklemekten başka çare görünmüyor.

süper çavuş
Akıncılar

HİSAR-A var ondan evrilecek bir milli RAM konsepti ortaya çıkarılabilir bence .

Saygılar.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

süper çavuş yazdı: Üstad bende en çok Atılgan'ı beğendim :D ,
Hocam siz , sailordream ve corsair gibi ve diğer arkadaşlardan bir yorum bekliyorum ,
Hücumbot tasarımında aslında Adik tasarımı sanırım en beğenilen gibi ama bana gerek Adik 'in gereksede yukarıdaki yanılmıyorsam SES konseptli tasarımın çokta iyi olmadıklarını düşünüyorum ,
sonradan yapılması muhtemel modifikasyon , ekleme çıkarma vs. gibi işlemlere sanki hiç uygun değiller Ares tasarımı sanki daha uygun gibi , yani günümüzdeki gemilerde ne kadar müsaittir ne kadar izin verirler kesip biçilmeye eklenip çıkarmaya ama göze daha hoş gelen tasarımlarda bu tip bir ihtimal sanki hiç yok gibi .
Ayrıca dikkatimi çeken birşey Ares tasarımında kullanılan baş top 57mm neden onu koydular acaba ,
ve tüm muhtemel aday tasarımlarda kıçta RAM bulunuyor demekki Donanma yeni hücumbotlarında bu kabiliyeti istiyor , bu arada artık RAM Block-2 de diyebiliriz bu kıçtaki RAM lere ,
Bu gemilerin envantere girmelerine daha uzun zaman var iken acaba hava savunması konusunda Donanma milli bir çözüme gidebilir mi yada gitmeli mi , Hisar-A/O bazlı bir Donanma versiyonu milli sistem aslında çok uzak olmasa gerek , acaba çinlilerin benzer tasarımı gibi bizde RAM lançer tasarımına benzer milli bir çözüme gidebilirmiyiz .
Aslında singapur'un Victory sınıfı gemileri gibi kıçta VLS dahi düşünülebiilir mi ?
Saygılar.
Hocam ne istediğini bilemeyen herşeyden olsun diyen bir zihniyetle yola çıkarsan karşına ciddi bir tasarım gelmez. Hem Sea state 5 hemde 50+ knot bir arada olmaz ya 35+ hızlı ama iyi denizci bir teknen olur yada 50+ knot ama iyi havalarda işlevsel bir teknen.
Şu anda dünyada 50+ knot görev yapan 600 tonluk bir tekne yok.
Sadece 300 tonluk Norveçlilerin Skjold sınıfı hücümbotları var. Donanım olarak bizim istekelrimize en yakın tekne onlar ancak onlarda fiyordlarda yani hızlı rüzgar olsa da yüksek dalga olmayan bölgelerde çalışmak için yapılmış 4türbinli tekneler.

DAha hızlı olup daha çabuk müdahale bölgesine ulaşmasını istemek güzel toplam adedi de azaltmaya yarar ama çok hızlı ve çok pahalı olmasına sebep olur bu tür istekler.

Dizaynlar daha konsept hal yani olursa şöyle bir şey olacak demek için yapılmış. İstanbul tersanesi doğru bir yaklaşımla SES(surface efect ship) tekne seçmiş başka türlü bu hızlara ulaşmak çok daha zor.

ARES'in Atılganı o baş formu ile 50 knotta kayıcılığı sağlamak için başı mümkün olduğunca hafifletmek zorunda o yüzden de 76mm topun ağırlığı fazla gelmiştir. Muhtemelen teklifler istendiği zaman kuvvet top seçimini net olarak şartnameye koyar. Tipik Türk yönetici mantığı "imkansız iste ellerinden gelenin en iyisini yapsınlar".

süper çavuş
Akıncılar

@Sailordream ,
hocam sağolasın aslında ilk cümleniz bile çok şey ,
Kıçtaki RAM isteği hususunu LST/LPD ile beraber değerlendirerek irdelemek gerek bence ,
benim mantığımın almadığı şeyler mevcut .

Saygılar.

balıkcı
Akıncılar

Mesaj gönderen balıkcı »

Süper çavuş hocam, ben beklentilerimizin ne olduğunu tam kavrayamadığım için bir şey yazmak istemedim. Top mevzusu da öyle. bin bir soru ile değerlendirilir, mühimmattan kıyı yumuşatmaya, konsept değişikliğine, bazı görevlerin hava unsurlarına devrine falan gider. Bol bol tartışılır, ama ne istendiğini bilemiyoruz.

Tasarıma gelince, Ares tasarımı ile İstanbul tersanesinin tasarımının aynı ihalede olması bile başlı başına hiç bir fikrimizin olmadığına en büyük kanıt olur. Bekleyelim biraz derim ben.

Saturn5
Akıncılar

Mesaj gönderen Saturn5 »

sailordream yazdı:...ARES'in Atılganı o baş formu ile 50 knotta kayıcılığı sağlamak için başı mümkün olduğunca hafifletmek zorunda o yüzden de 76mm topun ağırlığı fazla gelmiştir. Muhtemelen teklifler istendiği zaman kuvvet top seçimini net olarak şartnameye koyar. Tipik Türk yönetici mantığı "imkansız iste ellerinden gelenin en iyisini yapsınlar".
Elbette konsept çizim üzerinde çok detaylı bir analiz yapmak bu aşamda erken ama konsept çizimdeki topun şekli bana 76mm'den çok 57mm gibi geldi. ABD'nin LCS gemilerinde kullandığı. Eğer gözlerim beni yanılmadıysa o zaman zaten sizin dediğiniz "başın hafifletilmesi" sorunu zaten var demek.

Mirliva
Süvariler

Mesaj gönderen Mirliva »

SSM

BİD  Sonuç Raporu çalışmaları nihai hale getirilerek sonuç raporu Genel Kurmay Başkanlığı/Dz.K.K.na 26 Aralık 2014 tarihinde  gönderilmiştir.

Son Güncelleme Tarihi : 05.01.2015 17:30

yörükoglu
Süvariler

Mesaj gönderen yörükoglu »

BATTLESTAR
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen BATTLESTAR »

Ares yabancı bir şirketin tasarımını kullandığı için baştan kaybetti diyenler var.

Kullanıcı avatarı
memogianni
Cezalı

Mesaj gönderen memogianni »

Ares'in tasarımı sözde stealth ama Harpoon lançerleri kabak gibi ortada. O dizayna gitmemiş.

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

ARES bu konuda deneyimli bir firma değil özellikle tasarlama kısmı çok iddalı bizde üretim konusunda deneyimi ve tekne dizaynı yapmış firmalar var.

BU noktada ARES'i çok şanslı bulmuyorum.

süper çavuş
Akıncılar

HARZEMŞAH yazdı:....İhale sonucu şimdiden belli. 3 nedenden ötürü...
Şansımı deneyerek Tuzla sınıfı YTKB den ötürü DEARSAN diye bir tahmin sallıyorum ...?

Saygılar.

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS »

HARZEMŞAH yazdı: İhale sonucu şimdiden belli. 3 nedenden ötürü...
Bu üç neden R, T ve de E olabilir mi?.. Hayır Milgem mevzusundan sonra.. :roll:

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

süper çavuş yazdı: Şansımı deneyerek Tuzla sınıfı YTKB den ötürü DEARSAN diye bir tahmin sallıyorum ...?
Saygılar.
Ben 600 tonluk Sahil Güvenlik gemilerinde DEARSAN'a şans veriyorum. Ki ön dizaynlarını beğenmedim sadece mevcut tekneye boy vermişler kıç rampa hariç hiç konfigürasyon değişikliği yapmayıp beklentiyi karşılamamışlar. Ama son teklif olana kadar ciddi revizyonlar görecektir.

Hücümbotta işler daha karmaşık gider önce bir şartname ortaya çıksın yine 50 knot sürat diye ısrar edilecek mi? Sea state 5 illaki olmalı ama 50 knot için feda edilecek mi? Firmaların ihaleye girip bu riski almasında önemli etken olacaktır.

blacksea-58
Üye

Mesaj gönderen blacksea-58 »

KatipMaster yazdı:Resim

Buda benim kafamdaki hücumbot. Valla kalemi ele aldım ancak bu kadar çizebildim. Resimim 3 gelmişti :D

Kaçış sürati için F-Duct etkisi yaratacak kabin ile arka kanat arasında ara boşluk olmalı.
Arka kanatlarda 4 adet crit füze rampası koydum. Sistem kendi kendine dolum yapıcak. Maksimum 8 füze.
En öne Aselsan Stamp yerleştirdim. Kabinin görüş açısı konusunda sıkıntı olacağını sanmıyorum.
Motor olarakda su jeti motoru olmalı.
Ayrıca iki adet torpido yuvası koydum. Bana bütçe versinler bu aleti yapayım. Tek başına bir kıyıyı darma duman eder. Hem küçük hem hızlı hem tahrip gücü yüksek.
kutu bank :mrgreen:

Kullanıcı avatarı
KatipMaster
Süvariler

Mesaj gönderen KatipMaster »

:D sanat eserim.

TFIST
Akıncılar

Mesaj gönderen TFIST »

Hücumbot'u neden ABD kullanmaz diye merak etmiş idim. Ya da AB ülkeleri?

Zira 100-250km uzaklıktaki deniz ve kara konuşlu hedefleri vurmak için botlar kullanmıyorlar. Kıyıya yakın olan gemi savar kabiliyetli gemiye yaklaşmadan, hava araçlarından gönderilen gemi savar füzeler ile imha edebiliyorlar.

Biz Karadeniz de ve Akdeniz de uzun menzilli gemi savar füzeleri kullanımı etkin olabilir ama, Ege'de daha dar alanlar da mücadele ediyor olacağız.

Benim tercihim sığ sularda 150-250 km menzilli gemi savar füzelerinden en fazla 8 adet taşıya bilen 60 metrelik platformlar yerine 40-50 km ötedeki hedeflere 16-32 adet güdümlü mermi gönderebilen ve Gunboat kabiliyetini kullanarak düşman zırhlılarının başını döndüren araçları tercih ederim.

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein »

Hücumbotların kullanım amacı ABD'nin askeri doktrini ile pek uyuşmuyor kanısındayım.Hangi hedef ABD kıyılarına hücumbotun görev alanı kadar yaklaşabilir ki ? Uçak gemilerine okyanus ortasında eskort etmek içinde destroyer ve kruvazör kullanmamak hata olur.Zaten bizimde kullandığımız Harpoon ABD'nin bu doktrininin bir ürünüdür.Uçsuz bucaksız okyanusun ortasında gemileri vuracak.Bir ara Ege gibi dar ve birçok adacığın,hedefin olduğu denizlerde Harpoon'un hedef bulurken zorlanacağı çünkü yapılış amacının geniş alanlarda gemileri vurmak olduğunu konuşmuştuk.Bizim için modern hücumbotlar çok önemli.Yani ufak basit yerine daha iri kendi kendisini idame ettirebilecek kapasitede RAM,Harpoon,57mm,Stamp,Torpil... yani çok ama basit yerine,az ama kaliteli sensörleriyle sistemleriyle yapmışken yapabileceğimizin en iyisini yapalım.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey »

Erich Von Manstein yazdı:Hücumbotların kullanım amacı ABD'nin askeri doktrini ile pek uyuşmuyor kanısındayım.Hangi hedef ABD kıyılarına hücumbotun görev alanı kadar yaklaşabilir ki ? Uçak gemilerine okyanus ortasında eskort etmek içinde destroyer ve kruvazör kullanmamak hata olur.Zaten bizimde kullandığımız Harpoon ABD'nin bu doktrininin bir ürünüdür.Uçsuz bucaksız okyanusun ortasında gemileri vuracak.Bir ara Ege gibi dar ve birçok adacığın,hedefin olduğu denizlerde Harpoon'un hedef bulurken zorlanacağı çünkü yapılış amacının geniş alanlarda gemileri vurmak olduğunu konuşmuştuk.Bizim için modern hücumbotlar çok önemli.Yani ufak basit yerine daha iri kendi kendisini idame ettirebilecek kapasitede RAM,Harpoon,57mm,Stamp,Torpil... yani çok ama basit yerine,az ama kaliteli sensörleriyle sistemleriyle yapmışken yapabileceğimizin en iyisini yapalım.

İşte tam bu sebeplerden dolayı Harpoon Block II piyasaya çıktı. Bu işten muzdarip olan artık sadece bizim gibi ülkeler değil. Açık deniz/okyanus hedefleri dışındaki hedefleri daha etkili bir biçimde vuruyormuş. Bizde tam bu sebeplerden ötürü Ada sınıfı gemilerde Harpoon Block II kullanıyoruz.

https://en.wikipedia.org/wiki/Harpoon_( ... n_Block_II

TFIST
Akıncılar

Mesaj gönderen TFIST »

Sn. Ekber Onuk ile yaptığım bir sohbette, 57mm konusunda ihtiyaç makamının tutucu olduğunu söylemiş idi.

Zira azami menzil konusunda 40mm toptan %50 daha fazla ve 76mm'den %30 daha az menzile sahip ve akıllı mühimmat kullanabilen bir sistemi herkes verimli buluyor. Ama kuvvetin asıl önceliği kara bombardımanı imiş.

Toparlamak gerekir ise, hem obez, hemde fit boyutlarda hücümbot ihtiyacımız var ama, değiştirmemiz gereken botların boyutları küçük ve sayıları fazla...

RMK Marine bu konuda 2 adet tasarımı var... İlk tasarım benim hayalime yakın 42m, ikincisi ise IDEF'de gün yüzüne çıkan 69m...

Yani projeyi 2'ye ayırmalıyız... İlk 60m sınıfı, ikincisi 40m sınıfı olmalı. Sonuç olarak sadece 60m+ şeklinde yürür ise proje, yurt dışı müşteri bulma olasılığı düşük olur. Daha personel ve yatırım ile tedarik edilebilecek 40m sınıfı çok amaçlı botları da sürece dahil eder isek, bu botlar 60m+ botları da sattırır.

Tıpkı MRTP-20'lerin, daha yüksek deplasmanda platformları sattırması gibi...

yörükoglu
Süvariler

Mesaj gönderen yörükoglu »

Türkiye'nin kendi hücumbotunu üretmesi için başlatılan proje kapsamında bir çok şirket yerli hücumbot tasarlamaya başladı.

Türk Tipi Hücumbot olarak başlatılan proje kapsamında Deniz Kuvvetlerinin ihtiyacı olan hücumbotların yerli imkanlarla tedarik edilmesi planlanıyor. Bu kapsamda Savunma Sanayii Müsteşarlığı Bilgi İstek Dökümanı yayınladı.

Projeye RMK Marine, Ares Shipyard, Yonca Onuk, Dearsan ve İstanbul Shipyard isimli yerli şirketlerin katılması bekleniyor. Savunma Sanayii Müsteşarlığı ürün hakkında fazla detay vermezken, isterlerin çok yüksek olduğu ve böyle bir hücumbot üretildiği takdirde ihracatının da çok kolay olacağı iddia ediliyor.

ADETA SAVAŞ VERİLECEK

Yaklaşık 800 milyon doları bulacak olan proje kapsamında 4 adet hücumbotun üretilmesi planlanıyor. 6 adette opsiyon olarak belirtilen hücumbotları üretmek için yerli şirketler adeta savaşacak. Bu rekabetin ortaya çıkan platformlara da olumlu yansıması bekleniyor.

ASELSAN RADARINI ÜRETTİ

ASELSAN hücumbotlarda kullanılmak üzere 3D arama radarı üretti. Bu radar IDEF 2015 sergileyen ASELSAN ihaleyi kim kazanırsa kazansın kaybetmecek gibi görülüyor.
http://www.tarafsizhaber.com/turk-tipi- ... olda-29941

hfidan
Akıncılar

Mesaj gönderen hfidan »

4+6 = 800 m$ ise normal boyutta bir platform
4 = 800 m$ ise biraz obez ve cok oyuncagi olan bir platform olacak gibi mi dusunmek lazim

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

Exocet yazdı: MILGEM 'den pahalı desenize... Kompozit gövde falan olursa değer ama.
Hocam nesi pahalı? 10 adedi 800 milyon dolar....

TFIST
Akıncılar

Mesaj gönderen TFIST »

Ar-Ge maliyeti, silah sistemleri ve sensörlerin ilk defa yeni bir platforma entegre edilmesinin maliyeti?