Katar Emirliği Silahlı Kuvvetleri

Pacific
Süvariler
Re: Katar Emirliği Silahlı Kuvvetleri

Mesaj gönderen Pacific »

Biz katara Atak satma konusunda umutlu degil miydik yoksa yanlis mi hatirladim ?

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

Pacific yazdı:Biz katara Atak satma konusunda umutlu degil miydik yoksa yanlis mi hatirladim ?
Katar a AH-64 satışı pek yeni değil, ABD savunma bakanlığı teklif haberini 2012 de yayınlamış...

http://www.dsca.mil/major-arms-sales/qa ... elicopters

Bu arada haberde yer aldığı üzere, satılacak helikopterler ABD Kara Kuvvetleri envanterinden alınan ve AH-64E seviyesinde modernize edilen AH-64D lerden oluşacakmış, sıfır olmamaları satım maliyetinin ucuzluğunu açıklayabilir sanıyorum...

hfidan
Akıncılar

Mesaj gönderen hfidan »

Neden ikinci el helikopter alıyorlar ki.
Acil alım değil anlaşılan. 2012 den beri süreç devam ettiğine göre.
Maliyet desen çok sorun olacağını sanmıyorum. Toplam tutar 1 milyar dolar civarı çıkacaktır. Karar için ulaşılamayacak bir rakam değil.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

Katar Emirliği ile İtalyan Fincantieri tersanesi arasında korvet, OPV ve LPD platformlarının inşasını içerek yaklaşık 4 milyar euroluk bir sözleşme imzalanmış. Buna göre proje kapsamında yaklaşık 100 m boyunda ve VLS ile donatılmış 4 adet korvet, bir adet LPD ve 2 adet OPV gemisi İtalya'da inşa edilecek. Fincantieri ayrıca ilk geminin tesliminden itibaren 15 sene servis desteği verecek. 2018 yılında başlayacak programın 6 yılda tamamlanması bekleniyor.
Resim

Kaynak: http://www.navyrecognition.com/index.ph ... ew&id=4092

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings »

_Turkuaz_ yazdı:Katar Emirliği ile İtalyan Fincantieri tersanesi arasında korvet, OPV ve LPD platformlarının inşasını içerek yaklaşık 4 milyar euroluk bir sözleşme imzalanmış. Buna göre proje kapsamında yaklaşık 100 m boyunda ve VLS ile donatılmış 4 adet korvet, bir adet LPD ve 2 adet OPV gemisi İtalya'da inşa edilecek. Fincantieri ayrıca ilk geminin tesliminden itibaren 15 sene servis desteği verecek. 2018 yılında başlayacak programın 6 yılda tamamlanması bekleniyor.
Resim

Bizim Milgem'i alsalardı ya. Araplardaki nedir bu LPD sevdası.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

Dun Katar Donanmasi Korvet, OPV, LPD alimi icin Italya ile anlasma imzalarken, Katar Emiri dun Erdogan'in iftarina katildi. Fransiz Cumhurbaskani veya Italyan basbakani bir ulkeye ziyaret ediyorsa, bir pazarlamaci gibi kendi ulkesinin silahlarini satmak icin calisiyor. Bizim yoneticilerimiz ise surekli bu adamlar ile beraber, tombik Katar Genelkurmay baskani her acilisa cagrilir ama ne T129 satabiliyoruz, ne Milgem satabiliyoruz. Verdikleri 100-200 milyon dolarlik ufak siparisler ile (ben bunlara ekmek krintilari diyorum) idare ediyoruz. Insan bu kadar yakin iliski kuruyorsa ise bir 15 adet T129 satabilmeli veya 4 Milgem satabilmeli. Birde Katar'da us kuruyoruz, Turk askeri bunlari koruyacak.

Kullanıcı avatarı
Gktrk34
Üye

Mesaj gönderen Gktrk34 »

Kendi tedarik sürecimiz bile 10 yıllar sürerken adamlara sattığımız silahları ne zaman teslim edeceğiz ? Bunu sadece gemi siparişi için demiyorum. Genel manada bu işleri çok ağırdan alıyoruz.

efeturk21
Üye

Mesaj gönderen efeturk21 »

robust yazdı:Dun Katar Donanmasi Korvet, OPV, LPD alimi icin Italya ile anlasma imzalarken, Katar Emiri dun Erdogan'in iftarina katildi. Fransiz Cumhurbaskani veya Italyan basbakani bir ulkeye ziyaret ediyorsa, bir pazarlamaci gibi kendi ulkesinin silahlarini satmak icin calisiyor. Bizim yoneticilerimiz ise surekli bu adamlar ile beraber, tombik Katar Genelkurmay baskani her acilisa cagrilir ama ne T129 satabiliyoruz, ne Milgem satabiliyoruz. Verdikleri 100-200 milyon dolarlik ufak siparisler ile (ben bunlara ekmek krintilari diyorum) idare ediyoruz. Insan bu kadar yakin iliski kuruyorsa ise bir 15 adet T129 satabilmeli veya 4 Milgem satabilmeli. Birde Katar'da us kuruyoruz, Turk askeri bunlari koruyacak.

İyide üstadım anlaşmaya göre gemiler İtalya'da üretilecek. Biz kendi gemilerimizi kızağa zor koyuyoruz hangi tersane bu gemileri yapabilecek? Boş kızak var mı? T-129 konusunda ise daha biz göremedik T-129ları bir "combat proven" olsun o zaman inşallah yabancı ülkelerde de görürüz.

KURT
Akıncılar

Mesaj gönderen KURT »

Gktrk34 yazdı:Kendi tedarik sürecimiz bile 10 yıllar sürerken adamlara sattığımız silahları ne zaman teslim edeceğiz ? Bunu sadece gemi siparişi için demiyorum. Genel manada bu işleri çok ağırdan alıyoruz.
İşte kritik nokta bu.

Her üretim hemen satılmaz diye boşuna demiyoruz.Daha kendi ordunun tedarik süreci bitmeden bu donanımların satışının yapılması ne kadar doğru olur ?

Sonuçta bir bina yapıldığında bile oturması seneler sürer iken böyle karmaşık sistemleri üretip üretildiği zaman aralığında hemen tak diye satamazsın.Bu işin üretim süreçleri bilgi paylaşımları teknik isterleri falanı filanı tonla parametresi var.

Bizdeki durum açız yemek yapıyoruz daha kendimiz yemeden komşuya veriyoruz.

Ama tuzlumu olmuş yağımı fazla gelmiş salçasımı bol gelmiş düşünmüyoruz.

Kullanıcı avatarı
Tigerfish
Süvariler

Mesaj gönderen Tigerfish »

_Turkuaz_ yazdı:Katar Emirliği ile İtalyan Fincantieri tersanesi arasında korvet, OPV ve LPD platformlarının inşasını içerek yaklaşık 4 milyar euroluk bir sözleşme imzalanmış. Buna göre proje kapsamında yaklaşık 100 m boyunda ve VLS ile donatılmış 4 adet korvet, bir adet LPD ve 2 adet OPV gemisi İtalya'da inşa edilecek. Fincantieri ayrıca ilk geminin tesliminden itibaren 15 sene servis desteği verecek. 2018 yılında başlayacak programın 6 yılda tamamlanması bekleniyor.
Resim

@ robust

Katarlilarin Italya lehine verdikleri kararin ananedeni bu olmasi gerek. Tedarik süreci gercekten cok kisa sayilir.

bitliprens
Süvariler

Mesaj gönderen bitliprens »

Körfez ülkeleri Katar, Bahreyn ve Kuveyt’in Amerika Birleşik Devletleri’nden iki yıldır beklediği güzel haber nihayet geldi. Beyaz Saray yönetimi, bu üç ülkeye yaklaşık 8 milyar dolar değerindeki 76 adet F-15 ve F/A- 18E/F Super Hornet savaş uçağı satışına onay verdi.

Böylelikle Katar hükümeti 36 adet F-15 savaş uçağı için 4 milyar dolar, Bahreyn 20 adet F-16 savaş uçağının modernizasyonu için 1 milyar dolar, Kuveyt hükümeti de 28’i kesin, 12’si obsiyonlu adetF/A 18E/F Super Hornet uçağı için 3 milyar dolar ödeyecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon’un daha önce onayladığı satış için Beyaz Saray’ın son onayı bekleniyordu.

İsrail, Körfez ülkelerinin İslamcı gruplarla ilişkili olduğunu, satılacak uçakların kendisine karşı kullanılabileceğini ileri sürerek bu satışa karşı çıkıyordu. İsrail tarafından gündeme getirilen bu kaygılar ve eleştiriler nedeniyle Arap ülkelerine olan uçak satışı yaklaşık 2 yıldır beklemedeydi.

Kaynak: www.kokpit.aero

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

bitliprens yazdı:Körfez ülkeleri Katar, Bahreyn ve Kuveyt’in Amerika Birleşik Devletleri’nden iki yıldır beklediği güzel haber nihayet geldi. Beyaz Saray yönetimi, bu üç ülkeye yaklaşık 8 milyar dolar değerindeki 76 adet F-15 ve F/A- 18E/F Super Hornet savaş uçağı satışına onay verdi.

Böylelikle Katar hükümeti 36 adet F-15 savaş uçağı için 4 milyar dolar, Bahreyn 20 adet F-16 savaş uçağının modernizasyonu için 1 milyar dolar, Kuveyt hükümeti de 28’i kesin, 12’si obsiyonlu adetF/A 18E/F Super Hornet uçağı için 3 milyar dolar ödeyecek.

ABD Dışişleri Bakanlığı ve Pentagon’un daha önce onayladığı satış için Beyaz Saray’ın son onayı bekleniyordu.

İsrail, Körfez ülkelerinin İslamcı gruplarla ilişkili olduğunu, satılacak uçakların kendisine karşı kullanılabileceğini ileri sürerek bu satışa karşı çıkıyordu. İsrail tarafından gündeme getirilen bu kaygılar ve eleştiriler nedeniyle Arap ülkelerine olan uçak satışı yaklaşık 2 yıldır beklemedeydi.

Kaynak: http://www.kokpit.aero
Benim icin supriz Katar gibi kucuk sayilabilecek bir ulkenin yeni 24 adet Rafale siparisi yaninda, 36 kesin ve 36 opsiyon olarak F-15 siparisi vermesi. Katar bu ucaklari kendi insan kaynaklarina dayanarak almadigini dusunuyorum. Toplam nufusu 2.3 milyon, silahli kuvvetler mevcudu 10 bin, hava kuvvetleri sadece 1500-2000 kisiden olusan bir gucun elindeki bu kadar cesitli savas ucagini nasil ucuracagi ve idame edecegi benim icin soru isareti. Farkli ulkelerden lejyoner pilot mu alacaklar? Akliniza Turkiye bu ucaklari kullanabilir gibi seyler gelmesin, ABD bu ucaklari satarken "end user" kosullari koyarak satiyor, oyle farkli ulkelerin emrine verilmesi imkansiz. Gerci Kuveyt'te benzer durumda, 28 EF-2000 alimi yaparken, 2. tip olarak 28 ilave F/A-18E/F alimi yapiyorlar.

Bahreyn'in modernizasyon yaninda, ilave 18 adet F-16 almasida gundemde. Lockheed'in F-16 uretim hattini surdurebilmesi icin ilave siparisler almasi gerekiyor. Muhtemelen Bahreyn'e satis yakinda kesinlestirilir. Forumda gectimi bilmiyorum ama ABD'nin Hindistan'a F-16 hattini tamamiyle kaydirmasida soz konusu eger Hindistan hukumeti F-16V alimina sicak bakar ise.

bitliprens
Süvariler

Vallahi Robust üstad dünya geriliyor hemde acayip. Hindistan Pakistan siniri savas durumunda heran birsey olabilir. Ukrayna öyle, Suriye'de zaten dünya savasi cikacak deniliyor, Kore taraflari koptu kopacak. Dünya cok gergin heran birsey olabilir. Dünyada her ülke havakuvvetlerini güclendirirken biz 100 tane f 35 e göbek bagliyacagiz Kokpit Aero'da muhtesem bir yazi paylasilmis bu konu hakkinda okumanizi tavsiye ederim. Dünya deli gibi silahlaniyor.

alucard
Akıncılar

Mesaj gönderen alucard »

robust yazdı: Benim icin supriz Katar gibi kucuk sayilabilecek bir ulkenin yeni 24 adet Rafale siparisi yaninda, 36 kesin ve 36 opsiyon olarak F-15 siparisi vermesi. Katar bu ucaklari kendi insan kaynaklarina dayanarak almadigini dusunuyorum. Toplam nufusu 2.3 milyon, silahli kuvvetler mevcudu 10 bin, hava kuvvetleri sadece 1500-2000 kisiden olusan bir gucun elindeki bu kadar cesitli savas ucagini nasil ucuracagi ve idame edecegi benim icin soru isareti. Farkli ulkelerden lejyoner pilot mu alacaklar? Akliniza Turkiye bu ucaklari kullanabilir gibi seyler gelmesin, ABD bu ucaklari satarken "end user" kosullari koyarak satiyor, oyle farkli ulkelerin emrine verilmesi imkansiz. Gerci Kuveyt'te benzer durumda, 28 EF-2000 alimi yaparken, 2. tip olarak 28 ilave F/A-18E/F alimi yapiyorlar.

Bahreyn'in modernizasyon yaninda, ilave 18 adet F-16 almasida gundemde. Lockheed'in F-16 uretim hattini surdurebilmesi icin ilave siparisler almasi gerekiyor. Muhtemelen Bahreyn'e satis yakinda kesinlestirilir. Forumda gectimi bilmiyorum ama ABD'nin Hindistan'a F-16 hattini tamamiyle kaydirmasida soz konusu eger Hindistan hukumeti F-16V alimina sicak bakar ise.
Üstadım yanlış hatırlamıyorsam 2012 yılında Katar devleti 24 adet PC-21 eğitim uçağı ile yer temelli eğitim seti satın almıştı. Paket içerisinde bu sistemlerin lojistik desteği de kapsayan geniş bir sözleşmeydi. İlk uçak 2104 yılı ortalarında teslim edilecek, eğitimlere de 2015 yılının ortasında başlanacaktı. Kısacası Katar bu siparişlerden çok önce eğitim alt yapısını kurmaya başladı. Bu tedarik ile yeni kurulan Katar Hava Kuvvetleri Akademisindeki eğitimlerin desteklenmesi amaçlanıyor.

Yine aynı Katar bence sıkletinin çok üzerinde olan C-17 Globalmaster III alımı da yapmıştı. Personel sayısına bakıldığında ilk başta bu kadar alımın Katar tarafından idamesi ne ölçüde sağlanacağı insanın aklında soru işaretlerine sebebiyet verse de burada Hava Kuvvetleri personeli içerisindeki pilot, bakım ve diğer personel sayısının dağılımı önem taşıyor. Kanaatimce Katar’ın tedarik ettiği bu sistemlere ilişkin ciddi bir bakım/onarım alt yapısı kurma planları olmadığı yönünde. Zaten kuvvet yapılanması içerisinde hava bakım ve ikmal komutanlığı gibi bir yapılanmada göremedim. Sonuç olarak Katar bu uçakların uçurulması ve sahada/üs içerisinde yapılabilen bakımları ile ilgilenip depo ya da fabrika seviyesi bakımları için ABD’ye postalayacak gibi duruyor. bunun için de normalin biraz üzerinde bir yedek parça stoğu yapacaktır. kontrol edilmesi gereken, depo ya da fabrika seviyesi bakımı gelen parçaların sökülüp abd ye gönderilmesi, var olan uçakların da yedek parça havuzundan ya da başka parça beklediği için yerde olan uçaklardan alınması şeklinde uçar vaziyette tutulmaya çalışılacaktır.

Düzeltme: ekleme yapıldı.
En son alucard tarafından 02 Eki 2016, 13:20 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
assslan
Süvariler

Mesaj gönderen assslan »

bitliprens yazdı:Dünyada her ülke hava kuvvetlerini güclendirirken biz 100 tane f 35 e göbek bagliyacagiz..
Çok ilginç bir cümle olmuş.

bitliprens
Süvariler

assslan yazdı: Çok ilginç bir cümle olmuş.
Ne yani üstad yalan mi? Aksini dusunuyorsaniz yazin saygi icinde tartisalim. Tfx diyecekseniz o is cok uzar bunda da forum olarak hemfikiriz zaten. F16 2030'larda nekadar güncel ve caydirici olur tartisilir. Kod olaylarina girmeye gerek yok f35 icin nekadar zor bir durum oldugunu biliyoruz. 2 ve 3 milyonluk ülkeler bile 100 küsür ucaklara dayaniyorlar.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey »

bitliprens yazdı: Ne yani üstad yalan mi? Aksini dusunuyorsaniz yazin saygi icinde tartisalim. Tfx diyecekseniz o is cok uzar bunda da forum olarak hemfikiriz zaten. F16 2030'larda nekadar güncel ve caydirici olur tartisilir. Kod olaylarina girmeye gerek yok f35 icin nekadar zor bir durum oldugunu biliyoruz. 2 ve 3 milyonluk ülkeler bile 100 küsür ucaklara dayaniyorlar.
Bitliprens üstada katılıyorum. Şuan için hava kuvvetlerinin geleceği resmen havada aslı kaldı. Ne ileri, ne geri gidiyor. F-16 block 30'lar daha ne kadar uçacak? F-4 2020'lerin durumu ortada. F-16 block 40 ve 50'ler bir modernizasyon geçirdi ama beklenenden fazla kullanıldılar. Şuan için kesin 100 F-35 alacağız ve başında darbe girişimde rol almış bir paşanın olduğu TFX projesi var. İngilizler hadi başlayalım diyor, biz maalesef hala anlaşmayı tekrar gözden geçirmek zorunda kalıyoruz. Zaten bu olaylar öncesi muallak da olan uçak işi iyice karma karışık birşey oldu. F-16V modernizasyonu mu yapacağız, 3. çeşit bir uçak mı alacağız, F-35 siparişini mi arttıracağız belli değil, hatta tahmin bile edemiyoruz. Tamam pilot seviyemiz şuan için sınırda dolanıyor ama bu iş 3-5 seneye yine eski haline gelecek, ya uçaklar?

goldenwings
Süvariler

kabardey yazdı: Bitliprens üstada katılıyorum. Şuan için hava kuvvetlerinin geleceği resmen havada aslı kaldı. Ne ileri, ne geri gidiyor. F-16 block 30'lar daha ne kadar uçacak? F-4 2020'lerin durumu ortada. F-16 block 40 ve 50'ler bir modernizasyon geçirdi ama beklenenden fazla kullanıldılar. Şuan için kesin 100 F-35 alacağız ve başında darbe girişimde rol almış bir paşanın olduğu TFX projesi var. İngilizler hadi başlayalım diyor, biz maalesef hala anlaşmayı tekrar gözden geçirmek zorunda kalıyoruz. Zaten bu olaylar öncesi muallak da olan uçak işi iyice karma karışık birşey oldu. F-16V modernizasyonu mu yapacağız, 3. çeşit bir uçak mı alacağız, F-35 siparişini mi arttıracağız belli değil, hatta tahmin bile edemiyoruz. Tamam pilot seviyemiz şuan için sınırda dolanıyor ama bu iş 3-5 seneye yine eski haline gelecek, ya uçaklar?
Gariban Avrupalıları da incelediniz mi , bir Typhonn'a kalmışlar o da her ülke 1000'er 1000'er üretmiyor. Bizde en azından son model 30 F-16, modernize olmuş bir Blok 40 bütünü, bir de sadece yer görevleri için kaldırılıp uçuş saatinden tasarruf edilerek F-35'ler (ilk 1-2 filo) operasyonel hale gelinceye kadar kullanabileceğimiz F-4'ler var. Hürkuş-C belli değil , acil ihtiyaç olsa hemen üretime geçilebilir (CAS kapsamında), bir de keşif ve taarruz maksatlı İHA'lar da yolda.

kabardey
Akıncılar

Tamam da bir Avrupa'nın göbeğinde etrafı dostlarla çevrili bir ülke miyiz? Konuyu da komple katlettik ama.

bitliprens
Süvariler

Hürkus nasil acil durum olursa üretime geciyor biraz acabilir misiniz?

Kullanıcı avatarı
assslan
Süvariler

Mesaj gönderen assslan »

bitliprens yazdı: Ne yani üstad yalan mi? Aksini dusunuyorsaniz yazin saygi icinde tartisalim. Tfx diyecekseniz o is cok uzar bunda da forum olarak hemfikiriz zaten. F16 2030'larda nekadar güncel ve caydirici olur tartisilir. Kod olaylarina girmeye gerek yok f35 icin nekadar zor bir durum oldugunu biliyoruz. 2 ve 3 milyonluk ülkeler bile 100 küsür ucaklara dayaniyorlar.
Üstadım cümlenize bir daha bakınız. 100 tane F-35 Sizin için ne anlam ifade ediyor? Bahsettiğiniz uçak dünyanın en modern savaş uçağı olacak. Dünyada kaç tane ülke 100 tane F-35 almayı planlıyor? ( +16 dan hiç bahsetmiyorum. ) Üstelik bunu yaparken bir taraftan kendi savaş uçağı projesini geliştirirken diğer taraftan da çeşit çeşit insansız hava araçları ile hürkuş geliştiriyor.

Greyjoy
Üye

Mesaj gönderen Greyjoy »

assslan yazdı: Üstadım cümlenize bir daha bakınız. 100 tane F-35 Sizin için ne anlam ifade ediyor? Bahsettiğiniz uçak dünyanın en modern savaş uçağı olacak. Dünyada kaç tane ülke 100 tane F-35 almayı planlıyor? ( +16 dan hiç bahsetmiyorum. )
Aynen üstad.
Amerika'dan sonra en çok sipariş veren ülke İngiltere ve biziz bildiğim kadarıyla. Eskişehirde 3 filo Malatya'da 2 filo. Dünyanın en modern aviyonikleri ve mühimmatları ile canavar gibi iş yapar. Bölgede hangi ülkenin böyle bir güç çarpanı var ki? Bir çok Avrupa ülkesinde 100 savaş uçağı bile yok. Bizim hiç F-16 mız olmasa bile 100 F-35 anakaramızı korumaya yeter.

efeturk21
Üye

Mesaj gönderen efeturk21 »

O 100 F-35'in kaç seneye teslim edileceğini ve ne zamana operasyonel olacağını da birisi yazarsa daha iyi anlamış oluruz. Biz 1000km^2 sınırı olan, AB tarafından korunan bir Avrupa ülkesi değiliz onlarla mukayese etmemek lazım.

Kullanıcı avatarı
assslan
Süvariler

Mesaj gönderen assslan »

efeturk21 yazdı:O 100 F-35'in kaç seneye teslim edileceğini ve ne zamana operasyonel olacağını da birisi yazarsa daha iyi anlamış oluruz. Biz 1000km^2 sınırı olan, AB tarafından korunan bir Avrupa ülkesi değiliz onlarla mukayese etmemek lazım.
Bunu bir çok kişi ilgili konu başlıklarına yazdı. Daha iyi anlamak için forumu araştırabilirsiniz. Ayrıca, Bugün F-35 yerine F-18 veya F15 siparişi vermemiz durumunda da kaç yıl sonra bu sistemleri edinebileceğimiz, bu sistemler için gerekli olan eğitimler, altyapılar vs her şeyin cevabı forumda var.

goldenwings
Süvariler

bitliprens yazdı:Hürkus nasil acil durum olursa üretime geciyor biraz acabilir misiniz?

1-2 filo acil ihtiyaç olması halinde zaten ana gövdesi + aviyonikleri v.b. hali hazırda uçan , kullanacağı milli mühimmatı mevcut olan , 2017 yılı itibariyle de bir şov yapılacağı duyurulan bir uçak en kötü kimi eksik parçalar yurtdışı acil alım yapılıp (pylon mesela) uçurulabilir ki 2018-2019 hadi bilemedim 2020 olsun (F-4'leri de çöpe atacağız ya) bana çok gerçekçi bir tarih gibi geliyor.

bitliprens
Süvariler

goldenwings yazdı:
1-2 filo acil ihtiyaç olması halinde zaten ana gövdesi + aviyonikleri v.b. hali hazırda uçan , kullanacağı milli mühimmatı mevcut olan , 2017 yılı itibariyle de bir şov yapılacağı duyurulan bir uçak en kötü kimi eksik parçalar yurtdışı acil alım yapılıp (pylon mesela) uçurulabilir ki 2018-2019 hadi bilemedim 2020 olsun (F-4'leri de çöpe atacağız ya) bana çok gerçekçi bir tarih gibi geliyor.
Ah be üstadim nekadar iyi niyetlisin.

goldenwings
Süvariler

bitliprens yazdı: Ah be üstadim nekadar iyi niyetlisin.
Peki :)

Hermiyas
Üye

Mesaj gönderen Hermiyas »

ARES’in Devriye Botları Katar’a Teslim

Antalya’da konuşlu ARES Tersanesinin Katar için ürettiği devriye botları Katar'ın Hamad Limanı'nda teslim edildi. Katar Sahil Güvenlik Komutanlığı, ARES Tersanesine sipariş verdiği 17 adet kompozit gövdeli devriye botlarının ilk serisini teslim aldı. Program kapsamında iki adet ARES 75 ve bir adet ARES 110 HERCULES serisi tekneler bu ayın sonuna kadar teslim edilecek. ARES 75 ve 110 HERCULES serisinden oluşacak ilave iki devriye botunun ise yıl sonuna kadar teslim edilmesi planlanıyor. Antalya’da bulunan Ares Tersanesi’nde bulunan Ares 150 serisi ilk devriye botunun inşası için hazırlıklar beklenenden daha önce tamamlandı. Geminin gelecek yılın sonuna doğru suya indirilmesi bekleniyor.

Devriye botlarında MTU marka yüksek hızlı ana tahrik sistemleri ve Rolls-Royce Kamewa su jetleri görev yapıyor. Ares Tersanesi Başkanı ve Genel Müdürü Kerim Kalafatoğlu yaptığı açıklamada : “İlk ARES 75 ve 110 HERCULES serisi botların performansı beklentilerimizin üzerinde oldu. Rolls-Royce’un gücü ve itici kuvvetiyle birlikte, modern gemi inşa teknikleri, en yeni sistemler ile geliştirilmiş kompozit malzemeler kullanıldı” dedi.

Rolls-Royce bu projede değeri 15 milyon sterlinin üzerinde olan farklı büyüklükteki üç deniz aracına ise toplamda 46 ana makine ve su jeti sağlıyor. Proje kapsamında ise 24 metrelik beş adet ARES 75 HERCULES, 34.5 metrelik on adet ARES 110 HERCULES, ve 48 metrelik iki adet ARES 150 HERCULES serisi devriye botlarının teslimatı bulunuyor.

Ares Tersanesi'nde inşa edilen 24 metre boyunda, 5,70 metre genişliğinde, 59 ton ağırlığında ve 38 knot (yaklaşık 70 km/s) hız yapabilen ARES 75 HERCULES devriye botlardan beş adet üretiliyor. 34,5 metre boyunda, 7,50 metre genişliğinde, 117 ton ağırlığında ve 30 knot (yaklaşık 55 km/s) hız yapabilen ARES 110 HERCULES devriye botlarından ise 10 adet inşa edilecek.

48 metre boyunda, 8,90 metre genişliğinde 245 ton ağırlığında ve 30 knot (Yaklaşık 55 km/s) hız yapabilen ARES 150 HERCULES tipi devriye botlarından iki adet inşa edilecek ve bu botlarda ASELSAN'ın ürettiği 30mm muhafız ve 12,7mm Stamp komutalı stabilize silah sistemleri bulunuyor.

Kaynak : http://www.c4defence.com/Gundem/aresin- ... lim/2752/1

warrior
Akıncılar

Mesaj gönderen warrior »

Ve nihayet beklenen satış izni geldi.72 F-15QA uçağı için 21.1 milyar.$'lık tavan fiyatlı olarak kongreye bildirimde bulunulmuş.

http://www.dsca.mil/major-arms-sales/go ... ed-support

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

warrior yazdı:Ve nihayet beklenen satış izni geldi.72 F-15QA uçağı için 21.1 milyar.$'lık tavan fiyatlı olarak kongreye bildirimde bulunulmuş.

http://www.dsca.mil/major-arms-sales/go ... ed-support
Bu rakamlara podlar veya mühimmatlar da dahil mi? Bir de QA modelinin özelliği nedir?
Teşekkürler şimdiden.

warrior
Akıncılar

Mesaj gönderen warrior »

İstiklalFM yazdı: Bu rakamlara podlar veya mühimmatlar da dahil mi? Bir de QA modelinin özelliği nedir?
Teşekkürler şimdiden.
Satışa;uçak eğitimi,lojistik destek eğitimi,çeşitli bakım ve test ekipman ve bunların yedek parçalarını dahil. Mühimmat ve hedefleme podları yok satışta. QA kısaltması ingilizce QATAR isminin ilk iki (QA) Harfinin kısaltmasıdır. Sanırım F-15E uçağının eşleniği olacak.

aybars_batur
Süvariler

Mesaj gönderen aybars_batur »

Katar Zıhlı Birliğine bağlı personeller Yunanistan'da Leopard 2 MBT eğitimi almış.
Resim
Resim
Resim

kabardey
Akıncılar

O abi tanka sığabiliyorsa bence eğitim başarılıdır. :D

Greyjoy
Üye

Mesaj gönderen Greyjoy »

Eğitimi neden Almanlar vermemiş ?

Kullanıcı avatarı
FrOzkan
Üye

Mesaj gönderen FrOzkan »

Greyjoy yazdı:Eğitimi neden Almanlar vermemiş ?

Adamlara para lazım :lol: :lol:

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

Greyjoy yazdı:Eğitimi neden Almanlar vermemiş ?
Coğrafi olarak Katar'a en yakın 2A6 kullanıcısının Yunanistan olduğu için olabilir, aynı nedenle başka bir Alman projesi olan İsrail'in Dolphin sınıfı denizaltı tedariki kapsamında İsrail donanmasına bağlı bir grup personel bizim Type 209 larda eğitim almış zamanında...

Kullanıcı avatarı
ddemir
Süvariler

Mesaj gönderen ddemir »

RBSS şirketi (BMC-RHEINMETAL-ETİKA ORTAKLIĞI) Katar ile 1000 adetlik zırhlı araç satışı için müzakerelere başlamış. Müzakerelere RBSS adına BMC aracılık ediyormuş. Ürünler hakkında bilgi verilmemiş. KAYNAK: DEFENSENEWS

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

ddemir yazdı:RBSS şirketi (BMC-RHEINMETAL-ETİKA ORTAKLIĞI) Katar ile 1000 adetlik zırhlı araç satışı için müzakerelere başlamış. Müzakerelere RBSS adına BMC aracılık ediyormuş. Ürünler hakkında bilgi verilmemiş. KAYNAK: DEFENSENEWS
Ben daha önce dile getirmiştim ama Twitter'da mı yoksa forumda mı bilmiyorum. Türkiye'nin Altay siparişlerini Otokar , özellikle Ortadoğu'da ki yurt dışı siparişlerini BMC üretebilir şeklinde bir düşüncem vardı üretim hızı bakımından . Onun gibi mi olacak acaba.

aybars_batur
Süvariler

Katar zıhlı birlikleri Leopard 2 A7 ile ilk tatbikatını ülke dışında, Kuveyt yapacakmış.

Kullanıcı avatarı
DarkStorm
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen DarkStorm »

BMC Katar ile 1.500 adetlik BMC Amazon 4x4 satış anlaşması yapmış.
Darısı diğer projelerin ve ülkelerin başına.

BGTN
Üye

Mesaj gönderen BGTN »

Katar haber ajansinin hacklenmesi ve yayinladiklari haber sonrasi yeniden darbe soylentileri almis basini gidiyor.

Ilginc olani BAE, Suud ve Iran tarafindan fonlanan gazete ve yazarlarin koro halinde Katar icin darbe temposu tutmalari.

Birkac sene onceki Katar - BAE/Suud medya savasina geri donuyoruz galiba.

dr059
Süvariler

Mesaj gönderen dr059 »

Güncel duruma dair envanter bilgisi nedir değerli üstadlar?

Örneğin Loe 2A7'lerin sayısı nedir şu anda?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

dr059 yazdı: 10 Haz 2017, 20:33 Güncel duruma dair envanter bilgisi nedir değerli üstadlar?

Örneğin Loe 2A7'lerin sayısı nedir şu anda?
Arda hocanın fikir vermesi için hazırladığı tablo;

aybars_batur
Süvariler

Peki Katar'da konuşlu ABD üssü hakkında detaylı bilgi var mı?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Katar ile ABD arasında 12 milyar dolarlık anlaşma
Katar'ın 12 milyar dolar değerinde F15 savaş uçağı alımı için ABD ile anlaşma imzaladığı bildirildi.
Katar'ın resmi haber ajansı QNA'da yer alan Katar Savunma Bakanlığının açıklamasında, 12 milyar dolarlık F15 savaş uçağı alımı için ABD ile anlaşma imzalandığı duyuruldu.

Anlaşmanın imza töreni için Katar Savunma Bakanı Halid bin Muhammed el-Atiye'nin bugün Washington'da ABD Savunma Bakanı Jim Mattis'le bir araya geldiği belirtildi.

Söz konusu anlaşmanın "ABD'de 42 eyalette 60 bin kişiye istihdam sağlayacağı" bilgisinin paylaşıldığı açıklamada, anlaşmanın "bölge ve ötesinde barış ve istikrarı destekleyeceği ve aşırılığa karşı yakın stratejik iş birliği sağlayacağı" da ifade edildi.

"Anlaşma Katar'ın savunmasına muazzam bir yetenek katacak"

ABD Savunma Bakanlığının (Pentagon) konuyla ilgili açıklamasında ise "Anlaşmanın Katar'ın savunmasına muazzam bir yetenek katacağı ve ABD ile Katar arasındaki karşılıklı güvenliğe yönelik iş birliğini artıracağı" vurgulandı.

Anlaşma, bazı Arap ülkelerinin Katar'a yönelik 5 Haziran'da diplomatik ve ekonomik abluka uygulamasının ardından geldi. ABD Başkanı Donald Trump da körfezdeki krize ilişkin yaptığı açıklamalarda Katar'a abluka uygulayan ülkelerin adımlarını desteklemişti. Trump, Doha yönetimini "terör örgütlerine finansman sağlamakla" suçlamıştı.

Geçen yıl ABD Kongresinde Katar'ın 21 milyar dolar değerinde F15 savaşı uçağı alımı anlaşması onaylanmıştı. Washington'daki söz konusu anlaşma da bu çerçevede gerçekleşti.
Kaynak: http://www.milliyet.com.tr/son-dakika-k ... a-2468653/

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

Görünüşe göre Trmp göreve geldikten sonra Arap ülkelerinden teker teker hoş geldin haracı kesiyor...

Kullanıcı avatarı
FrOzkan
Üye

Mesaj gönderen FrOzkan »

12 milyar dolar :o :o kaç tane f15 ediyo

PARTİKÜL
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen PARTİKÜL »

Valla hocam... bizim eski mafya babaları, Donald Trump' un yanında resmen çömez kalır...!
Adam bir haraç salıyor abi; milyar milyar dolar :)

Kaan
Üye

Mesaj gönderen Kaan »

Keşke Katar'a bizim üs içinde 1-2 filo F-16 siparişi verdirseydik . Hazır Abd'ye haracını tahsil ederken bizde nemalanmış olurduk. Ayrıca üretimi sonlandırılıcak denilen F-15 bu sipariş ile paçayı yırtmış :D
En son Kaan tarafından 15 Haz 2017, 02:49 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

SÜVARİ yazdı: 15 Haz 2017, 02:31 Keşke Katar'a bizim üs içinde 1-2 filo F-16 siparişi verdirseydik . Hazır Abd'ye haracını tahsil ederken bizde nemalanmış olurduk. Ayrıca üretimi sonlandırılıcak denilen F-15 bu sipariş ile paçayı yırttı :D
Size katılıyorum en azından 2. El Block 50 felan alabilsek iyiydi.
Ayrıca geçen hafta Boeing in CEO'su F15 anlaşmasının imzalancağına inanıyoruz demişti. :D
Bari bunların güdüm kitlesini biz satabilsek. Malum Suudiler 104bin akıllı mühimmat aldı ABD'den.