Resim

Tek er tanksavar füze projesi

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
T.M.U
Uzaklaştırıldı
Re: YERLİ JAWALİN

Mesaj gönderen T.M.U »

Gerçekten çok iyi oldu bu.

arcanus
Akıncılar
Re: YERLİ JAWALİN

Mesaj gönderen arcanus »

Forum silinmeden once burada tartismistik. KMTAS diye bir SSM projesi vardi. Adi mi degistirildi yoksa farkli bir proje mi bu?

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Re: YERLİ JAVELIN

Mesaj gönderen swat »

Orduda eryx gibi pek hoş olmayan örnekler var UMTAS testlerininde başarılı olduğu ile ilgili bilgiler var farklı forumlarda mutemelen bu silah kısa sürede geliştirilecektir.

RegicideTr
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen RegicideTr »

Yavaş yavaş aile kuruluyor. Artık ailenin son kayıp üyeleri umtas-nlos olur. Ama ben carl gustav tipi veya law ve rpg ye alternatif olacak bir sistem daha görmek isterdim. Yada hiç olmadı nasıl milli makineli tüfeğimiz pkm üzerinden geliştirilecekse . En azından rpg lerimizi modernize etsek iyi olurdu. Şu alttaki kadar olmasada biraz modernize olsalar fena olmazdı.

Resim

RegicideTr
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen RegicideTr »

HARZEMŞAH yazdı: Ülkemize ve mühendislerimize karşı oluşan bu güven bunalımı umarım yakında geçer? :)
Ben mühendislerimize güveniyorum da şirketlerimizin strateji bölümlerindeki arkadaşlara pek güvenmiyorum özellikle mke'nin hafif silah bölümündekilere tabi varsa böyle bir birimleri.

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

KMTAS - OMTAS ve UMTAS akabinde silahlı olacak olan Hürkuşlada kullanılmak üzere spike-NLOS gibi bir sistem geliştirilmesi çok yerinde olur.

Kullanıcı avatarı
memogianni
Cezalı

Mesaj gönderen memogianni »

KMTAS Projesi varken başlık "Yerli Heron" gibi olmuş. Tebrikler...

Kullanıcı avatarı
KILIÇ
Site Başkanı

Mesaj gönderen KILIÇ »

memogianni yazdı:KMTAS Projesi varken başlık "Yerli Heron" gibi olmuş. Tebrikler...
Konu başlığı değiştirildi ve taşındı

pulse
Üye
Re: KMTAS Projesi

Mesaj gönderen pulse »

Merhabalar,

projenin ssm tarafindan kullanilan adi "Tek Er Tarafından Kullanılan Orta Menzilli At-Unut Tipi Tanksavar Silahı"[1]. Dogru kullanilmak isteniyorsa bu sekilde duzeltilmesi iyi olur. KMTAS, kisa menzilli tank savar anlaminda mi? Oyle ise orta menzilli tank savar silahinin kisaltmasi neden KMTAS olsun? Merak ettigimden soruyorum; bu duyulmus bir kisaltmami yoksa sallama mi?

[1] http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler ... rojeID=122

Alfa
Akıncılar

Mesaj gönderen Alfa »

KMTAS, kisa menzilli tank savar anlaminda mi? Oyle ise orta menzilli tank savar silahinin kisaltmasi neden KMTAS olsun? Merak ettigimden soruyorum; bu duyulmus bir kisaltmami yoksa sallama mi?
Uzun menzilli tank savar füzesi = UMTAS http://www.trmilitary.com/forum/viewtopic.php?f=43&t=48
Orta menzilli tank savar füzesi = OMTAS http://www.trmilitary.com/forum/viewtop ... f=43&t=292
Kısa menzilli Tank savar füzesi = KMTAS

Orta menzilli tanksavar silahının adı KMTAS değil.

pulse
Üye

Mesaj gönderen pulse »

Alfa yazdı: Uzun menzilli tank savar füzesi = UMTAS http://www.trmilitary.com/forum/viewtopic.php?f=43&t=48
Orta menzilli tank savar füzesi = OMTAS http://www.trmilitary.com/forum/viewtop ... f=43&t=292
Kısa menzilli Tank savar füzesi = KMTAS

Orta menzilli tanksavar silahının adı KMTAS değil.
Once bir kaynagi acip okusak da ondan sonra yorum yapsak? bakin burada http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler ... rojeID=122 ssm'nin acikladigi projeler var. Dikkatli okursaniz uc* farkli orta menzilli fuze yapildigini gorursunuz. Biri OMTAS, kaide uzerinde kullanilan model. digeri sizin KMTAS diye tutturugunuz -ki degil- er tarafiindan tasinan muhtemelen daha hafif ve kompakt versiyon...

*duzeltme: iki -> uc
En son pulse tarafından 22 Tem 2012, 19:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

pulse
Üye

Mesaj gönderen pulse »

Ben sunu durustce merak edip soruyorum, bir bilen allah rizasi icin cevaplasin; KMTAS resmi veyahut yari resmi (s&h gibi) bir kaynakta gecmis bir isimlendirme midir?

Alfa
Akıncılar

Mesaj gönderen Alfa »

pulse yazdı: Once bir kaynagi acip okusak da ondan sonra yorum yapsak? bakin burada http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/projeler ... rojeID=122 ssm'nin acikladigi projeler var. Dikkatli okursaniz iki farkli orta menzilli fuze yapildigini gorursunuz. Biri OMTAS, kaide uzerinde kullanilan model. digeri sizin KMTAS diye tutturugunuz -ki degil- er tarafiindan tasinan muhtemelen daha hafif ve kompakt versiyon...
Dikkat ettiyseniz eğer ben sadece sizin sorunuza cevap verdim ve yanlışınızı düzelttim. Orta menzilli tankasavar silahına KMTAS dediniz :!:
Oyle ise orta menzilli tank savar silahinin kisaltmasi neden KMTAS olsun
Önce kendi yazdığınızı okuyun daha sonra itiraz edin.

pulse
Üye

Mesaj gönderen pulse »

Bakin.. ilk mesaji okurmusunuz once? Hangi projeden bahsediliyor? Baslik hangi proje icin acilmis? Tek Er Tarafından Kullanılan Orta Menzilli At-Unut Tipi Tanksavar Silahı projesi icin. Peki basligin adi ne? KMTAS. Anlatabiliyor muyum bilmiyorum?

Alfa
Akıncılar

Mesaj gönderen Alfa »

Bakın sayın pulse ben sadece sizin Orta menzilli tanksavar füzesine KMTAS dediğiniz için daha iyi anlamanız açısından bir kavram haritası hazırlayıp kısaca doğrusunu yazdım siz ise hala bana sanki ben evet kısa menzilli tanksavar praojesinin kısaltması resmi olarak KMTAS'dır demişim gibi konuşuyorsunuz. İsterseniz sakin kafa ile biraz düşünün...

pulse
Üye

Mesaj gönderen pulse »

Alfa yazdı:Bakın sayın pulse ben sadece sizin Orta menzilli tanksavar füzesine KMTAS dediğiniz için daha iyi anlamanız açısından bir kavram haritası hazırlayıp kısaca doğrusunu yazdım siz ise hala bana sanki ben evet kısa menzilli tanksavar praojesinin kısaltması resmi olarak KMTAS'dır demişim gibi konuşuyorsunuz. İsterseniz sakin kafa ile biraz düşünün...
:)
O zaman soyle diyelim; karsilikli yanlis anlasilma var. Cunku ben siz KMTAS odur diyorsunuz diye dusunmuyorum zaten. Siz "Orta menzilli tanksavar silahinin adi KMTAS degil." yazdiniz. Ben de bunu elestiriyorum; tartistgimiz konu "Tek Er Tarafından Kullanılan Orta Menzilli At-Unut Tipi Tanksavar Silahı" yani orta menzilli bir fuze ancak basligin adi KMTAS. Sizin de ilk mesajinizda belirttiginiz gibi "Kısa menzilli Tank savar füzesi = KMTAS".
Forumda jest ve mimikler eksik oldugu icin yanlis anlasilmalar olabiliyor, kendi adima ozur dilerim.

Alfa
Akıncılar

Mesaj gönderen Alfa »

:) Olsun en sonunda anlaşabiliyoruz en azından.

warrior
Akıncılar
Re: Tek er tanksavar füze projesi

Mesaj gönderen warrior »

S&H 175.sayısında ilginç bir bilgi var.Sanırım 2010 yılında ABD'den Javelin ortak üretimi(?)-alımı hususu konuşulmuş ama satışa izin verilmeyince aynı yıl yapılan SSİK toplantısıyla Mızrak-K (yeni ismi ile Karaok) projesi başlatılıyor.

Ak-Tolga
Akıncılar
Re: Tek er tanksavar füze projesi

Mesaj gönderen Ak-Tolga »

Hay Allah razı olsun ABD'den.
Ne olur bize ''kibrit çöpü'' bile vermesinler ki, bizimkiler artık hiç olmazsa umud ederek, kafa karışıklığı falan yaşamasınlar.
Onlar Javelin ve benzerlerini YPG-PYD' ye versinler, bizde azimle bir şeyler yapmaya gayret edelim.

Yarın bir gün Suriye-Irak'da yapay devletler kurulur ise, AB-ABD-İsrail silah ve elektronik ekipmanların en modernlerini bölgede görme olasılığımız çok yüksek.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele »

atak09 yazdı: 09 Mar 2022, 02:00
NLAW tanksavar. Yeni Nesil Hafif tanksavar füzesi.

Başlık açamadığım için burada yazmak durumunda kaldım. Hayret ettim . Böyle etkili görünen bir sistem için forumda başlık açılmamış.

SAGE veya SSB üzerinde çalışması çok hayırlı olur kanatindeyim. Ukraynadan bir kaç tane hediye alıp incelenmeli.

10 kadar özelliği ile öne çıkıyor.

Taret üstünden vurma (Top Attack Mode ) özelliğine sahip.

Ateşle ve unut özelliği var. Atıcı tetiğe bastıktan sonra hedefi takip etmek zorunda değil.

Atıcının hedefi nişangahta 3 saniye kadar noktalaması yeterli. Kalanını roket hallediyor. Hareketli hedeflerede atılabiliyor. Sistem buna göre bir atış rotası çiziyor.

Göründüğü kadarıyla eğitimi ve kullanımı basit. Kullanılması için ek bir nişangah yada tripod gerektirmiyor.

2 kademeli ateşleme özelliği var. ilkönce gücü az bir sevk barutuyla lançerden ayrılıyor. Daha sonra asıl sevk barutu devreye giriyor. Bu sayede kapalı bir alandan hatta araç içinden ateşleme imkanı veriyor.

Fiyatı 20.000 dolar civarında. Makul görünüyor.

Ağırlığı 11 kg kadar. Tek bir er tarafından taşınabiliyor.

Ayrıca düz temaslada çalışabiliyor. Şimdiden Ukrayna da Rus tanklarına karşı epey iş yaptıkları paylaşılıyor. İngiltere 2000 tane ( rezervinin 1/10 kadarı ) Ukraynaya gönderdi. Kısa zamanda Ukraynalı personel sistemi benimsemiş gözüküyor. Diğer ülklerdende yardım olarak NLAW gönderildiği söyleniyor.

Boyu küçük , fiyatı makul yaptığı iş büyük gözüküyor.

Üzerinde durulması gereken bir sistem. SAGE nasıl olurda bir çalışma yada inceleme başlatmamış anlamadım.
Karaok var zaten bu yıl içinde seri üretime girecek...

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 »

Nlaw kısa menzilli ama hafif bir platform. Ancak karaok da bize yeter. Bence bizim güdümsüz yerli bir rokete RPG ihtiyacımız var.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ »

Yerli leblebi gibi atabilecegimiz rpg benzeri bir roket gudumlu veya gudumsuz ( tercihen gudumlu) cok iyi olur. Bunu birkac kez dile getirmistim gecmiste ..

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

ZIRHLISUVARİ yazdı: 09 Mar 2022, 07:37 Yerli leblebi gibi atabilecegimiz rpg benzeri bir roket gudumlu veya gudumsuz ( tercihen gudumlu) cok iyi olur. Bunu birkac kez dile getirmistim gecmiste ..
Leblebi gibi atabilmek için de kolay taşınabilir (hafif ve kompakt) olması lazım, o yüzden LAW ve RPG ölümsüz silahlar. ABD bile üretimi durdurduğu halde Norveç üretimi olanlardan almaya devam ediyor...

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever »

Bir Roketsan CİDA vardı ama kayboldu ortalıktan. Vazgeçildi herhalde.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey »

Aslında NLAW benzeri 1km menzilli at-unut tipi bir proje vardı ama hiç ses yok galiba oradan.

anafor2014
Süvariler

NLAW'ın güdüm teknolojisi nedir?

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele »

atak09 yazdı: 09 Mar 2022, 22:39 Karaok Javelin muadili olacak. Atılması için bir tripoda yada atıcı lançere ihityaç duyacak. Muhtemelen fiyatı NLAW kadar düşük olmayacak.

NLAW'ı etkin kılan şey maliyeti , düşük eğitim ve kullanım pratikliğidir.

Etkin bir sistem ki alıcı olan ülkelerde Norveç, İngiletere, S. Arabsitan gibi züğürt sayılmayacak ülkelerdir.

Ukrayna savaşından sonra kullanıcı listesi epey bir kabaracaktır.
Karaok omuzdan atılabilen bir sistem aralarında 2.5 kg fark var...

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos »

Javelin muadili olacak karaok. Nlawdan sıklet farkı var.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

Zannediyorum herkesin istediği Panzerfaust 3 tarzı, ağızdan tekrar doldurulabilen güncel bir RPG.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

_Turkuaz_ yazdı: 10 Mar 2022, 12:20 Zannediyorum herkesin istediği Panzerfaust 3 tarzı, ağızdan tekrar doldurulabilen güncel bir RPG.
SMAW gibi totodan da kapsül şeklinde doldurulabilir, hem bu şekilde gerektiğinde LAW boyutlarına inerek taşınabilmesi mümkün olur. Güdüm önemli ama işin işine girince bir maliyeti iki de boyut ve ağırlığı arttırıyor, onun yerine ucuz yollu, kompakt ve en önemlisi meskun mahal savaşlarında bina içnden ateşlenebilmesi için ateş sırasında arkasından alev ve basınç çıkarmayacak bir silah olması lazım. Anti-tank kapasitesi öneml, ama güdümlü füzeler dünyasında öncül değil.

Resim

Carl Gustav mesela bu alanda her işe yarayan efsane bir silah, ama namussuz çok ağır, onun yerine AT4 gibi LAW'ın hormonlusu olan sistemler de makul geliyor göze ama o da çoklu taşımada ağır kaçıyor yine. Bu arada çoğu NATO imali anti tank roket ve füzesi tasarımlarının üzerinden yıllar geçmesine rağmen ilk kez aktif bir savaş ortamında nizami bir unsura karşı denenme fırsatı buluyor. NLAW, Javelin ve AT4 dışında Panzerfaust-3 ve C90-CR de gitti Ukraynalılara. Panzerfaust 80 yılın ardından yine Doğu Avrupa'da Sovyet bayraklı Rus tanklarını avlıyor :lol:

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

fontana2000 yazdı: 10 Mar 2022, 13:03 Deno üstat biraz RPG yi toplumda hor görmede var ama nedense. TSK lerinin RPG yi manga silahı olarak LAW silahından daha çok tercih etmeye başladığını görüyoruz. RPG ailesi çok hor görülüyor birazda demode görünüyor ama bu hiç doru değil. Üretmemek sorun olarak görülebilir ama buda doğru değil çünkü Azerbaycan başta olmak üzere Türk devletlerinin bazılarında RPG mühimmatları ve roketatarları üretiliyor. Azerbaycan ürettiği sürece yerli üretim şart olmayabilir. Aşağıdaki roketler RPG nin kullanığı roketlerin bir kısmı çeşitlilik olarak diğer seçenekler RPG nin yanına bile yaklaşamaz.
Tamam RPG çok güzel zaten bir önceki mesajımda dediğim gibi ölümsüz bir alet. O neticede el altından dahi olsa ABD kullanımına bile girebilniş hatta ABD li AirTronic tarafından üretilen bir roket atar. Ama günümüz değişen harp standartlarında daha güncel sistemler kullanmanın zamanı geldi. RPG mesela asimetrik unsurlara karşı on numara. O listede olan termobarik, Çin işi arttırılmış istihkaklı başlık ve standart başlık dışında adamakıllı kullanabileceğin başlığı yok bu arada. Tandem fikir çok güzel ama 150-200 metreden sonra öyle bir düşüm yapıyor ki hiçbir şeyi vuramıyorsun. Alette ray aksamı yok, istediğinde gece görüş optiği takamıyorsun, yani gece operasyonlarında etkin kullanamıyorsun bu çok büyük eksi. Yukarıda belirttiğim totosundan ateş salma mevzusu ile çatı katı dışında bina içinden da atamıyorsun RPG yi, ama o çoğu anti-tank roketinde olan bir mevzu. Belirtmeye çalıştığım hususlar bunlardı. RPG ayrıca modern tanklara hatta çoğu modern zırhlı araca bile karşı kullanılabilecek bir alet değil, ama biz RPG yi asimetrik savaş konseptine göre kullandığımız için orasını kafadan eliyorum...

TSK'nın aslında RPG yi sevmesinin temel nedeni MKEK üretimi LAW türevi olan HAR-66 ların mekanizmasının sıklıkla açılıp kapandıktan sonra bozulması ve ihtiyaç halinde roketi ateşlememesidir. Diğer Rus imali silahların da envantere girmesi benzer nedenler ile olmuştur zaten...

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec »

atak09 yazdı: 11 Mar 2022, 01:47 Yine pek bilgi bulamadığım anti siper modu olanıda varmış. Yani parça tesirli mühimmat hedefelenen siper üstüne gelince ateşleniyormuş. Çok korkutucu esasında.

2.52. sn'de siper arkasındaki tankın üstünden geçerken patlıyor.

anafor2014
Süvariler

atak09 yazdı: 11 Mar 2022, 01:47 Son derece basite indirgenmiş bir sistem. At unut tipi bir füze.

Nişangahın ortasında üçgen var. Hedefi tam olarak bunun üzerine getiriyorsun. Bir kaç saniye tutuyorsun.

Tetiğe basıyorsun. Kalanını sitem yapıyor. Füze önceden belirlenmiş yolu takip ediyor. Sistemin ingilizce adı Predicted LOS .

Yani önceden belirlenmiş nişan yolu sistemi. Füze bu yolu takip ediyor.

Önünde hassas bir sensör tapası var. Tankın üzerine metal yoğunluğunu algılayıp gelince çukur şekilli patlayıcıyı ateşliyor. Oluşan jet ince zırhlı olan olan taretin üst kısmını delip geçiyor. Mühimmata çarparsa tankın işi bitmiş oluyor.

Resim

Bu arada delici başlık aşağıya doğru bakıyor. Füzenin ucunda görülebiliyor. Bu şekilde çukur içinde saklanmış zırhlı araçları vurma şansınızda oluyor.

Tabi bu TOP ATTACK MODE için geçerli . Ayrıca düz temas ile çalışan moduda var.

Çok az eğitimle bile etkili bir atıcı olunabiliyor. Ukrayanada epey bir Rus zırhlı aracına ağır hasarlar verdiği paylaşılıyor. Ama harp bitmeden netlik kazanmayacaktır sonuçlar.

Ukrayna daha fazlası için İngiletereden talepte bulunmuş. ingiltere 2000 kadar göndermişti . Kendi envanterinin % 10 .

Yine pek bilgi bulamadığım anti siper modu olanıda varmış. Yani parça tesirli mühimmat hedefelenen siper üstüne gelince ateşleniyormuş. Çok korkutucu esasında.
Çok teşekkürler günümüz sistemlerinde en önemli şey maliyet ve etkinlik ,bu silahda direkt bu var.

optimus_prime
Üye

Mesaj gönderen optimus_prime »

Güdümlü sistemlerde KARAOK bu yıl envantere girecek deniliyor, bu sevindirici bir haber, artık ERYX lere elveda. Fakat güdümsüz hem zırhlı hem personel hedeflerine kullanmak üzere daha mobil ve hafif sistemler olan AT4, M4 GUSTAV gibi modern bir silahımız yok diye biliyorum. Halen RPG-7, M72 LAW var envanterde. Gerçi onlardan da muhakkak kum gibi vardır elimizde diye tahmin ediyorum. Bu konu ile ilgili proje görsel vb. bilgisi olan üstadlar varsa paylaşırsa seviniriz.

tuğrulbey
Süvariler

Mesaj gönderen tuğrulbey »

ERYX ler bizde M20 Bazooka yerine alındı, manga seviyesi tanksavar dır. Tam da yukarıda bahsedilen NLAW ın karşılığı kısa menzilli bir sistemdir. Karaok ve ERYX aynı sınıfta değildir.

optimus_prime
Üye

tuğrulbey yazdı: 11 Mar 2022, 12:51 ERYX ler bizde M20 Bazooka yerine alındı, manga seviyesi tanksavar dır. Tam da yukarıda bahsedilen NLAW ın karşılığı kısa menzilli bir sistemdir. Karaok ve ERYX aynı sınıfta değildir.
Bilgi amaçlı soruyorum, ERXY in yerli muadili var mıdır varsa hangi sistem dir, KARAOK sistemi varsa neyin muadilidir, yoksa dünyada yeni bir sınıf mıdır?

tuğrulbey
Süvariler

Mesaj gönderen tuğrulbey »

Ben 2000 yılında askerlik yaptım, mekanize piyade ZMA nişancısı idim. Manga tanksavar olarak M20 bazooka kullanılırdı hala. ERYX ler henüz gelmemişti ama terhisime yakın talimnameleri bölüğe ulaşmıştı. Yakında teslim edileceğinden bahsediliyordu. ERYX kısa menzilli bir sistem, menzili 600 metre. Bizde yerli muadili henüz yok. Dünyadan ise Spike SR örnek verilebilir. Karaok ise Javelin, Spike MR sınıfında bir füze. Menzil olarak kıyaslar isek bizimde kullanıcısı olduğumuz tel güdümlü Milan ile aynı sınıfta diyebiliriz.

optimus_prime
Üye

tuğrulbey yazdı: 11 Mar 2022, 16:07 Ben 2000 yılında askerlik yaptım, mekanize piyade ZMA nişancısı idim. Manga tanksavar olarak M20 bazooka kullanılırdı hala. ERYX ler henüz gelmemişti ama terhisime yakın talimnameleri bölüğe ulaşmıştı. Yakında teslim edileceğinden bahsediliyordu. ERYX kısa menzilli bir sistem, menzili 600 metre. Bizde yerli muadili henüz yok. Dünyadan ise Spike SR örnek verilebilir. Karaok ise Javelin, Spike MR sınıfında bir füze. Menzil olarak kıyaslar isek bizimde kullanıcısı olduğumuz tel güdümlü Milan ile aynı sınıfta diyebiliriz.
Üstadım değerli bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

Deno hocam size bir sorum olacak, Bu Spike Sr Nlaw muadili, Spike Lr Javelin muadili, Spike Er ise Tow/Hellfire muadili ürünlermidir ? Spike ailesi her tipte ürünleri sunan bir seri gibi gözükmekte.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

dr.911 yazdı: 17 Mar 2022, 17:07 Deno hocam size bir sorum olacak, Bu Spike Sr Nlaw muadili, Spike Lr Javelin muadili, Spike Er ise Tow/Hellfire muadili ürünlermidir ? Spike ailesi her tipte ürünleri sunan bir seri gibi gözükmekte.

Spike SR top-attack değil, bu neticede NLAW ile kıyaslanamaz ama ERYX ile kıyaslanabilir ama o da at-unut değil SACLOS /TEL güdümlü. Spike LR Javelin muadili sayılabilir, Spike ER ise Hellfire muadili ama TOW ile Hellfire aynı şey değil, biri SACLOS güdümlü diğeri Kızıl ötesi güdümlü aralarında bariz menzil farkı olan aletler. Esasen bunları birbirleri ile kıyaslamak doğru dğeil zira aralarında nesil farkı olan ve kullanıcı ihtiyaçlarına göre şekillendikleri için tam olarak birbirlerinin karşlığı olamayacak sistemler. Bu NLAW ı da milletimiz Ukrayna sayesinde hatırladı...

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

DENO yazdı: 17 Mar 2022, 17:28 Spike SR top-attack değil, bu neticede NLAW ile kıyaslanamaz ama ERYX ile kıyaslanabilir ama o da at-unut değil SACLOS /TEL güdümlü. Spike LR Javelin muadili sayılabilir, Spike ER ise Hellfire muadili ama TOW ile Hellfire aynı şey değil, biri SACLOS güdümlü diğeri Kızıl ötesi güdümlü aralarında bariz menzil farkı olan aletler. Esasen bunları birbirleri ile kıyaslamak doğru dğeil zira aralarında nesil farkı olan ve kullanıcı ihtiyaçlarına göre şekillendikleri için tam olarak birbirlerinin karşlığı olamayacak sistemler. Bu NLAW ı da milletimiz Ukrayna sayesinde hatırladı...
Hatırlandıysa yine iyi Deno hocam ben varlığını dahi bilmiyordum, bir şey daha öğrenmiş oldum.

night
Süvariler

Mesaj gönderen night »

Bu sistemi boston dynamics köpek robot üstüne yerleştirip sahaya sürmek aklıma geldi. Nasıl bir kombin olur sizce ?

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

night yazdı: 17 Mar 2022, 18:07 Bu sistemi boston dynamics köpek robot üstüne yerleştirip sahaya sürmek aklıma geldi. Nasıl bir kombin olur sizce ?
Pahalı bir kombin :D

SametKomurcu
Üye

Mesaj gönderen SametKomurcu »

Carl Gustav, AT4, RPG muadilini üretmişiz haberimiz yok. Bu haber 2021'de yayınlandı. Şuan da bu proje hakkında bilgi var mı? Ordumuzun envanterine girdi mi?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

SametKomurcu yazdı: 22 May 2022, 23:35 Carl Gustav, AT4, RPG muadilini üretmişiz haberimiz yok. Bu haber 2021'de yayınlandı. Şuan da bu proje hakkında bilgi var mı? Ordumuzun envanterine girdi mi?
Envanterde yok. Ürünler teorik olarak güzel ancak çok modern ürünler değiller. Kompozit kullanımı vs. açısından. Test edilip sonuçların görülmesi gerek.

Kullanıcı avatarı
TRMilitarist
Üye

Mesaj gönderen TRMilitarist »

57 mm. sabit mevzi veya araç üzeri kullanım için mümkün, bu nedenle de zaten envanterden kaldırılmış olan bir ürünü kuvvetin tekrar alacağını sanmam. Ancak 84 mm. olan düşünülebilir ancak kuvvet nasıl bir ürüne gereksinim duyduğunu belirlemiş midir bilmiyorum.

Küçük boyutlu ve hareketli birlikler örneğin timler için M-72 Law, modeline göre ortalama 2,5 kg. (2,3-2,6 kg.) ağırlığı ile gerçekten çok iyi. Elinde tüfek varken sırtında asılı law çok ağırlık katmıyor ve çok rahat koşabiliyorsun. (çanta yokken) Ancak M-72 Law bu artı özelliğine rağmen 66 mm. roket çapı dolayısıyla güç olarak yetersiz görülüyor. Burada da bunu belirten arkadaşlar var.

Daha kuvvetli 84 mm. AT-4 (6,7/8 kg. 102 cm) tarzı bir R/A düşünsek bu sefer de tek kullanımlık olmayan ve farklı tip mühimmat atabilen yeniden doldurulabilir bir sistem olması gerektiği dile getiriliyor. Bu kapsamda; RPG-7 (40 mm.) 7 kg. mühimmatı ise 2,5-4,5 kg. arası değişmekte, daha iyi olduğunu düşündüğüm PanzerFaust 3 (60 mm.) ise 12,9 ve 13,3 kg. ağırlık aralığıyla daha da ağır. Smaw silahına gelirsek o da 7,5. kg. mühimmatı ile 13,4 kg. Atışa hazır olarak hareket etmek roketin silahla hemen hemen aynı uzunlukta olması ve arkaya eklenerek uzunluğu çok artırması dolayısıyla RPG-7 ve PzF-3'ten çok daha zor gözüküyor. (atıcı 76 cm. roketle 137 cm.)

Bana göre 84 mm. M-4 Carl Gustav (6,6 kg.) gibi bir GTT ise en mantıklı seçenek olarak gözüküyor. M-4 modelinde hem ağırlığı iyi derecede düşürmüşler hem de güç olarak tatmin edici çok çeşitli mühimmat ailesine sahip yeniden yüklenebilir bir silah. Silah yivli olduğu için mühimmatları da top mühimmatı, dolayısıyla bu da çok önemli bir özellik olan mühimmat tapasının hassas, tavikli, ihtiraklı (zaman değil metre cinsinden) farklı şekilde ayarlanmasına olanak sağlıyor. Ayrıca RPG-7'de olduğu gibi sevk fişeğini takmakla uğraşmak gibi bir sorununuz da olmuyor. Mühimmat uca takılmadığı için hem atışa hazır konumdayken daha kısa hem de namlu ucunda ağırlık bindirmesi yapmıyor.

Gustavın FFV751 adında çift çukur imla haklı (ardışık/tandem) bir mühimmatının olduğunu da görünce silahı alkışlayasım geldi.

Atışa hazır olarak hareket kabiliyeti (sıçrama, koşma, arazi intikali) açısından değerlendirilecek olursa bence şu şekilde sıralanabilir;
1. M-72 LAW (65,6 cm. açık 89,3 - 2,5 kg.) dürbün veya gece görüş cihazı takma imkanı yok
2. AT-4 (102 cm. - 6,7/8 kg.) tek atım olduğundan her seferde gece görüş cihazı veya dürbün yeni rokete takılmalı
3. M4 Carl Gustav (95 cm. - 6,6 kg. + 2,5/4,5 kg.) dürbün veya ggc takılabilir
4. RPG-7 (7 kg. + 2,5-4,5 kg.) ve PzF-3 (12,9/13,3 kg.) (ikisi de 95 cm. + roket) dürbün veya ggc takılabilir (rpg için çok eski ve üretmiyoruz)
5. Smaw (137 cm. - 13,4 kg.) dürbün veya ggc takılabilir

Hepsinin kendine has özellikleri olduğu bilinmeli. Sonuç olarak kuvvet nasıl bir kısa menzilli TAS silahı düşünür bilemem ancak seçilecekse GTT seçilmesinden yanayım.

Ayrıca bir durumu daha belirtmek istiyorum. Yivsiz kanatlı mühimmatlar rüzgara karşı norma fişek ve mermilerin aksine ters yönde önleme verilmesini gerektirir. Bunun nedeni de yüksek ağırlık yoğunluğu ile önde olan başlık rüzgar karşısında daha sabit kalma eğiliminde iken geniş alanı ve hafifliği ile arkada kalan kuyruk kısmı rüzgara karşısında daha fazla sapmaya uğrar. Bunun sonucunda normalmermilerdeki gibi sağdan sola esen rüzgar için sağa önleme vermek yerine rüzgarın estiği taraf olan sola önleme verirsiniz. Çünkü rüzgar arkadaki kuyruğu sola oynatarak dümen gibi ters istikamete gitmesine neden olur. Bu da atıcıların silahla çok eğitim yapmadığında kafasının karışmasına neden olan bir durum. Yivli bir GTT olan Carl Gustav'da bu durum da meydana gelmeyecektir.