Suriye'de iç savaş

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili
Mesajlar: 2683
Kayıt: 10 Tem 2012, 23:51
Konum: Antalya
Yaş: 39

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen swat »

Bu sadece bir tahmin...

Rusya Türkiye ile olan ekonomik bağlantılarını koz olarak kullanarak akdenize açılma planı yapmakta, Türkiye'nin NATO sistemlerine olan bağlılıklarından dolayı ciddi bir silah alımınada gidilmedi. Ayrıca enerji alanında Rusyaya muhtaç olmamızda masadaki 2. koz.

Tabi tartus limanı konusu Sadece Rusya Türkiye bağlantısı değil suriye iç savaşı ve ayrıca düşürülen keşif uçağı olayları ile bir bütün olarak ilgili, konuya bu pencereden bakmakta bence fayda var.

Peki Türkiye Neyapabilir Neler yapmalıdır.

Azerbaycan ile Nabucco projesine ivme kazandırılmalı Rusya tekeline darbe vurmalıyız tabi bunu yaparke bu projenin tüm iplerini AB ülkelerine vermemeliyiz.

kolaylı
Süvariler
Mesajlar: 25
Kayıt: 11 Tem 2012, 00:46
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen kolaylı »

rusya nın tarihi emellerinden birisi sıcak denizlere inmektir,bu nedenle suriye deki deniz üslerini elde tutmak amacıyla önemli bir kuvvet yola çıkmış bulunmaktadır..

Public_Enemy
Süvariler
Mesajlar: 4
Kayıt: 11 Tem 2012, 00:55
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Public_Enemy »

Ruslar gönderilen gemilerin, suriyedeki rus vatandaşlarının güvenliği ve gerekir ise tahliyesi için olduğunu söylüyor.
Bu arada avrupadan borç bulamayan kıbrıs rum yönetimine ruslar 5milyar euro düşük faizli borç önderdi, olası bir negatif durumda ruslar üssü kıbrısa kaydırabilir mi diye düşünmeden edemiyorum.

ZENCOM
Üye
Mesajlar: 4
Kayıt: 11 Tem 2012, 00:35
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen ZENCOM »

Suriye'de oluşan kutup/kutuplar ve onlara destek ya da köstek olma yolunda olanlara Türkiye'nin de dahil olduğunu hepimiz biliyoruz. Aylarca süren açıklamalar, tavsiye/uyarılar sonrasında Suriye-Türkiye ilişkileri 2 yıl önceki seviyesinden hayli uzakta... Üzerine bir de F-4 uçağımızın düşürülmesi tansiyonu daha da yükseltti. Uçağımızın o bölgede ne yaptığından, Suriye'nin uluslar arası sularda vurup vurmadığına ve kurumlarımızın açıklamasına göre uyarı yapılmadan vurulması yüzünden nasıl bir misilleme yapılması gerektiğine varıncaya kadar bir dolu tartışma oldu.

Linkini ekleyeceğim yazı da Suriye'deki iç savaş üzerine yazılanlardan biri, daha birkaç gün önce Şam'ı terk eden Muhafız birliği komutanı hakkında...

http://www.tumkoseyazilari.com/yazar/ar ... ilesi.html

Yazının son kısmı da ilginç...

Kullanıcı avatarı
WERTİGO
Genel Yetkili
Mesajlar: 940
Kayıt: 11 Tem 2012, 00:30
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen WERTİGO »

Rusyanın Suriyedeki gemilerinin özellikleri nedir arkadaşlar?Söylendiği gibi sineği bile vurabilecek kapasitedeler mi?

Public_Enemy
Süvariler
Mesajlar: 4
Kayıt: 11 Tem 2012, 00:55
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Public_Enemy »

Rusyanın Suriyedeki gemilerinin özellikleri nedir arkadaşlar?Söylendiği gibi sineği bile vurabilecek kapasitedeler mi?
Gemiler henüz suriyede değil, eğer karadeniz filosuna ait gemileri söz konusu ise, çoğunluğu hurda denebilir, sanırım ciddiye alınabilecek Slava füze destroyeri var, pek yeni olmasa da cruise vs.. kabiliyetine sahip. Eğer baltık filosundan gemiler geliyor ise, onlar sanırım ellerindeki en iyi durumdaki gemiler.
Aslında bakarsanız, rus ordusu uzun süredir yeniden yapılanma içinde ve nükleer denizaltılar hariç diğer deniz unsurlarına ancak sıra geliyor, 2020ye kadar bir çok unsur inşa etme ve hizmete alma gibi agresif bir planları var, mevcut unsurların pek çoğu emekli olacak.

Aşağıdakiler rus pasifik filosunun unsurları, durumları çok acıklı gözüküyor.

Resim
Resim
Resim

acx
Süvariler
Mesajlar: 795
Kayıt: 11 Tem 2012, 11:37
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen acx »

Rus savaş gemisi İstanbul'dan geçti

Rusya'nın Sivastopol Deniz Üssü'nden hareket eden ve bazı kaynaklara göre Suriye'nin Tartus Limanı'na gitmesi beklenen Rusya Federasyonu Karadeniz Filosu'na ait Smetliviy adlı savaş gemisi İstanbul Boğazını bu gün saat 11:00 cavarında geçti.

Resim

Kaynak: http://www.dha.com.tr/rus-savas-gemisi- ... 38027.html

Public_Enemy
Süvariler
Mesajlar: 4
Kayıt: 11 Tem 2012, 00:55
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Public_Enemy »

Smetliviy, Kashin Class, 1969 model füze destroyeri (missile cruiser) . Kashin Serisi diğer gemiler bildiğim kadarı ile hep emekli oldu bir bu kaldı ki bununda emekli edilmesi planlanmıştı ama nedense etmediler. Sanırım diğer emekli edilen gemilerden birşeyler söküp buna taktıkları bir modernizasyon geçirdi. Dediğim gibi karadeniz filosunda, birkaç göreceli yeni ASW korvetini saymazsak, dikkat edilmesi gereken tek unsur Slava serisinden Moskva isimli füze destroyeri.

Resim

1071Malazgırt
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 153
Kayıt: 11 Tem 2012, 15:12
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen 1071Malazgırt »

Rusya'nın akdeniz'deki son kalesi olan suriye'den kolay,kolay vazgeçmeyecek gibi görünüyor.Esad'ın gitmesi halinde iktidara gelecek olan yönetimin büyük ihtimal ile amerika,avrupa güdümünde politika yapacağı kesin buna istinaden rusyanın esada olan desteği devam edecektir.Kişisel görüşüm

Koru
Akıncılar
Mesajlar: 1116
Kayıt: 11 Tem 2012, 18:37
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Koru »

Rus Savaş Gemileri Rota değiştirdi...


Suriye'ye doğru yola çıktıkları iddia edilen Rus savaş gemileri, Kuzey Atlantik'e ''Savaş eğitimi'' için gidiyor.
Suriye'ye doğru yola çıktıkları iddia edilen Rus savaş gemilerinin rotasının Kuzey Atlantik olduğu belirtildi.

Rusya Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Kuzey Atlantik'e doğru yola çıkan gemilerin, ''Savaş eğitimi'' amacıyla bölgeye gönderildiği belirtildi.

Açıklamada, Rusya'nın Kuzey, Baltık ve Karadeniz donanmalarına ait savaş gemilerinin Atlantik, Akdeniz ve Karadeniz'de ''Savaş eğitimi'' yapacakları ifade edildi.

Yola çıkan konvoyun bir destroyer, üç saldırı ve iki küçük destek gemisinden oluştuğu ifade edilirken, Kuzey Atlantik'te bulunan Rusya'nın Baltık donanmasına ait bir fırkateynin de gruba katılacağı kaydedildi.

Daha önce ''Interfax'' ajansı, savaş gemilerinin Suriye'deki Tartus Limanı'na gideceğini bildirmişti.

:arrow: http://www.iyibilgi.com/haber.php?haber_id=262866

Koru
Akıncılar
Mesajlar: 1116
Kayıt: 11 Tem 2012, 18:37
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Koru »

Esed gidip yerine Muhalif gruptan biri / birileri gelirse şu anki Mısır nasıl stratejik açıdan güçlenmesini istiyor isek yarın Suriye içinde aynısı olacak... En azından Ortadaoğuda İsrail'in karşısında güçlü devlet olur... Esed giderse Ortadoğu'da İran etkisi hafiflemiş ve diğer bazı sorunlar ortadan kalkmış olabilir ( Gazze, Hizbulah, Hamas, Lübnan iç karışıklık vs) Esed eninde sonunda gidecek, ama en azından arkasında bazı sorunlar bırakmasa... :? :?

cagribey
Süvariler
Mesajlar: 225
Kayıt: 10 Tem 2012, 22:29
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen cagribey »

Suriye'de yeni katliam: 200 ölü

Suriye'nin Hama kentinde askerler ve hükümet yanlısı milislerin bir köye düzenlediği saldırıda 200 kadar kişinin öldüğü bildirildi.

Muhaliflerin görü tanıklarına dayanarak verdiği bilgiye göre, askeri birlikler isyancıların eline geçen Tremse adlı köye helikopter ve tanklarla saldırdı.

Ardından hükümet yanlısı Şebiha milislerinin köye girerek katliam yaptığı öne sürülüyor.

Devlet medyası ise katliamı Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin toplantısı öncesinde gerilimi artırmak isteyen "terörist grupların" gerçekleştirdiğini savundu.

Bu toplantıda, Suriye'de görev yapan BM gözlemcilerinin görev süresinin uzatılması bekleniyor.

Doğrulanması halinde Tremse katliamı, Suriye'de şimdiye kadar düzenlenen en büyük saldırılardan biri olacak.

Mart 2011'de Devlet Başkanı Beşar Esad'a karşı başlatılan ayaklanmada şimdiye kadar 16 bin kişinin öldüğü bildiriliyor.

Muhaliflere göre askeri birlikler tarafından kuşatılan köy Perşembe sabahı birkaç saat süreyle ağır bir bombardıma tutuldu.

Sonrasında Nusayri köylerinden gelen milislerin katliama giriştikleri ve evleri ateşe verdikleri kaydediliyor.

Tarlalardan kaçmaya çalışanların da vurulduğu belirtiliyor.

Hama Devrim Liderlik Konseyi Tremse'de ölenlerin çoğunun siviller olduğunu duyurdu. Şam, Hama ve İdlib'de saldırıyı protesto etmek amacıyla eylemler düzenlendiği haber veriliyor.
http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/20 ... ccre.shtml

1071Malazgırt
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 153
Kayıt: 11 Tem 2012, 15:12
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen 1071Malazgırt »

Paranormal yazdı:Eğer esad gidib yerine Türkiyeye kaçan muhaliflerin kurduğu desteklediği bir hükümek gelirse Türkiye gerçekten muhteşem bir iş başarmış olur. Hatta Türkiyenin Azerbaycan ve Pakistandan sonra en kardeş ülkesi Suriye olur diye düşünüyorum. Suriyenin bulunduğu stratejik konum itibari ile çok işler yapabiliriz. Yeterki bizim tarafımızda bir hükümet olsun. Türkiyeye kaçan muhalifler Suriyede hükümet kurabilirse Türkiyeye olan şükranları her türlü gösterirler diye düşünüyorum. bölücü terör örgüt ya karşıda çok büyük darbe vurabiliriz bu sünni muhalif hükümet ile.ileride savunma sanayini bizden tedarik etmeye başlarlarsa yemedi yanında yat durumu olur.
Türkiye'deki Suriyeli muhalliflerin başındakiler kürt kökenli. Eğer suriyenin başına bu adamlar'dan biri geçerse hayali kürdistanın suriye ayağı tamamlanmış olacak.

mohawk
Süvariler
Mesajlar: 154
Kayıt: 16 Tem 2012, 14:02
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen mohawk »

Tam da Başbakan Rusya'ya giderken,ilginç bir tesadüf...


Şam'da Ulusal Güvenlik binasına intihar saldırısı
Hürriyet Planet18 Temmuz 2012
Suriye'nin başkenti Şam'da Ulusal Güvenlik binasını hedef alan bir intihar saldırısı düzenlendi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın sarayına birkaç kilometre uzaklıkta bulunan binaya düzenlenen bombalı saldırıda Savunma Bakanı Davud Raciha ve Esad'ın eniştesi Asıf Şevket öldü. Saldırıya hedef olan üst düzey güvenlik toplantısına Esad'ın katılıp katılmadığı henüz bilinmiyor. ÜÇ ŞEHİR, ÜÇ KRİTİK TOPLANTI


Suriye devlet televizyonunun haberine göre,
Revda mahallesinde çekildiği öne sürülen bu fotoğraf patlamanın ardından Twitter'da hızla yayıldı.

Revda mahallesindeki binaya düzenlenen "terör saldırısı"nda, Savunma Bakanı Raciha ile Esad'ın eniştesi Asıf Şevket öldü. Şevket'in patlamanın ardından kaldırıldığı hastanede öldüğü belirtildi.

SALDIRI SONRASI ŞAM'DAN İLK GÖRÜNTÜLER / WEB TV

Aynı zamanda Genelkurmay Başkan Yardımcısı olan Raciha, Esad'a en yakın Hıristiyan devlet adamıydı.

Savunma Bakan Yardımcısı olan Şevket ise bu görevi Eylül 2011'den beri yürütüyordu. Aynı zamanda Esad’ın ablası Büşra ile evli olan Şevket, 2009-2011 yılları arasında askeri istihbarat şefliği yapmıştı.

İÇİŞLERİ BAKANI AĞIR YARALI
Saldırıda İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim el Şar da ağır yaralandı. Bazı Arap kanalları el Şar'ın da hayatını kaybettiğini öne sürdü. Ancak bu iddia Suriye televizyonunca yalanlandı.

Hükümetten bazı önde gelen isimlerin de ağır yaralı olduğu ifade edildi.

FAİLLER BELLİ OLDU
Saldırıyı Özgür Suriye Ordusu ve Esad karşıtı Liva el İslam isimli grup üstlendi.

Suriye resmi haber kanalları, intihar saldırganının, Esad'ın yakın çevresindekilerden birinin koruması olduğunu bildirdi.

ŞAM VOLKANI VE SURİYE DEPREMLERİ
Özgür Suriye Ordusu, dün ülke genelinde "Şam Volkanı" ve "Suriye Depremleri" adlı iki büyük operasyon başlattığını açıklamıştı.

Başkent Şam, hafta sonundan bu yana hükümet güçleriyle silahlı muhalifler arasında şiddetli çatışmalara sahne oluyordu.

Esad'ın, Suriye'de olayların başladığı Mart 2011 tarihinden bu yana en büyük güvenlik tehdidiyle karşı karşıya olan Şam'ın kontrolünü kaybetmemek için İsrail sınırındaki birliklerini de başkente kaydırdığı iddia edilmişti.

Kaynak:http://www.hurriyet.com.tr/planet/21011408.asp

groll
Akıncılar
Mesajlar: 393
Kayıt: 12 Tem 2012, 22:13
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen groll »

Şam'da Ulusal Güvenlik binasına intihar saldırısı

Suriye'nin başkenti Şam'da Ulusal Güvenlik binasını hedef alan bir intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda Savunma Bakanı ve Esad'ın eniştesi ile bir dizi üst düzey yönetici hayatını kaybetti. Suriye ordusundan yapılan ilk açıklamada "terör saldırısını gerçekleştiren kiralık ellerin kesileceği" ifade edilirken, Enformasyon Bakanı saldırıyla ilgili olarak Türkiye'yi suçladı.

Suriye devlet televizyonunun haberine göre, Ravda mahallesindeki binada bakanlar ile üst düzey güvenlik yetkililerinin toplantı yaptığı sırada düzenlenen "terör saldırısı"nda, Savunma Bakanı Raciha, İçişleri Bakanı el Şar ve aynı zamanda Savunma Bakan Yardımcısı olan Esad'ın eniştesi Şevket öldü.

Patlamanın ardından kaldırıldığı hastanede hayatını kaybeden Şevket, Savunma Bakan Yardımcılığı görevini Eylül 2011'den beri yürütüyordu. Aynı zamanda Esad’ın ablası Büşra ile evli olan Şevket, 2009-2011 yılları arasında askeri istihbarat şefliği yapmıştı.

Aynı zamanda Genelkurmay Başkan Yardımcısı olan Raciha ise Esad'a en yakın Hıristiyan devlet adamıydı. Raciha'nın yerine savunma bakanlığına jet bir atamayla General Fehd Casim El Feric getirildi.

Freyc, göreve gelir gelmez yaptığı ilk açıklamada, “Ulusal Güvenlik binasında meydana gelen hain, korkak ve günahkar terör patlaması, kahraman ordumuzu vatanı savunma ve terörü kökünden kazımada üstüne düşen görevi yerine getirmekten alıkoymayacak” dedi.
"İÇİŞLERİ BAKANI DA ÖLDÜ"
Saldırıda ağır yaralanan İçişleri Bakanı Muhammed İbrahim el Şaar'ın da hayatını kaybettiği öne sürüldü. Anadolu Ajansı'nın haberine göre el Şaar'ın ölümü Suriye devlet televizyonunca doğrulandı. Ancak uluslararası ajansların haberlerinde el Şaar'ın adı yaralı olarak geçiyor.

Günün erken saatlerinde bazı Arap kanalları el Şaar'ın öldüğünü öne sürmüş ancak bu iddia resmi kanallarca yalanlanmıştı.

ÖLÜ SAYISI ARTIYOR
Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen El Manar televizyonu, aynı zamanda Esad'ın özel temsilcisi olan Suriye'deki krizin idaresinden sorumlu General Hasan Türkmani'nin yaraları sonucu hayatını kaybettiğini bildirdi.

El Arabiya'ya konuşan kaynaklar ise Esad'ın Genel İstihbarat Sorgulama Birimi Başkanı olan kuzeni Hafız Mahluf'un da öldüğünü iddia etti. El Mayadin televizyonu ise haberleri yalanlayarak Mahluf'un toplantıya bile katılmadığını aktardı.

Suriye basın organlarındaki haberlerde hükümetten bazı önde gelen isimlerin de ağır yaralı olduğu ifade edildi.

FAİLLER BELLİ OLDU
Saldırıyı Özgür Suriye Ordusu ve Esad karşıtı Liva el İslam isimli grup üstlendi.

Özgür Suriye Ordusu'nun Hatay'da bulunan lideri Riyad el Esad, Şam'daki saldırıyı kendi güçlerinin gerçekleştirdiğini doğruladı. Bununla birlikte Esad patlamanın bir intihar saldırısı olduğunu redderek, isyancıların bakanların toplandığı odaya bir bomba yerleştirdiğini öne sürdü.

Liva el İslam ise Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, saldırıyı gerçekleştirenin kendileri olduğunu ifade etti.

Suriye resmi haber kanalları, intihar saldırganının, Esad'ın yakın çevresindekilerden birinin koruması olduğunu bildirdi.

SURİYE TÜRKİYE'Yİ SUÇLADI
Suriye Enformasyon Bakanı Umran el Zuabi saldırının dış istihbarat örgütlerinin işi olduğunu iddia ederek Türkiye'yi suçladı.

El Zuabi patlamalarla ilgili olarak, “Katar, Suudi Arabistan, Türkiye ve İsrail istihbaratının düzenlediği bu saldırı cevapsız kalmayacaktır” şeklinde konuştu.

Devlet televizyonuna konuşan, El Zuabi, 4 milyon askeri bir araya getirecek güce sahip olduklarını söyledi. Şam'daki 4. Tümen karargahında herhangi bir patlamanın söz konusu olmadığını belirtti.
ORDUDAN İLK AÇIKLAMA
Suriye ordusundan yapılan ilk açıklamada ise saldırının sorumlularının cezalandırılacağı belirtilerek, "ulusal güvenliğe zarar veren ellerin kesileceği" belirtildi.

Suriye ordusunun televizyondan yayınlanan açıklamasında, "Silahlı kuvvetler, katil çetelerin ve suçluların kökünü kazımaya ve bu kişileri her gittikleri yerde takip etmeye kararlıdır. Bazı komutanları hedef alarak Suriye'nin bileğini bükebileceğini düşünenler, hayal dünyasında yaşamaktadır" denildi.

Aktivistler ise saldırının ardından ordunun Başkanlık Sarayı'nın etrafını tanklarla çevirdiğini öne sürdü. Sabah saatlerinden itibaren saray çevresinde çatışmalar olduğuna dair haberler geliyordu.

ÇATIŞMALAR YAYILIYOR MU?
Şam sakinleri Esad'ın erkek kardeşinin komutasındaki bir askerî üste, arka arkaya beş patlama olduğunu iddia etti.

Sünnilerin yaşadığı Meydan Mahallesi'nde de çatışmalar olduğu bildirildi.

Aktivistlerin ordunun ağır silahlarını geride bırakarak Meydan'dan çekilmeye başladığını öne sürmesi üzerine Suriye televizyonu çatışma görüntüleri yayınladı.

ŞAM VOLKANI VE SURİYE DEPREMLERİ
Özgür Suriye Ordusu, dün ülke genelinde "Şam Volkanı" ve "Suriye Depremleri" adlı iki büyük operasyon başlattığını açıklamıştı.

Başkent Şam, hafta sonundan bu yana hükümet güçleriyle silahlı muhalifler arasında şiddetli çatışmalara sahne oluyordu.

Esad'ın, Suriye'de olayların başladığı Mart 2011 tarihinden bu yana en büyük güvenlik tehdidiyle karşı karşıya olan Şam'ın kontrolünü kaybetmemek için İsrail sınırındaki birliklerini de başkente kaydırdığı iddia edilmişti.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21011408.asp

dr.vedat
Süvariler
Mesajlar: 139
Kayıt: 11 Tem 2012, 08:26
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen dr.vedat »

Esad yaralı ve Lazkiye'ye kaçtı"


Özgür Suriye Ordusu'nun komutanı Riyad El Esad, Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad'in yaralı olduğunu ve Lazkiye'ye kaçtığını bildirdi.

Riyad El Esad, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Beşşar Esad'in yakın çevresinden aldığı bilgiye göre, Suriye liderinin gerçekten de yaralı olduğunu aktardı. Ayrıca Esad'in Lazkiye şehrine kaçtığını da belirtti.


http://www.sabah.com.tr/Dunya/2012/07/1 ... yeye-kacti

Kullanıcı avatarı
menzil
Akıncılar
Mesajlar: 697
Kayıt: 11 Tem 2012, 00:29
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen menzil »

Suriyeli muhalif güçlerde bizim kamuflaj pek bir moda olmuş.

Resim Resim Resim

(Kaynak: http://www.militaryphotos.net/forums/sh ... ad/page235 )

kabardey
Akıncılar
Mesajlar: 7243
Kayıt: 15 Tem 2012, 18:06
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen kabardey »

Üniforma zor bulunan birşey değil. Askeri tesislerin karşısındaki bit pazarı yerlerde bile rahatlıkla bulunabiliyor. Muhaliflerin elini kolunu sallayarak Türkiye'ye girip çıktıklarıda bilinen bir gerçek. O zaman kendileride kolaylıkla bunlar satın almış olabilir.

FALÇATA
Üye
Mesajlar: 53
Kayıt: 20 Tem 2012, 11:22
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen FALÇATA »

Uçağımız silahsızdı. Hesabını kime nasıl veriyolar anlamadım. Başbakanımız televizyonda saldırının 2.günü kükredi durdu, hala somut bi yaptırım yok. Harbiden dış politika piyonuyuz. Üstelik haritanın ve jeopo'nun veziri olabilecek iken. :x

Kullanıcı avatarı
sentetik
Akıncılar
Mesajlar: 3143
Kayıt: 19 Tem 2012, 10:49
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen sentetik »

Esad, kendi ayağına kurşunu sıkmasaydı. Kalkıpta Rusya'ya güvenip bize kazık atmasaydı bunlar olmazdı.
Ha halkı hakediyor mu hayır ama Esad sonuna kadar hakediyor bunları. Ne derseniz deyin. İster dış politikanın beceriksizliği yüzünden bu hale geldik deyin ister başka bir şey Enerji konusunda bize yamuk yaparsa (amiyane tabirle) ektiğini biçer.

Suriye bizim kardeşimiz tamam eyvallah ama kendi sınırlarımız içinde borumuzun mu ötmesini istiyoruz yoksa küresel çapta mı? Bunun cevabını ne verirseniz verin yaptığınız eylemleri sorgulayamazsınız. Biz küresel güç olmayı seçti isek izlediğimiz yolun taşlı veya asfalt olması önemli değil. Önemli olan ne kadar kararlı olduğumuz... Kan mı akacak? Benim vatandaşımın kanı akacağına başkasının aksın, Banane!!! Gözyaşı mı akacak? Benim anamın gözyaşı akacağına başkasının aksın, Banane!!! Ben kendi refahıma güvenliğime öncelik veririm. Ondan sonra çevreme.

Koru
Akıncılar
Mesajlar: 1116
Kayıt: 11 Tem 2012, 18:37
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Koru »

kabardey yazdı:Üniforma zor bulunan birşey değil. Askeri tesislerin karşısındaki bit pazarı yerlerde bile rahatlıkla bulunabiliyor. Muhaliflerin elini kolunu sallayarak Türkiye'ye girip çıktıklarıda bilinen bir gerçek. O zaman kendileride kolaylıkla bunlar satın almış olabilir.
Sayın Kadarbey'e katılıyorum... Ankara Tandoğan Yeraltı Çarşısında istediğiniz her türlü kamuflaj var, ayrıca rütbeleriyle birlikte :lol: :lol: ... Temin etmek zor bir şey değil... Kamuflajlar T.S.K'nın kulandığı kamuflajlara benzemekle Türkiye, Suriye'deki Muhalif gruba askeri lojistik yardım ediyor denilemez... Tek başına yeterli değildir...

Saygılar...

Search and Rescue
Akıncılar
Mesajlar: 2761
Kayıt: 10 Tem 2012, 23:47
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Search and Rescue »

Bizim kamuflajlar :?
Resim

Search and Rescue
Akıncılar
Mesajlar: 2761
Kayıt: 10 Tem 2012, 23:47
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Search and Rescue »

Kamuflaj dağıtmışız galiba,


j.m.roberts
Süvariler
Mesajlar: 46
Kayıt: 11 Tem 2012, 20:28
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen j.m.roberts »

Belki verdiğimiz yatakları satarken takas yoluna gitmişlerdir

sanal03
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 21
Kayıt: 11 Tem 2012, 16:15
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen sanal03 »

Yukarıdaki videoyu izlerken yeni nesil savaşlar için bu insanların yaptığı toplulukla çoşmaları ne kadar yanlış geliyor. Bir silahlı iha tepelerinde olsa sonuçlar ne kadar felaket olur. Burada izlemiştim galiba amerikanın taliban güçlerine karşı gece operasyonu görüntülerini gelçi orda helikopter vardı galiba ama genede yeni nesil çatışmalar artık bu tarz toplu konaklamalara yada bulunmalara izin vermiyor.

T.M.U
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 1861
Kayıt: 11 Tem 2012, 18:53
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen T.M.U »

Suriye ordusunda tanksavar füzesi olarak neler var? Geçenlerde videolarda izlemiştim tanksavarlarla vuruyorlardı Esed'in tanklarını.

RegicideTr
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 1482
Kayıt: 10 Tem 2012, 23:21
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen RegicideTr »

Üstlerindeki kamuflaja sahip ürünleri kullanan iki devlet var. Türkiye ve Azerbaycan. Esad sinirlenmekte haklı bizde teröristlerin elinde amerikan armalı m-16ları görünce küplere biniyoruz.Hatta videodaki adamdaki yelekle şu askerlerimizdeki yelek aynı gibi :

Resim

kabardey
Akıncılar
Mesajlar: 7243
Kayıt: 15 Tem 2012, 18:06
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen kabardey »

T.M.U yazdı:Suriye ordusunda tanksavar füzesi olarak neler var? Geçenlerde videolarda izlemiştim tanksavarlarla vuruyorlardı Esed'in tanklarını.

Eğer 3 tank olan videodan bahsediyorsanız onlarda RPG-7 kullanılıyordu.

acx
Süvariler
Mesajlar: 795
Kayıt: 11 Tem 2012, 11:37
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen acx »

Resim

Barak: Suriye'ye operasyon için hazırlıklara başladık

İsrail Savunma Bakanı Ehud Barak, İsrail ordusunun Suriye’deki kimyasal silahların Hizbullah’ın eline geçmesini önlemek amacıyla yapılacak bir operasyon için hazırlıklara başladığını söyledi.

Kanal 10 televizyonuna dün akşam bir röportaj veren Barak, “Orduya başta istihbarat alanında olmak üzere gereken her konuda hazırlıkların yapılması emrini verdim. Böylece bir operasyon yapıp yapmamayı değerlendirme şansına sahip olacağız” dedi.

Barak, “Gelişmiş silah sistemlerinin, özellikle de uçaksavar füzelerinin ve karadan karaya ateşlenen ağır füzelerin taşınması ihtimalini değerlendiriyoruz. Ancak kimyasal silahların Suriye’den Lübnan’a taşınması olasılığı da söz konusu olabilir” diye konuştu.

İsrailli bakan, “Suriye lideri Beşar Esad düşmeye başladığı anda istihbarat değerlendirmemizi yapıp diğer kurumlarla bağlantıya geçeceğiz” ifadelerini kullandı.

ABD VE İSRAİL PAZARLIK HALİNDE

ABD ve İsrail, Suriye’deki kimyasal silah depolarıyla ilgili durumu çok yakından takip ediyor. Suriye’de 17 aydır devam eden çatışmaların bir iktidar boşluğuyla sonuçlanması halinde, bu silahların Hizbullah gibi örgütlerin eline geçebileceğinden endişe ediliyor.

Geçtiğimiz günlerde, New York Times’a konuşan ABD’li yetkililer Pentagon’un İsrailli savunma yetkilileriyle Suriye’deki silah tesislerinin imhası konusunda görüşmeler yaptığını ancak Obama yönetiminin böyle bir hamleye karşı olduğunu zira Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın İsrail'in müdahalesini destek toplamak için bir araç olarak kullanabileceğini söylemişti.

ABD istihbaratının elindeki bilgiye göre dünyanın en büyük alternatif cephaneliğine sahip Suriye’nin elinde hardal gazı, VX ve Sarin gazı gibi kimyasal silahların yanında bunları taşıyacak füze sistemleri de bulunuyor.


Bununla birlikte ABD ve İsrail'in Suriye'nin elindeki kimyasal silahlar konusunda gösterdiği bu hassasiyet, akıllara 2003 yılındaki Irak işgali öncesi yaşanan kitle imha silahı tartışmalarını getiriyor.

http://www.hurriyet.com.tr/planet/21037345.asp

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili
Mesajlar: 2683
Kayıt: 10 Tem 2012, 23:51
Konum: Antalya
Yaş: 39

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen swat »

Suriyede olan şey Kuzey Irak modelinin devamı olacak bir kuzey Suriye oluşturmak, AB ve ABD o bölgede uçuşa yasak bölge talep etti, neden acaba?

Biz o bölgede uçuş yapmayacağız yeni bölücü terör örgüt kampları orada kurulacak peki ya Türkmenler??? Belki çok delice gelecek ama Esad'a yardım etmemiz gerek.

T.M.U
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 1861
Kayıt: 11 Tem 2012, 18:53
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen T.M.U »

swat yazdı:AB ve ABD o bölgede uçuşa yasak bölge talep etti, neden acaba?
Kime yasak etti? Biz de içinde miyiz? Niye karşı çıkmadık? Nerede Türkiye'nin caydırıcılığı? Nerede bu devlet?

kosavalı1989
Süvariler
Mesajlar: 113
Kayıt: 11 Tem 2012, 21:03
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen kosavalı1989 »

Yasak olmadıda yasak bölge talebinide ilk defa duyuyorum :)

Kullanıcı avatarı
Zeitgeist
Süvariler
Mesajlar: 294
Kayıt: 16 Tem 2012, 01:54
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Zeitgeist »

Kim ne derse desin Türkiye bindiği dalı kesiyor.Baba Esad dönemi sıkıntılı bir dönemdi ancak Oğul Esad'dan sonra iki ülke arasındaki ilişkiler gayet iyi bir ivme aldı. Her şeyi Katar petrolüne bağlayan Takvim gazetesi yazarı Ergün Diler bakın neler yazmış. Ama nedense işler bana pek öyle gibi gelmiyor. Yazıyı okumanızı tavsiye ederim.


RUS RULETİ
ERGÜN DİLER 25 Haziran 2012, Pazartesi

Hatırlayanlar bilir; geçen hafta TÜRKİYE'nin petrol oyununu yazmıştım. Suriye, savaş uçağımızı düşürünce konuyu biraz daha açmak farz oldu...
Avrupa, petrol ve doğalgazda RUSYA'ya bağımlı. Bu bağımlılığı UKRAYNA ve GÜRCİSTAN'ı kullanarak kırmaya çalıştı. Ancak Ruslar'ın tepkisi sert oldu.
Gürcistan'ı, askerle girip dümdüz etti! Ukrayna'da ise REJİMİ hallaç pamuğu gibi attı.
Zehirlenen Devlet Başkanı Victor Yuşçenko yaşadığına dua eder duruma düştü.
Rusya'nın bu hamlesiyle kaybeden sadece Avrupa olmadı. Türkiye'nin de KAFKASYA kapısı kapandı.
Ermenistan ve İran da Ankara'nın yanında yer alamayınca elde TEK KART kaldı! O da Kuzey Irak'tı...
Rusya engelini aşmak için BARZANİ'yi destekleyen Avrupa, bölücü terör örgüt terörüne sınırsız kredi tanıdı.
Güneydoğu Anadolu'yu koparmak temel amaçtı. Kuzey Irak'la birleşecek bu kara parçası AB'nin enerjiye açılan büyük kapısı olacaktı. Bunu bilen ANKARA ters bir hamleyle Barzani'yi yanına çekti. Bu, iflasla boğuşan Avrupa'ya büyük bir goldü!
Yukarıda Ruslar aşağıda Türkler AB'yi kıskaca aldı.
Türkiye bununla yetinmedi.
KATAR petrolünü Esad'la anlaşıp Suriye üzerinden CEYHAN'a indirmeye karar verdi. Bu yüzyılın oyunuydu! Başta her şeye "EVET" diyen Esad daha sonra caydı! "Bunu yapamam" dedi. Bu cevabın arkasında 1956'dan beri LAZKİYE'de olan RUSLAR vardı.
Moskova, Avrupa'yı elinde oynatmak istiyordu. Bu hamleye izin verirse TÜRKİYE alıp başını gidecekti.
Kremlin'i TAKAN kalmayacaktı.
Vana Türkler'in elinde olacağı için de Rusya'nın KARARLARININ bir önemi kalmayacaktı. AB, Ankara'ya yanaşıp birlikte çalışmanın bir yolunu bulacaktı... Bütün bunları bilen Rusya bu projeyi baskıyla İPTAL ettirdi!
Bu noktadan sonra Erdoğan, Esad'ı tamamen sildi! Oysa FENERBAHÇE'yi oraya götürüp kardeşliği körüklemişti! El ele fotoğraf vermişti. Ama Esad'ın ikili oynaması bütün köprülerin yakılmasına neden oldu!
Ama Türkiye bir yol daha buldu...
Barzani'yi ikna edip BORU HATTININ Kuzey Irak üzerinden geçmesini garanti altına aldı! Bu sürpriz hareket hem Ruslar'ı hem Avrupalılar'ı çıldırttı! Türkiye büyük oynuyordu. Buna kararlıydı.
Zaten bölücü terör örgüt da bu yüzden saldırıyordu! Uçak da aynı gerekçeyle düşürülüyordu!
Aslında şimdiki kriz 1956'da yaşananların bir benzeriydi. Süveyş Kanalı'nı MİLLİLEŞTİREN Mısır lideri NASIR bir anda İsrail, İngiliz ve Fransızlar'ın saldırısıyla karşılaştı.
Kanalın yönetimi birkaç saat içinde el değiştirdi. Avrupa'nın çok fazla ROL çalmasından sonra önce ABD 6. FİLO'yu Akdeniz'e gönderdi.
Ardından Rusya, silah yardımını bahane ederek LAZKİYE'ye yerleşti. İki dev ülkenin yardımıyla Nasır kazançlı çıkarken, Ruslar o günden sonra Suriye'nin kalbine iyice oturdu!
İncirlik'te ABD, Diyarbakır'da Türkiye, Kıbrıs'ta İngiltere, Tartus'ta Rusya...
Dünyanın merkezindeki DÖRT noktada 4 büyük ülke ÜS kurmuştu!
Türkiye ile Suriye'yi KELDAĞI ayırıyordu. Bu dağın bir yüzü Türkiye'ye, bir yüzü Suriye'ye, bir yüzü de Akdeniz'e bakıyordu!
Ruslar Akdeniz'e bakan kısmında yıllardır her türlü SİLAHI yerin altına gömdü! Denizaltıları için gizli limanlardan, hava savunma sistemlerine kadar her türlü yatırımı yaptı! Geçtiğimiz aylarda ÇİN de gelip destek verdi...
Biraz eski defterleri karıştırdığımızda Suriye'nin yanı sıra Mısır ve Irak'ın da silahlarının Ruslar'dan gittiğini görürüz. 1967 İsrail-Mısır Savaşı sırasında da NASIR'ın elinde binlerce RUS FÜZESİ vardı. ABD Irak'a girdiğinde de bütün radarlar ve füze sistemleri Ruslar'daydı! Ancak iki savaşta da ARAPLAR ellerindeki bir tek silahı bile kullanamadı. Ruslar STRATEJİK silahların başına ASLA BİR ARAP OTURTMUYORDU!
Bu değişmez ilke hem Nasır'ın hem Saddam'ın sonunu hazırlıyordu!
Suriye'ye kurulan hava savunma sisteminin başında da bir tek SURİYELİ yok! Eğer uçağımızı bir füze vurduysa ve bu füze Rus malıysa kesinlikle bir RUS'un düğmeye basmasıyla oldu... Suriye kalkıp "Biz yapmadık" diyemeyeceği için "Hata oldu" açıklaması yaptı.
Yakında "ÖZÜR DİLEMEK" zorunda kalacak!
Daha önce KATAR petrol boru hattına izin veremeyen ŞAM çaresiz Ankara'nın her dediğini yapacak!
Zaten aklı başında herkes Suriye'nin bir Türk savaş uçağını vuramayacağını biliyor..
Amaç bir hamleyle Rusya ve Avrupa'yı diz çöktüren Türkiye'ye mesaj vermekti! "Bizi batıramazsın" demekti! "Bizimle bir araya gelip ortak bir yol bulmalısın" demekti!
Ankara, haklı olarak NATO'yu bir sonuç çıkmayacağını bile bile toplantıya çağırdı. Herkesin rengini görmek için...
Ortadoğu'da büyük SATRANÇ oynanırken, son hamlesini yapmadan önce dostu düşmanı ayırmak istiyor!
Sonuçta Ankara kendi göbeğini kendisi kesecek!
Hatırlayanlar bilir, Eylül 2010'da Lazkiye'deki üssü gezen Rus General Yuri İvanov ilginç bir şekilde öldürülmüştü! Cesedi Hatay'da kıyıya vurmuştu. Olayın gerçek nedeni bir türlü açıklanmadı. Hala da ne olduğunu bilmiyoruz...
Şimdi de bir bakarsınız Suriye'nin bir şehrini kendini bilmez iki TÜRK yakmış! Rus üssünde ilginç ölümler başlamış!
"HATA" bu ya, olmaz olmaz demeyin!
Bekleyin!

http://www.takvim.com.tr/Yazarlar/ergun ... rus-ruleti

Kullanıcı avatarı
Türkistan
Süvariler
Mesajlar: 954
Kayıt: 14 Tem 2012, 16:25
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Türkistan »

Yazık , Ülkemin Gündemini Bu Ve Bunun Gibi '' Hiç Birşeyden Anlamayan Kalemler '' Yönveriyor , Yazık !!!

soguksu
Süvariler
Mesajlar: 9
Kayıt: 20 Tem 2012, 08:43
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen soguksu »

Sıfır sorun ve derinlik bakımından ülkemizin başı ağrımakta; fakat bu ileride migrene veya daha vahim bir hale dönüşecek haberci bir ağrı...

...Suriye'nin merkezi kadar veya daha da fazla miktarda kuzeyi ülkemizin geleceği, ''duygusal'' olan toplumun daha iyi anlaması için, yarınların sahibi çocuklarımız için çok ciddi bir hassasiyet gerektiren bir duruma dönüşmekte; yani bir diğer Kuzey Irak da orada kurulma aşamasında, hem de bizzat K.Irak ''yönetimi'' desteği ile , ve bir ülküden bahsedilmekte, o ise birleşik bir devlet, ki bu devletin sınırları içinde ülkemizin bir bölümü de var. Suriye'nin kuzeyinde bu oluşum resmi binaları ele geçirmiş ve sözde bayraklarını astığı söylenmekte; geçen haftalarda bu yönde haberler televizyonlarda gösterildi; ülkemiz medyasının yaklaşımı şaşırtıcı boyuttaydı; bu durum sadece ''provokasyon'' veya ''Türk jetinin düşürülmesinin ardından Türkiye bombalamasın diye....'' şeklinde yorumlar getirildi...

Yukarıdaki kısa not kapsamlı ve içi dolu olarak ,bazılarınca, da anlatıldı, bu üsteki şekilde de; ancak kulaklar işitmek istemedi, çünkü bu söylemi yapanlara ,söyledikleri ne kadar doğru olsa da, karşı bir husumet beslenmekte; ancak şu anda bir k.ırak ''yönetimi'' var; bir diğeri yolda... bu söylemi tekraren söylemek içeriğin kıymetini erezyona uğratır ve kayıtsızlık başlar, taa ki gerçekleşmeye başlayıp da ''ahlar vahlar'' başlayana kadar; ancak gerçekleşmeye zaten başladı ve istenen şekilde ,zamandan bağımsız da olsa, ilerlemekte. İlginç olan ve üzüntü verici kısım , bizim direkt olarak yardımımız ile bunun olması, K.Irak'ı kalkındıran Türkiye; Suriye için tiranı devirmeye çalışırken , ülkemiz bekasını esas ilgilendiren Suriye'nin kuzeyini görmezden gelerek ikinci bir K.Irak'a zemin hazırlayan yine Türkiye.

... anlamak güç.

Saygılar.

j.m.roberts
Süvariler
Mesajlar: 46
Kayıt: 11 Tem 2012, 20:28
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen j.m.roberts »

Resim

Foreing Affair Magazine - 2001 (???)

j.m.roberts
Süvariler
Mesajlar: 46
Kayıt: 11 Tem 2012, 20:28
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen j.m.roberts »

Cracker yazdı:Eğer vurma işine Türkiye sesiz kalırsa, iki yüzlülüğümüzü tüm dünya görür.
Dünyanın bu duruma pekte şaşıracagını sanmıyorum ayrıca theodor herzl ide tebrik etmek gerek zamanında yahudi devleti sözünü açınca dalga geçenler bile olmuş

Şeyh Şamil
Süvariler
Mesajlar: 21
Kayıt: 11 Tem 2012, 14:31
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Şeyh Şamil »

j.m.roberts yazdı:Resim

Foreing Affair Magazine - 2001 (???)
Abdullah bin Abdulaziz al Saud

Resim

Sanchez
Site Başkanı
Mesajlar: 10498
Kayıt: 11 Tem 2012, 02:06
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Sanchez »

Konu dışı iletiler silindi.

T.M.U
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 1861
Kayıt: 11 Tem 2012, 18:53
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen T.M.U »

Kaşınıyor bu adam! Muhaliflere tanksavar silahı yardımı yapmanın zamanı geldi de geçiyor bile.


bölücü terör örgüt’ya silah takviyesi yapın!

Suriye’nin terör örgütü bölücü terör örgüt’ya verdiği destek tartışılırken Jandarma Genel Komutanlığı’nın raporunda Esad yönetiminin El Muhaberat’a “bölücü terör örgüt’ya silah ve mühimmat takviyesi yapılması” talimatı verdiği ortaya çıktı

http://siyaset.milliyet.com.tr/bölücü terör örgüt-ya-s ... efault.htm

Search and Rescue
Akıncılar
Mesajlar: 2761
Kayıt: 10 Tem 2012, 23:47
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Search and Rescue »

T.M.U yazdı:Kaşınıyor bu adam! Muhaliflere tanksavar silahı yardımı yapmanın zamanı geldi de geçiyor bile.

Bizde de zibildi zaten.

cagribey
Süvariler
Mesajlar: 225
Kayıt: 10 Tem 2012, 22:29
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen cagribey »

Ötüken yazdı:
İsrail'in kuşkusuz bunu isteyecektir. Ancak Abd'in Irak ve Afganistan savaşlarından çıkardığı dersler vardır, bu derslerin başında ise "artık bölgesel güçlerin önemli aktörler haline geldiği, bölgesel güçleri ve onların küresel işbirliklerini yok sayanların başının belada olduğu" gelir.


Bu nedenle Abd, ortadoğuyu her zaman yönetmiş ve şekillendirmiş olan bütün büyük bölgesel güçleri (Farslar, Araplar ve Türkler) karşısına alacak, "saf değiştirmesini sağlayacak" bir hatayı yapmayacak kadar, yanı sıra ise "kürt kozunu" bölge güçlerinin başında "Demoklesin kılıcı" misali sallandırmaya devam edecek kadar da "akıllıdır".
Öte yanda burada da defalarca dillendirilen, kuzeyde dirilişe geçen bir ''kızıl ayı'' tehtidi var.Böyle bir durumda, ABD'nin, sadece İsrail çıkarları için hamle yapması düşünülemez.

T.M.U
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 1861
Kayıt: 11 Tem 2012, 18:53
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen T.M.U »

Kızıl ayı diriliyor mu? Geçenlerde korsanlara RPG atıyorlardı ama :roll:

malpsoy
Üye
Mesajlar: 4
Kayıt: 22 Tem 2012, 14:01
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen malpsoy »

Obama'dan sonra abd stratejisi değişti.Çok maliyetli operasyonları (ırak-afganistan) bırakıp ülkeleri kendi içlerindeki muhalifleri ve bölgedeki kendi tarafındaki güçleri kullanarak kendi amaçlarına ulaşma yolunu seçti.Bu seçimin abd için dezavantajı bölgedeki güçlerin isteklerine de belli oranda yol vermek zorunluluğu.Kendi yaptığının sonucu ırak ortada.
Katar ve Sudi arabistanin buralara kadar karismasi ne ola
Abd'nin mali krizden dolayı bu operasyonları mali olarak destekleme işini arkadaşlar üstlenmiş durumdalar herhalde.Siyasi olarakta biz üstleniyoruz gaiiba...

Kayı
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 353
Kayıt: 22 Tem 2012, 02:25
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Kayı »

Eleştirler nerden bulaştıktan ziyade yapılan tercihler doğru mu yönünde olursa bizim açımızdan daha sağlıklı olucak..Kamuoyunu bu yönde bilinçlendirmek lazım...

Zira Ortadoğuda kartlar yeniden dağıtılıyor...

Oyunun parçası değil oyuncularından olmamız şart artık..

Search and Rescue
Akıncılar
Mesajlar: 2761
Kayıt: 10 Tem 2012, 23:47
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Search and Rescue »

Sığınmacılar, Türk bayrağını indirip kendi bayraklarını astı. Polislerin silahlarıyla birlikte rehin alındığı olaylar, özel harekat timlerinin havaya ateş açarak kampa girmesiyle bastırıldı.

Toplam 1500 Türkmen’in Lazkiye’den gelip çadır kente yerleştirilmesini protesto eden Suriyeliler, önce yetkilerle tartıştıktan sonra isyan çıkarttı. Yüzlerce Suriyeli, çadır kentte bulunan polisleri rehin alarak silahlarına el koydu. İsyanın duyulması üzerine çok sayıda kişi kamp önüne gelerek içeri girmek istedi. Kavga sırasında nizamiye binasının camlarını kıran Suriyeli mülteciler, kamptaki olay yeri inceleme aracı ve bilgisayarlara hasar verdi. Arbedede 4 jandarma eri ile 4 sivil çeşitli yerlerinden yaralandı.Bunun üzerine Gaziantep ve Nurdağı İlçesi’nden takviye güvenlik gücü istendi. Kampa gelen özel harekat polisleri havaya ateş ederek içeri girdi. Kampa gelen bazı Türkler de Suriyeliler’e saldırmak istedi. Bu arada Suriyeliler kamp girişinde asılı Türk Bayrağı’nı indirerek yerine kendi bayraklarını astı. Ancak, kısa bir süre sonra Türk vatandaşları tarafından indirilip tekrar Türk Bayrağı asıldı.
DHA

SOF
Süvariler
Mesajlar: 1204
Kayıt: 13 Tem 2012, 20:45
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen SOF »

Cracker yazdı: Al işte, bunlara vatandaşlık verilip 3-5 sene sonra özerklik de isterler. Tarihte yapılan hatalar tekrarlanıyor. Duygularınla siyaset yaparsan bedelini ödersin.
Yahu kardeşim adamların ne istedigini çözemedik.Ne doyumsuz insanlar.Başka kim bakıyor onlara bu dünyada karşılıksız?Biraz daha yazarsam ağzım bozulacak susayım en iyisi.

Alfa
Akıncılar
Mesajlar: 813
Kayıt: 11 Tem 2012, 11:45
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Alfa »

Paranormal yazdı:israil ajanları var içlerinde belliki.
Şu anda mevcut insanlara Türkiye'nin sahip çıkması Esad'a açıkca karşı gelmesi demektir ve bu da İsrail'in işine gelir. Peki onlar durduk yerde niye kendi leyhlerine olan bir durumu aleylerine çevirsinler.

j.m.roberts
Süvariler
Mesajlar: 46
Kayıt: 11 Tem 2012, 20:28
Yaş:

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen j.m.roberts »

Ne kadar ulusal kanal hükümeti yıpratmak için olayı dillendirsede herşey ortada

[youtube][/youtube]


Burdada Tayfun Talipoğlu'nun izlenimleri var.

[youtube][/youtube]

Özellikle yardıma gelen doktorların bile alevi olmasını istememeleri bugünde Türkmenlere karşı tavırları başarılı olurlarsa yeni Suriyenin nasıl şekilleneceğinin habercisi.Euronews'e görede bazı muhalifler El-Kaide bayrağı taşıyıp kuracakları İslam Devleti hakkında konuşuyorlarmış(?)


Ama elbet sevgili hükümetimizin bu konuda planı vardır.

Kullanıcı avatarı
KILIÇ
Site Başkanı
Mesajlar: 4790
Kayıt: 10 Tem 2012, 21:24
Yaş: 45

Re: Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen KILIÇ »

İslahiye mülteci kampında isyan var!

Gaziantep'in İslahiye İlçesi'nde Suriyeliler'in bulunduğu mülteci kampında isyan çıktı.

Sığınmacılar, Türk bayrağını indirip kendi bayraklarını astı. Polislerin silahlarıyla birlikte rehin alındığı olaylar, özel harekat timlerinin havaya ateş açarak kampa girmesiyle bastırıldı.

Bunun üzerine Gaziantep ve Nurdağı İlçesi'nden takviye güvenlik gücü istendi. Kampa gelen özel harekat polisleri havaya ateş ederek içeri girdi. Kampa gelen bazı Türkler de Suriyeliler'e saldırmak istedi. Bu arada Suriyeliler kamp girişinde asılı Türk Bayrağı'nı indirerek yerine kendi bayraklarını astı. Ancak, kısa bir süre sonra Türk vatandaşları tarafından indirilip tekrar Türk Bayrağı asıldı.

BİBER GAZI KULLANILDI

Suriyeli sığınmacıların isyanı güvenlik güçleri tarafından biber gazı kullanılarak bastırıldı. Olaylarda 5'i polis, 1'i asker, 1'i sağlık görevlisi olmak üzere 7 kişi yaralanırken, Suriyelilerden de çok sayıda kişi gazdan etkilendi. Biber gazından etkilenen kadın ve çocuklar konteynır kentin dışarıya çıkarak zeytin bahçelerinin altında oturarak olayların sona ermesini bekledi.


Kaynak:Haberturk

Cevapla