Suriye'de iç savaş

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Hayali »

Yörük Efe yazdı: 27 Mar 2022, 20:04 Hangi atgm acaba kirpi sağlam direnç göstermiş gibi
Kirpilerde NERO infilak bastırma sistemi var değil mi ?

TerörleMücadele
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen TerörleMücadele »

Şu an Zeytin Dalı, Fırat Kalkanı gibi veya daha büyük bir operasyon yapmak istersek büyük yığınak yapmak zorunda mıyız? Veya oradaki personel, mühimmat yeterli mi? Sürpriz bir operasyon hemen başlatabilir miyiz?

rifat52
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen rifat52 »

Bu hesap Ukrayna'dan sonra sıranın htşde olacağı söyleniyor. Ruslar böyle bir saldırı yaparsa bize dönüşü nasıl olur acaba ? Gerçi Ukrayna savaşından sonra savaşacak askeri kalırsa.

Canti
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Canti »

Uçup kaçmak istemem ama Rusya en azından bir cephede kazançlı durumda kalmak istiyorsa Suriye'de hiçbir şey yapmaz. Ben bizim ve desteklediğimiz güçlerin orada hiç boş durduğunu sanmıyorum. Umarım bu sefer yarım bırakılmaz ve merkezi yerleşim yerleri ve sanayi bölgesi alınır. Yoksa Suriye'ye bir kişi bile yollayamayız.

karli
Süvariler

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen karli »

Canti yazdı: 28 Mar 2022, 21:41 Uçup kaçmak istemem ama Rusya en azından bir cephede kazançlı durumda kalmak istiyorsa Suriye'de hiçbir şey yapmaz. Ben bizim ve desteklediğimiz güçlerin orada hiç boş durduğunu sanmıyorum. Umarım bu sefer yarım bırakılmaz ve merkezi yerleşim yerleri ve sanayi bölgesi alınır. Yoksa Suriye'ye bir kişi bile yollayamayız.
İdlib, Münbiç, Tel Rfıat ile açılışı yapabiliriz.

Canti
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Canti »

karli yazdı: 05 Nis 2022, 10:43 İdlib, Münbiç, Tel Rfıat ile açılışı yapabiliriz.
Ya buraları alıp orada milyonluk yerleşim bölgesi kuracağız ya da doğrudan Halep alınacak. Yoksa sığınmacı gönderme işi hayal. Tabi nihayetinde hiçbir BTÖ bölgesi kalmamalı.

karli
Süvariler

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen karli »

Canti yazdı: 05 Nis 2022, 16:26 Ya buraları alıp orada milyonluk yerleşim bölgesi kuracağız ya da doğrudan Halep alınacak. Yoksa sığınmacı gönderme işi hayal. Tabi nihayetinde hiçbir BTÖ bölgesi kalmamalı.
Şahsi fikrim öncelik olarak BTÖ bölgelerine verilmeli. Bir de not geçeyim, İdlib, Münbiç bölgeleri çok ciddi bir nüfus tutabilecek bölgeler.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen baryshx »

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen dr.911 »

baryshx yazdı: 22 Nis 2022, 22:11
İçinde personel var mıydı acaba ?

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Sanchez »

Bu fotoğraftaki Kirpi'nin içindeki personel araçtan çıktı.

KARACI
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen KARACI »

Hem siyasi hem de askeri olarak konjonktur o kadar musait ki. Ozellikle rus destegine sahip Munbic ve Tel Rifat ikilisi bizi gercekten cok rahatlatir. Bu firsati kacirirsak sonra cok pisman oluruz...

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen dr.911 »

Rus kontrol bölgelerine girmek için bencede çok uygun bir zaman.

rifat52
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen rifat52 »

yaklaşıyor yaklaşmakta olan

rifat52
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen rifat52 »

rifat52 yazdı: 23 Nis 2022, 19:20 yaklaşıyor yaklaşmakta olan
Ruslar ağlmaya başlamışlar.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen dr.911 »

rifat52 yazdı: 23 Nis 2022, 20:02 Ruslar ağlmaya başlamışlar.
Bu salakların özgüveni beni öldürüyor. Dünyanın en büyük havaifişek gösterisini kendi üslerinde düzenlenmesi konusunda fazla hevesliler. Panter obüslerinden 15-20 tanesi Ukrayna'ya tatile çıksa keşke.

KARACI
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen KARACI »

Ne varsa versinler, ayı ile essseğin ittifakindan ne olacaksa, hodri meydan !

commandos
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen commandos »

Ayı da panda olmuş. :D

Kullanıcı avatarı
Alesta
Üye
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Alesta »

Zamanında Esadın kafasına füzeyi indirecektik...

acx
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen acx »

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen dr.911 »

Dikkat etsinler Tsk'nın tersine gelmesinler. Ordumuza güvenim tam da siyasetçilerimizden yana çok endişeliyim.

Tulga
Süvariler

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Tulga »

Rusya Ukrayna savaşında kendisine tarafsız yaklaşan tek ülke olan Türkiye'ye Suriye konusunda diyetini ödeme zamanının geleceğini pek ala biliyordur.

Bunun seviyesi şimdilik Tel-Rifat ile Münbiç hattı olabilir. Devamında Fırat'ın doğusunda yer alan rus gözlem noktalarının Halep hattına çekilmesi, Halep ana hattı üzerinden serakib bağlantılı M5 güzergahı rusyada kalır, M4 güzergahı üzerinden Türkiye ile ortak devriye ve Lazkiye'ye geçişine de devam edebilir.

Lakin Fırat'ın doğusu aynı isa ve malikiye hattı boyunca Türkiye kontrolüne bırakılacak şekilde anlaşılmalı. Bunun harici ilişkilerde bozulma ihtimali yüksek olacaktır.

Şu anki konjonktürde Rusya'nın bunu isteyeceğini sanmıyorum. Aksi takdirde güneyde ciddi sıkıntılar başlayabilir Rusya için.

Konu bir de Ukrayna-Rusya savaşı devam ederken Türkiye lehine batıdan ciddi destek de görebilir. Bütün bunları hesaplayarak cevap verecektir Rusya.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen dr.911 »

Sembolik olarak Ukrayna'ya 4-5 adet t155 göndersek çok iyi olur aslında.

kabardey
Akıncılar
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen kabardey »

dr.911 yazdı: 23 Nis 2022, 22:00 Dikkat etsinler Tsk'nın tersine gelmesinler. Ordumuza güvenim tam da siyasetçilerimizden yana çok endişeliyim.
Zaten Rusya ile anlaşılarak hava sahası kapatılmış. Malum bir süredir Rusya, Suriye'den Ukrayna'ya "el altında" adam taşıyor. Tabi bir körler göremediği için, mecburen hava sahası bugün olmasa yarın kapatılacaktı.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen dr.911 »

kabardey yazdı: 23 Nis 2022, 22:55 Zaten Rusya ile anlaşılarak hava sahası kapatılmış. Malum bir süredir Rusya, Suriye'den Ukrayna'ya "el altında" adam taşıyor. Tabi bir körler göremediği için, mecburen hava sahası bugün olmasa yarın kapatılacaktı.
Anlaşılmış derken hocam ? "Böyle bir karar aldık bilginiz olsun" dışında ne denmiş olabilir ? Ben gerçekten anlamıyorum adamlar 24 Nisan afişlerini Moskova'nın sokaklarında yayınlıyorlar, üslerimiz üzerinde silahlı uçuş yapıyorlar biz de bu adamlarla hala "karşılıklı" mı karar veriyoruz itlerini başka bir ülkenin işgalin de kullanmasını bizim hava sahamızdan geçirerek yapmaması için ?

rifat52
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen rifat52 »

kabardey yazdı: 23 Nis 2022, 22:55 Zaten Rusya ile anlaşılarak hava sahası kapatılmış. Malum bir süredir Rusya, Suriye'den Ukrayna'ya "el altında" adam taşıyor. Tabi bir körler göremediği için, mecburen hava sahası bugün olmasa yarın kapatılacaktı.
Operasyon olma ihtimalide var. Evet görüşülerek kapatılmış olabilir ancak son günlerde yapılan saldırıların üzerine böyle bir açıklama, düşündürmüyor değil insanı.

kabardey
Akıncılar
Suriye'de iç savaş

dr.911 yazdı: 23 Nis 2022, 23:13 Anlaşılmış derken hocam ? "Böyle bir karar aldık bilginiz olsun" dışında ne denmiş olabilir ? Ben gerçekten anlamıyorum adamlar 24 Nisan afişlerini Moskova'nın sokaklarında yayınlıyorlar, üslerimiz üzerinde silahlı uçuş yapıyorlar biz de bu adamlarla hala "karşılıklı" mı karar veriyoruz itlerini başka bir ülkenin işgalin de kullanmasını bizim hava sahamızdan geçirerek yapmaması için ?
Hocam bazen tüm köprüleri atmamak faydalı oluyor. Ve şuan bizim bulunduğumuz durumda öyle. Şuan batı, Rusya ile Türkiye üstünden konuşabiliyor. Birinin bu görevi üstlenmesi gerekiyordu ki, bizim üstlenmemiz bizim açımızdan iyi oldu. Bu iletişimi de böyle durumlarda bile bozmadan sürdürmek gerek, bazen ağır gelse de bunu yapmak gerek.
rifat52 yazdı: Operasyon olma ihtimalide var. Evet görüşülerek kapatılmış olabilir ancak son günlerde yapılan saldırıların üzerine böyle bir açıklama, düşündürmüyor değil insanı.
Operasyon için gerekli yığınak yapıldı mı emin değilim? Şuan K. Irak bölgesinde geniş bir harekat oldu zaten. 2. bir operasyona girilecek ise, el altından ciddi bir yığınak yapılmış olmalı. Fakat Suriye'ye geçmeden, Irak-Suriye bağlantısını kesmek bence daha mantıklı olurdu. Zaten şuanki operasyon da, örgütün Türkiye sınırına yakın yığınaklarını bozma üstüne görünüyor.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen dr.911 »

kabardey yazdı: 24 Nis 2022, 01:06 Hocam bazen tüm köprüleri atmamak faydalı oluyor. Ve şuan bizim bulunduğumuz durumda öyle. Şuan batı, Rusya ile Türkiye üstünden konuşabiliyor. Birinin bu görevi üstlenmesi gerekiyordu ki, bizim üstlenmemiz bizim açımızdan iyi oldu. Bu iletişimi de böyle durumlarda bile bozmadan sürdürmek gerek, bazen ağır gelse de bunu yapmak gerek.
Rus'ların askerlerimizi şehit ettiği günden bu yana Rus'lara hala bu kadar alan sağlıyor olmamız beni açıkcası çok rahatsız ediyor. Çıkıp vuralım demiyorum ama adamlara da bildiğini tutunacak dal olmaya çabalıyoruz. Suriye'de şimdiye kadar çoktan alehlerine olacak şekilde işler yapmaya başlamalıydık. Hatta bana kalsa ben Ukrayna'ya azda olsa silah dahi verirdim.

husta
Üye

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen husta »

Benimde anlamadığım bir nokta var. Abd, İsrail, Fransa, Hollanda, Almanya gibi ülkelere haklı veya haksız yaptığımız atarları, Rusa niye yapamadık/yapmıyoruz.

Canti
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Canti »

Türkiye'nin hala Rusya'ya karşı yeterince sert olmadığı konusuna kesinlikle katılıyorum ancak mevcut durumda Rusya'yı ortadan kaldırmak mı istiyorlar? Hayır o zaman bizim açımızdan abartı tepkilere gerek yok. Bir süredir zaten Rusya'nın etki sağlamak istediği örneğin Libya gibi yerlerde menfaatlerini mahvettik. Ukrayna'ya verdiğimiz destek hakeza. Avrupalılar güya yaptırım uygulayıp aslında Rusya'ya silah satarken(Arda Mevlütoğlu mesela bu konuda twit attı kesinlikle okuyup paylaşın) biz Ukrayna'ya telsiz üretiyor, iha satıyorduk. Belki bilmediğimiz askeri eğitimler verildi hatta donanma kurmaya çalışıyorduk. Ancak şu an durum bizi aşıyor. Kimsenin Rusya'yı yok etme derdi yok. O zaman bizim de olur olmaz kendimizi öne atıp kötü olmamıza gerek yok. Ancak Ukrayna'ya daha açık destek olunmalı. Silah yardımı/satışı ne durumda bilmiyorum ancak Ukrayna tarafına aynı Batılı ülkeler gibi duyurarak silah yardımı yapmalıyız. Türkiye devasa bir envantere sahip bir ülke, ülke elimizde bol olan ve Ukraynalıların faydasına bir şeyler çıkar. Ruslarla o kadar el yükselterek düşman olmaya gerek yok. Herkes kimin ne olduğunu biliyor ama daha açıktan oynanmalı.

kabardey
Akıncılar
Suriye'de iç savaş

dr.911 yazdı: 24 Nis 2022, 01:27 Rus'ların askerlerimizi şehit ettiği günden bu yana Rus'lara hala bu kadar alan sağlıyor olmamız beni açıkcası çok rahatsız ediyor. Çıkıp vuralım demiyorum ama adamlara da bildiğini tutunacak dal olmaya çabalıyoruz. Suriye'de şimdiye kadar çoktan alehlerine olacak şekilde işler yapmaya başlamalıydık. Hatta bana kalsa ben Ukrayna'ya azda olsa silah dahi verirdim.
Adamların Suriye'deki mutlak zaferini engelledik, daha da bir şey yapsak sanırım sonu savaşa çıkardı.

KARACI
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen KARACI »

Ne Esad'i beyler, Esad mi kaldi, yapmayin etmeyin artik...

kostok
Üye
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen kostok »

atak09 yazdı: 24 Nis 2022, 01:56 Tam tam tersine. Türkiye hızlıca el sıkışmalı. Öpmeli koklamalı. Hatta Esad'ın cebine sağlam bir para koyup arkasından geniş çaplı askeri destek vermeli hatta müttefik olunmalı. Suriye deki dinci silahlı gruplara destek kesilmeli. Mesela ÖSO ve diğerleri.

Karşılığında Ruslar ülkeyi terketmeli . İranlılar ülkeyi terketmeli . Şu anda Terör örgütü kontrolünde olan yerde hakimiyeti sağlaması için gereken Suriye ordusuna desteği vermeli.

Netice olarak Esad oldukça laik bir adam. Denize düşmüş Mecburiyetten İran ile Rus yılanlarına sarılıyor.

Tüm Türkiye deki Araplar için genel af ilan edilmeli. Çatışmalar sonlanmalı. Böylece ülkemizdeki istenmeyen misafirlere asıl ülkelerine doğru güzel güzel itelenmeli.

Ülkenin tekrardan imarı için geniş bir destek paketi sağlanmalı.

İslami bir ilgiside olmayan bu akılsız mezhep savaşı hızlıca son bulmalı.
Esad'ın laik olduğunu sadece bizim muhalefet partileri düşünüyor sanırım. Ülkemizde, Sünni olmayanları (ya da sünniliğini ön plana çıkartmayanları veya nusayri olanları) laik olarak adlandırmak gibi bir sorun var. Öncelikle Esad laik değildir. İkinci olarak Esad'ın Suriye sınırları içerisinde bir hükmü yoktur. Esad şu an yemek yemek için farklı bir yere gitmek istese bile muhtemelen Moskova'dan izin alıyordur. Rusları bilmem ama İranlıları Suriye'den atmak için kan gerekir şu noktadan sonra. Hadi git dedikten sonra tamam ya canın sağ olsun deyip kamyona atlayıp ülkelerine dönmeyecek bu milisler ki İrana bağlı milisler içinde Suriyelilerin sayısı az değil. Bunları nereye göndeceksin? Suriye'nin tekrar imarı için geniş paketi hangi parayla sağlayacaksın? Öyle Suriye'ye harcanacak bir para varsa kendi projelerimize aktaralım.

İZCİ
Üye
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen İZCİ »

kostok yazdı: 24 Nis 2022, 10:23 Esad'ın laik olduğunu sadece bizim muhalefet partileri düşünüyor sanırım. Ülkemizde, Sünni olmayanları (ya da sünniliğini ön plana çıkartmayanları veya nusayri olanları) laik olarak adlandırmak gibi bir sorun var. Öncelikle Esad laik değildir. İkinci olarak Esad'ın Suriye sınırları içerisinde bir hükmü yoktur. Esad şu an yemek yemek için farklı bir yere gitmek istese bile muhtemelen Moskova'dan izin alıyordur. Rusları bilmem ama İranlıları Suriye'den atmak için kan gerekir şu noktadan sonra. Hadi git dedikten sonra tamam ya canın sağ olsun deyip kamyona atlayıp ülkelerine dönmeyecek bu milisler ki İrana bağlı milisler içinde Suriyelilerin sayısı az değil. Bunları nereye göndeceksin? Suriye'nin tekrar imarı için geniş paketi hangi parayla sağlayacaksın? Öyle Suriye'ye harcanacak bir para varsa kendi projelerimize aktaralım.
Belki İran’ın oradan gitmesi sağlanamaz ama terör yuvası kuşak ortadan kaldırılabilir. İran eskiden de etkindi zaten; tamamen gitmelerini ummak hayalcilik olur. Ayrıca Esat laik mi? İrana kıyasla evet. Biz bile laiklikten o kadar uzaklaştık ki... Durumu mezhep eksenine çeken biraz da biziz ve çok hatalı stratejilerimiz oldu bu anlamda.

Ne Amerika ne Rusya ne biz ne de İran istediğini tam olarak uygulayamadı. Tam bir kaosa döndü. Elde var milyonlarca Suriyeli mülteci (!)

Suriyenin imarı için gereken para suriyelilere yardım için harcanan paradan çok çok fazla değildir. Ama Suriyeyle ikili ilişkileri düzenleyip sınırı da yol geçen hanı olmaktan çıkarmalıyız.

(Sırf mülteci sorunu ve çözümü adına aktif bir başlık olmalı sanki)

kostok
Üye
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen kostok »

atak09 yazdı: 24 Nis 2022, 14:02 Hergün sayısı 5 ila 10 milyon olduğu söylenen Suriyeli mültecilere haracanan dünya kadar para göze gelmiyorda Esad'a verilecek paramı hesap ediliyor.

Hem bu Suriyelilerin yarın bir gün bu ülkeye yaşatabileceği sorunların yanında Esad'a verilecek paralar fındık fıstık parası kalır.

Fil gelecek yerden tavuk esirgersek kaybeden biz oluruz.

Esad nakit açısından İran'a bağımlı ve güvenlikten acısından Rusya'ya bağımlı. Eli zayıf. Türkiye gibi bir dev Esad'ın yanında yer alırsa hem Rus hem

İran bağımlığından Esadı kurtarabilirse elimize ciddi fırsat geçer. Ruslar Ukraynada sağlam tokat yedi. Yani Suriye önceliği baya gerilerde kaldı.

Türkiye'nin ayrılıkçılara desteği kesmesi bile Esad'a büyük jest olur. Habire İsrail kafasına göre Suriye'yi bombalıyor. Ne İran ne Rusya seyretmekten öte bir şey yapmıyor. Bundan Esad da rahatsız ama sesini çıkaracak durumda değil.

Halen görmemekte inat ediliyor ama Kuzeyde BTÖ güdümünde bir devlet kuruluyor. Çaresizce seyrediyor Türkiye. Bunun sonucu verilecek kayıplar hiçbir para ile ölçülemez.

Eğer AB ve ABD bu BTÖ devletini tanıdım derse ahan da o zaman hesap ederiz o vereceğimiz paraları. Bize ne kadar gıcık ülke varsa mesela Hindistan ve körfez ülkeleri gibi balıklama dalarlar.

Hem biz bu mültecilerin Suriye'ye geri dönmesini istiyorsak Suriye'nin tekrardan yaşanır bir yer olması lazım. Hem güvenlik açısından hemde ekonomik açıdan. Adam başka türlü ülkesine döner mi ?

Yıkılan şehirlerin imarı gerekecek. Buda bedavaya olmaz herhalde.

Bizim için esas sıkıntı İranlılar yani aslında şia Farslılar. Bizi hem doğudan hem güneyden kuşatıyorlar. Bu kuşatmanın sonu hayırlı değil. Bir şekilde

Esad giderse İran oraya Irak'taki gibi kuklalarını koyacak. Hem Suriye Hem Irak İran güdümüne girecek. Tam bir kuşatma . Zamanında Yunansiştan benzer bir kuşatmayı enosis ile denemeye çalıştı.

Kıssadan hisse 3-5 hesap edilmeden eğer mümkünse Esad tarafımıza çekilmeli.

Suriye'nin yeniden imarı için harcanacak para bizim Suriyelilere harcadığımız paranın onlarca katıdır. Şam kırsalından başka doğru düzgün yaşanacak şehir kalmadı muhtemelen Suriye içlerinde. Olanların da altyapısı içler acısı. Suriye'nin yeniden imarı için gereken para ya Batıdan ya Körfez'den ya da Çinden gelecek. Batı savaş bitmeden, Çin ise bir şey almadan o parayı vermez.

Şunu atlıyorsunuz, Esad diye bir benlik yok ortada. Esad'ın anlaşabileceği kimse yok. Çünkü Esad tam da sizin bahsettiğiniz gibi bir kukla. Para vereyim Esad İranlıları ve Rusları satsın gibi bir ihtimal yok. Suriye ile ilgili hangi konferansta ya da görüşmede Suriye'nin temsilcisini gördünüz? Gidenler de görüntü olsun diye orada.

Hindistan'ın bize gıcık olduğu bir durum yok. Pakistan ile ilişkilerimizden rahatsız olabilirler ama yine de milyarlık savunma ihalesini alabiliyoruz. Hindistan durup dururken bu çapulcuların devletini tanıma gibi bir eylemde bulunmaz.

İsrail, İsrail olduğu için bu kadar rahat bombalama yapabiliyor. Batıdan tepki çekmiyor. Rejim milislerini bombaladığımızda yine kimse bize bir şey demiyordu.

Türkiye çaresizce seyretmiyor. Şu an kurulabilecek bir terör devletinin kimseye faydası olmaz. Öyle olsa çoktan ilan edilirdi.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen TEORI »

Beyler bunu hep söyledim. Yine yine yine söyleyeyim. Esad bir figüran. Suriye diye bir devlet yok artık. Kabullensenizde kabullenmesenizde gerçek bu. Bizim bu soruna kendimiz için bir çözüm bulmamız şart. Halep dahil kuzey suriyede bir alanda hakimiyet ve bu hakimiyet altında özerk bir arap devleti. Başka çare falan yok. Mültecileri oraya yerleştireceksin. Güvenliklerini sağlayacaksın, ekonomine dahil edeceksin. Ama Afrin i Hatay a bağlayacaksın. Orasının yeri ve değeri başka.

Sonuç olarak bölgede, Abd, rusya, Türkiye, iran ve onların destekçileri var. Yani tüm planımızı buna uygun yapmalıyız ki uzun vadede sorunlarımızı çözelim. Millet olarak asimile gücümüz yüksek ama bu gücü özerk topraklarda uygulamalıyız sınırlarımız içinde değil.

Bu yazdığım çözüm harici sözde çözüm yazanlara inanmayın ve güvenmeyin. Gerçekler bunlar.

Frost
Üye
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Frost »

TEORI yazdı: 24 Nis 2022, 14:43 Beyler bunu hep söyledim. Yine yine yine söyleyeyim. Esad bir figüran. Suriye diye bir devlet yok artık. Kabullensenizde kabullenmesenizde gerçek bu. Bizim bu soruna kendimiz için bir çözüm bulmamız şart. Halep dahil kuzey suriyede bir alanda hakimiyet ve bu hakimiyet altında özerk bir arap devleti. Başka çare falan yok. Mültecileri oraya yerleştireceksin. Güvenliklerini sağlayacaksın, ekonomine dahil edeceksin. Ama Afrin i Hatay a bağlayacaksın. Orasının yeri ve değeri başka.

Sonuç olarak bölgede, Abd, rusya, Türkiye, iran ve onların destekçileri var. Yani tüm planımızı buna uygun yapmalıyız ki uzun vadede sorunlarımızı çözelim. Millet olarak asimile gücümüz yüksek ama bu gücü özerk topraklarda uygulamalıyız sınırlarımız içinde değil.

Bu yazdığım çözüm harici sözde çözüm yazanlara inanmayın ve güvenmeyin. Gerçekler bunlar.
TEORI üstadım peki İdlib meselesi nasıl çözülür sizce? Orada bir statüko oluşmuş durumda. Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık misali... Bölgedeki silahları gruplar ile alakalı nasıl bir yol izlenir?

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen TEORI »

Frost yazdı: 24 Nis 2022, 15:11 TEORI üstadım peki İdlib meselesi nasıl çözülür sizce? Orada bir statüko oluşmuş durumda. Aşağı tükürsen sakal yukarı tükürsen bıyık misali... Bölgedeki silahları gruplar ile alakalı nasıl bir yol izlenir?
Orada abd militanları htş var. İşi bozan onlar. Onlarada bir operasyon şart. Başka türlü idlib düzelmez.

JNG90
Üye

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen JNG90 »

TEORI yazdı: 24 Nis 2022, 14:43 Beyler bunu hep söyledim. Yine yine yine söyleyeyim. Esad bir figüran. Suriye diye bir devlet yok artık. Kabullensenizde kabullenmesenizde gerçek bu. Bizim bu soruna kendimiz için bir çözüm bulmamız şart. Halep dahil kuzey suriyede bir alanda hakimiyet ve bu hakimiyet altında özerk bir arap devleti. Başka çare falan yok. Mültecileri oraya yerleştireceksin. Güvenliklerini sağlayacaksın, ekonomine dahil edeceksin. Ama Afrin i Hatay a bağlayacaksın. Orasının yeri ve değeri başka.

Bize sınırımızda emrimiz altında bulunan özerk bir bölge lazım. Mülteciler dolunca en az 4-5 milyon nüfus olacak, kendine ait 200-300 bin kişilik de ordusu olsun.

F-4 ve M-48'leri de bunlara veririz belki. :D

Kullanıcı avatarı
Alesta
Üye
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Alesta »

atak09 yazdı: 24 Nis 2022, 01:56 Tam tam tersine. Türkiye hızlıca el sıkışmalı. Öpmeli koklamalı. Hatta Esad'ın cebine sağlam bir para koyup arkasından geniş çaplı askeri destek vermeli hatta müttefik olunmalı. Suriye deki dinci silahlı gruplara destek kesilmeli. Mesela ÖSO ve diğerleri.

Karşılığında Ruslar ülkeyi terketmeli . İranlılar ülkeyi terketmeli . Şu anda Terör örgütü kontrolünde olan yerde hakimiyeti sağlaması için gereken Suriye ordusuna desteği vermeli.

Netice olarak Esad oldukça laik bir adam. Denize düşmüş Mecburiyetten İran ile Rus yılanlarına sarılıyor.

Tüm Türkiye deki Araplar için genel af ilan edilmeli. Çatışmalar sonlanmalı. Böylece ülkemizdeki istenmeyen misafirlere asıl ülkelerine doğru güzel güzel itelenmeli.

Ülkenin tekrardan imarı için geniş bir destek paketi sağlanmalı.

İslami bir ilgiside olmayan bu akılsız mezhep savaşı hızlıca son bulmalı.
Suriyede yaşanan birçok olaya rağmen esad asla kalmamalı. Yeni bir demokrat lider gelmeli ülke terörden arındırılmalı ardından kalkındırılmalıdır.

hiasa89
Üye
İletişim:

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen hiasa89 »

Peki, bu dediklerinizi yaparmiyiz ?

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen TEORI »

hiasa89 yazdı: 24 Nis 2022, 21:46 Peki, bu dediklerinizi yaparmiyiz ?
Bunun cevabı bende değil. Burda olması gerekeni yazdım. Yazılacak çok şey varda işte.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Hayali »

TEORI yazdı: 24 Nis 2022, 22:34 Bunun cevabı bende değil. Burda olması gerekeni yazdım. Yazılacak çok şey varda işte.
Üstadım sadece Halep yeterli olmaz. Hama Humus Tabka ve Rakka noktalarında bir hakimiyet alanı şart. Gerekirse Afgan ve Pakistanlı göçmenler dahil burada bekletilmeli

trakya_forever
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen trakya_forever »

Rusya Ukrayna da yedigi ve eger cekilmez ise yiyecegi tokattan ve ekonomik ambargolardan sonra Suriye de el mahkum zayiflayacak, gereken destegi askeri ve ekonomik olarak veremeyecek. Boslugu İranin doldurmasina İsrail musade etmez. Geriye kaliyor BTÖ. Bakalim ilerleyen zaman ne gosterecek.

Kullanıcı avatarı
Hunter
Üye
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Hunter »

İşte bu esnada çok aktif bir politika izleyip btö'nü pasifize edip, kendimizi uluslararası arenada legal olarak orada kabul ettirmeliyiz.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Sanchez »

Türkiye'nin Irak'ta ne yapıp yapmadığı ile artık kimse ilgilenmiyor, ilgilenen de ses çıkarmıyor. Bir Zap kaldı, koskoca operasyon, kimse laf bile etmedi.

Türkiye'nin becermekte zorlandığı konu iki örgütün KCK bağlantısını açık etmek. Yıllar geçti, bir ordu adam var artık orada.

Canti
Süvariler
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Canti »

16 Nisan 2013 Şam'da Tadamun'da rejimin yaptığı katliamının görüntüleri çıkmış. The Guardian haber yapmış. https://www.theguardian.com/world/2022/ ... r-criminal

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Bir ağız dolusu küfürü galeyan etmek isterdim... Forumun adabını bozmamak üzere susuyorum.

Ancak ve ne yazık ki şaşırmadığımız gördüğümüz ve bildiğimiz görüntüler. Hatta belki kurtulmuşlar diyebiliriz (evet bu hazin cümleyi yazarken kendimden esef duyuyorum aslında). Lakin İran'ın cani şebbihalarının diri diri yaktığı hatta derisini yüzdüğü insanlar var. Sarışın ve mavi gözlü olmadıkları için boyunlarında haç taşımadıkları için canları dünyanın umurunda olmayan binlerce insan katledildi.

Dünya döndükçe "yüksek medeniyet sahibi" gelişmiş ülkelerin susup umurunda olmayacak binlerce can daha gidecek. Afrika, Asya bölge fark etmeksizin.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen dr.911 »

Canti yazdı: 29 Nis 2022, 02:34 16 Nisan 2013 Şam'da Tadamun'da rejimin yaptığı katliamının görüntüleri çıkmış. The Guardian haber yapmış. https://www.theguardian.com/world/2022/ ... r-criminal

Söyleyecek söz bulamadım, izlerken kanım çekildi. Şu Esad denen şerefsizin hala o koltukta sağ sağlim oturuyor olması dünyanın ayıbıdır. Ama bu görüntülerin şu günlerde gelmesi geçtiğimiz haftalardaki Abd'nin Esad tehdidi ile birlikte değerlendirildiğinde ortaya bolca soru işareti çıkıyor.

Aykaç
Üye

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Aykaç »

Görüntüler çok fena. Benim de kanım dondu. Daha neler var Allah bilir. Suriyeli mülteci politikasını yanlış bulmakla beraber zamanında çıkarlarımız bunu gerektiriyor deyip Esadla can ciğer olmadığımız için şükürler olsun. Rusya bütün bu zulümlere ortak Esadla. Bu mazlumların âhı şimdi Rusya'yı vuruyor.
En son Aykaç tarafından 29 Nis 2022, 18:34 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Suriye'de iç savaş

Mesaj gönderen Mec »

Mazlumun ahı ile ilgisi yok konunun, Ukrayna'da ölenler de mazlum o savaşa gitmek zorunda kalan aslında o savaşı istemeyen gençler, etnik olarak Rus olmayanlar. Ölen binlerce sivil.

Putin'in hırsları, aptal yöneticiler, aç gözlülük, başka hesaplar.