Resim

PMC's ( Private Military Contractors )

Cevapla
BReal
Süvariler
Mesajlar: 464
Kayıt: 19 Tem 2012, 01:21
Yaş:

PMC's ( Private Military Contractors )

Mesaj gönderen BReal »

Evet arkadaşlar , insanlık tarihi kadar eski olan bu profesyonellik alanı aslında bizim çok alışık olmadığımız ama dünya genelinde çok kullanlılan bir olgu. ''Mercenary'' kelimesini her ne kadar kullanmak istemeselerde bu paralı askerlik olgusu Irak işgali , Afrika ve Afganistan savaşlarında çok kez karşımıza çıktı..

Dünyada bu işi yapan en büyük firmalardan bazıları.

AEGİS Defence Company

Resim

Tabi ki Blackwater USA ;

Resim

Ve DynCorp

Resim

Evet arkadaşlar ; Türkiyede bu olgu nerededir ? Tabi ki bizim inançlarımızla pek bağdaşmasa da , Somalide eskort görevi gibi değişik görevleri üstlenen emekli personeller bulunmakta.Bunda mutlaka işin tehlikesine binaen aylık 25bin dolara kadar varan gelirlerde büyük bi etken. Sizin düşünceleriniz nelerdir ? Katkı yapanlara şimdiden teşekkürler.

Leviathan
Süvariler
Mesajlar: 1481
Kayıt: 14 Nis 2013, 14:22
Yaş:

Re: PMC's ( Private Military Contractors )

Mesaj gönderen Leviathan »

Paralı askerlik yapmasalar bile danışmanlık yapan bir şirketimiz var.

http://www.sadat.com.tr/en/

http://www.sadat.com.tr/download/SADAT-tr-full-v02.pdf

Paralı askerlik yapacak bir kuruluşa'da ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. Bu tür şirketlerden 1 tane değil 10-15 tane olması gerekiyor Türkiye gibi bölgenin gücü olan bir devlette.

BReal
Süvariler
Mesajlar: 464
Kayıt: 19 Tem 2012, 01:21
Yaş:

Re: PMC's ( Private Military Contractors )

Mesaj gönderen BReal »

Korsanlara karşı emekli SAT komandoları
NATO, BM ve AB’nin Somalili korsanlara karşı mücadelede yetersiz kalması, Somali tecrübesi bulunan emekli generalleri harekete geçirdi.
25 Aralık 2008 / 00:10
Reklam

NATO, BM ve AB’nin Somalili korsanlara karşı mücadelede yetersiz kalması, Somali tecrübesi bulunan emekli generalleri harekete geçirdi. Somali’nin başkenti Mogadişu’da görev yapmış ve bölgeyi çok iyi bilen iki komutan, korsanlara karşı alınabilecek önlemler konusunda Deniz Ticaret Odası’na gemilerin yakın koruması için öneri götürdü. Alsancak Güvenlik Şirketi’ne danışmanlık yapan emekli Tuğgeneraller Hüseyin Erim ile Haldun Solmaztürk’ün önerisine göre ağır silah ve techizatı bulunan “Paralı askerler”, gemiye konuşlanacak.

ÇATIŞMA TECRÜBESİ ŞART

Timlerin başında, Bordo Bereli olarak bilinen emekli Özel Kuvvetler mensupu rütbeli personel ile Su Altı Taarruz (SAT) ve Su Altı Savunma (SAS) ihtisası bulunan personelin görev alması planlanıyor. Denize aşina olacak personelin, çatışma tecrübesi olması şart. Timler olası bir saldırı durumunda, uzaktan caydırma, uzun ve kısa menzilden müdahale, gemi içinde yakın muharebe gibi teknikleri uygulayacak. “Kendini savunma hakkı” kapsamında gemide bulunacak timlerin çatışma kurallarıyla ilgili hukuki çalışmalar ve maliyet hesabı sürüyor. Bu tür koruma hizmetini dünya üzerinde ABD’li Blackwater şirketi veriyor.

Alman timler de devrede

Somali’de korsanlara karşı vakalarında kurulan uluslararası güce Alman firkateyni de destek verecek. Afrika Boynuzu’ndaki korsan saldırıları nedeniyle ticari gemilere eşlik etmekle görevlendirilen Alman firkateyni “Karlsruhe” bölgeye doğru hareket etti. Gemide özel kuvvetlere bağlı timler de bulunacak.

Bölgeyi iyi tanıyorlar

Her iki komutan ABD’nin ünlü “Kara Şahin Düştü” filmine konu olan, BM’nin 1993 yılındaki Somali Harekatı’nda görev yaptı. Emekli Tuğgeneral Hüseyin Erim, Türk birliğinin Somali’ye gitmesi öncesinde ön heyet olarak bu ülkede görev yaptı. Emekli Tuğgeneral Solmaztürk ise Mogadişu’daki birliğe komuta etti. Erim ve Solmaztürk’ün Güneydoğu tecrübeleri de bulunuyor.

http://www.denizhaber.com.tr/guncel/168 ... olari.html

BReal
Süvariler
Mesajlar: 464
Kayıt: 19 Tem 2012, 01:21
Yaş:

Re: PMC's ( Private Military Contractors )

Mesaj gönderen BReal »

Güvertede duruşumuz bile korsanları korkutuyor

''Modern çağın korsanlarına” emekli Türk SAT’ları “dur” dedi

Somali civarında fidye için kaçırdıkları gemilerle denizcilerin korkulu rüyası haline gelen, BM’nin gönderdiği savaş gemilerinin bile engelleyemediği “modern çağın korsanlarına” emekli Türk SAT’ları “dur” dedi. Armatör Salih Zeki Çakır ve eski Deniz Albay Nevzat Doğan’ın kurduğu özel deniz güvenliği şirketi SMS’ye bağlı emekli SAT’lardan oluşan 6-10 kişilik silahlı timler, gemi güvertelerinde nöbet tutarak korsanlara göz açtırmıyor. Emekli SAT komandoları, saldırı halinde uyarı ateşi açarak korsanların gemiye çıkmasını engelliyor.

Süveyş Kanalı’ndan geçerek Afrika kıyılarına ya da Hindistan’a giden gemiler son 3 yıldır Somalili korsanların saldırısına uğruyor. “Horizon-1” gemisi de dahil olmak üzere birçok Türk gemisi korsanların saldırısından payını almış, mürettebatları da aylarca süren fidye pazarlıkları süresince can güvenliğinden yoksun biçimde korku dolu günler geçirmek zorunda kalmışlardı. Somalili korsanların savunmasız gemilere yaptığı bu saldırılar, dünya deniz ticaretini baltalamakla kalmamış, bazı şirketlerin sigorta masraflarının da katlanmasına yol açmıştı. Dünya korsanlarla nasıl başa çıkacağını düşünedursun, ortaklarından biri eski deniz albay olan bir Türk güvenlik şirketi korsanların Türk gemilerinin yağmalanmasının önüne geçmeyi başardı, hem de emekli SAT ve SAS komandolarından oluşan 6 kişilik özel timlerle...

Korsandan korunmanın bedeli 35-100 bin dolar

Armatör Salih Zeki Çakır ve Emekli Deniz Albay Nevzat Doğan’ın SMS Özel Deniz Güvenlik şirketi, 6 aydır Somali bölgesinden geçen Türk gemilerine silahlı koruma hizmeti veriyor. Hizmet bedeli ise yükün değerine ve gidilen mesafeye göre 35-100 bin dolar arasında değişiyor. Aden Körfezi ve Hint Okyanusu’nda her geçen gün artan gemi kaçırma olaylarını duyunca “Gemi personeli ve milli servetimiz olan gemiler deniz haydutlarının insafına terk edilmemelidir” düşüncesiyle yola çıktıklarını belirten SMS Deniz Özel Güvenlik Genel Koordinatörü Nevzat Doğan, bu işi Yemenli özel deniz güvenliği şirketi ile ortak yaparak daha uzun mesafeli koruma hizmeti verdiklerini anlatıyor.

SAT’ların silahları Yemen ordusundan geliyor

SAT’lar koruma hizmeti verecekleri geminin uğrayacağı limana hava ya da deniz yoluyla ulaşıyor. Ticaret gemilerinde silah bulundurmak yasak olduğundan görevde kullandıkları Kanas, Kalaşnikof ve AK 47 marka makineli tüfekleri ise Yemen ordusundan kiralıyorlar. Aden Körfezi civarındaki tehlikeli karasulardan geçilirken Yemen askerleri gemiye gelip emekli SAT’lara silahlarını teslim ediyorlar. Tehlikeli bölge geçilirken gemide bekleyen Yemenliler, daha sonra ise emanet silahlarını teslim alıp botlarla ülkelerine geri dönüyor. Korsanlarla SAT’lar arasında bir çatışma çıkması durumunda ise, Yemen askerleri olaya müdahale etmiyor.

Korsan teknelerine önce uyarı ateşi açıyorlar

Somali bölgesinden geçen Türk gemilerine 6-10 kişilik koruma timleri veriliyor. Emekli SAT’lar, koruma görevleri sırasında korsanlarla sık sık sıcak temas sağlıyor. 89 gün boyunca Somalili korsanların elinde rehin kalan Horizon-1 gemisi de şirketin koruma hizmeti verdiği gemiler arasında... Emekli SAT’lardan Ahmet İğdeli, Horizon-1’deki sıcak teması şöyle anlatıyor: “Amacımız kesinlikle onları vurmak değil. Küçük teknelerin yanlarına doğru açığa ateş ediyoruz. Zaten onlar da gemileri dürbünlerle kontrol ediyor. Gemide silahlı güvenlik görürlerse yaklaşmıyorlar. Bir seferinde bizim silahlarımızı görmedikleri için yanımıza kadar geldiler. Yakaladık, benzinlerinin büyük bölümünü denize döküp silahlarını ellerinden aldık.”

Korsanlar silahları görünce çatışmaktan korkuyor

Dünya denizlerinde ortaya çıkan güvenlik sorunu yeni önlemlerin alınmasını da gerektiriyor. SMS Deniz Güvenliği şirketi de ISPS kod sertifikalı tek güvenlik şirketi... Bugüne kadar 12 şirketin kendilerine hizmet almak için başvuruda bulunduklarını belirten Nevzat Doğan, Horizon-1 gemisini Sri Lanka’nın Columbo Limanı’na, Karadeniz Powership Doğan Bey gemisini ise Basra’ya korumaları altında ulaştırdıklarını söylüyor. Ekip şefi emekli deniz komandosu Ahmet İydeli, “Güvertede duruşumuz bile Somalili deniz haydutlarını kaçırıyor. Korsanlar eski balıkçılar. Silahlarımızı görünce çatışmaya girmek istemiyorlar. Milyon dolarlık fidye ve can kaybı gibi riskleri ortadan kaldırıyoruz.”

20 bidon benzinle gemi kovalıyorlar

SMS Deniz Güvenlik Şirketi’nin amaçları arasında ABD ve İngiliz şirketlerine rakip olarak yabancı gemilere de hizmet etmek var. SMS Genel Koordinatörü Doğan, gemilere saldıran korsanların profilini şöyle çiziyor: “Korsanlar önce büyük bir gemiyle Aden Körfezi’ne getiriliyor. Ardından küçük gruplar halinde ayrılıyorlar. Yanlarına 20 bidon benzin alıp akşama kadar gemi kovalıyorlar. Küçük ve süratli teknelerle gelip ateş açarak direnci düşürmeyi amaçlıyorlar. Biz yaklaşık 10 kişilik bir ekiple geminin farklı yerlerine konuşlanıyoruz. Aynı anda farklı yerlerden gelseler bile karşılayabilecek güçteyiz. Önce dürbünle gemiyi tarıyorlar, silahlı birileri görürlerse yaklaşmıyorlar. Bir iki kez fark etmeden yakınımıza geldiler. Biz de iyice atış alanına girmelerine müsaade ettik. Sonra da teknelerinin çevresini ateş yağmuru altına aldık. Kıpırdayamadılar bile... İşte o anda Yemenli görevliler gemideki silahlıların Türk komandoları olduğunu, silahlarını suya atmaları gerektiğini söylediler. Korsanların eşyalarına el koyduk.”

Dikenli telle korsanların gemiye çıkmasını engelliyorlar

Bugüne kadar Aden Körfezi civarında 2008’den bugüne kadar 5 Türk gemisi kaçırıldı: Neslihan, Karagöl, Horizon-1, Yasin C, Frigya... Bölgede yılda 250-300 korsanlık olayı yaşanıyor. Türk donanmasının TCG Gaziantep gemisi de halen bölgede korsanlara karşı görev yapıyor. Korsanlar saldırılarını genellikle gündüzün gerçekleştiriyor. Süratli motorlarla gemiye yaklaşan korsanlar, gemiyi silahla tarayarak mürettebatı sindiriyor. Ateş açan tekne güvertede kimsenin kıpırdamasına izin vermezken, ince merdiven taşıyan diğer geminin küpeştesine ulaşmaya çalışıyor. Emekli Türk SAT’ları ise küpeşteyi dikenli telle çevirerek korsanların gemiye çıkmasını önlüyor.

http://pazarvatan.gazetevatan.com/haber ... z=G%FCncel

emre.arslan
Süvariler
Mesajlar: 1971
Kayıt: 21 Ağu 2012, 16:40
Yaş:

Re: PMC's ( Private Military Contractors )

Mesaj gönderen emre.arslan »

Somali

Emekli SAT lar

Resim

PARS
Üye
Mesajlar: 1372
Kayıt: 11 Tem 2012, 12:58
Yaş:

PMC's ( Private Military Contractors )

Mesaj gönderen PARS »


Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Mesajlar: 8859
Kayıt: 11 Tem 2012, 00:02
Yaş:

PMC's ( Private Military Contractors )

Mesaj gönderen DENO »

Sinan hoca ile bir kaç kere uzun uzadıya sohbet etme şansım oldu. Gerçekten saha tecrübesi ve bilgi birikimi açısından eşi benzeri bulunmaz bir şahsiyet. Aynı zamanda Arap yarımadası ülkelerinin çoğunda bulunmuş biri olarak Orta doğu bölgesi ve körfez ülkelerinin etno-politik yapısı ve güç dengeleri üzerinde özel bir uzmanlığı olduğunu söylersek yanılmış olmayız

Cevapla