Bayraktar Taktik İHA

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

anafor2014 yazdı: 15 Mar 2022, 00:08
Dünyanın en büyük devletinin stratejik körlüğü. Geçenlerde Marco Rubio TB2'ler çok etkin kullanılıyor diye twit attı. Türkiye karşıtı mektup yazanlar, yasa çıkarmaya çalışanlar arasında olması dışında sorun yok. Yunanistan, Ermenistan gazıyla müttefikine düşman olunca sonuç böyle garabetler oluyor. Bob Menendez yine kongreden F-16 çıkartmayacağız diye konuşmuş. Fahri palikarya S-400 gitse bile yine bahane bulur.

kostok
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kostok »

Canti yazdı: 15 Mar 2022, 09:21 Dünyanın en büyük devletinin stratejik körlüğü. Geçenlerde Marco Rubio TB2'ler çok etkin kullanılıyor diye twit attı. Türkiye karşıtı mektup yazanlar, yasa çıkarmaya çalışanlar arasında olması dışında sorun yok. Yunanistan, Ermenistan gazıyla müttefikine düşman olunca sonuç böyle garabetler oluyor. Bob Menendez yine kongreden F-16 çıkartmayacağız diye konuşmuş. Fahri palikarya S-400 gitse bile yine bahane bulur.
Amerika lobilerin cennetidir ama bu kadarı da fazla. Menendez dediğimiz adamın karısı Ermeni asıllı. En basitinden bunu görüp tepki vermeli insanlar ama halkı ayrı devleti ayrı...

trakya_forever
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen trakya_forever »

Ukraynaya pat diye verilebilecek TB2 sanırım sadece bizim envanterden olur. Baykar da uçuş testi vs bitmiş hazır ve nazır TB2 var mı bilmiyorum. Varsa bile müşterisi hazırdır adam vermek istemeyebilir. En azından F16 isteği kongreden geçmeden böyle bir adım atılmamalı. Ayrıca bizim faaliyetleri sekteye uğratacak sayıda da platform verilmemeli. Eğer durum olağanüstü ve acil ise bizim işi de hallediversinler iki günde. Süreç dediğin Allah ın emri değil ya. Pat pat iki günde hallederler isterlerse.

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

Son günlerde İngilizce, sık sık Japonca, bu mesajı yazmadan önce 10-15 dakika Lehçe twitleri inceledim. TB2'nin Türkiye'nin imajına yaptığı pozitif katkıyı 100 milyar dolar harcasak yapamazdık. Polonya cumhurbaşkanına TB2 alacak mısınız diye mesaj atanlar mı, bize de lazım diyenler Japonlar mı, Avrupa'nın bilmem neresinden Bayraktar strong pozu emojisi atanlar mı ararsınız her şey var. Resmen kültürel fenomene dönüştü. Knowyourmeme diye popüler meme konularının açıklandığı ve arşivlendiği bir siteye başlığı açılmış, 9gag bilinenizdir vardır orada kepsler var. Aşırı sağcı beyaz gençlerin takıldığı 4chan boardlarında yine durum aynı. Basit bir kamuoyu gözlemi olarak bunları diyebilirim.

trakya_forever
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen trakya_forever »

Bayraktar esas reklamı Karabağ da yaptı aslında. Oyun değiştirici kavramının TDK daki karşılığına fotoğrafı koyulsa yeri olacak bir performans sergiledi. Ama karşıdaki Ermeni olunca bu savunma sanayi ile ilgili olanlar harici normal halk kitleleri tarafından görmezden gelindi. Yoksa Ukrayna dan görsel olarak düşenler Karabağ da yaptıklarının 100 de 1 i var yok. Tabiki görsel olarak düşenler diyorum. Çok çok daha fazlası olabilir. Belki vakti gelince görürüz.

igirgin
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen igirgin »

Rusya'da her gün bir TB-2 uzmanı çıkıyor yok ucuz ithal parçalardan bir yapboz yok şöyle yok böyle. Bu kervana Popular Mechanics 'ın Rusya şubesi de katılmış, bana saçma ötesi gelen bir teknik bilgi varsayımı dikkatimi çekti TB-2 lerin lazer işaretleme mesafesi hipotenüsten ancak 3.5 km imiş ve saldırıya geçmek için 2.5 km ye alçalıyormuş bu da 4 km menzili olan Pantsir topuna yem oluyormuş, esas meze kim oluyor anlamamış arkidaş... :lol:
Yazıda dikkatimi başka bir varsayım daha çekti, Karabağ'da ANKA-S TB-2 grubu için röle görevi yapmış. Eğer bu varsayım doğru ise TB-2 lerin doğrudan Türkiye'den yönlendirilmiş olabileceği gerçeği ve ağ merkezli harp kabiliyetimizin gelmiş olduğu ileri noktayı gösterir.

https://www.popmech.ru/weapon/1531423-k ... aktar-tb2/

The Qonqueror
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen The Qonqueror »

fontana2000 yazdı: 18 Mar 2022, 11:16 Adamlar hem haklı hem haksız. Bayraktar gerçekten de basit bir platform aslında ama takacak MAM-L bulamayacakları için ortaya Bayraktar gibi bir çözüm çıkartamazlar.
Less is MORE... Şimdi de insansız savaş uçaklarının TB2'sini yapmamız gerekiyor. Akıncı bu açıdan ara bir platform. MIUS inşallah böyle olacaktır

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen DELKU »

igirgin yazdı: 18 Mar 2022, 10:48 Rusya'da her gün bir TB-2 uzmanı çıkıyor yok ucuz ithal parçalardan bir yapboz yok şöyle yok böyle. Bu kervana Popular Mechanics 'ın Rusya şubesi de katılmış, bana saçma ötesi gelen bir teknik bilgi varsayımı dikkatimi çekti TB-2 lerin lazer işaretleme mesafesi hipotenüsten ancak 3.5 km imiş ve saldırıya geçmek için 2.5 km ye alçalıyormuş bu da 4 km menzili olan Pantsir topuna yem oluyormuş, esas meze kim oluyor anlamamış arkidaş... :lol:
Yazıda dikkatimi başka bir varsayım daha çekti, Karabağ'da ANKA-S TB-2 grubu için röle görevi yapmış. Eğer bu varsayım doğru ise TB-2 lerin doğrudan Türkiye'den yönlendirilmiş olabileceği gerçeği ve ağ merkezli harp kabiliyetimizin gelmiş olduğu ileri noktayı gösterir.

https://www.popmech.ru/weapon/1531423-k ... aktar-tb2/
TB2deki Laser işaretleyicinin menzili yaklaşık 20 km , gerisini geçiniz efendim cosinüsü de tangantı da o uzmana gitsin.

JNG90
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen JNG90 »

Canti yazdı: 17 Mar 2022, 20:52 Son günlerde İngilizce, sık sık Japonca, bu mesajı yazmadan önce 10-15 dakika Lehçe twitleri inceledim. TB2'nin Türkiye'nin imajına yaptığı pozitif katkıyı 100 milyar dolar harcasak yapamazdık. Polonya cumhurbaşkanına TB2 alacak mısınız diye mesaj atanlar mı, bize de lazım diyenler Japonlar mı, Avrupa'nın bilmem neresinden Bayraktar strong pozu emojisi atanlar mı ararsınız her şey var. Resmen kültürel fenomene dönüştü. Knowyourmeme diye popüler meme konularının açıklandığı ve arşivlendiği bir siteye başlığı açılmış, 9gag bilinenizdir vardır orada kepsler var. Aşırı sağcı beyaz gençlerin takıldığı 4chan boardlarında yine durum aynı. Basit bir kamuoyu gözlemi olarak bunları diyebilirim.
Yabancılar Caps'lere Meme diyor, TB-2 veya Ukraine memes yazınca çıkıyor.

Bir tanesinde Pantsir'i Kuzey kutbunda çöl gibi bir yere koymuşlar ve nihayet güvende fln yazıyordu.

Bir başkasında da Pantsir önünde poz veren Çomarov'lar için TB-2'nin Kill Cam'ine güzel bir poz verin yazmışlar.

Artık tanınıyor, Selçuk Bayraktar ve Baykar yabancı istihbaratların öncelikli hedefi haline gelecektir eminim. Sabotaj, Allah korusun suikast denemeleri olabilir. Belki gözdağı vermek içinde bir şey olabilir.

Baykar'ın tesisleri de kritik bir hedef, yerin altında Pentagon veya efsanevi 51. Bölge gibi fabrikası, uçak hangarı vs. olan sofistike bir stratejik yapı yapılabilir.

İnsansız uçakları pistten kaldırmak yerine korunaklı bir yapıya stoklayıp, istifleyip ucak gemilerindeki gibi fırlatmak lazım pistler açık hedef oluyor ve bizde bu rahatlık varken başımıza her şey gelir.

HSS'lerimizin yetersiz ve katmanlı ağımızın olmaması beni üzüyor, geçenlerde rüyamda ayıptır söylemesi evimin manzarasında yer alan Angara'nın füzelerle resmen bombalandığını gördüm, sabah 4-5 sularıydı. Rüyada olduğumu da anlamadım HSS ağımız olmadığı için bu başımıza geldi dedim ama o an ki dehşetle kızamadım bile.

Forumu ağlama duvarı yapmak istemem ama Ukrayna halkının psikolojisini düşünmek istemiyorum adamların anası babası çocuğu kendi mahallesinde paramparça oluyor HSS ağları güçlü olaydı keşke.

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

JNG90 yazdı: 18 Mar 2022, 11:42 Yabancılar Caps'lere Meme diyor, TB-2 veya Ukraine memes yazınca çıkıyor.

Bir tanesinde Pantsir'i Kuzey kutbunda çöl gibi bir yere koymuşlar ve nihayet güvende fln yazıyordu.

Bir başkasında da Pantsir önünde poz veren Çomarov'lar için TB-2'nin Kill Cam'ine güzel bir poz verin yazmışlar.

Artık tanınıyor, Selçuk Bayraktar ve Baykar yabancı istihbaratların öncelikli hedefi haline gelecektir eminim. Sabotaj, Allah korusun suikast denemeleri olabilir. Belki gözdağı vermek içinde bir şey olabilir.

Baykar'ın tesisleri de kritik bir hedef, yerin altında Pentagon veya efsanevi 51. Bölge gibi fabrikası, uçak hangarı vs. olan sofistike bir stratejik yapı yapılabilir.

İnsansız uçakları pistten kaldırmak yerine korunaklı bir yapıya stoklayıp, istifleyip ucak gemilerindeki gibi fırlatmak lazım pistler açık hedef oluyor ve bizde bu rahatlık varken başımıza her şey gelir.

HSS'lerimizin yetersiz ve katmanlı ağımızın olmaması beni üzüyor, geçenlerde rüyamda ayıptır söylemesi evimin manzarasında yer alan Angara'nın füzelerle resmen bombalandığını gördüm, sabah 4-5 sularıydı. Rüyada olduğumu da anlamadım HSS ağımız olmadığı için bu başımıza geldi dedim ama o an ki dehşetle kızamadım bile.

Forumu ağlama duvarı yapmak istemem ama Ukrayna halkının psikolojisini düşünmek istemiyorum adamların anası babası çocuğu kendi mahallesinde paramparça oluyor HSS ağları güçlü olaydı keşke.
Doğru meme diyorlar, biz nasıl caps diye kullanıyoruz ayrıca kafama takıldı ama neyse :D. Benim çok dikkatimi çekti ve çok acayip geliyor. Bayraktarların Ukrayna'da sızan birkaç videosu dışında neredeyse saldırı yaptığına dair "delil yok". Tabi kullanılıyorlar ve cayır cayır hedef vuruyorlar ama resmi olarak bu görüntüler pek yayınlanmıyor. Böyle bir durumda söylene söylene nasıl bir fenomen oldu hakikaten ilginç. Halbuki İdlib ve Karabağ operasyonlarında belki saatler süren vuruş görüntüleri yayınlandı ancak ilgilisi bir kitle dışında bu kadar ses getirmedi. Gerçi oraların dünyanın tali yerleri olduğunu es geçmemek gerek...

kostok
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen kostok »

Canti yazdı: 18 Mar 2022, 13:29 Doğru meme diyorlar, biz nasıl caps diye kullanıyoruz ayrıca kafama takıldı ama neyse :D. Benim çok dikkatimi çekti ve çok acayip geliyor. Bayraktarların Ukrayna'da sızan birkaç videosu dışında neredeyse saldırı yaptığına dair "delil yok". Tabi kullanılıyorlar ve cayır cayır hedef vuruyorlar ama resmi olarak bu görüntüler pek yayınlanmıyor. Böyle bir durumda söylene söylene nasıl bir fenomen oldu hakikaten ilginç. Halbuki İdlib ve Karabağ operasyonlarında belki saatler süren vuruş görüntüleri yayınlandı ancak ilgilisi bir kitle dışında bu kadar ses getirmedi. Gerçi oraların dünyanın tali yerleri olduğunu es geçmemek gerek...
Benim kişisel gözlemim, The Batman filmini izlediniz mi bilmiyorum ama filmin giriş sahnesinde gökyüzünde Yarasa Sinyali'ni gören suçlular karanlıkta saklanan bir Batmanden şüphelenip korkuya kapılıyor. Bayraktarlar da benzer bir etki yapıyor Ukrayna ve Rus halklarında. Herkes pek görüntüsü düşmese de gökyüzünde bir Bayraktar olduğuna inanıyor. Ukrayna halkı bu gizli kahramandan ötürü rahatlarken Ruslar kendilerini tehlikede hissediyor. Görmeseler de biliyorlar,
her zaman bulutların arasında bir Bayraktar olma ihtimali var.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen okeanos »

Gayet etkin vuruyor, işaretleme yapıyor ve bir şekilde ayakta kalıyor. Rus tarafı savaşın başından itibaren 1 adet enkaz görseli verdi. Düşürene madalya verdiler diye haber yaptılar. Bu bile yaptıklarına alamet zaten. Sicili de gayet temiz ve etkileyici platformun. Suriye'de Suriye-iran kuvvetlerini inim inim inletmiş, Libya'da Hafter ve arkasındakileri hüsrana uğratmış Ermenistan'da gidişatı değiştirmiş, Etiyopya' da terör belasından kurtarmış vs vs say say bitmez. Bu algıdır. Ama hakedilmiş bir algı.

Antares
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares »

okeanos yazdı: 19 Mar 2022, 14:24 Gayet etkin vuruyor, işaretleme yapıyor ve bir şekilde ayakta kalıyor. Rus tarafı savaşın başından itibaren 1 adet enkaz görseli verdi. Düşürene madalya verdiler diye haber yaptılar. Bu bile yaptıklarına alamet zaten. Sicili de gayet temiz ve etkileyici platformun. Suriye'de Suriye-iran kuvvetlerini inim inim inletmiş, Libya'da Hafter ve arkasındakileri hüsrana uğratmış Ermenistan'da gidişatı değiştirmiş, Etiyopya' da terör belasından kurtarmış vs vs say say bitmez. Bu algıdır. Ama hakedilmiş bir algı.
Deli gibi sipariş yağması lazım. Umarım yağıyordur.

commandos
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen commandos »

Bayraktarın en son 278 li adetlere ulaştığını geçen Kızılelma fotoğrafında net olarak görmüştük. Yaşanan son gelişmeleri de gm önüne alırsak sipariş sayılarının katlanarak artabileceği tahmin edilebilir. Bu da Baykara güzel bir öz sermaye girişi sağlamış olur ki ileride düşünülen Ar-Ge ve özgün projeler için de güzel bir kaynak demektir. Şirketin önü çok ama çok açık.

TerörleMücadele
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen TerörleMücadele »

Burada tedbirsizlik yok mu? Ekranların, yüzlerin görünmesi riskli değil mi?

igirgin
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen igirgin »

TerörleMücadele yazdı: 19 Mar 2022, 19:22 Burada tedbirsizlik yok mu? Ekranların, yüzlerin görünmesi riskli değil mi?

Personelin tüm biometrik bilgilerini ifşa etmenin ne gereği vardı?

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen dr.911 »

igirgin yazdı: 19 Mar 2022, 21:43 Personelin tüm biometrik bilgilerini ifşa etmenin ne gereği vardı?
Kesinlikle! 5 dakikalık bir işle yüzleri buzlanabilirdi.

anafor2014
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen anafor2014 »

Böyle bir şey olabilir mi?

igirgin
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen igirgin »

anafor2014 yazdı: 19 Mar 2022, 23:40 Böyle bir şey olabilir mi?

Bayağı zorlamışlar, teorik olarak iki merminin havada çarpışması gibi.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Kaynak... Dün Rus papucu yalıyordu... Ne çabuk değişmiş diyeceğim ama değişmemiş deri değiştirmiştir

merzifonlu
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen merzifonlu »

Eğer o TB-2, MAM-L yerine Alpagu veya Switcblade taşıyorsa çok mümkündür. Helikopterler isterlerse yerden 20 metre yukarıda uçsunlar fark etmez. Yem olurlar.

igirgin
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen igirgin »

merzifonlu yazdı: 20 Mar 2022, 01:55 Eğer o TB-2, MAM-L yerine Alpagu veya Switcblade taşıyorsa çok mümkündür. Helikopterler isterlerse yerden 20 metre yukarıda uçsunlar fark etmez. Yem olurlar.
:D

merzifonlu
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

:D Valla planörden az hallice bir dronla helikopter vurmanın aklıma mantıklı gelen fazla bir açıklaması yoktu. Ben de mecburen "uçağı bu hale getirdim."

Şaka bir yana, neden bir sürü Alpagu taşımaz bu TB-2, onu cidden merak ediyorum yani.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Mec »

Şöyle bir haber geçmişler fakat haberden ziyade sona doğru geçen yayınlanan videoda görünen irtifaya vurgu yapmışlar ne kadar uzaktan vurduğuna dair yorumlar var. Bunun ifşalanması iyi olmayabilir.

Görüntülerin kenarlarına sansür uygulardık biz hep, demek ki ciddiye alıyoruz. İşte ürün satınca her zaman böyle riskli yanları var maalesef.

Video altındaki yorumların neredeyse hepsi destekleyici ve Türkiye yanlısı. Yıllarca aleyhimize saçma sapan propagandalardan etkilenmiş yorumlar görmüş birisi olarak şu tablo insanın hoşuan gidiyor.

Fakat böyle şeyler rüzgar gibidir, gelir geçer. Rüzgar esiyorken yelkenleri iyi doldurmak lazım.

igirgin
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen igirgin »

merzifonlu yazdı: 20 Mar 2022, 03:12 :D Valla planörden az hallice bir dronla helikopter vurmanın aklıma mantıklı gelen fazla bir açıklaması yoktu. Ben de mecburen "uçağı bu hale getirdim."

Şaka bir yana, neden bir sürü Alpagu taşımaz bu TB-2, onu cidden merak ediyorum yani.
Geçenlerde TB-2 tam gaz giden bir BMD vurduğunda ondan önce hep dalga geçen ve küçümseyen bir Rus yorumcu söyleyecek söz bulamıyorum demişti. Askıda veya yerde duran bir helikopter sıradan hedeftir fakat uçan bir helikopteri Alpagu ile vurmak için yine belli şartlar gerekir. Ne standart TB-2 'nin ne de olası Alpagu'lu olacak olanın uçan helikopter vurur gibi bir özelliği olamaz.

İZCİ
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen İZCİ »

igirgin yazdı: 20 Mar 2022, 10:18 Geçenlerde TB-2 tam gaz giden bir BMD vurduğunda ondan önce hep dalga geçen ve küçümseyen bir Rus yorumcu söyleyecek söz bulamıyorum demişti. Askıda veya yerde duran bir helikopter sıradan hedeftir fakat uçan bir helikopteri Alpagu ile vurmak için yine belli şartlar gerekir. Ne standart TB-2 'nin ne de olası Alpagu'lu olacak olanın uçan helikopter vurur gibi bir özelliği olamaz.
Rusların alçak irtifada gezinen helikopterlerini görünce teorik olarak mümkün. Mam serisinin hareketli hedefleri vuruşunu izlerken aklıma gelmişti. TB-2 tespiti yapıp işaretleyebilirse hedef anlamında zırhsız-hassas ve 15-16 metre çapında isabet ihtimali yüksek bir hedef. Pallerine bile çarpsa bitti işte.

Helikopterlerin risk oranı gittikçe yükseliyor. Tanklardan sonra acaba taarruz helikopterleri de gereklilikleri açısından kafada soru işareti oluşturacak mı?!

igirgin
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen igirgin »

İZCİ yazdı: 20 Mar 2022, 11:20 Rusların alçak irtifada gezinen helikopterlerini görünce teorik olarak mümkün. Mam serisinin hareketli hedefleri vuruşunu izlerken aklıma gelmişti. TB-2 tespiti yapıp işaretleyebilirse hedef anlamında zırhsız-hassas ve 15-16 metre çapında isabet ihtimali yüksek bir hedef. Pallerine bile çarpsa bitti işte.

Helikopterlerin risk oranı gittikçe yükseliyor. Tanklardan sonra acaba taarruz helikopterleri de gereklilikleri açısından kafada soru işareti oluşturacak mı?!
Taarruz helikopterleri çok pahalı platformlardır kaybetme riski her zaman bir adım geride tutacaktır ama hala rağbet olacaktır fakat 3-5 seneye bunlardan çok görürüz kullanım doktrinleri ise daha sonraki varoluşlarını belirleyecektir.

Resim

merzifonlu
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Tanklar veya helikopterler gereksiz değil. Mevcut konseptleri işe yaramıyor.

Lojistik ve nakliye ordular için sorun oldukça, helikopterler olmazsa olmaz ekipman kalmaya devam edecekler. Belki ufalacaklar, pilotsuz olacaklar falan ama var olmaya devam edeceklerdir. Gunship olarak değerlerini yitirebilirler ama nakliye aracı olarak değerli kalmaya devam edeceklerdir.

Ben böyle düşünüyorum. Tank konusunu kendi başlığında ayrıca geniş olarak tartışmak lazım.

TerörleMücadele
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Helikopter üzerine Mam L geldiğini görüp pilotu uyarabilir mi?

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

Mec yazdı: 20 Mar 2022, 06:02

Şöyle bir haber geçmişler fakat haberden ziyade sona doğru geçen yayınlanan videoda görünen irtifaya vurgu yapmışlar ne kadar uzaktan vurduğuna dair yorumlar var. Bunun ifşalanması iyi olmayabilir.

Görüntülerin kenarlarına sansür uygulardık biz hep, demek ki ciddiye alıyoruz. İşte ürün satınca her zaman böyle riskli yanları var maalesef.

Video altındaki yorumların neredeyse hepsi destekleyici ve Türkiye yanlısı. Yıllarca aleyhimize saçma sapan propagandalardan etkilenmiş yorumlar görmüş birisi olarak şu tablo insanın hoşuan gidiyor.

Fakat böyle şeyler rüzgar gibidir, gelir geçer. Rüzgar esiyorken yelkenleri iyi doldurmak lazım.
İnsanlar Bayraktar'ı Türkiye'nin savaş konseptinin tamamı zannediyorlar gibi hissediyorum. İhalar konseptin önemli bir parçası, Türkiye hassas vuruş yapan bir dolu mühimmat geliştirdi. Bayraktar'ı anıp MAM serisini anmamak olmaz. Bir iki gündür çok ciddi biçimde farklı dillerde yorumlara bakıyorum cidden 180 derece dönüş var. Ama bir anda böyle dönüş tersinin aynı hızda olacağı konusunda kafamızda bulunmalı.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Mec »

Canti yazdı: 20 Mar 2022, 15:31 İnsanlar Bayraktar'ı Türkiye'nin savaş konseptinin tamamı zannediyorlar gibi hissediyorum. İhalar konseptin önemli bir parçası, Türkiye hassas vuruş yapan bir dolu mühimmat geliştirdi. Bayraktar'ı anıp MAM serisini anmamak olmaz. Bir iki gündür çok ciddi biçimde farklı dillerde yorumlara bakıyorum cidden 180 derece dönüş var. Ama bir anda böyle dönüş tersinin aynı hızda olacağı konusunda kafamızda bulunmalı.
Önemli pay sahibi roketsan ve bu mini mühimmat serisi, bunu Selçuk Bayraktar bile söyledi. Fakat bari oradan sessiz derinden devam edelim, her şeyin fazlaca ifşalanması gereksiz.

igirgin
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen igirgin »

Tercüme etmeye vaktim yok google translate yardımcı olur...

Заместитель командира зенитной батареи ЗРК «Бук» рассказывает, что сейчас беспилотники противника – главная цель батареи «Буков».

«Я бы сказал, что намного непривычно с ними (БЛА - прим.) работать, поскольку все учения проводятся по более крупным и скоростным целям. БЛА практически не движется. Отметка на индикаторах на столько мала, что порой ее с трудом можно разглядеть для того, чтобы взять на сопровождение. Такие цели постоянно меняют траекторию полета», говорит он.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen baryshx »

igirgin yazdı: 29 Mar 2022, 15:21 Tercüme etmeye vaktim yok google translate yardımcı olur...

Заместитель командира зенитной батареи ЗРК «Бук» рассказывает, что сейчас беспилотники противника – главная цель батареи «Буков».

«Я бы сказал, что намного непривычно с ними (БЛА - прим.) работать, поскольку все учения проводятся по более крупным и скоростным целям. БЛА практически не движется. Отметка на индикаторах на столько мала, что порой ее с трудом можно разглядеть для того, чтобы взять на сопровождение. Такие цели постоянно меняют траекторию полета», говорит он.
Radarlara güncelleme gelecek o zaman, tb2'de elektronik karıştırma ve görünmezlik için daaja da çok güncelleme almalı.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen okeanos »

Çok aşırı hassasiyet başka dertleri beraberinde getirir. Havadaki kuştan mermiye kadar her şeyi tehdit olarak görür bu sefer. Farklı bir farkındalık şart bu hususta.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Mec »

Belkide radardan ziyade havada olan bir İHA ile direkt gökyüzünü kmlerce öteyi tarayacak FLIR ile keşif gözlem yapılmalı ve imhası için dron avcısı ufak dronlar gönderilebilir.

Yüzlerce İHA anti SİHA timleri gibi hareket edebilir kendi birliklerinin üzerinde uçup gökyüzünü tarayarak görsel veri üzerinden çalışabilirler.

Bu düşüncenin temelinde de yatan fikir şu, şuana kadar düşürülen TB2'leri radar kilidi ile düşürmemiş olmaları, optik görüntü ile vuruldular gerçi bir tane gördük.

Burada ilginç olan şu örneğin TUSAŞ'ın ŞİMŞEK hedef uçağını düşünelim boyutu TB2'den çok daha ufak fakat radar kilidi atılıp düşürülebiliyor hızlıca;

Buradaki etken şu olabilir 1.si hızlı gittiği için radar sistemlerinin hızlı hedeflere angaje olma özelliğinden kaynaklı başarılı kilitler, bir diğeri de boyutu ufak olsa bile kullanılan malzeme ve boyanın radara yakalanır özellikte olması.

Düşük hız+ kompozit malzeme ve boya farkı.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Karasu »

Tb2'nin servis tavanı açık kaynaklara bakarsak azami 8 km falan yerden.
O kadar uzakta ne var ne yok iyisinden bir fotoğraf makinesi ile bile (eğer TB2 gece görevinde değilse) rahatça görülebilir. Radara gerek yok yani.

Sorun şu ki adamlar fotoğraf makinesi ile görülebilecek şeyi radarla görmüyorlar.
O nedenle boşuna yazılım güncellemesi falan uğraşmasınlar. En başta adamların radarı radar değil, cacık.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Heisenberg »

Kanada 3hafta önce Ukrayna'nin kullanacagi ,TB2'lerdeki onay vericegi acikladigi 50Adet Wescam Flir icin, budefa'da Kameralari Türkiye'ye göndermeme Sartina baglamis. Seriat ile yönetilen Suudi Arabistan ve BAE de, insan haklarinin hic olmadigi bu 2ülkede, üstüne birde sirketleri olan bu iki ülkede herhangi bir ambargo koymadigi Kanadanin , bu Türkiye takintisi tuhaf geliyor.
Su an kullanilan HENSOLDT Argos II ve MX-15 arasindaki görüntü farki cok mu büyük? Bildigim kadariyla MX-15ler 50km den net Termal görüntü alabiliyor, ARGOS II ile aynimi özellikleri?

Marker
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Marker »

Mec yazdı: 30 Mar 2022, 01:03

Burada ilginç olan şu örneğin TUSAŞ'ın ŞİMŞEK hedef uçağını düşünelim boyutu TB2'den çok daha ufak fakat radar kilidi atılıp düşürülebiliyor hızlıca;

Buradaki etken şu olabilir 1.si hızlı gittiği için radar sistemlerinin hızlı hedeflere angaje olma özelliğinden kaynaklı başarılı kilitler, bir diğeri de boyutu ufak olsa bile kullanılan malzeme ve boyanın radara yakalanır özellikte olması.

Düşük hız+ kompozit malzeme ve boya farkı.
Şimşek radara yakalansın diye üretiliyor, amacı hedef olmak zaten. Muhtemelen üzerinden yansıtıcı komponentler vardır.

Kullanıcı avatarı
KILIÇ
Site Başkanı

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen KILIÇ »

Kullanıcı avatarı
ebonitcubuk
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen ebonitcubuk »

Polisin MAM-L ile ne işi olur hala anlayamıyorum.

igirgin
Süvariler

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen igirgin »

ebonitcubuk yazdı: 05 Nis 2022, 22:18 Polisin MAM-L ile ne işi olur hala anlayamıyorum.
Esas T-129 Faz-2'yi ne yapacaklar?

Canti
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Canti »

Polisin ihaya sahip olması garip değil ama yetki ve kullanım konusu acayip. Bence polisin İstanbul, Ankara, İzmir gibi şehirler üzerinde iha uçurması gerekiyor. Ancak doğuda görev yapan ihalar ne olacak? Atak konusu zaten bir garabet ancak ihalar konusunda kesin sınırlar gerekiyor.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen dr.911 »

Sırbistan'da Tb2 müşterisi olmaya aday, Vucic efendi Erdoğan'ı arayıp Tb2'ye talip olduklarını söylemiş. Umarım talep red edilir, Sırbistan'ın Bosna ve Kosova'ya karşı yaptıkları ve söylemleri unutulmamalı.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Hayali »

dr.91 :arrow: 1 yazdı: 09 Nis 2022, 23:52 Sırbistan'da Tb2 müşterisi olmaya aday, Vucic efendi Erdoğan'ı arayıp Tb2'ye talip olduklarını söylemiş. Umarım talep red edilir, Sırbistan'ın Bosna ve Kosova'ya karşı yaptıkları ve söylemleri unutulmamalı.
Bizden almaz ise başkasından alacak. Tek güvendikleri Rusya'da gitti. Bizde sırt dönersek Balkanlarda Sırplar iyice yalnız kalacak. Aslında Yugoslavya'nın bölünmesi tam bir sorunlar yumağı olarak ortada kaldı. Balkanlarda bu sorunların çözümü için ciddi sınır değişikleri şart.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen okeanos »

Direk yok demeden zamana yayarak belki de oyalama ile mümkün olduğu kadar aşırı taviz ile bir ihtimal verilir verilirse. Ama o bile olmamalı aslında.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen dr.911 »

Hayali yazdı: 10 Nis 2022, 04:14 Bizden almaz ise başkasından alacak. Tek güvendikleri Rusya'da gitti. Bizde sırt dönersek Balkanlarda Sırplar iyice yalnız kalacak. Aslında Yugoslavya'nın bölünmesi tam bir sorunlar yumağı olarak ortada kaldı. Balkanlarda bu sorunların çözümü için ciddi sınır değişikleri şart.
Silah satmayalım dedim hocam, Büyüklelçiyi çekelim demedim. Mevcut durumda ve geçmiş hatıralar dikkate alındığında Sırbistan'a silah satma taraftarı değilim. Bana da sorarlar zaten.

PANZER
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen PANZER »

TerörleMücadele
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Teknoloji hızlı değişiyor, hızlı kopyalanıyor, hızlı yayılıyor. O yüzden TB 2 faslını olabildiğince hızlı geçmemiz gerek. yine o yüzden satabileceğimiz kadar satıp diğer projelere kaynak sağlamak gerek. Sırbistan TB 2 alsa bile bunu Bosna'da kullanması cesaret ister. Roketsan ürünleri olmadıktan sonra TB 2' yle anca konfeti atarlar. Niyeti bile olsa bedel ödeyeceklerini bilmeliler

Antares
Süvariler
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Antares »

TerörleMücadele yazdı: 14 Nis 2022, 17:47 Teknoloji hızlı değişiyor, hızlı kopyalanıyor, hızlı yayılıyor. O yüzden TB 2 faslını olabildiğince hızlı geçmemiz gerek. yine o yüzden satabileceğimiz kadar satıp diğer projelere kaynak sağlamak gerek. Sırbistan TB 2 alsa bile bunu Bosna'da kullanması cesaret ister. Roketsan ürünleri olmadıktan sonra TB 2' yle anca konfeti atarlar. Niyeti bile olsa bedel ödeyeceklerini bilmeliler
Katılıyorum, ancak Baykar TB2 yi daha da küçültebilirse bu süreci daha da uzatabilir.

Kullanıcı avatarı
Alesta
Üye
Bayraktar Taktik İHA

Mesaj gönderen Alesta »

TB2 lere zam yapsalar bedavaya satılıyor gibi.