Türkiye atom bombası yapıyor!

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings »

Bu öğrencilere KGB el atmış mıdır acaba ?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

goldenwings yazdı: 04 Şub 2019, 13:39 Bu öğrencilere KGB el atmış mıdır acaba ?
Bunları MİT de boş bırakmaz.

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

Kutbulmuş yazdı: 04 Şub 2019, 11:27 1-)Türkiye'de Santralların devreye girmesi ile Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu elektriğin en az yüzde 15’i nükleer enerjiden karşılanacak.

2-)Rusya nükleer enerji teknolojisini Türkiye'ye veriyor:

"Nükleer enerji alanında uzman kadro yetiştirmek amacıyla Rusya’nın MEPhI Üniversitesi’ne gönderilen 230 Türk öğrenciden 35’i mezun olmaya hazırlanıyor. Staj dahil 6.5 yıllık eğitimlerini 28 Şubat’ta tamamlayacak olan Türk öğrenciler, Akkuyu nükleer santralında mühendislikten yöneticiliğe kadar farklı alanlarda istihdam edilecek."

Rusya'da nükleer konusunda eğitim gören Türk nükleer mühendis:

"İlk hedefim, kurulacak olan ilk santralimiz olan Akkuyu santralinde üzerimize düşen görevi layığıyla yerine getirebilmek. Daha sonra nükleer alanda ülkemizi en yüksek seviyeye getirebilmek ve ilerleyen zamanlarda ülkemizin kendi santralini kurma projesinde yer almak."
Hocam öncelikle basını takip ediyor ve forumda paylaşıyorsun. Fark ettiysen basın bu konuda bir felaket. Bir kısmı ise seçim için yapılan çarpıtma haberler. Foruma dikkat ettiysen bunlar çok kalitesiz veriler.

Mesela, Atom bombası yapmak ki buna artık atom bombası denemez, nükleer savaş başlığı yapmak ile Uranyum zenginleştirip elektirk üretmek çok farklı şeylerdir.

Şöyle örnek vereyim uranyum zenginleştirmeyi bir bebek düşün,

- Elektirik üretmek bebeğin emeklemesidir.
- Nükleer başlık üretmek Hüseyin Bolt gibi koşmak derece yapmak demektir.

Yani bir adım ötesi, berisi değildir.

Nükleer enerji forumda ne kadar tartışıldı hatırlamıyorum. Rus güvenlik önlem normları Avrupanın gerisindeyken bu santraller başa bela olur. tarım endüstrisini ciddi etkiler. Ben yapılmaması taraftarıyım mevcut ekonomik durumda inşaat ne kadar devam ediliyor tartışılır.

Umarım durmuştur.

Patriot
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen Patriot »

goldenwings yazdı: 04 Şub 2019, 13:39 Bu öğrencilere KGB el atmış mıdır acaba ?
Uçak krizi sırasında intikam için Türk öğrencilerden bir kısmını tutuklamışlardı.
swat yazdı: 04 Şub 2019, 15:18 Hocam öncelikle basını takip ediyor ve forumda paylaşıyorsun. Fark ettiysen basın bu konuda bir felaket. Bir kısmı ise seçim için yapılan çarpıtma haberler. Foruma dikkat ettiysen bunlar çok kalitesiz veriler.

Mesela, Atom bombası yapmak ki buna artık atom bombası denemez, nükleer savaş başlığı yapmak ile Uranyum zenginleştirip elektirk üretmek çok farklı şeylerdir.

Nükleer enerji forumda ne kadar tartışıldı hatırlamıyorum. Rus güvenlik önlem normları Avrupanın gerisindeyken bu santraller başa bela olur. tarım endüstrisini ciddi etkiler. Ben yapılmaması taraftarıyım mevcut ekonomik durumda inşaat ne kadar devam ediliyor tartışılır.

Umarım durmuştur.
Güney Afrika'nın, Pakistan'ın yaptığını bizim devletimiz yapamıyor derseniz ben buna inanmıyorum. İstesek üretebiliriz, Japonya ve Güney Kore'de üretir. İstediğimiz zaman üretebiliriz bence. Türkiye'de Nükleer silah yapabilecek uranyumu işleyecek bilgi birikimi vardır. Bundan adım gibi eminim. Bu forumunda üyelerinden Aybars Meriç'in Nükleer projelerde çalışan amcası ile ilgili yazdığı anıları okumakta fayda var. Önce Almanya sonra Libya ve en son Pakistan macerası. Anlayana çok güzel ipuçları var orada. Devletimiz 2. Dünya Savaşından günümüze kadar nükleer ile hep ilgilendi.

Kullanıcı avatarı
TMRT
Süvariler

Mesaj gönderen TMRT »

igirgin yazdı: 04 Şub 2019, 14:17 Bunları MİT de boş bırakmaz.
Bu arkadaşları "çaktırmadan" uzunun sarayda aralarında Roketsan ve Tubitak SAGE "yetkililerinin"de bulunduğu bi hoşgeldin yemeğiyle ağırlasalar sabahına Kremlin ve Beyaz Saray'dan telefon gelir mi acaba. :lol:

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

TMRT yazdı: 04 Şub 2019, 18:06 Bu arkadaşları "çaktırmadan" uzunun sarayda aralarında Roketsan ve Tubitak SAGE "yetkililerinin"de bulunduğu bi hoşgeldin yemeğiyle ağırlasalar sabahına Kremlin ve Beyaz Saray'dan telefon gelir mi acaba. :lol:
Hiç bir şey gelmez... adama gülerler.

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya »

swat yazdı: 04 Şub 2019, 15:18 Hocam öncelikle basını takip ediyor ve forumda paylaşıyorsun. Fark ettiysen basın bu konuda bir felaket. Bir kısmı ise seçim için yapılan çarpıtma haberler. Foruma dikkat ettiysen bunlar çok kalitesiz veriler.

Umarım durmuştur.
Ben de kesinlikle karşıyım.
Ama dinleyen kim.
Halk aylarca protesto etmelidir, ölüm kalım meselesi gibi.

Bir gurubun keyfine isteğine bırakılacak şey değil bu.

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler

Mesaj gönderen alpagut »

20 yıl önce bu iş girseydik, kendi uranyumumuzu zenginleştirsedik bize çok büyük ekonomik katkıları olabilirdi. Özellikle petrol ve doğal gaz fiyatları yükseldiğinde. Geç kalınmış bir iş her işimiz gibi. Rüzgar ve güneşte verimlilik ve teknolojik gelişmeler de arttı. Umarım yine de faydasını görürüz!

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

Rüzgar ve güneş önemli ama abartılıyor. Onlardan gelecek enerji sınırlı.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Canti yazdı: 05 Şub 2019, 00:39 Rüzgar ve güneş önemli ama abartılıyor. Onlardan gelecek enerji sınırlı.
Güneş ve onun etkisinden doğan rüzgar sınırsız kaynaklardır, sadece istikrarlı değiller. Fosil kaynaklardan elde edilen enerji daha istikrarlıdır, bas kopçaya istediğin kadar üret. Zaten fosil kaynaklar da güneş enerjisinin depolanmış halidir.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

igirgin yazdı: 05 Şub 2019, 00:50 Güneş ve onun etkisinden doğan rüzgar sınırsız kaynaklardır, sadece istikrarlı değiller. Fosil kaynaklardan elde edilen enerji daha istikrarlıdır, bas kopçaya istediğin kadar üret. Zaten fosil kaynaklar da güneş enerjisinin depolanmış halidir.
İstikrarlı değilse sınırı var demektir zaten. Mesele orada kopuyor. Yani bir kilo uranyumu ya da kömürü istediğin zaman yakarsın ama güneş ve rüzgar için doğanın keyfine kalmış durumdayız. Belli periyotları var tabi ama sınırlı mı sınırlı her halükarda. Tabi yeni malzemeler, yöntemler çıktıkça verim artacaktır bunlarda.

Kullanıcı avatarı
muhendus
Süvariler

Mesaj gönderen muhendus »

Bizim durumumuzdaki üretmek ve büyümek için günden güne daha fazla enerjiye ihtiyacı olan bir ülke için nükleer enerji farz gibi bir şey.
Termik ve doğalgaz çevrim santrallerinde ne derece yerli kaynak kullanarak enerji üretebiliyoruz? Hidroelektrik santraller için olanaklar sınırlı çünkü doğayı geri döndürülemez bir şekilde değiştirmiş olunuyor.
Yenilenebilir enerji kaynakları ise güvenilir ve stabil değiller. Her durumda rüzgar ve güneş enerjisi üretim tesisleri artmalı ve yayılmalı ancak bu yeterli değil. Türkiye gibi bir ülkeye belki 5 tane güvenilir teknolojilere ve emniyet tedbirlerine sahip nükleer enerji santrali lazım. Enerji ucuz ve çeşitli olmalı ki bu sayede sanayi beslenmeli ve üretim ve ihracat artmalı.
En son muhendus tarafından 05 Şub 2019, 01:11 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Enerjiyi üretmek kadar verimli kullanmak da önemli.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

musti yazdı: 05 Şub 2019, 01:35 Ben böyle bir yazı yada kaynak okumadım . Paylaşırsanız sevinirim.

Güenş yada rüzgar enerjisi ile sentetik enerji üretilebilir ve depolanabilir. Serbest Hidrojeni karbon zincirlerine bağlamanın ekonomik yolları bulunabilir. Yani sentetik LPG yada LNG. Böylece hidrojenin depolanma problemi azaltılır.
Sentetik hidrokarbonlar güzel de CO2 yi ne yapacaksınız? :roll:

Kullanıcı avatarı
Hunter
Üye

Mesaj gönderen Hunter »

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

musti yazdı: 05 Şub 2019, 01:35 Ben böyle bir yazı yada kaynak okumadım . Paylaşırsanız sevinirim.

Güenş yada rüzgar enerjisi ile sentetik enerji üretilebilir ve depolanabilir. Serbest Hidrojeni karbon zincirlerine bağlamanın ekonomik yolları bulunabilir. Yani sentetik LPG yada LNG. Böylece hidrojenin depolanma problemi azaltılır.
Prof Dr İskender Türe'nin yaptığı bir konuşmada dinledim. Dünyaya güneş ışınlarıyla düşen maksimum enerji belli. Ancak her zaman azami olarak düşmüyor. Her yer aynı derecede güneşlenmiyor. Ayrıca güneş enerjisi sistemlerinin verimleri de bir sorun. Çok geniş alanlara ihtiyaç duyulacak ama o kadar arazi nereden bulunacak? O kadar yaygın sistemlerin bakım maliyeti ne olacak? Rüzgar gülleri de aynı şekilde. Her zaman ve her yerde olacak şeyler değiller. Hoca inanılmaz nükleer karşıtıydı ama dediklerinden ben kesin olarak güneşin o kadar da çok güvenilir olmadığı sonucuna ulaşmıştım. Hoş yapılsın tabi. Yapıldıkça ve yeni teknikler geliştikçe daha etkin olacaktır. :D

Kullanıcı avatarı
Hunter
Üye

Mesaj gönderen Hunter »

Güneş bizim ihtiyacımız olan enerjinin çok daha fazlasını bize veriyor. Biz, onu toplamakta sıkıntı çekiyoruz. Yeterli yatırım ve emekle bunun aşılabileceği düşünülüyor tabi birde biraz zaman gerekir. Bizim ülkemiz bu yatırım yapıp emeği veriyor mu bunu sorgulamak lazım.

StrategyMaster
Süvariler

Mesaj gönderen StrategyMaster »

Güneş panellerinde asıl sıkıntı verim ve üretilebilirlik. Panellerin teorik maksimum verimi tek katmanlı güneş panelleri için %33.7 çok katmanlı güneş panelleri için yüzde 86.8. Tek katmanlı panelleri üretmek kolay nispeten ucuzlar ama verimleri düşük. Çok katmanlı panellerin verimleri daha yüksek ama üretimleri zor ve pahalı paneller. Şu an ulaşılan maksimum pratik verimler single p-n junction için %28.9, multi p-n junction için %46. %17-22 verimli tek katmanlı paneller uygun fiyata temin edilebiliyordu. Doların fırlaması darbe oldu.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

musti yazdı: 05 Şub 2019, 19:24 Hoca'nın alaya bakış açısı farklı. Anlık enerji ihtiyacının güneşten sağlanması konusunda yorum yapıyor.

Halbuki bu enerji ile sentetik enerji üretilebilir, depolanabilir, taşınabilir, istenildiği an elektriğe geri çevrilir.
Hoca genel olarak her şeyi yenilebilir enerjiden sağlayabiliriz, nükleer falan boş iş diye konuştu. Ama dediğiniz işler yine sorun. Yeni malzemelerle bu aşılacaktır. Ama her şeyimiz internete ve enerjiye bağlanıyor. Hepsi gerekecek.

Kafkasya
Süvariler

Şöyle bir şey söylüyordu, Türkiyenin şu an Güneşden enerji karşılama kapasitesi 500 bin mega Watt bizim kullandığımız ( büyük çoğunluğu sıcak su) 70 bin megawatt.
Rusların kuracağı santral şu an benim evde kullandığım elektrikten pahalı ben vergi dahil daha ucuza kullanıyorum.

Alternatif enerji akıllı ve milli olarak üretilirse müthiş istihdam sağlar.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

O kuranların halt yemesi ama nükleer bize gerekli. En azından teknoloji olarak sahip olunmalı.

Kafkasya
Süvariler

Canti yazdı: 05 Şub 2019, 23:57 O kuranların halt yemesi ama nükleer bize gerekli. En azından teknoloji olarak sahip olunmalı.
Çoktan bir mini Reaktör Türk bilim insanları tarafından tasarlanıp Türk endüstrisi tarafından üretilmesi denenmesi gerekiyordu.
Benim karşı olduğum genel olarak Nükleer değil, şu Rusların Yada yabancıların kuracağı rektörler.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Füzyon reaktörüne zaman harcasak bence daha isabetli olur. Son zamanlarda özel firmalar yüksek ısılara ulaşmaya başladılar.

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

Patriot yazdı: 04 Şub 2019, 15:58 Uçak krizi sırasında intikam için Türk öğrencilerden bir kısmını tutuklamışlardı.

Güney Afrika'nın, Pakistan'ın yaptığını bizim devletimiz yapamıyor derseniz ben buna inanmıyorum. İstesek üretebiliriz, Japonya ve Güney Kore'de üretir. İstediğimiz zaman üretebiliriz bence. Türkiye'de Nükleer silah yapabilecek uranyumu işleyecek bilgi birikimi vardır. Bundan adım gibi eminim. Bu forumunda üyelerinden Aybars Meriç'in Nükleer projelerde çalışan amcası ile ilgili yazdığı anıları okumakta fayda var. Önce Almanya sonra Libya ve en son Pakistan macerası. Anlayana çok güzel ipuçları var orada. Devletimiz 2. Dünya Savaşından günümüze kadar nükleer ile hep ilgilendi.
Yazımda yapamıyoruz yazmıyor. Uranyum zenginleştirebilecek bir ülkeyiz yanılmıyorsam deneysel anlamda reaktör var elimizde (emin değilim) Ama şunu söylüyorum.

- Biz Nükleer Enerjiden elektirik üretmemeliyiz. Mersine kurulacak bir santral Turizm ve tarımı yok eder.
- Biz Nükleer silaha sahip olmamalıyız, mevcut yönetim anlayışımız ile olmaz. Biz o füzeleri üretir düğmesini tarikatlere veririz şu an.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream »

swat yazdı: 06 Şub 2019, 11:37 ...
- Biz Nükleer Enerjiden elektirik üretmemeliyiz. Mersine kurulacak bir santral Turizm ve tarımı yok eder.
Neden üretmemeliyiz. Almanların Fransızların hata yapma hakkı var ama bizim hata yapma hakkımız olmamalı mı?
Mersinde kurulunca hemen patlayacak anlamına gelmiyor ki zaten yakınında bir turizm tesisi yok imar affı ile yapılmış yazlıklar var. Patlamadığı sürece tarıma ne gibi bir zararı olacak.
Almanyada santralllerin hemen yanı tarım sahasıdır.
- Biz Nükleer silaha sahip olmamalıyız, mevcut yönetim anlayışımız ile olmaz. Biz o füzeleri üretir düğmesini tarikatlere veririz şu an.
Pakistanda var. Ülke yönetimi bizden daha matah değil hatta daha da beter diyebiliriz ama nükleer bomba düğmesinde radikal tarikat sorunu yaşamadılar. Biraz ülkenize güveniniz.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

Turizm modern dünyanın vebasıdır. Keşke şu illetten kurtulabilsek.

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

sailordream yazdı: 06 Şub 2019, 11:42 Neden üretmemeliyiz. Almanların Fransızların hata yapma hakkı var ama bizim hata yapma hakkımız olmamalı mı?
Mersinde kurulunca hemen patlayacak anlamına gelmiyor ki zaten yakınında bir turizm tesisi yok imar affı ile yapılmış yazlıklar var. Patlamadığı sürece tarıma ne gibi bir zararı olacak.
Hocam haklı olmakla beraber Santral yakınındaki tarım sahalarında üretilen sebzeler için satışta üzerinde ibare mevcut bu da özellikle ihracatı doğrudan etkiler ki Antalya bölgesinin ciddi bir Tarım ihracatı potansiyeli mevcut.
sailordream yazdı: 06 Şub 2019, 11:42 Pakistanda var. Ülke yönetimi bizden daha matah değil hatta daha da beter diyebiliriz ama nükleer bomba düğmesinde radikal tarikat sorunu yaşamadılar. Biraz ülkenize güveniniz.
Üzgünüm ben güvenmiyorum.

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

Canti yazdı: 06 Şub 2019, 12:14 Turizm modern dünyanın vebasıdır. Keşke şu illetten kurtulabilsek.
Sebep?

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

swat yazdı: 06 Şub 2019, 13:59 Hocam haklı olmakla beraber Santral yakınındaki tarım sahalarında üretilen sebzeler için satışta üzerinde ibare mevcut bu da özellikle ihracatı doğrudan etkiler ki Antalya bölgesinin ciddi bir Tarım ihracatı potansiyeli mevcut...
Bu ibare ile ilgili bilgi alabilir miyim?

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

swat yazdı: 06 Şub 2019, 14:02Sebep?
Turizm ülkelerin çehresini değiştiren bir şey. Türkiye'deki Avrupalı turistten Rus ve Arap turiste geçisin özellikle Arap turistlerin oluşturduğu değişim ortada. Turizm insanların kendi şehirlerini ellerinden alıyor. Özellikle küçük memleketlerde böyle. Bu insanları mevsimlik işlere, kazıkçılığa ve tembelliğe yöneltiyor. Özellike Barselona buna iyi bir örnek. Adamlar artık turist istemiyor. Tarihi binalar alışveriş merkezlerine dönmüş durumda. Bizim büyük camilerin hiçbir manevi havası kalmamış hale. Sanıyorum itikadlı bir hristiyan da aynısını kendi mabedi için düşünüyordur. Karadağ'ı ben gördüm. El kadar ülke ve aşırı kalabalık. Yürümek imkansız gibi, neyi gezeceksin o kalabalıkta? Paris'teki müzelerin kalabalığında neyden estetik zevk alacaksın? Bir de turistler öküz oluyor sağolsunlar. Mesela Çinli turist Fransa'ya gidiyor ama Çin yemeği istiyor. Eee kardeşim Paris'te Fransız yemeği yersin. Bu senin yarım mesafedeki iş yerin ya da çay bahçen değil ki.

çanakkale geçilmez
Süvariler
İletişim:

Mesaj gönderen çanakkale geçilmez »

sailordream yazdı: 06 Şub 2019, 11:42 Neden üretmemeliyiz. Almanların Fransızların hata yapma hakkı var ama bizim hata yapma hakkımız olmamalı mı?

Pakistanda var. Ülke yönetimi bizden daha matah değil hatta daha da beter diyebiliriz ama nükleer bomba düğmesinde radikal tarikat sorunu yaşamadılar. Biraz ülkenize güveniniz.
Yüzde yüz katılıyorum bu yoruma,her işin başı ülkemize güvenmek olmalıdır.En büyük sorunumuz öz güven eksikliğimiz..

Kullanıcı avatarı
Alaricdhuman
Süvariler

Mesaj gönderen Alaricdhuman »

Canti yazdı: 06 Şub 2019, 15:54 Turizm ülkelerin çehresini değiştiren bir şey. Türkiye'deki Avrupalı turistten Rus ve Arap turiste geçisin özellikle Arap turistlerin oluşturduğu değişim ortada. Turizm insanların kendi şehirlerini ellerinden alıyor. Özellikle küçük memleketlerde böyle. Bu insanları mevsimlik işlere, kazıkçılığa ve tembelliğe yöneltiyor. Özellike Barselona buna iyi bir örnek. Adamlar artık turist istemiyor. Tarihi binalar alışveriş merkezlerine dönmüş durumda. Bizim büyük camilerin hiçbir manevi havası kalmamış hale. Sanıyorum itikadlı bir hristiyan da aynısını kendi mabedi için düşünüyordur. Karadağ'ı ben gördüm. El kadar ülke ve aşırı kalabalık. Yürümek imkansız gibi, neyi gezeceksin o kalabalıkta? Paris'teki müzelerin kalabalığında neyden estetik zevk alacaksın? Bir de turistler öküz oluyor sağolsunlar. Mesela Çinli turist Fransa'ya gidiyor ama Çin yemeği istiyor. Eee kardeşim Paris'te Fransız yemeği yersin. Bu senin yarım mesafedeki iş yerin ya da çay bahçen değil ki.
Resim

Kafkasya
Süvariler

çanakkale geçilmez yazdı: 06 Şub 2019, 15:57 Yüzde yüz katılıyorum bu yoruma,her işin başı ülkemize güvenmek olmalıdır.En büyük sorunumuz öz güven eksikliğimiz..
Ülke ile iktidarı karıştırmayalım.

Güvensizlik ülkeye değil iktidara!

Bundada haksız değil, adamlar paşa keyfine göre Miras hukukunu bile hiçe sayıp bankayı damat ın kontrolündeki hazineye devretmeye çalışıyor.

Yakında malımıza ve canımızada keyfine göre hüküm edecek.
Yurdun yarısı en az yarısı güvenmiyor bunlara.

Yarın fetö gibi örgüt ile ülkeyi ortak yönetmiyeceklerini nerden bileceksiniz?
Mesela menzil tarikatı gibi bir örgüt :roll:

Doom
Üye

Mesaj gönderen Doom »

Canti yazdı: 06 Şub 2019, 15:54 Turizm ülkelerin çehresini değiştiren bir şey. Türkiye'deki Avrupalı turistten Rus ve Arap turiste geçisin özellikle Arap turistlerin oluşturduğu değişim ortada. Turizm insanların kendi şehirlerini ellerinden alıyor. Özellikle küçük memleketlerde böyle. Bu insanları mevsimlik işlere, kazıkçılığa ve tembelliğe yöneltiyor. Özellike Barselona buna iyi bir örnek. Adamlar artık turist istemiyor. Tarihi binalar alışveriş merkezlerine dönmüş durumda. Bizim büyük camilerin hiçbir manevi havası kalmamış hale. Sanıyorum itikadlı bir hristiyan da aynısını kendi mabedi için düşünüyordur. Karadağ'ı ben gördüm. El kadar ülke ve aşırı kalabalık. Yürümek imkansız gibi, neyi gezeceksin o kalabalıkta? Paris'teki müzelerin kalabalığında neyden estetik zevk alacaksın? Bir de turistler öküz oluyor sağolsunlar. Mesela Çinli turist Fransa'ya gidiyor ama Çin yemeği istiyor. Eee kardeşim Paris'te Fransız yemeği yersin. Bu senin yarım mesafedeki iş yerin ya da çay bahçen değil ki.
Hocam İspanya ile Fransa turizm ve pazarlama işini en iyi yapan ülkelerden ve bundan çok iyi para kazanıyorlar. Adeta hiçbir şey yapmıyorsun ve insanlarının ürettiği kültür,sanat ve taşın toprağın başkalarını senin ülkene çekiyor bunlardan çok düşük yatırımla yüksek paralar kazanıyorsun. Parasını veren gelip gidip geziyor serbest piyasa ve onu geçtim turizm devletlerin belirlediği hukuka göre gerçekleşiyor. Adam gibi turizm politikan olur üst düzey denilen ülkeye geldiğinde içeride 2 bin dolar harcayan turiste hitap edersin olur. Ama o zamanda kimse ağlamasın niye bu oteller çok pahalı bu müzelere giriş neden 50 dolar. Adamlar işi beceriyorlar taşı toprağı yağmalanmadan yüksek miktarda para kazanıyorlar giden memnun alan sahibi memnun Barselonada 2-3 kafasını kuma gömen xenophobe politikayı belirlemiyor ki adamlar turizm gelirlerinde ilk 3te.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

Ne derseniz deyin. Turizm konusunda görüşüm budur. Yarın öbür gün Çinli ve parayı buldukları zaman Hintli turist doluşunca görürüm turist sevgisini.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

Doom yazdı: 06 Şub 2019, 23:54 Hocam İspanya ile Fransa turizm ve pazarlama işini en iyi yapan ülkelerden ve bundan çok iyi para kazanıyorlar. Adeta hiçbir şey yapmıyorsun ve insanlarının ürettiği kültür,sanat ve taşın toprağın başkalarını senin ülkene çekiyor bunlardan çok düşük yatırımla yüksek paralar kazanıyorsun. Parasını veren gelip gidip geziyor serbest piyasa ve onu geçtim turizm devletlerin belirlediği hukuka göre gerçekleşiyor. Adam gibi turizm politikan olur üst düzey denilen ülkeye geldiğinde içeride 2 bin dolar harcayan turiste hitap edersin olur. Ama o zamanda kimse ağlamasın niye bu oteller çok pahalı bu müzelere giriş neden 50 dolar. Adamlar işi beceriyorlar taşı toprağı yağmalanmadan yüksek miktarda para kazanıyorlar giden memnun alan sahibi memnun Barselonada 2-3 kafasını kuma gömen xenophobe politikayı belirlemiyor ki adamlar turizm gelirlerinde ilk 3te.
Valla yukarıda yazdıklarım gibi. Öyle gelecek para gelmesin. Türkiye gibi ülkelere zarar veriyor turizm. Gelen para hiçbir şeye dönüşmüyor. Ben ilkesel olarak karşıyım.

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

Aslında işin içerisinde kendi cevabını vermişsin. Çinli Turistin Fransada Çin yemeği istemesi gibi. Aynı şey Turizm olmasada göçün olduğu her yerde. Aynı sorunu şehirlerde Doğu şehirlerinden göçen insanlarlada yaşıyoruz.

İnsanların/kültürlerin ilişki içerisine girdiği her yerde bu olacak bu nedenle Turist seçmelisin, yani müşteri seçmelisin maalesef Türkiye henüz o aşamada değil ama bizde mecbur o noktaya geleceğiz. Bu nedenle Turizmi kötülemek bir sonuç değil bu yıl Türkiye'nin ciddi döviz girişi turizmden olacak, buna inanılmaz derecede muhtacız.

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

sailordream yazdı: 06 Şub 2019, 14:49 Bu ibare ile ilgili bilgi alabilir miyim?
Hocam gözümle görmedim. Bana Almancı birisi söylemişti.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

swat yazdı: 07 Şub 2019, 10:16 Aslında işin içerisinde kendi cevabını vermişsin. Çinli Turistin Fransada Çin yemeği istemesi gibi. Aynı şey Turizm olmasada göçün olduğu her yerde. Aynı sorunu şehirlerde Doğu şehirlerinden göçen insanlarlada yaşıyoruz.

İnsanların/kültürlerin ilişki içerisine girdiği her yerde bu olacak bu nedenle Turist seçmelisin, yani müşteri seçmelisin maalesef Türkiye henüz o aşamada değil ama bizde mecbur o noktaya geleceğiz. Bu nedenle Turizmi kötülemek bir sonuç değil bu yıl Türkiye'nin ciddi döviz girişi turizmden olacak, buna inanılmaz derecede muhtacız.
Turist seçme devri bitti. Artık dünyanın her yerinde herkes para kazanmaya başladı. İnsanlar gezip dolaşıyor. Sadece Avrupalı turist gelsinle olmaz bu iş. Avrupa'da yaşayan tonla göçmene de yönelik olur aynı anda. Turizm bir gereklilik bu dünyada ama bu iyi bir şey olduğu anlamına da gelmiyor. 2000 başlarında sadece belli bölgelere yönelik bir reklam olabilirdi ama bugün bir sosyal medya sayfası açınca dünyanın her yerinden insan görüyor. Takipçi seçmek mümkün değil. Ben turizmi göçün biraz hafif versiyonu olarak görüyorum ve bu yüzden karşıyım. Hadi İngilizler turist medeniydi belki o kadar mülk almıyordu. Peki Arap turisti ne yapacağız? Patır patır konut aldılar. Sadece bizim için değil başka ülkelerde de böyle. Dünyanın küçüldüğü şu günlerde turizm sadece göçün ön adımı. Neyse neyse işte. Uyarırlar birazdan konuya dönün diye. Daha gençsin ileride anlarsın diyorsunuzdur şimdi. :D

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

swat yazdı: 07 Şub 2019, 10:18 Hocam gözümle görmedim. Bana Almancı birisi söylemişti.
Sayın Kafkasya dan bilgi talebinde bulunuyorum.
Sizin bilginiz var mı? Benim bildiğim öyle bir işaretleme yok ama emin değilim.

Kafkasya
Süvariler

Bilgim dahilinde değil.

Santral ve etrafında normalinden daha yüksek radyoaktif değerler sürekli rapor edilir birçok kez okumuştum (kapalı devre soğutma sistemi zaman zaman aşırı ısınıp yüksek basınca neden oluyor, bu basıncın soğutma sisteminde patlamaya dolayısıyla kontrol dışına çıkma olasılığına karşı ventiller açılır.) salınan buhar radyoaktif olduğundan malesef Almanyada dahil çevre ve ürünler de zehirlenmekte.

Almanyada çoktandır ormandan toplanan ürünler ve yabani hayvanların yenmemesi gerektiğini Medyada devlet otorileri uyarır, yüksek dozda radyasyon ölçüldüğü için. Gerçi bunu Çernobile bağlıyorlar ama ötetaraftan Almanyada bütün Atom reaktörlerini kapatacağını hükümet kararına bağlandı.

Ek bilgi olarak Mühlheim Kährlih de 1975 de yapımına başlanan nükleer santral 1986 da devreye girip 2 sene çalıştırıldıktan sonra 1 bayanın açtığı dava sonunda kadının rahatsızlığı haklı bulunarak devredışı bırakılmıştır. Maliyeti 7,5 milyar mark kredi (özel firma)

Ayrıca Almanya 70 li yıllarda Toryum reaktörüde test amaçlı üretmiştir ülkemizde Toryum ( böyle yazılmıyorsa kimse kusura bakmasın) bol bol mevcut ve bu reaktör hiçbir şekilde ne çevreye nede insan sağlığına zararlıdır.

Türk insanı olarak artık kendi sorunlarımıza kendi çözümlerimizi üretmeyi öğrenmeliyiz.

Kendimize ve Ülkemize güvenmeli, iktidarları halkın güvenliği ve sağlığı konusunda sorumluluğa zorlamalıyız.

Halkı bilinçlendirmek şart, herşeyi çomarların inisiyatifine bırakamayız, düşünen taraf olarak bunun yolunun bulunamaması ayrıca ilginç.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

swat yazdı: 07 Şub 2019, 10:18 Hocam gözümle görmedim. Bana Almancı birisi söylemişti.
Hocam bilgilerinizi güncelleyiniz kulaktan dolma bilgilerle karşı çıkmayınız. Yada destekleyici unsur olarak sunmayınız lütfen.
Ülkeye güvenmeyecekseniz bari bilgileri doğru ve güvenlir olarak bize veriniz ki biz size güvenelim(üzüldüm o sözünüze).

ogkasa28
Üye

Mesaj gönderen ogkasa28 »

Fransa’nın nükleer reaktörlerle ilgili bir belgeselini seyrettim yakın zamanda. İsmini hatırlayamadığım bir şehirde nükleer reaktörün hemen yanı başında büyük ölçekli tarım ve büyükbaş hayvan yetiştiriciliği yapılıyordu. Bu büyükbaş hayvanlardan alınan sütlerin özel firmalara satılırken birçok testten geçtiği ve herhangi bir radyasyona rastlanmadığı için diğer bölgelerden alınan sütlerle karıştırılarak paketlenip satıldığı söyleniyordu.

Aynı şekilde reaktörün çevresindeki toprağın radyasyon değerinin düzenli olarak ölçüldüğü, başka bölgelerdeki topraklara göre radyasyon değerinin bir miktar yüksek olduğu tespit edilmişti. Fakat bu radyasyon miktarı insan sağlığına zararlı olabilecek ölçüde değildi. Yanlış hatırlamıyorsam MR cihazlarından salınan değerin 200de 1i kadar.

Kullanıcı avatarı
Tigerfish
Süvariler

Mesaj gönderen Tigerfish »

Kafkasya yazdı: 07 Şub 2019, 17:58 Bilgim dahilinde değil.

Santral ve etrafında normalinden daha yüksek radyoaktif değerler sürekli rapor edilir birçok kez okumuştum (kapalı devre soğutma sistemi zaman zaman aşırı ısınıp yüksek basınca neden oluyor, bu basıncın soğutma sisteminde patlamaya dolayısıyla kontrol dışına çıkma olasılığına karşı ventiller açılır.) salınan buhar radyoaktif olduğundan malesef Almanyada dahil çevre ve ürünler de zehirlenmekte.

Almanyada çoktandır ormandan toplanan ürünler ve yabani hayvanların yenmemesi gerektiğini Medyada devlet otorileri uyarır, yüksek dozda radyasyon ölçüldüğü için. Gerçi bunu Çernobile bağlıyorlar ama ötetaraftan Almanyada bütün Atom reaktörlerini kapatacağını hükümet kararına bağlandı.

Ek bilgi olarak Mühlheim Kährlih de 1975 de yapımına başlanan nükleer santral 1986 da devreye girip 2 sene çalıştırıldıktan sonra 1 bayanın açtığı dava sonunda kadının rahatsızlığı haklı bulunarak devredışı bırakılmıştır. Maliyeti 7,5 milyar mark kredi (özel firma)

Ayrıca Almanya 70 li yıllarda Toryum reaktörüde test amaçlı üretmiştir ülkemizde Toryum ( böyle yazılmıyorsa kimse kusura bakmasın) bol bol mevcut ve bu reaktör hiçbir şekilde ne çevreye nede insan sağlığına zararlıdır.

Türk insanı olarak artık kendi sorunlarımıza kendi çözümlerimizi üretmeyi öğrenmeliyiz.

Kendimize ve Ülkemize güvenmeli, iktidarları halkın güvenliği ve sağlığı konusunda sorumluluğa zorlamalıyız.

Halkı bilinçlendirmek şart, herşeyi çomarların inisiyatifine bırakamayız, düşünen taraf olarak bunun yolunun bulunamaması ayrıca ilginç.
Bu konuda sana tamamiyle katılıyorum.

Bayern eyaletinde yetişen mantarların ve yabani domuzların tüketimi hala yasak olduğunu biliyormuydun? Bizim Kastamonu’da kanser vakaları yok denecek kadar azdı. Bugünlerimizde bilhassa kolon kanserinde adeta patlama yaşanıyor. Elimden geldiği kadar çevremi bilgilendirmek istedim. Gördüğüm tepki ise sonuç olarak aptal damgasını ben yedim. Bizim Karadeniz bölgesinde yetişen mantarların tüketimi riskli ve uzun yıllar riskli kalacak.

Bilgilendirme eksikliği daha doğrusu cahillik bizde hayata mal oluyor.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Tigerfish yazdı: 08 Şub 2019, 16:10 Bu konuda sana tamamiyle katılıyorum.

Bayern eyaletinde yetişen mantarların ve yabani domuzların tüketimi hala yasak olduğunu biliyormuydun? Bizim Kastamonu’da kanser vakaları yok denecek kadar azdı. Bugünlerimizde bilhassa kolon kanserinde adeta patlama yaşanıyor. Elimden geldiği kadar çevremi bilgilendirmek istedim. Gördüğüm tepki ise sonuç olarak aptal damgasını ben yedim. Bizim Karadeniz bölgesinde yetişen mantarların tüketimi riskli ve uzun yıllar riskli kalacak.

Geiger–Müller sayacı ile Show Tv ye bir haber yapılır iki gün sonra vatandaş kültür mantarı bile yemez... :lol: :lol: :lol:

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Çok haklısın bilgilendirme şart. Malesef cahiliz tepkilerden çekinme ve bilinçlendirmeye devam etmelisin. Bu şekilde sogruya ulaşılacak.
Ancak Bavyera'daki(Bayern eyaleti) kirlilik sezyum 137 kirliliğidir. Yani cernobil patlaması ile oluşan bir kirliliktir.
Mantar özellikle radyasyonu çeken bir bitki. Özelikle bölgede çok olan ve kıymetli toprak altında yetişen türüf mantarı konusunda kısıtlama var. En çok onlar çekiyor radyasyonu. Belli dönemlerde yaban domuzları onları yedikleri için radyasyon oranları artıyor sadece o dönemlerde yenmeleri yasak.
Ayrıca yasak konusu şöyle haftada 250gramdan fazla yenmesi kesinlikle tavsiye edilmiyor sadece radyasyon değil aynı zamanda ağır metal de içeriyor o mantarlar. Sebebi yine reaktörün kendisi değil eski nesil bilinçsiz depolanan atıklardır.

Kafkasya
Süvariler

Birtek Mantar değil Ormanlar hala yüksek dozda radyasyonlu, Çernobil ben çocukken patladığında oyunparklarındaki kumu değiştirmiştiler yanlız bahçemizdeki sebzelerin uçlarını keserek tüketebileceğimizi söylemişlerdi (bu palavraydı) TU München Üniversitesindeki bir Prof Nükleer uzmanı ( o zamanlar Gama Scout radyasyon ölçü makinesi pazarlıyordum) sohbet ederken sordum ( 12 sene evvel) artık Münih de Çernobilin etkisi yok oldu artık değilmi diye sorduğumda sen fizik dersinde uyudunmu dedi, bak bakalım maddelerin Yarılanma süresi nedir bakıver dedi, eh devlet bizi bilgilendirmiyor dediğimde onlar politikacı tazminat davalarından korkuyorlardır, sadece toprak erozyonla toz olup başka yere uçarsa azalır falan demişti.

Bu nedenle dostlar, ben Rus reaktörlerine karşıyım.
Millet olarak bu işi gerçekten çok iyi düşünmek gerekir, facia da geri dönüş kesinlikle yok.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Kafkasya yazdı: 08 Şub 2019, 22:32 ...
Bu nedenle dostlar, ben Rus reaktörlerine karşıyım.
Millet olarak bu işi gerçekten çok iyi düşünmek gerekir, facia da geri dönüş kesinlikle yok.
Ben nükleer santrale karşı değilim. Ancak ben de Rus reaktörlerine çok sıcak bakmıyorum.
Benim tedirginliğim farklı işletmesini Cengiz inşaata, ve benzerine verirler ise onlar beyanatlarına göre milletin ... koyarlar.

Kullanıcı avatarı
Tigerfish
Süvariler

Mesaj gönderen Tigerfish »

sailordream yazdı: 08 Şub 2019, 17:10 Çok haklısın bilgilendirme şart. Malesef cahiliz tepkilerden çekinme ve bilinçlendirmeye devam etmelisin. Bu şekilde sogruya ulaşılacak.
Ancak Bavyera'daki(Bayern eyaleti) kirlilik sezyum 137 kirliliğidir. Yani cernobil patlaması ile oluşan bir kirliliktir.
Mantar özellikle radyasyonu çeken bir bitki. Özelikle bölgede çok olan ve kıymetli toprak altında yetişen türüf mantarı konusunda kısıtlama var. En çok onlar çekiyor radyasyonu. Belli dönemlerde yaban domuzları onları yedikleri için radyasyon oranları artıyor sadece o dönemlerde yenmeleri yasak.
Ayrıca yasak konusu şöyle haftada 250gramdan fazla yenmesi kesinlikle tavsiye edilmiyor sadece radyasyon değil aynı zamanda ağır metal de içeriyor o mantarlar. Sebebi yine reaktörün kendisi değil eski nesil bilinçsiz depolanan atıklardır.
Aksi gibi bu trüf mantari bizim Kastamonuda kesfedilmedimi? Bu mantarlari öteki bitkilerden farkli kilan özelligi dediginiz gibi agir metallerin yani sira radyasyonu topraktan cekerek depolamasidir. Yesil bitkiler ise topraktan cektikleri radyasyonu yine tekrar cevreye dagitirlar.

Hic unutmam 1988 senesinde Kastamonuda yaylada bizim büyükler köylüler mantar toplamaga ciktilar. Daha ozaman almanyada bizi okulda hocalar bilgilendirirlerdi. Bize almanyada okulda mantarlarin tüketilmesi tehlikeli oldugunu o cocuk yasta ne kadar anlatmaya calistiysam bosunaydi. Neymis bizim almanlar pek bilmis. Gecen senelerde bizim kazanin belediyesine bunlari anlatirken bana demez mi " biz neyle savasiyoruz" ? Terörle degil cahilikle. Yani is bizim millete bitiyor. Bizdeki mantarlar masallah adi üstünde mantar gibi bitiyor. O yetisen bollugu gören anlasilan nefsine hakim olamiyor tabiki benden haric. Daha bir tane bile yememisim. " ayip ediyorsun oglum bak senin icin kavurdum kanlicalari. Bunda radyasyon felan yok hepsini güzelce yikadim. Artik bir sey kalmadi bunlarda. Sen ye ...." Bunlari yasayan gercekten sinir ilaci almazi veya sabir icin celik tellerden sinir hücreleri sahip olmasi lazim.

Kanser nedir hic bilmezdik. Bu son seneler icinde akrabagalarimdan üc kisi kolon kanserinden hayatlarini kaybettiler. Bu Tehlike sadece bizim Kastamonuyla sinirli kalmiyor. Tüm Karadeniz bölgesi icin gecerli.

Asil konuya gelirsek cevrekirliligine karsi ve CO2 salinmasin asgariye indirilmesi icin nükler reaktörler önümüzdeki uzun seneler alternatifsiz kalacak. Bahsi gecen füsyon veya torium reaktörleri daha deneme asamasinin basindalar. Füsyon reaktörlerinde füsyonu devreye girmesi icin harcanan enerji elde edilenden halen tam üc kat.

Kafkasya
Süvariler

sailordream yazdı: 09 Şub 2019, 10:08 Ben nükleer santrale karşı değilim. Ancak ben de Rus reaktörlerine çok sıcak bakmıyorum.
Benim tedirginliğim farklı işletmesini Cengiz inşaata, ve benzerine verirler ise onlar beyanatlarına göre milletin ... koyarlar.
Işte hepimiz aynı gerekçelerle aynı kaygıları yaşıyoruz.

Ve yanlış anlamadıysan Sn.Swat da bu kaygısını anlatmaya çalışmış.

sn Tigerfish şu an yinede en çok Nükleer santral CO2 salınımında alternatifsiz demiş, salınım konusunda haklısın ama buhar üreterekde atmosferde Sera etkisi yaptığını biliyormusunuz?