Resim

ABD-Türkiye Krizi | Türkiye'nin NATO'dan Çıkması ve Eksen Kayması

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
Kullanıcı avatarı
KatipMaster
Süvariler

Mesaj gönderen KatipMaster »

Tyras yazdı: 07 Haz 2021, 22:39 Gürcistan-Ukrayna NATO'ya girse gerçekten çok rahatlarız. Bakın Yunan nasıl takılıyor rahat rahat, sözde NATO ülkesi ama Rusya ile tek gerginliği yok, içten içe her yerde Ruslar-Türkler çatışsa da bize ekmek çıksa diye ağızları sulanarak bekliyorlar.

Bu Rusları dengeleme yükü olmayınca dostlar tatbikatta görsün diye birkaç yere gidip gelmesi kalıyor. Ondan sonra, sade Rusya ile değil, Türkiye'yi Ruslara karşı, "atıl kurt" modunda kullanma dürtüleri körelince ABD ile bile aramız daha düzelir.
Bende az önce bu tez üzerine biraz kafa yordum. Ruslara karşı hem Avrupa hemde balkanlarda ket girişimlerimiz olumlu olarak batılı ülkelerden geri dönüşü oluyor. Bizim daha çok teknoloji ve daha çok dolar euro ile çalışan ülkelere ticaret olarak ihtiyacımız var. Bakın ülkemiz Rusya'ya karşı her alanda dik dursun. Gelecek hükümette hukuku ve güçler ayrılığını tekrar ayağa kaldırsın. Özellikle insan hakları konusunda yerlerde sürünen profilimizi yukarılara çekelim. Biz söylemeden onlar bizi birliğe alacak. Tabi birde sınırlarımızı yol geçen hanından kurtarmamız gerekli.

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk »

KatipMaster yazdı: 07 Haz 2021, 23:28 Ruslara karşı hem Avrupa hemde balkanlarda ket girişimlerimiz olumlu olarak batılı ülkelerden geri dönüşü oluyor.
Biraz açabilir misiniz? Suriye ve Libya başta olmak üzere hiç bir alanda hiç bir tezimiz destek görmüyor Batı bloğunda, yediğimiz ambargoları bir kenara bırakırsak. İHA satmaya niyeti olan başkası olsa, emin olun onları da bizden al(a)mazlar.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

Gürcistan, yahut Ukrayna`nın Nato ya giriş süreçleri biraz tehlikeli süreçler. Gürcistan konusunda evet Nato ya bir şekilde alınmalı, Gürcistan ayrılıkçıların ayrılığını kabul ederekmi girecek, yoksa sürüncemede bırakılarakmı kabul edilecek önemli bir detay. Lakin yinede biz Rusya dan kurtulamayız. Zira Ermenistan, Suriye, Libya, Sudan gibi bölgelerde Rus varlığı devam edecek. Yine burası bizim gelecek hesaplarımızda olan bölgeler.

İnsan hakları konusunda profilimiz hiçbir zaman iyi değildi, şahsi fikrim iyi olmayacakta. Ancak güçler ayrılığı konusunda evet bu konuda ciddi çalışmamız gerekiyor. Nasıl toparlarız bilmiyorum, ancak kolay olmaz.

Batı ile eskisi gibi olabileceğimiz ihtimalini çok mümkün görmüyorum. Zira ortada ciddi bir çıkar, ve gelecek hesap çatışması var. Suriye, Doğu Akdeniz, Libya, Tunus gibi bölgelerde ciddi anlamda ayrışıyoruz. Bunlar öyle yada böyle sahaya yansıyacak.

tomthejeer
Üye

Mesaj gönderen tomthejeer »

S-400'lerin ABD kontrolü altında olması karşılığında yatırımlardan vazgeçip Afganistan'daki hava üssünün kontrolünü bize bırakacaklarmış. 14 hazirandaki rte - Biden görüşmesinden ne çıkacak bakalım.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

tomthejeer yazdı: 09 Haz 2021, 12:07

S-400'lerin ABD kontrolü altında olması karşılığında yatırımlardan vazgeçip Afganistan'daki hava üssünün kontrolünü bize bırakacaklarmış. 14 hazirandaki rte - Biden görüşmesinden ne çıkacak bakalım.
-S400 lerin Türk-ABD ortak denetimine alınmasından bahsediyor.
-Kabil Havalimanını işletme, ve büyükelçiliklerin güvenliği.
-S400 yaptırımlarının kaldırılmasının deklare edilmesi.

Bana sanki bir uzlaşıya varılmak üzere gibi geliyor, ana hatlar çizilmiş. S400 yaptırımlarının iptali sonrası süreç nasıl işleyebilir, F35 parça tedarikinin/üretiminin güncellenmesi ve ilave siparişler kısmı var. Birde malumunuz F35 tedariki meselesi. Konsorsiyuma dönüş tekrar gündeme gelirmi, yahut Türkiye bunu istermi.

Eğer şu anda aklıma gelen tahminlerim doğru ise Kabil Havalimanı için Türkiye S400 lerin ABD-Türk ortak denetimine verebilir.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever »

Herşey yolunda gitse bile, olmaz ya, bizimkilerin F35 te eski statüye dönüşü isteyeceklerini sanmıyorum. Satarlarsa bir miktar almak isteyebilirler ama o kadar. F16 modernizasyonları (izin vb gerekiyorsa), alt sistem/bileşenlerde ambargoların kalkması, Hürjet ve MMU motorları konuları daha elzem gibi.

Eskiye dönüş derken parça üretim vb konuların artık ne olursa olsun bize tekrar geri verileceğini düşünmüyorum.

Halihazırda, bu görüşmeden de öyle pek umutlu da değilim. İyi senaryo, içerde hiçbirşeyde anlaşamayıp, karşılıklı güzellemelerin yapılacağı bir basın toplantısı falan olur.

ABD yi ,Rusya ile uzun süre yürüttüğümüz vagon diplomasisi benzeri bir şeye ikna edebilirsek bile bu büyük bir başarı olur benim açımdan. Ama beklemiyorum böyle bir durumu.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

trakya_forever yazdı: 09 Haz 2021, 13:48 Herşey yolunda gitse bile, olmaz ya, bizimkilerin F35 te eski statüye dönüşü isteyeceklerini sanmıyorum. Satarlarsa bir miktar almak isteyebilirler ama o kadar. F16 modernizasyonları (izin vb gerekiyorsa), alt sistem/bileşenlerde ambargoların kalkması, Hürjet ve MMU motorları konuları daha elzem gibi.

Eskiye dönüş derken parça üretim vb konuların artık ne olursa olsun bize tekrar geri verileceğini düşünmüyorum.

Halihazırda, bu görüşmeden de öyle pek umutlu da değilim. İyi senaryo, içerde hiçbirşeyde anlaşamayıp, karşılıklı güzellemelerin yapılacağı bir basın toplantısı falan olur.

ABD yi ,Rusya ile uzun süre yürüttüğümüz vagon diplomasisi benzeri bir şeye ikna edebilirsek bile bu büyük bir başarı olur benim açımdan. Ama beklemiyorum böyle bir durumu.
Kabil Havalimanı meselesi kafamı kurcalıyor azizim. Afganistan mevzusu bizimkilerin 15-20 yıldır istediği bir mevzu. Kabil Havalimanı için S400 feda edilebilir gibi bir düşünce var aklımda. Birde Hava Savunma Sistemlerimizdeki cesaret verici gelişmeler süreci başlatabilir diye bir ihtimal görmekteyim.

trakya_forever
Süvariler

karli yazdı: 09 Haz 2021, 14:18 Kabil Havalimanı meselesi kafamı kurcalıyor azizim. Afganistan mevzusu bizimkilerin 15-20 yıldır istediği bir mevzu. Kabil Havalimanı için S400 feda edilebilir gibi bir düşünce var aklımda. Birde Hava Savunma Sistemlerimizdeki cesaret verici gelişmeler süreci başlatabilir diye bir ihtimal görmekteyim.
Üstad şahsen işin S400 ile çözülebilecek bir mesele olduğunu sanmıyorum. Olsaydı bizimkiler çoktan S400 ü 80 derece limon kolonyası döküp yakmıştı. Artık S400 için buz dağının görünen yüzü mü denir, sarı öküz mü denir bilemiyorum ama bana göre o minvalde. ABD tarafından görüşüleceği açıklanan konu başlıklarında S400 bile yok. Doğu Akdeniz diyor, Karabağ diyor, Suriye diyor, demokrasi diyor özgürlük diyor adam. James Bond çantayı doldurmuş ağzına kadar ne varsa. Vuracak masanın üzerine. Bizimde çıkartıp vurmamız lazım. Yoksa bayır aşağa yuvarlar bizi zalım. Olabildiğince eşit şartlarda, olabildiğince ısrar etmek elzem. Yoksa tek bir geri adıma bakar, çorap söküğü gibi gelir gerisi, fırlatıp atarlar bizi 6 ayda vallahi ne olduğunu anlayamadan ne Mavi Vatan kalır, ne Karabağ koridoru, ne Irak kuzeyinde operasyon. Murat Karayılan vs hediye ederler, Ypg ılımlı çocuklar olur, hoppala paşam Malkara Keşan ikinci çözüm sürecinde buluruz kendimizi. İnlerine gireceğiz ile analar ağlamasın arasında ince bir çizgi var zati.

Ambargolar kalkar, forekste TL in USD out iki tokat. Üzerine Amerigan Alaman Fransız dan övgüler methiyeler. İsrail den barış çubuğu zalimi dize getirdik. Miçotakis ben zaten Türkiye den geldim benim ikinci vatanım ne sorunu yahu sorun nerede? Yen mi yemen mi? Yer yer yiyecek olan da yer. Hazır bekliyor zaten.

Celebor
Üye

Mesaj gönderen Celebor »

Bence de bu işin s-400 ile alakası falan yok. Daha dün senato üyesi bir kadın mahmur konusunda Türkiye'yi uyardı sürekli ensemizdeler. Bir de menendez ile bir senatör yine tasarı sunup Yunanistan'ı donatmayı teklif etmiş bu adamlar artık bizim dost görünümlü düşmanlarımız. Bu hükumet gitse de taviz vermediğimiz sürece böyle devam eder.

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec »

Burnumuzun dibinde yaptıklarına bakarak ne kadar dost, düşman olduklarını söyleyebiliriz.

@[email protected]
Üye

Mesaj gönderen @[email protected] »

Eskiden dost görünümlü düşmandılar. Şimdi ise gerçek yüzlerini gösteriyorlar. Dış görünüşlerini atıp gerçek kimliklerine büründüler.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI »

Mesele s400 buradan da paylaşmak gerek. Sizin neye inandığınızın bir hükmü yok. Gerçekleri bilin sonra yine neye inanmak isterseniz inanın.
TEORI yazdı: Beyler mevzuyu birilerinin istediği yöne çekmeyin artık. Yaptığımız hss ne patriot gibi füze avlama yeteneğine sahip ne de s400 gibi uzun menzilli. Onların muadili değil. O yetenekleri kazanmamıza daha çok var.

Senin güvenlik ihtiyaçların projelerin bitmesini beklemez. Acil ara çözümlere ihtiyacın olsuğun gerçeği yok olmuyor. O yürütülen projelerde yabancı menşeili kilit parçaların kullanıldığınıda hatırlatalım. Hani köprülerin falan atıldığıda yok. O kilit parçaların üretimi için hala ortak projelere ihtiyacın var.

S400 meselesine gelince o tamamen siyasi yanlış bir manevranın sonucu. Pahalı bir sonuç. Bedeli olan bir sonuç. Mevzu s400 değil diyenler sizi üzeceğim ama mevzu s400. Herşeyin ete kemiğe bürünmesinin sebebi. Abd 80 lerden bu yana teröre destek vermekte idi. Onunla kapışmamız hep sürdü. Hatta biz onu vurduk o bizi vurdu. Bu böyle sürüyordu. Abd hep böyle kalleşti. Bu ilk olmuyordu ki. Ama yıllarca yanlış adımlarla onun evcil kurdu rolü oynamamıza sebep olanlar yüzünden göbekten bağlı kaldık malesef. Bu süreci tersine çevirmek için daha yolumuz çoktu. Biz bireysel mücadeleler yüzünden kurban edildik sadece. Arada kaldık bu süreçte. S400 de bunun sonuçlarından. Yoksa hala abd den aldığın motorla helikopter ve uçak yapıyorsun. Öyle kopma falanda yok. O yönde bir çabada yok. Keşke planlı programlı çalışsakta abd tahakkümünden kurtulsak.

Sen bir nato üyesisin. Bunun anlamı düşmanın rus demek. Ondan aldığın silah sistemleri rus personelinin ülkende aylarca kalıp kritik nato tesislerinin dibinde takılmayacak seviyede olmalı demek. Bugün bir taşınabilir belleğin nelere kadir olduğunu bilmeyenler bunun nato için nasıl bir tehdit olduğundan haberi yok. Bu yüzden bize çok kızılıyor ve üstümüze geliniyor. Mısırın veya hindistanın rus sistemlerini almasıyla senin alman bir değil. Rumun aldığı s300 bizim baskımızla yunana emanet edildiğinde o sistem çalışmıyordu. Abd nin eğitimlerde kullanma amacıyla elden geçirilmiş olması örnek olamaz. Elma ile armutu karıştırmamak lazım. Yoksa s400 ün f35 in verilerini çalacağı yok. Onu bakımdan geçirecek rus personelin çevireceği haltlar sorun.

Tabi bu mevzu böyle dallanıp budaklanınca bunu fırsat bilen Türk düşmanları bu mevzunun açtığı yoldan yürüyor doğal olarak. Ama bu yarayı açan sensin. Bu mikropların yarayı iltihaplı hale getirmesine sebep olan sensin. Bunu önce bir bilmek gerek.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

trakya_forever yazdı: 09 Haz 2021, 14:39 Üstad şahsen işin S400 ile çözülebilecek bir mesele olduğunu sanmıyorum. Olsaydı bizimkiler çoktan S400 ü 80 derece limon kolonyası döküp yakmıştı.
S400&F35 hiçbir şekilde ABD-TR arasındaki stratejik meseleleri çözmez, bu minvalde size katılmaktayım. Lakin biraz pragmatik düşünmemiz gerekiyor, en azından devlet erkanı olarak. Aramızda ciddi taktik sorunlarda var; ABD için mesele elzem Nato ya giren bir S400 var, ve devamında Türkiye nin Nato ya veda etmesi gibi bir potansiyel kabus var. Türkiye içinde elzem meseleler var, Doğu Akdenizde ABD nin nispeten eylemsel olarak tarafsızlığının devam etmesi, ve aynı zamanda HvKK, ve yine Rusya ile olan işbirliğindeki dengeyi kaybetmemek.

Öte taraftanda bir gerçek var, Türkiye ekonomik olarak ve ticaret olarak ciddi zorlanıyor. Bu şartlarda bizim Libya, Sudan gibi birçok coğrafyada yaptığımız operasyonel maliyetler yükseliyor. ABD için durum daha kötü, zira çatırdayan bir batı bloğu var, Rusya ve Çin ekseninde ciddi bir güçlenme söz konusu, ve tüm bunların arasında Türkiye bölgesinde 3. ü bir blok oluşturmaya başladı. Buda ABD için ciddi maliyetler, ve kazanımlarının hızla erimesine yol açmakta.

Dolayısıyla Stratejik sorunlar çözülmesede, taktik anlamda yapabileceğimiz işbirliklerini kullanalım derim.

trakya_forever
Süvariler

karli yazdı: 10 Haz 2021, 11:02 S400&F35 hiçbir şekilde ABD-TR arasındaki stratejik meseleleri çözmez, bu minvalde size katılmaktayım. Lakin biraz pragmatik düşünmemiz gerekiyor, en azından devlet erkanı olarak. Aramızda ciddi taktik sorunlarda var; ABD için mesele elzem Nato ya giren bir S400 var, ve devamında Türkiye nin Nato ya veda etmesi gibi bir potansiyel kabus var. Türkiye içinde elzem meseleler var, Doğu Akdenizde ABD nin nispeten eylemsel olarak tarafsızlığının devam etmesi, ve aynı zamanda HvKK, ve yine Rusya ile olan işbirliğindeki dengeyi kaybetmemek.

Öte taraftanda bir gerçek var, Türkiye ekonomik olarak ve ticaret olarak ciddi zorlanıyor. Bu şartlarda bizim Libya, Sudan gibi birçok coğrafyada yaptığımız operasyonel maliyetler yükseliyor. ABD için durum daha kötü, zira çatırdayan bir batı bloğu var, Rusya ve Çin ekseninde ciddi bir güçlenme söz konusu, ve tüm bunların arasında Türkiye bölgesinde 3. ü bir blok oluşturmaya başladı. Buda ABD için ciddi maliyetler, ve kazanımlarının hızla erimesine yol açmakta.

Dolayısıyla Stratejik sorunlar çözülmesede, taktik anlamda yapabileceğimiz işbirliklerini kullanalım derim.
Hocam bu dediklerinize harfiyen katılıyorum, altına imzamı atıyorum. Fakat taktik anlamda işbirliğini ABD gibi bir ülkeyle, Rusya işi farklı çok daha basit çok farklı sebepler ile, şu şartlar altında kurabilecek, kursa da zarar görmeden sürdürebilecek maharette bir yönetim, danışman ve hariciye kadrosuna sahip olup olmadığımız hakkında çok ciddi kuşkularım var. Şöyle yakın geçmişe, başımıza gelenlere falan bakınca da endişelenmemek elde değil. Üzerine sizinde bahsettiğiniz özellikle son 3-4 yılda eklenen finansal ve ekonomik kaygılar da eklenince...

Durum tek ayaklı da değil. Girişilen devlet politikası mahiyetinde stratejik hamleler bir yanda, mevcut yönetimin olası iç ve dış politik kaygıları da bir yanda. Demem o ki dedikleriniz çok doğru ama ABD bu mevcut durumdan faydalanmayı her şartta isteyecek, sınırları sonuna kadar zorlayacaktır. Maalesef her iki ayakta da oldukça kırılganız bunun karşısında.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Eski AB Nato hava kuvvetleri komutanı (ABD) li komutan Polonyalı savunma dergisi ile röportajında demiş ki;

"Türkiye’nin Ukrayna ve Gürcistan’ı desteklemesinin iyi şeyler olduğunu ifade eden Hodges “Kararlarımızı duygulara dayandıramayız. Korkarım ki Türkiye’de ABD’yi ve Batı’yı düşman olarak gören bütün bir genç nesli kaybedeceğiz."

Bizdeki kefenini giyen ve iPhone kırıp portakal bıçaklayan gençlerden bahsettiğini hiç düşünmüyorum. Ama bu gençleri 60'lardan beri kaybediyorlardı da sanırım ciddiye pek alınmıyorduk.

Celebor
Üye

Mesaj gönderen Celebor »

Antares yazdı: 12 Haz 2021, 18:30 Eski AB Nato hava kuvvetleri komutanı (ABD) li komutan Polonyalı savunma dergisi ile röportajında demiş ki;

"Türkiye’nin Ukrayna ve Gürcistan’ı desteklemesinin iyi şeyler olduğunu ifade eden Hodges “Kararlarımızı duygulara dayandıramayız. Korkarım ki Türkiye’de ABD’yi ve Batı’yı düşman olarak gören bütün bir genç nesli kaybedeceğiz."

Bizdeki kefenini giyen ve iPhone kırıp portakal bıçaklayan gençlerden bahsettiğini hiç düşünmüyorum. Ama bu gençleri 60'lardan beri kaybediyorlardı da sanırım ciddiye pek alınmıyorduk.
Farketmekte çok geç kalmışlar. Türkiye'de artık Amerika'yı dost gören kişi sayısı bir avuç falandır. Kaldı ki süper güç olmanın yan etkisi olarak da çoğu ülke insanı Amerika'ya antipati ile bakıyor.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu »

Türk ve yabancı basında Türkiye'nin Kabil havalimanının güvenliğini sağlamayı kabul etmesi temalı haberler dolaşıyor iki saattir.

Yasaklı kaynak mı bilmiyorum ama mesela Reuters'ten bir bağlantı:
https://www.reuters.com/world/middle-ea ... 021-06-17/

trakya_forever
Süvariler

Cumhurbaşkanının bugünkü açıklamalarına bakılırsa ABD ile köprüler tamamen atılmak üzere. Sanıyorum Ekim ayı sonunda yapılacak görüşme köprüden önceki son çıkış olacak.

Shock and Awe
Üye

Mesaj gönderen Shock and Awe »

trakya_forever yazdı: 30 Eyl 2021, 19:00 Cumhurbaşkanının bugünkü açıklamalarına bakılırsa ABD ile köprüler tamamen atılmak üzere. Sanıyorum Ekim ayı sonunda yapılacak görüşme köprüden önceki son çıkış olacak.
Bence zaten arayı düzeltmek gibi bir niyeti yok. Düzelse iyi olur ama düzelmese de çok önemli değil diye yaklaşıyor olaya. Neden böyle baktığı çok uzun tartışılabilir tabi. Fakat şöyle bir gerçek var, bu başlık ve S400 başlığı forumda yıllardır var, yazdıklarımız duruyor. İlk başlarda S400ün gelmeyeceğini düşünüyordum ben de çoğu üye gibi fakat yanıldık. Bugün gittiğimiz yön ise sadece bir itilme değil aynı zamanda bilinçli bir tercih. Yani bilerek isteyerek batıdan uzaklaşıyoruz. Tabi ABD ve AB de pek umursamıyor o ayrı.
Ben açıkçası 2. S400 ve Su35 alınma ihtimalini çok yüksek görüyorum. Biden ile yapılacak görüşmede de hiçbir sonuca varılamaz büyük ihtimal.

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr »

Yunan, Rusya ile yakınlaşmamızdan çok mutlu, hatta göbek atıyor; 2. S-400 bataryası ve SU almamız için dua ediyor...

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

Shock and Awe yazdı: 01 Eki 2021, 00:09 Bence zaten arayı düzeltmek gibi bir niyeti yok. Düzelse iyi olur ama düzelmese de çok önemli değil diye yaklaşıyor olaya. Neden böyle baktığı çok uzun tartışılabilir tabi. Fakat şöyle bir gerçek var, bu başlık ve S400 başlığı forumda yıllardır var, yazdıklarımız duruyor. İlk başlarda S400ün gelmeyeceğini düşünüyordum ben de çoğu üye gibi fakat yanıldık. Bugün gittiğimiz yön ise sadece bir itilme değil aynı zamanda bilinçli bir tercih. Yani bilerek isteyerek batıdan uzaklaşıyoruz. Tabi ABD ve AB de pek umursamıyor o ayrı.
Ben açıkçası 2. S400 ve Su35 alınma ihtimalini çok yüksek görüyorum. Biden ile yapılacak görüşmede de hiçbir sonuca varılamaz büyük ihtimal.
Yahu alalım alalım da, yarın öbür gün Ukrayna'ya destek verdiğimizde yada Kırım/Kırım-Türkleri ile ilgili açıklama yaptığımızda, Rusya'nın işine gelmeyecek şekilde Azerbaycan'a veya diğer Türki Cumhuriyetlere destek verdiğimizde Rusya'nın aynı ambargoları uygulamayacağının bir garantisi var mı? Yani bir ülke ambargo uyguluyor diye, aramızın çokta iyi olmadığı başka bir ülke ile bu kadar stratejik alanlar da iş birliğine gitmenin bize ne kazandıracağını söyleyebilir mi biri? Tamam Fetö'nün arkasında ABD var ama, Rusya sütten çıkmış ak kaşık mı bize karşı?

Celebor
Üye

Mesaj gönderen Celebor »

Altınay firması gemilerde helikopter yakalaması ve transferi yapan sistemi yerlileştiriyormuş. Kanada'ya bağımlı olduğumuz şeyler tek tek milliler ile değişiyor gibi. Bu sistem de çok önemliydi.

Taşra
Süvariler

Mesaj gönderen Taşra »

Rusya'ya rağmen Ukrayna'ya silah satabiliyorsun.
ABD Rusya'dan silah alma diyor.
ABD bölücü terör örgüt'ya silah ve mühimmat veriyor,Rusya bölücü terör örgüt'ya siyasi destek veriyor.
ABD bizi dolar ile tehdit ediyor.
Rusya'ya enerji bağımlılığımız var.
ABD parasını verdiğin uçakları vermiyor.
KafaM KARIŞTI.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

Taşra yazdı: 01 Eki 2021, 17:56 Rusya'ya rağmen Ukrayna'ya silah satabiliyorsun.
ABD Rusya'dan silah alma diyor.
ABD Bölücü Terör Örgütü'ya silah ve mühimmat veriyor,Rusya Bölücü Terör Örgütü'ya siyasi destek veriyor.
ABD bizi dolar ile tehdit ediyor.
Rusya'ya enerji bağımlılığımız var.
ABD parasını verdiğin uçakları vermiyor.
KafaM KARIŞTI.
Azizim kaç asırdır şu topraklardayız, 85 milyonluk koca bir sanayileşmiş bir kütleyiz. Yüksek bir üretim kapasitesi, ve tarım alanların var. Zamanında nükleer santralleri kurmazsan böyle heryere bağımlı oluruz, ne diyeyim. Barajla, kömürle, bu koca çark ne kadar dönecek.

Rusya konusunda o kadar çok vesvese yapmayın, Rusya da birçok anlamda bize muhtaç.

rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 »

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

Halkbank'ın KİT olduğum için, kamu kurumu statüsündeyim, beni ABD'de yargılayamazsınız savunması reddedildi.

Şimdi işin diğer boyutu da şu, Halkbank'a ABD'deki şahçı-muhalif İran lobisi de, İran rejimine yardım ederek temel insan hakları kaidelerine aykırı hareket ettiniz diye Halkbank'a tazminat davası açmış.

Karar da bu tazminat davası üzerinden verildi.

Bir turda 17-25 kaçkını Fetöcüler açar.

ABD bu işi hükümetler ötesi bir boyuta da taşımak istiyor. Nasıl 11 Eylül konusunda Suudi Arabistan'a açılan davalar 20 yıldır şantaj unsuru olarak kullanılıyor ise, bu Halkbank davası ise böyle "yönlendirilmiş" yan davalar üzerinden sürekli canlı tutulurken, asıl dava olağanüstü rakamlar gösterilerek (20 milyar dolar diye bir rakam duydum.) Türkiye'ye aba altından sopa gösterilecek.

Belki "kitabına uydurup" Halkbank'ı, özel bir kuruma devretmek sonra battı diye tamamen kapatmak bile daha makul hale gelecektir, hükümet ne yapacaksa bu konuda "işi bilen birilerine danışarak" yol almalı.
En son Tyras tarafından 23 Eki 2021, 17:11 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

rifat52 yazdı: 21 Eki 2021, 22:56
Ne acıdır ki.... onları açıklamalarının gerçeği yansıttığına daha çok inanıyorum... Ne acıdır ki...

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

Halkbank konusu micro olcekte Turkiye'nin son 10 yilda gecirdigi degisimin cok aci bir ornegi. Cok aci diyorum cunku Halkbank davasi gibi bir seyin normal bir devlet kamu bankasinda yasanmamasi gerekiyordu. Boyle bir dava ABD gorulmemesi gerekirken, kendimiz ettik kendimiz bulduk. Simdi diyoruz ki ABD bize karsi kullaniyor. ABD Hazinesi ve Adalet Bakanligi bir cok yabanci bankaya milyarlarca dolar ceza keserken acaba bu ulkeleri rahatsiz ederim diye dusundugunu mu saniyorsunuz?. Yasal olarak elinde bir belge, bir yasa disi durum varsa uzerine gidiyorlar. Halkbank konusu farkli bir durum degil. Belki bilmeyenler veya unutanlar olmustur. Fransiz BNP bankasi Sudan, Cuba ve Iran Ambargolarini bilerek deldigi ve parasal transaction yaptigi icin yaklasik 9 milyar dolar cezaya carptirmisti. Banka yaptigini kabul ederek, mahkemeye gitmemisti. Tarih: 2014. Asagidaki linkten okuyabilirsiniz geri kalanini.

https://www.reuters.com/article/us-bnp- ... HA20140701

Yazacak cok sey var, Reza gibi bir sahtekar ki aslinda Iran adina calisan bir ajan sayilir. Muhalefet dahil o zaman bir cok kisi ve kurum tarafindan uyari yapilmasina ragmen, ve hatta 2013 yilinda ABD HAzinesi yetkilileri gelip uyariyor, Iran ile Turkiye arasinda yapilan gaz karsiligi mal ihracati anlasmasinda (sanirim yillik 2 milyar dolarlik degeri vardi) kurallara uyulmasi gerektigini soyluyorlar. Ama tabi Iran bu Reza gibileri kullanarak bu UN ambargolarini farkli yontemlerle deliyordu. Simdi geldigimiz noktada bu pislik nasil temizlenecek? Deger miydi simdi? Kamunun bir bankasi boyle bir pis isin icin sokmaya deger miydi?

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk »

Uluslararası bankalar için sıradan bir olay bu tip cezalar. ABD finans piyasalarına erişimin devam etsin istiyorsan, ödüyorsun cezayı kaldığın yerden devam ediyorsun. Alman, İngiliz, İspanyol her ülkenin durumu bu. Ben bu noktaya çok takılmıyorum esasen.

Bizde farklı olan, Zarrab ve ilişkileri nedeniyle haklı olarak bankanın değil hükümetin bir operasyonu olarak algılanıyor olay. Ceza yiyen diğer bankaların ülkelerinde de elbette siyaset işin içinde, elbette bol rüşvetler, hesaplardan kaybolan paralar var; ama açıktan sisteme meydan okuma, ABD politikalarının altını oyar gibi görünme yok. "Tamam banka bir haltlar karıştırmış, sen de yakaladığına göre al işte ceza" deniyor konu kapanıyor.

Siyasi ve bürokratik elitimizin tüm iş bilmezliği ve başkalarının kolayca sıyrıldığı sıkıntıları memleket meselesi haline getirme becerimiz üzerine kesinlikle düşünmeliyiz.

İşin diğer bir boyutu, ABD iyi anlaştığı bir hükümet başımızda olsaydı bu konuyu çay-kahve sohbeti konusu olarak ele alacaktı. Bunu da dünyayı düzeltirken ele alalım.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos »

ABD ile iyi anlaşmak çok tehlikeli bir cümledir. Aman diyim.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

pymk yazdı: 24 Eki 2021, 05:59 Uluslararası bankalar için sıradan bir olay bu tip cezalar. ABD finans piyasalarına erişimin devam etsin istiyorsan, ödüyorsun cezayı kaldığın yerden devam ediyorsun. Alman, İngiliz, İspanyol her ülkenin durumu bu. Ben bu noktaya çok takılmıyorum esasen.

Bizde farklı olan, Zarrab ve ilişkileri nedeniyle haklı olarak bankanın değil hükümetin bir operasyonu olarak algılanıyor olay. Ceza yiyen diğer bankaların ülkelerinde de elbette siyaset işin içinde, elbette bol rüşvetler, hesaplardan kaybolan paralar var; ama açıktan sisteme meydan okuma, ABD politikalarının altını oyar gibi görünme yok. "Tamam banka bir haltlar karıştırmış, sen de yakaladığına göre al işte ceza" deniyor konu kapanıyor.

Siyasi ve bürokratik elitimizin tüm iş bilmezliği ve başkalarının kolayca sıyrıldığı sıkıntıları memleket meselesi haline getirme becerimiz üzerine kesinlikle düşünmeliyiz.

İşin diğer bir boyutu, ABD iyi anlaştığı bir hükümet başımızda olsaydı bu konuyu çay-kahve sohbeti konusu olarak ele alacaktı. Bunu da dünyayı düzeltirken ele alalım.
Halkbankasının piyasa değeri 2 milyar dolar civarında, telaffuz edilen cezalar lobilerin açtığı yan davalar hariç 10 milyar dolar/20 milyar dolar bandında.

Yani Halkbankası saatli bomba gibi duruyor şuan, kamu şirketi olduğu için benim haberim yok demek lüksün de yok. BNP özel şirket, yaptırım delerek bilmem kaça milyar dolar ek kar ediyordur, cezamı da yerim, karımla dengelerim diye yoluna devam edebilir de, peki biz ne yapacağız.

3-5 bakanın cebinin dolması dışında kazanılan para yok, para halkın parası, istenen tutar ise hamasi.

Bu noktada ya Halkbankası kapatılsın ve sorumlu "hortumcular" tutuklansın. Diğer ülkelerdeki varlıklarını satıp, ABD'de kalan varlığına ise orada kim ne yapıyorsa yapsın diyelim yada başka yol çizelim, yarın ABD'de kesin karar çıkıp tazminatlar kesinleşince kimse banka içinde yaprak kıpırdatmana izin vermeyecek.

Kullanıcı avatarı
ddemir
Süvariler

Mesaj gönderen ddemir »

Bu cezalar nerede telaffuz ediliyor. Böyle cezamı olurmuş ya. Bir tane yazı yada haber kaynağı gösterebilir misiniz.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

ddemir yazdı: 24 Eki 2021, 15:54 Bu cezalar nerede telaffuz ediliyor. Böyle cezamı olurmuş ya. Bir tane yazı yada haber kaynağı gösterebilir misiniz.
Geneli Spiegel kaynaklı. 20 Milyar dolar "tavan" rakam, ama dava siyasi cezalandırma olarak kullanılıyor olduğu üzere ilişkilerin durumuna göre savcı "pazarlığı" tavandan açabilir.

https://tr.euronews.com/2021/02/28/alma ... -donebilir

https://www.spiegel.de/international/wo ... bdbe2c8339

https://www.spiegel.de/international/wo ... bc6000e252

Kullanıcı avatarı
ddemir
Süvariler

Mesaj gönderen ddemir »

Vay be. Yani biraz abartı gibi olmuş. Mesela 2012 senesinde de İngiltere-Hong Kong Bankası olan HSBC bankasına 1,9milyar dolar ceza kesmiş. Benim tahminim 1,6milyar dolar keser fitleşiriz. F35 meselesinde kapanır.

BuLuT
Üye

Mesaj gönderen BuLuT »

Aynen paraya bir şekilde çökecekler bu anlaşıldı.
Ancak biz bunun kat ve katını ABD'ye ödetiriz.
Suriyede bayağı başları ağrır.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

ddemir yazdı: 24 Eki 2021, 19:50 Vay be. Yani biraz abartı gibi olmuş. Mesela 2012 senesinde de İngiltere-Hong Kong Bankası olan HSBC bankasına 1,9milyar dolar ceza kesmiş. Benim tahminim 1,6milyar dolar keser fitleşiriz. F35 meselesinde kapanır.
Yukarida Fransiz BNP bankasi ornegini verdigim link'i gormediniz galiba. Aynen Halkbank gibi bu Fransiz bankasi da Cuba, Iran gibi ambargolu ulkelerde para transferlerine yardim ettigi icin ABD Adalet Bakanligi tarafindan dava acilmisti ve Fransiz bankasi (ozel banka) mahkeme salonunda hakim karsisina cikmadan ABD makamlari ile anlasarak davayi sonlandirmisti. Anlastiklari ceza 9 milyar dolar...Yil 2014...Banka'nin 2002-2012 arasindaki para transferleri 190 milyar dolarmis ve 9 milyar $ ceza ile konusu baglamislar. Yaklasik yuzde 5 gibi bir rakam. Halkbank'in karistigi REza skandalinda toplam para trafini ne kadar? Ve bir de Fransiz BNP davayi uzatmadan anlasmis, iyi hal indirimi almistir cunku hakim karsisina cikmak istememisler. Halkbank ise simdi jury bulunan bir davada hakim karsisina cikacak ve kamuoyu onunde butun bilgi ve belgeler ortaya dokulecek. Biz ulke olarak neden boyle bir dava ile karsi karsiya kaldik sorusunu sormaya devam edecegim.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

okeanos yazdı: 24 Eki 2021, 08:35 ABD ile iyi anlaşmak çok tehlikeli bir cümledir. Aman diyim.
Azizim anlaşma derken şöyle bir detay belirteyim, ABD bize bu cezayı kestiğinde belirlenmiş paranın belli bir yüzdesini kesebiliyor. Ha biz masaya oturursak kardeşim yaptık bir hata gel şunun bir yolunu yolrdamını bulalım çözelim dersek bunun örnekleride var gerçekten o parayı düşürebiliriz.

Kullanıcı avatarı
ddemir
Süvariler

Mesaj gönderen ddemir »

robust yazdı: 25 Eki 2021, 03:44 Yukarida Fransiz BNP bankasi ornegini verdigim link'i gormediniz galiba. Aynen Halkbank gibi bu Fransiz bankasi da Cuba, Iran gibi ambargolu ulkelerde para transferlerine yardim ettigi icin ABD Adalet Bakanligi tarafindan dava acilmisti ve Fransiz bankasi (ozel banka) mahkeme salonunda hakim karsisina cikmadan ABD makamlari ile anlasarak davayi sonlandirmisti. Anlastiklari ceza 9 milyar dolar...Yil 2014...Banka'nin 2002-2012 arasindaki para transferleri 190 milyar dolarmis ve 9 milyar $ ceza ile konusu baglamislar. Yaklasik yuzde 5 gibi bir rakam. Halkbank'in karistigi REza skandalinda toplam para trafini ne kadar? Ve bir de Fransiz BNP davayi uzatmadan anlasmis, iyi hal indirimi almistir cunku hakim karsisina cikmak istememisler. Halkbank ise simdi jury bulunan bir davada hakim karsisina cikacak ve kamuoyu onunde butun bilgi ve belgeler ortaya dokulecek. Biz ulke olarak neden boyle bir dava ile karsi karsiya kaldik sorusunu sormaya devam edecegim.

Dediğin gibi hukukta cezalarda ölçülü olmak zorunda. Para trafiği ne kadardı biliniyordur elbet. Ama 20 miyar dolar, 2 milyar dolar sermayeli bir bankanın ödeyebileceği bir ceza değil. Diğer bankaların anlaşma yapması makul. Çünkü böyle bir trafikte siyasi yada bürokratik yardım olmadan bu işlerin yapılabileceğini sanmıyorum, ufak tefek para aklama işi değil bu.
Belkide davayı siyasi bir davaya çevirmek niyetindedirler, yoksa Halkbankın da oturup anlaşması gerekirdi.

rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 »

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

rifat52 yazdı:
Belirli eşikleri aştık. İpleri koparacaksa ABD bilir.

Resmen bizde FETÖ'nün ülkeyi ele geçirme denemesi gibi, çoktan ele geçirilmiş bir ABD var.

67 yaşındaki Menendez'in üstelik bu tipiyle 2020'de evlenmesi bal gibi " honey trap". Bunu anlamak için istihbaratın İ'sini bilmene gerek yok ama adamlar buna göz yumuyorlar.

Malliotakis ülkesi Yunanistan'a hizmet ediyordur, garipsenecek birşey de yok, ABD'nin çıkarı belki onun için 2. değil 3.4. planda.

Bizden olur başkasından olur, ABD böyle yaprak gibi, azınlık komünitelerin istediği yöne savrulur, kendi akılcılığını bir noktaya taşıyamazsa sağlam belasını bulacak.

Gerçekten ABD onu vermezse, bunu vermezse noktasında olmamamız lazım.

Bazen tepki ürkütür, bazen sessizlik. Bırakalım tahrikleri sürsün, eğer bu alım kongreden geçmezse sonra kendi gürültülerini kendileri dinlerler.

ABD ile 1-2 bağımız kaldı, artık bu saatten sonra oraya giden parayı azaltmaya, minimum hasarla bu süreci atlatmaya bakalım.

Eğer bu karar kongreden geçmezse MGK toplansın, ne Milgeme LM-2500, Ne Hürjete F404, ne Allison transmisyon. Gelecek için ortak plan kurulmasın, artık eldeki ürünleri ömrünce kullanmayı sağlayan yedek parça stoğunu yeterli tutmak dışında kuruş gitmemesi lazım ABD'ye.

Bölgede İsraille birbirimize tahammül edecek kadar geçinelim, zaten gerisine çok da ihtiyacımız kalmıyor.

rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 »

KARACI
Süvariler

Mesaj gönderen KARACI »

Yarim asır boyunca bizim icin soylediler bunlari da ne oldu sanki ? Arpa boyu yol alamadik. Bunlara ortak degil evlatlik lazim, Yunanistan daha neyin icine dustugunun farkinda degil, avutuyorlar. Biz bu avutulma konusunda ustayiz, sorsalar soyleriz de yani neler olacagini.
Silah satiyorlarmis, satsinlar. Varsa Yunanistan'in bir donanma kurma potansiyeli, onun da ustune beton dokuyorlar iste uzun vadede, hic cekinmiyorum. F35 vereceklermis, versinler. Abd cok iyi bilir kimin ne oldugunu, emin olun hepimizin guc sinirini bizden iyi bilirler. Bu silahlarin gerektiginde Yunanistan'i kurtaramayacagini abd kurmayi bilmiyor degil. Avuntu derken bunu kastediyorum.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Açıkçası biraz özgürleşmek bizim de işimize gelir. 1950 den beridir nüfuz etmişler ülkeye. Ancak ben bunun sonunda bir Yunan sorunu olarak ABD de patlayacağını düşünmeye başladım. Bu Malliotakis'in paylaşımında bir Amerikalı imzaların 5 inin de Yunan asıllı olduğunu vurguluyor ve ne zamandır orjin ülkeler ABD senatosunda ABD nin çıkarlarının önüne geçiyor diye teki gösteriyor.

Belki çok iyimserim. Ancak bu konuda bence bizim de olmayan paramızla lobilere fonlama yapmamız gerekiyor. Senatodaki Yunan'lıların ABD nin stratejik ortağı ile arayı bozup yerini Yunanistan'ın aldığını vurgulanması bence iyi bir hedef gösterme.

Peki ne için? Yine eski konuma yükselmek için mi? Hayır tabii ki ama Yunanistan bu ABD ortaklığını Rus'a değil bize kullanacaktır. Bunu dünya alem biliyor.

rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 »

aRiSe
Üye

Mesaj gönderen aRiSe »

rifat52 yazdı: 04 Nis 2022, 21:03
Yersen...

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

Amerika ile aramızda Strateji kelimesi geçiyorse tamamdır zaten.

Suriye köpekistanı ile mükemmel ilişkiler geliyor, beklemede kalalım. Barzoni ile de stratejik ortağız zaten.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

Erdoğan'ı ekonomideki inadından vazgeçirip sıcak para getirsinler...

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Mesaj gönderen Heisenberg »

ABD Kongresindeki Türkiye karsitlari aslinda Beyaz ABDlilerden fazla . Israil ,Yunan ve özellikle Latin Amerikalilar.
Maalesef Israil ile aramiz bozulduktan sonra basladi örtülü Ambargolar ve gerisi . Eskiden ABDdeki yahudi Senatörler demek cok yardim etti Türkiye'ye...
Bi ara Dr. Oz aday olacak diye yaziliyordu. Keske bir Türk Senatör olsa, o bili etkili olur.

rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 »

Heisenberg yazdı: 05 Nis 2022, 15:30 ABD Kongresindeki Türkiye karsitlari aslinda Beyaz ABDlilerden fazla . Israil ,Yunan ve özellikle Latin Amerikalilar.
Maalesef Israil ile aramiz bozulduktan sonra basladi örtülü Ambargolar ve gerisi . Eskiden ABDdeki yahudi Senatörler demek cok yardim etti Türkiye'ye...
Bi ara Dr. Oz aday olacak diye yaziliyordu. Keske bir Türk Senatör olsa, o bili etkili olur.
Adama senatör olmak için Türk vatandaşlığınan çıkacağını söylemişti (çıkmasına gerek yok) fetö ile ilgili açıklamalarıda var.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

Türkiye'nin işine yarayacak hiçbir Türk Amerika'da yükselmez. Sadece Türk değil pek çok İslam ülkesi için aynen geçerli.