Resim

HAVELSAN

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
Alfa
Akıncılar
HAVELSAN

Mesaj gönderen Alfa »

Tarihçemiz

HAVELSAN 1982 yılında, HAVELSAN-AYDIN ismi ile bir Türk - ABD şirketi olarak kurulmuş, 1985 yılında sermayesinin %98'i Türk Silahlı Kuvvetleri Güçlendirme Vakfı'na bağlı olarak faaliyet göstermeye başlamıştır.

HAVELSAN, yazılım yoğun sistem alanlarında faaliyet göstermekte olup uzmanlığını, Komuta Kontrol Muhabere, Bilgisayar, İstihbarat Gözetleme ve Keşif Sistemleri (C4ISR) kapsamında, Hava Savunma Sistemleri, Deniz Savaş Sistemleri, Simülasyon ve Eğitim Sistemleri, Yönetim Bilgi Sistemleri, Enerji Yönetimi ve Anayurt Güvenliği alanlarına odaklamıştır.

Askeri sistemler yanında 2001 yılında Ulusal Yargı Ağı Projesi (UYAP) ve Tapu Kadastro Bilgi Sistemi (TAKBİS) projeleri ile ilk sivil projelere de imzasını atmıştır.

2002 yılında Güney Kore ile CN-235 Seviye D Uçuş Simülatörü sözleşmesi imzalayarak ilk yurtdışı ihracatını gerçekleştirmiştir.

2004 yılında Gemi Entegre Savaş Yönetim Sistemi (GENESİS) tedariki ve entegrasyonu ile bir savaş yönetim sisteminin platforma entegrasyon işini üstlenmiştir.

HAVELSAN, 2006 yılından başlayarak; C4ISR, simülasyon, bilgi sistemleri alanlarında kazandığı mühendislik birikimini anayurt ve enerji yönetimi alanlarında değerlendirmek üzere bu alanlarda da faaliyet göstermeye başlamıştır. Gelecek dönemlerde, enerji ve anayurt güvenliği pazar payını arttırmayı hedeflemektedir. Bütün bu gelişmelere ilave olarak, yurtdışı pazarında da büyümeye odaklanılmıştır.

HAVELSAN Ortaklık Yapısı

Pay Oranı

TÜRK SİLAHLI KUVVETLERİNİ GÜÇLENDİRME VAKFI (TSKGV)% 98,8993
TUSAŞ HAVACILIK VE UZAY SANAYİ A.Ş. (TAI)% 0,5
TÜRK HAVA KURUMU (THK)% 0,5
ASKERİ PİL SAN. VE TİC. A.Ş. (ASPİLSAN)% 0,038
PROFİLO, SAVUNMA GEREÇLERİ SAN.TİC.A.Ş.% 0,0375
KUTLUTAŞ, İNŞAAT VE TİC.SAN.LTD.ŞTİ% 0,0125
GAMA END.TES.İMALAT VE MONTAJ SAN.VE TİC. A.Ş. (GAMA)% 0,0125

Projeler

Barış Kartalı(ATLAS)HEİK

HAVELSAN Barış Kartalı (BK) Havadan Erken İhbar ve Kontrol Uçağı'nın temininde Görev Yazılımları ve Yer Destek Sistemleri konusunda BOEING'in yerli alt yüklenici sorumluluğunu üstlenmiştir.

HAVELSAN, uçak ve yer destek sistemleri için geliştirilecek Türk Hava Kuvvetleri'ne özel yazılımların geliştirilmesinde, modifikasyonunda ve entegrasyonunda görev alacağı gibi, aynı zamanda bu yazılımların testini ve BOEING firması tarafından temin edilen 737 AEW&C Ana Sistem yazılımına entegrasyonunu da gerçekleştirecektir. Bu modifikasyonlar özellikle haberleşme, ESM ve Türk Hava Kuvvetleri'ne özel insan-makina arayüzlerinde önemli yer tutmaktadır.

Entegre ürün Takımları yaklaşımının uygulanmasıyla, farklı fonksiyonel alanlardan, birbirlerinden belirli oranlarda bağımsız, aynı bölgelerde çalışan ekipler projenin bütün gereklerini yerine getirmektedir. HAVELSAN sistem analizi sürecinden başlayarak, test ve değerlendirmeye kadar projenin tüm mühendislik süreçlerinde yer almaktadır. Proje kapsamında görev bilgisayarı ve yer destek sistemi için yazılımlar geliştirilmektedir.

HAVELSAN'ın ana sorumlulukları:

•HvKK'lığına özel modifikasyonların sistem analizi ve tasarımı,
•HvKK'lığına özel Görev Yazılımlarının tasarımı, geliştirilmesi, entegrasyonu ve testi,
•HvKK'lığına özel Yer Destek Yazılımlarının tasarımı, geliştirilmesi, entegrasyonu ve testi,
•Yazılım Destek Merkezi, Görev Destek Merkezi ve Görev Simülatöründen oluşan Yer Destek Sisteminin donanım ve yazılım entegrasyonu,
•Türkiye'deki Yazılım Geliştirme ve Sistem Entegrasyon Laboratuvarlarının işletilmesi,
•Sistem testi ve değerlendirmesi,
•Sistemin servis ömrü boyunca MCS ve GSS için Entegre Lojistik Destek (ELD) sağlanması

HAVELSAN Barış Kartalı Proje Ekibi'nin Boeing firmasının büyük alt yüklenicilerinden birisi olarak içinde bulunduğu AEW&C Türk Takımı; 2008 yılında Joint Leadership Council tarafından Mükemmeliyetçilik Ödülüne layık görülmüştür.

Deniz Karakol uçağı(MELTEM)

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı'nın 6 adet ve Sahil Güvenlik Komutanlığı'nın 3 adet olmak üzere toplam 9 adet CN-235 tipi uçağın görev sistemlerini oluşturan donanımı için Komuta Kontrol Sistemi geliştirilerek uçak platformlarına kurulumu ve entegrasyonu projesidir.

İhalesi Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yapılan projede HAVELSAN, projenin ana yüklenicisi THALES Airborne Systems firmasının ana alt yüklenicisi olarak görev almaktadır. Söz konusu Projede HAVELSAN'ın sorumlu olduğu iş paketlerinin THALES firmasına teslimatı, son paketin 2010 yılında teslim edilmesi ile tamamlanmıştır.

Bu projenin iki ana alt sisteminden biri olan Yer Destek Sistemlerinde iş paketlerinin tamamına yakını ile diğer ana alt sistem olan Hava Platformu kısmındaki fonksiyonel görev bilgisayarı yazılımları'nın tamamı HAVELSAN tarafından geliştirilmiştir.

HAVELSAN bu projede, Taktik Komuta Sistemi (Tactical Command System - TCS), Taktik Komuta Kontrol Bilgi Sistemi (Tactical Command and Control Information System - TCCIS), Yer Kontrol İstasyonu (eğitim sistemi dahil), Sistem Entegrasyon Test Tezgahı ve Görev Sistemi Araçlarının üretimi ile Entegre Lojistik Destek hizmetlerini sağlamaktadır.

Deniz Karakol ve Deniz Gözetleme uçaklarının icra edeceği operasyonların görev öncesi hazırlıklarının yapılmasını ve görev sonrasında tespitlerin raporlanması ve bilgilendirme fonksiyonlarının yerine getirilmesini sağlayan yer istasyonları Komuta Kontrol Bilgi Sistemi (TCCIS-Tactical Command and Control Information System) yazılımı geliştirilmiş ve donanım altyapısı ile birlikte teslim edilmiştir.

TCS, uçak üzerindeki yazılımlardan Taktik Komuta Sistemi görev bilgisayarı yazılımıdır. Deniz karakol uçağı ve deniz gözetleme uçağı üzerinde bulunacak olan bu yazılım; çeşitli sensörlerden gelen verilerin sisteme aktarılmasını, kullanıcının bu veriler ile komuta kontrol işlemlerini gerçekleştirmesini, gerekli verilerin yer istasyonu ile değişimini ve bilgilerin kaydedilmesini sağlamaktadır.

Sözleşme kapsamındaki yükümlülüklerinin tamamını yerine getiren HAVELSAN, şimdi Entegre Lojistik Destek ve eğitim alanında projeyi desteklemeye devam etmektedir.

Açık Semalar Gözlem Uçağı(ASA)

Açık Semalar anlaşması gereğince, bir CN-235 hafif nakliye uçağını gözlem uçağı olarak modifiye edilmiştir. Bu proje ile, Türkiye ve Açık Semalar anlaşmasına üye ülkelerde optik olarak inceleme faaliyetleri yapılabilecektir.

Projede HAVELSAN, görev planlama ve değerlendirme sisteminin tasarımını ve uygulamasını da yapmaktadır. Geliştirilecek ASA Gözlem Uçağı, kendi sınıfında Dünya'da ilk gözlem uçağı olup, diğer ihtiyaç sahibi ülkeler için de üretilmesi ihtimalinin bulunduğu değerlendirilmektedir.

Geliştirilen Alt Sistemler
Görev Planlama ve Kontrol Sistemi •Görev Planlama
•Görev İzleme ve Kaydetme
•Sensör Kontrolu
•Plan/Log Transferi
Uçak Kamera Parametre Kontrol ve Veri Kaydetme •Güç Dağıtım Ünitesi

Elektronik Harp Test Ve Eğitim Sahası(EHTES)

EHTES tümüyle enstrümante ve entegre edilmiş, gerçeğe yakın tehdit trafiği içerisinde, pilotlar için Elektronik Harp eğitimi sağlamaktadır. HAVELSAN Elektronik Harp Test ve Eğitimine yönelik ihtiyaca uygun, orijinal, anahtar teslimi çözümler sunmaktadır.

EHTES yabancı mühendislik katkısı olmaksızın, HAVELSAN tarafından tasarlanmıştır. EHTES HvKK envanterine 1999 sonunda katılmış ve sistemin işletimi halen HAVELSAN tarafından başarıyla sürdürülmektedir.

EHTES'te mevcut özellikler : •Enstrümante ve entegre edilmiş çeşitli gerçek silah sistemleri,
•Çeşitli tehdit emiter simülatörleri,
•Tümüyle modüler ve taşınabilir yapı,
•EHTES'teki tüm sistemlerin Veri Toplama İşlemi, Kayıt İşlemi, 3 Boyutlu Gösterimi, Mermi ve Füze Simülasyonlarının gerçekleştirilmesi,
•Çeşitli Uçuş Sonrası Raporlar,
•İhtiyaçlara göre sürekli geliştirme kabiliyeti.

Pacific
Süvariler
Re: HAVELSAN

Mesaj gönderen Pacific »

Daha önce paylaşıldı mı bilemiyorum. Benim çok hoşuma gitti.

[youtube][/youtube]

balıkcı
Akıncılar

Mesaj gönderen balıkcı »

Katar’ın AWACS Projesi’ne Havelsan desteği
Kamuoyunda AWACS olarak da bilinen Havadan İhbar Kontrol (HİK) uçağı alımı için ihaleye çıkan Katar’a yazılım desteğini Havelsan verecek.

ürk Hava Kuvvetleri’ne 7 yıllık gecikmenin ardından teslim edilen Barış Kartalı HİK uçağında yazılımın yüzde 30’u Havelsan tarafından yapılmıştı. Bu projede ciddi bir deneyim kazanan Havelsan, HİK alımına çıkan diğer ülkeler için de pazarlama faaliyetlerine başladı.

Halen Katar, Boeing ile Türkiye’nin de envanterine giren E737 uçağı için pazarlık yapıyor. Bu konuda yazılım desteği vermek istediklerini belirten Havelsan Genel Müdürü Sadık Yamaç, "Katarlı yetkililer, yazılım için bizden talepte bulundular. Anlaşma gerçekleşirse envaterimize dahil elden AWACS'lar için aldığımız yaklaşık 305 milyon dolar iş payına yakın oranlarda Katar'la sözleşme imzalamayı hedefliyoruz" dedi.

KATAR’A SİMÜLATÖR ALMIŞTI

Havelsan geçtiğimiz yıl önemli bir başarıya imza atarak Katar’la AgustaWestland AW139 tipi helikopter için simülatör yapım anlaşması imzalamıştı. Güney Kore’ye ihraç edilen CN235 simülatöründen sonra ikinci simülatör ihracat başarısı yakalayan Havelsan, bu konuda üretim yelpazesini genişletmeyi hedefliyor.
Kaynak: www.kokpit.aero

BuRi
Süvariler

Mesaj gönderen BuRi »

Katar'dan iyi iş alacağız gibi gözüküyor...

Kullanıcı avatarı
billiejean
Süvariler

Mesaj gönderen billiejean »

Helikopter simülatör merkezi kurulacak!

İtalyan imalatçı AgustaWestland, Havelsan ile Ankara'da simülatör eğitim merkezi kurmak üzere düğmeye bastı. Hangi helikopter tiplerinin eğitimleri Ankara'da yapılacak?Helikopter simülatör merkezi kurulacak!

İtalyan imalatçı AgustaWestland, Havelsan ile Ankara'da simülatör eğitim merkezi kurmak üzere düğmeye bastı. Hangi helikopter tiplerinin eğitimleri Ankara'da yapılacak?

http://kokpit.aero/havelsan-italyanlar- ... zi-kuracak

Kullanıcı avatarı
ddemir
Süvariler

Mesaj gönderen ddemir »

Havelsan ABD şirketi Quantum 3D yi satın almış
http://www.defensenews.com/story/defens ... /26873909/

Kullanıcı avatarı
assslan
Süvariler

Mesaj gönderen assslan »

HAVELSAN'ın simülatörlerine NATO'dan olumlu not!
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, Genel Sekreter Yardımcısı Alexander Vershbow, Askeri Komite Başkanı Orgeneral Knud Bartels ve 28 daimi ülke temsilcisi, NATO Atlantik Konseyi toplantısı için İzmir-NATO Müttefik Kara Kuvvetleri Komutanlığı'nı ziyarette bulundu.

Uluslararası Uçuş Eğitim Merkezi bünyesinde bulunan KT-1T ve T-38M Tam Görev Simülatörleri ile uçuş yapan NATO Genel Sekreteri Stoltenberg ve beraberindeki heyet HAVELSAN simülatörlerine ve yardımcı sistemlerine yönelik olumlu yorumlarda bulundu.

Ziyaretin temel amaçlarından birini teşkil eden Uluslararası Uçuş Eğitim Merkezi oluşturulması projesi kapsamında HAVELSAN üretimi simülatörlerin NATO müttefiki ülkeler Hava Kuvvetleri personeli tarafından kullanılması ile HAVELSAN, adının ve yeteneklerinin uluslararası bir platformda tanınmasına yönelik büyük bir adım daha atmaya hazırlanıyor.

ORTAK HİZMET VERECEK

Yüksek teknoloji bir savunma işbirliği girişimi olan Uluslararası Uçuş Eğitim Merkezi projesi, HAVELSAN tarafından geliştirilen simülatörler ve yardımcı sistemlerinin ortak bir havuz şeklinde kullanılmasını amaçlıyor. Bu sayede NATO bünyesindeki müttefik ülkelere Türkiye önderliğinde standardize uçuş mürettabı eğitimi sağlanması, uçuş eğitimi deneyiminin paylaşılması ve yeni işbirliği alanları geliştirilirken aynı zamanda eğitim maliyetlerinin de düşürülmesi hedefleniyor.

40 BİN SAAT UÇUŞ

Şubat ayında hizmete girişinin birinci yılını dolduran Uluslararası Uçuş Eğitim Merkezi’nde 40.000 saatten fazla uçuş eğitimi gerçekleşti. Merkezin idame ve işletme hizmetleri de %98’in üzerinde başarı oranı ile HAVELSAN Eğitim Hizmetleri tarafından sağlanıyor.
Resim
http://kokpit.aero/nato-test-yapti

dna
Süvariler

Mesaj gönderen dna »

Ukrayna'li Ukrinmask ile Havelsan ortak pasif radar uretimi uzerine bir anlasma imzalamislar:
http://uatoday.tv/techandscience/ukrain ... 84804.html

Uretim Ukrayna'da olacakmis. Herhalde bu urun Havelsan'in sistemlerine uyumlu sekilde gelistirilecek.

dna
Süvariler

Mesaj gönderen dna »

Pasif radar sistemi Ukrayna firmasindan, yazilim ve muhtemelen yonetim konsollari vs Havelsan'dan:
http://www.janes.com/article/59478/ukra ... laboration

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

Pasif radar şu dönemde çok manidar bir o kadar da isabetli :)

Kullanıcı avatarı
Moon&star
Süvariler
HAVELSAN

Mesaj gönderen Moon&star »

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

HAVELSAN

Mesaj gönderen Heisenberg »

Simulasyon Konusunda Türkiye Dünyaca Ünlü ve 3 Türk Kardesin Sirketine Sahip oldugu Crytek Sirketinden destek alabilir.
Su an Ortam Simulasyonu ve Bilgisayar Simulasyonu konusunda Dünyada en iyi Sirketler arasinda. Hatta ABD ,Almanya ve daha birsürü AB icindeki Ordulara istenen yüzlerce Yazilim Sistemleri Satiyor. Cogunuz belki Crysis yada FarCry Oyunlarini duymustur . Iste o Oyunlari ve Yazilimlarini üreten Sirket CryTek den bahsediyorum . Hatta Istanbul'da Ofisleri var

PARS
Üye
HAVELSAN

Mesaj gönderen PARS »

Ya git o 3 türk kardeşle türkçe konuş bakalım anlıyacaklar mı seni :D Tamam adam güzel iyi şeyler yaptılar ama şuan şirketler batma çizgisinde, başka bir konu ne kadar türk olsalar da adamların şirketi sapına kadar alman senin ülkene bir kuruş vergi vermişlikleri yok. 2. ci ve asıl konu adamları alanı bu değil en önemli kısmı bu aslında.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

HAVELSAN

Mesaj gönderen Heisenberg »

PARS yazdı: 26 Şub 2020, 20:40 Ya git o 3 türk kardeşle türkçe konuş bakalım anlıyacaklar mı seni :D Tamam adam güzel iyi şeyler yaptılar ama şuan şirketler batma çizgisinde, başka bir konu ne kadar türk olsalar da adamların şirketi sapına kadar alman senin ülkene bir kuruş vergi vermişlikleri yok. 2. ci ve asıl konu adamları alanı bu değil en önemli kısmı bu aslında.
Neden Alman Ordusu veya ABD ordulari icin cözüm üretiyorlar ozaman? Eger Almancan varsa buyur kendin oku, madem inanmiyorsun. Thales hangi ülkenin Sirketi? Lockheed Martin hangi ülkenin Sirketi veya ThysenKrupp?
Buyur Alinti yapiyorum kendin cevirebilirsin. Kac kez Televizyonda izledim Ordular icin ne tür cözüm ürettiklerini.

Evet cogu Alman mühendis. Nolmus Alman Mühendisiyse yine onlarin Sirketinde calisiyorlar. Benim dedigim sadece ABD, Almanya ve Fransa icin ürettikleri Simulasyon Merkezlerine benzer cözümleri Türkiye icinde yapabilir dedim. Neresi komik bunun anlamadim. Öyle bi yazmissin ki sanki Crysis deyince TSK'ya Oyun mu üretsin dedim? CryEngine bi Yazilim ve bunu bircok Ordu kullaniyor ne dersen de, ister inan ister inanma.

https://www.gamezone.de/Crytek-Firma-20 ... -3-969056/

PARS
Üye
HAVELSAN

Mesaj gönderen PARS »

Haber 2011 de o zamana göre değerlendir adamlara sadece oyun motoru kullanımı ile ilgili anlaşma yapmışlar 57 milyon dolar kişi için büyük ama o şirketler içinde o kadar büyük paralar değil kısaca adamlar olan bir çözümü satın almışlar.

Başka bir konu bu sadece oyun veya görsel motor almakla olmuyor yukarıdaki iletilerde gördüğün gibi simülasyon tek parçadan oluşan birşey değil.

Tekrar baktım ilk haber 2010 çıkmış birde 2011 de o yıllardan sonra savunma sanayi ile ilgili bir gelişme gözükmüyor.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler
HAVELSAN

Mesaj gönderen okeanos »

RF temelli sahte hedef (RF Decoy) projesinde yakın zamanda uçaktan canlı atış testi videoları görürsek şaşırmamak gerekir.