Güntay Şimşek

Cevapla
ilhan
Akıncılar
Mesajlar: 2278
Kayıt: 11 Tem 2012, 11:26
Yaş:

Güntay Şimşek

Mesaj gönderen ilhan »

Havacılıkta yazacak gelişme mi olmuyor acaba, Güntay Şimşek bir zamandır yazdığı saçma sapan yazılarına bir yenisini daha eklemiş. Bu sefer de mpt'nin seri üretilmediğini keşfederek hem kendisi hem de ülkemiz adına önemli yorumlar yapmış.
Piyade tüfeğinin milli hikâyesi! http://www.haberturk.com/yazarlar/gunta ... i-hikayesi
17 Kasım 2015 Salı, 00:26:48 Güncelleme:08:41:27

Anlatacağım hikâye başına ‘milli’ lafzını ekleyebileceğiniz bir uçak, tank, gemi, füze, insansız hava aracı geliştirme projesi değil. Bildiğiniz namlusu olan piyade tüfeğinin hikâyesi, ama 150 yıldır yapmadığımız, yapamadığımız veya yaptırılmayan bir milli piyade tüfeğinin hikâyesi.

Osmanlı’dan günümüze takriben 150 yıldır bir Milli Piyade Tüfeği (MPT) yapamamış olmamızın alt detaylarında ise kesinlikle yabancı parmağı falan aramayın. Zira tüm yanlışlıklar kendi içimizde. En önemli eksiğimiz de savunma sanayiinde nasıl bir yolla gelişme göstermemiz gerektiğine dair modelin olmayışı.

Devletimizin bu konudaki etkili ve yetkili makamları sağ olsunlar, milli ve yerli şirketlerimize kesinlikle güvenmiyorlar. Dolayısıyla önlerini kesebilmek için de yabancı şirketlere yapmadıklarını, yapamadıklarını yerli ve milli şirketlerden esirgemiyorlar. Kendi kontrollerindeki yarı resmi şirketleri de profesyonel şekilde yönetemedikleri gibi tam anlamıyla halka açık hale getirip, hesap verebilir konuma da ulaştıramıyorlar. Şimdi bu dipnotlar ışığında hazırsanız bir yıldır seri üretime geçilemeyen piyade tüfeğinin hikâyesini anlatayım.

Milli Savunma Bakanlığı, Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tam 6 yıl önce 2009’da “Modern Piyade Tüfeği” geliştirme projesini başlatıyor. Amaç milli imkânlarla tasarlanan ve tüm hakları Türkiye’ye ait olan bir saldırı tüfeği üretmek. Makine Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK) ana, KaleKalıp’ın da alt yükleniciliğinde, üç ayrı prototip geliştiriliyor. Akabinde geliştirilmek istenen modele karar verilip, ilk test atışları sonrası 2010 yılında iyileştirme süreci dönemine geçiliyor. Netice itibarıyla bir piyade tüfeğinin seri üretim noktasına gelebilmesi için geliştirme, iyileştirme ve testleri süreci 2014 yılında tamamlanıyor.

Bu tartışmalar sonrası Ocak 2015’te Başbakan Ahmet Davutoğlu, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel ve Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz’ın iştirakiyle yapılan Savunma Sanayii İcra Komitesi’nde (SSİK), MPT-76’nın seri üretime geçilmesi yönünde karar alınıyor. Fakat üzerinden bir yıl geçmesine rağmen tek bir adet bile seri üretim yapılamıyor.

Dün önemli bir kaynağımdan öğrendiğime göre SSİK öncesi tartışmalarda değişen bir şey olmamış ve halen daha seri üretim izni çıkmamış. Devletin zirvesinde alınan kararın üzerinden yaklaşık bir yıl geçmesine rağmen bir piyade tüfeğinin seri üretiminde tartışma yaşanıyorsa, büyük projelerin hayata geçmesinde bunların yaşanmaması için acilen savunma sanayiinde bir modelin geliştirilmesi gerekmez mi? Zira asıl mesele yapamamak, geliştirememek değil, uygun modeli bulup kaynakları doğru kullanamamak olduğu bariz bir şekilde ortaya çıkmış durumda...

Heruamarth
Akıncılar
Mesajlar: 1095
Kayıt: 13 Tem 2012, 20:06
Yaş:

Re: Güntay Şimşek

Mesaj gönderen Heruamarth »

saldırı tüfeği
Resim
En son Heruamarth tarafından 17 Kas 2015, 15:48 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

orko_8
Akıncılar
Mesajlar: 1624
Kayıt: 11 Tem 2012, 09:12
Yaş:

Re: Güntay Şimşek

Mesaj gönderen orko_8 »

Şimşek'i geçmişte çok sert eleştirmiş bir kişi olarak hakkını teslim etmem gerekir: Bu konularda sektör + bürokrasi içinden aldığı çoğu zaman doğru mesajları yansıtıyor.

Bu tür mesaj elçilerinin yazılarını değerlendirirken yazının tüm içeriği değil, ana hatları (bullet point diyor gavur) saptamakta fayda var. Çoğu zaman kendilerine sunulan ham bilgilerin çevresine yalan yanlış içerikler ekleyebiliyorlar.

Nitekim Şimşek'in yazısında bahsettiği sorun "anahatları ile" aynen mevcut.

ilhan
Akıncılar
Mesajlar: 2278
Kayıt: 11 Tem 2012, 11:26
Yaş:

Re: Güntay Şimşek

Mesaj gönderen ilhan »

orko_8 yazdı:Nitekim Şimşek'in yazısında bahsettiği sorun "anahatları ile" aynen mevcut.
Benim de bu yazıyı buraya taşıma sebebim buydu. Bu adamlar bu "anahatları" neden böyle özensizce süsleyip de veriyorlar? Bir telefon açıp nedir ne değildir öğrenme imkanları mı yok? Veya basın olmanın raconu bir yerden bir şey duyup en ufak yanlışlık şüphesi taşımadan en azından bir açık kaynak teyidi yapmadan vermek midir? Adam sadece mpt yazsa, google'dan buraya gelse, mpt konusunda bir-iki sayfa çevirse mke veya diğer konular hakkında yeterli bilgi edinebilme imkanı mevcut.

orko_8
Akıncılar
Mesajlar: 1624
Kayıt: 11 Tem 2012, 09:12
Yaş:

Re: Güntay Şimşek

Mesaj gönderen orko_8 »

Anafikri kaçırıyorsunuz. Bu kişilerin daha doğrusu bu tür yazıların görevi bilgi değil mesaj vermektir.

ilhan
Akıncılar
Mesajlar: 2278
Kayıt: 11 Tem 2012, 11:26
Yaş:

Re: Güntay Şimşek

Mesaj gönderen ilhan »

Kime ne veriyorsa versin de, bu yazıyı okuyan bir tanıdığım beni arayıp meseleyi sordu, hani sözleşme imzalandı üretim başladı demiştin falan diye.

:!: :!: :!:

orko_8
Akıncılar
Mesajlar: 1624
Kayıt: 11 Tem 2012, 09:12
Yaş:

Re: Güntay Şimşek

Mesaj gönderen orko_8 »

Hah işte, siz de yanıt olarak yazıdaki mesajı verin, "sıkıntılar var" diye :)

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı
Mesajlar: 3732
Kayıt: 31 Ağu 2012, 10:33
Yaş:

Re: Güntay Şimşek

Mesaj gönderen sailordream »

Büyük yayın grubunda uzun süredir çalışan ve şu anda da yetkin bir konumda olan arkadaşımın dediği gibi. Biraz ailesinden görgüsü eğitimi ve imkanı olan hiç kimse alt görecleri yapacak konumdaki işlerde çalışmıyor. Bu yüzden de en vasıfsız elemanlara bu görevleri veriyoruz demişti.
Bu tür yazarların(ki kendisi Turgay Cinerden torpillidir biraz daha kapasiteli olsaydı şu anda yazı işleri müdürü olurdu ama ancak kumda oynamaya yeterli bisidir) yukarıdaki gibi elemanları önlerine bilgiyi tarayıp getiriyor yalan yanlış veri olan ve kendisininde bilmediği araştırma zahmetine girmediği konuda elbette yılların birikimi ile bir kaç doğru saptama yapabilir ama anlatım ve bilgi yanlış olunca ortaya böyle sonuçlar çıkıyor.

Genelde havacılık konusundaki programıda hatalar ve yanlışlarla dolu birisidir. THY Uğur Cebeciyi tutuyor diye verip veriştirir gerçek verileri bile yalan söyleyecek kadar değiştirebilen usta gazetecidir.

Cevapla