Resim

Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmat - SOM

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

SOM tasarim ozellikleri geregi zaten dusuk RCS (radar cross section) degerine sahip bir fuze. Hem kucuk boyutlari, hemde geometrisi geregi RCS degerinin kucuk olmasi mumkun. Eger bunlarin uzerinde bir de karbon fiber kompozit malzeme ile yekpare bir govde uretimi yapilirsa, ozellikle pencil beam seviyesinde (2.5-4cm wavelength dalga boyuna sahip) X band atis kontrol radarlarina yakalanmasi da zorlasir. Bildigim kadariyla SOM fuzesi govdesi kaliba dokum aluminyum olarak uretiliyor.
En son robust tarafından 10 Ara 2019, 06:52 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

Ekstra olarak, bu mühimmatı havada vurmaya çalışacak CIWS'in füzeyi 40km değil, çok daha kısa bir menzilde görmesinin yeterli olabileceği gerçeği var. Ben diyeyim 2km, siz deyin 5.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 »

SOM IIR ve GPS güdümlü olduğu için düşman radarları ne kadar geç yakalarsa reaksiyon süresi o kadar kısalır. Sadece SOM gibi füzeleri nasıl daha uzun menzilli, nasıl daha öldürücü yaparız diye kendi kendime sorarken aklıma geldi.

RAM boya veya kaplama gibi stratejik bir maddenin, SOM da meydana gelecek bir arıza veya başka sebeple düşmesi halinde, düşman eline geçme riskine karşı , belkide maliyetine karşı böyle bir çalışma yapılmamış olabilir.

ABD envanterindeki füzelere bakınca sadece bir tane füze gördüm RAM kaplama ile kullanımda olan.

https://www.military.com/equipment/agm- ... se-missile

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Mk-82 ağırlığında 155 mm top mermisi etkisinde tüy siklet standart menzil SOM-(lite) füzesi geliştirilirse F-16 haricinde Aksungur, Akıncı, Meltem 2-3, ve gelecekteki jet ihalar tarafından rahatça taşınabilir küçük çaplı değerli hedeflere karşı kullanılabilir.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever »

Kalenin motordan bir haber var mi ustadlar. Malum artik istesekte Fransadan motor gelmez gibi. 3200 un seri uretimine gecmede sikintilar olduguyla alakali bazi yazilar gordum. Var midir asli astari.

Kullanıcı avatarı
Amyr
Üye

Mesaj gönderen Amyr »

trakya_forever yazdı: 08 Oca 2020, 01:08 Kalenin motordan bir haber var mi ustadlar. Malum artik istesekte Fransadan motor gelmez gibi. 3200 un seri uretimine gecmede sikintilar olduguyla alakali bazi yazilar gordum. Var midir asli astari.
Atmaca için KALE'nin motor geliştirmeyi kabul ettiğine dair bir kesinlik var mı? Duyumlar tersi yönde.

warrior
Akıncılar

Mesaj gönderen warrior »

Atmaca ile SOM aynı motoru kullanıyor.Yani TRI-40 motoru Micro Turbo firmasının.Türk karşılığı da KTJ-3200 işte..

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream »

Amyr yazdı: 08 Oca 2020, 20:09 Atmaca için KALE'nin motor geliştirmeyi kabul ettiğine dair bir kesinlik var mı? Duyumlar tersi yönde.
O duyumu vereni ciddiye alma...

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey »

Adamlar kocaman tesis kurdu yahu ileride daha hızlı ve güvenilir testler yapabilmek için. Adam aksine bu motor ailesi geliştirmek ve çeşitlendirmek istiyor.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

kabardey yazdı: 09 Oca 2020, 09:19 Adamlar kocaman tesis kurdu yahu ileride daha hızlı ve güvenilir testler yapabilmek için. Adam aksine bu motor ailesi geliştirmek ve çeşitlendirmek istiyor.
brownbess yazdı: 14 Ara 2019, 01:00 Türkiye Som füzesi için Ukrayna'ya Al-35 turbojet motor siparişi vermiş:

https://translate.google.com/translate? ... toi-rakety
Şu haber kafa kırıştırıyor mide bulandırıyor...

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

İkinci bir kara araçları vakası. Olan sektörü öldürmekte üzerlerine yok.

PARS
Üye

Mesaj gönderen PARS »

Damat burdan ekmek yemesin mi şimdi :!: sizde zaten kale tü kaka bir firma. :!: :roll:

gladyus
Üye

Mesaj gönderen gladyus »

Yazılanlardan anladığım kadarı ile Kale tarafından Atmaca ve Som geliştirilen KTJ-3200 motoru'nu kullanmak yerine Ukrayna'dan motor siparişi veriyoruz doğru mu? Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

gladyus yazdı: 09 Oca 2020, 14:25 Yazılanlardan anladığım kadarı ile Kale tarafından Atmaca ve Som geliştirilen KTJ-3200 motoru'nu kullanmak yerine Ukrayna'dan motor siparişi veriyoruz doğru mu? Bu konu hakkında bilgisi olan var mı?
Yok!

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream »

AL-35 hangi motor?
TR-40 ile ölçü ağırlık tutuyor mu?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

sailordream yazdı: 09 Oca 2020, 14:32 AL-35 hangi motor?
TR-40 ile ölçü ağırlık tutuyor mu?
Ukrayna'nın Neptün füzesinde kullandıkları veya kullanacakları motordur.

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

KTJ-3200 Motoru cidden ağır bir muamma haline geldi tabi bazı şeyleri öğrenmenin bedeli zaman ve para. Ben Kale'nin bu işten vaz geçme potansiyelinden korkmaktayım. Kale süreçle ilgili ne durumda bilen var mı?

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

swat yazdı: 09 Oca 2020, 15:18 KTJ-3200 Motoru cidden ağır bir muamma haline geldi tabi bazı şeyleri öğrenmenin bedeli zaman ve para. Ben Kale'nin bu işten vaz geçme potansiyelinden korkmaktayım. Kale süreçle ilgili ne durumda bilen var mı?
Geçen sene seri imalata hazırız haberleri vardı.
http://www.kokpit.aero/kale-argenin-som ... haz%C4%B1r

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

swat yazdı: 09 Oca 2020, 15:18 KTJ-3200 Motoru cidden ağır bir muamma haline geldi tabi bazı şeyleri öğrenmenin bedeli zaman ve para. Ben Kale'nin bu işten vaz geçme potansiyelinden korkmaktayım. Kale süreçle ilgili ne durumda bilen var mı?
Kale'de en yetkililerden birisi "bir yere kadar herşey planladığın gibi gider sonra ancak deneme yanılma yolu ile ilerlenir" gibi bir şeyler demişti, demek tam olarak tüm seçenekleri deneme fırsatı bulamamışlar ya da başlarda yanlış bir adım atılmış olabilirler ki sonlarda bir türlü optimal sonuca ulaşamıyorlar.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

PARS yazdı: 09 Oca 2020, 13:39 Damat burdan ekmek yemesin mi şimdi :!: sizde zaten kale tü kaka bir firma. :!: :roll:
Trollük mü bu? Şaka mı? Değilse sadece saçmalamışsınız.

PARS
Üye

Mesaj gönderen PARS »

İstiklalFM yazdı: 09 Oca 2020, 16:00 Trollük mü bu? Şaka mı? Değilse sadece saçmalamışsınız.
Şaka tabikide ama neyazık ki aması var gelecekte şaka olarak kalmayabilir.

Baykar ile Ukraynalı şirketin ortak üretim için ülkede tesis inşaa ettiğini bunun altyapısını oluşturulduğunu. Son bir ay içinde çıkan haberleri ki Bu kondu da yeni bir BMC benzeri bir olayı yaşanabileceğini de unutmayalım en azından küçükte olsa bu ihtimali göz önüne bulundurmakta fayda var.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

PARS yazdı: 09 Oca 2020, 16:20 Şaka tabikide ama neyazık ki aması var gelecekte şaka olarak kalmayabilir.

Baykar ile Ukraynalı şirketin ortak üretim için ülkede tesis inşaa ettiğini bunun altyapısını oluşturulduğunu. Son bir ay içinde çıkan haberleri ki Bu kondu da yeni bir BMC benzeri bir olayı yaşanabileceğini de unutmayalım en azından küçükte olsa bu ihtimali göz önüne bulundurmakta fayda var.
Şimdi şöyle de düşünmek lazım bu motor ama şu sebeple ama bu sebeple kaç sene gecikti. Devlete taahhüt edilen süre defalarca aşıldı. Hani bir alternatif düşünülmesi de kötü senaryo mu değil mi? Kale ile ilgili şeyleri forumda yazdım çeşitli sıkıntılar çekti, mühendislerini falan aldılar ama kendi hataları da bolca mevcut. Yönetimsel sıkıntılar vs. KTJ 3200 dediğimiz motor defalarca laf olsun diye değil sayıyı da biliyorum baştan tasarlandı. Hala daha ortada bir ürün yok. Dolayısı ile bie alternatif düşünülmesime de karşı çıkmam.

PARS
Üye

Mesaj gönderen PARS »

Alternatif aransın tabiiki işte sorun şu ben artık hükumetin böyle bir yönetim anlayışı ile savunma sanayini yönettiğini düşünmüyorum. Çok alakasız iş insanlarının bu alana girdiğini yada büyük bir iştahla bu yönde adımlar attığını görüyorum tek korkum bunun bütün bir alana yayılması.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

Kale bunca yildir KJ3200'in sorunlari hala cozemiyorsa ve uzerine de Fransa TR40 motorunu vermeme gibi bir karar alirsa, SOM ve ATMACA icin cok ciddi uretim sorunu olur. Bu sorunun cozumu icinde uygun motor tedarigini yapilabilecegi Ukrayna alternatifi dusunulebilir ama yeni motor sok tak seklinde hizli bir surec olmaz.

tersduz
Üye

Mesaj gönderen tersduz »

İstiklalFM yazdı: 09 Oca 2020, 16:56 Şimdi şöyle de düşünmek lazım bu motor ama şu sebeple ama bu sebeple kaç sene gecikti. Devlete taahhüt edilen süre defalarca aşıldı. Hani bir alternatif düşünülmesi de kötü senaryo mu değil mi? Kale ile ilgili şeyleri forumda yazdım çeşitli sıkıntılar çekti, mühendislerini falan aldılar ama kendi hataları da bolca mevcut. Yönetimsel sıkıntılar vs. KTJ 3200 dediğimiz motor defalarca laf olsun diye değil sayıyı da biliyorum baştan tasarlandı. Hala daha ortada bir ürün yok. Dolayısı ile bie alternatif düşünülmesime de karşı çıkmam.
bu beyan yalan mı yani? http://www.kokpit.aero/kale-argenin-som ... haz%C4%B1r

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

tersduz yazdı: 10 Oca 2020, 12:08 bu beyan yalan mı yani? http://www.kokpit.aero/kale-argenin-som ... haz%C4%B1r
Sizce? Seri imalata hazır olsa Som üzerine görmez miydik?

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

Mesaj gönderen sailor06 »

İstiklalFM yazdı: 10 Oca 2020, 12:18 Sizce? Seri imalata hazır olsa Som üzerine görmez miydik?
Göremeyebiliriz. Birçok insan bu üründe de damat faktörünün, mamaya ortak olma çabasının, var olabileceğini öngörüyor, dillendiriyor. Siz neden duymazdan, görmezden geliyorsunuz, tamamen ihtimal dışı bırakıyorsunuz?

kabardey
Akıncılar

sailor06 yazdı: 10 Oca 2020, 12:31 Göremeyebiliriz. Birçok insan bu üründe de damat faktörünün, mamaya ortak olma çabasının, var olabileceğini öngörüyor, dillendiriyor. Siz neden duymazdan, görmezden geliyorsunuz, tamamen ihtimal dışı bırakıyorsunuz?
Burada şöyle bir durum var. Damat ile Ukrayna arasındaki bütün motor münasebeti İHA üstüne. Yani SOM'da kullanılacak bir motora da el atacağız deseler, bunun sadece görüşmeleri 2-3 yıl sürer. Üstelik Ukrayna bahsi geçen motoru direk satış ile satmak peşinde.

Keza neden o zaman KTJ 3200 neden üretilmiyor derseniz, açıklaması da basit, bütçe yok. Çünkü yeni SOM siparişi yada Atmaca siparişi geçilmedi. Üretimi devam edilen kafile de zaten TR-40 kullanacak.

Kullanıcı avatarı
assslan
Süvariler

Mesaj gönderen assslan »

sailor06 yazdı: 10 Oca 2020, 12:31 Göremeyebiliriz. Birçok insan bu üründe de damat faktörünün, mamaya ortak olma çabasının, var olabileceğini öngörüyor, dillendiriyor. Siz neden duymazdan, görmezden geliyorsunuz, tamamen ihtimal dışı bırakıyorsunuz?
Çok saçma olduğu için olabilir mi? Mantık bu kadar da zorlanmaz ki... Kale' ye bu işi veren zaten devlet. Bu kadar sabreden devlet. Amaç damadı doyurmak olsa doğrudan bu işi damada verirdi.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Süreci biliyorum. Motorun ne kadar elzem olduğunu ve damat bile olsa yerli varken yurt dışına bakılmayacağını biliyorum. Çünkü damadın da oradan ciddi bir kazancı yok şu anda. Yani ortada olmayan bir motor var. Devlet olası veya uygulanan ambargoya karşı alternatif arıyor ya da aradığı iddia ediliyor diye üretilen bir komplo teorisi var ortada. KTJ meden hazır değil? Önce yer testleri başarı ile tamamlansın SOM'da test edilsin görelim. Asıl soru bunlar olacakken. Burada akıl bulandırıyor. Kale'nin mühendisleri hangi şirketlerde falan bir bakılsa görülecek ama. Neyse

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

assslan yazdı: 10 Oca 2020, 13:40 Çok saçma olduğu için olabilir mi? Mantık bu kadar da zorlanmaz ki... Kale' ye bu işi veren zaten devlet. Bu kadar sabreden devlet. Amaç damadı doyurmak olsa doğrudan bu işi damada verirdi.
Bu iş Kaleye verildiğinde damat bu kadar palazlanmış mıydı? Aynı şeyi söyleyeceğim, tamamen ihtimal dışı nasıl bırakabilirsiniz?
En son sailor06 tarafından 10 Oca 2020, 13:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

İstiklalFM yazdı: 10 Oca 2020, 13:48 Süreci biliyorum. Motorun ne kadar elzem olduğunu ve damat bile olsa yerli varken yurt dışına bakılmayacağını biliyorum. Çünkü damadın da oradan ciddi bir kazancı yok şu anda. Yani ortada olmayan bir motor var. Devlet olası veya uygulanan ambargoya karşı alternatif arıyor ya da aradığı iddia ediliyor diye üretilen bir komplo teorisi var ortada. KTJ meden hazır değil? Önce yer testleri başarı ile tamamlansın SOM'da test edilsin görelim. Asıl soru bunlar olacakken. Burada akıl bulandırıyor. Kale'nin mühendisleri hangi şirketlerde falan bir bakılsa görülecek ama. Neyse
Bu çok daha ayakları yere basan bir cevap, teşekkür ederim.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

KTJ 3200 tamamen bitti mi? Testleri Som için yapılmadı orası kesin. Ancak yer testleri vb. aşamalar geçildi mi?

tuğrulbey
Süvariler

Mesaj gönderen tuğrulbey »

Benim bildiğim Kale'ye verilen geliştirme işiydi sadece, seri üretim yoktu. Kale işini bitirdi belki de, seri üretim işi beklemede olabilir.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 »

BMC bu seri üretim işi kıvır belki de. Acaba hangi askerî fabrika da bu işi yapsalar?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

anafor2014 yazdı: 10 Oca 2020, 22:50 BMC bu seri üretim işi kıvır belki de. Acaba hangi askerî fabrika da bu işi yapsalar?
Uc-bej demeden damat ile beraber TEİ'yi üstlerine geçirelim...

Kullanıcı avatarı
Amyr
Üye

Mesaj gönderen Amyr »

sailordream yazdı: 09 Oca 2020, 07:13 O duyumu vereni ciddiye alma...
SOM için tasarlanan motorun Atmaca için kullanılacak olan ile aynı teknik isterlere sahip olduğuna emin misiniz acaba? Bu konuyla ilgili bilgi veren bir röportaj veya makale varsa, paylaşabilirseniz sevinirim.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Defence Turk: SOM seyir füzesinin A ve B modelleri seri üretim sürecinde. C-1 ve C-2’nin geliştirme süreci devam ediyor. C-1 ve C-2’nin son durumunu özetleyebilir misiniz? Birbirinden farkları ve özellikleri nedir?

Gürcan Okumuş: SOM C1 ve C2’yi diğer SOM ürünlerinden ayıran temel özellik veri bağına sahip olması ve deniz hedeflerine yönelik kullanımı. Birçok yeteneğe kavuşan SOM seyir füzesi C1 ve C2 versiyonlarında veri bağı sayesinde deniz hedeflerine karşı da etkin bir şekilde kullanılabilecek. C1 ve C2 arasındaki temel fark ise C2’nin B2’de olduğu gibi delici etkide harp başlığına sahip olması.

Defence Turk: SOM veya SOM’un türevi diyelim, bunlar havadan bırakılan füzeler. Deniz Kuvvetlerinden veya deniz platformundan atılması gibi bir düşünce var mı?

Gürcan Okumuş: Denizden veya satıhtan atılması ile ilgili çeşitli alternatifler konuşuluyor, bazı ön çalışmalar yapılıyor ama şu an imzalanmış bir proje yok.

Defence Turk: SOM-J ile ilgili çalışmalar ne aşamada?

Resim
Gürcan Okumuş: SOM-J projesi devam ediyor. Biz bu projede ROKETSAN’ın alt yüklenicisi olarak füze tasarımından ve entegrasyonundan sorumluyuz. F-35 tarafı durdu, yani F-35 tarafında ilerlemiyoruz ama proje durmadı. F-16’dan atış planlanıyor. Aynı zamanda SOM-J’nin MMU’da kullanılmasına yönelik TUSAŞ ile görüşülüyor. Bir yandan da AKINCI ve AKSUNGUR gibi büyük İHA’larda kullanılmasına yönelik görüşmeler devam ediyor. SOM-J’nin 2020 yılı içinde F-16’dan atışını göreceğiz inşallah.

Defence Turk: KTJ-3200 ile ilgili son durum nedir?

Gürcan Okumuş: Bunu KALE Grubu’na sormanız uygun olur. Biz testleri için KALE Grubu ile beraber çalışıyoruz. Tabii, SOM’un üretimini ROKETSAN yaptığı için onların da bir sözleşmesi var. Proje sona geldi ve olumlu haberler geliyor. Yeni SOM’larda yerli turbojet motor kullanılacak inşallah

https://www.defenceturk.net/tubitak-sag ... i-ii-bolum

Kullanıcı avatarı
SIYAH-SANCAK-74
Üye
Re: Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmat - SOM

Mesaj gönderen SIYAH-SANCAK-74 »

Nihayet SOM Fuzesi`nin yerli motoru testlere basladi bu projede emegi gecen degerli Muhendislerimizi tabrik eder basarilarinin devamini delerim.

https://www.trmilitarynews.com/nihayet- ... e-basladi/

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

KTJ 3200 aylardır hatta yıllardır test ediliyor. Yeni olan ne?

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Bir gelişme var mı bu motorda?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Benim aklıma çok da absürt olmayan bir şey geliyor... Bu motoru da Tei üretecek galiba.

trakya_forever
Süvariler

İsmail Demir ile yapılan son röportajdan anladığım:

Elde ciddi miktarda TR40 motor stoğu mevcut idi. Bunlar ile 2018 yılı başında ilk parti teslimatı yapılan (7 adet) SOM B1 ana siparişinin geri kalanının da tamamlandığı. 100 günlük eylem planında alınması karalaştırılan 415 SOM üretim ve teslimatlarının sorunsuz bir şekilde eldeki TR40 lar ile devam ettiği ve bir süre daha teslimatlarda sıkıntı yaşanmayacağı.

Ukrayna dan TR40 yerine deneme için alınan 12 motor ile gerekli çalışmaların yapılıp, söz konusu motordan memnun kalındığı. Hatta motor üretim hattının Türkiye'de kurulmasının ciddi bir seçenek olduğu.

Anlaşılan o ki, mevcut performanstakı SOM varyantlarının teslimatlarının, 415 adetlik paket ve belki de yeni muhtemel siparişlerin, eldeki TR40 ve Ukrayna motoru ile yapılacağı.

KTJ 3200 ün ise performans arttırma çalışmalarının sürdüğünü söylüyor. Sanırım KTJ3200 , belkide adı değişecek, ile mevcut SOM dan daha performanslı yeni bir ürün ortaya koyma çalışmaları var. SOM ile GEZGİN arasında yer alacak yeni bir ürün. Zaten kendisi de bu tarz çalışmaların yapıldığını belirtmiş. Belkide ATMACA nın bahsedilen kara hedeflerine karşı kullanılacak versiyonunda da kullanılacak bu ürün.

trakya_forever
Süvariler

İsmail Demir in aciklamalari daha taptazeyken bugün Bakan Varankin ziyaretiyle KTJ 3200 projesinde sona gelindiğini öğrendik nihayet. 2021 yılı bitmeden yerli motor taşıyan SOM füzelerinin envantere girmis olacağı söylendi. Çok şükür bugünleri de gördük.

Daha kuvvetli bir motor için ise çalışmaların başladığı söylendi. Tabi artık elde calisan, doğrulanmış bir ürün olduğu için sozkonusu yeni motorun ortaya çıkması daha kısa zaman alacaktır.

kabardey
Akıncılar

trakya_forever yazdı: 22 Kas 2020, 23:28 İsmail Demir in aciklamalari daha taptazeyken bugün Bakan Varankin ziyaretiyle KTJ 3200 projesinde sona gelindiğini öğrendik nihayet. 2021 yılı bitmeden yerli motor taşıyan SOM füzelerinin envantere girmis olacağı söylendi. Çok şükür bugünleri de gördük.

Daha kuvvetli bir motor için ise çalışmaların başladığı söylendi. Tabi artık elde calisan, doğrulanmış bir ürün olduğu için sozkonusu yeni motorun ortaya çıkması daha kısa zaman alacaktır.
Hocam muhtemelen 2021 test ile geçecek. 2022'de seri üretim başlar.

trakya_forever
Süvariler

kabardey yazdı: 23 Kas 2020, 00:35 Hocam muhtemelen 2021 test ile geçecek. 2022'de seri üretim başlar.
Muhtemelen hocam. Verilen tarihler 2021 8-11. aylar arasını işaret ediyor. Gecikme olur elbet 2022 başını bulur. Olsun varsın su duruma geldi ya buna şükür. Zaten elde yeteri kadar TR40 stoğu mevcut imiş. Üretim ve teslimatta sikinti yok. SOM J üretimiyle birlikte eldeki SOM sayisi dört haneliye çıkacak gibi ileride.

trakya_forever
Süvariler

Ve sonunda KTJ 3200 süreci bitti. Bir yıl içinde yerli motorlu Som ve Atmaca görürüz inşallah. Atmaca için 280-300, Som için 350-370 km menziller mumkun olacaktır.

Bu kabiliyette bir motoru ortaya koydukya artık gerisi daha hızlı gelir. Zaten söylentilere göre Kale KTJ 3200 üzerinde iyileştirme çalışmalarına hemen başlamış.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

Haberleri okuyunca sanki onlarca motor kullanima hazirmis gibi anlam cikiyor. KTJ3200 simdi kabul testleri ile labaratuvar ve test benci ortamindan cikip, gercek fuze govdesi icine entegrasyon calismalari ve sonra ucuslu atis surecleri izleyecek. Bu surec 2022'yi bulur tahminen. KTJ3200'nin seri uretim sozlesmesi bu test sonuclarina gore verilecektir.

Artik Kale mi uretir veya dusuk ihtimal olsada baska bir firma mi uretir karar verecek olan projenin finansoru ve sahibi olan SSB olacaktir. Muhtemelen ihtiyacin aciliyeti nedeniyle Kale seri uretim icin bir uretim hatti kalifikasyonuna baslamistir diye umuyorum.

SOM ve ATAMACA seri uretimi dusuk yogunluklu olsa da Fransiz TR40 motoru uzerinden devam ediyordur. Ozellikle SOM seri uretim sozlesmesi imzalanali cok oldu ve ilk partiler teslim edildi. SOM seri uretimi icin (henuz iliskiler iyi iken) Fransizlar ile ilk parti uretimler icin uc haneli sayida motor siparisi verilmistir tahminen. Cok cok acil bir KTJ3200 beklentisi olmayabilir kisa vadede.

trakya_forever
Süvariler

robust yazdı: 10 Oca 2021, 17:51 Haberleri okuyunca sanki onlarca motor kullanima hazirmis gibi anlam cikiyor. KTJ3200 simdi kabul testleri ile labaratuvar ve test benci ortamindan cikip, gercek fuze govdesi icine entegrasyon calismalari ve sonra ucuslu atis surecleri izleyecek. Bu surec 2022'yi bulur tahminen. KTJ3200'nin seri uretim sozlesmesi bu test sonuclarina gore verilecektir.

Artik Kale mi uretir veya dusuk ihtimal olsada baska bir firma mi uretir karar verecek olan projenin finansoru ve sahibi olan SSB olacaktir. Muhtemelen ihtiyacin aciliyeti nedeniyle Kale seri uretim icin bir uretim hatti kalifikasyonuna baslamistir diye umuyorum.

SOM ve ATAMACA seri uretimi dusuk yogunluklu olsa da Fransiz TR40 motoru uzerinden devam ediyordur. Ozellikle SOM seri uretim sozlesmesi imzalanali cok oldu ve ilk partiler teslim edildi. SOM seri uretimi icin (henuz iliskiler iyi iken) Fransizlar ile ilk parti uretimler icin uc haneli sayida motor siparisi verilmistir tahminen. Cok cok acil bir KTJ3200 beklentisi olmayabilir kisa vadede.
Elde bayağı TR40 stoğu olduğu ve üretimlerin bu motorlar ile dev ettiği sizin de belirttiğiniz gibi çeşitli kaynaklarca belirtilmişti üstad. Şu anda bulamıyorum ama 2018 yılında SOM B1 ana sipatis ilk parti 7 adet teslimatı yapıldı diye görselli bir haber vardı. SOM A nin zaten yeterli miktarda önceki yıllarda envantere girdiği biliniyor. SOM B1 içinde yüksek adetli sipariş sözleşmesinin 2018 den önce imzalandığı kesin. Tabi son olarak 415 adetlik bir siparis var.

trakya_forever
Süvariler

Çok yeni bir fotoğraf olduğu söyleniyor.