Baykar - Muharip İnsansız Uçak Sistemi

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
JNG90
Üye

Mesaj gönderen JNG90 »

rindindin yazdı: 05 Şub 2022, 19:01 Ukrayna ile motor anlasmasi yapilmisti. Herhangi bir gelisme varmi?
Baykar bu aralar 7-13 yaş arası çocuklara fuar düzenlemek ve bazı siyasi grupların çocuklarına 750 TL vermekle meşgul.

Firmanın haberi var mı bilmiyorum ama T3 gibi destekledikleri oluşumlarda gitgide siyasi gruplaşmalar oluyor. Umarım üst kadrolar böyle değildir.

MİUS için başka bilgi paylaşılmadı. Ukrayna düşerse zaten Altay tankına döner proje.

B ve C planları varsa sıkıntı yok tabii.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever »

Birkaç aya MIUS prototip inşasından fotolar düşer diye tahmin etmekteyim. Sanmıyorum ama eğer Rus-Ukrayna savaşı olur da bizim motor işi sıkıntıya düşerse o vakit şapa otururuz gibi.

JNG90
Üye

Mesaj gönderen JNG90 »

trakya_forever yazdı: 10 Şub 2022, 11:05 Birkaç aya MIUS prototip inşasından fotolar düşer diye tahmin etmekteyim. Sanmıyorum ama eğer Rus-Ukrayna savaşı olur da bizim motor işi sıkıntıya düşerse o vakit şapa otururuz gibi.
Gidişat onu gösteriyor maalesef. Savaşta parayı basıp tüm personeliyle ve üretim bantlarıyla birlikte İv. Prog. ile Motor Sich'i satın alsak muhteşem olabilir. En azından mühendisleri alabiliriz. SAAB ve Dassault'un benzer hikayeleri var.

Polonya hava trafiği ve Ukrayna ile kara yolu açık, karadan Polonya'ya, oradan da kargo uçaklarıyla yurda getiririz.

Çift Al-322F motorlu avcı konsept gatling toplu MİUS fantezimi de yapabiliriz bu sayede.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

İsmail Demir yayında Baykar ve TUSAŞ "muharip" jet motorlu İHA'lar üstüne çalışıyor dedi. Bu TUSAŞ'ın jet hedef uçağı dışında bir projesi daha olduğunun işareti olabilir.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

İstiklalFM yazdı: 06 Mar 2022, 13:13 İsmail Demir yayında Baykar ve TUSAŞ "muharip" jet motorlu İHA'lar üstüne çalışıyor dedi. Bu TUSAŞ'ın jet hedef uçağı dışında bir projesi daha olduğunun işareti olabilir.
Sevindim açıkçası, Baykar Mius sebebiyle Tusaş Tisu rafa kaldırıldı gibi düşünceler vardı.

Düzeltme = Umarım Göksungur veya Şimşek'ten bahsetmiyordur da, Tisu'dan bahsediyordur.
En son baryshx tarafından 07 Mar 2022, 03:35 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Ben en banal ve en can sıkıcı soruyu sorayım bari, motor nerde motor?

JNG90
Üye

Mesaj gönderen JNG90 »

igirgin yazdı: 06 Mar 2022, 14:02 Ben en banal ve en can sıkıcı soruyu sorayım bari, motor nerde motor?
En kötü ihtimal olmuş olabilir.

MİUS'a başka bir motor uydurmak lazım olacak... Gönül ister parayı bulalım peynir ekmek gibi F-110 alıp koyalım MİUS'a...

merzifonlu
Süvariler

Mesaj gönderen merzifonlu »

F110 fazla gelir ona. 6.000-8.000 libre Ard yakıcısız, 10.000-12.000 libre ard yakıcı ile itki üretebilecek bir şey lazım.

Comrade Kalashnikov
Süvariler

Mesaj gönderen Comrade Kalashnikov »

Iran'dan J85 cakmasi bile alinabilir, eger durum o kadar kotuyse... :D :D :D

SametKomurcu
Üye

Mesaj gönderen SametKomurcu »

Allaha şükürler olsun sonunda gördük 🤩

tomthejeer
Üye

Mesaj gönderen tomthejeer »

Vay arkadaş yıllar yılı beklediğimiz şirket Baykarmış demek adamlar 3 yılda bir çıkarıp ürün vuruyor masaya.

5 yılda yakaladıkları ivme inanılmaz. Burası Türkiye, belli olmaz ama bu hızda devam ederlerse havacılığın büyük oyuncularından olacaklar. Sermaye girişinin adresi de belli artık, senede 1 milyar dolar üzerinde ihracata başlayacaklar.

Mius'un ilk prototiplerinden beklentim düşük ama baykar mühendisleri ses üstü hızlardaki kabiliyetlerini arttırdıkça ortaya gerçek bir oyun değiştirici çıkması muhtemel. Düşünün yani elinde şu araçtan 100 kadar olan ve bu dronelar ile ülkenizin her yerine sızıp operasyon yapabilecek bir ülkeye kolay kolay meydan okuyabilir misiniz.. Gelecek heyecen verici. Çalışmaya devam.

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu »

Hayırlı olsun.

BuLuT
Üye

Mesaj gönderen BuLuT »

Müthiş görünüyor MMU gibi
Bu uçağı operasyonel hale getirirsek Hava kuvvetleri için endişelenmemize gerek kalmayacak.
Adam kahvesini içerken düşman hava sahasında bir kaç uçak düşürüp tekrar geri dönecek Müthiş birşey

Kullanıcı avatarı
ddemir
Süvariler

Mesaj gönderen ddemir »

Valla tebrik ediyorum. Çok hızlılar.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali »

Karasu yazdı: 12 Mar 2022, 15:48 Hayırlı olsun.

15 TB2 Bayraktar
3 Akıncı TIHA da üretim hattında..

BuLuT
Üye

Mesaj gönderen BuLuT »

En baştaki paketlenenin kuyruğunda da T278 yazıyor.

BGTN
Üye

Mesaj gönderen BGTN »

Baykar borsaya acilmayi dusunmeli. Gelecekti yeni hukumet eger sektordeki gelismeyi desteklemeye devam etmeyi tercih ederse, Baykar belki de hic olmadigi kadar para toplayabilir. Yabanci yatirimcilarda para bol.

SametKomurcu
Üye

Mesaj gönderen SametKomurcu »

BIR KEZ DAHA KIZILELMA`YA AŞIK OLDUK

Kullanıcı avatarı
Halloq
Üye

Mesaj gönderen Halloq »

Altta Dorsay görünüyor. Acaba mmu için yapılan eots mu ?

Resim

Kullanıcı avatarı
Halloq
Üye

Mesaj gönderen Halloq »

Halloq yazdı: 12 Mar 2022, 20:47 Altta eots görünüyor. Acaba mmu için yapılan eots mu ?

Resim

Frost
Üye

Mesaj gönderen Frost »

Akıncı olsun MİUS olsun üretim aşamaları hep bir şekilde sızdırıldı. Yani sızdırıldı derken süreç hakkında bilgilendirildik ama Tb-3 konusunda ser verip sır vermiyorlar. Sadece katlanır kanatlı şekilde TCG Anadolu'da çizim olarak gördük. Merakla bekliyorum.

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr »

İngilizce twitlerinde "Native design" diyor, Turkish design diyememişler.

Kullanıcı avatarı
Damascus_Steel
Üye

Mesaj gönderen Damascus_Steel »

Bu görsele bakarak MİUS'un gövde içerisinde taşıyabileceği mühimmat çeşitleri ve adetleri sizce nelerdir?

Tulga
Süvariler

Mesaj gönderen Tulga »

Uzun bir aradan sonra tüm forum arkadaşlarıma tekrar merhaba;

Baykar MİUS görseli nihayet ortaya çıktı. Görseldeki bir karede MİUS platformu önünde yer alan arka arkaya dizili 2 adet TB2 mevcut. Bir Tb2'nin uzunluğu 6,5 mt. Bu da bize MİUS için 12-13 mt uzunluğunda bir ebata sahip olacağını göstermekte.

Buradan yola çıkarak 11,7mt uzunluğa sahip Royal wingman ebatlarında bir platformdan bahsedebilecegimizi söyleyebiliriz sanırım. A ve B modellerinde planlanan MİUS için sırasıyla A modelinde Al-25 TLT, B modelinde ise Al-322F motor planlanmaktaydı. A modeli ile ilk önce Royal wingman benzeri tanker uçak ve refakat platformu olarak ana muharebe uçağı ile testlere tabi olacaktır düşüncesindeyim. Asıl hepimizin beklediği mühimmatlı saldırı MİUS için de B modelini bekleriz gibi.

Gövde içi hava-hava görev tanımlı ve hava-yer tanımlı görev yapabilecek 2 adet mühimmat kapasiteli olacağını tahmin etmekteyim.

Baykar'ın özellikle AKINCI sonrası MİUS çalışmalarını mevcut kabiliyetler ve altyapı ile 3 yıl içerisinde A modelini tamamlayacagi öngörüsündeyim.

Saygılarımla

Unusuals
Üye

Mesaj gönderen Unusuals »

Damascus_Steel yazdı: 12 Mar 2022, 21:35 Bu görsele bakarak MİUS'un gövde içerisinde taşıyabileceği mühimmat çeşitleri ve adetleri sizce nelerdir?
4 tane gökdoğan taşırsa AESA radarıyla birlikte süper bir iş çıkarır. Beklentim de bu yönde.. Belki 2 gökdoğan, 2 bozdağan da olabilir.

JNG90
Üye

Mesaj gönderen JNG90 »

Edit: Ben yazana kadar bazı üyeler benden evvel davranmış onun için kusura bakmayın aynı şeyleri tekrar okuyormuş gibi olabilirsiniz. :lol:

Dikey stabilizelerle, kanatlar takılmadan F-22'ye benzettim. Bayağı da büyükmüş, ufak tefek bir şey değil.

Görseldeki TB-2'ler 6,5 metre, MİUS için 11,7 metre benzeri rakamlar söylenmiş ancak görselden yola çıkarsam 13 metrenin biraz üzerinde gibi görünüyor. Gövdesi de epey kalın. Canlı görmediğim için kesin konuşamıyorum ama Hürjet büyüklüğünde olduğunu tahmin ediyorum. Yani neredeyse F-16 boyutlarında. F-22'nin 19 metre olduğu ortamda 13 metre bir Drone için ciddi rakamlar.

Radarın olacağı kısımda bayağı büyük, güçlü bir radara sahip olacaktır eminim.

Şu uzunluk ve yükseklik ile benim tahminime göre:

Gövde içinde güdüm kitli MK serisinden MK-82 ve MK-83'ü taşıyabilecek gibi görünüyor, AIM-120C/D ve 9X Sıdewinder'ı zaten konuşmaya gerek yok hem taşıyacak hemde bu mühimmatları kullanacak... Gövde içinde en az 3 istasyon tasarlamış olmaları gerekiyor, tabii bunlar tahmin, 3-4-5 istasyonda olabilir, belki de F-35 gibi bağımsız açılabilen çift istasyon vardır. Herkesin gördüğü üzere ne olursa olsun mühimmatı gövde içinde taşımak üzere tasarlanmış.

F-35 bu şekilde mesela. AMRAAM'ın 150-170 kg civarı ağırlığı var, MİUS ağırlık noktasında 4 x AIM-120 AMRAAM bile taşıyabilir.

Resim

F-22 desek 6 x AIM-120C ve 4 x AIM-120A taşıyabiliyor. Tabii F-22 kudretli motorlarıyla 2'şer güdüm kitli MK-83 ve AMRAAM de taşıyor. MİUS'un gövde içinde MK-84 taşıması şimdilik olanaksız görünüyor, kanat altında da taşıyamaz çünkü mühimmat kapasitesi kadar zaten... MAM-L'ler için istasyon sayısı fazlalaştırılmış olabilir o yüzden net konuşamıyorum. Süpersonik versiyon AAM ağırlıklı bir istasyon dizilimine sahip olur, ses altı hızlarda uçacak versiyonda MAM-L/T, MK serisi taşıma üzerine adapte edilir. Bunlar dışında AGM-65 vs. de zor görünüyor. Ön taraftan bakınca gövde de genişliğin büyük kısmını da hava alıkları oluşturuyor sanki.

Resim

Gövde içinde mühimmat taşıyan uçaklar bunlar olduğu için örnekler F-22 ve F-35 oldu, yoksa F-35'le MİUS vs. karşılaştırılmaz arkadaşlar. İnternette benzer kıyaslamalar gördüm ama sizin stratejik bir yapınızı havaya uçurmak üzere gelen seyir füzesine radarını kilitleyip, müşterek çalışan SAM füzesini kendi radarıyla yönlendirip havada imha edecek bir uçaktır F-35... Burada mevzu pilot olması değil, F-35'in radarı, radarda görünmemesi, sensör ve istihbarat kabiliyetleri dostlar. Karşı tarafta Patriot, 20 küsur AMRAAM yüklü F-15 EX ve müşterek çalışan F-35 varsa hava üstünlüğünü sağlamak imkansız gibi bir şey. F-35 er meydanına çıkmadan karşı tarafı darmaduman eder.

Özetle MİUS'u tek başına intihar görevi gibi yollamak saçmalık, F-35'ler geriden işaretler MİUS'lar indirir o zaman cillop gibi olur, pilotları riske atmadan karşı tarafta kuş uçurtmazsın. Neyse biz MİUS'umuza geri dönelim. Şöyle Paint'te amatör makyaj yaptım, envantere geçtikten sonra gerçeği yapılır ama olsun, motivasyon itibariyle bizi çok yükseltecektir eminim.

Resim

İsmail Demir elimizde SİHA motoru var vs. demiş, elimizde AL-322F veya AL-25 TLT var mı bilmiyoruz, üretim bandındaki versiyon süpersonik versiyon mu onu da bilmiyoruz. Herhalde elimizde motoru olmasa MİUS'u konuşuyor da olmazdık. Demek ki bir şeyler var. Hiçbir motor olmasa bile bir motor eminim ki var. :D

Dogfight'a girmeyecek deniyor ama bence tatbikatlarda göreceğimiz günler yakındır, manevra kabiliyeti olarak dengeli bir uçak olacak gibi.

Bu bence insansız ve gerçek bir Multi-Role uçak olacak. Donanma uçağı, bombardıman uçağı, avcı, belki mühimmatsız şekilde düşük hızlarda uzun süreli keşif ve devriye vs. tıpkı F-16 gibi gövdeye entegre CFT yakıt tankları ve çeşitli podlar ister bu uçak.

Keşif, hedefleme, kargo podu da üretilmeli. MİUS'tan hedefimiz NATO'nun ve yakın olduğumuz ülkelerin ''Multi Role Navy Drone''unu yapmak olmalı.

JNG90
Üye

Mesaj gönderen JNG90 »

Halloq yazdı: 12 Mar 2022, 20:47 Altta Dorsay görünüyor. Acaba mmu için yapılan eots mu ?

Resim
F-35'teki mevzu olabilir mi? Belki de MİUS'u kullanacak operatör savaş uçağı kaskı takacak ve bir tuşa bastığı anda 360 derecelik bir görüş kask camına yansıyacak...

Drone teknolojisi buna doğru evrilecektir, yapay zeka noktasında çok iyimser olamıyorum.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali »

Gövde malzemesi olarak kullanılacak materyaller kompozit mi olacak ?

JNG90
Üye

Mesaj gönderen JNG90 »

Hayali yazdı: 12 Mar 2022, 22:43 Gövde malzemesi olarak kullanılacak materyaller kompozit mi olacak ?
Adamlar Stealth dizayn yapıp gövde içine istasyon koymuşlar hocam, kompozit kullanacaklardır.

Ben daha ciks bir soru sorayım, RAM boyası kullanılacak mı? :lol:

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec »

Resim

Bu kısım ilgimi çekti benim, hava oluklarının yanında neden düz bir yer olurki ? uçak hızlandıkça düzlükler sürtünmeyi artırır o yüzden hep havayı keskin veya bombeli şekilde kesecek tasarımlar olur uçaklarda. Ekstra bir amacı yoksa, görsel hatadır umarım diyorum.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok »

Mec yazdı: 12 Mar 2022, 23:21 Resim

Bu kısım ilgimi çekti benim, hava oluklarının yanında neden düz bir yer olurki ? uçak hızlandıkça düzlükler sürtünmeyi artırır o yüzden hep havayı keskin veya bombeli şekilde kesecek tasarımlar olur uçaklarda. Ekstra bir amacı yoksa, görsel hatadır umarım diyorum.
Selçuk Bayraktarın paylaştığı prototip fotoğraflarından birinde de, gözlerim beni yanıltmıyorsa böyle bir boşluk var. Gölgesi hafifçe belli ediyor.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

Öncelikle hayırlı olsun, ülkemiz adına sevindirici.

Benim gönlümde XQ-58 Valkyrie veya Neuron tarzı bir şey vardı. Loyal Wingman tarzı oldu.

Resimlerden bana baya küçük gelmişti ama yazılanları görünce iyiymiş dedim.

F22'ye benzetenler olmuş, ben de MMU'ya benzetmiştim ilk gördüğümde, oradan belki teknik destek alınmış olabileceğinden ötürü.

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI »

Bu uçak vaad ettiklerinin yarısını bile gerçekleştirse devrim yaratır. Düşük görünürlüklü tb2 nin hava hava versiyonu olursa işte o zaman klasik savaş uçakları korksun derim. Belliki sıradan bir jet iha olmayacak. Tb2 nin sınıfındakilerden çok daha üstün olması gibi.

İZCİ
Üye

Mesaj gönderen İZCİ »

Ben de son ana kadar hava alığını gövdenin üst kısmına alırlar diye bekledim. Zira girinti çıkıntılı olunca radarda görünür dedim. Ama 5. nesil insanlı uçakların biraz ufaltılmış bir modeli olmuş.

3-4 AA füze ile Radarda görünmeden düşman filoya ya da Anti radyasyon füze ile radar tesislerine yaklaşıp vursun yeter. Havada bir it dalaşı beklemiyorum.

Eğer istenilen tam olarak gerçekleştirilebilirse MMU’dan daha kilit bir role sahip olabilir.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle »

Mec yazdı: 12 Mar 2022, 23:21 Resim

Hava alığına giren havanın düzgün, sürekli ve belirli bir hızda olmasını sağlar, çeşitli yöntemler var bunun için. Bu şekilde hava alığını gövdeye yapışık değil de belirli bir boşluk bırakmak da bunlardan biri. F-16 da da aynı boşluğu görebilirsiniz mesela.
Resim

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec »

Footle yazdı: 13 Mar 2022, 01:07 Hava alığına giren havanın düzgün, sürekli ve belirli bir hızda olmasını sağlar, çeşitli yöntemler var bunun için. Bu şekilde hava alığını gövdeye yapışık değil de belirli bir boşluk bırakmak da bunlardan biri. F-16 da da aynı boşluğu görebilirsiniz mesela.
Resim
Resim

Aradaki boşluk bir dar bir üçgenin sivri kenarı gibi, geniş düz bir alan karşılamıyor havayı.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

İZCİ yazdı: 13 Mar 2022, 00:46 Ben de son ana kadar hava alığını gövdenin üst kısmına alırlar diye bekledim. Zira girinti çıkıntılı olunca radarda görünür dedim. Ama 5. nesil insanlı uçakların biraz ufaltılmış bir modeli olmuş.

3-4 AA füze ile Radarda görünmeden düşman filoya ya da Anti radyasyon füze ile radar tesislerine yaklaşıp vursun yeter. Havada bir it dalaşı beklemiyorum.

Eğer istenilen tam olarak gerçekleştirilebilirse MMU’dan daha kilit bir role sahip olabilir.
Ben de hava alıkları konusunda hep öyle düşündüm ama böyle tercih etmişler, vardır bir nedeni. Keşke Tusaş öyle bir çalışma çıkartsa ortaya, yani Tisu'yu.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle »

Mec yazdı: 13 Mar 2022, 01:31
Aradaki boşluk bir dar bir üçgenin sivri kenarı gibi, geniş düz bir alan karşılamıyor havayı.
Peki buyrun F-22, Eurofighter Typhoon. Asıl anlatmak istediğim noktayı kaçırıyorsunuz, bir amacı var o şekilde olmasının. Evet en stealth çözüm olmayabilir bu amaç için ama mühendislik açısından en bilenen ve en az sorun yaşanacak çözüm seçilmiş gibi duruyor.

Resim
Resim

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec »

Footle yazdı: 13 Mar 2022, 01:47 Peki buyrun F-22, Eurofighter Typhoon. Asıl anlatmak istediğim noktayı kaçırıyorsunuz, bir amacı var o şekilde olmasının. Evet en stealth çözüm olmayabilir bu amaç için ama mühendislik açısından en bilenen ve en az sorun yaşanacak çözüm seçilmiş gibi duruyor.

Resim
Resim
Hava oluklarının uçağın gövdesinden uzak olmasının bir mantığı olabilir benim onunla bir problemim yok. İlk attığınız fotoğrafta oluk ve gövde arasında boşluk var evet ama o boşluğu ileride nasıl bir yüzey karşılıyor, aşağı doğru eğimli mi yoksa dümdüz mü?

Örneğin f16'da havayı ikiye yaran bir şekil tercih etmişler o boşluk arasına. Keza diğer attığınız resimde hava olukları ve gövde arasında boşluk var evet fakat o olukların üst kısmında görünmeyen yerde nasıl bir yüzey var onu merak etmekteyim.

MİUS özelinde belki bizim baktığımız görselde de bir yanılsama vardır orası düz bir yüzey değildir, boşluktur belki ve arkadaki yüzey eğimlidir.

rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 »

Kullanıcı avatarı
KatipMaster
Süvariler

Mesaj gönderen KatipMaster »

Yunan forumlarına bakıyorum. Sosyal medyada takip ettiğim sayfalar var. Ortak kanu MIUS projesi bitince herşey için çok geç olacak diyorlar. Övünmek gibi olmasın ambargolar bizi çok yavaşlattı evet. Ama bu milletin eğitim sistemini biraz daha oturaklı yaptıktan sonra dünyanın en iyi, en zeki bilim adamlarını ve mühendislerini yetiştirmemiz hiç zor değil. Kendi görüşüm. Eğitim sisteminde İsrail'i kopyalamalıyız.

Bugün ben ilk defa duydum TUSAŞ 'ın başka bir projesi daha varmış "Proje X" bilgisi olan var mı ?

Kullanıcı avatarı
sailor06
Süvariler

Mesaj gönderen sailor06 »

KatipMaster yazdı: 13 Mar 2022, 22:25 Yunan forumlarına bakıyorum. Sosyal medyada takip ettiğim sayfalar var. Ortak kanu MIUS projesi bitince herşey için çok geç olacak diyorlar. Övünmek gibi olmasın ambargolar bizi çok yavaşlattı evet. Ama bu milletin eğitim sistemini biraz daha oturaklı yaptıktan sonra dünyanın en iyi, en zeki bilim adamlarını ve mühendislerini yetiştirmemiz hiç zor değil. Kendi görüşüm. Eğitim sisteminde İsrail'i kopyalamalıyız.

Bugün ben ilk defa duydum TUSAŞ 'ın başka bir projesi daha varmış "Proje X" bilgisi olan var mı ?
Hala anlaşılmamış olması ne garip. Mevcut eğitim sisteminde de en zeki bilim adamları ve mühendisler yetişiyor ama çoğu, liyakata dayalı kariyer değerlendirme yapılmadığını görüp ülkeyi terk ediyorlar.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Atatürk’ün ısrarla ve her defasında vurguladığı gibi. Bilimden vazgeçmemek bizi güçlü kılacaktır. Bunun yanında okumuş bilime meraklı bireyler çok daha etik insanlar oluyor bu ülkenin geneline bireyden işliyor. Eğitimin en stratejik olgu olduğunu her sektörde ve her yerde görüyoruz.

Motor girişleri konusunda bu forumda konuşulmuştu. Aerodinamik olarak sürtünmekten ziyade motorun içine giren havanın daha türbülanssız girdiğini ve motorun daha stabil çalıştığını söylüyorlardı. Bu yüzden gövde ile motor girişi arasında pay bırakılıyor ki etkilenmesin. Hatta bazı yeni anlayışlarda gövde ile motor girişi sıfır oluyor ama tam girişte yumurta vari çıkıntı yapıyorlar ki bunun da benzer sonuçları olduğu iddia ediliyor. Hatta daha ucuza mal olduğundan da bahsediliyor ancak belki stealth özelliğinden ödün vermemek için Bayraktar bu düz hava girişine gitmiş olabilir.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

KatipMaster yazdı: 13 Mar 2022, 22:25 Bugün ben ilk defa duydum TUSAŞ 'ın başka bir projesi daha varmış "Proje X" bilgisi olan var mı ?
TUSAŞ'ın, Baykar lehine çekildiğini düşünüyorum bu işten. Öyle olmasa Temel Kotil tv tv geziyor ve her şeyden bahsediyor ama Tisu'yu hiç ağzına almıyor. Böyle bir proje yok artık büyük ihtimalle.

Proje X dedikleri de Tisu'dur. Mius'a göre daha da stealth jet iha olacaktı

merzifonlu
Süvariler

Ya, Allah aşkına, bir bitmediniz. MMU bile tek başına tüm kaynakları sömürecek bir proje. Daha helikopterleri, Hürkuş'u vs saymadım. Temel Kotil ve ekibinin ellerinde kendi ömürlerinin 3-4 katına yetecek iş var. Yapmasınlar kardeşim siha falan. MMU ve Hürjet adam gibi olsunlar, öpüp başıma koyarım.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

merzifonlu yazdı: 14 Mar 2022, 00:03 Ya, Allah aşkına bir bitmediniz. MMU bile tek başına tüm kaynakları sömürecek bir proje. Daha helikopterleri Hürkuş'u vs saymadım. Temel Kotil ve ekibinin ellerinde kendi ömürlerinin 3-4 katına yetecek iş var. Yapmasınlar kardeşim siha falan. MMU ve Hürjet adam gibi olsunlar, öpüp başıma koyarım.
Bunu söylemesi zor mu, tv'de hep zaten. İş yükü veya zaten Mius var deyip geçecek, bu kadar basit.

merzifonlu
Süvariler

baryshx yazdı: 14 Mar 2022, 00:07 Bunu söylemesi zor mu, tv'de hep zaten. İş yükü veya zaten Mius var deyip geçecek, bu kadar basit.
O konuda yerden göğe kadar haklısınız. Halkla ilişkiler yönetimi ve bilgilendirme bir facia.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali »

merzifonlu yazdı: 14 Mar 2022, 00:03 Ya, Allah aşkına, bir bitmediniz. MMU bile tek başına tüm kaynakları sömürecek bir proje. Daha helikopterleri, Hürkuş'u vs saymadım. Temel Kotil ve ekibinin ellerinde kendi ömürlerinin 3-4 katına yetecek iş var. Yapmasınlar kardeşim siha falan. MMU ve Hürjet adam gibi olsunlar, öpüp başıma koyarım.
+1

Kullanıcı avatarı
Mert
Üye

Mesaj gönderen Mert »

Mius ufukta göründü sayılır artık.Sizce bundan sonra Baykar'ın gelecek platformu ne olur?

Bence Cezeri boşuna yapılmadı.Cezeri gibi quadcopter kargo veya saldırı platformları üzerine çalışacak olabilir.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

AI-322F veya AI-25TL motoru ile operatör nasıl kullacak acaba Mius'u, aşağıdaki gibi bir ortam ve kask ile mi?