Baykar - Muharip İnsansız Uçak Sistemi

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
SametKomurcu
Üye

Mesaj gönderen SametKomurcu »

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

Arka taraftaki 01 olan Mius mu :P Yanlışlıkla kadraja girdi herhalde :lol:

commandos
Süvariler

Mesaj gönderen commandos »

Cengaver çok yakışıklı olacak

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

Bu uçak hakikaten denildiği gibi kabiliyetli olacak mı çok merak ediyorum. Olursa mükemmel bir araç elimizde olacak. Baykar şu ana kadar tuttuğunu kopardı, inşallah çekirge bir sıçradı iki sıçradı olmaz.

commandos
Süvariler

Bu makine Baykar için bir dönüm noktası olacaktır eğer hakikaten başarılabilirse. Umarım yüzünün akıyla çıkacaktır.

BuLuT
Üye

Mesaj gönderen BuLuT »

Hala TB3'leri göremedik hiçbir resim yok

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

BuLuT yazdı: 02 Haz 2022, 23:03 Hala TB3'leri göremedik hiçbir resim yok
Çinliler hızlı :shock:

SametKomurcu
Üye

Bu motorun sadece Kızılelma'da değil, TISU, Gemi, ve Uçak motoru olarak kullanılacağı söyleniyor.
En son SametKomurcu tarafından 10 Haz 2022, 13:13 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

Hayırlı olsun.

Kuru ağırlıklık, çap, uzunluk, İtme-Ağırlık Oranı, Baypas Oranı hakkında da biraz bilgi olsaydı.

Rolls-Royce F405 Adour ve Honeywell F124 muadili bir motor geliyor İnşallah. Biraz daha düşük profillisi olabilir ama bu da normal.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

Sadece bir tanıtım yapılmış yakında bu bilgiler düşer. TEI kendi tweetinde motorun art yakıcı (ing. afterburner) destekleyecek nitelikte olduğunu belirtmiş. Zaten Kızılelma için Ukrayna'dan daha da motor gelmez diye düşünüyorum. Ha keza TUSAŞ'ın ihası içinde motor gerekecekti. Yerinde bir hamle olmuş. TEI'yi böyle nispeten orta-ağır siklet motor alanlarında görmemiz güzel. Zira TJ motor üreten birden fazla özel sektör girişimine sahibiz artık.

merzifonlu
Süvariler

Mesaj gönderen merzifonlu »

@_Turkuaz_ ;

Niçin Ukrayna'dan daha da motor gelmez?

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

merzifonlu yazdı: 10 Haz 2022, 15:05 @_Turkuaz_ ;

Niçin Ukrayna'dan daha da motor gelmez?
Ukrayna'daki savaş giderek bir yıpratma savaşı halini alıyor. Haliyle aktif savaş ortamında verilen siparişlerin istenilen takvimlerde teslim edilmesi mümkün gözükmüyor. Bunu sadece bölgenin hedef alınıp alınmaması olarak düşünmeyin. Sonuçta bu motorun üretilmesi için çeşitli parçaların gelmesi gerekmekte. Haliyle aktif savaş ortamında bu lojistik faaliyetin sağlıklı olarak sürdürülebilmesi her an için maalesef mümkün değil.

merzifonlu
Süvariler

Burada lisans altında üretirsek, motorlar sorunsuz teslim edilirler. Aslında o motorları beraber güncellesek ve öyle üretsek çok daha eyce olur ama işte aması var. Ukrayna tarafı buna "he" der mi? Emin değilim ondan hiç...

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

Artık General Electric F404 muadili için de bir şeyler düşünmeye başlarlar TF6000'İ hallettikten sonra. 6-10k yapan, 10-20k'da yapar :D

Hürjet için F404 bağımlılığından kurtulmak lazım, silahlı varyantında işler değişebilir.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

merzifonlu yazdı: 10 Haz 2022, 15:45 Burada lisans altında üretirsek, motorlar sorunsuz teslim edilirler. Aslında o motorları beraber güncellesek ve öyle üretsek çok daha eyce olur ama işte aması var. Ukrayna tarafı buna "he" der mi? Emin değilim ondan hiç...
Bunu TEI ile yapabilir miyiz? Orası biraz muamma zira TEI'nin ortaklarından biri General Electric. Kale'de PW ile iş birliği içerisinde dolayısıyla onlarda sıcak bakmayabilir. Yani Ukrayna tarafı buna he demeden önce ortakların ikna edilmeleri gerek gibi.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

merzifonlu yazdı: 10 Haz 2022, 15:45 Burada lisans altında üretirsek, motorlar sorunsuz teslim edilirler. Aslında o motorları beraber güncellesek ve öyle üretsek çok daha eyce olur ama işte aması var. Ukrayna tarafı buna "he" der mi? Emin değilim ondan hiç...
Ukrayna motoru için uğraşmayacaklar gibi, bu yola girmeleri bunu gösteriyor. Eldekiler ile idare edecekler şimdilik.

Hürjet ve MMU'ya giden yolda da teknoloji ve tecrübe kazanımı gerekli.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever »

Ukrayna dan motor işi yaş artık. Akıncı eldeki 450 bg Ukrayna motorları bitince 750 bg Kanada motorlarıyla devam edecek sanırsam. En az iki Akıncı bu motorlarla uçuyor. Şu an için teminde bir sorun gözükmüyor.

Sorun Kızılelma da. TF6000 nin seri üretime hazır hale gelmesi için kabaca 4-5 yıl olduğunu düşünüyorum. Daha prototip yok ortada. Tamam bu iş olacak belli ama işte bu diyebilmek için zaman var.

Öte yandan Kızılelma seneye ilk uçuşu yapacak. Ukrayna da ki savaş başlamadan aylar önce AI 225 entegrasyon 322 içinde tedarik sözleşmesi imzalandı. 225 serisi bir ya da iki motor Baykara gelmişti ama 322 den ses yok.

Kızılelma nın TF6000 motoru bekleme lüksü yok maalesef. Hem 225 hem de 322 serisi için alternatif motor lazım. Zaten TF6000 Kızılelma B varyantı için uygun. A varyantı ses altı hızda görev icra edecek. Hadi B varyantı birkaç 322 serisi ya da benzeri motor testler için tedarik edilebilirse seri üretim için TF6000 ini bekler ama A varyanta kesinlikle motor lazım.

SametKomurcu
Üye

Yakışıklıya bakın hele :)

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

Cidden çok güzel duruyor. İnşallah performansı karizması gibi olur. Hem umutluyum hem de içimde bir şüphe var.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

Öncelikle hayırlı olsun, baya iyi gözüküyor.

Bu arada fotoğrafı yaklaştırınca ortalarda ve motor kısmında deformeler gözüküyor, neden acaba?
Resim
En son Sanchez tarafından 11 Haz 2022, 14:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: foto linki yenilendi

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Yahu şu yazı tipi bir tek bana mı tuhaf geliyor? Şöyle biraz daha artistik bir tasarım beklerdim açıkçası.

commandos
Süvariler

Evet yazılar bekim de dikkatimi çekti. Sanki fazla büyük ve bold yazılmış.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

Vallah ben de hoş bulmadım, nazarı olsun.

Ama low-viz TurAF roundelını tekrar görmek güzel oldu. Bu dizaynı beğendim.

Tulga
Süvariler

Mesaj gönderen Tulga »

Hocam sanırım tanıtım amaçlı prototip modelde bu yazı yer alacak. Seri üretim fazına geçildiğinde bu yazıların olacağını sanmıyorum.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

Tabii ki olmaz. Ama beklenti büyük..

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu »

Yazı fontu gerçekten küçük şehirlerin otobüs firmalarının marka fontuna benzemiş.
Yani o fontla Kardeşler Seyahat Yozgat yazsalar sırıtmaz.
Ama neyse. Önemli olan fontu değil işlevi.

İZCİ
Üye

Mesaj gönderen İZCİ »

Modifiye Şahinlere yapılan yazı fontlarına benzemiş resmen.

Ürünün üzerine göze sokarcasına koskoca harflerle yazılar döşenme olayı doğu kültürüyle batı kültürü arasındaki adlandıramadığım bir farka dayanıyor sanki.

“Maşallah” “Turbo” veya “Cobra” falan da yazılacakmış gibi. İnsanda bir basitlik hissiyatı uyandırıyor. Ama bunca tepkiden sonra normale döner heralde.

Baryshx’in bahsettiği deformasyon gemilerdeki tartışmayı hatırlattı ama uçaklarda da bu kadar oluyor muydu bilemedim.
Motor kısmı belki ısıdan etkilenme sebebiyle öyle olabilir mi?!

commandos
Süvariler

Aslında yazının büyüklüğü ve kalınlığından ziyade, stealth karakteristikteki bu uçakta beyaz renk bu kadar açık ve bariz olmamalı. En azından daha soluk grimsi bir renk seçilebilir. Yanlış hatırlamıyorsam F-35 üzerindeki yazıların rengi bu kadar parlak değil.

@[email protected]
Üye

Mesaj gönderen @[email protected] »

Şimdi bu daha önce beyaz olarak gösterilen mock up ın boyanmış hali mi? Prototip ise birleşim yerleri nerede? Tek bir perçin ya da vida, açılabilir gövde içi kapak görülmüyor. Bazı yerlerde prototip denildiği için soruyorum. Bana mock up gibi geliyor.

Unusuals
Üye

Mesaj gönderen Unusuals »

@[email protected] yazdı: 11 Haz 2022, 19:01 Şimdi bu daha önce beyaz olarak gösterilen mock up ın boyanmış hali mi? Prototip ise birleşim yerleri nerede? Tek bir perçin ya da vida, açılabilir gövde içi kapak görülmüyor. Bazı yerlerde prototip denildiği için soruyorum. Bana mock up gibi geliyor.
Bu mius’a ilk gösterimde “ürün geliştirme prototipi” demişlerdi. Benim de o laftan anladığım, hala da tahmin ettiğim sizin yazdığınız gibi mock-up vari uçmayacak bir şey.

merzifonlu
Süvariler

Bu prototip uçmayacak. Montajının ve üretiminin nasıl yapılacağı, deneye yanıla bu prototipte planlanıyor. Siz bir şeyi PC başında tasarlarsınız ama onu gövdeye nasıl yerleştireceğinizi çözemezseniz, eh geçmiş olsun, her şey boşa gider.

Tulga
Süvariler

Mesaj gönderen Tulga »

merzifonlu yazdı: 11 Haz 2022, 19:36 Bu prototip uçmayacak. Montajının ve üretiminin nasıl yapılacağı, deneye yanıla bu prototipte planlanıyor. Siz bir şeyi PC başında tasarlarsınız ama onu gövdeye nasıl yerleştireceğinizi çözemezseniz, eh geçmiş olsun, her şey boşa gider.
Hocam bunun için dijital ikiz teknolojisinden faydalanmaya başlandı diye biliyorum ama? Eğer sonraki adımda fiziki tatbik amacıyla kullanılacaksa doğrudur.

trakya_forever
Süvariler

Hersey bir yana ben Selcuk Bayraktar ve ekibine guveniyorum. Motor problemi cozulurse bu is olur. İllaki gecikmeler olacaktir . Cok nornal. Hatta hic hesapta olmayan TB3 gibi bir urun de araya girdi. Bir ekipte bununla mesgul.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Prototip olduğu için gövdedeki yamulmalar normaldir. Gerçeğini gördüğümüzde kim bilir daha ne detaylar olacak? Rengi harika ayrı bir karizma olmuş. Ancak yazı karakteri konusunda herkes ile aynı düşüncedeyim. Hatta şöyle diyeyim. O yazıların karakterini (fontunu) değiştirmeyecekseler. Boyunu küçültüp rengini gri yapsalar çok daha estetik olacaktır.

JNG90
Üye

Mesaj gönderen JNG90 »

baryshx yazdı: 10 Haz 2022, 21:36 Öncelikle hayırlı olsun, baya iyi gözüküyor.

Bu arada fotoğrafı yaklaştırınca ortalarda ve motor kısmında deformeler gözüküyor, neden acaba?
Resim
Kanopi yok ama ortalama olarak insanlı olsaydı kanopi gelecek yere veya ucagin onune Warthog'lardaki gibi köpekbalığı dişleri ve bi göz yapistirabilir.

Ya da Ghost Rider gibi kurukafa vs. güzel olabilir.

Ram boyası atacaklar herhalde buna, F-35'te en ufak çizikte tekrar bakim ve boyaya giriyor demişlerdi. Bu bakım nasıl oluyor sizce? Fırında boyuyorlar mı?

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

JNG90 yazdı: 15 Haz 2022, 17:18 Kanopi yok ama ortalama olarak insanlı olsaydı kanopi gelecek yere veya ucagin onune Warthog'lardaki gibi köpekbalığı dişleri ve bi göz yapistirabilir.

Ya da Ghost Rider gibi kurukafa vs. güzel olabilir.

Ram boyası atacaklar herhalde buna, F-35'te en ufak çizikte tekrar bakim ve boyaya giriyor demişlerdi. Bu bakım nasıl oluyor sizce? Fırında boyuyorlar mı?
Stealth özelliği yani RAM kaplama ve boya işlerinde ne durumdayız bilmiyorum.

Çalışma olduğu söylenip yazılıyordu. Son durum nedir ne değildir, bilen birileri var mıdır acaba :)

commandos
Süvariler

Yanlış hatırlamıyorsam Ram boyama ile ilgili bazı çalışmalar yürütülüyordu ve baya bir mesafe kat etmiştik. Son durum Bedir bilmemekle beraber sanırım bu iş kotarılacaktır.

husta
Üye

Mesaj gönderen husta »

F35 için boya üreten ABD'li şirketin sahibi, TÜRK bi abimizdi. Bi videosunu izlemiştim ülkemi cok seviyorum filan diyordu. Belki boya işinde bi kıyak çeker

ogkasa28
Üye

Mesaj gönderen ogkasa28 »

https://www.c4defence.com/hacettepe-tek ... a-tanitti/

HİBTEK diye de bir firmamız varmış RAM boya konusunda uzun yıllardır üretim yapan.

SametKomurcu
Üye

The Qonqueror
Süvariler

Mesaj gönderen The Qonqueror »

SametKomurcu yazdı: 16 Haz 2022, 18:49
Bu uçakta kanatlar da canard'lar gibi gövdeden ayrı, yani hareket edebilir durumda gibi. Bu uçakta flap olmayıp kanat tümden mi oynayacak acaba öndeki canard'lar gibi keskin manevralar için?

Kullanıcı avatarı
KatipMaster
Süvariler

Mesaj gönderen KatipMaster »

O değilde dünya savaş tarihine şekil veriyoruz.

SametKomurcu
Üye

The Qonqueror
Süvariler

Mesaj gönderen The Qonqueror »

Aynen devam :shock: :shock: :shock:

commandos
Süvariler

Valla heyecan verici şekilde hızlı ilerliyor. Umarım büyük bir gecikme yaşanmaz. Dört gözle bekliyoruz.
Ama aklıma hala takılmakta ve cevap veremediğim bir konu var. Bu uçakta Bulkhead var mı? Structural yapı -ileride ses üstü hızda uçuş ve manevra yeteneğini de göz önüne alırsak- Nasıl hallediliyor? MMU için yada herhangi bir 5. Generation uçak yapılanmasında yaşanan süreçler bu MIUS için nasıl oldu? Vs vs. Bir sürü kafamda netleşmeyen cevap bulamadığım soru var :!: :?:

merzifonlu
Süvariler

Eğer uçak insanlı ve kara konuşlu olsaydı, "Daha kolay üretilen Alüminyum alaşımından mamul bulkheadler de işi görür" derdim. Ama burada 20g falan çekmesi beklenen ve gemiye kontrollü çarpma tarzında inecek bir gövde söz konusu. Kararsız kaldım doğrusu. Umarım titanyum bulkhead işini çözmüşüzdür.

Tulga
Süvariler

Mesaj gönderen Tulga »

Bence Baykar Makina bu işi şöyle planlamış;

Kendisinden istenen bir platform ( Akıncı veya MİUS gibi ) olduğunda basın önünde açıklanmadan önce başta kendi mühendisliği olmak üzere ekibi ile birlikte olabilirliğine çalışılıyor. Sonra genel karakteristik özellikleri belirlenip projelendiriliyor. Çizimler, ölçümler, hesaplamalar ve nihayetinde ürünün dijital ikizi çıkarılıyor. Neyi nereye nasıl üretip yerleştireceği belirleniyor.

Bu noktadan sonra basında mesela Akıncı için, Tb2'den çok daha büyük ve güçlü, taşıma kapasitesi çok daha fazla olan SİHA geliyor reklamı ve ilanı yapılıyor. Aradan geçen 2 hafta sonra " Baluk " notuyla kanatsız ve iniş takımsız bir mock up tweete düşüyor. Halbuki projede çok yol alınmış ve herşey hazır. Sonra başlıyor prototip hazırlığı. Çok geçmeden birden karşımıza mock up değil de ilk prototip gövde çıkıyor. Sonra kanatlar, motor entegrasyonu, elektronik sistem entegrasyonu, iniş takımları, boya derken bir bakıyoruz ilk uçuş testi zamanı gelmiş.

Aynı süreç MİUS için de geçerli şuan. Daha ne kadar süre geçti ki ilk görüntüler ve boyanmış test bed gövde gösteriminden şimdiye.

Bu iş çok önceden başlıyor hazırlanıyor, belli bir seviyeye geldikten sonra sürecin önünde ilerleyerek sonuca gidiyorlar. İlan edilmesi sonrası pat pat ard arda haberler dökülüyor.

Eminim ki 10-12k çift motorlu daha büyüğü o şirket içerisindeki bilgisayarlarda mühendisler tarafından şimdiden çalışılıyordur.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali »

Benim kafam karıştı. Şimdi bu mock-up mı yoksa prototip mi? Bu yavru yakın zamanda uçacak mı? Yoksa daha bekliyor muyuz?

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

merzifonlu yazdı: 19 Haz 2022, 15:53 Eğer uçak insanlı ve kara konuşlu olsaydı, "Daha kolay üretilen Alüminyum alaşımından mamul bulkheadler de işi görür" derdim. Ama burada 20g falan çekmesi beklenen ve gemiye kontrollü çarpma tarzında inecek bir gövde söz konusu. Kararsız kaldım doğrusu. Umarım titanyum bulkhead işini çözmüşüzdür.
Ben de merak ediyorum bunu.

Titanyum parçaları 3D tekniği ile eklemeli yapacağımıza, niye Amerika gibi 50.000 tonluk presler ile tek parça şeklinde yapmıyoruz. Çin'de de 80-100.000 tonluk presler var diye okumuştum.

Üniversiteler ile niye bir ortak projeye ve teknoloji kazanımına girilmiyor bu konuda acaba? Yapacağımız tüm uçak ve ihalar için gerekli bir proje.

Benim bildiğim elimizdeki en büyük presler 10.000 tonluk

trakya_forever
Süvariler

Hayali yazdı: 19 Haz 2022, 23:51 Benim kafam karıştı. Şimdi bu mock-up mı yoksa prototip mi? Bu yavru yakın zamanda uçacak mı? Yoksa daha bekliyor muyuz?
İkisi de var fotografta. Yeni gördüğümüz kanlı canlı uçacak olan.