Resim

AKYA (Milli Ağır Torpido)

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Asıl olay @Erich Von Manstein üstadın dediği gibi savaş durumunda ağır torpido ihtiyacını karşılayamamak. Ayrıca tatbikatlarda gerçek mühimmat ile atış yapmak ayrı bir deneyim kazandıracaktır bize. En zor olan kısmını eminim çözdük. Gerisi daha kolay gelecektir diye inanıyorum.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok »

Bir kere yaptıktan sonra hız ve menzil anlamında geliştirmek çok zor olmasa gerek. Savaş durumunda satmış olsalar da dışarıdan alımlarda aradaki fiyat farkı da malum. Çok fark edecek bir konu.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey »

Çok çok önemli bir görüntü. Yıllardır bekliyorduk. Şimdi hizmete alınışını sabırsızlıkla bekleyeceğiz.

Emresur2005
Üye

Mesaj gönderen Emresur2005 »

Savaş durumunda ağır torpidoya ihtiyaç varsa muhtemelen problem çok daha büyüktür

merzifonlu
Süvariler

Mesaj gönderen merzifonlu »

En az Siper kadar önemli bir iş. Envantere çok çok sayıda alınmalıdır. Mühimmatta bağımsız olmak aslında platformda bağımsız olmak kadar hatta daha bile önemli. Elinizde milli mühimmat varsa, bunu her şekilde kullanma durumunuz var. Bu da hasım tarafı ciddi açmazlarda bırakıyor.

Örneğin: TRLG 270 roketi. Karşı taraf bunun kargo gemilerine yüklenip, tek seferde boca edilmeyeceğinden emin olamaz. Sürpriz etkisi yaratıyor milli mühimmatlar bu şekilde. Platform öyle değil, varlığı bilinen platformlar en azından sürekli takip edilebilirler.

Akya envanterde bulunsun hele, gerektiğinde denizin altında bekletilip güdümlü mayın misali zamanı gelince ateşlenebilirler. :twisted:

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever »

Resim

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

trakya_forever yazdı: 26 Oca 2021, 15:43 Resim
Hey gidi. Ben savunma sanayisine yaklaşık on yıl liseye geçerken merak saldım. O zaman Atmaca ve Akya uzak hayallerdi. Atmaca'nın sadece RF kısmı fotoğrafı vardı, Akya'dan adı dışında bir bilgi yoktu. Şimdi böyle görünce bir mutlu oldum.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ »

Torp. Kovanina tersten mi yuklenir torpidolar?

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

Komşu yandı...

Kullanıcı avatarı
witch_king
Üye

Mesaj gönderen witch_king »

Şu AKYA yı kullanım dışı bir gemide denesek ne güzel olurdu :twisted: Şöyle gemiyi ikiye bölerken izlesek fena mı olurdu yani :mrgreen:

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ »

Wake homing dan sunuda bahsedilmemis

merzifonlu
Süvariler

Mesaj gönderen merzifonlu »

dr.911 yazdı:Komşu yandı...
15+ km menzil olarak açıklanması saçmaydı. Şimdi normaline yaklaştı azıcık.

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar

Mesaj gönderen DELKU »

Ne hızda ve ne derinlikte hangi menzile sahip olduğu daha önemli, kuru kuruya 30+ km oldu demenin bir anlamı yok

leventt
Akıncılar

Mesaj gönderen leventt »

DELKU yazdı: 08 May 2021, 09:20 Ne hızda ve ne derinlikte hangi menzile sahip olduğu daha önemli, kuru kuruya 30+ km oldu demenin bir anlamı yok
O kadarınıda bilmeyelim ;)

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Çok sevindim. Umarım daha da arttırılır menzili.

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

Antares yazdı: 08 May 2021, 20:51 Çok sevindim. Umarım daha da arttırılır menzili.
İlk etapta bize yeteceğini düşünüyorum. Silah projeleri yaptım oldu bitti projeler değil sonuçta. İLk teslimatlardan sonra belli denemeler ve tatbikatlar yapılıp geliştirilecektir.

Yakın gelecekte AKYA'nın mod larını konuşuyor olacağız.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile millî imkânlarla üretilen AKYA eğitim torpidosunun denizaltıdan hedefe gerçekleştirilecek atış testi dolayısıyla Donanma Komutanlığına gitti.

Donanma Komutanı Oramiral Ercüment Tatlıoğlu ve diğer yetkililer tarafından karşılanan Bakan Akar daha sonra Denizaltı Filosu Komutanlığına geçti. Burada Tören Kıtasını selamlayan Bakan Akar beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ile "Derinliklerin Efsanesi" parolasıyla görev yapan TCG PREVEZE denizaltısına gitti.

Bakan Akar'ın denizaltına gelişinin ardından TCG PREVEZE limandan ayrıldı. Bir süre satıhta seyir gerçekleştiren denizaltı, eğitim sahasına yaklaşırken dalışa geçti. Marmara Denizi’nde İzmit Körfezi’ndeki Denizaltı Eğitim Sahası’na girişinin ardından yapılan hazırlıkların sonrasında Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, TCG PREVEZE’den millî torpido AKYA'nın atışını gerçekleştirdi.

Millî atış sistemi MÜREN üzerinden gerçekleştirilen atışla birlikte millî imkânlarla üretilen AKYA eğitim torpidosu, hedef gemiye atışını başarıyla tamamladı. Gerçekleştirilen atışla birlikte millî torpido AKYA ile ilk defa gerçek hedefe atış yapılmış oldu.

“ÜLKEMİZİN BEKASI VE REFAHI…”

Başarıyla tamamlanan atışın ardından ROKETSAN ve TÜBİTAK başta olmak üzere tüm proje paydaşları ile personeli tebrik eden Bakan Akar, denizaltıları Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en önemli unsurlarından biri olarak nitelendirdi.

Denizaltıların çok etkili bir güç olduğunu ifade eden Bakan Akar, "Bizim tarihimizde 1880'li yıllardan beri denizaltı kültürü mevcut. Eğitim, deneme amaçlı da olsa o yıllarda gemiye karşı ilk atışın yapıldığı denizaltı bize aittir." diye konuştu.

Bu kültürün geliştirilmesinin, güçlü bir denizaltı filosuna sahip olmanın önemine vurgu yapan Bakan Akar, "Bizler başta çevremizdeki Ege, Akdeniz, Karadeniz olmak üzere tüm denizlerde barıştan, huzurdan yanayız. Bütün sorunlara diyalog, barışçıl yol ve yöntemlerle çözüm istiyoruz. Bununla birlikte etkin, caydırıcı, saygın bir silahlı kuvvetlere ihtiyacımız her zamankinden daha fazla. Diğer kuvvetlerimizin olduğu gibi Deniz Kuvvetlerimizin de son teknoloji silah ve sistemlere sahip olması, en güçlü hâle gelmesi için çalışmalarımızı artan bir tempoda sürdürüyoruz." ifadelerini kullandı.

Bu kapsamda gerçekleştirilen AKYA Millî Ağır Torpido Projesi'nin yanı sıra savunma sanayisindeki yerli projelerin önemini işaret eden Bakan Akar, şunları söyledi:

"Sadece TSK'nın değil dost ve kardeş ülkelerin de ihtiyaçlarını karşılamak bizim için önemli bir görev. Bugüne kadar yaptığımız faaliyetlerde bu açıkça görülmektedir. Çalışmalarımızı artan bir hız, tempoda sürdüreceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde, teşviki ve desteğiyle savunma sanayisinde önemli aşamalar kaydedildi. Artık kendi hafif silahlarımızı, Obüslerimizi, ATAK helikopterlerimizi, İHA SİHA ve TİHA'larımızı, gemilerimizi... yapar hâle geldik. Böylece yüzde 80'lere varan yerlilik ve millîlik oranının her geçen gün daha da artması için çalışmalarımız devam ediyor. Bu noktaya geldikten sonra bundan sonraki bölümün daha çetin ve zorlu geçeceğinin bilincindeyiz. Hiçbir zaman yılmadan çalışmalarımızı azim ve kararlılıkla sürdüreceğiz. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tek yumruk tek yürek olarak başarılarımıza devam edeceğiz. Ülkemizin bekası ve refahı için ne yapılması gerekiyorsa bugüne kadar yaptık, bundan sonra da yapmayı sürdüreceğiz."

Muhtemelen gün içerisinde SSB atış videosunu paylaşır.

Kullanıcı avatarı
Savunma Analiz
Üye
İletişim:

Mesaj gönderen Savunma Analiz »

Akya yerli ağır torpido üzerine hazırladığımız bir inceleme çalışması. İçerikte teknik katalog bilgilerinin yanı sıra özelliklerini de yorumlamaya çalıştık.