A-400M Hakkındaki Gelişmeler Ve Tartışmalar

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
anafor2014
Süvariler
Re: A-400M Hakkındaki Gelişmeler Ve Tartışmalar

Mesaj gönderen anafor2014 »

http://mobile.reuters.com/article/idUSL5N18239P

Military use of the A400M has been hampered after European authorities insisted that checks be made on the gearbox after every 20 hours of use.

"We are in a very difficult situation," Hellmich said. "It's also possible to cancel the project." (Writing by Caroline Copley; Editing by Alexander Smith)

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

Havacilik projelerinde (sivil askeri fark etmez) siklikla yasanan teething problems denilen sorunlari yasiyor bu ucak. Her yeni ucak aynen cocukluk doneminde karsilasilan hastaliklar gibi erken donemlerde kullandikca ortaya cikan sorunlari olabilir. Biraz sabir gerektiren konular ama zaman icinde normal operasyonel tempoya donulecektir. Projenin iptali bu asama biraz zor ayrica. Alman savunma bakani sizlaniyor cunku Alman nakliye filosu sadece C-160'lardan olusuyor ve oldukca yasli filo. Diger A400 kullanicilari icindeki belki en sikintidaki ulke olabilirler.

blackeagle
Üye

Mesaj gönderen blackeagle »

Almanya, geciken A-400M'ler için tazminat isteyecek.
http://www.bloomberg.com/news/articles/ ... deliveries

Biz de böyle bir hamle yapar mıyız? Ne kadar doğru bilemiyorum ama, wiki'de bizim uçakların 2018'de teslimatının tamamlanacağı yazıyor.

kokpitaero
Akıncılar

Mesaj gönderen kokpitaero »

Düşen A400M yerine yenisi ne zaman teslim edilecek?
http://www.kokpit.aero/dusen-turk-a400m ... t-ne-zaman

blackeagle
Üye

kokpitaero yazdı:Düşen A400M yerine yenisi ne zaman teslim edilecek?
http://www.kokpit.aero/dusen-turk-a400m ... t-ne-zaman
Teknik sorunlar giderildi mi? Uçağın erken gelmesi tabi ki iyi olur ama bunun yanında sorunları giderilmemiş bir uçak daha fazla bakım ve uçağın daha uzun yerde kalmasına neden olur.

ceofast
Üye

Mesaj gönderen ceofast »

Düşen uçağın yazılımsal hatadan kaynaklı düştüğü tespit edilmişti. İspanyollar'ın siesta zamanına denk gelmiş ve kontrol edilmeden uçak kalkmış o sırada olan oluyor. Bununla ilgili haber zaten yayınlanmıştı. Airbus Defence'te çalışan bir arkadaşımda onayladı bu olayı. Yeni uçağın teslim tarihini sordum ama söylemedi :D . Geçtiğimiz hafta sonu Flughafen Manching'te Airbus'ın etkinliği vardı. Zaten Airbus orada A400M'in tanker modelini tanıttı. Güzel bir gösteride yaptılar.

calvus
Üye

Mesaj gönderen calvus »

Geçen sene düşen A-400M'den başka 1 uçak daha teslim etmeleri gerekmiyordu. O niye gecikti? Senede 2 uçak teslim olacaktı diye hatırlıyorum.
En son Anonymous tarafından 21 Haz 2016, 21:38 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: Noktalama işaretlerindon sonra boşluk konur.

blackeagle
Üye

ceofast yazdı:Düşen uçağın yazılımsal hatadan kaynaklı düştüğü tespit edilmişti. İspanyollar'ın siesta zamanına denk gelmiş ve kontrol edilmeden uçak kalkmış o sırada olan oluyor. Bununla ilgili haber zaten yayınlanmıştı. Airbus Defence'te çalışan bir arkadaşımda onayladı bu olayı. Yeni uçağın teslim tarihini sordum ama söylemedi :D . Geçtiğimiz hafta sonu Flughafen Manching'te Airbus'ın etkinliği vardı. Zaten Airbus orada A400M'in tanker modelini tanıttı. Güzel bir gösteride yaptılar.
Geçen aylarda şanzıman problemleri olduğundan bahsediliyordu.

https://www.flightglobal.com/news/artic ... te-424729/
calvus yazdı:Geçen sene düşen A-400M'den başka 1 uçak daha teslim etmeleri gerekmiyordu. O niye gecikti? Senede 2 uçak teslim olacaktı diye hatırlıyorum.
28 numaralı uçak, normalde 4. olması gereken uçak, 25 Kasım 2015'te teslim edildi.

Zagor
Akıncılar

Mesaj gönderen Zagor »

Öte yandan Fransa MSN33 seri nolu ucakla toplamda 9. ucagini da teslim aliyor.

Bunlardan 6sinin (2016 sonu itibariyle) standart konfigürasyonu, elektronik aktif beka sistemi ve hazirliksiz olarak, engebeli/arizali (cimli, toprak, cakilli..) 1000 m alti pistlere inis kabiliyetini kapsayacak.

Yine yan kapilardan 116 techizatli askerin parasütle atlama kabiliyeti de resmi onayi almis durumda.
En önemli özellikse bu platformlarin herhangi ciddi bir modifikasyona tabi tutulmadan, kendi yakit tanklarini kullanmak kaydiyle kolayca tanker ucagina dönüstülebilmeleri.

penche44
Süvariler

Mesaj gönderen penche44 »

Zagor yazdı:Öte yandan Fransa MSN33 seri nolu ucakla toplamda 9. ucagini da teslim aliyor.

Bunlardan 6sinin (2016 sonu itibariyle) standart konfigürasyonu, elektronik aktif beka sistemi ve hazirliksiz olarak, engebeli/arizali (cimli, toprak, cakilli..) 1000 m alti pistlere inis kabiliyetini kapsayacak.

Yine yan kapilardan 116 techizatli askerin parasütle atlama kabiliyeti de resmi onayi almis durumda.
En önemli özellikse bu platformlarin herhangi ciddi bir modifikasyona tabi tutulmadan, kendi yakit tanklarini kullanmak kaydiyle kolayca tanker ucagina dönüstülebilmeleri.
Tanker uçağa evrilme/çevrilme konusunu önemsememiz lazım gibi hissediyorum KC'lerin yaşlı olması nedeniyle yükü omuzlayacak bir iki genç arkadaşa ihtiyaç duyulabilir gibi zaman içinde

ceofast
Üye

Mesaj gönderen ceofast »

blackeagle yazdı: Geçen aylarda şanzıman problemleri olduğundan bahsediliyordu.

https://www.flightglobal.com/news/artic ... te-424729/
28 numaralı uçak, normalde 4. olması gereken uçak, 25 Kasım 2015'te teslim edildi.
Bu problem diğer uçaklarda çıktı diye biliyorum. Bizim uçağın düşme sebebi yazılımsal olarak söylendi. Bizzat Airbus Defence Münih'te çalışan bir arkadaşım söyledi. Tabi sizin dediğiniz de doğru olabilir.

blackeagle
Üye

Türk Hava Kuvvetlerinin sonraki A-400M uçağı, 51 numaralı uçak olacak, şu an en son teslim edilen uçak, hattan çıkan 40. uçak.
Son uçaklar genelde, ilk uçuşundan sonra 2 ay içinde teslim edilmiş, önceki döneme göre bu süre iyileşmiş,
2017'nin ilk çeyreği bu uçak teslim edilir diye düşünüyorum.

Resim

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

Bugun sosyal medyada gordum. Bizimkiler A400M'ler icin herhalde palet uzerinde roll-on/roll-off (bindir-indir paletli) koltuk sistemi satin almislar. Cok yerinde olmus. Bu sekilde yuksek sayida askeri personelin konforlu sekilde uzun mesafeler intilak etmesi mumkun olur. Birde saga sola gereksiz usler kuruyorlar, boyle bir sisteme ihtiyac vardi. Artik A400 sayisi 10 adette kalmasin. Bir 10 adet daha A400 alsinlar firsat varken. Ihtiyac fazlasi A400 siparisi olan Ispanya ve Almanya var. Her iki ulkede 13 er adet A400'u ilerde birilerine satmak istiyor. Almanlar yanasmaz belki ama Ispanyol ihtiyac fazlasini simdiden baglamak lazim.

Resim

İnşirah
Süvariler

Mesaj gönderen İnşirah »

robust yazdı:Bugun sosyal medyada gordum. Bizimkiler A400M'ler icin herhalde palet uzerinde roll-on/roll-off (bindir-indir paletli) koltuk sistemi satin almislar. Cok yerinde olmus. Bu sekilde yuksek sayida askeri personelin konforlu sekilde uzun mesafeler intilak etmesi mumkun olur. Birde saga sola gereksiz usler kuruyorlar, boyle bir sisteme ihtiyac vardi. Artik A400 sayisi 10 adette kalmasin. Bir 10 adet daha A400 alsinlar firsat varken. Ihtiyac fazlasi A400 siparisi olan Ispanya ve Almanya var. Her iki ulkede 13 er adet A400'u ilerde birilerine satmak istiyor. Almanlar yanasmaz belki ama Ispanyol ihtiyac fazlasini simdiden baglamak lazim.

Resim
Bu kuşun birim fiyatı nedir acaba? Bunlardan 10 tane alacak döviz kaldı mı elimizde o da var tabi...

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey »

İnşirah yazdı:
Bu kuşun birim fiyatı nedir acaba? Bunlardan 10 tane alacak döviz kaldı mı elimizde o da var tabi...
Birim fiyatına filan bakılacak şey değil bu konu. Elimizdeki C-130 ları modernize ettik ama daha ne kadar gidecekler ki, yerli projenin durumuda soru işaretiyken, üstadın dediği gibi ek 10+ uçak almamız bize çok fayda sağlar.

PARTİKÜL
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen PARTİKÜL »

Personel taşıma açısından; bu uçakları iki katlı uçaklara dönüştürmek mümkün mü?

Kullanıcı avatarı
memogianni
Cezalı

Mesaj gönderen memogianni »

metinsarıcali yazdı:Paletle ise iki katlı da olabilir personel taşıma uygulaması. Fazla VIP göründü bu bana pek militarize değil. Lüks yolcu otobüsü gibi koltuklar. Mesela neden çift koridor var yan yana 6 koltuk olsa sadece en sağda bir koridor olsa olmuyormu
1. Uçaklara yükler dengeli yüklenmek zorunda. Yükü sağa ya sola yaslayamazsınız,
2. Taşınan mal ya da hayvan değil insan. Askerleri 3 - 6 saat uçururken tahta sıralarda mı oturtacağız?
3. Bunlar özel yapım değil belli bir standartta göre yapılmış koltuklar.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

metinsarıcali yazdı:Paletle ise iki katlı da olabilir personel taşıma uygulaması. Fazla VIP göründü bu bana pek militarize değil. Lüks yolcu otobüsü gibi koltuklar. Mesela neden çift koridor var yan yana 6 koltuk olsa sadece en sağda bir koridor olsa olmuyormu
Uçaklarda acil tahliye planları vardır.

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

VIP dediğiniz kamil koç koltuğu en fazla @metinsarıcali özellikle uzun mesafe intikallerde askeri fazla hırpalamamak gerek. Yerinde bir karar olmuş alanı tebrik ediyorum. Klasik asker kafasına kalsaydı o uçakla seyahat edenin vay haline sonuçta elimizde A-330 MRTT yok ancak bu şekilde olacak.

Ayrıca sevkiyat gücümüzü daha esnek bir hale getirmek adına İspanyol uçaklarının ihtiyacımız kadarını bağlasak tadından yenmez.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

@MS, ayni mantik. Kilif veya kumasi farkli sadece. Bizim ucaktaki koltuklar asagidaki gibi bir sey. Ucagin kargo bolumune kisa surede tak sok yapilan bir sistem. Bunlardan 10 tane alsalar yetiyor.
Resim

PARTİKÜL
Uzaklaştırıldı

Mesaj gönderen PARTİKÜL »

metinsarıcali yazdı:Koltuklar neden lüks demek istemedim ben. Militarize değil garip geldi böyle mavili çiçekli desenli A400 koltuğu onu demek istedim.

Bakın buda koltuk mesela.

Resim
Militarize olacak diye de hayatı gri tonlara bürümenin anlamı yok. Malumunuz renklerin insan psikolojisi üzerinde derin etkileri vardır. Mesela yukardaki örnekte koltuklar gri- bizim boz dediğimiz renk. İnsan bakınca bile ruhu daralıyor ve hayatın gri alanları aklına geliveriyor. Savaşa gidiyor muyum, gitmiyor muyum? Öldüm mü, kaldım mı? Bana ne olacak? Silahım tutukluk yapar mı, yapmaz mı? falan...

Neticede bu askerler savaşmaya gidiyor. Bırakın da adamların birazcık içleri açılsın. Mavi gökyüzünü göremiyorlar madem; önünde ki çiçekli böcekli koltuğa bakınca belki de hayal alemine dalacak ve güzel hayaller kuracak. Asker dediğin kişi neticede insandır. Bu kadar da militarist olmaya gerek yok bence. Zaten adamlar asker değil mi yahu...! Militarist olmak için daha ne yapmaları gerekiyor?

blackeagle
Üye

4. A400M ilk uçuşunu yapmış, niyahet.
http://www.goklerdeyiz.net/turk-hava-ku ... unu-yapti/

4. uçağın seri numarası 51, 5. uçak 55 seri numaralı olacakmış.

Topgun
Akıncılar

Mesaj gönderen Topgun »

robust yazdı: 11 Ara 2016, 21:51 @MS, ayni mantik. Kilif veya kumasi farkli sadece. Bizim ucaktaki koltuklar asagidaki gibi bir sey. Ucagin kargo bolumune kisa surede tak sok yapilan bir sistem. Bunlardan 10 tane alsalar yetiyor.
Resim
Neyse, gerçekçi olmak gerekirse bize çokta lazım değil aslında. Maşallah her bir yerlere taşıyoruz mehmetçiği elimallah. Kimsenin uçmadığı savaş bölgelerine hep biz uçtuk ilk. Hatta Libya savaştayken, biz oradaki Türkleri tahliye etmek için Mitiga meydanına uçtuğumuzda, Hava kuvvetleri haftasına arayarak nasıl uçabildiğimizi sormuştu. :) Yol, yordam gösterdik kendilerine. Mogadishu'ya ilk inen uçak yine THY. Pistin tarlaya dönmüş vaziyetinden uçağın slatlarını kırdık felan ama Askerin dahi gidemediği yere yine cengaveren biz gittik. Yani, biz taşıyoruz askeri, polisi heryere sorun yok. :D

tuğrulbey
Süvariler

Mesaj gönderen tuğrulbey »

Bugün öğle saatlerinde Çanakkale hava alanının yanından geçerken A-400M nin kalkışına şahit oldum. Araç kullandığım için görüntü alamadım. Oldukça dik bir açıyla tırmandı ve gözden kayboldu. Malum 18 Mart yaklaştı, dedim uzun artık yurt içi gezilerinde de araçlarını bununla taşıyor her hal. Akşam saatlerinde de iki Türk Yıldızları uçağı üzerimden geçti, günaha girme dedim kendi kendime, tosun belki de gösteri için ekipman, malzeme falan getirmiştir.

penche44
Süvariler

tuğrulbey yazdı: 15 Mar 2017, 20:20 Bugün öğle saatlerinde Çanakkale hava alanının yanından geçerken A-400M nin kalkışına şahit oldum. Araç kullandığım için görüntü alamadım. Oldukça dik bir açıyla tırmandı ve gözden kayboldu. Malum 18 Mart yaklaştı, dedim uzun artık yurt içi gezilerinde de araçlarını bununla taşıyor her hal. Akşam saatlerinde de iki Türk Yıldızları uçağı üzerimden geçti, günaha girme dedim kendi kendime, tosun belki de gösteri için ekipman, malzeme falan getirmiştir.
Söz konusu kalkışın videosu pek yakında burada :)

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings »

Almanya bunu cok onceden planliyordu. Ortak bir havuz. A400'lerden hic nemnun degiller.

anafor2014
Süvariler

A400m problemleri nedir?

CaKa
Süvariler

Mesaj gönderen CaKa »

anafor2014 yazdı: 24 Mar 2017, 10:07 A400m problemleri nedir?
Govdede AL7030 gibi statik mukavemeti yuksek gorece "yeni" malzemeler kullanilmisti sonradan bunlarin havadaki hidrojene karsi zayifligi, yorulma dayaniminin cok dusuk oldugu filan fark edildi. MSN74'ten itibaren bu yapisal tasarim problemi cozulmus olacak, onceden teslim edilenler ya geri cagrilacak yada diger sorunlar nedeniyle 500 saate dusmus bakim araliklarinda FASBAT'a girecekler. Sistem tarafinda da takvim problemi var.

Yaza kadar mevcut ve potansiyel musteriler bunlari degerlendirip tamam/devam karari verecekler. Bu arada Almanlar siparis sayisini dusurdu ama vazgectikleri 13 ucaga musteri bulamadilar. Bu yuzden onlari da teslim almak zorundalar.

goldenwings
Süvariler

Motor nazik diyelim.

anafor2014
Süvariler

Teşekkürler

Operatıon Atilla
Süvariler

Mesaj gönderen Operatıon Atilla »

Bir dönem motorda çatlak oluşumu var diye bir durum vardı daha doğrusu devir düşürme dişlisinde. Geri çağırma söz konusu idi. Tam olarak neydi o sorun ve çözüldü mü?

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS »

Önce bir geçici çözüm bulup uyguladılar. Sanıyorum seneye kalıcı bir çözüm uygulanmış olacak.

Kullanıcı avatarı
brownbess
Süvariler

Mesaj gönderen brownbess »

Bu tür problemler her yeni üründe oluyor. NH90'da da farklı problemler çıkmış. O yüzden aslında üzerinden 5-10 sene geçmemiş, olgunlaşmamış ürünlere hiç bakmamak lazım. Hele bizim gibi bir ülkenin bunlara hiç tahammülü yok. Kaynak israfına yol açıyor.

Pacific
Süvariler

Mesaj gönderen Pacific »

Yepyeni bir ürün çıkarmak ne kadar zor. Bu işi yapan adamlar da on yıllardır işin içinde. Biz Tf-x i nasıl yapacağız hala düşünüyorum.

merzifonlu
Süvariler

Mesaj gönderen merzifonlu »

Pacific yazdı: 27 Mar 2017, 07:27 Yepyeni bir ürün çıkarmak ne kadar zor. Bu işi yapan adamlar da on yıllardır işin içinde. Biz Tf-x i nasıl yapacağız hala düşünüyorum.
Her önüne gelene iç politikada prim yapmak için atarlanan politikacılarımız varken, hiç yapamayız. Alman hassas imalat makineleri vermez, iş yatar. Fransız yazılım desteği vermez, iş yatar. Amerikalı kritik malzeme vermez veya İngilizin kulağını büker, iş yine yatar...

Aklı selim politikacılar olursa, tecrubeli bir tasarımcının desteğiyle bir ihtimal yapabiliriz. Yeterince açık olabildim mi acaba?

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

Konu hiç dağılmasın şurada büyük bir gerçek var AB ülkeleri Airbus Military ile A-400M'i yaptılar ama proje büyük ortakları dahil projenin ayağına sıktı.
180 A-400M siparişi verilldi daha sonra bu siparişlerin artması yeni kullanıcı ülkelerin bu uçağı envantere alması gerekirdi.

Proje bu şekilde hayatta kalabilir. Ama Proje ortakları siparişi düşüremeyince eldeki sıfır uçaklarını daha envantere alamadan satışa çıkardı. Projeyi hayatta tutacak 2. aşama olan yeni siparişlerin önü kesilmiş oldu. Ayrıca BU şekildeki bir satış uçağın prestijini sarstı ayrıca, fiyat disiplini sahip olan ülkelerin eline geçti Bu gün Airbus'ın 10 TL etiket fiyat verdiğini 7 TL'ye satmaya hazır proje ortağı var.

Bu sebeple bu konu TF-X ve diğer havacılık projeleri ile kıyaslanmamalı.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

musti yazdı: 05 Nis 2017, 02:44 Gazetelere bir haber yansıdı. 15 temmuz darbe girişiminden 10 gün önce bir A-400 ABD ye mühimmat alması için gönderiliyor. Mühimmadın en olduğu ifade edilmemiş. Ama ABD kanallı mühimmat ( artık her ne ise ) böyle askeri nakliye uçağı ilemi gelir bilmiyorum. Belki gümrük prosedürlerini aşmanın bir yolu.

Uçak ABD'de yükleniyor. Havada iken 1 motoru bozuluyor. Kanada'ya iniyor. Hemen tamir edilemiyor. Airbus tan yardım isteniyor. 1 hafta kadar kalıyor. Yerine aynı gün başka bir A400 gidiyor. Yük ona aktarılıyor. O hemen dönüyor. Her 2 uçağından personellerinden tutuklamalar oluyor daha sonra. Savcılık iddasına göre gelecek mühimmat darbe için olabilirmiş. Bu sebeble bekletilmeden 2. uçak gönderiliyor 15 temmuza yetişsin diye.
Uçaklar Ankara 4. AJÜ ye ( Akıncıya) yükü boşaltıyor. Malum darbe ordan yönetildi. Galiba darbeci birliklere ihtiyaç halinde kullanabilecekleri cephaneydi bu. Yani tüm birlikler katılmazda ana cephaneliklerden cephane temin edilemez diye mi düşündüler acaba. Tabi bunlar iddia. Gerçekleri göreceğiz.

İşin ilgincide 1-2 yaşında yepyeni uçakların böyle zor tamir edilen arızalar yaşaması. A-400 giderek gözümden düşüyor.
A400 oncesinde donemde ABD'den Avrupa'daki NATO uslerine getirilen muhimmat, ve yedek parca gibi nakliye ucaklarinin kargosuna sigacak yukler Almanya veya Ingiltere'den C130 ve C160'lar TR'ye getiriliyordu. Bu yukler neler olabilir, AMRAAM, Aim-9X gibi fuzeler olabilir. F-16'larin yedek parcalari olabilir, veya JDAM gibi kitler olabilir veya akla gelmeyen irili ufakli ABD'den teslim edilen sistemler.

A400 henuz bebeklik sorunlarini yasayan bir ucak, her yeni ucakta benzer sorunlar olabiliyor. Askeri veya sivil sektorde (Boeing B787 veya diger Airbus modellerinde) hep yasanmistir. Bir surede sonra yasanan tecrubeler ile sorunlar gideriliyor ve ucak daha yuksek guvenilirlik ile ucabilir ama olan ureticinin cebine biraz zarar gorecek kacinilmaz.

HDS
Akıncılar

Mesaj gönderen HDS »

musti yazdı: 05 Nis 2017, 02:44 Gazetelere bir haber yansıdı. 15 temmuz darbe girişiminden 10 gün önce bir A-400 ABD ye mühimmat alması için gönderiliyor. Mühimmadın en olduğu ifade edilmemiş. Ama ABD kanallı mühimmat ( artık her ne ise ) böyle askeri nakliye uçağı ilemi gelir bilmiyorum. Belki gümrük prosedürlerini aşmanın bir yolu.

Uçak ABD'de yükleniyor. Havada iken 1 motoru bozuluyor. Kanada'ya iniyor. Hemen tamir edilemiyor. Airbus tan yardım isteniyor. 1 hafta kadar kalıyor. Yerine aynı gün başka bir A400 gidiyor. Yük ona aktarılıyor. O hemen dönüyor. Her 2 uçağından personellerinden tutuklamalar oluyor daha sonra. Savcılık iddasına göre gelecek mühimmat darbe için olabilirmiş. Bu sebeble bekletilmeden 2. uçak gönderiliyor 15 temmuza yetişsin diye.
Uçaklar Ankara 4. AJÜ ye ( Akıncıya) yükü boşaltıyor. Malum darbe ordan yönetildi. Galiba darbeci birliklere ihtiyaç halinde kullanabilecekleri cephaneydi bu. Yani tüm birlikler katılmazda ana cephaneliklerden cephane temin edilemez diye mi düşündüler acaba. Tabi bunlar iddia. Gerçekleri göreceğiz.
Gerçekleri göremeyeceğiz @musti. Bazı gerçekler uzanıp tutabileceğimiz kadar yakınken nedense bokunda boncuk bulmuş gibi bağzı "gazeteciler(!)" böyle işlerle uğraşıyor.

Benim artık bu işi ayıklayabileceğimize falan da umudum kalmadı. Her işimiz kendimize benziyor.

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

Hayırlı Olsun, 4. A-400M teslim edilmiş

http://www.c4defence.com/Gundem/dordunc ... lim/4159/1

penche44
Süvariler

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş. (TUSAŞ) üretilecek olan tüm A400M uçakları için, Ön Orta Gövde, Arka Gövde Üst Bölümü, Paraşütçü Kapıları, Acil Çıkış Kapısı,  Arka Üst Kaçış Kapağı, Kuyruk Konisi, Kanatçık (Aileron) ve Sürat Frenleri'nin (Spoiler) komponentlerinin tasarım ve üretimini gerçekleştirecek.

Resim

http://www.bagimsizhavacilar.com/koca-yusuf-a400m/

goldenwings
Süvariler

Hep oyleydi zaten.

komser003
Süvariler

Mesaj gönderen komser003 »

07 Nisan 2017 tarihinde, 12’nci Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığı/Kayseri’de; ilki 12 Mayıs 2014 tarihinde envantere katılan A400M ATLAS uçağının dördüncüsü, üs personeli ve ailelerin katılımı ile envantere girmiştir.

http://www.tsk.tr/TSKdanHaberler/Haber_131

blackeagle
Üye

5. uçağımız, 16-0055, ilk uçuşunu yapmış arkadaşlar; bu da 23 Nisan hediyesi olsun :)

http://www.goklerdeyiz.net/5-a400m-ilk-ucusunu-yapti/

penche44
Süvariler

Az önce Flightradar'da başka bir uçağa bakarken Türk Yıldızları ekibini Antalya'dan Konya'ya taşıyan A400M denk geldi toplam 25 dakikalık bir uçuş ile tüm nakliyeyi gerçekleştirdi.

blackeagle
Üye

A-400M, Anadolu Panteri-2017, intikal.

http://www.goklerdeyiz.net/anadolu-pant ... amamlandi/

Resim

blackeagle
Üye

5. uçağının teslimatı yakınmış, test uçuşu.

http://www.goklerdeyiz.net/turk-hava-ku ... irlaniyor/

Topgun
Akıncılar

Mesaj gönderen Topgun »

Affınıza sığınarak buraya yazıyorum, CN-235M başlığı bulamadım. Modernizasyon kararı alındı diye haber çıktı lakin kimin ne yapacağı belirtilmemiş. Aviyonik modernizasyon içeriği tek bilgi bu. Detay bilgisi olan varmı?

blackeagle
Üye

5. A400M'in kabulü gerçekleşmiş, hayırlı olsun.
http://www.goklerdeyiz.net/5-a400m-ucag ... u-yapildi/
Resim

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

Sen neymişsin be abi :shock: :shock: :shock:

Kullanıcı avatarı
memogianni
Cezalı

Mesaj gönderen memogianni »

Iyi kalkış. Boş ve az yakıtla böyle kalıyordur. Ama yine de bir pırıl gibi havalanmış alet.