Baykar Taarruzi İHA "AKINCI"

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali »

kostok yazdı: 23 Eki 2021, 21:10

Bana da Akıncı gibi geldi. Siftah diyebiliriz sanırım.
Akıncı kuyruk kısmından çok net!

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Bunu kim çekmiş? Yerden görünüyor olması sakıncalı değil mi?

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok »

Antares yazdı: 24 Eki 2021, 17:51 Bunu kim çekmiş? Yerden görünüyor olması sakıncalı değil mi?
Kim çekmiş bilmiyorum ama çok daha net iha fotoğrafları düşüyor birkaç gündür sosyal medyaya.

örnek:

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye

Mesaj gönderen Karasu »

Anka-S görevde.. Ne güzel...

Bütün üstadlara bir sorun var.
Akıncı'ya Aselpod takılsa ne gibi bir avantajı olur?

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

Karasu yazdı: 25 Eki 2021, 02:40 Anka-S görevde.. Ne güzel...

Bütün üstadlara bir sorun var.
Akıncı'ya Aselpod takılsa ne gibi bir avantajı olur?
Uzak mesafelerde görsel temas kurmanızı sağlar, yahut hedefleme kaabiliyeti sağlar. Teknik anlamda ciddi imkanlar sağlar. Ancak bir miktar tehlikeli olacak konu, POD ların görsel temas menzili çok yüksek değildir.

cemdogut
Akıncılar

Mesaj gönderen cemdogut »

Mevcut FLIR'den ne artısı olacak anlamadım. MX'ler daha yüksek çözünürlüklü, daha uzun mesafeden teşhis ve tespit yapabiliyor. Lazer işaretleme zaten var. Taşıyacağı ekstra ağırlıkta cabası.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever »

MX ler gayet başarılı. MX15 in uygun irtifa ve hava şartlarında 57km den yolda giden bir arabayı auto track yaptığı bir video vardı.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

cemdogut yazdı: 25 Eki 2021, 10:19 Mevcut FLIR'den ne artısı olacak anlamadım. MX'ler daha yüksek çözünürlüklü, daha uzun mesafeden teşhis ve tespit yapabiliyor. Lazer işaretleme zaten var. Taşıyacağı ekstra ağırlıkta cabası.
Aynen Cem Hocam. Ilave olarak AselPOD bir IHA icin uygun degil cunku F-16 gibi yuksek hizli ve manevra yapan savas ucaklarina uygun tasarlanmis bir dis govde, yuksek hizlarda calisacak optik kafa yapisi ve icindeki servo/stabilizasyon sistemi, ozel iklimlendirme sistemi gibi farkli tasarim ozellikleri var. O yuzden AselPOD 240kg agirliga sahip iken 55kg agirliktaki bir Mx-15 IHA'nin ihtiyacini gorecek yeterlilikte performansa sahip.

mkd
Süvariler

Mesaj gönderen mkd »

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok »

SametKomurcu
Üye

Mesaj gönderen SametKomurcu »

Haluk Bayraktar; Bayraktar AKINCI için ilk ihracat sözleşmesi imzalandı. Sözleşme kapsamında ile Akıncı, 2023 yılında teslim edilecek.

Hayırlı olsun. Sözleşme imzalayan ülke kim söylenmedi ama tahminimiz Ukrayna, Katar ve Azerbaycan`dan biri olabilir.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok »

SametKomurcu yazdı: 23 Oca 2022, 12:22 Haluk Bayraktar; Bayraktar AKINCI için ilk ihracat sözleşmesi imzalandı. Sözleşme kapsamında ile Akıncı, 2023 yılında teslim edilecek.

Hayırlı olsun. Sözleşme imzalayan ülke kim söylenmedi ama tahminimiz Ukrayna, Katar ve Azerbaycan`dan biri olabilir.
Katar ve Azerbaycan olabilir ancak ben Ukraynanın bütçesini 1.5-2 yıl sonra teslim edilecek bir sisteme harcamak yerine hemen alınabilecek sistemlere yatıracağını düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
calasko
Üye

Mesaj gönderen calasko »

Fas uzaklığında bir yere ihraç edilirse uçarak mı gider acaba?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

calasko yazdı: 24 Oca 2022, 16:29 Fas uzaklığında bir yere ihraç edilirse uçarak mı gider acaba?
:lol: Uydu kontrollü ve kapsama alanı içinde ise teorik olarak gider pratikte kimse riske giremez. Zaten kumanda konsolu da kendi kendine gidecek hali yok ya.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

kostok yazdı: 23 Oca 2022, 16:55 Katar ve Azerbaycan olabilir ancak ben Ukraynanın bütçesini 1.5-2 yıl sonra teslim edilecek bir sisteme harcamak yerine hemen alınabilecek sistemlere yatıracağını düşünüyorum.
Doğru Ukrayna'nın işine yaramaz bunlar, Akıncı gibi bir tayyare hava sahasında kendi başına gönderilmez gönderilse büyük bir taktik hezimet ve stratejik hata olur. Zaten Ukrayna'nın elinde uygun mühimmat ve savaş konsepti bile yok.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

igirgin yazdı: 24 Oca 2022, 17:37 Doğru Ukrayna'nın işine yaramaz bunlar, Akıncı gibi bir tayyare hava sahasında kendi başına gönderilmez gönderilse büyük bir taktik hezimet ve stratejik hata olur. Zaten Ukrayna'nın elinde uygun mühimmat ve savaş konsepti bile yok.
İsmi lazım değil ama başka amaçlar için kurulmuş bir sitede Akıncı ve Mius ile dünyayı fethedeceğiz. Bu adamları hafife almayın yarattıkları algı ile youtube klavyecileri yüzünden "TB2 aslında çok yavaş rahatlıkla vurulur"cu yabacı bir kitle türedi. Düşünün o kadar çok ama o kadar çok övdüler ki. Adamlar TB2 ye antipati gütmeye başladı.

AKINCI'nın gerçekten de TB2 gibi başarılı olup olmayacağının henüz garantisi yok. Kağıt üzerinde şu anda her şey. Doğru kullanılırsa her platform çok başarılıdır.

Rus'lar TB2 ye hazırlıklı manevra yapacaklar. AKINCI nın çok daha uzaktan müdahale yapması gerekiyor.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Aslında kimin antipati veya sempati duyacağı hiç önemli bu ihalar bir sistemin parçasıdır sistem çalışırsa onlar golcü gibi isimlerini yazdırır ama zafer takımındır. Burada birileri rol çalmaya çalışıyor ve tüm başarıyı damada indirgemeye çalışılıyor.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos »

Damadın hakkını yememek gerek ama. Keşke iktidara yakın herkes bu şekilde faydalı olsa vatanına. Suriye operasyonuna kadar siha konsepti hep noktasal vuruş, bir nevi keskin nişancıydı hepimizin gözünde. Ama gerekli ekipmanlar bir araya gelince neler yapabildiğini şaşkınlık ile izledik. Burada Havelsan-Aselsan-Baykar,-Tusaş ve beyin olarakda kurmaylarımızın hepsinin isimleri defalarca anıldı. İşin Baykar kısmına gelince Libya, Azerbaycan, Tunus, Etiyopya başarılarıda var. Hani bir yerde Sezar' ın hakkını da vermek gerek. Bu ülkeye nokta kadar menfaat sağlamış kişileri de "damat" diyerek hafifletmek yakışmıyor bizlere. Selçuk Bayraktarın hayatının kısımlarına bir bakın isterseniz. Damat olduğu için mi bu kadar başarılı? diğer hakiki damat neden sönük? Saygılar.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

İşin dışarı yansımayan kısmı var. Elbette bu iş takım oyunu. En büyük oyuncu TSK. HSS imhasında iş ASELSAN'ın EH sistemlerine dayanıyor. Ama SİHA'nın o tasarımı ve hatta kullanması da önemli. Ancak SİHA konseptinin etkinliği sadece HSS'lere karşı değil. Genel anlamda bu kadar uygun fiyata bu kadar geniş görev yelpazesine sahip olmak zor. Hep küçümseniyor benzer sınıfta çok İHA var diye. Hatta ANKA ile kıyaslanıp biz bundan niye daha az aldık deniyor. TB2'nin radar izi o kadar küçük ki ANKA, Wing Loong ve diğerlerine göre. Ve işletimi daha kolay hem de daha ucuz. O yüzden öne çıktı. Taktik İHA sayılacak sınıfa bu kadar geniş bir rol yüklemek, Predator, Reaper sınıfı İHA'larda görev yapabilecek kadar pahalı Wescam MX-15'i takıp bunları sunmak herkesin aklına gelmiyor. Herkes bugün küçümsüyor basit iş diye. 10 sene önde SİHA'larla bunu yapacağız dendiğinde TR'dekiler dahil herkes bir tarafı ile gülüyordu. Şimdi iş yapıldıktan sonra bunlar "kolay iş" demek daha kolay. Elbette AB, ABD, Çin bunları rahat yapacak kapasitede. Ancak asıl sorun neden yapılmadığı? Bu basit görünen konseptleri herkes akıl edemiyor maalesef. Hele de AB, teknoloji de var para da var. Ama uygulamak ayrı bir şey. Bir tane İHA programında silah takalım mı takmayalım mı tartışmaları 2 sene sürdü. Çin? Wing Loong ortada. Ürün var ama onun da konsepti Predator çakması. Büyük başarı elde edemiyor. Selçuk Bayraktar'ın alameti farikası şu; hızlı hareket edebiliyor. Boşlukları takip ediyor. ASELSAN kamera üretene kadar gidiyor sensörü, lensi alıp kendi paketliyor. Ctech SATCOM envantere girene kadar hop sivil SATCOM üreten firmayla anlaşıyor kendi de yardım ediyor çalışıyor hop ürün envantere hazır. Bizim Vakıf şirketleri değerli değerli de ne didişmeleri bitiyor. Ne de prosedürleri. Birbirlerine kazık atmadan iş yapmıyorlar. Kendi alt yüklenicilerinden faydalanmak yerine batırıyorlar. Bu durumun da siyaset ile alakası yok sektörün içindekiler görüyor hele bir tanesi var akıllara zarar. Bu işleri çevirenler zaten orada yaşlanan elemanlar.

TSK şirketlere bana şu lazım dediğinde nasıl olmayacağını anlatmak başka bir şey olurunu düşünüp planlamak başka bir şey. O yüzden DzKK TB3 için doğrudan Baykar'ın kapısını çaldı. "Yapılamaz" değil de "şöyle şöyle yapılabilir" cevabını almak için.

Şimdi tabii Baykar'ın bu kadar hızlı gitmesinin eksisi kurumsal konular oluyor. Bu kadar büyümeden sonra daha kurumsal olmak gerekiyor. Onu da yavaş yavaş yapıyorlar.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey »

fontana2000 yazdı: 26 Oca 2022, 13:57 Kimse Bayraktar ı eleştiremez ama her yönden daha iyi daha yerli ve daha öncü olan ve üstelik devletin kendi fabrikasında üretilen Bayraktar dan 4 sene önce ilk uçuşunu yapan ANKA dururken Bayraktar tercih edilmesi hep soru işareti olacak.
Ne alakası var yahu? Elma ile armut karşılaştırması yapmayın. Forumda çok kez yazıldı çizildi, Anka ile TB-2'nin farkları. İlla bir şey karşılaştırılacaksa TB-2 ile Karayel karşılaştırılmalı.

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey »

fontana2000 yazdı: 26 Oca 2022, 14:56 Hep öyle izah edildi bu taktik iha dendi daha pratik dendi bir şey diyemedik ama ne hikmetse büyüğü Akıncı yapılınca da bir anda büyüğü makbul oldu daha üretilmeden satın alındı. Bayraktar ANKA ya tercih edildi Akıncıda ANKA ya tercih edildi bu ANKA nasıl bir ara uçakmış hiç bir tercihe denk gelipte işe yarayamadı. Devletin kendi fabrikasındaki ANKA tasarımcıları mühendisleri öyle bir uçak tasarlamışlar ki en faydalı boydan demek ki maalesef biraz büyük olmuş öbür en faydalı boydan da maalesef biraz küçük olmuş ne Bayraktar ile ne Akıncı ile rekabet edemiyor yaptıkları uçak.
Aynı şeyi ben daha önce yazmıştım. Pek çok kurumda hiçbir ihale yapılmadan direk TB-2 alındı. O yüzden diyorum karayel ile karşılaştırın. Karayelde zavallı deniz kuvvetlerinde kiralık olarak çok güzel hizmet etmesine rağmen yüz bulamadı. Şunu da eklemek gerek Anka da hiç de az olmayacak sayıda envanterde ve pek çok farklı görevde hala uçuyor. Durum sizin aktardığınız kadar dramatik değil orada.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

fontana2000 yazdı: 26 Oca 2022, 14:56 Hep öyle izah edildi bu taktik iha dendi daha pratik dendi bir şey diyemedik ama ne hikmetse büyüğü Akıncı yapılınca da bir anda büyüğü makbul oldu daha üretilmeden satın alındı. Bayraktar ANKA ya tercih edildi Akıncıda ANKA ya tercih edildi bu ANKA nasıl bir ara uçakmış hiç bir tercihe denk gelipte işe yarayamadı. Devletin kendi fabrikasındaki ANKA tasarımcıları mühendisleri öyle bir uçak tasarlamışlar ki en faydalı boydan demek ki maalesef biraz büyük olmuş öbür en faydalı boydan da maalesef biraz küçük olmuş ne Bayraktar ile ne Akıncı ile rekabet edemiyor yaptıkları uçak.
25'ten fazla ANKA envantere girdi. Nasıl işe yaramamış ve tercih edilmemiş oluyor bu?

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Ben kendi düşüncemi söyleyeyim. İhalarımızın karşılaştırmalı performansları açık değil. Hangi iha nerede işe yarıyor teorik olarak yazılıyor. Ama elimizde SatCom bağlantılı ezici bir iha nın isminden bahsedilmemesi (yine benim art niyetim olacak ama) art niyettir.

Daha geçen bir mühimmattan bahsediyorlar AKINCI, TB2 ve diğer ihalarımzda deniliyor! Diğer ihalarımız öyle mi? Burada ne ben ne de başkası aralarındaki gerçek performans karşılaştırmalarını yapamaz. AKINCI ile AKSUNGUR'un ve ANKA nın da siparişleri azalırsa işe o zaman olayın masumiyeti tamamen ortadan kalkacak. Şimdi başarılı olana tabii ki sipariş çekeceğiz diyenler olursa cevap vermek istemiyorum havacılık endüstrisi ile ilgili konu uzar.

Akıncı konusuna gelirsek. Lütfen bilenler açıklasın bu uçağın motorunun ısıl izi mi AKSUNGUR un motorunun ısıl izi mi daha çok! Vestel Karayel ise tam bir muamma. Hiç ettiler uçağı. Biz biraz sipariş çekilsin dediğimizde. "Vestel den başka ayarda uçak istendi o bunu yaptı olmadı!" denildi, deniliyor.

Uçak iyi mi bir bakıldı mı? (Bakılmıştır eminim) Ya daha iyiyse? Biliyor muyuz? Bİlmiyoruz.

Bir de hep söyerim. Tümdengelim mantığı ile bu ihalelere bakabiliriz. Diğer ihalelerde karşılaştığımız etkenlerin bu siha ihalelerinde de etken olmadığını iddia etmek bence yine art niyetliliktir.

Sert dilim için özür dilerim.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

İstiklalFM yazdı: 26 Oca 2022, 16:21 25'ten fazla ANKA envantere girdi. Nasıl işe yaramamış ve tercih edilmemiş oluyor bu?
Yahu isterse hiç tercih edilmesin.. Bence bu tenkitlere cevap vermenizde gerekmez.
Damattır, değildir bilemem.. Ancak bu çocuk çok başarılı işler yaptı. TB2 de oldukça başarılı maliyet etkin bir platform, yurtdışında kimse yapılan reklama bakmaz birilerine yaranmaya bakmaz. Pratik, hızlı teslim edilebilir, maliyet etkin gibi parametrelerle ilgilenir herkes. Bencede gayet başarılı bir sistem.

Bu şekilde daracık bir çerçeve çizip tartışma başlatmak bana mantıklı gelmiyor. Hürjet gibi önemli bir proje yürümekte, MMU gibi tanesi 100 Milyon dolar edecek bir proje yürümekte. Milyarlarca dolar maliyetli yatırımlar şu anda Tusaş a harcanmakta, harcanan paranın haddi hesabı yok. Durum bu iken nasıl olurda koskoca milyar dolarlar yutan bir devlet kuruluşuna haksızlık yapıldı, 3-5 liralık sipariş fazladan Bayraktar a verildi diye düşünebiliriz?
Gerçekten aklım almıyor. T929, Hürkuş, Hürjet, T625, 10 Tonluk Genel Maksat Helikopteri, MMU, Uydu PRojeleri bunların herbiri milyar dolarlara baliğ projeler. Bunların yanında TB2,TB3 rakamlarının esamesi okunmaz. Milyar dolarlar harcandı ancak, 3-5 Anka eksik diye mi Tusaş ın önü kesildi??

Arkadaşlar ciddimisiniz?

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

Antares yazdı: 26 Oca 2022, 17:32 Ben kendi düşüncemi söyleyeyim. İhalarımızın karşılaştırmalı performansları açık değil. Hangi iha nerede işe yarıyor teorik olarak yazılıyor. Ama elimizde SatCom bağlantılı ezici bir iha nın isminden bahsedilmemesi (yine benim art niyetim olacak ama) art niyettir.

Daha geçen bir mühimmattan bahsediyorlar AKINCI, TB2 ve diğer ihalarımzda deniliyor! Diğer ihalarımız öyle mi? Burada ne ben ne de başkası aralarındaki gerçek performans karşılaştırmalarını yapamaz. AKINCI ile AKSUNGUR'un ve ANKA nın da siparişleri azalırsa işe o zaman olayın masumiyeti tamamen ortadan kalkacak. Şimdi başarılı olana tabii ki sipariş çekeceğiz diyenler olursa cevap vermek istemiyorum havacılık endüstrisi ile ilgili konu uzar.

Akıncı konusuna gelirsek. Lütfen bilenler açıklasın bu uçağın motorunun ısıl izi mi AKSUNGUR un motorunun ısıl izi mi daha çok! Vestel Karayel ise tam bir muamma. Hiç ettiler uçağı. Biz biraz sipariş çekilsin dediğimizde. "Vestel den başka ayarda uçak istendi o bunu yaptı olmadı!" denildi, deniliyor.

Uçak iyi mi bir bakıldı mı? (Bakılmıştır eminim) Ya daha iyiyse? Biliyor muyuz? Bİlmiyoruz.

Bir de hep söyerim. Tümdengelim mantığı ile bu ihalelere bakabiliriz. Diğer ihalelerde karşılaştığımız etkenlerin bu siha ihalelerinde de etken olmadığını iddia etmek bence yine art niyetliliktir.

Sert dilim için özür dilerim.
Azizim karşılaştıracak birşey yok, Tusaş önündeki projelere odaklansın, tüm mühendislerini, tüm çalışanlarını MMU gibi hayati projelere aktarsın. Milyarlarca dolar harcanıyor. Bencede Tusaş ın 3 tane 5 tane fazladan Ankara üretecek zamanı olmamalı. Elde ettiğimiz teknolojilere değil, edilmesi gereken teknolojilere odaklansın.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

@karli üstadım temcit pilavı gibi aynı şeyleri konuşuyoruz zaten. İsteyen istediğine inansın.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

fontana2000 yazdı: 26 Oca 2022, 17:59 Sayın Karlı ANKA tasarlanırken saydığın uçak projelerinin hiç birisi yoktu onlar başladığında zaten ANKA çoktan bitmişti. TAI bu hazır ürünü satıp emeğinin karşılığını almasın mı bir çok uçak projeleri var diye hazır ürününü satmasın mı. ANKA yı da bu ülkenin evlatları yaptı onla da biraz gururlanalım. TUSAŞ önündeki projelerle ilgilensin ne demek ANKA çoktan olmuş bitmiş bir ürün satmasınlar mı yani. Boing Lockheed Martin insansız uçaklarla ilgileniyor TAI ilgilenince boş işler mi oluyor bunlar.
Aynen öyle boş işler oluyor. İngiltere` den mühendis kiralamaya çalışıyorsan, mühendis bulmaya çalışıyorsan boş iş oluyor. Dolu iş Hürjet uçtuğunda olacak, yahut MMU havalanabilirse olacak. Ukrayna`yı Rusya nın elinden Anka yahut TB2 kurtarmaz.

Anka ne zaman başladı, ne zaman teslim edildi, Heron ne zaman başladı teslim edildi, Hürkuş ne zaman başladı, teslim edilecek hepsi hafsalamda gayet iyi hatırlıyorum. Sayın Temel Kotil kendisi söyledi Türkiye` nin bekası, geleceği MMU.

Anka, Aksungur bunlar içeridede envanterde, yurtdışındada envanterde gurur duyabiliriz.

Boeing, Lockheed bize örnek değil, belki 10-15 yıl sonra olabilir.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

fontana2000 yazdı: 26 Oca 2022, 18:46 Şu yol haritası eskiden çok konuşuluyordu artık hiç lafı edilmiyor Baykar a bırakıldı insansız uçak işleri MIUS mesela artık TAI nin değil Bayraktar ın projesi oldu. Bu işlere boş işler diyorsunuz ama TAI den insansız hava araçları yol haritasını alırsanız çok yanlış olur.

Resim

TAI nin MIUS u oldu şimdi Baykar ın MIUS u.

Resim
Bu sorduğunuz sorunun cevabı sayın Savunma Sanayi Başkanı İ. Demir in konuşmalarında var. Kendisi savunma sanayi içinde bulunan şirketlerin aynı işe zaman harcamaması, görevlerin dağılımı gibi konularda dem vurmuştu. Hatta bunu vakıf şirketleri içinde görüştüklerini, tavsiyelerde bulunduklarını bizatihi beyan etmişti. Bu işlere boş işler demiyorum, ancak yapan var diyorum. TAI nin önünde çok daha büyük işler, ve buna bağlı olarak yatırımlar var diyorum. Anka, Aksungur kendi sikletlerinde başarılı sistemler, ve envanterede alındı. Ancak fazlasına gerek olmayabilir, benim şahsi fikrim gerekte yok.
Ancak mevzu, TAI nin hakki yeniyor olursa; o zaman milyarlarca dolar gömülen, karadelik gibi para yutan, ülkenin en stratejik görevleri verilen bir kurumun nasıl hakkı yeniyor olur? 10-20 Eksik sipariş ilemi? Bayraktar ın bu yakaladığı ivme ile MİUS ta kendini geliştirmesi bencede çok makul bir tercih, neden olmasın?

Meseleyi birde bu şekilde değerlendirmeye çalışmanızı rica ediyorum.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

O yol haritasının devam etmediğini nereden biliyoruz? Her şey kamuoyuna açık mı? Nitekim o yol haritasındaki MİUS ile Baykar'ın yaptığının da bir alakası yok.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

İstiklalFM yazdı: 26 Oca 2022, 19:14 O yol haritasının devam etmediğini nereden biliyoruz? Her şey kamuoyuna açık mı? Nitekim o yol haritasındaki MİUS ile Baykar'ın yaptığının da bir alakası yok.
Var olan siyasi atmosferde iki firma da MIUS'u yapsa hangisi sipariş alır? Bakın özelliklerine bile bakmama gerek yok. Sizi anlıyorum. Projelerin bölünmesi mantıklı. Ama MIUS jet programı! Sizce MIUS u Bayraktar mı daha iyi yapar yoksa hali hazırda HÜRJET'in üretimini yapan TUSAŞ mı yapar diye sormuyorum. Olay çok netmiş gibi konuşamazsınız. Hele ki şu zamanlarda. İşim gereği algı yönetimini az çok bilirim hatta işim budur da diyebilirim bir anlamda. Çok da güzel başarılı oluyor bazı şeyler.

Uzatmayayım üstadım iki firma da insansız turbojet yapsa, siparişi kim alır siz de biliyorsunuz.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

İki ürün aynı kategoride değil. Yani aynı kategoride olmayan iki ürün yarışamaz. Dolayısı ile ikisi de yapsa diye bir şey yok. Yol haritasına bakıldığında ikisi de aynı ürünü yapmıyor. TUSAŞ yol haritasından saparsa ayrı konu.

Kim daha iyi yapar? Bu sorunun cevabını vermek kolay değil. Ama Baykar TUSAŞ'tan aşağı kalmaz. TUSAŞ'ın yapısal ve üretim kabiliyeti önde Baykar'ın otopilot ve yazılım ekibi önde. Ama o yol haritasındaki ürün ile Baykar'ın MİUS'u aynı değil. TUSAŞ daha muhafazakar bir konsept sunmuş. Baykar daha kendine münhasır. Şöyle somutlaştıralım. TUSAŞ X-47, RQ-170 benzeri konsept çizmiş. Baykar Loyal Wingman, LongShot, QX-58 kırması farklı rolü olan bir İHA konsepti çizmiş durumda.

Gören gözler için olay gayet net.

Her konuyu şöyle olsa da Baykar alır böyle olsa da Baykar kazanır lafzı sıktı artık. Elinde güç olan herkes kullanır. TUSAŞ, Baykar'ın uçuş izni almasını engellerken kimse ağlamıyordu. Neyse...

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Tarih ileride gösterecek neler dönmüş arka planda. Bizim şimdi tartışmamız dediğiniz gibi nafile. TUSAŞ'ın BAYKAR'ı engellemesini ilk defa şu anda sizden öğreniyorum. Dediğim gibi gerçekler ileride muhakkak açığa çıkacaktır. Sonuçta sayın İstiklalFM üstadım, ikimiz de aynı geminin gitmesini diliyoruz. Şimdilik çok harika olan AKINCI haberlerini okumaya devam edeceğiz. (Şaka maka her gün bir BAYKAR haberi itina ile veriyorlar.
En son Antares tarafından 27 Oca 2022, 04:01 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Ben bir şeyin ortaya çıkacağını sanmıyorum üstadım. Her gelen iktidar kendisini parlatıp karşısını suçlayacak. Yeni Şafak'ın aylarca M60T projesi üstünden kurmaylara laf etmesi ya da İstanbul'da T3'e olanlar gibi. Nitekim TOROS füzelerinde de bir sürü alavere dalavere var ama daha SAGE'nin kendisi olayları çözmüş değil. Bizde çok saman altı iş var.

SametKomurcu
Üye

Geçen günlerde Bayraktar Akıncı için ihracat sözleşmesi imzaladığımız ülke Ukrayna olduğu açıklandı. Hayırlı uğurlu olsun. İnşallah Akıncı, Bayraktar TB2 gibi daha fazla başarılı olur. Daha çok müşteri buluruz.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok »

SametKomurcu yazdı: 27 Oca 2022, 14:11 Geçen günlerde Bayraktar Akıncı için ihracat sözleşmesi imzaladığımız ülke Ukrayna olduğu açıklandı. Hayırlı uğurlu olsun. İnşallah Akıncı, Bayraktar TB2 gibi daha fazla başarılı olur. Daha çok müşteri buluruz.
Birkaç kaynak bunu yalanladı. Erdoğan'ın Ukrayna ziyareti sırasında belli olur eğer müşteri Ukrayna ise.

The Qonqueror
Süvariler

Mesaj gönderen The Qonqueror »

57. Anka üretim hattından çıkmış. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olanlara duyurulur...

BuLuT
Üye

Mesaj gönderen BuLuT »

Arkadaşlar yazılanları hayretle okuyorum bir ağacım iki güzel meyvesinin tadına bakmıyoruz adeta taşlıyoruz.
İyimisiniz?
Bırakın konforu ülkece yaşayıp zevkine varalım. Bir elimizde TB2 bir elimizde ANKA,AKINCI,AKSUNGUR ile havada Raks ediyoruz.
Bolluk içinde kavga ediyoruz iyimi...:)

The Qonqueror
Süvariler

Mesaj gönderen The Qonqueror »

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec »

TB2 de yakalanan düşük RCS değerleri Akıncı'da yakalanabildi mi acaba? Yoksa daha ziyade HSS sistemlerinin aktif olmadığı yerlerde daha ağır bombalama yapabilme kabiliyeti üzerinde mi duruldu?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Öne çıkanlar:

950x 2 adet motora sahip yani 1900hp AKINCI C yakında uçacak.
2 adet ihracat sözleşmesi imzalandı. 2023 teslimat başlıyor.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

İstiklalFM yazdı: 02 Mar 2022, 19:24

Öne çıkanlar:

950x 2 adet motora sahip yani 1900hp AKINCI C yakında uçacak. (Bunun motorlar Ukrayna değil.)
900 hp motorlar hangi motorlar olacak?

SametKomurcu
Üye

İstiklalFM yazdı: 02 Mar 2022, 19:24

Öne çıkanlar:

950x 2 adet motora sahip yani 1900hp AKINCI C yakında uçacak. (Bunun motorlar Ukrayna değil.)
yani Akıncı modelleri arasında en güçlüsü olan Akıncı C modeli mi olacak?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Benim hatlar karıştı bu uçan 750'lik Ukrayna motoru değil. 950'lik olan Ukrayna'dan gelecekti. Baykar'ın açıklamasına göre ilk motorlar geldi sanıırm.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Akıncı C modeli TD-222 ile olmayacak mıydı?

tomthejeer
Üye

Mesaj gönderen tomthejeer »

Baykar'ın bu hızlı hareket etme kabiliyeti çok iyi. Tb-2 gibi bir sistemi 7 sene önce kuvvete teslim etmiş bir şirket, bugün 1900hp'lik koca bir uçak uçuracak. Biliyoruz ki 1-2 sene geçmeden onu da operasyon alanlarında göreceğiz. Ukrayna motorunda bir sorun çıkarsa hemen yeni bir çözüm düşünülecek, iş sürüncemede kalmayacak. Ki burada Aselsan, Kale gibi diğer şirketlerimize de övgü payı düşüyor.

Akıncı irtifası ve uçuş saati birlikte değerlendirildiğinde, terörle mücadelede müthiş bir katkı sunacak. Kuzey Iraktaki operasyonlarda halen jetlere bağımlıydık, akıncı sürekli havada olup 50-60 km öteden füze sallayabileceği için bu ihtiyacı çok azaltacak.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever »

İsimlendirme değişmiş. PD222 varyantı iptal. 450 bg, 750 bg, ve 950 bglik varyantlar var.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Mesaj gönderen Heisenberg »

BuLuT
Üye

Mesaj gönderen BuLuT »

Süper süper :)
efsane oldu.

Kullanıcı avatarı