STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Tüm Askeri Uçaklar,İnsansız Hava Araçları, haberler, yorumlar, projeler, analizler...
Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili
Mesajlar: 3902
Kayıt: 10 Eki 2016, 00:19
Yaş: 25

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Resim
Türkiye, insansız hava araçları  teknolojisinde yeni bir boyuta geçiyor. Milli olarak geliştirilen kamikaze  (vurucu drone) ve yapay zeka algoritmalarıyla donatılan gözetleme maksatlı otonom  "drone"ların "sürü" şeklinde hareket edip birlikte çoklu drone harekatı yapmaları  sağlanacak.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Savunma Sanayii Müsteşarlığına sistem  mühendisliği, teknik destek, proje yönetimi, teknoloji transferi, lojistik destek  hizmetleri veren Savunma Teknolojileri ve Mühendislik AŞ (STM), son  çalışmalarıyla Türkiye'yi insansız hava aracı teknolojisinde farklı bir noktaya  taşıyacak.

Şirket, Türkiye'de ilk olan kamikaze ve gözetleme maksatlı otonom  drone sistemlerini 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı'nda (IDEF 2017)  sergileyecek.

Türk mühendisler tarafından özgün geliştirilen ürünler, sahip  oldukları üstün taktik özellikleriyle asimetrik harp, terörle mücadele ve  güvenlik operasyonlarında kullanılacak.

Yakın zaman içinde testleri tamamlanarak üretimlerine başlanacak  "drone"lar, isimleriyle de dikkati çekiyor. İsimlerini, öz Türkçe savunmayı  hedefleyen askeri ikonlardan alan "Alpagu", "Kargu" ve "Togan"ın bu yıl göreve  hazır hale gelmesi planlanıyor.

HEM KEŞİF YAPIYOR HEM KAMİKAZE

Asimetrik harp ve terörle mücadele operasyonlarının en kritik  ekipmanlarından biri olmaya aday Alpagu, eski Türkçe'de "tek başına düşmana  saldıran yiğit" anlamını taşıyor. Otonom veya manuel kullanılabilen Alpagu'nun  Togan ve Kargu'dan farkı, sabit kanatlı olması ve bir lançerden fırlatılabilmesi.

Özel tasarımı sayesinde hafif ve kompakt bir yapıya sahip olan Alpagu,  tek kişi tarafından azami 45 saniyede kullanıma hazır hale getirilebiliyor.

Kamikaze görevinin yanı sıra keşif ve gözetleme de yapabilen  Alpagu'nun taşıdığı patlayıcı, sahada başka bir patlayıcıyla değiştirilebiliyor.  Tamamen özgün geliştirilen ve gerçek zamanlı görüntü işlemeyle derin öğrenme  algoritmalarının kullanıldığı Alpagu'nun, IDEF 2017'nin en dikkati çekici  ürünlerinden biri olması bekleniyor.

DÖNER KANATLI KAMİKAZE KARGU

"Dağ başındaki gözlem kulesi" ve "Atmaca" anlamlarına gelen STM'nin  bir diğer ürünü Kargu, yüksek performanslı seyrüsefer ve hareketli hedeflere  yönelik kamikaze özellikleriyle öne çıkıyor.

Gece ve gündüz operasyonel faaliyetler için geliştirilen döner kanatlı  Kargu, operasyon sahasında çok kısa sürede göreve hazır hale getirilerek tali  zararları en aza indirecek şekilde hassas vuruş yapabiliyor. Alpagu’da olduğu  gibi otonom veya uzaktan kumandayla kullanılabilen Kargu’nun mühimmatı da arazide  kolaylıkla değiştirilebiliyor.

Lazer mesafe bulucu, görev iptal, acil imha gibi özelliklere de sahip  olan Kargu'nun, asimetrik harp ve sınır güvenliği alanlarında ön plana çıkması  bekleniyor.

TEHDİTLERİ TOGAN TESPİT EDECEK

"Doğan" anlamına gelen Togan ise yüksek performanslı uçuş özelliği  sayesinde otonom olarak nesne tespiti, teşhisi, takibi ve sınıflandırması  yapıyor.

Yapay zeka algoritmalarının yoğun kullanıldığı Togan, 30 kat optik  yakınlaştırma özelliğiyle keşif ve gözetleme görevlerinde üstün başarı sağlamak  için geliştirildi.

 Operatöre gerek kalmaksızın uçuş görevini yerine getirebilen,  hareketli veya hareketsiz tehditleri otomatik olarak belirleyip sınıflandırabilen  Togan, gece ve gündüz operasyonlarında kullanılabilecek şekilde tasarlandı.

Tek personelle çok kısa sürede göreve hazır hale getirilebilen ve 40  dakika boyunca havada kalabilen Togan’ın, sürü zekasının ilk milli örneğini  teşkil etmek üzere kamikaze dronelar Kargu ve Alpagu ile birlikte çoklu drone  harekatı yapacak şekilde kullanılması planlanıyor.


http://m.milliyet.com.tr/tsk-da-bir-ilk ... m-2446006/
________
Gözümüz aydın kamikaze iha ortaya çıktı.
IDEF17 Başlığından, Sayın @Gürbet'in iletisinden alıntı;
Gürbet yazdı: 07 May 2017, 14:35 [youtube]GeBfbKLrbbo[/youtube]
[youtube]3K2ijzzS1tQ[/youtube]

kappadox
Süvariler
Mesajlar: 211
Kayıt: 06 Ağu 2012, 00:54
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen kappadox »

Harika olmuş gerçekten peki vuruş yapılmadığında otonom geri dönüş mü yapıyor?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili
Mesajlar: 3902
Kayıt: 10 Eki 2016, 00:19
Yaş: 25

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Filinta yazdı: 07 May 2017, 23:10 Bunlarla tankın motor bölümü vurularak tank savaşamaz duruma getirilebilir mi sizce. Hatta belki yanması sağlanarak imhası. He kadar harp başlığı taşıyor bilsek fikrimiz olurdu
3.7 kilogramlık kamikaze İHA'nın bunu yapması pek mümkün değil. Videoda da görüldüğü gibi bir pikapa olan etkisi dahi sınırlı.

PARTİKÜL
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 3056
Kayıt: 02 Kas 2014, 13:55
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen PARTİKÜL »

ALPAGU ile çok güzel örtülü operasyon yapılır. Video' dan da o amaçla yapıldığı anlaşılıyor. Yani bu mühimmat; meskun mahal operasyonları, terör liderlerine veya yöneticileri karşı operasyonlar için son derece uygun platform. Yani asimetrik savaş için biçilmiş kaftan. Patlayıcı etkisinin sınırlı olması da; meskun mahaldeyken, diğer alakasız insanlara zarar vermeden, hedef odaklı nokta atışı yapmaya imkan tanıyormuş gibi izlenimi edindim.

ÜNAL
Süvariler
Mesajlar: 1051
Kayıt: 30 Tem 2012, 16:19
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen ÜNAL »

Togan'ı yayınlamadılar ?

Kullanıcı avatarı
alpagut
Süvariler
Mesajlar: 1341
Kayıt: 19 Tem 2012, 20:09
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen alpagut »

Bunları şehir savaşlarında araçlı canlı bombalara karşı kullanabilir miyiz? Bu patlama bombalı aracın içindeki bombayı etkisiz hale getirebilir mi??

Kullanıcı avatarı
Karasu
Üye
Mesajlar: 1066
Kayıt: 30 Eki 2016, 20:27
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen Karasu »

Çok güzel ürünler ortaya çıkmış.

Tahribat etkileri videoda düşük kalmışsa bile bundan daha tahrip edici bir ürün geliştirilmesi açısından bir engel yok.
Onu yapan, onu da yapar. Yeter ki (atıyorum, söz gelimi) özel kuvvetler veya başka bir komutanlık talep etsin.

Burada Kargu adlı ürün diğerleri yanında oyuncak gibi, nasıl desem, el bombalı "dji phantom 2" gibi durmuş ancak o bile çok yararlı bir ürün... Mesela karakol baskını olmuş diyelim, bir anda karakol çatısından bu kargu adlı üründen 6-7 tanesi çıkıyor, düşmanı işaretleyip direk üzerine yönelip, gerekirse takip edip üzerinde patlatıyor... O arada aselsan sarp da ateş desteği veriyor falan. Askerimizi göremeden geri püskürtülür hainler.

PARTİKÜL
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 3056
Kayıt: 02 Kas 2014, 13:55
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen PARTİKÜL »

Kargu' da çok güzel bir platform olmuş. Hendek savaşlarında olduğu gibi mesela; terörist bir yere gizlenmiş ateş ediyor diyelim... 4- 5 tane Kargu' yu gönder sahaya, hem keşif yapsın hem de keşfettiği teröristi imha etsin. Hele 40-50 tanesini bir ilçenin üzerinde uçurmuş olsanız; sinek bile hareket edemez! Her taraf denetim altında... Şehir Savaşları için bire bir. Bana öyle geliyor ki; 2015 Hendek Operasyonlarından çok büyük dersler çıkartılmış.

BATTLESTAR
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 678
Kayıt: 02 Ağu 2014, 10:52
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen BATTLESTAR »

Çok güzel silahlar ama bazı soru işaretleri var .

1_) Videolarda kamikazelerin araçlara çarpma anı yok. Büyük ihtimal araçlara elle patlayıcı yerleştirilmiş patlatılmış.

2_) Bir ikincisi bu araçların füzeden avantajları ne ? Birim maliyeti olarak nedir ? Avantajlımı ? Bana en belirgin özelliği havadayken hedef tespit edilip en değerlisine atılabilmesi.

3_) Arkadaşlar demişler atarsın keşif yapa yapa gider vs . Arkadaşlar bu aracın ömrü 10 dakika. 10 dakika sonra düşüyor. mesela diyelim 7 dakikalık bir mesafeye gitti keşife geri dönüp 2. dakikada gördüğü hedefi dönüp vuramaz. Birde vurmaya değer bir hedef bulunamazsa geri de dönemez . En azından helikopterin güç kaynağının yedeği ve değiştirilmesi olmalı . tekrar kulanım için değersiz bir hedefse. Birde kumanda kolu birden fazla sistemi arka arkaya kullanabilir olmalı.

HDS
Akıncılar
Mesajlar: 6234
Kayıt: 11 Tem 2012, 01:28
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen HDS »

Saatte 800km ile giden üstelik de çok daha havaleli ve pahalı olan bir füze ile 80km/saat ile yol alan, sürekli veri bağı ile yukarıdan tehdit bölgesini görüp, analiz edip, hedefi tespit, teşhis etme imkanı sağlayan, bunun sonunda da bu hedefi ortadan kaldırma şansı veren oldukça hafif sitemler bunlar. Sokağa sıkışırsın atarsın. Meskunda kullanırsın atarsın, açıkta pusu yersin atarsın.

Sanchez
Site Başkanı
Mesajlar: 10498
Kayıt: 11 Tem 2012, 02:06
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen Sanchez »

Kargu, direkt Suriyede militanların kullandığı intihar dronelarına benziyor, yorum yapmıyorum.

Alpagu ise Switchblade'in Türk versiyonu. Bu tür droneların en büyük avantajı görece ucuz ve kolayca tek kişi tarafından kullanılabilmeleri. Diğer satıh arkasına karşı kullanılabilecek mühimmatlarla karşılaştırın. Akla en başta Javelin geliyor. Javelin hem epey pahalı hem de ağır bir sistem, kendi takımı var vb.

Alpagu'yu tek bir operatör kumandası ve 2 ya da 3 tüple(her biri bir adet iha) beraber taşıyıp kullanabilir. Kullanım alanı daha çeşitlidir. En büyük avantajı bu.

BATTLESTAR
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 678
Kayıt: 02 Ağu 2014, 10:52
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen BATTLESTAR »

Sanchez yazdı: 08 May 2017, 13:06 Kargu, direkt Suriyede militanların kullandığı intihar dronelarına benziyor, yorum yapmıyorum.

Alpagu ise Switchblade'in Türk versiyonu. Bu tür droneların en büyük avantajı görece ucuz ve kolayca tek kişi tarafından kullanılabilmeleri. Diğer satıh arkasına karşı kullanılabilecek mühimmatlarla karşılaştırın. Akla en başta Javelin geliyor. Javelin hem epey pahalı hem de ağır bir sistem, kendi takımı var vb.

Alpagu'yu tek bir operatör kumandası ve 2 ya da 3 tüple(her biri bir adet iha) beraber taşıyıp kullanabilir. Kullanım alanı daha çeşitlidir. En büyük avantajı bu.
Alpagu elle atılabilse daha hafif ve kompakt olur gibi.

HDS
Akıncılar
Mesajlar: 6234
Kayıt: 11 Tem 2012, 01:28
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen HDS »

BATTLESTAR yazdı: 08 May 2017, 12:41 1_) Videolarda kamikazelerin araçlara çarpma anı yok. Büyük ihtimal araçlara elle patlayıcı yerleştirilmiş patlatılmış.
Bunun banal nedenleri ile ilgili Orko'nun bir detaylı yazısı var blogunda: Yeşil Vadi Faciası Arapsaçına Dönüştü

Bu kadar prototip ve km'lerce menzili olan bir alete patlayıcı yükleyip, onu bir araca çarptıracak bir test düzeneği kurmak, test alanı ayarlamak başlı başına bir iş. Ben bunların hiç birinin gerçek patlayıcı ile henüz havalandığını sanmıyorum. Onun için çok büyük bir alanda seferber olmak gerek. Ankara çevresinde böyle bir yer yok. Karapınar'a vs gitmek gerek. Onun için vakit kalmamış olabilir.

Otomobil firmaları için otomobil fuarları ne ise bu firmalarımız için de IDEF bu aslında Lansmanlar vs kovalanıyor. Araçlar belki ancak yetiştiler. İleride dökülür gerçekçi videolar. Zaten bir el bombasından çok da fazla bir etki beklememek gerekir.

Belli mi olur, bir anda Suriye'den operasyon görüntülerini görürüz. Cirit'in de bir zavallı eski RN-94'ü dövdüğü, bir de beyaz tabelayı vurduğu görüntüsü dışında elle tutulur görüntüsü yokken ortalığın tozunu atıyordu.

Kullanıcı avatarı
stannisbaratheon
Akıncılar
Mesajlar: 794
Kayıt: 12 Haz 2015, 11:12
Konum: Türkiye
Yaş: 40

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen stannisbaratheon »

KArgu 34.aniyedeki askerlerin yüzleri , bıyık mı O ? Yada belki Pakistan ordusundan ??
Resim

Kullanıcı avatarı
stannisbaratheon
Akıncılar
Mesajlar: 794
Kayıt: 12 Haz 2015, 11:12
Konum: Türkiye
Yaş: 40

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen stannisbaratheon »

Alpagudaki askerlerde maske var
Resim

StrategyMaster
Süvariler
Mesajlar: 2087
Kayıt: 22 Şub 2014, 15:08
Konum: Kırklareli
Yaş: 33

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen StrategyMaster »

Bunlar zaten az çok varlığı tespit edilen görülmüş hedeflere atılacak cinsten İHAlar. Operasyonel iHA. Yoksa atalım bir keşif yapalım İHAsı değil. 10 dakika hedeflerin arasından kritik olanı ayırt edip onu imha etmek için yeterli bir süre.

trakya_forever
Süvariler
Mesajlar: 3059
Kayıt: 25 Ağu 2015, 13:41
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen trakya_forever »

Tabi fiyat nedir bilmiyoruz ama bu aletlerden binlerle sipariş verilirse gözünün yaşına bakmadan kullanılırsa gayet verimli olabilecek şeyler. Özellikle şu Kargu denen alet sağlam bir operatörle mağara içine biler girer:)
Bazen koca koca taşların kayaların arkasına saklanmış bir iti halletmek saatler alıyor defalarca havan atışı gerektiriyor ya da hava desteği isteniyor. At bir tane şu Kargu dan direk tepesine inip Selamun Aleyküm deyip patlatsın kendini.

warrior
Akıncılar
Mesajlar: 892
Kayıt: 11 Tem 2012, 08:20
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen warrior »

stannisbaratheon yazdı: 08 May 2017, 14:21 KArgu 34.aniyedeki askerlerin yüzleri , bıyık mı O ? Yada belki Pakistan ordusundan ??
Resim
Bunlar asker değil ki,hepsi de mühendis çocuklar.Geliştirme safhasında askeri üniforma giydirilmiş ve çekimler yapılmış.Maske falan da sakalları göstermemek için.Yoksa kirli sakalı,uzun saçları ve bıyıkları bir kaç dakikalık çekim için kesmezler zaten.

anafor2014
Süvariler
Mesajlar: 2834
Kayıt: 11 Haz 2014, 12:36
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen anafor2014 »

Bunlardan birini harpy gibi bir urun sanmistim. Acaba harp yada lorop gibi bur urun uretilir mi?

tabya
Süvariler
Mesajlar: 148
Kayıt: 18 Tem 2012, 23:36
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen tabya »

anafor2014 yazdı: 08 May 2017, 22:26 Bunlardan birini harpy gibi bir urun sanmistim. Acaba harp yada lorop gibi bur urun uretilir mi?
Harpy nin muadili olacak Kargı isimli bir proje var.

Merzifonlu
Süvariler
Mesajlar: 1434
Kayıt: 17 Tem 2012, 15:48
Konum: Merzifon
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen Merzifonlu »

Bu tip ihalar ve örneğin Carl Gustaf GTT piyadeye büyük ateş gücü sağlayan zımbırtılar. Ne var ki, yanlış ellerde de bir o kadar tehlikeli olabilecek silahlar bunlar. Ve yanlış ellere geçeceğinden de eminim! Çok ivedi olarak piyademizi bu tip ihalardan koruyacak tedbirleri de düşünmeliyiz...

StrategyMaster
Süvariler
Mesajlar: 2087
Kayıt: 22 Şub 2014, 15:08
Konum: Kırklareli
Yaş: 33

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen StrategyMaster »

Aselsan ve Tubitakın anti-iha lazer sistemleri var. Tam da bu tarz ihalar için.

leventt
Akıncılar
Mesajlar: 1168
Kayıt: 13 Tem 2012, 17:37
Konum: Kadıköy
Yaş: 40

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen leventt »

KARGU 'nun birim maliyeti şuan için 20.000 dolar. Kaynak Uğur Cebeci ile mulakat yapan Proje müdürünün muabbetine şahit olan kulağım..

Kullanıcı avatarı
ebonitcubuk
Süvariler
Mesajlar: 1027
Kayıt: 06 Şub 2013, 14:11
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen ebonitcubuk »

leventt yazdı: 13 May 2017, 18:42 KARGU 'nun birim maliyeti şuan için 20.000 dolar. Kaynak Uğur Cebeci ile mulakat yapan Proje müdürünün muabbetine şahit olan kulağım..
Çok fazla değil mi yahu? :roll:

leventt
Akıncılar
Mesajlar: 1168
Kayıt: 13 Tem 2012, 17:37
Konum: Kadıköy
Yaş: 40

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen leventt »

ebonitcubuk yazdı: 13 May 2017, 21:21 Çok fazla değil mi yahu? :roll:
Bencede satış stratejisi amaçlı o fiyatı söylediğini düşünüyorum. Maliyetleri düşürmek için çalıştıklarını belirttiler.

BayramlıkŞeker
Üye
Mesajlar: 680
Kayıt: 04 Tem 2016, 14:54
Yaş: 27

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen BayramlıkŞeker »

20k dolarsa çok gereksiz bir ürün. Birkaç gün havada kalabilen, kanat altı kartondan iha taşıyan, güneş enerjili büyük bir iha üretip haftada bir indirip kaldırsınlar daha iyi, bu ne yauv. O paraya F16 kalkıyo.

leventt
Akıncılar
Mesajlar: 1168
Kayıt: 13 Tem 2012, 17:37
Konum: Kadıköy
Yaş: 40

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen leventt »

BayramlıkŞeker yazdı: 13 May 2017, 23:53 20k dolarsa çok gereksiz bir ürün. Birkaç gün havada kalabilen, kanat altı kartondan iha taşıyan, güneş enerjili büyük bir iha üretip haftada bir indirip kaldırsınlar daha iyi, bu ne yauv. O paraya F16 kalkıyo.
Bu şekilde düşünmemelisiniz. Nokta hedeflerin değeri eşsizdir.

Merzifonlu
Süvariler
Mesajlar: 1434
Kayıt: 17 Tem 2012, 15:48
Konum: Merzifon
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen Merzifonlu »

BayramlıkŞeker yazdı: 13 May 2017, 23:53 20k dolarsa çok gereksiz bir ürün. Birkaç gün havada kalabilen, kanat altı kartondan iha taşıyan, güneş enerjili büyük bir iha üretip haftada bir indirip kaldırsınlar daha iyi, bu ne yauv. O paraya F16 kalkıyo.
O kadar pahallı değildir. Pazarlıkta üstten almak veya benzerlerini üretmeye kalkışabilecek potansiyel rakiplerin gözünü korkutmak için söylenmiş olabilir.

BayramlıkŞeker
Üye
Mesajlar: 680
Kayıt: 04 Tem 2016, 14:54
Yaş: 27

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen BayramlıkŞeker »

Ya şimdi benim yazdıklarımı az çok okuyan kişiler konudaki görüşümü bilir. Pahalı da olsa bizim olsun yapalım, evet ürün işlevi olarak da güzel ama o paralara gereksiz.
Kuvvete ürün satıcam diye bariz kazık yemenin manası yok diye düşünüyorum.

mc Debug Ustası
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 117
Kayıt: 13 Mar 2016, 22:47
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen mc Debug Ustası »

Bu maliyet nerdeyse f16 ile bombalamaya eşdeğer. Elbette jet sadece masraf değil, pilotu var vs. ama maddi olarak çok farklı değil gibi. Olmadı taaruz helikopteri kaldırırsın. Bu maliyetle hiç efektif bir çözüm olmaz.

Ayrıca yapılan iş çok kritik değil. Hadi 1000km menzilli karadan karaya füze yapsanız dersin ki maliyeti ne olursa olsun kazandığımız teknolojiye değer. Şimdi bakınca iş yapar mı yapar ama değer mi bence değmez. Bu proje büyük bir teknoloji kazanımı değil, dolayısıyla maliyetininde uygun olması şart.

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler
Mesajlar: 3650
Kayıt: 01 Şub 2017, 00:57
Yaş:
İletişim:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen Test7 »

Resim
Arkadaş Djı Phantom 4 bile 5.500 ile 6.000 LİRA . Bu proje tamamen keriz yolma hareketi. Rokatsan, Aselsan şunun altına patlayıcı koyup patlatamıyorsa dükkanı kapatsın.

HDS
Akıncılar
Mesajlar: 6234
Kayıt: 11 Tem 2012, 01:28
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen HDS »

Öte yandan; Biz "Trafikte otomobile değil motosiklete binmek istiyorum, bana o gerek" diyen adama "Lan ne salaksın, o paraya motor mu alınır? Zaten bagajın da küçücük!" diyoruz.

Bunların muharebedeki yeri, konumu, işlevi bambaşka. Ama videosunda kamyonet patlatmıyor diye, kulaktan duyduğumuz fiyatla goygoydayız.

Yahu, adam Switchblade yapmış. Ya da yaptığını iddia ediyor.

BayramlıkŞeker
Üye
Mesajlar: 680
Kayıt: 04 Tem 2016, 14:54
Yaş: 27

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen BayramlıkŞeker »

Muharebedeki yeri hakkında birşey diyeceğimiz yok sanırım. Gerekli sistemler. Ben şahsen kamyonet patlatmıyor diye atıp silmedim ürünü. Sadece bize kamyonet patlatanı da lazım - hatta asıl o lazım- diyorum. Sonuçta burası bir forum, resmi bir bilgi olsa ona göre konuşuruz ki ortalama bir fiyat açıklanması da gerekli her sistem için. Bence 20bin dolar sallama bir rakam ama burası Türkiye.

HDS
Akıncılar
Mesajlar: 6234
Kayıt: 11 Tem 2012, 01:28
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen HDS »

Kamyonet patlatıp patlatmadığını bilmiyoruz. El bombası atsa da yer zaman zaman. Ama bunun çok hafif ve mobil olmasını istiyoruz. 3,5kg alet.

Belki şöyle bakmak gerek; Bu var 3,5kg, ama kamyonet patlatanı belki 7kg.

Nedir fiyatı? Bilmiyoruz. Ama bunun fiyatını yüzbinlercesi burada kıçıkırık D&R'larda bile satılan DJI ile kıyaslayamayız.
F-16 sorti maliyeti ile kıyaslayabilir miyiz? Sanmam. Bu alet tim aleti, anlık, hemen.

BayramlıkŞeker
Üye
Mesajlar: 680
Kayıt: 04 Tem 2016, 14:54
Yaş: 27

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen BayramlıkŞeker »

Mesela güdümlü havan bu iş için biçilmiş kaftan. Bakın konvoy diyorsunuz, 3,5kg lık mikro bir aleti taşımak gibi bir zorunluluğunuz yok. Oysa ki patlayıcı araç saldırısına uğramış El-Bab da ileri uçtaki kahramanlarımızın ihtiyacı var.
Ben bu 3lüde durumu tam çözemedim, özellikle döner kanatlı kamikazede. Bana optimum hava gözetleme yapabilecek bir sistem ve bunun yönlendireceği hedefi vuracak switchblade ana unsur gibi geldi.
Elbette bu sistem bir Dhsk timinin üstüne atmak için bence gayet yeterli. Fakat ilk ürün olarak biraz daha büyük birşey bekliyoduk. Sanırım Kartal savunmanın pembiş prototipi hakkında 15km bir menzilden söz ediliyordu.

leventt
Akıncılar
Mesajlar: 1168
Kayıt: 13 Tem 2012, 17:37
Konum: Kadıköy
Yaş: 40

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen leventt »

Seri üretime geçildiği zaman birim fiyatlar düşer. Bu Fiyattan satış yapamıyacaklarını kendileride biliyor.Umarım http://uvisionuav.com/ tarzı ürün gamları ile karşımıza çıkarlar. Adamlar 2012 yılından beri aktif kullanıyorlarmış.

anafor2014
Süvariler
Mesajlar: 2834
Kayıt: 11 Haz 2014, 12:36
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen anafor2014 »

Altay tankinin namlusundan atilabilen menzili ve hava da kalış süresi uzun bir modeli olsa süper olur.

Kullanıcı avatarı
stannisbaratheon
Akıncılar
Mesajlar: 794
Kayıt: 12 Haz 2015, 11:12
Konum: Türkiye
Yaş: 40

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen stannisbaratheon »

RPG e kanat ve kamera takip ucursak hem atinca geride gelir diyecegim dalga gececeksiniz

mc Debug Ustası
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 117
Kayıt: 13 Mar 2016, 22:47
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen mc Debug Ustası »

HDS yazdı: 14 May 2017, 21:56 Kamyonet patlatıp patlatmadığını bilmiyoruz. El bombası atsa da yer zaman zaman. Ama bunun çok hafif ve mobil olmasını istiyoruz. 3,5kg alet.

Belki şöyle bakmak gerek; Bu var 3,5kg, ama kamyonet patlatanı belki 7kg.

Nedir fiyatı? Bilmiyoruz. Ama bunun fiyatını yüzbinlercesi burada kıçıkırık D&R'larda bile satılan DJI ile kıyaslayamayız.
F-16 sorti maliyeti ile kıyaslayabilir miyiz? Sanmam. Bu alet tim aleti, anlık, hemen.
Hocam İHA benim işim, az biraz biliyorum bu aletleri. Bence bizim sektörün bazı sınırları aşması lazım. Mesela o küçümsenen DJI hiçte küçümsenecek bir alet değil. Bundan 10 sene önce önemli olan özellikler artık DJI da varsa bence oturup düşünmek lazım. Mesela bu uçak gibi, 500g ağırlığı 5km mesafeye taşımak zor birşey değil. Bu işe "yerli, milli" diye uzay teknolojisi payesi vermenin anlamı yok.

Biz askeri olacak diye meseleyi aslından uzaklaştırıyoruz. Elin hırbo işidlisi gidip DJI'a el bombasını rc servo ile tetiklettirip can alıyorsa bence düşünmek lazım biz nerde yanlış yapıyoruz diye. Yaptığın sistemin maliyeti boyunu geçiyorsa geri dönmek lazım. Mühendislik optimizasyon işidir, fiyatta bir kriterdir. Hedefe uymuyorsan yeniden bakacaksın, nasıl kanat kırılırsa daha sağlam yapıyorsan aynı...

Yoksa burda övsek neye yarar? Çok proje var forumda övülen ama global manada bir değeri olmayan. Sonra rezil oluyoruz, ABD'nin yaptığından 10 kat fazla fiyat çekersen kim ne yapsın senin kitini? Ve hala söylüyorum, bu çok kritik/stratejik bir silah değil ki maliyeti ne olursa olsun yapalım diyelim?

PARTİKÜL
Uzaklaştırıldı
Mesajlar: 3056
Kayıt: 02 Kas 2014, 13:55
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen PARTİKÜL »

stannisbaratheon yazdı: 14 May 2017, 22:59 RPG e kanat ve kamera takip ucursak hem atinca geride gelir diyecegim dalga gececeksiniz
:lol:

Fikir orjinal... Aslında hoşuma bile gitti. Keyiften gülüyorum.
Bu konu üzerinde mühendis arkadaşlar biraz kafa yormuş olsalar; inanıyorum ki çok güzel örnekler çıkaracaklardır.

Hatırlayanlar için söylüyorum, ortada Alpagu, Kargu falan yokken; buralarda ''Kamikaze İha' lar olsa; teröristi gördüğü anda tepesine, tepesine binse diye yazıyorduk. Hayal gücümüz mü gelişmiş, telepati yeteneğimiz mi var yada bu forumlardan fikir alanlar mı var? Her şekilde bu tür ürünlerin çıkmasına en ufacık katkı sunabiliyorsak; bizden mutlu kim olabilir ki? Sonuçta memleket kazanıyor.

Bu anlamda sizin fikriniz hiç yabana atılır bir fikir değil, açık söyleyeyim. İyi düşünmüşsünüz. Burada tek sıkıntılı durum RPG' nin Bumerang hesabı geri dönme ihtimali. Hiç istemeyiz ! Onu da hesaba katmak lazım.

Kullanıcı avatarı
stannisbaratheon
Akıncılar
Mesajlar: 794
Kayıt: 12 Haz 2015, 11:12
Konum: Türkiye
Yaş: 40

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen stannisbaratheon »

Aslinda toganda havan mermisini gördügümde ilk aklima gelmisti ,
basitlik cok onemlidir bir cok is kolunda yaptiginiz sey ne kadar basitse o kadar verimlidir,
bu manada dusmanin tepesine dusen bir bomba icin havan topu yerine drone kullanilabiliyorsa , havada kamerasi ile ucan bir rpg atis uniteside gayet is gorebilir, hem pikap vb araclari rahatlikla yok edecektir hemde atis sonrasi geri getirebileceginiz bir sistem oldugu icin tekrar roketi takip goreve gondermek gibi bir maliyet etkinligide olacaktir

StrategyMaster
Süvariler
Mesajlar: 2087
Kayıt: 22 Şub 2014, 15:08
Konum: Kırklareli
Yaş: 33

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen StrategyMaster »

Fiyat eleştirilerine kesinlikle katılıyorum ancak bir de işin şu yönü var. Bunlar özel kuvvetlerin falan kullanacağı çok da yüksek sayılarda envantere girmeyecek özel görevli ürünler.

PARS
Üye
Mesajlar: 1372
Kayıt: 11 Tem 2012, 12:58
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen PARS »

http://www.trmilitary.com/viewtopic.php?t=5904

Kamikaze İnsansız Hava Aracı Araştırması Bilgi İstek Dokümanı
1nsane ve muhendus bu konuda çalışıyorlardı, bu projenin hayata geçmesine çok sevindim.

Diğer konu, fiyat ne olduğu belli değil kulaktan dolma şeylerle sanki pazardan domates alır gibi neye göre pahalı neye göre ucuz olduğunu birileri açıklarsa sevinirim. Saçma bir fiyat tartışması var.

Merzifonlu
Süvariler
Mesajlar: 1434
Kayıt: 17 Tem 2012, 15:48
Konum: Merzifon
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen Merzifonlu »

mc Debug Ustası yazdı: 14 May 2017, 23:19 Hocam İHA benim işim, az biraz biliyorum bu aletleri. Bence bizim sektörün bazı sınırları aşması lazım. Mesela o küçümsenen DJI hiçte küçümsenecek bir alet değil. Bundan 10 sene önce önemli olan özellikler artık DJI da varsa bence oturup düşünmek lazım. Mesela bu uçak gibi, 500g ağırlığı 5km mesafeye taşımak zor birşey değil. Bu işe "yerli, milli" diye uzay teknolojisi payesi vermenin anlamı yok.

Biz askeri olacak diye meseleyi aslından uzaklaştırıyoruz. Elin hırbo işidlisi gidip DJI'a el bombasını rc servo ile tetiklettirip can alıyorsa bence düşünmek lazım biz nerde yanlış yapıyoruz diye. Yaptığın sistemin maliyeti boyunu geçiyorsa geri dönmek lazım. Mühendislik optimizasyon işidir, fiyatta bir kriterdir. Hedefe uymuyorsan yeniden bakacaksın, nasıl kanat kırılırsa daha sağlam yapıyorsan aynı...

Yoksa burda övsek neye yarar? Çok proje var forumda övülen ama global manada bir değeri olmayan. Sonra rezil oluyoruz, ABD'nin yaptığından 10 kat fazla fiyat çekersen kim ne yapsın senin kitini? Ve hala söylüyorum, bu çok kritik/stratejik bir silah değil ki maliyeti ne olursa olsun yapalım diyelim?
+1 Biz savunma işine ticari komponentleri kullanarak girmedik mi ülke olarak? DJI bunu yapıyorsa ve fiyatı da afaki değilse, üzerine patlayıcı bağlamak iş olmasa gerek. Bu fiyatı vererek fazladan ne alıyoruz?

TFIST
Akıncılar
Mesajlar: 138
Kayıt: 27 Tem 2012, 21:22
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen TFIST »

İsrail Savunma firmalarının animasyon reklamlarını seyredip hayıflanır idik bizde niye konseptler üzerine kafa yorulmuyor diye!

Gururlanıyor insan, tebrikler.

HDS
Akıncılar
Mesajlar: 6234
Kayıt: 11 Tem 2012, 01:28
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen HDS »

mc Debug Ustası yazdı: 14 May 2017, 23:19 Hocam İHA benim işim, az biraz biliyorum bu aletleri. Bence bizim sektörün bazı sınırları aşması lazım. Mesela o küçümsenen DJI hiçte küçümsenecek bir alet değil. Bundan 10 sene önce önemli olan özellikler artık DJI da varsa bence oturup düşünmek lazım.
Hocam, DJI'a kalkan eller kırılır. Küçümsenmek bir yana, inanılır gibi değil geldikleri yer.

Fakat, zaten anlatmak istediğim bu. Yüzbinlerce adet, adeta mahalle bakkallarında satılan bir aygıt ile fiyat yarışına girdirir isek baştan kaybederiz. Muhakkak bazı komponentleri bu rüzgar vesilesi ile çok ucuza mal edebiliriz. Mümkün mertebe COTS komponent gözetmeliyiz. Ancak bunu alıp Suriye'nin Irak'ın içerisinde 80km sırtında taşıyacak adamın da gözettiği bazı kriterler olabilir. Gün sonunda D&R kapasitesinde bir sistemle çıkagelir isek, zaten DJI alıp veririz.Çok daha iyi.

Ben sadece maliyet kıyasında ayağımız yere bassın diye söylüyorum.

Kullanıcı avatarı
muhendus
Süvariler
Mesajlar: 894
Kayıt: 30 Ara 2012, 01:37
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen muhendus »

PARS yazdı: 15 May 2017, 00:23 1nsane ve muhendus bu konuda çalışıyorlardı, bu projenin hayata geçmesine çok sevindim.

Diğer konu, fiyat ne olduğu belli değil kulaktan dolma şeylerle sanki pazardan domates alır gibi neye göre pahalı neye göre ucuz olduğunu birileri açıklarsa sevinirim. Saçma bir fiyat tartışması var.
Hocam çok fazla bürokrasi çıktı karşımıza, işler yokuşa sürüldü maalesef. Bir süreliğine bu alandaki projelerimizi askıya aldık. Konsept, kullanım kolaylığı ve kullanım amacı anlamlarında çok daha farklı ve ileride bir ürün son haline gelmek üzereyken işleri şimdilik beklemeye aldık.

Uçbirim
Üye
Mesajlar: 252
Kayıt: 04 Tem 2016, 02:27
Yaş: 26

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen Uçbirim »

Altınay çok rotorlu İHA'yı da yüksek fiyata aldık. 499 tanesi 33 milyon dolara alındı. Tabi burada ürün sayısına bölerek birim fiyatı kıyaslaması yapılamaz, hizmet alımı var sonuçta. Ancak yine de bir örnek.

PARS
Üye
Mesajlar: 1372
Kayıt: 11 Tem 2012, 12:58
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen PARS »

muhendus yazdı: 15 May 2017, 13:25 Hocam çok fazla bürokrasi çıktı karşımıza, işler yokuşa sürüldü maalesef. Bir süreliğine bu alandaki projelerimizi askıya aldık. Konsept, kullanım kolaylığı ve kullanım amacı anlamlarında çok daha farklı ve ileride bir ürün son haline gelmek üzereyken işleri şimdilik beklemeye aldık.
Duyduğuma üzüldüm.

ilhan
Akıncılar
Mesajlar: 2278
Kayıt: 11 Tem 2012, 11:26
Yaş:

STM Alpagu ve Kargu Vurucu (Kamikaze) İHA

Mesaj gönderen ilhan »

mc Debug Ustası yazdı: 14 May 2017, 23:19Elin hırbo işidlisi gidip DJI'a el bombasını rc servo ile tetiklettirip can alıyorsa bence düşünmek lazım biz nerde yanlış yapıyoruz diye.
Bizim ülkemizde gücümüzün yetip de alamadığımız yepyeni land cruiserları bomba doldurup sağda solda patlatan da aynı örgüt, nitekim. Biz hiç bir yerde yanlış yapmıyoruz. İptidai şartlarda silah geliştirmek başka şeydir, mesela "cezaevinden çıkan silahlar" diye bir arama yapın, çok şaşıracağınız şeyler göreceksiniz. Camı bile toz haline getirip polisin gözüne üfürerek silah olarak kullanabiliyorlar. dji dronların kullanımı da bu şekilde görülmeli. Her türlü sisteme ve mevcut olan teknolojiye erişimi olan askeri güç böyle şeylerle uğraşmaz. Mümkün olan en yüksek derecede fonksiyonel, güvenilir, ne yapacağı belli ve daha sonra -mümkünse- maliyet etkin çözümler esastır.

Şunu da aayrıca belirteyim; zaten ölmeye can atan, beline bomba bağlayıp kendini patlatan adamların yöntem ve teknikleriyle askeri yöntem ve teknikleri kıyaslamayalım, çok yanlış.

Cevapla