Resim

Mista'arvim

Cevapla
dalamper
Süvariler
Mesajlar: 5457
Kayıt: 18 Tem 2012, 01:38
Yaş:

Mista'arvim

Mesaj gönderen dalamper »

13 Aralık'ta Ramallah ve 17 Aralık'ta da Kudüs'teki gösterilerde ortaya çıkan Mista'arvim hakkında bir araştırma yazısı derledim. Fotoğrafların sosyal medyada yayılması üzerine insanlar daha yeni yeni bu birimi fark etseler de geçmişi daha derin;

Aralık ayı başında Amerika’nın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak tanımasının ardından başlayan protestoların bazılarında Filistinli direnişçiler arasında yüzleri maskeli, elleri silahlı kişiler çıkıp, Filistinlileri tutuklamışlardı.

Sadece duygusal temasının yoğunluğuna tutunduğumuz Filistin konusunu takip eden pek çok kişi göstericilerin arasındaki istihbarat üyelerinin bu operasyonunu şaşkınlıkla karşıladı. Ancak Filistin direnişini kırmak amacıyla yapılan bu operasyon yeni değildi, önceki senelerde de yapılmıştı. Bir anda düşmanın zekasına atfedilen, artık hiçbir Filistinlinin yanındaki güvenemeyeceğine ve “işte direniş bu yüzden başarılı değil” cümlelerine neden olan, gizli bir İsrail övgüsü ile anlatılan bu istihbarat birimi herkesin merak konusu oldu.

İbranice’de Mista’arvim( מסתערבים), Arapça’da ise (مستعربين) Mista’arbin olarak adlandırılan isim ‘Araplaşmış / Araplarla yaşayan’ anlamına geliyor. (1) Kökleri ise sanılandan daha eskiye, İsrail’in kuruluşundan (1948) önceye uzanıyor. Hikâyenin başında yine, dönemin en güçlü emperyalist devleti olan İngiltere var. 1. Dünya Savaşı sırasında Birleşik Krallık’ın Filistin topraklarında Osmanlı’ya karşı verdiği savaşta, İngilizlere istihbarat vermek amacıyla Filistin topraklarında yaşayan Siyonistler, kendilerini gizleyip, bilgi toplayarak elde ettikleri bilgileri İngilizlere ulaştırıyorlardı. Mista’arvim de köken olarak bu faaliyetten doğuyor. Yani Siyonistlerin İngiltere’nin desteği ile kurduğu karşı istihbarat örgütü NILI (Netzah Yisrael Lo Yeshaker) Ağı’na. Mısır ve Kanal cephelerinden sonra Gazze ve Birüssebi’ye dayanan İngiliz ordusu, NILI sayesinde Osmanlı Ordusu’nun silahlanması ve manevralarına dair bilgileri ediniyor, böylece Siyonist kulüp içinde düşmanın içinde olmanın önemi anlaşılıyordu. NILI ile istihbarat pratiklerine başlayan Siyonistler, 1917’de Osmanlı’nın Filistin’den çekilmesinin ardından, 1918’in sonlarına doğru İstihbarat Ofisi adlı yeni bir birim kurdular. Bu ofis, Filistin toplumu, liderleri, önde gelen aileleri ve İngiliz işgali sonrası kurulan Müslüman-Hıristiyan Filistin ulusal hareketlerini yakından takip etmeye başladı. Ancak 1920’de iç anlaşmazlıklar sebebiyle kapanan ofisin topladığı bilgileri, personelleri ve tecrübeyi Filistin’de yaşayan yerel Yahudi yönetiminin (Yishuv/Yişuv) kurduğu istihbarat birimleri devraldı. Bu çeşitli istihbarat kurumları, 1939’a kadar Filistin’deki büyük Arap yerleşkeleri hakkında değerli bilgiler topladılar; insan sayısı, sosyo-ekonomik durumları, topografi çizimleri, ulaşım araçları, arazilerin durumları, suya erişimleri, gelir kaynakları, dinleri ve köylerin önde gelen önemli isimleri gibi bilgiler içeren raporlar hazırladılar. Ayrıca Yişuv liderliği, 1936–39 arasında Arap İsyanı sırasında Araplarla yaşanan çatışmalardaki eksiklerini gidermek amacıyla, önceki çatışmaların değerlendirmelerine ve bu raporlara çalışmaya başladılar.

1940 yılında İsrail’in kurucusu Ben Gurion, Hagana (askeri birlik) İstihbarat Servisi Shai / Şai’nin kurulma emrini verdi. Şai kurulduktan kısa süre sonra ise servisin bünyesinde Ezra Danin’in liderliğinde Arap Şubesi kuruldu. Şube, Hagana için Araplarla ilgili bilgi toplama ağı kurmakla görevlendirildi. Bu daire aynı anda o dönemde Doğu Ürdün adı ile anılan Ürdün Haşimi Krallığı ile çok sıkı ilişkiler geliştirdi. Daire ayrıca önceki birimlerin yaptığı gibi Arap köylerine ait; yollar, mağara, duvar, ağaçlar gibi engeller, aşiretlerin isimleri, muhtarlar ve aileleri, her ailede yaşayan insan sayısı, ailelerin birbirleriyle ve diğer köylerdeki ailelerle olan ilişkileri, kuyuların yerleri ile sayıları, tarım ve hayvancılık durumları, gelir kaynakları, Arap İsyanları’na katılım hakkında detaylı bilgi ve savaşçıların isimleri, silahların türü ve sayıları, köylerdeki siyasi sempatizanlar ve Manda yönetimiyle olan ilişkileri de çalışma kapsamına aldı. Filistin direnişi ne kadar büyürse, Şai’nin istihbarat toplama ihtiyacı ve isteği de bir o kadar artıyordu. Şai, ayrıca Filistinli liderler ve gelecekte seçilebilecek potansiyel liderler hakkında da detaylı bilgiler topluyordu. Öyle ki kimlikleri, evlerinin konumları, ilişkileri, boş zamanda yaptıkları, hareketleri, çalışma yerleri ve hatta yatak odalarının evlerindeki yerlerini bile raporlara yazdılar. Hagana, daha sonra açık istihbaratı kullanmak amacıyla Arapça gazeteleri de okumaya başladı. Bu okuma faaliyetleri yeterli gelmediği zamanlarda Ürdün kökenli işbirlikçi Araplara gazete alarak açık manipülasyon hareketlerini de yönettiler. II. Dünya Savaşı’nın sonunda Arap Şubesi, Hagana’nın isteklerine uygun bir hale geldi. Örgüt, 1948’de 600’dan fazla Filistin köyüne dair dosyalar hazırlamıştı. Sadece Hagana’nın Şai servisi değil, sivil Yişuvlar da istihbarat alanını genişleten atılımlar yapıyordu. Mükemmel şekilde geliştirdikleri Arapçaları ile Arap adetlerini öğrenmeleri sayesinde, maddi durumları yetersiz ve arazi sahibi olan Filistinli arazi sahiplerini kandırarak topraklarını satın almaya başladılar. İlk başlarda arazi satın alıp, toprak genişletmek amacıyla başlayan bu olay, daha sonraları savaşlarda istihbarat toplamak ve askeri garnizon düzenini yerleşim politikasına uygulamak amacıyla da kullanıldı. Bunlara Nahal yerleşimleri dendi. Bu faaliyetlerin yanı sıra başka Arap ülkelerinden (Irak, Suriye, Körfez ülkeleri vs) gelen Yahudilere, Filistin Arapçası, yerel adetler öğretilerek Filistin yerleşim bölgelerine ‘uyuyan hücreler’ olarak yerleştirildiler. Daha sonra deşifre olan bir Siyonist uyuyan hücresi için ifade edilen durum şu idi: 1948 öncesinde ortadan kaybolan ve El Bire’de yaşayan gizli görevde bir Yahudi ailesi vardı. Baba, kahvede çalışırken aile, stratejik konumu sebebiyle köy camisinin hemen karşısındaki evde yaşıyordu ve insanların ilgisini çeken nokta ise hiç koyunları olmamasına rağmen evlerinin çevresinde çok fazla köpek olmasıydı.

Gizli görevdekiler 4 farklı kategoriye ayrılıyorlar. İlk kategoridekilerde amaç sadece Arap toplumuna sızmak değil aynı zamanda siyasi olarak aktif rol alıp hatta siyasi liderliğe kadar sızmaktı. Bunların en bilineni ise Eli Kohen’di. Eli, 1924’te Mısır’da doğmuş, 1957 yılında da Filistin’e göç etmişti. MOSSAD tarafından eğitilip, sahte bir kimlik ile Şam’a yollanmış ve Suriye’de üst düzey Baas yetkilileri ve bakanlarla yakın ilişkiler kurmuştu. Ancak daha sonra kimliği açığa çıkmış ve 1965’te idam edildi. İkinci kategoridekiler ise Gamliel Kohen gibi uzun yıllar Araplar içerisinde yaşayıp, istihbarat toplarlar hatta yaşadıkları yerlerdeki Arap kadınlarla dahi evlenirler. Mista’arvim’in de dahil olduğu üçüncü kategori ise kendilerini gizleyerek, geçici operasyonlar yürütürler. Örneğin, köylere gidip, keşif görevleri icra ederler ya da savaş öncesi köylerde söylentiler yayarlar. 1967’den sonra Gazze ve Batı Şeria’daki Mista’arvim operatörleri, fedai (Filistinli direnişçiler) kılığına girerek, sığınaklardaki ve sınırlardaki Filistinli savaşçılarını bombalamışlardır. Son kategoridekiler ise 1. İntifada sonrası çoğalmışlar ve Kudüs, Gazze ile Batı Şeria’da görev yapmaktadırlar. Bu kategoridekiler, bu ay içerisinde Ramallah ve Kudüs’teki protestolarda ortaya çıkan Mista’arvim operatörleridir. Gösteriler sırasında kendilerini gizleyerek, Filistinlileri tutuklarlar. Akıcı bir şekilde Arapça bilmelerine gerek yoktur, Arap gibi giyinerek, göstericilerin aralarına dağılmaktadırlar.

Arap-Yahudi ilişkilerine dair çalışmalar yapan akademisyen Hillel Kohen’e göre, Hagana’nın Şai’si ile Yahudi Ajansı’nın Arap Bürosu, Siyonist çıkarları için Filistinliler ve Yahudiler arasındaki ilişkileri kullandılar; Filistinlilerle sadece iyi ilişkileri (dostluk ya da iş) olmasını isteyen Yahudileri, Şai Servisi, istihbarat toplamak amacıyla kullandı. Sadece dostluk, aralarına sızma olarak da değil. Şai, istihbarat toplamak ve Arap toprak ağalarından arazi satın alma konusunda, Hayfa, Kudüs, Yafa gibi toplulukların karışık olarak yaşadığı yerlerdeki varlıklı Arap erkeklerini kandırmak amacıyla kadın çalışanlarını erkeklerle romantik veya cinsel ilişkiler kurması için yolluyordu.(2)

Günümüzdeki Mista’arvim birimleri ise 1980’lerin ortasında yeniden dizayn edildi. Üç temel birime ayrılan Mista’arvim’in 2 birimi, İsrail Savunma Kuvvetleri içerisinde kurulurken, 1 birim de Sınır Polisi bünyesinde kuruldu.

Duvdevan: 1986’da Merkez Komutanı Ehud Barak tarafından kuruldu. Birimin ana amacı Batı Şeria’daki Filistinli direnişçilerin kimliklerini ve yerlerini öğrenip, suikast gerçekleştirmek ya da yakalamaktı. Batı Şeria’nın Filistin Yönetimi’ne bırakılmasıyla birlikte Duvdevan’ın operasyonel kapsamı da büyüdü. Birim, Filistinlilerin yaşadığı yerlere sızarak, saldırı planlayanları tutuklayarak, sorgu için götürmeye başladı. Birim ayrıca operasyon yapılacak arazi ve bölgelerde de keşif görevini icra ediyordu. Bir süre çalışmalarını donduran Duvdevan, İkinci İntifada sonrası Batı Şeria’ya geri dönerek, operasyonlarına devam etmeye başladı. Örgüt, 2015 yılında Komando Tugayı’na bağlandı. Birliğin 15 aylık bir eğitim dönemi mevcut. Bu süre içerisinde;

-4 aylık temel piyade eğitimi
-2,5 aylık ihtisas piyade eğitimi
-2 aylık ileri derece şehir içi sefer ve temel terörle mücadele eğitimi
-5 haftalık Ordu Terörle Mücadele Okulu’nda eğitim
-1 ay terörle mücadele timlerin içerisinde eğitim
-4 aylık Mista’arvim kursu; Arapça, gelenekler/adetler, sivil olarak kendini gizleme
-1 aylık keskin nişancılık, sürücülük gibi kurslarda uzmanlaşma kursu
-Krav Maga eğitimi (3)

Shimshon / Samson: Gazze’de operasyon yapmak amacıyla Güney Komutanlığı tarafından kuruldu. Ancak 1994’de birim lağvedildi ve operatörleri Duvdevan’a gönderildi.

Yamas Yehidat Mista’arvim: 1991 yılında, Sınır Polisi (MAGAV) bünyesinde terörle mücadele kapsamında kurulan YAMAS, Ordu bünyesindeki 2 birime benzemesine karşın, gösteriler sırasında Filistinli direnişçileri tutuklarken, polis şapkaları takmaktadır. Birim ayrıca İsrail İç İstihbarat Servisi (Shin Bet) ile de yakın çalışmaktadır. Yamas kendi içerisinde 3 karargâha ayrılmaktadır; Yahudiye ve Samarya (Batı Şeria), Güney (Gazze) ve Kudüs. Yamas, diğer Mista’arvim birimlerinin aksine uzun süreli görevler yerine baskınlar yapmaktadır. Ekipman, kamuflaj ve eğitim bazında Polis birimlerinden daha çok askeri birlikleri andırmaktadır.
Duvdevan’a eşdeğer olan Yamas, 1989’da İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından kurulmuş, 1991’de Sınır Polisi’nin bünyesinde dahil edilmiştir. Yamas operatörlerinin çoğu Yahudi olmasına karşın aralarında Dürziler de bulunmaktadır. Duvdevan’daki operatörler, zorunlu askerlik hizmeti yapmaktadırlar. Yamas’ın polisten daha çok askeri bir örgütlenme gibi görünmesine neden olan şey ise bünyesinde de çok sayıda eski Duvdevan operatörü bulundurmasıdır. Yamas operatörleri sadece gösterilerde sivil olarak tutuklama yapmazlar aynı zamanda keskin nişancı birimlerinde de aktif şekilde görev alırlar. Yamas, seçkin kadrolara göre bir görev tanımı içerdiği için başvuran 10 askerden sadece 2 tanesi bu birime seçilmektedir.

Yamas’a başvurmak için Sınır Polisi ya da İsrail Ordusu’nda temel piyade eğitimi almış olmak gereklidir. Bu eğitimden sonra başvurunun kabulü halinde 4 aylık Mista’arvim, terörle mücadele ve Krav Maga eğitimi verilir. Eğitimlerine önce Arap köylerinde başlayan operatörler, başarılı olurlarsa Kudüs’teki Arap mahallelerine gönderilir. Eğitimlerini tamamlayan operatörler, sürüş, keskin nişancılık, sıhhiye alanlarında ihtisas kurslarına devam edebilmektedir. (4)(5)(6)

Anlaşılacağı gibi esasen köklü bir kurumsal tecrübeden gelen Mista’arvim birlikleri İsrail iç ve dış istihbarat birimlerinin uzun süredir Filistin direnişi başta olmak üzere Araplara karşı kullandığı bir araçtır. Öncülleri ile beraber yaklaşık yüz yıllık bir geçmişe sahip olan bu birliklerin temelinde düşman olarak tanımladığı kitleyi tanıma ve yönlendirme kabiliyeti yatmaktadır. Daha önce de çok defa Filistin’deki gösterilerde görev alan Mista’arvim birlikleri son olaylarda ülkemizde yeni tanınmasına rağmen Filistinliler için hiç de yabancı değildir.

https://medium.com/@Mucagcyb/i̇srailin- ... 60bb250592

HDS
Akıncılar
Mesajlar: 6234
Kayıt: 11 Tem 2012, 01:28
Yaş:

Mista'arvim

Mesaj gönderen HDS »

Geçenlerde birisi anlatıyordu; Çeşitli İsrail özel kuvvet birimlerinden personel, bu itiş kakışın daha içinde olmak için birliklerinden istifa edip sınır birliklerine katılıyormuş. Emekliler vs vs.

KIZILYURTLU
Üye
Mesajlar: 1954
Kayıt: 08 Eki 2016, 22:32
Yaş: 0

Mista'arvim

Mesaj gönderen KIZILYURTLU »

Yararlı bir çalışma olmuş. Ellerinize sağlık hocam.

Cevapla