Resim

Kuzgun Modüler Müşterek Mühimmat

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Resim

Tübitak-Sage tarafından farklı platformlarda kullanılmak üzere tasarlanan Kuzgun kara bataryalarından, gemilerden ve hava platformlarından ateşlenebilmektedir. Kuzgun henüz kavramsal tasarım aşamasındadır.

Kuzgun'un genel özellikleri:
•Modüler Harp Başlığı (Parçacıklı, Termobarik, Genel Maksat, Delici Harp Başlıkları)GPS, INS güdüm seçenekleri
•Yüksek hassasiyet ve düşük yarı hasarOperasyon tipine göre güdüm ve harp başlığı belirlenebileceğinden düşük operasyon maliyeti
•Yüksek harp başlığı etkinliği
•Modüler kanat opsiyonu  (Operasyonel menzil ihtiyacına bağlı açılır kanatlı/sabit kanatlı, itkili/itkisiz varyantlar için ortak temel tasarı)
•GPS bağımsız güdüm seçenekleri (INS ve LAB, A-INS ve Kızılötesi Arayıcı, veri bağı, mmW Radar)
•Çoklu Taşıma ve Bırakma

Resim

Teknik Özellikler
Resim
Yurt dışından giriş yapanlar için:
Resim

Kaynak: https://www.defenceturk.net/kuzgun-modu ... k-muhimmat

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

trakya_forever
Süvariler
Re: Kuzgun Modüler Müşterek Mühimmat

Mesaj gönderen trakya_forever »

Geliyor göynümün efendisi

Resim

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

İbrahim Sünnetçi Bey'in kendi Linked In profilinde yayımladığı bir yazısına yaptığı yorum.
Resim

Açıkcası ben Saab/Boeing ürünü GLSDB türü bir ürünü Aselsan SDB ve TRG-230'ün bir araya getirilerek oluşturulması gerektiğini, bunun güdümlü topçu mühimmatları açısından bir sıçrama yaratacağını ve özellikle sınır ötesindeki operasyonlarda, atış yapılan dağlık bölgelerde hassas vuruş yeteneğini kat be kat arttıracağını düşünüyordum. Kuzgun ise içerisinde yer alacak motor ile bunu çok çok ileri seviyeye taşıyabilir.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ »

Simdi bu kuzgun sdb nin gelismisi mi?

trakya_forever
Süvariler

ZIRHLISUVARİ yazdı: 23 Kas 2020, 18:02 Simdi bu kuzgun sdb nin gelismisi mi?
Benim anladığım kadarıyla Kuzgun hem SDB II hem de Spear III özelliklerini içeren bir mühimmat olacak. SAL, RF,IIR güdüm seçenekleri ve itkili/itkisiz şekilde toplamda 9 varyantıyla hava-kara, kara-kara, gemisavar, denizden-karaya gibi hemen hemen tüm amaçlar için kullanılabilecek.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ »

Muhimmatlar arttikca isler karisiyor. Ayni maksatla birkac muhimmati yanlislikla uretebilecegimizden korkuyorum.

trakya_forever
Süvariler

ZIRHLISUVARİ yazdı: 28 Ara 2020, 10:40 Muhimmatlar arttikca isler karisiyor. Ayni maksatla birkac muhimmati yanlislikla uretebilecegimizden korkuyorum.
Henüz yok ama yakındır hocam:)) Olsun iyidir iyi. Hava-yer görevli mühimmat çeşitliliğinde, stratejik olanlar hariç, dünyada ilk 5 içindeyizdir herhalde. Bu KUZGUN dan çok umutluyum. İDEF 2021 de artık kanlı canlı görürüz inşallah. Sonrada sözleşmesi imzalanır. 2023 te envantere alırız hayırlısıyla.

trakya_forever
Süvariler

İbrahim Sünnetçi G40 harp başlığı yerine Kuzgun takılıp kullanilabilecegini yazmış bir zamanlar. Yani Kuzgun için G40 in atıcı olarak mı kullanılmasından bahsediyor ben anlamadım? Eğer öyle olursa pahalı bir alternatif olmaz mı? Anlamadım ben bu işi. Kuzgunun kıçına ufak bir booster takip atmak daha ucuz ve kolay olmaz mı? Menzil fark eder elbet ama kafam karisti biraz.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

trakya_forever yazdı: 08 Şub 2021, 20:37 İbrahim Sünnetçi G40 harp başlığı yerine Kuzgun takılıp kullanilabilecegini yazmış bir zamanlar. Yani Kuzgun için G40 in atıcı olarak mı kullanılmasından bahsediyor ben anlamadım? Eğer öyle olursa pahalı bir alternatif olmaz mı? Anlamadım ben bu işi. Kuzgunun kıçına ufak bir booster takip atmak daha ucuz ve kolay olmaz mı? Menzil fark eder elbet ama kafam karisti biraz.
Karıştıracak bir şey yok, G-40'ın motor kısmı Kuzgun'u fırlatacak... Gemiden fırlatmak için turbojet motorlardan kat kat daha ucuz olacak. Ruslar bizim TRLG-230 muadilini 9M311 füzesinden türetiyor.
Resim

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali »

igirgin yazdı: 08 Şub 2021, 21:05 Karıştıracak bir şey yok, G-40'ın motor kısmı Kuzgun'u fırlatacak... Gemiden fırlatmak için turbojet motorlardan kat kat daha ucuz olacak. Ruslar bizim TRLG-230 muadilini 9M311 füzesinden türetiyor.
Resim
Boeing/Saab da M26 roketlerini kullanıyor. Menzil 100-130 km...
Edit:Yunan savunma forumları bu füze yunan ordusu için önemli güç çarpanı olur diyor.

trakya_forever
Süvariler

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

trakya_forever
Süvariler

Heyt be geldi gönlümün efendisi. Biz bu Kuzgunun ekmeğini yıllarca yeriz.

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein »

Gerçekten dört gözle beklediğim mühimmatlardan biriydi. Böyle ufak bir mühimmatın bu kadar uzun menzile sahip olması psikolojik olarak Gezgin etkisi yaratır. Turbojet versiyonlu modelin boyutu belki biraz daha büyük olur ama böyle ufak bir mühimmatı tespit edebilecek radar kapasitesine her hasmımız sahip değil.

çanakkale geçilmez
Süvariler
İletişim:

Mesaj gönderen çanakkale geçilmez »

250 km demek izmir den atina ya operasyon yapabilme kabiliyeti demek...Yunanın ege adaların da ki tüm havaalanlarına kamikaze saldırısı demek..Operasyonel olduğunu görürüz nasipse...

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Bu arada bazı şeylerin altını çizmek lazım. TÜBİTAK SAGE bu projeye herhangi bir kurumun projelendirmesiyle başlamadı. Tamamen kendi bütçesi ile kendi ekibinin öngörüsü ile başladı. SAGE'de hakikaten vizyon olarak çok kaliteli çalışanlar var. Gürcan bey bu ekipler ile uyum içerisinde için önemli vizyonlar geliştiriyor. Açıkçası Türkiye'de de her yerde olduğu gibi savunma endüstrisinde de belirli çekişmeler var. Bu başarıların sektödeki çekişmeler ile heba olmamasını diliyorum.

KUZGUN daha uzun menzilli daha modüler bir Spike NLOS olacak gibi. Kara, Hava ve Deniz araçlarından/platformlardan atılabilecek. 250 km menzil büyük ihtimalle jet motorlu savaş uçağından atılan turbojet motorlu versiyon için geçerli olacak. İHA'dan atıldığında farazi söylüyorum bu 150-200 km'lere düşecek. Ancak şöyle bir gerçek var ki bu boyutu ile hedeflerin satüre edilmesinde mükemmel bir oyuncu olacak. Hele HOJ versyionu yani karıştırma emisyonlarını takip eden versiyonu ortaya çıkarsa hasıme lektronik karıştırma sistemlerine de geçmiş olsun. En başta planlandığı gibi üretilirse mühimmat. Fabrikadan IIR başlıkla çıkmasına gerek olmayacak. Hemen depodaki görevliler vurulacak hedef tipine bağlı olarak isterse IIR, isterse GPS veya Lazer güdümlü başlığı mühimmata takabilecek. Dolayısı tek bir mühimmat gibi görünen projede onlarca senaryo için mükemmel bir vurucu güç ortaya çıkacak.

trakya_forever
Süvariler

Ben Kuzgunu hep MIUS için hayal etmiştim aslında. Stealth tasarım bir MİUS gelecekse gövde için silah istasyonuna çoklu adette rahatça sığacak bir mühimmat olur diye düşünmüştüm.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

-KUZGUN'un motorsuz versiyonunda tasarımda sona gelindi
-KUZGUN-TJ (turbojet) için de aynı zamanda yerde motor ateşleme testleri gerçekleştirilerek bu sınıftaki en ileri menzil ve en yüksek teknolojiyle donatılmış mini mühimmat doğrulanmasının gerçekleştirilmesi planlanmaktadır.
-KUZGUN altyapısı ve alt sistemleri modüler olarak kullanacak olan katı yakıtlı versiyon KUZGUN-KY’nin katı yakıtlı roket motoru geliştirme çalışmalarına da bu yıl başlanmıştır.

https://mavivatan.net/tubitak-sage-enst ... k-vizyonu/

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Turbojet, turbofan motorlarla ilgili olarak da son zamanlarda herkesin takip ettiği sevindirici gelişmeler olmakta. Gerek KALE gerekse TEİ bu alanda ürün çıkarmaktadır. Ayrıca maliyet etkin mini turbojetler için de bazı teknokent firmalarımızın değerli çalışmaları olduğunu biliyor ve takip ediyoruz.
Turbofan motor konusunda pek bir bilgi yoktu yoksa ben mi kaçırdım? Bu turbofanlar da Gezgin motoru olması gerekir.
Ayrıca alıntıdan anladığım kadarı ile Kuzgun TEİ motorlu olmayabilir ve en az 3-5 senesi var.

trakya_forever
Süvariler

Kuzgun bir aile olacak hocam tüm varyantlarin ortaya çıkması 3 yıl kadar alır.

Önce itkisiz LAB başlık bu yıl içinde gelecek. Sonra itkisiz IIR başlıklisi. Katı yakıt motoru geliştirmeye baslanmis satihtan atilan model için. Önümüzdeki yıl o da gelir. En son TJ gelir

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein »

Kuzgun benim çok beklediğim bir mühimmattı ama daha çok turbojet motorlu olan versiyonunu bekliyorum. Süzülen versiyonuna bakınca Aselsan'ın minyatür bombasına benziyor ki minyatür bomba beton delmesiyle çok daha korunaklı yerler için tercih edilecektir. Benim Kuzgun'un turbojet versiyonundan beklediğim aslında minyatür bombanın turbojet motorlu hali. Harp başlığı ve mühimmat yapısı olarak daha uzun menzile yollayacaksak en azından korunaklı yapılara etki edebilmeli. Şu haliyle bu kadar ufak bir mühimmatın çevremizdeki hasımlar tarafından tespit edilip vurulmasını neredeyse imkansız görüyorum. Sabit radar üsleri, hava savunma sistemleri, hangarlar, depolar, deniz üsleri, karargahlar... Sabit herhangi bir hedefi çok maliyetli şekilde vurabilir. Anadolu'nun asıl amacından saptırılmaması gerektiğini ifade ediyorum fakat Kuzgunun turbojet versiyonunu düşündükçe acaba ortaya nasıl bir ikili çıkar çok merak ediyorum. Hamasın İsrail üzerinde kamikaze drone uçurabildiğini gördükçe acaba biz bu Yunan'ın radar ağını çok mu abartıyoruz diye düşünmeden edemiyorum.
Neyse, güdümlü mühimmatta ürün çeşitliliği o kadar kıymetli ki ancak çatışma zamanında görebiliriz.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Mühimmat çeşitliliğimizi kendimizi savunurken görmeyelim de...

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Kuzgun'un AA veya SA versyonu neden olmasın?

Resim
alttaki boru booster'dir
motoru TJ-90 ayarında bir sivil motor
http://www.amtjets.com/Titan.php

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Dün bir yerlerde Kuzgun TJ motoru hakkında haberler geziyordu. Yabancı bir firma ile prototip motorları için görüşülmekteymiş. Bu saatten sonra yabancı aşkı neden anlamadım?
TJ90 TJ300 yapanlar bunun arasını mı yapamıyorlar? Uğraşmak istemiyorlarsa bir KOBİ bulsunlar ve fason versinler bari.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

igirgin yazdı: 28 Tem 2021, 19:06 Dün bir yerlerde Kuzgun TJ motoru hakkında haberler geziyordu. Yabancı bir firma ile prototip motorları için görüşülmekteymiş. Bu saatten sonra yabancı aşkı neden anlamadım?
TJ90 TJ300 yapanlar bunun arasını mı yapamıyorlar? Uğraşmak istemiyorlarsa bir KOBİ bulsunlar ve fason versinler bari.
Hangi para ile yapılacak motor? Bu projeye devlet destek vermiyor. SAGE kendi cılız bütçesinden yapıyor.

Asıl devletin bu projeye destek vermemesini eleştirmek gerekiyor.

merzifonlu
Süvariler

Mesaj gönderen merzifonlu »

Devletin destek vereceği motor projeleri belli. Tanklar için olanı ve TFX için olanı. Tank için olan proje başarı ile bitse dahi sırada turbofan motor projesi var. O nedenle, platform projeleri bulunabiliyorsa yabancı motorla, bulunamıyorsa eldeki yerli motorlardan birisi ile kurgulanacak.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

İstiklalFM yazdı: 28 Tem 2021, 20:47 Hangi para ile yapılacak motor? Bu projeye devlet destek vermiyor. SAGE kendi cılız bütçesinden yapıyor.

Cok dogru. Dogal olarak rafta hazir bir motor varsa, alip kullanacaklar prototip gelistirme surecinde. Yerli motor varsa rafta hazir elbette gider onu alirlar ama yoksa ne yapsinlar? Bu motor gelistirme surecleri ile muhimmatin gelistirme surecleri paralel yurumesi gerekir eger hazir motor yoksa. Kuzgun ihtiyacindan cok daha buyuk itki ureten TJ300 motoru aynen bu sekilde olmustu. Yani Roketsan Orta Menzilli Gemi Muhimmati projesini TuDzK icin imzaladiginda, ihtiyac olan motor icin TEI ile TJ300 sozlesmesini yapmisti.

Tahminen Kuzgun'un ihtiyaci olan motor sinifi yaklasik 150lb itis gucunde bir motor sinifidir. TJ90 motoru yeterli olmayacaktir. TEI belki bu surecte TJ150-200 sinifinda , Kuzgun isterlerine uygun bir motor kendi butcesi ile gelistirerek bir aile cikarirsa neden olmasin.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

İstiklalFM yazdı: 28 Tem 2021, 20:47 Hangi para ile yapılacak motor? Bu projeye devlet destek vermiyor. SAGE kendi cılız bütçesinden yapıyor.

SAGE bir devlet kurumudur, tahminimce SSB de öyle olması lazım. (???)

Burada çok işlevli çakı boyutunda karşı koyulması neredeyse imkansız ve çok büyük bir geleceği olan bir SOM projesi var.

Şimdiye kadar bu projenin onemini anlayamayanlar veya anlatamayanlar varsa biz 3. Dünya ülkesi olmaya devam ederiz. UMTAS NLOS da bunun başka bir örneği.

trakya_forever
Süvariler

SAL güdümlü KUZGUN SS yer testleri yapılıyormuş. İlk atış bu yıl içinde gerçekleşecekmiş.
2022 de yeni güdüm tipinde (muhtemelen IIR) atışlı testleri olacakmış.
KUZGUN TJ için motor seçilmiş tedarik sürecindeymiş. İki yerli firmada motor geliştiriyormuş Kuzgun için.
KUZGUN KY için motor geliştirme çalışmaları bu yıl başında başlamış Tübitak Sage de.

2023 sonunda 3 varyantta en azından SAL ve IIR güdüm tipleriyle envantere girmeye hazır olur diye düşünüyorum.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Kuzgun'un milimetrik dalga radarlı bir versiyonu da geliştiriliyormuş.

trakya_forever
Süvariler

Kuzgun bomba gibi geliyor. İnşallah kuvvette bunu görür de sipariş geçer. 2 yıl içinde çok kullanışlı ve etkili bir mühimmat ailesi ortaya çıkacak gibi.

trakya_forever
Süvariler

Tüm Kuzgun modellerinin testlerinin 2022 yılı içerisinde yapılması planlanıyormuş.
Kuzgunlarda çift yönlü veri bağı, man in the loop kabiliyeti olacakmış.
Kuzgun SS mühimmatının testi bu yıl bitmeden yapılacakmış. Kuzgun SS ve KY yaklaşık 60 kglık bir harp başlığı taşıyacakmış. Kuzgun TJ nin ise 30 kg civarı bir harp başlığı olacakmış.
Kuzgun KY 1.5 mach hıza erişebilecek ve 40 km menzili olacakmış. Özellikle deniz platformları ve insansız kara araçlarında kullanılması planlanıyormuş.
Kuzgun TJ nin 600N luk bir motor gücüne ihtiyacı varmış. Motorun 150 km boyunca çalışması planlanıyormuş. Savaş uçaklarından yüksek irtifa ve gerekli hızda atıldığında 100 km kadar süzülerek gitmesi ve daha sonrada 150 km motor çalıştırılacak giderek toplamda 250 km maksimum menzile ulaşması bekleniyormuş.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

trakya_forever yazdı: 19 Eki 2021, 14:37 Tüm Kuzgun modellerinin testlerinin 2022 yılı içerisinde yapılması planlanıyormuş.
Kuzgunlarda çift yönlü veri bağı, man in the loop kabiliyeti olacakmış.
Kuzgun SS mühimmatının testi bu yıl bitmeden yapılacakmış. Kuzgun SS ve KY yaklaşık 60 kglık bir harp başlığı taşıyacakmış. Kuzgun TJ nin ise 30 kg civarı bir harp başlığı olacakmış.
Kuzgun KY 1.5 mach hıza erişebilecek ve 40 km menzili olacakmış. Özellikle deniz platformları ve insansız kara araçlarında kullanılması planlanıyormuş.
Kuzgun TJ nin 600N luk bir motor gücüne ihtiyacı varmış. Motorun 150 km boyunca çalışması planlanıyormuş. Savaş uçaklarından yüksek irtifa ve gerekli hızda atıldığında 100 km kadar süzülerek gitmesi ve daha sonrada 150 km motor çalıştırılacak giderek toplamda 250 km maksimum menzile ulaşması bekleniyormuş.
Kuzgun KY/TJ ve Aselsan'ın minyatür bombalarının mutlaka TRG-230 üzerine entegre edilmesi gerekiyor. Böylelikle özellikle sınır ötesi harekatlarda oldukça uzun menzillerde muazzam bir hassas güdümlü topçu yeteneğine sahip olabiliriz gibi geliyor. Hatta bu kabiliyet Ege adaları üzerinde topçu nezdinde bir derin taarruz yeteneği bile kazandırabilir.

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

hocam ben sizi anlayamadım. Kuzgun KY yi nasıl ve neden TRG-230'aentegre ettik. Amaç ne nasıl bir kurgu için bunu düşündünüz biraz açabilirmisiniz?

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Şu video gerekli açıklamayı yapıyor bence:

Özellikle Güneydoğu sınırında bazen 70-80 km kadar derinlikteki bir hedefi vurmak için oraya bir ileri gözetleme timi gönderip hedef kestirimi/aydınlatması yapılıp, yakınlardaki bir ana jet üssünden havalanan F-16'dan atılan bombayla vuruyoruz. Bende diyorum ki, bu tarz hatta belki daha uzak menzildeki hedefler için ileride F-16/Hürjet kaldıracağımıza, topçularımıza böyle bir sistemi kazandırırsak, muazzam bir hassas güdümlü topçu yeteneğimiz olur.

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele »

Kuzgun-TJ havadan veya yerden ateşleyebileceğin tek kullanılmak İHA tarzı bir platformla daha ekonomik bir biçimde çok uzak menzile gönderebilme şansımız olabilir. F-16 veya F-4 yüklediğiniz bu tarz platformu 500 km uzaklıktaki daha önceden belirlediğimiz hedefi rahatlıkla vurabiliriz.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 »

Kuzgun özelinde değil ama genel olarak, birbirine çok benzer çok fazla mühimmat ailesi projemiz var. Bunları biraz azaltmak(!) önceliklendirmek gerekmiyor mu?

kivele
Üye

Mesaj gönderen kivele »

_Turkuaz_ yazdı: 20 Eki 2021, 18:12 Şu video gerekli açıklamayı yapıyor bence:

Özellikle Güneydoğu sınırında bazen 70-80 km kadar derinlikteki bir hedefi vurmak için oraya bir ileri gözetleme timi gönderip hedef kestirimi/aydınlatması yapılıp, yakınlardaki bir ana jet üssünden havalanan F-16'dan atılan bombayla vuruyoruz. Bende diyorum ki, bu tarz hatta belki daha uzak menzildeki hedefler için ileride F-16/Hürjet kaldıracağımıza, topçularımıza böyle bir sistemi kazandırırsak, muazzam bir hassas güdümlü topçu yeteneğimiz olur.

İHA ile işaretleyip TRLG serisi topçu roketleriyle zaten rahatlıkla bahsettiğiniz uzaklığı vurabiliyoruz.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

kivele yazdı: 20 Eki 2021, 20:13 İHA ile işaretleyip TRLG serisi topçu roketleriyle zaten rahatlıkla bahsettiğiniz uzaklığı vurabiliyoruz.
Videonun tam 1:15 noktasında fark açıklanmış. Balistik yörünge takip etmeyip keskin manevra yapabildiği için topçu roketlerinden farklı hedefleri vurabiliyor.

trakya_forever
Süvariler

İZCİ
Üye

Mesaj gönderen İZCİ »

trakya_forever yazdı: 21 Eki 2021, 07:43
Amerika ve Avrupa baskısından etkilenmeyecekse (bu anlamda sözleşmelerde tazminat oluşturabilecek garantiler verebilirlerse) böyle küçük ortakları ürünlerimize tedarik yönünden ortak edebiliriz. Uluslar arası ilişkilerde yanımızda birileri olur.

trakya_forever
Süvariler

Kuzgun TJ nin testleri için bu motor seçilmiş. Asıl isterler bu motorun yüzde 50 daha fazlası güçte olan bir motor. İdealab ın motoru da denemeye alınacakmış.

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

TJ-90 ile PBS TJ-40 G1 istatistikleri çok çok yakın birbirine neden Tei motoru kullanılmadığını anlayamadım?

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

swat yazdı: 21 Eki 2021, 11:47 TJ-90 ile PBS TJ-40 G1 istatistikleri çok çok yakın birbirine neden Tei motoru kullanılmadığını anlayamadım?
İbrahim Sünnetçi'nin yazısında buna cevap bulabilirsiniz:
https://www.defenceturkey.com/tr/icerik ... lmedi-4823

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Ukrayna bile bu işe girmiş niyetleri alımını planladıkları Akıncı'da kullanmak, şu Kuzgun bir an önce çıksa da biz de rahatlasak.

Resim

trakya_forever
Süvariler

Kuzguna sıra gelmiyor ki. Sürekli geri gidiyor projede tarihler. Sagenin iç projesi ve sonuçta bu adamlarında bütçesi belli.

KARACI
Süvariler

Mesaj gönderen KARACI »

Kuzgun taktik muhimmat ailesi sinifinda olmasina ragmen bence Kuzgun-TJ bizim elimizde stratejik deger kazanacak. Bu yilin sonuna dogru nihayete ermesini, tahminen 2023 baslarinda ise seri uretimini bekliyorum. Akinci platformu icin Som'a gore cok daha efektif bir muhimmat olacak. Ozellikle su ustu platformlarina karsi kullanimda oyun degistirir.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Ortalıkta Vestel'den bir haber falan çıkmayınca ben de Kuzgun'ın pistonlu veya Wankel motorlu hali nasıl bir şey olabileceğini düşünüyorum.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

fontana2000 yazdı: 20 Mar 2022, 22:22 KUZGUN-EW antiradyasyon mühimmat olabilirmi acaba
Olabilir fakat EW sadece anti-radyasyon demek değildir, yalancı hedef de olabilir, karıştırma da yapabilir. Açık mimaride olduğu sürece her fanteziye gelir.