Ürdün Kraliyet Ordusu

aybars_batur
Süvariler
Re: Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen aybars_batur »

Resim
Ürdün Özel Kuvvetler, mini boldozer.Şaşırtıcı...

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

aybars_batur yazdı: 30 Nis 2017, 21:02 Resim
Ürdün Özel Kuvvetler, mini boldozer.Şaşırtıcı...

Bu aracın adı Rook. Zamanında ABD başlığında paylaşmıştım. Meskun mahalde nokta operasyonları yapan özel polis birimleri için biçilmiş kaftan ama ordu kullanımı için aynısı söylenemez...

DENO yazdı: 04 Ara 2015, 22:53 Amerika'da gerçekleşen San Bernedino katliamı faillerinin yakalanmasında kullanılan zırhlı Caterpillar Forklift tipi paletli araç. Aracın hidrolik yükleme kolu üzerine her tip 7.62 mühimmata karşı dayanabilen ayrıca spot ışık ve kameralar ile donatılmış zırhlı platform barındırıyor. Platform tam teçhizatlı 4 personel taşıyabilirken ön tarafta sahip olduğu zırhlı cam ve mazgallar sayesinde personele ateş etme imkanı da sağlıyor. Aracın Hidrolik kol aynı zamanda üzerindeki platform ve personel ile birlikte 3.4 metreye kadar yükselebiliyor...

Resim

Resim

http://www.guns.com/2015/12/03/meet-the ... e=facebook

Araca platform dışında giriş noktası açmak için ve üzerinde kızılötesi kameralar olan hidrolik balyoz, kepçe ve bomba şüphesi olan cisimleri etkisiz hale getirmek için kumanda kontrollü bomba imha kolu da takılabiliyor...
[youtube]fhffiiGBD4Q[/youtube]

aybars_batur
Süvariler

Mesaj gönderen aybars_batur »

DENO yazdı: 01 May 2017, 00:38 Bu aracın adı Rook. Zamanında ABD başlığında paylaşmıştım. Meskun mahalde nokta operasyonları yapan özel polis birimleri için biçilmiş kaftan ama ordu kullanımı için aynısı söylenemez...
Biz de daha tehlikeli hali denenmişti galiba :D

goldenwings
Süvariler
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen goldenwings »

ABD'de suc orani ve psikopatlik seviyesi bizim yolda karsilastigimiz manyaklara belki de 10 basar. Yine ABD gibi her evde silah bulunan bir ulkeye gore yine bizim at silah kulturumuz adamlarin gerisinde gibi. Urdun'de ne tip suclular var ki boyle kucuk kucuk Serif buldozerlerine ihtiyac var ? Onlarda var da bizde niye yok ?

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen DENO »

goldenwings yazdı: 01 May 2017, 10:58 ABD'de suc orani ve psikopatlik seviyesi bizim yolda karsilastigimiz manyaklara belki de 10 basar. Yine ABD gibi her evde silah bulunan bir ulkeye gore yine bizim at silah kulturumuz adamlarin gerisinde gibi. Urdun'de ne tip suclular var ki boyle kucuk kucuk Serif buldozerlerine ihtiyac var ? Onlarda var da bizde niye yok ?
Yukarıdaki mesajları okursanız Kral Abdullah'ın askeriyeye ve zamanında komutanlığını yaptığı özel kuvvetlere hususi bir ilgisi var. O yüzden bunun gibi fütürist oyuncakları bazen kişisel olarak finanse ederek bile orduya tedarik edebiliyor. Yine bu görsellerin çoğunun geldiği KASOTC merkezini de kendi istek ve direktifleri doğrultusunda kurulmuştu ki söz konusu merkez şu anda orta doğunun tek uluslar arası özel kuvvet eğitim merkezi

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen DENO »

ABD Ürdün'e IŞİD Terör Örgütü tehtidine karşı ülkenin savunma kabiliyetlerini güçlendirmek için 2018 yılı içinde yapmayı planladığı 200 Milyon Dolarlık askeri yardım planının ilk adımı olarak 12 adet UH-60 Blackhawk helikopteri hibe etmiş . Helikopterlerin tamamı 28 Ocak 2018 itibari ile Ürdün'e teslim edilmiş. Hibeye helikopterlerin bakım ve idame ekipmanları ve personel eğitimi de dahilmiş. Aynı habere göre ABD 2014-2017 yılları arasında Ürdün'e yaklaşık 800 Milyon dolar değerinde askeri ekipman ve finansman desteği yapmış...

Resim

hfidan
Akıncılar
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen hfidan »

UH-60 lar yeni üretim mi. Ordu envanterinden mi verilmiş acaba

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen DENO »

hfidan yazdı: 03 Şub 2018, 16:19 UH-60 lar yeni üretim mi. Ordu envanterinden mi verilmiş acaba
ABD envanterinden alınıp teslim edilmeden önce genel bakımdan geçirilmiş UH-60L modelleri hocam, yeni üretim değiller....

Kullanıcı avatarı
Türkistan
Süvariler
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen Türkistan »

Şuan envanterde gözükmüyor ama 2015 yılında BAE tarafından 13 Adet Hawk Mak63 hibe edildi ve şuan eğitim uçağı olarak faiyetteler .

http://www.scramble.nl/orbats/jordan/airforce

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen DENO »

Ürdün Rusya'dan sipariş ettiği 4 adetMil Mi-26 Halo ağır yük helikopterlerinden teslim alınan ilkini SOFEX 2018 fuarında sergilemiş

Resim

Ayrıca ABD de aviyonik modernizasyonundan geçen 12 adet AH-1F Kobra helikopterinden ikisi de fuarda yerini almış. Ürdün'lü yetkilerin belirttiğine göre helikopter modernizasyonunda AH-1Z lerde kullanılan komponentlerin aynısı kullanılmış...

Resim

ismail1971
Süvariler
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen ismail1971 »

Kral yine sahnede:

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen sailordream »

ismail1971 yazdı: 02 Tem 2018, 00:42 Kral yine sahnede:
Sevgili Deno ve Hun kralın tetik disipli duruşu silah hakimiyeti konusunda görüşleriniz nedir?
Arabanında Crown Victoria seçilmesi manidar.

leventt
Akıncılar

Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen leventt »

sailordream yazdı: 02 Tem 2018, 08:18 Sevgili Deno ve Hun kralın tetik disipli duruşu silah hakimiyeti konusunda görüşleriniz nedir?
Arabanında Crown Victoria seçilmesi manidar.
Eğitmeni Amerikalıya benziyor. Yanlız Araç kapısına ayak dayama olayından +1 verdim kendisine. Valla helal olsun diyorum.

HDS
Akıncılar
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen HDS »

Prens yahu o, ne Amerikalı'sı.. :)

Salak Amerikan filmleri vardır ya, Amerikan Başkanı kaçırılmaya çalışılır, başkan kendisi karşı koyar buna vs. Tam onluk adammış Abdullah. Hollywood bu fırsatı kaçırmamalı. :roll:

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen DELKU »

leventt yazdı: 02 Tem 2018, 11:11 Eğitmeni Amerikalıya benziyor. Yanlız Araç kapısına ayak dayama olayından +1 verdim kendisine. Valla helal olsun diyorum.
Tetik ?! Şaka mı yapıyorsunuz yoksa bu sorular gerçek mi tam anlamadığım için yine de cevap vereyim.
Adamın kendisi eğitmen , hayatı angolosakson askeri akademilerde geçti, yıllarca Ürdün özel kuvvetler komutanlığı yaptı. Terörle mücadele birliklerinde eğitmenlik yaptı, SAT eğitimi de almıştır kendisi, hava kuvvetlerindeki taktik eğitmenliğini garnitür onu saymıyorum saymıyorum bile. Adam Ürdün kralı olması biraz kaderin oyunuydu yoksa diğer yerleri gayet hak etmiştir.

leventt
Akıncılar

Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen leventt »

HDS yazdı: 02 Tem 2018, 13:20 Prens yahu o, ne Amerikalı'sı.. :)

Salak Amerikan filmleri vardır ya, Amerikan Başkanı kaçırılmaya çalışılır, başkan kendisi karşı koyar buna vs. Tam onluk adammış Abdullah. Hollywood bu fırsatı kaçırmamalı. :roll:

Bu adam prensmi şimdi ?
Resim

leventt
Akıncılar

Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen leventt »

DELKU yazdı: 02 Tem 2018, 13:20 Tetik ?! Şaka mı yapıyorsunuz yoksa bu sorular gerçek mi tam anlamadığım için yine de cevap vereyim.
Adamın kendisi eğitmen , hayatı angolosakson askeri akademilerde geçti, yıllarca Ürdün özel kuvvetler komutanlığı yaptı. Terörle mücadele birliklerinde eğitmenlik yaptı, SAT eğitimi de almıştır kendisi, hava kuvvetlerindeki taktik eğitmenliğini garnitür onu saymıyorum saymıyorum bile. Adam Ürdün kralı olması biraz kaderin oyunuydu yoksa diğer yerleri gayet hak etmiştir.
Tetik derken ? Ben ne yazdım siz ne anladınız onu çözmeye çalışıyorum. :geek:

alucard
Akıncılar
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen alucard »

leventt yazdı:

Bu adam prensmi şimdi ?
Resim
King of Jordan and his son diye geçiyor video nun başlığında üstadım. Baba & oğul zaman geçiriyorlar :)

leventt
Akıncılar

Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen leventt »

alucard yazdı: 02 Tem 2018, 14:15 King of Jordan and his son diye geçiyor video nun başlığında üstadım. Baba & oğul zaman geçiriyorlar :)
Valla tanıyamadım :lol:

HDS
Akıncılar
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen HDS »

Kral olunca düzenlediğin "airsoft" da böyle oluyor demek ki. :roll:

Kullanıcı avatarı
DELKU
Akıncılar
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen DELKU »

leventt yazdı: 02 Tem 2018, 13:48 Tetik derken ? Ben ne yazdım siz ne anladınız onu çözmeye çalışıyorum. :geek:
Genele bir cevap yazmıştım .
Alıntı tek seviye üste alıntı olmuş.

Rambo 3 te bir sahne vardı konuşulanlar bana bunu hatırlattı,

Afghan - but by the way you look, I can see you have no experience in war. Do you?
Rambo - I've fired a few shots

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen sailordream »

Hun_Alpha yazdı: 03 Tem 2018, 10:13 Ürdün kralı airsoft oyununu simmuntion mühimmat kullanarak İngiliz SAS'ları ile oynuyor. Adam ortadoğunun bu konudaki en kral adamı. :D Şaka bir yana çocuğu çok iyi yetiştirmişler. Bilen gözler için 2 tane SAS komandosunun yaptığı bir video olmuş.
Hah bende onu soracaktım ilk atışlarda kralın kolu refleksif ingiliz stili dirseği kaldırarak ateş ediyor. Adamda muscle memory var atış konusunda değil mi?

dalamper
Süvariler
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen dalamper »

Kral, oğlanı bu ara çok medya önüne çıkartıyor. Son 1 aydır, Prens Hüseyin'in ne yiyip, ne içtiğine bile şahit olmaya başladık. Her şey 1 küsür ay önce S-70 pilotluk eğitimini tamamlamasıyla başladı. :roll:

Kullanıcı avatarı
DarkStorm
Üye
İletişim:

Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen DarkStorm »

En son 12 adet Uh-60 Blackhawk helikopterinden sonra Ürdün Silahlı Kuvvetleri'ne bir alım yapıldı mı?

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen Test7 »

Ürdün ikinci Mi-26 helikopterini de teslim aldı. Toplam 4 adet siparis edilmişti.

Resim

https://www.janes.com/article/85429/jor ... -lift-helo

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen Tyras »

Ürdün Ordusu, Excalibur güdümlü 155mm mühimmat teslim almış.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen Sanchez »

Satış olduğunu sanmıyorum. Paki F-16'ları da kullanmıştı son AK'nda. Bizim sistemler ile maksimum iletişim için lazım.

Satışsa da güzel tabii.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Ürdün Kraliyet Ordusu

Sanchez yazdı: 28 Haz 2019, 14:49 Satış olduğunu sanmıyorum. Paki F-16'ları da kullanmıştı son AK'nda. Bizim sistemler ile maksimum iletişim için lazım.

Satışsa da güzel tabii.
Bahsettiğiniz gibi, eğitim brifing binasında SDT standındaki yetkililer ihracattan bahsetmedi sadece bu tatbikatta Ürdün tarafından da kullanıldığını açıkladılar.
TSK'ya teslimatlarda şöyle:
... proje kapsamında Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığına dört adet ACMI podu iki adet veri linki yer birimi ve bir adet yer istasyonu teslim edilmiştir.
https://www.defenceturk.net/sdt-acmi-sistemi

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen DENO »

Ürdün Kraliyet Ordusu Kızıl Deniz'e kıyısı olan Akabe şehrinin kıyılarında dalış turizmine katkıda bulunması için ordu envanterinden çıkartılan ve aralarında Chieftain ve M48 Patton tankları, M42 Duster kundağı motorlu uçaksavar, FV103 Spartan ve Ratel 6x6 ZPT, M115 çekili obüs, C-130 askeri kargo uçağı ve AH-1 Cobra taaruz helikopterinin olduğu 19 adet askeri kara ve hava aracını 15-20 metre derinliğe batırarak dünyanın ilk su altı askeri müzesini kurmuş..

https://www.thenational.ae/world/mena/j ... .890241#12

Kafkasya
Süvariler

Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen Kafkasya »

DENO yazdı: 26 Tem 2019, 22:03 Ürdün Kraliyet Ordusu Kızıl Deniz'e kıyısı olan Akabe şehrinin kıyılarında dalış turizmine katkıda bulunması için ordu envanterinden çıkartılan ve aralarında Chieftain ve M48 Patton tankları, M42 Duster kundağı motorlu uçaksavar, FV103 Spartan ve Ratel 6x6 ZPT, M115 çekili obüs, C-130 askeri kargo uçağı ve AH-1 Cobra taaruz helikopterinin olduğu 19 adet askeri kara ve hava aracını 15-20 metre derinliğe batırarak dünyanın ilk su altı askeri müzesini kurmuş..

https://www.thenational.ae/world/mena/j ... .890241#12
Denizi kirletmişler resmen.

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen DENO »

Kafkasya yazdı: 27 Tem 2019, 00:37 Denizi kirletmişler resmen.
Araçların eğer batırılmadan önce kirlilik kaynağı yaratabilecek parçalarını çıkardılar ise (sanıyorum ki kimse bir tankı yakıt deposunu sökmeden ve hidrolik sıvılarını boşaltmadan denize daldırmaz) tam tersi resif hayatının oluşmasına elverişli bir ortam yarattıkları için deniz canlılarına katkı yapıyorlar aslında...

Kullanıcı avatarı
Test7
Süvariler
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen Test7 »

Ürdün'ün Filipinlere hibe ettiği iki AH-1S Cobra ülkeye ulaşmış. Filipin başkanı, Ürdün'ün daha fazla helikopter verebileceğini belirtmiş ayrıca. Filipinler'in ayrıca T-129 Atak aldığı haberleri dolanıyordu halen ses seda yok. Ürdün bu satışı engellemek için mi hibe ediyor diye düşünmedim değil :roll:

https://newsinfo.inquirer.net/1195323/j ... -now-in-ph

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen DENO »

Test7 yazdı: 28 Kas 2019, 07:59 Ürdün'ün Filipinlere hibe ettiği iki AH-1S Cobra ülkeye ulaşmış. Filipin başkanı, Ürdün'ün daha fazla helikopter verebileceğini belirtmiş ayrıca. Filipinler'in ayrıca T-129 Atak aldığı haberleri dolanıyordu halen ses seda yok. Ürdün bu satışı engellemek için mi hibe ediyor diye düşünmedim değil :roll:

https://newsinfo.inquirer.net/1195323/j ... -now-in-ph
Ürdün Kenya'ya da 3 adet AH-1 hibe etti. Modernize etmedikleri AH-1 leri ihtiyaç sahibi ülkelere vererek söz konusu ülkeler üzerinde etki ve iyi niyet algısı yaratmaya çalışıyorlar. Aynısını bizde yapıyoruz ama farklı ülkelere. Aynı helolardan bir tanesinin donanımını söküp Kızıldenize batırdılar diğer akseri araçlar ile birlikte dalış noktası oluşturmak için. Helikopterlerin bitmişliğini siz düşünün artık...

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Ürdün memnun kalmadığı Çin yapımı CH-4B SİHA’ları Libya’daki darbeci Hafter güçlerine sattı
Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Dışişleri Bakanı Mohamed Taher Siala, Ürdün’ün darbeci Halife Hafter’e bağlı LNA’ya Çin yapımı insansız hava araçları (İHA) tedarik ettiğini söyledi.

Jane’s Defence Weekly sayfasının aktardığına göre, Ürdün Wing Loong İHA’larını değil CH-4B’leri Libya’da LNA’ya teslim etti.
Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri’nin yaklaşık 3 yıl önce Çin’den(CASC) satın aldığı 6 adet CH-4B Rainbow SİHA’yı mühimmatları ile birlikte satışa çıkardığı 2019 yılı Haziran ayında basına yansımıştı. Ürdün Kraliyet Hava Kuvvetleri’nden bir yetkili ise Kasım 2018’de yaptığı açıklamada ‘uçağın performansından memnun olmadığını ve onları emekli etmek istediğini’ söylemişti.

https://www.defenceturk.net/urdun-memnu ... rine-satti

kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey »

BAE'leri, Ürdün'e 80 adet Leclerc tankı hibe edeceği iddia ediliyor.

https://www.armyrecognition.com/defense ... ordan.html

kostok
Üye
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen kostok »

Ürdün'de bir şeyler oluyor. Olayın arkasında kim var acaba? Ürdün'ün iç savaşlarda yer aldığı cepheler hasebiyle ortada tek şüpheli gözüken ülke sayısı çok kısıtlı.

Libya'da Hafter'in arkasında BAE, Rusya ve Fransa ile birlikte durdu diyebiliriz. Çin'den aldığı beğenmediği ihaları Hafter'e verdi. Genel olarak diğer iç savaşlarda Suud-Bae koalisyonunun peşinden gitti.

İç dinamikleri de o kadar rahat değil aslında. Nüfusu 6-7 milyon arasında olan Ürdün'de neredeyse milyona akın Suriyeli mülteci var. Bununla birlikte Filistinli mültecilerin sayısı da azımsanamayacak kadar çok. Resmi rakamları bilmiyorum ancak 2 milyon Filistinli mülteci telaffuz ediliyordu. Yani nüfusun yarısı kadar mülteci barındırıyor ülke. Ciddi bir karışıklık çok acayip yere evrilebilir.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen Hayali »

:shock:
kostok yazdı: 03 Nis 2021, 22:30

Ürdün'de bir şeyler oluyor. Olayın arkasında kim var acaba? Ürdün'ün iç savaşlarda yer aldığı cepheler hasebiyle ortada tek şüpheli gözüken ülke sayısı çok kısıtlı.

Libya'da Hafter'in arkasında BAE, Rusya ve Fransa ile birlikte durdu diyebiliriz. Çin'den aldığı beğenmediği ihaları Hafter'e verdi. Genel olarak diğer iç savaşlarda Suud-Bae koalisyonunun peşinden gitti.

İç dinamikleri de o kadar rahat değil aslında. Nüfusu 6-7 milyon arasında olan Ürdün'de neredeyse milyona akın Suriyeli mülteci var. Bununla birlikte Filistinli mültecilerin sayısı da azımsanamayacak kadar çok. Resmi rakamları bilmiyorum ancak 2 milyon Filistinli mülteci telaffuz ediliyordu. Yani nüfusun yarısı kadar mülteci barındırıyor ülke. Ciddi bir karışıklık çok acayip yere evrilebilir.
Ürdün Suudiler ve Emirlik ne derse yapan bir ülke. Neden darbe olsun ki?

Ama Amerika'nın Suriye Ürdün Irak üçgeninde bulunan El Tanf bölgesini tutması, Suudların İsrail ile yakın ilişkilerden bahsetmesi, israil de büyük enerji nakil istasyonlarının inşasının hızlanması düşündürüyor.

İsrail Akdeniz'den çıkardığı doğalgaz ile birlikte Körfezden ve Iraktan başlayıp S. Arabistan-Ürdün - İsrail rotasında bir boru hattı ile bölgenin enerji nakil üssü olmasın

kostok
Üye
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen kostok »

Hayali yazdı: 03 Nis 2021, 23:24 :shock:

Ürdün Suudiler ve Emirlik ne derse yapan bir ülke. Neden darbe olsun ki?

Ama Amerika'nın Suriye Ürdün Irak üçgeninde bulunan El Tanf bölgesini tutması, Suudların İsrail ile yakın ilişkilerden bahsetmesi, israil de büyük enerji nakil istasyonlarının inşasının hızlanması düşündürüyor.

İsrail Akdeniz'den çıkardığı doğalgaz ile birlikte Körfezden ve Iraktan başlayıp S. Arabistan-Ürdün - İsrail rotasında bir boru hattı ile bölgenin enerji nakil üssü olmasın
İşte beni de şaşırtan nokta orası. İçlerinde İsrail ile yakınlaşmayı istemeyen gruplar var belki Veliaht Prens de bu gruplardan birindeydi ve başa geçtiğinde iyice İsrail ve Suud-Bae ikilisine bağlı bir ülke devralmak istemedi. Darbe başarılı olmadığına göre çok doğru bilgilere ulaşabileceğimizi pek düşünmüyorum açıkçası.

kabardey
Akıncılar
Ürdün Kraliyet Ordusu

Ürdün'de darbe olursa bunun İsrail ile değil, ekonomik sorunlarla ilgisi olur. Ülke para bulmak için askeri envanterini bile satışa çıkardı.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen Tyras »

kabardey yazdı: Ürdün'de darbe olursa bunun İsrail ile değil, ekonomik sorunlarla ilgisi olur. Ülke para bulmak için askeri envanterini bile satışa çıkardı.
Tutuklanan Hamza bin Hüseyin, mevcut kralın küçük kardeşi; Trump'ın İsrail elçiliğini Kudüs'e taşıma olayına Ürdün'den tek tepki veren kişiydi. Hareketi "tehlikeli sonuçlara yol açabilecek ve sorumsuzca verilmiş bir karar" olarak yorumlamış, zaten 2004'te Veliaht prenslikten el çektirilip, yerini kraiın oğlu olan Hüseyin'e devrettikten beri hiç gündemde değilken, Arap kraliyet ailelerinden İsrail'e gelebilecek asgari bir eleştirel tavır bile tamamen marjinalize edildiğinden Arap ve Batı basınının gündemine tekrar girmişti.

Benim tahminim darbeye falan kalkışmamıştır, Kral II. Abdullah körfez finansörlerinden kardeşini sustur diye bir emir almıştır. Oda böyle bir bahane ile mümkündü.

Kullanıcı avatarı
Türkistan
Süvariler
Ürdün Kraliyet Ordusu

Ürdün ekonomisini ayakta tutan BAE'dir , bazı Arap medyası iddialarına göre de BAE İsrail yakınlaşmasında Ürdün Kralının çok büyük rolü var deniliyor , Ürdün 'e gitmiş biri olarak başkent Amman'ın varoşlarında yüzbinlerce Filistinli mülteci var buna milyonlarca Irak'lı ve Suriye 'li mülteci de eklendi , bu kadar küçük nüfusla milyonlarca mülteci barındıran bir Ülke ve çok büyük bir ekonomik sıkıntı içindeler ama ilginç olan tek bir Ürdün' lü bile mültecilere tepkili değil .

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı
Ürdün Kraliyet Ordusu

Mesaj gönderen DENO »

İsrail'de düzenlenen ve sekiz ülkenin katılımı ile düzenlenen Mavi Bayrak (Blue Flag) hava-hava tatbikatlarına katılan Ürdün F-16 larının fotoğrafları tatbikatta spotterlık yapan Alman fotoğrafçı tarafından "yanlışlıkla" paylaşınca ifşa olmuş. Tatbikata katılan yabancı ıülkeler Fransa, İtalya, İspanya, Almanya, Hindistan, ABD ve Yunanistan olarak listelenmiş, BAE ise gözlemci gönderdiğini açıklamıştı.

Resim

Kullanıcı avatarı
Türkistan
Süvariler
Ürdün Kraliyet Ordusu

Ürdün F-16V alımı ve mevcut F-16 uçaklarını yükseltme isteklerine hala olumlu bir sonuç olmadı , acaba İsrail vetosu mu var acaba .

kabardey
Akıncılar
Ürdün Kraliyet Ordusu

Türkistan yazdı: 30 Eki 2021, 10:38 Ürdün F-16V alımı ve mevcut F-16 uçaklarını yükseltme isteklerine hala olumlu bir sonuç olmadı , acaba İsrail vetosu mu var acaba .
Konu daha basit, Ürdün'de para yok. :)

Kullanıcı avatarı
Türkistan
Süvariler
Ürdün Kraliyet Ordusu

kabardey yazdı: 30 Eki 2021, 15:20 Konu daha basit, Ürdün'de para yok. :)
Çünkü Ürdün 'de milyonlarca sığınmacı var ...