Libya'da İç Savaş (İkinci Libya İç Savaşı)

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok »

Kovduğun adamın ayağına gitmek...

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

Evet dogru ama adamlarda bizim dis politikamiza gore daha pragmatik, gecmise takilmadan diplomatik iliski kurdular tekrar. Belki cok fazla ugrasmadan D. Akdeniz'de bir ittifak olustu bize karsi. Cok gereksiz bir Misir ve Israil bozusmasi yasadik. Diplomatik iliskileri koparacak kadar ileri gitmeyi gerektirecek seviyede bir sey yokken. Simdide gizli gizli gorusuyoruz felan diyorlar. Ati alan uskudari gecti veya gecti Bor'un pazari, sur esegini Nigde'ye diye guzel atasozlerimiz var...

1990-2000 arasinda Yunanistan D. Akdeniz'de tek basina kalmis, sozu dahi gecmiyordu. O cok elestirdikleri Turkiye doneminde dis politikamiz kesinlikle daha akilliydi ve dogal muttefiklikler kuruldu. En basta Israil ile iyi iliskilerin meyvesinden iki tarafta faydalandi. Bizim mevcut sorunumuz dis politikayi, ic politikanin malzemesi yaparak ulke cikarlarina zarar verdigimizi dusunmememiz.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Siyaset pragmatik olmaktır. Mısır ve İsrail ile kesinlikle pragmatik olmalıyız. 3 ülkenin de işine yarayacaktır bu. Yunan Kıbrıs'ı bahane göstererek kıta sahanlığıma tecavüz ediliyor diyebilir. Biz de Kıbrıs da Türklerin olduğunu yok sayan bir ülkeyi biz de yok sayarız dememiz yeter.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

robust yazdı: 07 Nis 2021, 18:24 Evet dogru ama adamlarda bizim dis politikamiza gore daha pragmatik, gecmise takilmadan diplomatik iliski kurdular tekrar. Belki cok fazla ugrasmadan D. Akdeniz'de bir ittifak olustu bize karsi. Cok gereksiz bir Misir ve Israil bozusmasi yasadik. Diplomatik iliskileri koparacak kadar ileri gitmeyi gerektirecek seviyede bir sey yokken. Simdide gizli gizli gorusuyoruz felan diyorlar. Ati alan uskudari gecti veya gecti Bor'un pazari, sur esegini Nigde'ye diye guzel atasozlerimiz var...

1990-2000 arasinda Yunanistan D. Akdeniz'de tek basina kalmis, sozu dahi gecmiyordu. O cok elestirdikleri Turkiye doneminde dis politikamiz kesinlikle daha akilliydi ve dogal muttefiklikler kuruldu. En basta Israil ile iyi iliskilerin meyvesinden iki tarafta faydalandi. Bizim mevcut sorunumuz dis politikayi, ic politikanin malzemesi yaparak ulke cikarlarina zarar verdigimizi dusunmememiz.
Bence ''bizim'' böyle bir sorunumuz yok. Aklı başında olan herkes ''İsrail ve Mısır ile koşulsuz görüşelim.'' diyor. Ancak hükümet artık birazda taban endişesiyle olsa gerek, bu politikadan geri adım atmıyor. Yoksa Mısır'da ne Müslüman Kardeşler'den ne de Rabia'dan eser kaldı. Ancak buradaki troller elleriyle ''4'' işareti yapmaya devam ettikçe, AKP için oldukça kullanışlı bir politika olmaya devam edecek. Ülkede ters giden bir şey mi var? Hemen, 28 Şubat ile başlayıp bitmeyen maduriyetlerinin arkasına sığınıp, yanlarına da bunlara inanan ılık liberalleri aldılar mı, gündemi tamamen bambaşka bir hale getiriyorlar. 15 Temmuz'u yaşamış bu ülkede sarıklı tarikatçı amiralin fotoğrafları ortaya ilk çıktığında yer yerinden oynaması gerekti. Ancak hiçbir şey olmadı. Ülkede ne zaman birşey AKP politikaları yüzünden ters gitse ''Ezan dinmez, bayrak inmez, vatan bölünmez!'' şeklinde kara propagandaya başlıyorlar.

3 hafta boyunca yapılan kongrelerden sonra Covid-19 tablosu ortada, ancak ülkede öyle bir otokrasi mevcut ki, sorumlu bir Allah'ın kulu hesap vermiyor. Hesap soran, partili savcılar tarafından hemen hapse atılıyor. Bu ülkede atanmış rektörü protesto eden gençler terörist addedilirken, sokak ortasında kadınları katleden canilerin bir alkışlanmadığı kalıyor. Emevi artığı anlayışlarını ülkenin her yerine yaymaya çalışıyorlar. Sosyal medyada her gün sarıklı cübbelilerin ''Burası müslüman ülkesi burada bunu yapamazsın!'' diye etraftaki gençlerin üstüne yürüdükleri videolarla doluyor. Açık açık söyleyeyim bu zihniyetin IŞİD Terör Örgütü ile hiçbir farkı yok. Gerekli otorite boşluğu bu ülkede oluşsa yapacakları az çok Suriye'de yapılanlarla aynı olur.

Bu ülkenin bir sorunu varsa o da siyasal islamdır. Muhalefetteyken oldukça liberal davranan ''Kimsenin hayat tarzına müdahale etmiyoruz.'' diyen kesim, iktidarı sağlamlaştırdıkça çeşitli bahaneler öne sürerek özellikle kamu kullanıma açık her alanda alkolü yasaklama, eğlence mekanlarının dönüşüme uğratılması (Bkz. Taksim İstiklal'in değişimi) vb. pek çok alana müdahil oldu. Yetmediği gibi sadece müslüman araplar olduğu için yaklaşık 4 milyon Suriyeli mülteciyi ülkenin içerisinde serbest dolaşım hakkı verdi. Yetmedi bunlara yakın zamanda vatandaşlık ve oy hakkı tanınacak. Belki bir açıdan oldukça naif görülen bu davranış, direkt olarak Türkiye'nin büyük şehirlerindeki yaşantıya doğrudan müdahale amacıyla yapıldı. Yarın bu adamlar oy kullandığında da ya kendi partilerini kuracaklar ya da dini yakınlık sebebiyle AKP'ye oy verecek.

Kısaca Davos çıkışından sonra, Erdoğan bu tarz çıkış ve polemiklerin otoritesine nasıl katkı yaptığını ve dikkati nasıl başka yöne çektiğini gördü. Yaşanan her siyasi kriz (Bu ülkenin bakanı aracının içinde başka bir ülke tarafından alıkoyuldu ya dahası var mı?) AKP ve Erdoğan'a yarıyor. Ara ara AB'ye şirin görünmek için Yunan'la masaya oturup poz veriyor. Onun dışında her aksiyonda gerginliği mümkün oldukça dengede tutup, gerektiğinde arttırarak kullanışlı bir iç politika malzemesi oluşturuyorlar.

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk »

Ardan Zentürk 2 gün önceki videosunda İngiltere'nin Libya'da Türkiye kontrolündeki bölgeye özel kuvvetlerini gönderdiğini iddia etmiş. Mark Carleton Smith adlı bir generalin "Libya'da Wagner'lere karşı tavır alacaklar" diye bir açıklamasından bahsediyor.

Sadece şöyle bir kaynak bulabildim; ama Libya özelinde birşey söylememiş.
https://www.itv.com/news/2021-03-21/sas ... s-shake-up

Konuyla ilgili birşey duyan eden var mı? Doğruysa büyük haber bence.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

Özel kuvvet gitsiyse dahi pek haberimiz olacağını sanmam :) . Doğrusu olan da o.

emrebenn
Süvariler

Mesaj gönderen emrebenn »

Watiya üssune bir kaç tane ingiliz Euro fihgter inse ne güzel olur değil mi Ruslara karşı.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

Çad başlığımız olmadığı için, konuyu komşusu Libya'dan geçeyim haberi.

30 yıldan fazla süredir Çad başkanı olan İdris Deby,(yakında tekrar "seçilmiş") ülkenin kuzeyinde muhaliflerle çatışan bir birliğe eşlik ederken öldürülmüş.

Çad zaten pekte politika yapacak imkanı olmadığı için hem Fransa, hem ülkemiz ile iyi geçinen bir ülke. Ülkede epey Fransız askeri ve uçağı konuşlu olduğu gibi, 2019'da bizimle savunma işbirliği çerçeve anlaşması imzalamışlardı.

kaynak:

Shock and Awe
Üye

Mesaj gönderen Shock and Awe »

Arkadaşlar konudan bağımsız ama nereye yazayım bilemedim.
Bu Marco Florian’ın ardını yakmışız ama ne yaptık da yaktık bilmiyorum. Profiline baktım tamamen anti-turkey focus olmuş baya bir süredir. İtalya ile falan bir problem mi var yoksa şahsi hazımsızlığı mı acaba?

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

Shock and Awe yazdı: Arkadaşlar konudan bağımsız ama nereye yazayım bilemedim.
Bu Marco Florian’ın ardını yakmışız ama ne yaptık da yaktık bilmiyorum. Profiline baktım tamamen anti-turkey focus olmuş baya bir süredir. İtalya ile falan bir problem mi var yoksa şahsi hazımsızlığı mı acaba?
Yunan-İtalyan melezi kendisi, birde Yunanistan'da yaşıyor. Önemli konumda birisi değil zaten, twitter'da bu konular popülerlik kazanınca haber girdiği için ilgi çekmiş bir hesap sade.

Kullanıcı avatarı
Grenadier
Üye

Mesaj gönderen Grenadier »

Herifin sanırım EastMed projesi ile ilgili bir görevi vardı, onun lobiciliğini yapıyordu hep. Ofisi de Yunanistan'da bir yerdeydi, yanılmıyorsam. Bu projenin önündeki en büyük engel de biz olduğumuz için, bize karşı hazımsızlığı esasen bundan kaynaklı olmalı. Başka şahsi nedenleri de varsa, bilemem.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok »

Shock and Awe yazdı: 23 Nis 2021, 21:39 Arkadaşlar konudan bağımsız ama nereye yazayım bilemedim.
İtalya ile son günlerde problem var olmasına var da şahsın kendi hesapları, İtalya ile ilişkilerimizden ayrı fonlanıyor sanıyorum.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali »

leventt
Akıncılar

Mesaj gönderen leventt »

Tyras yazdı: 23 Nis 2021, 21:53 Yunan-İtalyan melezi kendisi, birde Yunanistan'da yaşıyor. Önemli konumda birisi değil zaten, twitter'da bu konular popülerlik kazanınca haber girdiği için ilgi çekmiş bir hesap sade.
Bu karaktersizin cv sini buldum ben.Bir enerji firmasında çalışıyor.Bilin bakalım hangi tarafta.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

leventt yazdı: Bu karaktersizin cv sini buldum ben.Bir enerji firmasında çalışıyor.Bilin bakalım hangi tarafta.
Bizim denizlerimizi büyük şirketlere peşkeş çekip zengin olmaya ağzı sulanan yavru çakallardan biridir işte. Kurumsal kimliği güçlü bir şirkette olsa bu kadar pervasız olamaz.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

leventt yazdı: 12 May 2021, 11:43 Bu karaktersizin cv sini buldum ben.Bir enerji firmasında çalışıyor.Bilin bakalım hangi tarafta.
https://www.semedenergydefense.com/
Haber sitesi değil mi o?

leventt
Akıncılar

Mesaj gönderen leventt »

igirgin yazdı: 12 May 2021, 23:43 https://www.semedenergydefense.com/
Haber sitesi değil mi o?
Yok İtalyan firmasında damışman olarak çalışıyor.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok »

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali »

Neyin geçit töreni bu. Bağımsızlık mı ilam ediyor?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Terlikli keskin nişancılar, eğitim ve uygulama aynı anda. Sirte Haziran 2016 tarihli olduğu söylenen bir resim.
Resim

leventt
Akıncılar

Mesaj gönderen leventt »

kostok yazdı: 24 May 2021, 15:51

YAVAŞ
Süvariler

Mesaj gönderen YAVAŞ »

Libya'daki Amerikan ve İtalyan üssü bizim üssün hemen yanında imiş.

rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 »

Bizi Libya'dan çıkarmak istiyorlarmış. Açık açık söylediler en azından.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

Suriyeliler orada kalıcı olmayacaklardı. Şimdilik işin savaş kısmı bitti, artık masa var.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ »

Resmi uslerimiz ve uluslar arasi kazanimlarimiz saglama alindiktan sonra gerisi zaten donecektir. Bu sekilde bir orta yol bulunabilir. Kiyibasi ve havabasimiz olduktan sonra gerisi muhim degil. Politika konussun...

rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 »

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

Petrol tekrar 100 doların altına düştüğü gibi İran'a karşı söylemler tekrar sertleşti.

Avrupa'nın kışa bir enerji kriziyle girmemesi için en pratik çözüm Libya'daki petrol bölgelerinde merkezi hükümetin kontrolünün sağlanması olabilir.

Ben Türk hariciyesinde olsam, şuan çılgınlar gibi, bu konuda mekik diplomasisini başlatırdım.

Şuan Libya'da üretimin yeniden başlaması her fırsatta duran Fransa'nın bile epey faydasına olurdu.

Eğer batılılar Mısır'ı dizginlerse, uzun sürede baş ağrıtabilecek bir konuda statükoyu kırabiliriz.

dna
Süvariler

Mesaj gönderen dna »

Son olarak ayni Temsilciler Meclisi'nin kararinda Libya konusunda birkac yerde arastirma yapilmasi ve ambargo konulmasi icin onergeler var:

https://docs.house.gov/billsthisweek/20 ... rpt405.pdf

Bu dokumanda "Turkey" diye arastirin bulacaksiniz. Konun metinleri uzun oldugu icin buraya kopyalamadim ama rahatca bulabilirsiniz.

Istenilen ozetle Libya'daki yabanci aktorleri ve bunlarin yaptigi aktiviteler. Bunlarin arasinda ozellikle arastirilmasi istenilen seyler:
- kimlerin IHA'yi savasta kullandigi
- Libya'ya hangi ulkelerin silah gonderdigi
- duzenli ve duzensiz (paramiliter) guclerin aktiviteleri
- ABD menseli silahlarin kullanip kullanilmadigi ve bunlari kimin kullandigi
- Rusya'nin ve Wagner grubunun aktivitelerinin detayli dokumu
- Suriye;deki gruplarin savasa katilimi
- LNA (ordusunun) aktivitelerinin detayli arastirilmasi

Su konulara karisanlara da yaptirim konulmasi:
- BMGK kararlarina uymayan sahis, olusum veya devletlere yaptirim uygulanmasi, icerik dahilinde Libya'ya silah sevkiyata yapanlar, secimleri etkileyenler, yasadisi petrol ticareti yapanlar, barisin bozulmasina sebep olan sahis veya ulkeler, altyapiya zarar verenler, Libya devletinin mallarini calanlar vs mevcut

Burada yaptirimlar da su sekilde:
- CAATSA'nin uygulanmasi - 12 yasaktan ABD baskaninin 5;ini secip uygulamasi (sf 183)
- Bu tur isleri yapanlarin veya idare edenlerin mallarina el konulmasi, ABD vizelerinin iptali vs
gibi yaptirimlar mevcut.

Burada Turkiye, BAE, Rusya'nin adi yabanci devletlerin mudahelesi konularinda gecerken Hafter'in, Fransa'nin veya digerlerinin adi gecmiyor.
Ayrica insan haklari ihlalleri ile ilgili referanslar var.

Ilgili bolumler uzun ve kisaca ozetlemeye calistim. Gorunen o ki ABD cesitli enstrumanlari kullanarak Libya'da mevcut statukonun korunmasini istiyor. Ayni zamanda cesitli enstrumanlar gelistirerek de kendine kullanabilecegiz mekanizmalar hazirliyor. Bunlarla burada nufusunu arttirmayi planladigi belli. Bu kanun taslagini da hazirlayan Yahudi lobisinin destegi ile calisan Deutch adli vekil.

_Semih_
Üye

Mesaj gönderen _Semih_ »

Tyras yazdı: 14 Tem 2022, 18:43 Petrol tekrar 100 doların altına düştüğü gibi İran'a karşı söylemler tekrar sertleşti.

Avrupa'nın kışa bir enerji kriziyle girmemesi için en pratik çözüm Libya'daki petrol bölgelerinde merkezi hükümetin kontrolünün sağlanması olabilir.

Ben Türk hariciyesinde olsam, şuan çılgınlar gibi, bu konuda mekik diplomasisini başlatırdım.

Şuan Libya'da üretimin yeniden başlaması her fırsatta duran Fransa'nın bile epey faydasına olurdu.

Eğer batılılar Mısır'ı dizginlerse, uzun sürede baş ağrıtabilecek bir konuda statükoyu kırabiliriz.
Hocam petrol her 100 dolar altı deneme yaptığında birileri bir haber veya olayla müdahale ediyor. Krizin geçmesini istemiyorlar gibi. ABD teknik resesyona girmişken Çin korona nedeniyle tam kapasite çalışmıyorken bunun başka bir açıklaması olamaz. Mesleğim ve kişisel ilgim gereği uluslararası piyasaları yakından takip ediyorum. Birileri petrolün düşmesini istemiyor. 100 dolar psikolojik bir destek. Kırıldığı vakit eğer gündem yeterince soğuk ise 60 'lı rakamların gelmesi işten bile değil.