Libya'da İç Savaş (İkinci Libya İç Savaşı)

Türk ve Dünya Savunma Sanayii ile ilgili genel konular, tartışmalar, haberler, görüşleriniz...
kostok
Üye
Re: Libya'da İç Savaş (İkinci Libya İç Savaşı)

Mesaj gönderen kostok »

goldenwings yazdı: 15 Eyl 2020, 18:13 Şimdi acaba Fransa ile görüştükten sonra baskı sonucu bu kararı almış olabilir mi ? Masa başında yine mi kaybetme riski demek bu ?
Tobruk tarafı da istifa etti ya da edecek. Haberi çıkmıştı ama takip edemedim yoğunluktan. İki tarafta yeni bir isim üzerinden iç savaşı sonlandırmak konusunda anlaştı gibi duruyor.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

İki tarafın şu halde istifa ettiğini ve iç savaşın bittiği varsayımın da bulunursak. Kazancımız ne olur ve kaybımız?

qtq
Süvariler

Mesaj gönderen qtq »

goldenwings yazdı: 15 Eyl 2020, 18:13 Şimdi acaba Fransa ile görüştükten sonra baskı sonucu bu kararı almış olabilir mi ? Masa başında yine mi kaybetme riski demek bu ?
Güçlü olan masada da kaybetmez.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos »

Eğer ki topyekün teslimiyet yok ise masada herkes bir şeylerden feragat eder. Ama az, ama çok.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

Arkadaşlar biz savaşa meseleyi masaya götürüp orada bir düzen kurulsun diye dahil olduk. Serrac gider belki gitmez bilmiyorum. Ancak şu an çok anormal bir durum yok.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok »

Konuşulanlara bakıyorum, bizim aleyhimize çok bir şey yok. Hatta neredeyse her şey bizim istediğimiz gibi. O yüzden çok inanmıyorum yazılanlara, dillendirilen anlaşmalara.

Örneğin birinde, Petrolün UMH ve Tobruk tarafından atanan üçer kişiden 6 üyeli bir komisyon tarafından kontrol edileceği ve bu komisyonun Türk-Rus gözetiminde işlerini yürüteceği yazılıyor. Avrupa'nın ve Arapların bunu kabul edeceğini düşünmüyorum.

Lavrov'a ait olduğu söylenen açıklamalarda, Türkiye-Rusya-Mısır Libya üzerinde anlaşmak için görüşüyor denmiş. Diğer ülkeler dışlanmış durumda oluyor bununla.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

dr.911 yazdı: 15 Eyl 2020, 21:28 İki tarafın şu halde istifa ettiğini ve iç savaşın bittiği varsayımın da bulunursak. Kazancımız ne olur ve kaybımız?
Kazançlarımızı aldık zaten, Libya ile yapılan Münhasır Ekonomik Bölge anlaşması. Aynı zamanda, Libya nın yeniden inşası, Libya ile ticaret anlaşmaları, oranın deniz, kara alanlarında yine Petrol çıkarma, araştırma, ve bilmediğimiz daha pekçok ticari imtiyazlar aldık. Bitabi bütün bu yatırımların, ve Libya daki mevcut oluşumun korunabilmesi için yine bizim Silahlı Kuvvetlerimize tahsis edilen Hava, ve Deniz üsleri.

Türkiye`nin zaten mevcut Trablus Silahlı Güçleri ile tüm Libya yı devşirmesi, yahut işgal etmesi olanaksız. Denilebilirki TSK devreye girsin, ancak bu sefer şehirlerde ciddi zayiyatlar veririz, birde bir gerçek var Libya çok ciddi anlamda Kabile devletidir. Yani gireceğimiz bölgelerde bizi hoş karşılamazlar egemen olmak için çok fazla kan dökeriz. Buda zaten bizi işgalci yapar. Bu nedenledirki Türkiye işi diplomasiye döktü. Şu noktayı vurgulayayım, Petrol Bölgelerini almak ve Bingazi, Tobruk hattını tehdit edebilmek için de ciddi silahlanıldı ve ciddi yığınaklarda yaptık, ancak öncelik siyasi zeminde arandı zira çatışmanın bedeli bizim içinde ağır olurdu. Özellikle Güney Kabileleri, Trablus saflarına pek katılmazdı. Bingazi merkezli yayınları izlediyseniz eğer oradaki Türkiye bakışıda pek olumlu değildi.

Yeni bir Libya oluşumu başlıyor, zannımca mevcut oluşumun içinde Türkiye de olacak ve Meşru Libya Hükümeti ile yaptığımız anlaşmalar, ve aldığımız imtiyazlar bu şekilde kurulacak olan yeni Libya çatı hükümeti tarafındanda onanacak. Yani yaptığımız anlaşmalar tüm Libya içinde geçerli olacak diye düşünüyorum. Burada Mısır`ın muhtemeldirki bir nüktesi vardır, ne şekilde olduğunu bilmiyorum henüz. Ancak bir müddettir haberleri geliyordu Mısır ile ciddi anlamda pazarlık masasındayız bakalım yakında belli olur.

Eğer Mısır ile arayı bulduysak, bizimkiler doğru bir iş yapmış demektir. Zaten bugüne kadar olmaması saçma idi. İlk sesler Rusya dan geliyor, Lavrov un açıklamaları düşüyor sosyal medyaya sanırım Ruslar arabuluculuk yapmışlar. Ruslar bu sefer gerçekçi bir iş yapmışlar.
Yunan ile Fransız ile anlaşsalar dahi bu anlaşmaları uygulamak için Türkiye nin sahip olduğu boğazlardan geçmek zorundalar.

Sizin sorunuzun cevabına gelecek olursak, kazancımız imzaladığımız anlaşmaların hayata geçmesi olur. Kayıplarımız, Trablus hükümetinin tüm Libya ya hakim olabilme potansiyeli görmediğimden dolayı reelde kaybımız yok demektir.

qtq
Süvariler

Mesaj gönderen qtq »

karli yazdı: 20 Eyl 2020, 01:19 Kazançlarımızı aldık zaten, Libya ile yapılan Münhasır Ekonomik Bölge anlaşması. Aynı zamanda, Libya nın yeniden inşası, Libya ile ticaret anlaşmaları, oranın deniz, kara alanlarında yine Petrol çıkarma, araştırma, ve bilmediğimiz daha pekçok ticari imtiyazlar aldık.
MEB anlaşması her zaman iptal edilebilir. Ekonomik anlaşmalar da aynı şekilde...

cemx
Üye

Mesaj gönderen cemx »

Bir süre sonra Libya'dan kovulduğumuzu öğrenmeyelim de yabancı basından.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever »

Libya da yine Rus helikopteri düşmüş 4 Wagner ölmüş. Son birkaç ayda benim hatırladığım 3 helikopter oldu düşen. İki tane de Mig 29 düştü. Rus hava araçları zaten dusmeye meyilli. Libya'nın çöl sartlari, muhtemelen de bakım vs eksikliği ile böyle giderse bir yıla kendi kendileri yok edecekler.

Dellobaltino
Üye

Mesaj gönderen Dellobaltino »

Birleşmiş milletler, türkiye ile libya arasındaki deniz yetki anlaşmasını onaylamış. Bu ne anlama geliyor. Yani yunanistan ile mısırın yapmış olduğu deniz yetki anlaşmasındaki alanlar bizim libya ile yaptığımız alanlarla çakışıyor. Bu durumda birleşmiş milletler onların yaptığı anlaşmayı onaylamayacak mı?

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

Öyle değil. BM, Türkiye ile Libya'nın yaptığı anlaşmanın teamüllere uygun formatının düzgün olduğunu tescilledi. Ama bu orasının sizin olduğunu tanıyorum anlamına gelmiyor. Bir iddianız olduğunu kabul ediyorum diyor kısaca. Gördüğüm kadarıyla bu o ayın gelmesi beklenmeyen bir şey değildi. Yunan Mısır anlaşması da kabul edilecektir. Sonra 4 ülkenin anlaşması için adalet divanı yolu açılır, konu orada tartışılır. Bu onayı veren tartışma makamı değil, abes kaçmazsa noter gibi bir şey.

Kullanıcı avatarı
stannisbaratheon
Akıncılar

Mesaj gönderen stannisbaratheon »

GNA tatbikat yapmış sirte yakınlarında dikkatimi çekti siyahi Libya'lı varmıydı ?

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 »

stannisbaratheon yazdı: 04 Eki 2020, 23:52 GNA tatbikat yapmış sirte yakınlarında dikkatimi çekti siyahi Libya'lı varmıydı ?

Kaddafi döneminde libyaya gitmiştim. Tüm garsonlar siyahiydi. Afrikalı göçmenler olablir

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

Sanchez yazdı: 02 Eki 2020, 23:20 Öyle değil. BM, Türkiye ile Libya'nın yaptığı anlaşmanın teamüllere uygun formatının düzgün olduğunu tescilledi. Ama bu orasının sizin olduğunu tanıyorum anlamına gelmiyor. Bir iddianız olduğunu kabul ediyorum diyor kısaca. Gördüğüm kadarıyla bu o ayın gelmesi beklenmeyen bir şey değildi. Yunan Mısır anlaşması da kabul edilecektir. Sonra 4 ülkenin anlaşması için adalet divanı yolu açılır, konu orada tartışılır. Bu onayı veren tartışma makamı değil, abes kaçmazsa noter gibi bir şey.
O zaman merak ettim.
Peki 4 ülke anlaşırsa orayı o ülkeler üzerine tescillermi. Yani karadaki topraklar gibi böyle böyle tanıyorum gibi bir parsellemesi olabiliyormu BM nin?

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk »

Hayır, sadece kaynak kullanım hakkını almış oluyorsun.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos »

Son haberleri doğrular nitelikte görseller düşmeye başladı. Aktifler hazırlar ama ne için?

Hafterin Geryan Tijiye vs Saldirmasini bekleniyor umh birliklerinin tetikte olmasi isteniyor.

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings »

BAE’ye savaş açtık dese bizimkiler keyfine savaşa giderim . Harbi midemi bulandırıyorlar.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Kimse paylaimamış ilginç. Libyalı unsurlara M60A3 ve sanırım Fırtına obüsü için eğitim veriliyor.

Kullanıcı avatarı
ddemir
Süvariler

Mesaj gönderen ddemir »

İstiklalFM yazdı: 13 Eki 2020, 18:35 Kimse paylaimamış ilginç. Libyalı unsurlara M60A3 ve sanırım Fırtına obüsü için eğitim veriliyor.

Bende yazacaktım vakit olmadı. Bu twetin üstüne gelince acaba Libya ya M60 mı götürdük diye soracaktım.

Kullanıcı avatarı
stannisbaratheon
Akıncılar

Hafter ve rusya savaşa hazırlanıyorlar

Jufra da toplanan Sudanlı milisler geçit töreni yapmış

Kullanıcı avatarı
TEORI
Site Başkanı

Mesaj gönderen TEORI »

Sirte alınamamıştı şimdi almamızı istiyorlar. Çok düşünceli düşmanlarımız var.

Kullanıcı avatarı
stannisbaratheon
Akıncılar

LNA (Hafter anti-gemi füzelerini test etmiş yine tam ateşleyememişler sanırım)

Tweeti atan bunlar kör insanlarla savaşmaya hazırlanıyorlar sanırım diye eklemiş :)

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk »

Son tweette alttaki foto ilkokul yüzme dersi ya da fizik terapi gibi görünüyor mu size de?

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

iyi bari yeterince detay paylaşmışlar istihbarat konusunda çok centilmen bir düşmanımız var UMH LNA karşısında bir büyük zafer daha alırsa, Batı dünyası için meşru görülme şansı olacaktır.

kostok
Üye

Mesaj gönderen kostok »

Libya'da kalıcı ateşkes anlaşması imzalandı. Hayırlı olsun.

Haberlerde detay yok ancak konuşulanlara göre yorumlarsam Hafter boş durmayacaktır.

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk »

https://www.libyaobserver.ly/news/basha ... nstitution

Fethi Başağa, Fransa ile bir mutabakat zabtı imzalamış. Haberde açıkça belirtilmiyor; ama seçimlerde güvenliği sağlamak amacıyla olsa gerek, Fransa Libya'ya biometrik kimlik ve gelişmiş video gözetleme sistemleri temin edecek.

Ne derece uygulanabilir bilmiyorum; ama Fransa Libya'nın ilaçlı MR' ını çekebilir.

Taşra
Süvariler

Mesaj gönderen Taşra »

Libya açıklarında bir nakliye gemimize Alman donanmasına ait birimlerin arama amacı ile çıktığı ancak verilen nota sonrası timin gemimizi terk ettiğine dair haber dolanıyor.Alman donanmasına ait geminin Hamburg olduğu ve eylemin IRINI OPERASYONU çerçevesinde gerçekleştiği belirtilmiş.

İZCİ
Üye

Mesaj gönderen İZCİ »

Taşra yazdı: 23 Kas 2020, 13:43 Libya açıklarında bir nakliye gemimize Alman donanmasına ait birimlerin arama amacı ile çıktığı ancak verilen nota sonrası timin gemimizi terk ettiğine dair haber dolanıyor.Alman donanmasına ait geminin Hamburg olduğu ve eylemin IRINI OPERASYONU çerçevesinde gerçekleştiği belirtilmiş.
2-3 devlet kafa kafaya verdi diye uluslar arası sularda her gemiyi durdurup arama yapamaz diye düşünüyordum ben de.

Hele ki fiiliyatta sular durulmuş ve yığınak gerektiren bir durum yokken bildiğin işgüzarlık. Tepkimiz nasıl oldu onu merak ettim.

rifat52
Süvariler

Mesaj gönderen rifat52 »

Taşra yazdı: 23 Kas 2020, 13:43 Libya açıklarında bir nakliye gemimize Alman donanmasına ait birimlerin arama amacı ile çıktığı ancak verilen nota sonrası timin gemimizi terk ettiğine dair haber dolanıyor.Alman donanmasına ait geminin Hamburg olduğu ve eylemin IRINI OPERASYONU çerçevesinde gerçekleştiği belirtilmiş.

BGTN
Üye

Mesaj gönderen BGTN »

Arama suresinin cok uzun surdugu iddialari var. Bolgede olan donanmamizin reaksiyon suresi ne kadar?
Murettebatin bu gibi durumlarda donanmayi veya sahil guvenligi uyarma proseduru nasil isliyor?
En son BGTN tarafından 23 Kas 2020, 15:06 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

İZCİ
Üye

Mesaj gönderen İZCİ »

Bence “Akdenizde gerçekleştirilen korsan faaliyetler” başlığıyla bir bildiri yayınlayalım :)

trakya_forever
Süvariler

Libya'ya giden her gemiye eskort sağlayamayız yani yok öyle bir dünya. Muhtemelen içinde insani yardım olduğu için eskortta verilmemiş. İşgüzarlar fırsat bilip şov yapmaya kalkmışlar. Cumhurbaşkanının diline düşecekler, yandılar şimdi. Gemide arama yapıldıysa ve gerçekten sakıncalı birşey bulunamadıysa Almanya dan özür gelir. Daha da yaklaşamazlar bizim gemilere.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos »

Kaptan isteseydi gemiye cikarttirmazdi. Yangın söndürme tazyikli su ile helikopteri uzak tutup zaman kazanırdı. Ama adımıza lehte olan bir pr oldu ve kargoda sakıncalı bir malzeme olmadığı için reaksiyon verilmedi bence. Su müdahalesi olsaydı, sonrası senaryo biraz belirsiz çünkü. Her iki taraf içinde.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

Mesaj gönderen Heisenberg »

Hemen tüm Alman Basinina Servis etmisler. Türkiyenin Protestosundan sonra Alman Boarding Timi Aramayi yarida kesip,
yinede güvenlik amaci ile 1gün daha Türk Gemisinde gecirmisler ve ertesi gün kendi Firkateynlerine Hamburg 'a (F-220)
dönmüsler. Türk Kargo Gemisi ise Misrataya devam etmis.

Videoda tartistiklari gözüküyor ve son bölümde Kaptanin Elleri Havada:

En son Heisenberg tarafından 23 Kas 2020, 15:19 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
sailordream
Site Başkanı

Mesaj gönderen sailordream »

Dokunulabilecek uluslar hukuku hiçe sayıp baskın yapılabilecek tanzanya kıvamında bir ülkeye yapılacak muameleye maruz bırakılmış bir ülke haline geldik.
Allah hepimizin cezasını versin.
Daha sert yazarsam suç olur...

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos »

sailordream yazdı: 23 Kas 2020, 14:55 Dokunulabilecek uluslar hukuku hiçe sayıp baskın yapılabilecek tanzanya kıvamında bir ülkeye yapılacak muameleye maruz bırakılmış bir ülke haline geldik.
Allah hepimizin cezasını versin.
Daha sert yazarsam suç olur...
Üstadım eğer ki teyitli(!) istihbarat olmasaydı, Almanya'nın bu pervasız davranışı sergileyecegini ben düşünmüyorum. Burada esas sıkıntı istihbaratı teyit edende. Bu işin başına dert açacağını Almanya' da biliyor. Üst komutada bulunan Yunanlı kurmayın telkini ile oluşmuş bir durum kanımca. Irini, başlı başına zaten hukuk dışı. Bundan sonrası bizim vereceğimiz tepki ile orantılı.

BGTN
Üye

Mesaj gönderen BGTN »

okeanos yazdı: 23 Kas 2020, 14:47 Kaptan isteseydi gemiye cikarttirmazdi. Yangın söndürme tazyikli su ile helikopteri uzak tutup zaman kazanırdı. Ama adımıza lehte olan bir pr oldu ve kargoda sakıncalı bir malzeme olmadığı için reaksiyon verilmedi bence. Su müdahalesi olsaydı, sonrası senaryo biraz belirsiz çünkü. Her iki taraf içinde.
Keske yapilsaymis, firsati kacirmislar. Hatta seviyeyi arttirip tokustursalarmis gemiyi. Madem gemi temiz ve yasa disi bir sekilde gemimize cikartma yapiyorlar, o halde tansiyonu arttirmak lazimmis.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

okeanos yazdı: 23 Kas 2020, 15:03 Üstadım eğer ki teyitli(!) istihbarat olmasaydı, Almanya'nın bu pervasız davranışı sergileyecegini ben düşünmüyorum. Burada esas sıkıntı istihbaratı teyit edende. Bu işin başına dert açacağını Almanya' da biliyor. Üst komutada bulunan Yunanlı kurmayın telkini ile oluşmuş bir durum kanımca. Irini, başlı başına zaten hukuk dışı. Bundan sonrası bizim vereceğimiz tepki ile orantılı.
Evet Alman basininda zaten söyle yazilmis:
"Dost bi Ülkenin Istihbaratindan, Türk Gemisinde Silahlar bulundugunu dahil Ihbar/Bilgi alindiktan sonra gemiye
Cikarma/Baskin yapilmistir ancak Türk Devletinin Protestosundan sonra Arama yarida kesildi".

Yine Türkiye karsi seyler yazilmis tüm Alman Basininda.
Ayrica Ihbar eden , Almanin dedigi o Dost Ülke kim? ABDden baska kimse olmayacagi kesin gibi.
En son Heisenberg tarafından 23 Kas 2020, 15:45 tarihinde düzenlendi, toplamda 2 kere düzenlendi.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Türk gemisini korumak için tepesine SAT komandolarını indirmeyen amiral vatan hainidir.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

igirgin yazdı: 23 Kas 2020, 15:20 Türk gemisini korumak için tepesine SAT komandolarını indirmeyen amiral vatan hainidir.
Aslinda Libyaya giden her Gemide bi TIM SAT Komandosu olmali ...

Erich Von Manstein
Süvariler

Mesaj gönderen Erich Von Manstein »

Bu durum AB'nin Libya konusundaki acizliğini bir kez daha göstermekte. Yunan ve Fransızların gazıyla yapılmış bomboş bir hareket. Tek bir sonucu var oda Türk gemilerine istediğimiz gibi çıkarız algısını yaratmak konusunda diğer ülkelere öncülük etmek. Libya açıklarında irini kapsamında AB gemilerinin Türk gemisi durdurma konusunda daha önce de teşebbüsleri olduğu bilinmesine rağmen bayrak taşıyan gemimize bu hareketin yapılmasına nasıl müsaade edilir anlamış değilim. Orada seyir halinde bulunan diğer ülke unsurlarına yakın bir tane gemi yüzdürürsün, böyle bir teşebbüs anında en kısa sürede müdahale edersin. Bu kadar zor olmamalı.
Bu olayın ardından Libya açıklarında Türk gemilerine bir daha dokunulamaması adına daha sıkı tedbir alınacaktır.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

İkinci çuval vakamız hayırlı olsun.

Kullanıcı avatarı
Kripoli
Süvariler

Mesaj gönderen Kripoli »

igirgin yazdı: 23 Kas 2020, 15:33 İkinci çuval vakamız hayırlı olsun.
O kadar da degil, 2. Mavi Marmara benzeri bir olay en fazla. Can kaybı olmadığı için ve gemi amacına ulaştığı için 2. Mavi Marmara demek bile abartı olur.

pymk
Üye

Mesaj gönderen pymk »

Almanya böyle maymunluklar yapmazdı pek, hayırlısı bakalım. AB zirvesinden önce gerçekleşmesinin bir manası vardır herhalde.

Kullanıcı avatarı
Heisenberg
Üye

pymk yazdı: 23 Kas 2020, 15:44 Almanya böyle maymunluklar yapmazdı pek, hayırlısı bakalım. AB zirvesinden önce gerçekleşmesinin bir manası vardır herhalde.
Emiri veren , Operasyonu yöneten Yunan Komutandan geldigi yaziliyor.

trakya_forever
Süvariler

Ben şahsen bizim adımıza bir rezil olma durumu görmüyorum. Oluşan durumun Somali de korsanların yaptıklarından hiçbir farkı yok. Hukuksuzluğu yapanlar ve hukuk çerçevesinde mukabele eden bir devlet var. Çokoprensin, boya kutusunun başına SAT komandosu dikersek hukuksuz olan biz oluruz. Gerek yok. Şov yapmak istediler, belki de yüksek ihtimal yanlış bir istihbaratın kurbanı oldular. Sonuçları elbette olacaktır. Hezeyana gelmeden sakince beklemek lazım. En üst makamlardan gelecek açıklamaları beklemek gerekli.

Taşra
Süvariler

Mesaj gönderen Taşra »

igirgin yazdı: 23 Kas 2020, 15:33 İkinci çuval vakamız hayırlı olsun.
Hakikaten o kadar da değil.
İşin ilginç tarafı bizimkiler AB'ye zeytin dalı uzatmışken olan bir hadise bu.
Hamaseti bir kenara bırakırsak -hamaset yapma demek "sert önlem alma "demek değil-zamanlama manidar.
Şimdi ne olur? Bir daha hiçbir gemi bizim gemilere bu maksatla yanaşamaz.
İnşallah tabii.
Ama AB'nin bu işleri bizim siyasi geleceğini ve güvenliğini Rusya'ya havale etmiş iktidarın Rusya'yı bölgeye davet etmesi hâline de gelebilir.
Zira müttefik lazım.
AB zorla Rusya'yı buraya yerleştirecek gibi.
En son Taşra tarafından 23 Kas 2020, 16:26 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
witch_king
Üye

Mesaj gönderen witch_king »

Bu durum lehimize çevrilebilir düzgün bir diploması ile.
Bende çuval veya marmara olayı gibi düşünmüyorum olayı, Avrupa nın şımarık çocuğunun beceriksizliği sadece.
Yalnız false flag olayı mı var istihbarat işinde :mrgreen: fena tongaya gelmişler :mrgreen: :mrgreen:

qtq
Süvariler

Mesaj gönderen qtq »

Bizimkilerin yemleme ihtimali nedir?