Resim

''AKBABA'' Havadan Karaya Anti-Radar Füzesi

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
Kullanıcı avatarı
Zeitgeist
Süvariler

Mesaj gönderen Zeitgeist »

Selam arkadaşlar ''turk.savunma.sanayi. isimli instagram hesabında milli anti radyasyon füze projesi olan ''Akbaba'' projesi olduğunu okudum. Biraz internette araştırdım doğruluğu var mı diye. Aşağıya linki bıraktım. Envanterimizdeki AGM 88 Harm füzelerinin muadili olacak gibi duruyor.

https://www.gaste24.com/turkiye-de-mill ... le,84.html
En son Sanchez tarafından 19 Ağu 2020, 23:55 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
Sebep: başlık düzenlendi

pardus
Süvariler
''AKBABA'' Havadan karaya anti-radar füzesi

Mesaj gönderen pardus »

Bu projeden hiç ses seda yok . Nette de fazla bir yazı çıkmıyor.Muhtemelen henüz başlamadı .Bu arada ABD ile elimizdeki agm 88 lerin modernizasyonu için bir anlaşma imzalanmış.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

Çok önemli bir proje, etrafımız radar dolu, Yunanistan, Suriye, İran tam bi hss çorbası.

Anti-radar başlıklarının üretimi, iyi bir taarruzi ihanın da ön şartı. Bence en geri kaldığımız alanlardan biri oldu şu anti-radyasyon işi, umarım hızlı ilerler.

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

Yerden kamyon uzerinden, hatta gemilerden, atilan HARPY veya Israil'in Delilah benzeri anti-radar dronlar cok onemli hale geldi. Etrafimiz TOR, Pantsir, Hawk, SA-17, S300 vs dolu.

leto
Süvariler

Mesaj gönderen leto »

Akıncı yerine radar izi düşük, dahili silah istasyonlu bir UCAV yapılsaydı. Videodaki mini harpy gibi bir mühimmat geliştirip, içine doldurup gönderirdik. Akıncı ne yapacaksa gerekirse iki Aksungur'la yapardık sanıyorum.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Projeden ses seda çıkmaması projenin devam etmediğine bir kanıt değildir. TEİ, TG50 motoru geliştiriyor, bu motor Harpy ve Harop tipi yerli mühimmatlarda kullanılacaktır bu da projenin hala güncel ve Atmaca füzesi gibi son ana kadar dışa asgari bilgi ile devam edeceğini göstermektedir.

Kullanıcı avatarı
swat
Genel Yetkili

Mesaj gönderen swat »

Akbaba füzesi meraklabeklenen gizli saklı bir füze ben 2021 gibi ete kemiğe bürüneceğini zannediyorum.

Antares
Süvariler
Re: ''AKBABA'' Havadan karaya anti-radar füzesi

Mesaj gönderen Antares »

PG-50 motoru üretildiğine göre proje devam ediyor. Bunu ve Akya'yı merakla bekliyorum.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

fontana2000 yazdı: 18 Ağu 2020, 14:19 PG-50 ile Akbaba nın ilgisi yok o zannettiğiniz İsrail in harpy silahına benzeyecek Akbaba ise katı yakıtlı uçaktan atılan Harm füzesine benzeyecek.
Ortak mantık ve sistemleri unutuyorsunuz herhalde.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

Çok eskidiler artık, daha önce konuşuldu. Raf ömürleri dolacağına radar vursunlar.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

musti yazdı: 19 Ağu 2020, 22:22 Akbaba ne durumda bilmiyorum. Libya'da İsrail yapımı Harpy dronları kullanılıyor.

Resim

Resim
Bu Harpy vurmuş mudur yoksa vurulmuş mu?

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

fontana2000 yazdı: 18 Ağu 2020, 14:19 PG-50 ile Akbaba nın ilgisi yok o zannettiğiniz İsrail in harpy silahına benzeyecek Akbaba ise katı yakıtlı uçaktan atılan Harm füzesine benzeyecek.
Bu motor ile Akbaba yanyana kullanıldı ki ben de artık herhalde onun motorudur diye düşünmeye başladım. Ancak ortak sistemler kullanıldığı için sanırım iki proje de yakın zamanda biter.

ZIRHLISUVARİ
Akıncılar
Re: ''AKBABA'' Havadan Karaya Anti-Radar Füzesi

Mesaj gönderen ZIRHLISUVARİ »

Akbaba "FÜZE" degil mi? Boyle motorla isi ne pervanesi var bunun.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

ZIRHLISUVARİ yazdı: 20 Ağu 2020, 11:20 Akbaba "FÜZE" degil mi? Boyle motorla isi ne pervanesi var bunun.
Hay allah ortalığı karıştırdık. Ben bilmiyorum AKBABA nedir ne değildir. Öylesine sordum PG-50 bittiğine göre sanırım bu mühimmatlar çıkar anlamında.

madmax12
Süvariler

Mesaj gönderen madmax12 »

PG-50 ile beklenen mühimmat Harpy, Harop gibi mühimmatlar, mini iha gibi. Akbaba ise bambaşka birşey. Sanırım görsel ile daha iyi anlaşılır lakin ekleyemedim link olarak bırakıyım yinede.

https://hizliresim.com/6sOnfQ

Harpy'in arkasındaki motora dikkat. Prensip olarak ikisi de anti radar özelliği gösteriyor biri uçaklardan atılan yüksek hızlı anti radar füzesi, öteki kamikaze ile atılan kendi çapında yüksek patlayıcı içeren ve yine radarları avlamak için kullanılan mini iha.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Aslında 12 saat uçabilme özelliği olsa bu PG-50 ile üretilen dronun, uçuş mesafesi bayaa artar. Ancak satcom olmadığından (sanırım olmaz) 150 km lik menzile sahip olacak diyebilir miyiz?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Antares yazdı: 20 Ağu 2020, 15:16 Aslında 12 saat uçabilme özelliği olsa bu PG-50 ile üretilen dronun, uçuş mesafesi bayaa artar. Ancak satcom olmadığından (sanırım olmaz) 150 km lik menzile sahip olacak diyebilir miyiz?
Hayır! Harpy gibi mühimmatlar at unut mantığı ile çalışır ve operatör yoktur. 12 saat uçuş yakıtı olsa ve ortalama hız 100 km/s olsa kaba hesap sabit bir radarı 1200 km den vurabilir, tabi bu mühimmat taktik mühimmat olduğu için atılacağı mesafe 50-60 km dir geri kalan yedek mesafeyi açılıp kapanan veya intikal eden bir radarı (Pantsir) ondan önce o bölgede uçarak tuzağa düşürmek için kullanılır. Kabaca bu mühimmat belli bölgeyi tarayarak dolaştığı için bir nevi SOM'dur, pervaneli uçtuğu için bir mini ihadır, radara kilitlendiği için mini Harm'dır, nihayetinde hedefini az bir patlayıcı ile vurduğunda MAM-L dir.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos »

Little little on in the middle gibi oldu.

siberba
Üye

Mesaj gönderen siberba »

pardus yazdı: 18 Oca 2020, 16:32 Bu projeden hiç ses seda yok . Nette de fazla bir yazı çıkmıyor.Muhtemelen henüz başlamadı .Bu arada ABD ile elimizdeki agm 88 lerin modernizasyonu için bir anlaşma imzalanmış.
Hocam ses seda yok diye neden devam etmiyor olsun ki? ROKETSAN birçok projede şeffaf değil. Akbaba'yı ilk kez, atışlı testlerinin yapılacağı gün göreceğiz muhtemelen.

https://www.sanalsavunma.com/akbaba-ant ... a-projesi/

SametKomurcu
Üye

Mesaj gönderen SametKomurcu »

AKBABA ve GÖKHAN Füzeleri İçin RamJet İtki Sistemi

Türk savunma sanayii, AKBABA ve GÖKHAN Füzeleri için milli imkanlarla ramjet itki sistemi geliştirme çalışmalarını başarıyla sürdürüyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir tarafından kısa süre önce yapılan açıklamada, “Seyir füzesi alanında farklı bir boyuta ulaştığımızı göreceğiz. Seyir füzelerimizin yerlilik oranlarının artırılması için çalışmalarımız devam ediyor. Yakında, RamJet itkili füzelerimizin testleri söz konusu olacak.” ifadelerine yer verildi.

Başkan Demir tarafından yapılan bu açıklama, bazı kesimler tarafından oldukça şaşkınlıkla karşılandı. Türkiye’nin RamJet alanında çeşitli çalışmalar yaptığı bilinse de bu kadar kısa süre içerisinde test aşamasına geçileceği düşünülmüyordu. Türkiye’nin RamJet alanında gerçekleştirdiği çalışmaların detaylarına ise SavunmaSanayiST.com ulaştı.

SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; Türkiye, kamuoyu tarafından adları bilinen en az iki farklı füze için RamJet çalışmaları gerçekleştiriyor. Bunlardan ilki, Roketsan tarafından geliştirilen AKBABA Anti-Radyasyon Füzesi. Türkiye’nin milli imkanlarla geliştirdiği ilk anti-radyasyon veya bir diğer isimlendirme ile ‘radarsavar’ füzesi olan AKBABA’nın ismi, kamuoyuna ilk kez resmi olarak Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın bir sunumuyla 1 Temmuz 2021 tarihinde duyuruldu.

Türkiye’nin füze sistemleri ve özellikle katı yakıtlı itki sistemleri alanında teknoloji üssü olan Roketsan, AKBABA Anti-Radyasyon Füzesi için katı yakıtlı bir RamJet motoru geliştiriliyor. AKBABA Füzesi ile ilgili herhangi bir ayrıntı bulunmazken, bahsi geçen test faaliyetlerinin AKBABA ile ilgili olabileceği tahmin ediliyor. AKBABA Projesi ile Türkiye’nin süpersonik anti-radyasyon füzesi geliştirebilen birkaç ülkeden birisi konumuna geleceği biliniyor.

Türkiye’nin RamJet itkili diğer bir füzesi ise TÜBİTAK-SAGE tarafından geliştirme faaliyetleri devam eden GÖKHAN Hava Hava Füzesi. SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; TÜBİTAK-SAGE, GÖKHAN Füzesi için sıvı yakıtlı bir RamJet motoru geliştiriyor. Geliştirilen bu motorun testlerinin de bu yılın sonuna kadar gerçekleştirilmesi planlanıyor.

İlk etapta F-16 platformlarında kullanılacak GÖKHAN Füzesi’nin, MBDA üretimi METEOR Füzesi’nden daha iyi özelliklere sahip olması hedefleniyor.

Roketsan, AKBABA Anti-Radyasyon Füzesi için katı yakıtlı bir RamJet motoru; TÜBİTAK-SAGE ise, GÖKHAN Füzesi için sıvı yakıtlı bir RamJet motoru geliştirmekte.

https://www.savunmasanayist.com/akbaba- ... i-sistemi/

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever »

Kati yakit Ramjet projesi Roketsan da cok eski. Hatirladigim 10 yildan fazlasi var.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Yeni olan neymiş? Bildiğimiz şeyler bunlar

Volkan2000
Üye

Mesaj gönderen Volkan2000 »

İlgili linkte bulunan foto da SOM-ETM yazılı bir SOM türevi var. Google da araştırdım "Elektronik Taaruz Mühimmatı olabilir mi diye tahminde bulunanlar gördüm

Resim

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle »

Volkan2000 yazdı: 29 Nis 2022, 05:18 İlgili linkte bulunan foto da SOM-ETM yazılı bir SOM türevi var. Google da araştırdım "Elektronik Taaruz Mühimmatı olabilir mi diye tahminde bulunanlar gördüm

Resim
Esir Test/Taşıma Mühimmatı anlamına geliyor, atışsız uçuş testlerinde kullanılan bir geliştirme prototipi.