Erken İhbar Radar Sistemi (EİRS)

Elektronik savaş, ağ merkezli muharebe, hedef tespit - teşhis, komuta - kontrol ve haberleşme sistemleri ve teknolojiler.
Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

ERKEN İHBAR RADAR SİSTEMİ PROJESİ
Proje kapsamında, Hv.K.K.lığı’nın erken ihbar için ihtiyaç duyduğu erken ihbar radar sistemlerinin geliştirilmesi ve tedariki planlanmaktadır. Bu kapsamda, 4 adet Taşınabilir Erken İhbar Radar Sistemi’nin yurtiçi imkan ve kabiliyetler ile geliştirilmesi ve üretilmesi faaliyetleri gerçekleştirilecektir.

Resim

Geliştirilecek sistemler ile uzun menzillerden tespit sağlanması, Balistik Füzeler (BF) ve İnsansız Hava Aracı (İHA) gibi çok düşük Radar Kesit Alanına sahip hedeflerin daha uzak mesafelerden tespit edilmesi ve erken uyarı verilmesi, değişken elektronik karıştırma ve zorlu coğrafi koşullarda çalışılabilmesi ve sistemlerin konfigüre edilerek farklı amaçlar için kullanılabilmesi hedeflenmektedir.

Sistemin ilk teslimatı 2021 yılı başında gerçekleştirilecektir.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Re: Erken İhbar Radar Sistemi (EİRS)

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Defence Turk tarafından edinilen bilgiye göre ÇAFRAD sistemi Uzun Menzilli Arama Radarı’nı (UMR) da oluşturacak olan EİRS Sistemi radarında testler başladı.
https://www.defenceturk.net/erken-ihbar ... er-basladi

goldenwings
Süvariler

Mesaj gönderen goldenwings »

Bu Smart-L’in bir dengi mi şimdi ? Tahmini 400 km menzil ? Sırada ne olabilir X Band radar mı ?

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

İstiklalFM yazdı: 10 Tem 2020, 10:07 Defence Turk tarafından edinilen bilgiye göre ÇAFRAD sistemi Uzun Menzilli Arama Radarı’nı (UMR) da oluşturacak olan EİRS Sistemi radarında testler başladı.
https://www.defenceturk.net/erken-ihbar ... er-basladi
Anlamadığım bir konu olduğu için soruyorum. Bu sistem bize ne kadar, neler kazandırı. Yahut eksik tarafları varmıdır, neyle kıyaslayabiliriz?
Biraz çok oldu ama, o kadarda nazımız geçsin. :)

Kafkasya
Süvariler

Mesaj gönderen Kafkasya »

Bu Radarların sadece 4 sistem olması bence az.

Bunlar tek tek yönlendirilebilir gan transistörlere sahip olduğu için, çeşitli aralıklarla kurulup Kaskade yapılabilir diye düşünüyorum.
Fiberoptik kablolar ile merkezi bir bilgisayar ile 400 km 4 katına kadar çıkarılması ( kafamdaki simülasyon ile) mümkün olabileceğini düşünüyorum.

Yani bütün farları bir noktaya konsantre olma imkanı.

Belki uzaydan bir sentetik radar ile izleri tesbit edebilseydik hedefe Kaskade şeklinde Radarları konsantre etme imkanı olurdu.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Kafkasya yazdı: 05 Ağu 2020, 00:52 Bu Radarların sadece 4 sistem olması bence az.

Bunlar tek tek yönlendirilebilir gan transistörlere sahip olduğu için, çeşitli aralıklarla kurulup Kaskade yapılabilir diye düşünüyorum.
Fiberoptik kablolar ile merkezi bir bilgisayar ile 400 km 4 katına kadar çıkarılması ( kafamdaki simülasyon ile) mümkün olabileceğini düşünüyorum.

Belki uzaydan bir sentetik radar ile izleri tesbit edebilseydik hedefe Kaskade şeklinde Radarları konsantre etme imkanı olurdu.
400 km ×4=1600 km mi diyorsunuz? :roll: ama dünya yuvarlak değil miydi?

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle »

Kafkasya yazdı: 05 Ağu 2020, 00:52 Bu Radarların sadece 4 sistem olması bence az.

Yanılmıyorsam proje 4 taşınabilir, 18 sabit radarı kapsıyordu ama şimdiye kadar sadece taşınabilir sistemin sözleşmesi imzalandı.

Kafkasya
Süvariler

Ben balistik ve intercontinentallerin tesbiti için düşündüm, onlar atmosfer dışı ya yani hala yukarda o mesafede, yoksa o mesafedeki uçağı ne yapalım
En son Kafkasya tarafından 05 Ağu 2020, 01:08 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kafkasya
Süvariler

Footle yazdı: 05 Ağu 2020, 01:02 Yanılmıyorsam proje 4 taşınabilir, 18 sabit radarı kapsıyordu ama şimdiye kadar sadece taşınabilir sistemin sözleşmesi imzalandı.
O, o zaman oldukça yeterli

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Kafkasya yazdı: 05 Ağu 2020, 01:04 Ben balistik ve intercontinentallerin tesbiti için düşündüm, onlar atmosfer dışı ya yani hala yukarda o mesafede, yoksa o mesafedeki uçağı ne yapalım
Deniz seviyesindeki bir radar 400 km den göreçeği hedef ortalama 12 km yükseklikte olması lazım.

Kafkasya
Süvariler

Tamam da o uzaklıkta uçan uçağı ne yapalım, benim maksatım o uzaklıktan gelen Balistik Füzenin rotasını ve düşeceği noktayı hesaplamak için zaman kazanmak.
Yani kesişme yerini belirleyip karşı roket, top, railgun herneyse işte vurabilme imkanı yaratmak.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 »

Uzun menzilli radarları önemli kılan diğer bir faktör de düşmanı radara yakalanmamak için alçaktan gitmeye zorlaması ve uçak menzillerini düşürmesi. Alçaktan uçmaya zorlanan hava taşıtınin menzili bir hayli kisalmakta.

Kafkasya
Süvariler

anafor2014 yazdı: 05 Ağu 2020, 09:10 Uzun menzilli radarları önemli kılan diğer bir faktör de düşmanı radara yakalanmamak için alçaktan gitmeye zorlaması ve uçak menzillerini düşürmesi. Alçaktan uçmaya zorlanan hava taşıtınin menzili bir hayli kisalmakta.
Bu açıdan bakmamıştım hiç.
Halbuki bu kadar açık.

karli
Süvariler

Mesaj gönderen karli »

anafor2014 yazdı: 05 Ağu 2020, 09:10 Uzun menzilli radarları önemli kılan diğer bir faktör de düşmanı radara yakalanmamak için alçaktan gitmeye zorlaması ve uçak menzillerini düşürmesi. Alçaktan uçmaya zorlanan hava taşıtınin menzili bir hayli kisalmakta.
O zaman teknik olarak bu seyir füzeleri içinde geçerli diyebilirmiyiz?

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 »

karli yazdı: 07 Ağu 2020, 13:06 O zaman teknik olarak bu seyir füzeleri içinde geçerli diyebilirmiyiz?
Seyir füzesinin uçuş profilini belirleyen kişiler hedefi ve bölgedeki radar ağını dikkate alarak belirlemektedir.

Ciddi bir radar örtüsü olan bir bölgeye çok daha uzun menzilli füze atılması gerekir. Bu fuzeninde çok alçaktan kendine tehdit olan şeylerin cevresinden dolaşarak hedefine ulaşır.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

igirgin yazdı: 05 Ağu 2020, 01:42 Deniz seviyesindeki bir radar 400 km den göreçeği hedef ortalama 12 km yükseklikte olması lazım.
Bir şey merak ediyorum. Radyo dalgaları stratosferden yansıyarak çok daha uzaklara gitmiyor mu? Bundan dolayı belki aracın irtifasını göremesek de uzaklığını ve geldiği yönü göremez miyiz?

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Antares yazdı: 16 Ağu 2020, 21:03 Bir şey merak ediyorum. Radyo dalgaları stratosferden yansıyarak çok daha uzaklara gitmiyor mu? Bundan dolayı belki aracın irtifasını göremesek de uzaklığını ve geldiği yönü göremez miyiz?
Görürüz!
Bir zamanlar internet yokken amatör radyo ile ilgileniyordum ama az pratik geneli teori idi, ve fizik derslerinde hocalara radyo ve elektronik ile alakalı bir şey sorduğumda genelde cevap vermiyorlardı-80'lı yıllar (hala aklımda basit ama enteresan radyo yayın projeleri var) hatırladığım kadar stratosfer'den değil iyonosferden yansıma oluyor ama genelde kısa dalgalar. Mesela farklı frekanslar günün farklı saatlerinde farklı davranıyor. Yani uzun dalga LW gündüz çok kısa mesafeden güçlü sinyal ile yayın yapabiliyor ve genelde eski teknoloji devlet destekli radyolar kullanıyor gece daha uzak ve farklı radyo istasyonu duyma şansınız artar. Orta dalda MW gündüz daha güçlüdür geceleri ise bir kaç bin kilometre mesafeden rahatça dinlenebiliyor. Kısa dalga SW gece gündüz rahar fakat farklı frekanslarda gece ve gündüz farkları var çünkü dalgalar iyonosferin farklı katmanlarıdan farkı yansıyor ve örnek olarak Sofya Radyosu ve Pakistan Radyosu birbirine girer ve bir taraftan "we will rock you" dinlerken diğer taraftan ezan sesi duyabiliyorsunuz.
Bir üstü VHF genelde radyo haberleşmesi için kullanılır içinde FM olarak bildiğimiz bandı da içerir. Bu dalgalar özellikle deniz seviyesinde çok uzaklara gidebilir bir zamanlar Antalya'dan Kıbrıs Mısır v.s. radyolarını aynı zamanda Kilyos'ta Bulgar radyolarını Türk radyolarında daha iyi dinlemişimdir.
UHF bandı genelde karasal tv yayınları için kullanılıyor.
Bir de mikro dalgalar var SHF yüksek enerjili doğrusal dalgalar kullanımlarını çanak antenlereden anlıyoruz ve atmosferde minimum yansıma uapar, X Band radarlar bu sınıfa girer.
L band radar da 1-2 GHz frekanskarında çalışır.
Neyse açarsınız bir radyo dalga kılavuzunu incelersiniz.

Sizin bahsetmiş olduğunuz radar tipine ufuk ötesi radar denir SW kısa dalga bandında çalışır ve iyonosferi bir yansıtıcı olarak kullanır; bir zamanlar Türkiye'de de ufuk ötesi radarlar üzerinde çalışıldığı hakkında haberler vardı ama büyük olasılıkla öncelikli proje değildir çünkü açık bir sonuç ilan edilmedi. Zaten sonuçlar da +- 15-20 km doğrulukla belirlense bile büyük başarı olur ve uçak ile gemi ancak hızından ayırt edilebilir. Bu amaçla kullanılma ihtimali olan bir anten tarlası var Şerefli Koçhisar'dan Ankara'ya yaklaşırken sol tarafta. Belki de sadece TRT kullanıyordur.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Bu çok açıklayıcı bilgi için teşekkür ederim. İstihbarat anlamında ufuk ötesi radarlara sahip olmamız aslında fena olmaz. Ama sanırım tehdit unsurları genelde sınırımızda olduklarından gerek duyulmuyor.

Kafkasya
Süvariler

O kadar kolay değil çok uzakları görmek.
Radar sinyalleri görsel olarak besbol sopasına benzer kenarlarindada çıktıları var sürekli parazit yapar, sinyali temizlemek için epey bir filtre lazım oda üreticinin ortaya koyacağı performans operatörü de iyi eğitmek lazım.

AESA daha temiz modülleri elektronik olarak yönlendirme yapılabilir artık kullandığınız işlemci ne kadar yetenekliyse modülleri kullanmakta o kadar iyi radarıniz olur.
Bu sayede aslında teorik olarak aynı radarı iluminasyon olarak yada pasif radar olarak da kullanabilirsiniz.
Tabi çok daha ileri görmek istiyorsanız yüksek tepeden abd nin Türkiye de dağa koyduğu büyüklükte çok modülleri olan bir Radarın olacakki oldukça pahalı olur. Yada benim yukarda önerdiğim şekilde ana bilgisayar ile dört beş Radarı aynı yöne yönlendirerek menzili artirabileceğimizi tahmin ediyorum.

İgirgin radyo sinyallerinin menzili bir de havadaki nemlede alakalı.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Bu sizin dediğiniz şey bende bir başka olayı hatırlattı sayın @Kafkasya. Radyo teleskopları biliyorsunuz. Çanak çapı ne kadar fazla olursa o kadar hassas ve iyi olur. Bu mantıkla özellikle Güney ve Kuzey Amerika çöllerinde devasa radyo teleskopları var. Ancak daha fazla büyütmek hem risk hem de maliyet açısından hiç mantıklı olmuyor tabii uygulanabilirliği de var bu sınırlamalar içinde.

İşte bu noktada 80 lerde ve 90 larda bir fikir gelişti.

Bir tane dev radyo teleskop yerine 100 tane daha küçük radyo teleskop yapıp. Yazılımsal olarak tek ve dev bir antenmiş gibi verim alınması!

Sonuçta şu anda yanılmıyorsam onlarca gözlemevi var dünyada bu mantık ile çalışan.

İşte biz de bir kaç radar ile (hem radarların aralarındaki mesafelerin fazla olması belki de 3 boyutluluk açısından avantaj olabilir) daha yüksek çözünürlük ve uzun menzil elde edebilir miyiz?

Her sorumda nedense şu cevabı kendime veriyorum. Bu düşündüğümü kim bilir kaç kere düşünmüşlerdir diye. Ama sormadan da edemiyorum. Daha ucuza bu şekilde bir mühendislikle de işin içinden çıkabilir miyiz acaba?

Kafkasya
Süvariler

Ben de biraz o dediğiniz şeyi anlatıyorum zaten 8-)

Bu nedenle iha bölümündede bir opsiyonu anlatmak istedim bir çözüm yahut bir vizyonum daha var. fakat yazının onaylanmasında sorun yaşıyorum orda.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Antares yazdı: 19 Ağu 2020, 15:36 Bu sizin dediğiniz şey bende bir başka olayı hatırlattı sayın @Kafkasya. Radyo teleskopları biliyorsunuz. Çanak çapı ne kadar fazla olursa o kadar hassas ve iyi olur. Bu mantıkla özellikle Güney ve Kuzey Amerika çöllerinde devasa radyo teleskopları var. Ancak daha fazla büyütmek hem risk hem de maliyet açısından hiç mantıklı olmuyor tabii uygulanabilirliği de var bu sınırlamalar içinde.

İşte bu noktada 80 lerde ve 90 larda bir fikir gelişti.

Bir tane dev radyo teleskop yerine 100 tane daha küçük radyo teleskop yapıp. Yazılımsal olarak tek ve dev bir antenmiş gibi verim alınması!

Sonuçta şu anda yanılmıyorsam onlarca gözlemevi var dünyada bu mantık ile çalışan.

İşte biz de bir kaç radar ile (hem radarların aralarındaki mesafelerin fazla olması belki de 3 boyutluluk açısından avantaj olabilir) daha yüksek çözünürlük ve uzun menzil elde edebilir miyiz?

Her sorumda nedense şu cevabı kendime veriyorum. Bu düşündüğümü kim bilir kaç kere düşünmüşlerdir diye. Ama sormadan da edemiyorum. Daha ucuza bu şekilde bir mühendislikle de işin içinden çıkabilir miyiz acaba?
Hatırladığım kadar radyo teleskoplarındaki sistem en az 3 çanaktan oluşuyor ve üçgenin alanı kabaca sanal çanağın çapını oluşturmakta. Bu ise sinyali yükseltmek için kullanılmakta başka bir esprisi yok.
Modern askeri radarlar ise pasif veya aktif faz dizili evrensel sistemlerdir. Modül verici gücü arttırırsanız 400 km değil 4000 km de görür fakat dünyanın yuvarlak olmasından dolayı o mesafeden göreceği şey uzay araçları ve varsa ufolardır çünkü yer seviyesindeki bir radar 4000 km uzaklıktaki nesleri ancak 1150 irtifada ise görebilir bu irtifadan aşağısını göremez. Ha böyle bir radarı uzaya 1150 km yörüngeye yerleştirirseniz o da 4000 km uzağı yer iz düşümünden 3800 km uzağı görebilir, böyle bir radar ne kadar uygulanabilir o ayrı mesele.
Sizin sorunuza gelince zaten radar ağları yerine göre onlarca ya da yüzlerce radardan oluşabilir. Menzil aslında o kadar önemli değil önemli olan menzil içerisinde olan nesleri tam olarak görmektir. Aesa radarlarıyla beraber çalışan pasif ve 2D radarlar ve optik gözlem istasyonları iyi bir kombinasyon olabilir.

Kafkasya
Süvariler

Balistik için Balistik yada icbm....

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

EIRS, Anadolu Isuzu 8x8 kamyon üzerinde:
Resim

Kaynak: https://www.defenceturk.net/aselsan-erk ... nune-cikti

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

Cok onemli bir kabiliyet, ozellikle GaN T/R modul kullanan EIRS radari Turkiye'nin uzun menzilli hava savunma sistemlerinin temel yapi tasi olabilir. HISAR SIPER sisteminin fuze ayaginda en azindan 100-120km menzilli fuze gelistirilebilirse, hava soluyan hedefler icin Turkiye'nin yabanci sistem ihtiyaci kalmayacaktir.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

_Turkuaz_ yazdı: 15 Kas 2020, 05:28 EIRS, Anadolu Isuzu 8x8 kamyon üzerinde:
Resim

Kaynak: https://www.defenceturk.net/aselsan-erk ... nune-cikti
Yalnız Isuzu normal lansman görsellerinden çok daha değişmiş! Bildiğin çok daha basit hali. Eleştirmek için demiyorum hangisinin daha iyi olduğunu bilemem ama öyle fütüristik olsun diye daha hiç üretmeden görsellerin paylaşılması çok acemice geldi.

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

Pek de değil. O zırhlı kabin versiyonuydu. Gerçekten değişmiş denebilecek tek yeri ön çamurluk ve far yerleşimi. Onların da bir önemi yok.

Şu 3d dizayna göre biraz değişmiş denebilir belki. Olur o kadar da.

Resim

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

IDEF'19 da aracın her iki versiyonunu da tanıtmıştı Anadolu ISUZU:
Zırhlı versiyon:https://i.hizliresim.com/Nsp2oL.jpg
Zırhsız versiyon: https://i.hizliresim.com/y6qcH9.jpg

Şahsen ben hava savunma sistemleri, karadan karaya roket ve füze sistemleri gibi ağır sayılabilecek sistemlerde Seyit'i diğer sistemler içinde BMC'nin 5 tonluk zırhlı çözümünü görmeyi bekliyorum. Böylelikle en azından bir standart yakalanabilir.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

O zaman ben gözümden kaçırmışım. Seyit denilince tek tasarım olarak dikkat etmedim sanırım?
Sayın @Sanchez ve @_Turkuaz_ a teşekkür ederim.

catfish
Akıncılar

Mesaj gönderen catfish »

Aselsan EİRS kullanılacağı tahmin edilen Of/Cos Tepe radar mevzi inşaatının son durumu. Video, 26 Ocak'ta eklenmiş.

BuLuT
Üye

Mesaj gönderen BuLuT »

Süper haber
Akıncı ve MIUS'a kadar envantere girer.
Sonrasıda F-16 Block 30 lara takılır.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

BuLuT yazdı: 14 May 2022, 17:01 Süper haber
Akıncı ve MIUS'a kadar envantere girer.
Sonrasıda F-16 Block 30 lara takılır.
EIRS, Siper Hava Savunma Sistemi'nin arama radarı yalnız. Muhtemelen EIRS'deki GaN altyapısında yararlanılarak F-16, MMU ve MIUS için geliştirilen AESA burun radarı sizin bahsettiğiniz.