STM - Açık Deniz Karakol Gemisi (OPV) Tasarımları

Savaş Gemileri, Donanma Havacılığı, yorumlar, projeler, analizler...
Unusuals
Üye

Mesaj gönderen Unusuals »

Bu gemi ile başlangıçta 8+4 opsiyon şekilde 12 adet üretilmesi planlanan, ardından çeşitli sebeplerle 4’te kalan milgem korvet sayısının yeniden ilk plana yaklaştırılması amaçlanmış gibi geldi bana.

Şimdilik düşük maliyetli şekilde platformları üretelim, savaş riski oluşursa hızlıca korvete çeviririz mantığı ile yaklaşmışlar gibi.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

Unusuals yazdı: 09 Nis 2022, 11:39 Bu gemi ile başlangıçta 8+4 opsiyon şekilde 12 adet üretilmesi planlanan, ardından çeşitli sebeplerle 4’te kalan milgem korvet sayısının yeniden ilk plana yaklaştırılması amaçlanmış gibi geldi bana.

Şimdilik düşük maliyetli şekilde platformları üretelim, savaş riski oluşursa hızlıca korvete çeviririz mantığı ile yaklaşmışlar gibi.
Zannedersem bir kavram kargaşası oldu. Aslında projenin adı her şeyi özetliyor ''Açık Deniz Karakol Gemisi''. Bildiğiniz gibi gerek Akdeniz'de gerek Karadeniz'de çeşitli gemilerle doğal kaynak arama ve çıkarma faaliyetlerimiz sürüyor. Diğer yandan Libya'ya gönderilen lojistik gemileri mevcut. Tüm bu faaliyetleri sürdüren gemilerin korumasını DzKK bünyesindeki korvet ve firkateynlerle sağlıyor. Onun dışında etrafımızdaki denizlerde düzenli olarak karakol faaliyetlerinde bulunuluyor. Hatta bu faaliyetler o kadar yoğun ki seyir rekorları falan kırılıyor. Haliyle barış zamanı bu kadar sensör ve silah yüklü gemilerin uzun saatler seyir yapması idame ve bakım masraflarını arttırıyor. Dolayısıyla ortaya konan bu ADKG konseptiyle barış zamanı tüm bu refakat ve karakol faaliyetlerini görece düşük personel kapasitesiyle yürütebilecek ucuz yollu, ancak gerektiğinde de bir firkateyn kadar silahlandırabileceğimiz esnek bir tasarıma sahip gemilere sahip olacağız. Burada maliyeti düşüren en önemli kalemlerden biri de motor. Hisar sınıfı ADKG'lerinde CODELOD yani dizel-elektrik motor kombinasyonu kullanılacak olması. Görece düşük sensör yapısı da maliyeti bir tık aşağı çekiyor.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos »

Bu tarz modüler ara platformlardan oldukça fayda göreceğimizi inanıyorum. Hem bakım onarım, hem de idame için.

Tulga
Süvariler

Mesaj gönderen Tulga »

Proje maliyeti veya birim maliyeti ile ilgili bir bilgi var mı? Ada sınıfı ile karşılaştırmak açısından iyi olurdu. Mesela barış zamanı karakol görev tanımlı donanım hali ile göreve başlamış platform maliyeti güzel karşılaştırma olurdu.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

Resim
Fotoğraf için defencehub.live'den Hexciter'e teşekkürler.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

Çok güzel bir proje olacak bu Hisar sınıfı gerek planlanan gemi sayısı olsun gerek geminin kabiliyetleri olsun çok önemli bir proje. Hisarlar sayesinde mevcut Ada sınıfı ve gelecek İstifler de çok rahatlayacaklar. Bu arada ben mi çok amigoyum yoksa bu Milgem tasarımı çok mu güzel ?Denize bundan daha çok yakışan bir platform ben görmedim daha, Type 26'lar da çok güzel olacaklar.

Kullanıcı avatarı
FrOzkan
Üye

Mesaj gönderen FrOzkan »

Ben anlamadım bu gemi bu silah yüküyle mi gezicek yoksa maks bu kadar mı silahlanabiliyor biz yarısını takmıcaz mı diyorlar. 4 tane haifif torpido ekleseler milgemden daha silahlı oluyor çünkü. Radar vs kapasitesi evet az ama aklımda deli sorular Yalman yerine boş bırakılsa vls için olurmuydu İlerde takarız mantığıyla diyorum hisarın olduğu yere vls gelse kapasite artsa ilerisi için bellimi olur yarın birgün 4lü paket halinde yerli essm tarzı mühimmat atarız . Offf babam böyle pasta yapmayı kimden öğrendi.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

FrOzkan yazdı: 29 Nis 2022, 12:54 Ben anlamadım bu gemi bu silah yüküyle mi gezicek yoksa maks bu kadar mı silahlanabiliyor biz yarısını takmıcaz mı diyorlar. 4 tane haifif torpido ekleseler milgemden daha silahlı oluyor çünkü. Radar vs kapasitesi evet az ama aklımda deli sorular Yalman yerine boş bırakılsa vls için olurmuydu İlerde takarız mantığıyla diyorum hisarın olduğu yere vls gelse kapasite artsa ilerisi için bellimi olur yarın birgün 4lü paket halinde yerli essm tarzı mühimmat atarız . Offf babam böyle pasta yapmayı kimden öğrendi.
Bu silah yükü ulaşabileceği kapasiteyi göstermek için.

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

İlk başta bol bol korvet yapacaktık ancak şöyle böyle sebeplerle olmadı. Şimdi o gemileri OPV olarak gerekirse hava savunma silah yükü dahil silahlandırabilir şekilde alıyoruz. Olanda hayır vardır sözü cuk oturdu. Gönül daha önce olsa isterdi tabi ama olacağına vardı.

Tulga
Süvariler

Mesaj gönderen Tulga »

Kesinlikle katılıyorum. Üretilebilir ve ulaşılabilir deniz platformlarına sahip olmak çok önemli bir kazanımdır. Düşünün bir; tasarımı istenilen şekilde degistirilebien, barış zamanı görev tanımı başka, savaş havasının tüm dünyayı kapladığı zaman ilave edilecek sistemlerle ve silahlarla görev tanımı çok daha başka olabilecek mimaride bir altyapıya sahip olunuyor.

Bu tarz bir ekipman ve donanım esnekliği belki TF-2000'den daha küçük İ sınıfından daha büyük tonajlı bir ara platform düşünüldüğünde de uygulanabilecektir.

Not: Benzer uygulamaların LST'lerde de uygulanabilmesini isterdim. Çıkartma birliklerine denizden ateş gücü sağlayacak konteyner içi topçu roketleri, savaş zamanı ilave edilecek Hisar HSS hücreleri gibi...