Mars Global Surveyor — Bir Öncünün Hikayesi

Bilim ve teknoloji üzerine yazılmış makale ve araştırma yazılarının yayınlanacağı bölüm
Cevapla
Kullanıcı avatarı
MrExelance
Süvariler
Mesajlar: 255
Kayıt: 13 Haz 2019, 19:25
Konum: İstanbul/Elazığ
Yaş:

Mars Global Surveyor — Bir Öncünün Hikayesi

Mesaj gönderen MrExelance »

Viking görevleri Mars hakkında görüşümüzü ciddi açıda genişletmişti. NASA bu görevlerin devamında “Mars Observer” adında yeni bir araç için 1984 yılında karar almıştı. Bu görev için NASA’nın planladığı bütçe ise 212 milyon dolardı.
Bu olaydan 2 yıl sonra uzay tarihine geçecek bir facia NASA’yı bekliyordu. 1986 yılında gerçekleşen Challanger faciasında 7 astronot hayatını kaybetti.
Mars Observer uzay aracının Space Shuttle ile fırlatılması bekleniyordu ama Challanger faciasında Space Shuttle resmen yok olmuştu. 1987 Mart olarak kararlaştırılan fırlatma tarihi 1992 yılına ertelenmek zorunda kaldı. Bu da bütçeyi artıran sorunlardan birisiydi. NASA bu göreve başlangıçta 212 milyon dolar ayırmıştı ama Mars Observer görevi bunu dörde katladı ve NASA’ya maliyeti 813 milyon dolar oldu.
1992 Eylül 25’te Cape Canaveral üssünden Titan III roketiyle yolculuğa başlayan Mars Observer aracının Mars yörüngesine girmeye 3 gün kala açıklanamaz bir biçimde iletişim kaybedildi ve bir daha bağlantı kurulamadı.

Bu kayıp resmen NASA’nın izlediği yolu değiştirdi. NASA’nın yeni yöneticisi Daniel Goldin daha az bütçeli, daha az grup ve kişiyle çalışılan, daha az komplike araçlar kullanılan az maliyetli uzay araçları üretmek şeklinde bir tutum sergiledi. Mars Global Surveyor yörünge aracı da bunlardan birisiydi ve aslında ilkiydi.

Bu durum Mars Global Surveyor'un başlamasına sebep olacaktı

---
---
---
---
---


https://aveonj.com/mars3-global-surveyor-23/

Cevapla