Orta Menzilli Gemisavar Füzesi

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Resim
Füze Uzunluğu: 3.2 Metre
Ağırlık: 300+ Kg
Motor: TEİ TJ300
Azami İtki (N)/(lbf) : 1400/315

TÜBİTAK desteği ile Eylül 2017’de TEI ve Roketsan arasında imzalanan protokole istinaden gerçekleşen işbirliği kapsamında, TEI-TJ300 OMGS (Orta Menzil Gemi Savar) Hava Solumalı Jet Motoru Projesine başlandı.

https://www.defenceturk.net/turkiyenin- ... -tei-tj300

Lebejac
Üye

Mesaj gönderen Lebejac »

Hayırlı olsun.

delikpr
Süvariler

Mesaj gönderen delikpr »

Bu hangi yabancı ürünün yerini alıyor? ATMACA Harpoon karşılığı değil miydi?

Kullanıcı avatarı
witch_king
Üye

Mesaj gönderen witch_king »

delikpr yazdı: 30 Mar 2022, 18:36 Bu hangi yabancı ürünün yerini alıyor? ATMACA Harpoon karşılığı değil miydi?
Penguin füzesinin yerini alacak diye hatırlıyorum.

yörükoglu
Süvariler

Mesaj gönderen yörükoglu »

Marte ER (Sea Killer) ve Penguin MK3

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

İbrahim Sünnetçi'nin Çakır Orta Menzilli Gemisavar Füze Sistemi hakkındaki yazısı oldukça bilgi dolu:
https://www.linkedin.com/pulse/roketsan ... R5KQ%3D%3D

Tugsat
Üye

Mesaj gönderen Tugsat »

Hayırlı olsun. En çok da SİDA'lardan etkili kullanılabilirliğini merak ediyorum.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

yörükoglu yazdı: 30 Mar 2022, 19:26 Marte ER (Sea Killer) ve Penguin MK3
Bı ikisinden daha hızlı olacak gibi

Canti
Süvariler

Mesaj gönderen Canti »

Çakır yeni nesil seyir füzesi olarak resmen kamuoyuna tanıtılmış. Çok güzel bir haber. İlk atış testi bu yıl sonunda Akıncı'dan yapılacakmış.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Tam boyutlu maketi:

merzifonlu
Süvariler

Mesaj gönderen merzifonlu »

Bu şey seyir füzesi kılıklı sürü kamikaze ihası olmuş. İoannis Theodoratos emice çok içerleyecek, çooook! :mrgreen:

KARACI
Süvariler

Mesaj gönderen KARACI »

Hele bir Kuzgun TJ de ciksin ortaya, şoyle onar onar 40 bin feet de yuklu sihalarda gorelim de, o vakit hasim olacak donanmalar dusunsun. 20 Akinci ortalama 200 adet atisa hazir, riski sifir sartlarda muhimmatla denizleri dar eder. Aster menzili disindan olacagini da not edelim...

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 »

Bu füzede TEI nin motoru olmayacakmıydı?

Lebejac
Üye

Mesaj gönderen Lebejac »

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Ürün ailesi olarak iyi düşünülmüş sistem. Umarım ailenin planlanan tüm üyeleri hayata geçer. Bu füzeyi görünce aklıma Elbit Systems'ın Delilah füzesi geliyor. Çakır'dan daha kısa olmasına karşın daha hafif ve azami menzili 250km. Biraz daha çalışırsak bence o ayarda bir çözüm çıkarabiliriz gibi geliyor.
Resim

Twitter'da bazen videoların çözünürlüğünde sıkıntı yaşanıyor. SSB'nin videosunu HD izlemek isteyenler için:

Animasyonda Meltem'leri görmemek üzücü olmuş.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle »

Delilah'ın harp başlığı yanlış bilmiyorsam 30kg civarındaydı, Çakır'ın bugün paylaşılan özelliklerine göre 70kg bir harp başlığı taşıyor. Harp başlığının küçültüldüğü ve kanat tasarımının değiştirildiği ccd/iir güdümlü özel bir havadan atılan versiyon geliştirilmesi durumunda 250km çok rahatça yakalanır ve geçilir bana kalırsa.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Marte-ER ile küçük bir kıyaslama:

commandos
Süvariler

Mesaj gönderen commandos »

anafor2014 yazdı: 31 Mar 2022, 11:09 Bu füzede TEI nin motoru olmayacakmıydı?
Üstat, ben de senin gibi düşündüm ilk KTJ-1750 motoru kullanılacağını görünce. TEI özellikle TJ-300 tarzı muadillerinden küçük çapta bir motor üretmişti bu füze için. Şimdi de motorun KTJ olacağı söyleniyor. Sanırım o TEI için teknoloji geliştirme projesiydi. Öyle hatırlıyorum.
Bundan sonra sanırım Kale daha çok füze motorlarına yoğunlaşacak. TEI daha büyük motorlara kanalize olacaktır. Özellikle MMU.

Volkan2000
Üye

Mesaj gönderen Volkan2000 »

250 mm çap hemen VLS den quad packed düşündürüyor. RIM-162 ESSM nin de çapı 254 mm. Şimdi değilse de ilerde bunu yapacaklar gibi görünüyo

tomthejeer
Üye

Mesaj gönderen tomthejeer »

Böyle önemli bir füzenin 200+ sayıda varlığı tak başına savaşı önlemeye yetebilir. İnanılmız kabiliyetli bir füze. İnsansız deniz sistemlerinden atılabilmesi korkunç.

İşte Yunana bu yönden fark atmanın pahası yok. Piyasada bu özelliklere sahip bir füze bulup alma girişiminde bulunacaklar. Kısmen kısıtlanmış füzelere +250 milyon euro verip 5 6 sene bekleyecekler. Biz ise her özelliğini günden güne değiştirebileceğiz.

Böyle bir füzenin test atışı aşamasında lansmanının yapılması da çok hoş. Kim bilir kaç tane daha bu şekilde yürütülen proje var.

Roketsan'a büyük tebrikler. Dünya çapında bir şirket oldular çoktan.

Volkan2000
Üye

Animasyonda radarların vurulmasında görüldüğü üzere karadan karaya da atılıyor

Volkan2000
Üye

Bu infografik Roketsan'a mı ait yoksa bir arkadaş hayalindekileri mi yansıtmış

Resim

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Volkan2000 yazdı: 31 Mar 2022, 13:02 Bu infografik Roketsan'a mı ait yoksa bir arkadaş hayalindekileri mi yansıtmış

Resim
Muhtemelen Roketsana ait:
Resim

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 »

commandos yazdı: 31 Mar 2022, 11:44 Üstat, ben de senin gibi düşündüm ilk KTJ-1750 motoru kullanılacağını görünce. TEI özellikle TJ-300 tarzı muadillerinden küçük çapta bir motor üretmişti bu füze için. Şimdi de motorun KTJ olacağı söyleniyor. Sanırım o TEI için teknoloji geliştirme projesiydi. Öyle hatırlıyorum.
Bundan sonra sanırım Kale daha çok füze motorlarına yoğunlaşacak. TEI daha büyük motorlara kanalize olacaktır. Özellikle MMU.
Olabilir hocam, birde TEInin malum ortağı var belki ortakları füze işine girmek istememiş olabilir. Döner kanat ve sabit kanat üzerine devam edecek olabilirler.

SametKomurcu
Üye

Mesaj gönderen SametKomurcu »

Hocam şunu merak ettim. Çakır SW Sürü Sensörü nedir? Ne işe yarıyor biri anlatabilir mi?

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

SametKomurcu yazdı: 31 Mar 2022, 13:45 Hocam şunu merak ettim. Çakır SW Sürü Sensörü nedir? Ne işe yarıyor biri anlatabilir mi?
Ruslardakine benzer sanırım, ismini unuttum.

Aynı anda 5-6 Çakır füzesi hedefe gidecek, bu sensör de kendi aralarındaki koordinasyonu sağlayacak herhalde. Kumanda eden rolündeki füze biraz daha yüksekte uçuş yapıyor, o vurulursa diğeri yerine geçiyordu

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

SametKomurcu yazdı: 31 Mar 2022, 13:45 Hocam şunu merak ettim. Çakır SW Sürü Sensörü nedir? Ne işe yarıyor biri anlatabilir mi?

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

Menzilden çok hızlı ve öfkeli füzelerden hoşlanıyorum, tabii kontrollü hız. Menzilciler vs hızcılar, ohhh tarikat ismi gibi oldu. :P

Hem menzili yüksek, hem de çok hızlı olunca ballı kaymak. Ah hipersonik füze, ballı çöreğim :D

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Yahu Delilah gibi olsun diyordum da, olmuş galiba:

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali »

Volkan2000 yazdı: 31 Mar 2022, 13:02 Bu infografik Roketsan'a mı ait yoksa bir arkadaş hayalindekileri mi yansıtmış

Resim
Bu grafiği göre Çakır bir Orta menzilli gemi savar füzesinden çok fazla. Bir isim değişikliğini hak ediyor.

ÇAKIR - MR/MCM (Mid Range/Multirole Cruise Missile)

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Bir sorum var. Tamam ÇAKIR gayet iyi ve gerekli. Ama çok daha ucuza orta menzilli bir gemisavara da ihtiyacımız yok mu? Bundan çok daha ucuza aynı menzilde bir füze de yapamaz mıyız?

merzifonlu
Süvariler

Antares yazdı: 02 Nis 2022, 15:32 Bir sorum var. Tamam ÇAKIR gayet iyi ve gerekli. Ama çok daha ucuza orta menzilli bir gemisavara da ihtiyacımız yok mu? Bundan çok daha ucuza aynı menzilde bir füze de yapamaz mıyız?
Yaparsın ama ne kadar ekmek o kadar köfte. Çakır kadar becerikli olmaz. Tek özelliği menzil olur. MAM-T öyle mesela.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

merzifonlu yazdı: 02 Nis 2022, 15:39 Yaparsın ama ne kadar ekmek o kadar köfte. Çakır kadar becerikli olmaz. Tek özelliği menzil olur. MAM-T öyle mesela.
İşte düşman çok yetenekli değilse pahalı mühimmata gerek var mı? Yani bir de ucuzundan bir model daha mı yapsak?

Volkan2000
Üye

Ucuzu var zaten
Roketsan Laçin IIR güdüm kiti. Geminin kaptanı bununla vurulacağına 4 tane Çakır a bile razı gelir

Resim

Kullanıcı avatarı
Mec
Süvariler

Mesaj gönderen Mec »

MAM-L ve MAM-T'lerin hafife alınmaması gerektiğini düşünüyorum çok yüksek irtifalardan bırakılan bu görece ufak mühimmatlar bir gemiyi batırmasa bile oldukça ucuza o dev gemileri saf dışı hale sokabilir.

Derseniz ki MAM grubunu atacak araçlar oralara kadar yaklaşamaz, buna soru işareti koymak lazım işin içinde EH de olacak.Ukrayna olayları iyi mesaj.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Volkan2000 yazdı: 02 Nis 2022, 17:37 Ucuzu var zaten
Roketsan Laçin IIR güdüm kiti. Geminin kaptanı bununla vurulacağına 4 tane Çakır a bile razı gelir

Resim
Bu gemisavar değil. Kaçınma manevraları ya da sea skimming özelliği yok. EH konusunda Çakır ile Laçin kitinin yeteneğini bilemem ama Menzile bakıp tüm mühimmatları aynı şekilde düşünmememiz gerekiyor. Serbest süzülerek vuran bir mühimmat tabii ki dediğiniz gibi gemi vurabilir. Benim sorum aslında sesli bir düşünce.

Bazen en iyisini yapmaya çalışırken (ki savunmada en iyisi elimizde olmalı orası ayrı) basit, ucuz ve pratik çözümleri gözden kaçırıyor muyuz? Tabii ben de bilemem seyir füzesi değil de Harpoon un minyatürü olsaydı aradaki maliyete değer miydi?

Bir savaş anında peynir ekmek gibi kullanacağımız mühimmatlar. MAM-L bu konuda harika başarılı bir örnek.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle »

Antares yazdı: 02 Nis 2022, 15:32 Bir sorum var. Tamam ÇAKIR gayet iyi ve gerekli. Ama çok daha ucuza orta menzilli bir gemisavara da ihtiyacımız yok mu? Bundan çok daha ucuza aynı menzilde bir füze de yapamaz mıyız?
Yani daha ne kadar ucuz bir füze yapabilirsiniz ki hocam, yani ÇAKIR'dan neyi çıkarıp daha ucuz bir füze elde etmeyi umabiliriz ki. ÇAKIR bir füze ailesi olacak, tek füze bütün bu bahsedilenleri yapmayacak. Modüler bir tasarımla farklı versiyonlar halinde olacak, sonuçta seçtiğiniz versiyona göre maliyeti olacak. Gemisavar versiyonu seçer tek tip arayıcı başlık ile sipariş edersiniz, ucuz olur. Sizin dediğiniz gibi bir füze de ÇAKIR'ın dediğim versiyonundan ucuz olmaz. Çünkü bunun daha ucuzu LAÇİN, KUZGUN-SS veya Aselsan IIR Minyatür Bomba falan olur.

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali »

Antares yazdı: 03 Nis 2022, 00:14 ... Menzile bakıp tüm mühimmatları aynı şekilde düşünmememiz gerekiyor. Serbest süzülerek vuran bir mühimmat tabii ki dediğiniz gibi gemi vurabilir. Benim sorum aslında sesli bir düşünce.
.
Tüm mühimmatları değil ama belirli kategorideki mühimmatları aynı özelliklerde düşünmek iyi olur gibi geliyor.

Her mühimmat ailesi için ayrı ayrı Ar-Ge yapmaktansa ortak kompanent ve görev tanımını sağlayabilecek füze aileleri oluşturmak daha avantajlı .Özellikle günümüz Harp doktrininde güdümlü ve akıllı mühimmatların önemi bu kadar artmışken multirole füzeler daha efektif olur.

Ukrayna Savaşında sınıfların ortadan kalktığı kullanımlar gördük. Kalibr Füzesi deniz hedeflerine ve K-300P Bastion ile kara hedeflerine atışlar yapıldı. Burada farklılıklar menzil ve görev yükü olmalı. Geri kalan arayıcı başlık, booster, motor, diğer elektronik sistemler ve gereksinimler ortak olmalı.
Ayrıca tamamen hedefi imha eden büyük füzeler yerine, satürasyon saldırısı ile sistemleri savaş dışı bırakacak küçük füze sistemlerine de ağırlık verilmeli. Kamikaze ihalardan ufak asgari görev yüküne sahip füzeler hem tespiti, hem savunması zor silah sistemleri olarak aklıma geliyor.
Yüzlerce Sihadan 60-70mm çapında 300-400mm boyutunda binlerce küçük füze ile gemilere saldırılar geliyor aklıma.

Tulga
Süvariler

Mesaj gönderen Tulga »

Mühimmatların maliyet-etkinliği yanında taşıyıcı platform konusunu da gözden kaçırmamak lazım. Türkiye gibi bölgesinde bağımsız politika yürütmeye çalışan bir devlete ihtiyacı olan Muharip Uçak tedarigi engelleniyorsa, mevcut savaş uçağı envanteri ülke hava savunması için hayati önemdeyse, kendi üretimi olan-olacak platformlar vasıtası ile yüksek ve tesirli ateş gücüne haiz mühimmatlar kullanabilmesi, bunu düşük bakım onarım harbe hazırlık seviyesine sahip platformlarda kullanabilmesi çok daha stratejiktir düşüncesindeyim.

Bayraktar Tb2, Anka-S, Aksungur, Akıncı, Hürkuş, Hürjet, MİUS, T-929, DSH helikopterleri, DK uçakları gibi platformları da savaş alanına bu tarz etkili mühimmatlar vasıtası ile dahil etmek önemli bir kazanımdır.

Her ne kadar F-16 Muharip Uçak filolarimiz varsa da yukarıda saydığım platformlar ve Çakır, Kuzgun, Göktuğ tarzı mühimmatlar ile farklı görev tanımları farklı stratejiler ile desteklenebilir.

Antares
Süvariler

Mesaj gönderen Antares »

Footle yazdı: 03 Nis 2022, 01:51 Yani daha ne kadar ucuz bir füze yapabilirsiniz ki hocam, yani ÇAKIR'dan neyi çıkarıp daha ucuz bir füze elde etmeyi umabiliriz ki. ÇAKIR bir füze ailesi olacak, tek füze bütün bu bahsedilenleri yapmayacak. Modüler bir tasarımla farklı versiyonlar halinde olacak, sonuçta seçtiğiniz versiyona göre maliyeti olacak. Gemisavar versiyonu seçer tek tip arayıcı başlık ile sipariş edersiniz, ucuz olur. Sizin dediğiniz gibi bir füze de ÇAKIR'ın dediğim versiyonundan ucuz olmaz. Çünkü bunun daha ucuzu LAÇİN, KUZGUN-SS veya Aselsan IIR Minyatür Bomba falan olur.
Üstat yanlış anlaşılmasın ben ÇAKIR olmamalı demiyorum tam tersine olması elzem ve harika bir başarı. Anti gemi füzesi ile seyir füzesi arasında fark var. DNz.Kk. böyle istemişse orası ayrı. Maliyet olarak da siz biliyor musunuz ucuz olduğunu? Yabancı muadilleriyle kıyaslamayalım.

Benimki bir eleştiri değil tam tersine bir soruydu. Dikkat ederseniz kuvvet Popeye istemişti de ona Som yapılmıştı. Tabii bu demek değil ki Som gereksiz.

Belki de hücumbot gibi bir platformu daha ucuz mühimmatlara vurmayı düşünüyorlardır.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle »

Antares yazdı: 03 Nis 2022, 16:35 Üstat yanlış anlaşılmasın ben ÇAKIR olmamalı demiyorum tam tersine olması elzem ve harika bir başarı. Anti gemi füzesi ile seyir füzesi arasında fark var. DNz.Kk. böyle istemişse orası ayrı. Maliyet olarak da siz biliyor musunuz ucuz olduğunu? Yabancı muadilleriyle kıyaslamayalım.

Benimki bir eleştiri değil tam tersine bir soruydu. Dikkat ederseniz kuvvet Popeye istemişti de ona Som yapılmıştı. Tabii bu demek değil ki Som gereksiz.

Belki de hücumbot gibi bir platformu daha ucuz mühimmatlara vurmayı düşünüyorlardır.
Yok hocam asıl ben yanlış ifade etmişim benimkisi size bir sitem değildi üstünüze alınmayın lütfen. Maliyet konusu üzerinde lansman sırasında ısrarla uygun maliyetli olacağının üzerinde durulmuş. Aslında sizin bahsettiğiniz bu ucuz sadece gemisavar özelliği olan füzeyi ROKETSAN aslında ortaya koymuş, sadece ortaya koyduğu füzeyi kullanarak farklı görevleri de yapabilecek bir aile oluşturmuş benim kastettiğim buydu. Grafikteki ÇAKIR AS ve ÇAKIR CR aslında iki farklı füze olacak. Baktığınızda sadece gemisavar bir füze geliştirme maliyeti çok daha ucuz görünebilir size, evet maliyet tek füze geliştirmekten daha fazla olacaktır ama ayrı ayrı füzeler geliştirmekten de daha az olacaktır. Ayrıca farklı versiyonlar ortaya koyarak sipariş sayılarını arttırmak ve üretim maliyetini daha da aşağı çekmek mümkün. Muhtemelen gövde-motor gibi donanımlar ortak; yazılımda, harp başlığında ve arayıcılarda ufak farklılıklar olacaktır. Özet olarak ÇAKIR ailesi sizin dediğiniz ucuz orta menzilli gemisavar füzeyi de sunuyor, seyir füzesi çözümünü de. Ki bence gövde formu ve kanat tasarımı olarak bakarsak gemisavar tarafı daha ağır basıyor.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos »

Çakır, son derece güzel bir ürün gamı ile ortaya çıkacak. Dünyada muadili var mı, evet Fransızlar da var ama menzil olarak kısa ve bu kadar seçenekli başlığı yok. Ebatlar da hemen hemen aynı. Bu ürün hem çok satar, hem de çok iş yapar. Keşke tanıtımı daha önce yapılsaydı. O zaman Araplara verilen tekliflerde Fransız ürünlerine yer vermez, maliyette de etkinlik sağlanırdı. Dünü kurtaramadiık ama yarın bizimdir.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

okeanos yazdı: 03 Nis 2022, 19:57 Çakır, son derece güzel bir ürün gamı ile ortaya çıkacak. Dünyada muadili var mı, evet Fransızlar da var ama menzil olarak kısa ve bu kadar seçenekli başlığı yok. Ebatlar da hemen hemen aynı. Bu ürün hem çok satar, hem de çok iş yapar. Keşke tanıtımı daha önce yapılsaydı. O zaman Araplara verilen tekliflerde Fransız ürünlerine yer vermez, maliyette de etkinlik sağlanırdı. Dünü kurtaramadiık ama yarın bizimdir.
Genel anlamda Penguin yada Marte-ER ile karşılaştırılıyor Çakır. Bunun sebebi de ilk postta olduğu gibi TEI'nin TJ-300 motoru lansman ve sunumlarında Orta Menzilli Gemisavar Füze ifadesini kullanması. Haliyle DzKK envanterinde bulunan bu tarz bir füze olarak Pengiun ile karşılaştırıldı. Sonra boyutları falan daha kesinleşince Marte-ER ile karşılaştırıldı ancak ortaya çıkan son ürün bence pek çok kişinin beklediği Delilah ayarında bir füze ailesi oldu.

Kullanıcı avatarı
dr.911
Akıncılar

Mesaj gönderen dr.911 »

Şimdi bu Hibrit başlık dedikleri iir ve rf güdümünün tek bir başlıkta olması bu tamam bir de bunlara ek aynı başlık ins/gps de mi taşıyor ? Nasıl oluyor tam olarak ?

merzifonlu
Süvariler

dr.911 yazdı: 04 Nis 2022, 15:15 Şimdi bu Hibrit başlık dedikleri iir ve rf güdümünün tek bir başlıkta olması bu tamam bir de bunlara ek aynı başlık ins/gps de mi taşıyor ? Nasıl oluyor tam olarak ?
Evet onları da taşıyor. GPS/INS standart olarak hepsinde var galiba. Hibrit başlık üretmek zordur. Onu yapabilen adamdan korkacaksın! :twisted:
En son merzifonlu tarafından 05 Nis 2022, 06:53 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

Kullanıcı avatarı
okeanos
Süvariler

Mesaj gönderen okeanos »

Eh kabiliyetine sahip başlık da eş geçmemek gerek.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

KTJ 1750 hazır mı yoksa daha yeni mi geliştirilecek?
Geliştirilecek motor Deniz Kuvvetleri'nin kanisterlerine sığabilecek mi? Hatırlarsanız Mahmut Akşit TJ300 için kanisterlere sığıdırabilmemiz gerekiyordu demişti biz de bir türlü anlayamamıştık ki Mk41'in 4'lü sığıdırmasından bahsediyordu.
Eğer bu KTJ1750 işi KTJ3200 gibi yılan hikayesi olacaksa ÇAKIR füzesi de yılan hikayesine dönecek. Bu da füzenin seçim yatırımından başka bir şey olmadığını gösterir.

merzifonlu
Süvariler

İçinizi ferah tutun. Ukrayna olayından sonra hem Çakır, hem de Kuzgun kısa sürede tamamlanırlar. Savaşları platformalar değil akıllı mühimmatlar kazandırıyor, Ukrayna'dan alınacak ders budur.

Volkan2000
Üye

Çakır a en çok benzeyen yabancı silah

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

İDA ve İHA'lardan atılacak olması ÇAKIR'ı benzersiz bir konuma taşıyor. Ayrıca Sea Breaker videoda da gösterildiği üzere şu anlık sadece gemi ve kara platformlarından ateşlenmesi düşünülüyor. ÇAKIR ise kullanım senaryoları ve araçları açısından daha çok Elbit Systems ürünü Delilah'a benziyor. Hatta onun bir miktar daha gelişmişi diyebiliriz.

Resim