SİPER Hava Savunma Sistemi

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
kabardey
Akıncılar

Mesaj gönderen kabardey »

Şahane bir haber. Biz de tam gemilerden atılacak bir şey arıyorduk. :) Beklediğimden daha hızlı geldi. Umarım bu sefer aynı şeyi yapmayız ve bütün kuvvetler için ortak bir çatı altında buluşulabilir. Emeği geçen herkesi tebrik ederim.

Ak-Tolga
Akıncılar

Mesaj gönderen Ak-Tolga »

Daha önce yayınlanan SİPER şemasında atıcıların dikine VLS konumunda olduğu hepimiz gördük.
Bu şekilde fırlatılan bir füzenin bosteri olması pek mümkün olmayacaktır.
ATMACA Bosteri ile atışını gördüğümüz (HİSAR-U) veya bir test füzesi-ara çözüm diyebileceğimiz füzenin SİPER diye adlandırılması için henüz biraz erken olduğunu düşünüyorum.

Test-Atış videosunda füzenin fırlatıldığı atıcının gösterilmemesi (sonda roketinde kullanılan) kızaklı tip olabileceği ihtimalini akla getirdi. Roketsan'ın gerek SPADA-2000 ve Otomatın bosterleri gerekse Atmaca tecrübeleri daha uzun menzillere ulaşmamızda önemli katkı sağlayacaktır.

Böylesi bir kabiliyeti hızlı bir test süresi sonrası bir an önce devreye almamız ülke savunması için çok büyük katkı sağlacaktır. Gerekirse kanister vb. çalışmaları bile beklemeden erken üretimden araç üzerine alınacak bir kaç sistemin bile Suriye ve Yunanistan sınırında caydırıcılığı olacak ve SİPER için bize süre sağlayacaktır.

trakya_forever
Süvariler

Mesaj gönderen trakya_forever »

Booster demisken aklima takildi. Konuyla direk alakali degil ama. Booster cok maliyetli mi? Mesela TRG300 Kaplana booster takilsa menzilde ciddi bir artis olur diye tahmin ediyorum. Yoksa maliyet cok mu artar? Ruslar booster kullanmislar bir roket sistemlerinde.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle »

Ak-Tolga yazdı: 07 Kas 2021, 21:15 Daha önce yayınlanan SİPER şemasında atıcıların dikine VLS konumunda olduğu hepimiz gördük.
Bu şekilde fırlatılan bir füzenin bosteri olması pek mümkün olmayacaktır.
ATMACA Bosteri ile atışını gördüğümüz (HİSAR-U) veya bir test füzesi-ara çözüm diyebileceğimiz füzenin SİPER diye adlandırılması için henüz biraz erken olduğunu düşünüyorum.

Test-Atış videosunda füzenin fırlatıldığı atıcının gösterilmemesi (sonda roketinde kullanılan) kızaklı tip olabileceği ihtimalini akla getirdi. Roketsan'ın gerek SPADA-2000 ve Otomatın bosterleri gerekse Atmaca tecrübeleri daha uzun menzillere ulaşmamızda önemli katkı sağlayacaktır.

Böylesi bir kabiliyeti hızlı bir test süresi sonrası bir an önce devreye almamız ülke savunması için çok büyük katkı sağlacaktır. Gerekirse kanister vb. çalışmaları bile beklemeden erken üretimden araç üzerine alınacak bir kaç sistemin bile Suriye ve Yunanistan sınırında caydırıcılığı olacak ve SİPER için bize süre sağlayacaktır.
"Bu şekilde fırlatılan bir füzenin bosteri olması pek mümkün olmayacaktır." cümlesiyle tam olarak ne demek istediniz hocam anlamadım ama eğer füzenin dikey değil de belirli bir açıyla fırlatılmasını kastediyorsanız daha önce HİSAR füzelerinin de ilk ateşleme testleri bu şekilde yapılmıştı. Ayrıca dikkat ederseniz videoda 1:24'de fırlatma tüpünün parçalanan kapak muhafazası görüntüye giriyor, bu nedenle kızaklı bir fırlatıcı kullanıldığını sanmıyorum. Atıcıyı göstermemelerinin başka bir nedeni olmalı.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Mesaj gönderen İstiklalFM »

Footle yazdı: 08 Kas 2021, 01:53 "Bu şekilde fırlatılan bir füzenin bosteri olması pek mümkün olmayacaktır." cümlesiyle tam olarak ne demek istediniz hocam anlamadım ama eğer füzenin dikey değil de belirli bir açıyla fırlatılmasını kastediyorsanız daha önce HİSAR füzelerinin de ilk ateşleme testleri bu şekilde yapılmıştı. Ayrıca dikkat ederseniz videoda 1:24'de fırlatma tüpünün parçalanan kapak muhafazası görüntüye giriyor, bu nedenle kızaklı bir fırlatıcı kullanıldığını sanmıyorum. Atıcıyı göstermemelerinin başka bir nedeni olmalı.
Spekülatif olarak; MDAS prototipinden falan atmışlardır belki. Katlanır booster kanatları beni biraz şüphelendiriyor. Ya da eğik olarak HSS konuşlandırılması konusu deniz sistemleri için de tartışılmıştı acil ihtiyaç kapsamında bilemiyorum.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

trakya_forever yazdı: 08 Kas 2021, 00:46 Booster demisken aklima takildi. Konuyla direk alakali degil ama. Booster cok maliyetli mi? Mesela TRG300 Kaplana booster takilsa menzilde ciddi bir artis olur diye tahmin ediyorum. Yoksa maliyet cok mu artar? Ruslar booster kullanmislar bir roket sistemlerinde.
Zaten azami 120 km diyor, ayrıca füzenin belirli ebatı ve ağırlığı vardır. Bir topçu roketinin daha uzağa gitmesinin anlamı olmayabilir.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle »

İstiklalFM yazdı: 08 Kas 2021, 01:58 Spekülatif olarak; MDAS prototipinden falan atmışlardır belki. Katlanır booster kanatları beni biraz şüphelendiriyor. Ya da eğik olarak HSS konuşlandırılması konusu deniz sistemleri için de tartışılmıştı acil ihtiyaç kapsamında bilemiyorum.
Olabilir hocam, tam 1:20 de görüntüye giren muhafaza kare ve tek parça sanki. Boyut olarak da kanatların çapından daha küçük, yaklaşık olarak füze gövdesinin boyutlarında gibi. Bu nedenle tüm kanatçıkların katlanır olduğu izlenimi oluştu bende. Booster kanatlarının booster ile birleştiği noktalarla da biraz oynamışlar gibi gözüktü bana, ya da bilemiyorum ışık yansımasından öyle gözüktü.
Resim
Resim

robust
Akıncılar

Mesaj gönderen robust »

İstiklalFM yazdı: 08 Kas 2021, 01:58 Spekülatif olarak; MDAS prototipinden falan atmışlardır belki. Katlanır booster kanatları beni biraz şüphelendiriyor. Ya da eğik olarak HSS konuşlandırılması konusu deniz sistemleri için de tartışılmıştı acil ihtiyaç kapsamında bilemiyorum.
Bence bu yatik atis ama kamyon uzeri VL lancerinden istenirse acili atis yaptiriyorlar. I-sinifi icin bu goruntudeki Siper B1 (booster lu) veya direk bu fuzenin booster olmayan yalin hali mi kullanilacak acaba. Bu fuzenin boyunu olcen oldu mu acaba? Goruntuden booster'un yaklasik 7-8 sn yandigi ve sonra ayrildigi anlasiliyor.

Eger bu atista gorulen fuze Hisar-RF ise diger kardesi Hisar-O+ (IIR gudum) daha rafine edilmis bir govde ve kanatlar var.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 »

Artık füzelere hisar o+ , RF gibi isimler vermek yerine Rusların yaptığı gibi kod versek nasıl olur. Anlaşılan işin gidişatı çok fazla çeşit ve türev füze içerecek.

Hisar A füzesinin ilk atışları da yatay olarak yapılmıştı.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

robust yazdı: 08 Kas 2021, 06:46 Bence bu yatik atis ama kamyon uzeri VL lancerinden istenirse acili atis yaptiriyorlar. I-sinifi icin bu goruntudeki Siper B1 (booster lu) veya direk bu fuzenin booster olmayan yalin hali mi kullanilacak acaba. Bu fuzenin boyunu olcen oldu mu acaba? Goruntuden booster'un yaklasik 7-8 sn yandigi ve sonra ayrildigi anlasiliyor.

Eger bu atista gorulen fuze Hisar-RF ise diger kardesi Hisar-O+ (IIR gudum) daha rafine edilmis bir govde ve kanatlar var.
DefenceHub'da şu görüntü paylaşılmıştı(Fotoğraf için MakinAci'ya teşekkürler):
Resim

Ayrıca diğer forumlarda da paylaşılmış şahsen bende aynı fikirdeyim. İleride belki Barak-ER gibi daha ince ve uzun bir booster tasarımına geçilebilir.
Resim

Bana göre en önemli kısmı MDAS'ta nasıl paketleneceği. Şu haliyle sanki 2'li olarak paketlenebilir gibi duruyor.

Ak-Tolga
Akıncılar

Footle yazdı: 08 Kas 2021, 01:53 "Bu şekilde fırlatılan bir füzenin bosteri olması pek mümkün olmayacaktır." cümlesiyle tam olarak ne demek istediniz hocam anlamadım ama eğer füzenin dikey değil de belirli bir açıyla fırlatılmasını kastediyorsanız daha önce HİSAR füzelerinin de ilk ateşleme testleri bu şekilde yapılmıştı. Ayrıca dikkat ederseniz videoda 1:24'de fırlatma tüpünün parçalanan kapak muhafazası görüntüye giriyor, bu nedenle kızaklı bir fırlatıcı kullanıldığını sanmıyorum. Atıcıyı göstermemelerinin başka bir nedeni olmalı.
Resim
Sayın Footle, VLS Türü dikine fırlatıcı kullanan SİPER füzesinde Boster olmasının pek olası olamayacağını söylemek istemiştim.
Boster yardımı alan füzeler için mutlaka ''boster düşürme alanı'' hesabı yapmak gerekli.

Atışını gördüğümüz Test füzesini deniz kıyılarımızdan fazla riski olmadan ateşleriz ama SİPER gibi bir çok tesisimizi
şehirlerimizi koruyacak ve 360 derece fırlatma yeteneğindeki sistemin füzesinde boster olmasının pek mümkün olamayacağını vurgulamak istemiştim.
Resim
Bu video görüntüsünde ise füze nin çıkış noktasındaki görüntü bende kanisterden çok kızaklı bir rampa hissi oluşturdu.
Gerçi bu tür kızak-ray marifeti ile bir atış bile olsa hiç sorun yok aksine avantajları olabilir bir bakarız bir Nike Hercules sitesinden belki de Gabya sınıfını SM-1 Füzesi konumunda ateşlenmiş veya S-125 Neva gibi kamyon üzerinde.
Her ne şekilde ateşleniyor olursa olsun o boster yardımı ile ateşlenen bu uzun kollu füzeye ve başarısına çok ama çok ihtiyacımız var hem de en hızlı ve en basit şekilde bile olsa kabulümüzdür.
Resim

Ak-Tolga
Akıncılar

Yanlış hatırlamıyorsam, Sayın İbrahim Sünnetçi'nin bir yazısında okumuş olmalıyım, kuvvet bostere pek sıcak bakmıyor benzeri bir vurguyu yanılıyor muyum?
Sayın fontana, sizce ben bu örnekleri bilmiyorum mudur yoksa SİPER de kullanım olasılığı daha az mı demeye çalışıyorumdur?

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

_Turkuaz_ yazdı: 08 Kas 2021, 10:34 DefenceHub'da şu görüntü paylaşılmıştı(Fotoğraf için MakinAci'ya teşekkürler):
Resim

Ayrıca diğer forumlarda da paylaşılmış şahsen bende aynı fikirdeyim. İleride belki Barak-ER gibi daha ince ve uzun bir booster tasarımına geçilebilir.
Resim

Bana göre en önemli kısmı MDAS'ta nasıl paketleneceği. Şu haliyle sanki 2'li olarak paketlenebilir gibi duruyor.
Barak'ın göze çarpan farkı booster'da fin yok, yoksa bizimkinden çokta ince değil. Buda en çok minimum angajman menzilini etkiliyordur.

Bizimkinde de benzer bir değişikliğe gidilebilir diye sanıyorum. Çünkü Siper'de sistem hem ağ içinde hem de standalone olarak etkin olması istenecek buna göre geliştirildi, bide üstüne kısa menzilli füzeden devşirilerek gelişti, onun esintilerini hala taşıyor.

Gemide ise SİperB1 yanında MKE CIWS, Levent YHSS veya Korkut-D'den biri kesin olacak. Bu durumda iş bölüşümü Genesis'e kalıyor.

Eğer daha güçlü radarların erken ihbarı sayesinde Genesis füzeye daha ideal kesişim noktaları ayarlar ise, o finlerin sökülmesinden kaybedilecek erken manevra kabiliyetinin açığı kapatılabilir.

Mesele GENESİS'in "makine öğrenmesi" yoluyla daha iyi bir öz savunma sistemine dönüşmesi, bu sağlanabilecekse iş çözülür hatta üstüne koyarak beklenenden fazlasını verir.

anafor2014
Süvariler

Mesaj gönderen anafor2014 »

Barak booster'ında vector trust ile yonlendirme var.

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

anafor2014 yazdı: 10 Kas 2021, 06:45 Barak booster'ında vector trust ile yonlendirme var.
Hisar kataloğunda da da itki vektör kontrol sistemi olduğu belirtilmişti. Yani bu füzede de olmayan bir teknoloji değil, tahminim roketin asli motorunda kullanıp maliyetten kaçmak için booster'da kullanmadılarsa mantıklı bir yaklaşım, zira füzenin yüksek manevra isteyen angajman evresinde booster çoktan atılmış olacağı için über-süper birşey olacağına maliyet etkin olması, ana yüklenici de ekonomik sıkıntılarla baş eden ülkemiz ve benzer profildeki gelişmekte olan ülkeler olunca en iyi tercih.

Fakat deniz versiyonunda böyle bir yola gidilemeyeceği için iki motorda thrust vectoring kabiliyetli olup finlerden feragat ederek yer kazanımı sağlayabilirler.

Tabi ben tahminlerim üzerinden gidiyorum. Eğer MDAS'ı bu boyuta göre yapıp MDAS prototipi üzerinden ateşledilerse biz burada elele Amerika'yı yeniden keşfetmeye çalışıyor da olabiliriz :)

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Anlaşılan Siper ve Hisar projelerinde yeni yeni şeyler deneniyor.
Resim

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Geçen testi yapılan füze işte bu HİSAR-RF + Atmaca Booster paylaştığımız şeyin ilk deneme görseli

SametKomurcu
Üye

Mesaj gönderen SametKomurcu »

SametKomurcu
Üye

ASELSAN Genel Müdürü Haluk Görgün;

SIPER Projesinin ardından 'üst katman' (Uzay) Balistik füze savunması adımına geçileceğini açıkladı.

Görgün, KORAL VE REDET tarzı radar ve Elektronik Harp sistemlerini ise geliştirmeye devam ettiklerini dile getirdi.

Mükemmel bir haber bu. Yavaş yavaş güçleneceğiz inşallah..

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Kullanıcı avatarı
Hayali
Üye

Mesaj gönderen Hayali »

Lançer ve füzeden anlaşılan SAMP-T projesine yakın gidecek yerli ürün. Avrupalı ortakların yan çizmesi durumunda elde edilen Know-how ile işi tamamlama üzerinde durulacak anladığım.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Ben şimdi iyice karıştım. Normalde Siper, Hisar'dan yararlanılarak geliştirilen bir füze değil miydi? Hatta İstiklalFM'nin bir önceki postunda var füze. Bu Standart Missile benzeri füze nereden çıktı?

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Daha önce açıklamış idim. SİPER projesi başladığında HİSAR tabanlı bir füze yapma fikri yoktu. Tamamen özgün bir proje olarak başladı. Özgün füzenin tasarımı da devam ediyor. (son paylaştığım tweette yer alan füze de bu özgün olan. Tabii son çıkan ürün daha farklı olabilir.) SİPER Blok 0/1 olarak çıkan füze (siyah füze yukarıda) SPYDER ailesi gibi eldeki imkanlar ile oluşturuldu ve SİPER sistemine sonradan dahil edildi. Yani şu an da SİPER için iki füze çalışması aktif devam ediyor. HİSAR üzerinden tasarlanan SİPER Blok 0 füzesi ve SİPER'in özgün füzesi. SİPER'in özgün füzesi bitince de bu füzeden daha uzun menzilli bir füze türetilecek.

commandos
Süvariler

Mesaj gönderen commandos »

Hep dedim şu Siper Block-0 ı Hisar-U diye adlandırsalar hiç problem kalmayacaktı. :D

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Peki füze şeklinin SM ailesi ile benzer olması dörtlü paket (quad-pack) olarak dikey atıcıya sığacağına mı delalet ediyor?

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle »

_Turkuaz_ yazdı: 14 Nis 2022, 04:57 Peki füze şeklinin SM ailesi ile benzer olması dörtlü paket (quad-pack) olarak dikey atıcıya sığacağına mı delalet ediyor?
SM ailesi dörtlü paketlenmiyor hocam, füze çapını bilmeden yorum yapmak çok doğru olmaz ama uzun menzilli bir füzede quadpack mümkün ve çok gerekli olmayabilir.

Tulga
Süvariler

Mesaj gönderen Tulga »

Sayın İstiklal FM'nin bahsettiği yukarıda görseli bulunan Siper 1 çalışması ile G-40 füze görseli arasındaki benzerlik söz konusu. Buradan G-40 projesi başlatmak yerine mevcut kabiliyetler ile daha uzun menzilli (100+) bir sisteme evrilerek yola devam edilmiş olabilir.
https://www.defenceturk.net/wp-content/ ... 4x1536.jpg
Resim

Siper 0 olarak adlandırılan ve esasen Hisar RF tecrübesi sonrası booster eklemeli menzili arttırılmış (75km) Hisar RF ile de uzun menzilli geçiş denemesi yapılmaktadır düşüncesindeyim.
https://www.defenceturk.net/wp-content/ ... 24x579.png
Resim

Kullanıcı avatarı
Dunedain
Süvariler

Mesaj gönderen Dunedain »

Hisar U işi daha da karıştırırdı bence. Zira birçok hava savunma sistemi içerisinde farklı füzeler kullanılıyor. Nasams,S400 vs. Sistem aynı ama içeriğindeki füzeler farklı. Siper sistemi içerisinde Hisar'dan türetilen boosterlı füze ve yeni tip uzun menzilli füzeler olacak. Mühimmat açısından değil de sistem bazlı bakarsak bence karıştırılacak bir durum yok. Aslında en güzeli Hisar hava savunma sistemi içerisinde atıyorum H-70 füzesi gibi... Bu şekilde kodlansa belki daha rahat olurdu.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Footle yazdı: 14 Nis 2022, 10:48 SM ailesi dörtlü paketlenmiyor hocam, füze çapını bilmeden yorum yapmak çok doğru olmaz ama uzun menzilli bir füzede quadpack mümkün ve çok gerekli olmayabilir.
Bu dediğiniz 64 dikey atıcıya sahip TF-2000 için geçerli olabilir ancak 16 dikey atıcıya sahip İstanbul sınıfı ve Barbaros sınıfı için pek geçerli değil. Zira onlar için en azından çift olarak paketlenen ESSM BlkII türevi bir füze elzem.

Kullanıcı avatarı
Footle
Süvariler

Mesaj gönderen Footle »

_Turkuaz_ yazdı: 14 Nis 2022, 11:16 Bu dediğiniz 64 dikey atıcıya sahip TF-2000 için geçerli olabilir ancak 16 dikey atıcıya sahip İstanbul sınıfı ve Barbaros sınıfı için pek geçerli değil. Zira onlar için en azından çift olarak paketlenen ESSM BlkII türevi bir füze elzem.
Lütfen yazdıklarıma bir daha bakın hocam, sizin bahsettiğiniz füze ile SİPER aynı sınıfta ve görevde füzeler değiller. Benim anlatmak istediğim şey SİPER'in 150-200km menzillerde önleme yapabilmek için tasarlandığı ve buna bağlı olarak boyutlarının uygun olmayabileceğiydi ki dünyada bu menzilde bir füzenin dörtlü paketlendiği bir örnek yok. ESSM yerine geçecek, ikili veya dörtlü paketlenebilecek bir füzeye olan ihtiyacı gereksiz görmüyorum ve bir önceki iletimde de buna dair bir şey demedim aslında.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Footle yazdı: 14 Nis 2022, 11:50 Lütfen yazdıklarıma bir daha bakın hocam, sizin bahsettiğiniz füze ile SİPER aynı sınıfta ve görevde füzeler değiller. Benim anlatmak istediğim şey SİPER'in 150-200km menzillerde önleme yapabilmek için tasarlandığı ve buna bağlı olarak boyutlarının uygun olmayabileceğiydi ki dünyada bu menzilde bir füzenin dörtlü paketlendiği bir örnek yok. ESSM yerine geçecek, ikili veya dörtlü paketlenebilecek bir füzeye olan ihtiyacı gereksiz görmüyorum ve bir önceki iletimde de buna dair bir şey demedim aslında.
Footle hocam sizin söylediklerinizde bir sıkıntı görmüyorum zaten. Ancak yetkililer İ sınıfı firkateyninin hava savunmasını SİPER sağlayacak deyince insanın aklı ister istemez ESSM'ye dolayısıyla dikey atıcıya ne şekilde konacağına gidiyor.

Kullanıcı avatarı
İstiklalFM
Genel Yetkili

Resim

Kullanıcı avatarı
Alesta
Üye

Mesaj gönderen Alesta »

Bu sistem olduktan sonra s400ler patriotlar onların olsun. ;)

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Bu sistemin hangi evresindeyiz ve ilk atış aşağı yukarı ne zaman olabilir?

Kullanıcı avatarı
Sanchez
Site Başkanı

Mesaj gönderen Sanchez »

Bu infografikler, bu koca, yeri geldiğinde yüz kilometre kare alana dağılan sistemleri gözümüzde canlandırmak için çok önemli. İngilizcesi de olsa.

igirgin
Süvariler

Mesaj gönderen igirgin »

Peki Hisar-O sistemi bununla nasıl entegre edilecek, doğrudan bir FFA bağlanabilecek mi yoksa Siper AKM Hisar-O AKM data mı aktaracak?

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

Samp-t gibi 8'e yükseltilebilebilir mi acaba füze sayısı, yoksa 6 standart mi?

SametKomurcu
Üye

Savunma Sanayii bakanımız İsmail Demir TRT HABER canlı yayınına konuk oldu. Hava Savunma sistemleri ile ilgili açıklamalar yaptı;

İsmail Demir; SAMP-T gibi bir Hava Savunma Sistemi almak 3 yıl kadar sürüyor. 3 yıl içinde SAMP-T ayarında Hava Savunma Sistemine sahip olacağız.

Demir; SIPER çok yakında devreye giriyor olacak.

SametKomurcu
Üye

SametKomurcu
Üye

İsmail Demir, Siper HSS hakkında yeni açıklaması.

Kullanıcı avatarı
baryshx
Üye

Mesaj gönderen baryshx »

SametKomurcu
Üye

SametKomurcu
Üye