Resim

Göker 35mm Çok Maksatlı Silah Sistemi

Güdümlü / güdümsüz roket ve füze sistemleri, hava ve füze savunması, patlayıcı, mühimmat ve mermiler, KBRN silah sistemleri ile ilgili haber ve analizler
Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »

Aselsan'ın Gökdeniz CIWS üzerinden geliştirdiği tek namlulu 35 mm silah sistemi Göker'in saha testlerine başlanmış. +96° yükseliş, -35° alçalış açısına sahip sistem özellikle Güneydoğu'da yüksek rakımlı yerlerde bulunan karakol ve üs bölgeleri için hava savunma açısından önemli bir boşluğu dolduracak gibi. Muhtemelen radarla etkinliği daha da üst seviyeye çıkacaktır. Broşürde atış hızı 60-550 atım/dk, Rheinmetall'in Millenium Gun (kara versiyonu Mantis) ile karşılaştırıldığında %50 daha az gibi. Acaba bunun nedeni mermi besleme sisteminden mi yoksa mermi kapasitesinden mi kaynaklı? Merak ediyorum doğrusu.

Aselsan Broşürü için:
https://www.aselsan.com.tr/GOKER35mm_CO ... I_1376.pdf

Ayrıca IDEF'21 de Aselsan, Gökdeniz'in tek namlulu deniz versiyonunu da sergilemişti.
Resim

Kullanıcı avatarı
DENO
Site Başkanı

Mesaj gönderen DENO »

Anlaşılan olursa şu emektarların yerini alacaklar...

Resim

Kullanıcı avatarı
Tyras
Süvariler

Mesaj gönderen Tyras »

DENO yazdı: 02 Şub 2022, 16:46 Anlaşılan olursa şu emektarların yerini alacaklar...
Bende tek namluyu buna yordum. Hem ikincil zaiyat kaygısı olmadan karaya -hem de havaya ateş etsin gibi çok yönlü düşünülmüş sanırım.

Umarım bol bol envantere girer ve Yunan tehdidi geçene kadar eskiler de hizmetten alınmazlar.

Olası senaryolarda konu hep kritik tesislerin hava savunmasına geliyor, sadece hava savunmaya özelleşmiş bir platform olmasa da, eskilerden üstün olduğu görüntüsünden bile anlaşılıyor.

Gerçekten de başımıza bir şey gelmeden, nokta savunmasında elimizi ne kadar sağlama alsak iyidir.

Ardından çift namlulusu da gelir mi göreceğiz.

bekro
Üye

Mesaj gönderen bekro »

Ozellikle kritik tesisler korumasinda umarim ise yararlar. Ozellikle petrol rafinereleri, kopruler , Ankaradaki hukumet tesisleri gibi yerlerin F-35 saldirisindan nasil korunanacagina dair umarim bir planlama yapiliyordur. Radara yakalanmayan bir ucaga karsida herhalde tek koruma atilan muhimmatin boyle cozumlerle durdurmaya calismakla olur diye dusunuyorum. Umarim yaniliyorumdur ve baska planlarimiz mevcuttur.

Madinat
Üye

Mesaj gönderen Madinat »

Benim korkum Gerek Hisar sistemleri gerekse namlulu sistemlerin çok az miktarlarda alınıp pratikte işe yaramaz hale getirilmeleri. Üretilebilen her sistem ile mümkün olan her önemli noktayı korumaya çalışmalıyız.

Kullanıcı avatarı
_Turkuaz_
Süvariler

Mesaj gönderen _Turkuaz_ »